PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2012



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5 6 7 8

cool11
23-05-12, 22:13
Τι εγινε ρε παιδες, αφαιρεσαν την εμφανιση του εξωφρενικου χαρατσιου της εκκαθαρισης, για να γλυτωσουν λιγο απο το μαύρισμα στις εκλογες;

Jazzer
24-05-12, 08:57
Μακάρι να είναι απλά πρόβλημα της εφαρμογής και όχι τίποτα άλλο...:hmm:

21706
24-05-12, 10:03
@ jkoukos, NatasaKourou:

Η υποψία σας βγήκε αληθινή· οι εισφορές αλληλεγγύης δεν είναι
μία, δεν είναι δύο, είναι τρεις (και το λουρί της μάνας)!!

Και δεν κάνω πλάκα· δείτε τους νόμους 3863/2010 (άρθρο 38),
3865/2010 (άρθρο 11), 3986/2011 (άρθρο 29 και άρθρο 44,
παρ.13).

Άντε, να τις εκατοστίσουμε, και μη χειρότερα...

NatasaKourou
24-05-12, 11:21
@ 21706

αν και μας πικρανες :) :) :)
σ'ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες!!! :oneup:

jkoukos
24-05-12, 13:08
@21706, @NatasaKourou
άρα η παρακράτηση που έγινε δεν αφορά την Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης ("χαράτσι"), αλλά την Εισφορά Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (πρώην ΛΑΦΚΑ) η οποία δεν αφορά τους μισθωτούς.
Απλά το δικό σας ταμείο έγραψε σε ξεχωριστή στήλη τα ποσά (ενώ στου πατέρα μου όχι) και σωστά τα πρόσθεσε στις συνολικές κρατήσεις, σε αντίθεση με το "χαράτσι" που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φορολογική ελάφρυνση.

Εισφορά Αλληλεγγύης Συνταξιούχων

Αφορά μόνο συνταξιούχους και είναι μόνιμη, με αρχή την 1-8-2011.
Θεσπίστηκε με τα άρθρα 38 του ν.3863/2010 και 11 του ν.3865/2010.
Καθόρισε 8 κατηγορίες κρατήσεων από 3%-10% αναλόγως του ύψους της κύριας σύνταξης.
Με το άρθρο 44 (παρ.10) του ν.3986/2011, αυξήθηκε το ποσοστό των 8 κατηγοριών σε 6%-14%.
Με το άρθρο 44 (παρ.11) του ν.3986/2011, προστέθηκαν 3 επιπλέον κατηγορίες κρατήσεων από 6%-10% αναλογικά για ποσά κύριας σύνταξης πάνω από 1700€, για τους συνταξιούχους που δεν έχουν συμπληρώσει το 60ό έτος ηλικίας.
Με το άρθρο 44 (παρ.13) του ν.3986/2011, καθόρισε 8 κατηγορίες κρατήσεων από 3%-10% αναλόγως του ύψους της επικουρικής σύνταξης.

Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης

Αφορά όλα τα φυσικά πρόσωπα και είναι προσωρινή για 5 χρόνια.
Θεσπίστηκε με το άρθρα 29 του ν.3986/2011 για τα έτη 2011-2015.
Καθόρισε 5 κατηγορίες εισφορών από 1%-5% αναλόγως του ύψους του καθαρού εισοδήματος.
Αρχικά ορίσθηκε ότι θα καταβάλετε μετά από ειδοποίηση της εφορίας, για τα έσοδα της προηγούμενης χρονιάς (2010-2014) και ίσχυσε μόνο το 2011.
Με τροπολογία στο άρθρο 42 του ν.4024/2011, άλλαξε ο τρόπος καταβολής καθορίζοντας την μηνιαία παρακράτηση με αρχή την 1-1-2012 για τα έσοδα 2012-2014 και μόνο γι' αυτά του 2011 η καταβολή θα γίνει με τη εκκαθάριση της φετινής δήλωσης.
Στην ίδια τροπολογία ορίσθηκε ότι το ποσό αυτής της εισφοράς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φορολογική ελάφρυνση, αφαιρώντας το από το συνολικό εισόδημα ή την κλίμακα φόρου.
Τέλος με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1246, καθορίστηκε ειδικώς ο τρόπος υπολογισμού και η παρακράτηση από τον εργοδότη, η ενημέρωση εργαζόμενου και εφορίας με τελικό συμψηφισμό μέσω του εκκαθαριστικού της φορολογικής δήλωσης.

21706
24-05-12, 13:31
@21706, @NatasaKourou
άρα η παρακράτηση που έγινε δεν αφορά την Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης ("χαράτσι"), αλλά την Εισφορά Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (πρώην ΛΑΦΚΑ) η οποία δεν αφορά τους μισθωτούς.
Απλά το δικό σας ταμείο έγραψε σε ξεχωριστή στήλη τα ποσά (ενώ στου πατέρα μου όχι) και σωστά τα πρόσθεσε στις συνολικές κρατήσεις, σε αντίθεση με το "χαράτσι" που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φορολογική ελάφρυνση.

Εισφορά Αλληλεγγύης Συνταξιούχων

Αφορά μόνο συνταξιούχους και είναι μόνιμη, με αρχή την 1-8-2011.
Θεσπίστηκε με τα άρθρα 38 του ν.3863/2010 και 11 του ν.3865/2010.
Καθόρισε 8 κατηγορίες κρατήσεων από 3%-10% αναλόγως του ύψους της κύριας σύνταξης.
Με το άρθρο 44 (παρ.10) του ν.3986/2011, αυξήθηκε το ποσοστό των 8 κατηγοριών σε 6%-14%.
Με το άρθρο 44 (παρ.11) του ν.3986/2011, προστέθηκαν 3 επιπλέον κατηγορίες κρατήσεων από 6%-10% αναλογικά για ποσά κύριας σύνταξης πάνω από 1700€, για τους συνταξιούχους που δεν έχουν συμπληρώσει το 60ό έτος ηλικίας.
Με το άρθρο 44 (παρ.13) του ν.3986/2011, καθόρισε 8 κατηγορίες κρατήσεων από 3%-10% αναλόγως του ύψους της επικουρικής σύνταξης.

Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης

Αφορά όλα τα φυσικά πρόσωπα και είναι προσωρινή για 5 χρόνια.
Θεσπίστηκε με το άρθρα 29 του ν.3986/2011 για τα έτη 2011-2015.
Καθόρισε 5 κατηγορίες εισφορών από 1%-5% αναλόγως του ύψους του καθαρού εισοδήματος.
Αρχικά ορίσθηκε ότι θα καταβάλετε μετά από ειδοποίηση της εφορίας, για τα έσοδα της προηγούμενης χρονιάς (2010-2014) και ίσχυσε μόνο το 2011.
Με τροπολογία στο άρθρο 42 του ν.4024/2011, άλλαξε ο τρόπος καταβολής καθορίζοντας την μηνιαία παρακράτηση με αρχή την 1-1-2012 για τα έσοδα 2012-2014 και μόνο γι' αυτά του 2011 η καταβολή θα γίνει με τη εκκαθάριση της φετινής δήλωσης.
Στην ίδια τροπολογία ορίσθηκε ότι το ποσό αυτής της εισφοράς δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για φορολογική ελάφρυνση, αφαιρώντας το από το συνολικό εισόδημα ή την κλίμακα φόρου.
Τέλος με την εγκύκλιο ΠΟΛ.1246, καθορίστηκε ειδικώς ο τρόπος υπολογισμού και η παρακράτηση από τον εργοδότη, η ενημέρωση εργαζόμενου και εφορίας με τελικό συμψηφισμό μέσω του εκκαθαριστικού της φορολογικής δήλωσης.


Έχω τα ενημερωτικά σημειώματα ενός εργαζόμενου και ενός συνταξιούχου
του δημοσίου. Η παρακράτηση το τελευταίο τρίμηνο του 2011 έγινε στους δύο.

jkoukos
24-05-12, 14:00
Μα η παρακράτηση της ειδικής εισφοράς αποφασίστηκε με νόμο την 27-10-2001.
Πώς είναι δυνατόν κάποιος εργοδότης να παρακρατεί ένα ποσό που δεν προβλέπεται μέχρι την ψήφισή του (αφήνω στην άκρη την ημερομηνία έναρξης που ορίζει ο νόμος);
Πιστεύω ότι αφορά άλλο πράγμα και όχι την Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης.

Sovjohn
24-05-12, 14:10
Κάποιες μειώσεις που έγιναν στο δημόσιο έγιναν με παρακράτηση αυξημένων εισφορών. Το πως λέγονται λίγη σημασία έχει, βέβαια, θα μπορούσαν να ονομαστούν και "Haha, sucker!" :p

Manolis_karas
24-05-12, 14:24
Το in.gr προσφέρει δωρεάν εφαρμογή εκκαθάρισης φόρου για το 2012. Πιθανόν η προσφορά να κρατήσει λίγες ημέρες.

21706
24-05-12, 14:37
Μα η παρακράτηση της ειδικής εισφοράς αποφασίστηκε με νόμο την 27-10-2001.
Πώς είναι δυνατόν κάποιος εργοδότης να παρακρατεί ένα ποσό που δεν προβλέπεται μέχρι την ψήφισή του (αφήνω στην άκρη την ημερομηνία έναρξης που ορίζει ο νόμος);
Πιστεύω ότι αφορά άλλο πράγμα και όχι την Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης.

Ξέρεις οι νόμοι συνήθως είναι έτσι διατυπωμένοι που μοιάζουν
με χρησμούς της Πυθίας. Και αν (κατά λάθος) είναι διατυπωμένοι
με σαφήνεια γίνονται τόσες τροποποιήσεις που πρέπει να έχεις
και ένα νομικό GPS για να βγάλεις άκρη.
Στο θέμα μας τώρα το ενημερωτικό σημείωμα του εργαζόμενου
που έχω στα χέρια μου γράφει «Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης».
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε πείσω.

ZHUL
24-05-12, 16:14
εχεις δίκαιο,το κατέβασα και εγώ και επιδή έχω υποβάλει ηλεκτρονικός τη δήλωση μου ήθελα να
δοκίμάσω αν είναι αξιόπιστο πρόγραμμα,και ΝΑΙ υπολόγισε σωστά την εκκαθάριση!

jkoukos
24-05-12, 16:37
Κάποιες μειώσεις που έγιναν στο δημόσιο έγιναν με παρακράτηση αυξημένων εισφορών. Το πως λέγονται λίγη σημασία έχει, βέβαια, θα μπορούσαν να ονομαστούν και "Haha, sucker!" :p
Πολύ σωστά και γι' αυτό θεωρώ ότι πρόκειται κατά πάσα πιθανότητα για την διαφορά στη μηνιαία παρακράτηση εισφορών λόγω της μείωσης του αφορολόγητου ορίου και όχι της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης.


Ξέρεις οι νόμοι συνήθως είναι έτσι διατυπωμένοι που μοιάζουν
με χρησμούς της Πυθίας. Και αν (κατά λάθος) είναι διατυπωμένοι
με σαφήνεια γίνονται τόσες τροποποιήσεις που πρέπει να έχεις
και ένα νομικό GPS για να βγάλεις άκρη.
Στο θέμα μας τώρα το ενημερωτικό σημείωμα του εργαζόμενου
που έχω στα χέρια μου γράφει «Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης».
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να σε πείσω.

Θα συμφωνήσω γενικά στον κυκεώνα των κανονισμών και την πολυνομοθεσία, αλλά εδώ πρόκειται για πρόσφατο νόμο με μία μόνο τροποποίηση.
Πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος της υπηρεσίας στην ονομασία της παρακράτησης, η οποία πιστεύω ότι έγινε για άλλον λόγο. Αν τους κάνεις ερώτημα θα λυθεί το ζήτημα.

Επιπλέον εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/567695-%CE%A6%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-2012?p=4687939#post4687939) αναφέρεις ότι το ποσό της εισφοράς που παρακρατήθηκε "έχει αφαιρεθεί μαζί με τις άλλες κρατήσεις από το συνολικό εισόδημα για να προκύψει το φορολογητέο εισόδημα που θα δηλώσω", πράγμα που αν ισχύει είναι εντελώς παράνομο εκ μέρους της υπηρεσίας καθώς σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο "η ειδική εισφορά αλληλεγγύης φυσικών προσώπων του παρόντος άρθρου δεν αφαιρείται από το συνολικό εισόδημα ή από το φόρο της κλίμακας του άρθρου 9 του ΚΦΕ".

coftaras
24-05-12, 19:08
εχει βαλει το enikos.gr ενα εξαιρετικο προγραμμα για εκκαθαριση φορου...
Την πληρης εκδοση την εχουμε στο γραφειο και ειναι απολυτα σωστη

21706
25-05-12, 08:57
@ Sovjohn, jkoukos


Κάποιες μειώσεις που έγιναν στο δημόσιο έγιναν με παρακράτηση αυξημένων εισφορών. Το πως λέγονται λίγη σημασία έχει, βέβαια, θα μπορούσαν να ονομαστούν και "Haha, sucker!" :p

Σύμφωνοι, μερικές φορές γίνεται κι αυτό χωρίς να το πάρει είδηση ο υπάλληλος.
Στην περίπτωση όμως της Ειδικής Εισφοράς Αλληλεγγύης (και όχι των άλλων δύο
εισφορών αλληλεγγύης) υπάρχει μια ιδιαιτερότητα: ο υπάλληλος που του κράτησαν
500€ το τελευταίο τρίμηνο του 2011 για την ΕΕΑ θα πάρει σε μερικούς μήνες ένα
εκκαθαριστικό που θα του λέει πόσα θα πληρώσει για την ΕΕΑ. Με άλλα λόγια είναι
αδύνατο να περάσει απαρατήρητη μια τέτοια λοβιτούρα.


Θα συμφωνήσω γενικά στον κυκεώνα των κανονισμών και την πολυνομοθεσία, αλλά εδώ πρόκειται για πρόσφατο νόμο με μία μόνο τροποποίηση.
Πιστεύω ότι πρόκειται για λάθος της υπηρεσίας στην ονομασία της παρακράτησης, η οποία πιστεύω ότι έγινε για άλλον λόγο. Αν τους κάνεις ερώτημα θα λυθεί το ζήτημα.

Επιπλέον εδώ αναφέρεις ότι το ποσό της εισφοράς που παρακρατήθηκε "έχει αφαιρεθεί μαζί με τις άλλες κρατήσεις από το συνολικό εισόδημα για να προκύψει το φορολογητέο εισόδημα που θα δηλώσω", πράγμα που αν ισχύει είναι εντελώς παράνομο εκ μέρους της υπηρεσίας καθώς σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο "η ειδική εισφορά αλληλεγγύης φυσικών προσώπων του παρόντος άρθρου δεν αφαιρείται από το συνολικό εισόδημα ή από το φόρο της κλίμακας του άρθρου 9 του ΚΦΕ".

Εντάξει, εσύ επικαλείσαι τον νόμο κι εγώ σου λέω πώς εφαρμόστηκε.
Όπως είπα και παραπάνω το λάθος ή η παρανομία είναι αδύνατο να
περάσουν απαρατήρητα στην περίπτωση αυτή.

ZHUL
25-05-12, 13:43
εχει βαλει το enikos.gr ενα εξαιρετικο προγραμμα για εκκαθαριση φορου...
Την πληρης εκδοση την εχουμε στο γραφειο και ειναι απολυτα σωστη
μόνο πού θέλει μια μέρα να το κατεβάσεις..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κατεβαίνει.

Basilhs23_
25-05-12, 18:03
Τα Ε1 που υποβάλλονται στο taxisnet, μετά μπορούν να εκτυπωθούν σε χαρτί Α4 από τον κλασσικό εκτυπωτή ή θα πρέπει να βρώ ειδικό εκτυπωτή να μου τα εκτυπώσει σε Α3 σαν τα κανονικό μέγεθος των δηλώσεων που ερχόντουσαν στο σπίτι ?

jkoukos
25-05-12, 18:40
Ναι όλα τα έντυπα που δηλώνουμε ηλεκτρονικά, εκτυπώνονται κανονικά σε Α4 απ' οποιονδήποτε εκτυπωτή.

Burning Skies
26-05-12, 05:41
Ρε παιδια εχω μπερδευτει με 2 πραγματα και θα ηθελα τα φωτα σας (περισσοτερο με καιει το πρωτο διοτι το δευτερο το βλεπω ομιχλωδες να απαντηθει):

1) Εγω ειμαι μισθωτος και η συζυγος μου ελευθερος επαγγελματιας. Οι ζημιες που ειχε περσι η συζυγος μου αφαιρουνται απο το φορολογητεο μου εισοδημα ή οχι; Ρωταω διοτι σε αλλα προγραμματα που δοκιμασα δεν τις αφαιρουσαν (και εβλεπαν εμενα και την συζυγο μου τελειως ξεχωριστα) ενω αυτο του enikos τις αφαιρει και βγαζει τελειως διαφορετικα αποτελεσματα (πχ. με 15000 ευρω καθαρο εισοδημα μισθωτου και 3000 ευρω ζημιες ατομικης επιχειρησης τα πρωτα προγραμματα λογιζουν φορολογητεο εισοδημα τα 15000 ευρω ενω του enikos τα 12000 ευρω).
Ποιο ειναι λοιπον το σωστο;

2) Και εμενα μου κρατησαν περσι απο οκτωβρη μεχρι και δεκεμβρη την ειδικη εισφορα αλληλεγγυης. Φαινεται καθαρα ΚΑΙ στα μηνιαια εκκαθαριστικα μισθοδοσιας. Υπαρχει τελικα κανενας τροπος να μην την ξαναπληρωσω;

Jazzer
26-05-12, 09:12
2) Και εμενα μου κρατησαν περσι απο οκτωβρη μεχρι και δεκεμβρη την ειδικη εισφορα αλληλεγγυης. Φαινεται καθαρα ΚΑΙ στα μηνιαια εκκαθαριστικα μισθοδοσιας. Υπαρχει τελικα κανενας τροπος να μην την ξαναπληρωσω;
Πολύ φοβάμαι πως ο μόνος τρόπος να μην ξαναπληρώσουμε την "εισφορά" είναι να στείλουμε στο δι@@λο μια για πάντα αυτούς που την εφάρμοσαν στις πλάτες μας... ;)

21706
26-05-12, 18:03
Πολύ φοβάμαι πως ο μόνος τρόπος να μην ξαναπληρώσουμε την "εισφορά" είναι να στείλουμε στο δι@@λο μια για πάντα αυτούς που την εφάρμοσαν στις πλάτες μας... ;)

Αμήν...

- - - Updated - - -



2) Και εμενα μου κρατησαν περσι απο οκτωβρη μεχρι και δεκεμβρη την ειδικη εισφορα αλληλεγγυης. Φαινεται καθαρα ΚΑΙ στα μηνιαια εκκαθαριστικα μισθοδοσιας. Υπαρχει τελικα κανενας τροπος να μην την ξαναπληρωσω;

Αν εργάζεσαι στο δημόσιο κάτσε σε μια καρέκλα γιατί μπορεί να πέσεις:
Η «ειδική εισφορά αλληλεγγύης» που σου κράτησαν είναι αυτή που
καθιερώθηκε με το άρθρο 38, παρ 2α, του νόμου 3986/2011.
Η «ειδική εισφορά αλληλεγγύης» που θα πληρώσεις σε μερικούς
μήνες είναι αυτή που καθιερώθηκε με το άρθρο 29, παρ 1, του
ίδιου νόμου.

Bhaal
27-05-12, 07:47
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την εγγραφή στο Taxis.
Μπήκα, έβαλα ένα username και password δικά μου. Μετά μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να πάρω κωδικό από την Εφορία. Τρεις μέρες αργότερες έρχεται συστημένη επιστολή από την Εφορία στην οποία, εκτός από τον κωδικό, περιλαμβάνονται άλλα username και password. Τι κάνω τώρα;

Burning Skies
27-05-12, 08:47
Αν εργάζεσαι στο δημόσιο κάτσε σε μια καρέκλα γιατί μπορεί να πέσεις:
Η «ειδική εισφορά αλληλεγγύης» που σου κράτησαν είναι αυτή που
καθιερώθηκε με το άρθρο 38, παρ 2α, του νόμου 3986/2011.
Η «ειδική εισφορά αλληλεγγύης» που θα πληρώσεις σε μερικούς
μήνες είναι αυτή που καθιερώθηκε με το άρθρο 29, παρ 1, του
ίδιου νόμου.

Μαλιστα. Δικιο εχεις φιλε. Δεν χαρηκα και ιδιαιτερα που το εμαθα αλλα να εισαι καλα που μου ελυσες την απορια. Τουλαχιστον του χρονου με τις περικοπες που εφαγα δεν θα εχω την εισφορα του αρθρου 29 (δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να χαιρομαι ή να λυπαμαι για αυτο). :p

Μπορει ομως βρε παιδια να μου λυσει καποιος και την απορια στο παρακατω που με καιει και περισσοτερο....;

Ειμαι μισθωτος και η συζυγος μου ελευθερος επαγγελματιας. Οι ζημιες που ειχε περσι η συζυγος μου αφαιρουνται απο το φορολογητεο μου εισοδημα ή οχι; Ρωταω διοτι σε αλλα προγραμματα που δοκιμασα δεν τις αφαιρουσαν (και εβλεπαν εμενα και την συζυγο μου τελειως ξεχωριστα) ενω αυτο του enikos τις αφαιρει και βγαζει τελειως διαφορετικα αποτελεσματα (πχ. με 15000 ευρω καθαρο εισοδημα μισθωτου και 3000 ευρω ζημιες ατομικης επιχειρησης τα πρωτα προγραμματα λογιζουν φορολογητεο εισοδημα τα 15000 ευρω ενω του enikos τα 12000 ευρω).
Ποιο ειναι λοιπον το σωστο;

Manolis_karas
27-05-12, 13:02
- - - Updated - - -


Μπήκα, έβαλα ένα username και password δικά μου. Μετά μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να πάρω κωδικό από την Εφορία. Τρεις μέρες αργότερες έρχεται συστημένη επιστολή από την Εφορία στην οποία, εκτός από τον κωδικό, περιλαμβάνονται άλλα username και password. Τι κάνω τώρα;
Πρέπει να ισχύουν τα τελευταία ημερολογιακά που έχουν εκδοθεί. Οδηγίες υπάρχουν στη σελίδα του Taxis. Αν δεν έχεις παραλάβει τον κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ δοκίμασε αυτά που σου έστειλαν με ΕΛΤΑ, αν δουλεύουν, κάνε εγγραφή και ενεργοποίηση και αγνόησε το μήνυμα που σου ήρθε (να παραλάβεις τον κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ).

Bhaal
27-05-12, 13:33
- - - Updated - - -


Πρέπει να ισχύουν τα τελευταία ημερολογιακά που έχουν εκδοθεί. Οδηγίες υπάρχουν στη σελίδα του Taxis. Αν δεν έχεις παραλάβει τον κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ δοκίμασε αυτά που σου έστειλαν με ΕΛΤΑ, αν δουλεύουν, κάνε εγγραφή και ενεργοποίηση και αγνόησε το μήνυμα που σου ήρθε (να παραλάβεις τον κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ).

Στα πρώτα έβαλα και τον ΑΦΜ, και σκέφτομαι ότι αν γίνεται σύνδεση username, password και κλειδάριθμου με το ΑΦΜ τότε φοβάμαι μήπως υπάρξει πρόβλημα. Θα δοκιμάσω όμως αυτό που προτείνεις, με username και password από την επιστολή της ΔΟΥ που έχει και τον κλειδάριθμο, και αν υπάρξει πρόβλημα θα επανέλθω.

Ευχαριστώ!

21706
28-05-12, 11:05
Μαλιστα. Δικιο εχεις φιλε. Δεν χαρηκα και ιδιαιτερα που το εμαθα αλλα να εισαι καλα που μου ελυσες την απορια. Τουλαχιστον του χρονου με τις περικοπες που εφαγα δεν θα εχω την εισφορα του αρθρου 29 (δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να χαιρομαι ή να λυπαμαι για αυτο). :p


Στα ενημερωτικά σημειώματα μισθοδοσίας που παίρνεις φέτος
δεν υπάρχουν κρατήσεις και για τις δύο εισφορές;

Burning Skies
28-05-12, 15:34
Στα ενημερωτικά σημειώματα μισθοδοσίας που παίρνεις φέτος
δεν υπάρχουν κρατήσεις και για τις δύο εισφορές;

Οχι. Μαλλον γιατι δεν προκειται να ξεπερασω τα 12000 ευρω. :p

derizio
28-05-12, 16:32
Το σαββατο περασα τα στοιχεια της δηλωσης μου και την αποθηκευσα προσωρινα. Ειδα και τι εχω να πληρωσω, μου "ανοιξε" η καρδια και εκλεισα το pc.Σημερα που μπηκα κατι να δω στην δηλωση ειδα οτι εχει αφαιρεθει στο σταδιο πριν κανεις οριστικη δηλωση η εκκαθαριση που σου εκανε για το τι θα πληρωσεις ή θα παρεις. Συμβαινει και σε εσας?

Bhaal
28-05-12, 16:47
Στα ενημερωτικά σημειώματα μισθοδοσίας που παίρνεις φέτος
δεν υπάρχουν κρατήσεις και για τις δύο εισφορές;

Στα σημειώματα μισθοδοσίας υπάρχει η κράτηση της εισφοράς αλληλεγγύης για το 2012 διότι το εισπράττουν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ. Στην εκκαθάριση της δήλωσης που θα κάνουμε φέτος θα κληθούμε να πληρώσουμε και την του 2011.

Να φουντάρω τώρα ή να περιμένω; :rolleyes:

derizio
28-05-12, 18:33
Περιμενε, εχουμε κι αλλα να δουμε!

aroutis
28-05-12, 18:55
Το σαββατο περασα τα στοιχεια της δηλωσης μου και την αποθηκευσα προσωρινα. Ειδα και τι εχω να πληρωσω, μου "ανοιξε" η καρδια και εκλεισα το pc.Σημερα που μπηκα κατι να δω στην δηλωση ειδα οτι εχει αφαιρεθει στο σταδιο πριν κανεις οριστικη δηλωση η εκκαθαριση που σου εκανε για το τι θα πληρωσεις ή θα παρεις. Συμβαινει και σε εσας?

Λες να ζυγίζουν αντιδράσεις και να το βγάλαν γιατί φοβούνται καρατομήσεις των "μνημονιακών" κομμάτων; :lol:

derizio
28-05-12, 19:02
Λες? χαχαχα

coftaras
28-05-12, 19:30
Έχω μια ερώτηση σχετικά με την εγγραφή στο Taxis.
Μπήκα, έβαλα ένα username και password δικά μου. Μετά μου έβγαλε μήνυμα ότι πρέπει να πάρω κωδικό από την Εφορία. Τρεις μέρες αργότερες έρχεται συστημένη επιστολή από την Εφορία στην οποία, εκτός από τον κωδικό, περιλαμβάνονται άλλα username και password. Τι κάνω τώρα;
Δυστυχως φιλε μου πρεπει να πας εφορια να παρεις τον νεο κλειδαριθμο..
Απο την στιγμη που εκανες νεα αιτηση (τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω) ο αυτοματος κλειδαρισθμος που σου ηρθε , επαψε να ισχυει



Μπορει ομως βρε παιδια να μου λυσει καποιος και την απορια στο παρακατω που με καιει και περισσοτερο....;

Ειμαι μισθωτος και η συζυγος μου ελευθερος επαγγελματιας. Οι ζημιες που ειχε περσι η συζυγος μου αφαιρουνται απο το φορολογητεο μου εισοδημα ή οχι; Ρωταω διοτι σε αλλα προγραμματα που δοκιμασα δεν τις αφαιρουσαν (και εβλεπαν εμενα και την συζυγο μου τελειως ξεχωριστα) ενω αυτο του enikos τις αφαιρει και βγαζει τελειως διαφορετικα αποτελεσματα (πχ. με 15000 ευρω καθαρο εισοδημα μισθωτου και 3000 ευρω ζημιες ατομικης επιχειρησης τα πρωτα προγραμματα λογιζουν φορολογητεο εισοδημα τα 15000 ευρω ενω του enikos τα 12000 ευρω).
Ποιο ειναι λοιπον το σωστο;

Βαση του αρθρου 4 ν.2238/1994 η ζημια που εχει μια επιχειρηση μπορει να μεταφερθει στα επομενα πεντε χρονια και να συμψηφιστεί με τα τυχον κερδη που θα προκυψουν
Αρα δεν μπορει να τα αφαιρεσεις απο τα εισοδηματα τα δικα σου

Bhaal
28-05-12, 20:28
Δυστυχως φιλε μου πρεπει να πας εφορια να παρεις τον νεο κλειδαριθμο..
Απο την στιγμη που εκανες νεα αιτηση (τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω) ο αυτοματος κλειδαρισθμος που σου ηρθε , επαψε να ισχυει


Αμάν, αμάν! Έχεις δίκιο. Προσπάθησα να περάσω τον κλειδάριθμο που μου έστειλαν στο όνομα χρήστη και κωδικό που είχα τη φαεινή ιδέα να δημιουργήσω, και μου βγήκε ένα μήνυμα ότι το ΑΦΜ δεν ταιριάζει. Για να μην τα πολυλογώ, ούτε επανεγγραφή δέχεται ούτε νέα εγγραφή. Τι μαμακίες είναι αυτές; Δηλαδή, αν κάνει κανείς λάθος πρέπει να τρέχει στην Εφορία πάλι; :angryr::wall:

sdikr
28-05-12, 20:30
Αμάν, αμάν! Έχεις δίκιο. Προσπάθησα να περάσω τον κλειδάριθμο που μου έστειλαν στο όνομα χρήστη και κωδικό που είχα τη φαεινή ιδέα να δημιουργήσω, και μου βγήκε ένα μήνυμα ότι το ΑΦΜ δεν ταιριάζει. Για να μην τα πολυλογώ, ούτε επανεγγραφή δέχεται ούτε νέα εγγραφή. Τι μαμακίες είναι αυτές; Δηλαδή, αν κάνει κανείς λάθος πρέπει να τρέχει στην Εφορία πάλι; :angryr::wall:

Μα θα πήγαινες στην εφορία αφού έκανες την κίνηση.

Bhaal
28-05-12, 20:56
Ε, όχι, δεν θα πήγαινα. Απλά, αποδείχθηκα βλάκας. Η επιστολή με τον κλειδάριθμο βρισκόταν ήδη στο ταχυδρομείο και μας περίμενε, αλλά μ' έτρωγε η περιέργεια να δω πώς λειτουργεί το σύστημα... κι έτσι ακύρωσα τον κλειδάριθμο που είχαν βγάλει, επειδή δεν γνώριζα ότι στέλνουν όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης δικά τους. Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που είχαν συνδέσει τα στοιχεία αυτά με το ΑΦΜ, δεν θα μπορούσαν να δώσουν μια ένδειξη προς βλάκες; π.χ., "Το όνομα χρήστη και ο κωδικός δεν ταιριάζουν με τον ΑΦΜ που εισάγατε." Τόσο δύσκολο τους ήταν;

sdikr
28-05-12, 21:03
Ε, όχι, δεν θα πήγαινα. Απλά, αποδείχθηκα βλάκας. Η επιστολή με τον κλειδάριθμο βρισκόταν ήδη στο ταχυδρομείο και μας περίμενε, αλλά μ' έτρωγε η περιέργεια να δω πώς λειτουργεί το σύστημα... κι έτσι ακύρωσα τον κλειδάριθμο που είχαν βγάλει, επειδή δεν γνώριζα ότι στέλνουν όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης δικά τους. Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που είχαν συνδέσει τα στοιχεία αυτά με το ΑΦΜ, δεν θα μπορούσαν να δώσουν μια ένδειξη προς βλάκες; π.χ., "Το όνομα χρήστη και ο κωδικός δεν ταιριάζουν με τον ΑΦΜ που εισάγατε." Τόσο δύσκολο τους ήταν;


Οταν έχεις να κάνεις με κάτι που γίνεται ξαφνικά (πχ εδώ και 1+ χρόνο έπρεπε να το είχες κάνει) γιατί είπανε ότι όλοι που είναι πάνω απο 12000 θα δώσουν ηλεκτρονικά (φαντάσου να ζητούσε απο όλους να πάνε στην εφορία) το μπέρδεμα ήταν εύκολο.
Δεν μπορείς να πεις οτι απαραίτητα φταίνε αυτοί, άλλωστε υπήρξε αναφορά στα ΜΜΕ

Bhaal
28-05-12, 21:17
Ναι, βρε, κι εγώ σου λεω ότι δεν γνώριζα πως θα συμπεριλάμβαναν δικά του ονόματα χρηστών και κωδικούς πρόσβασης. Άντε, όμως, και έγινε. Πόσο κόπο τους έκανε να προνοήσουν και να βάλουν ένα "Λάθος, αυτό το ΑΦΜ ανήκει σε άλλον", π.χ.; Άντε, εγώ, πάσχω από βλακεία. Αυτοί;

Basilhs23_
28-05-12, 22:06
Ε, όχι, δεν θα πήγαινα. Απλά, αποδείχθηκα βλάκας. Η επιστολή με τον κλειδάριθμο βρισκόταν ήδη στο ταχυδρομείο και μας περίμενε, αλλά μ' έτρωγε η περιέργεια να δω πώς λειτουργεί το σύστημα... κι έτσι ακύρωσα τον κλειδάριθμο που είχαν βγάλει, επειδή δεν γνώριζα ότι στέλνουν όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης δικά τους. Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που είχαν συνδέσει τα στοιχεία αυτά με το ΑΦΜ, δεν θα μπορούσαν να δώσουν μια ένδειξη προς βλάκες; π.χ., "Το όνομα χρήστη και ο κωδικός δεν ταιριάζουν με τον ΑΦΜ που εισάγατε." Τόσο δύσκολο τους ήταν;

Πότε σου έστειλαν τον κλειδάριθμο ? Γενικά εξακολουθούν ακόμη να στέλνουν συστημένους κλειδαρίθμους στο σπιτι ? Το λέω γιατί ετοιμάζομαι να κάνω και εγώ αίτηση σε μερικές μέρες, μην ακυρώσω τον κωδικό και τρέχω στην ΔΟΥ...

sdikr
28-05-12, 22:07
εδώ αν πας

http://www.gsis.gr/on_line_ypiresies/polites/e-polites.html κάτω θα δείς

Δείτε εδώ αν θα λάβετε τον κλειδάριθμό σας ταχυδρομικώς (https://www1.gsis.gr/gsisapps/gsisinfo/kleidarithmoiCreated.htm)

Bhaal
28-05-12, 23:12
Το δεύτερο λινκ του sdikr είχα ψάξει κι έμαθα ότι θα ερχόταν ταχυδρομικώς.

21706
29-05-12, 08:48
Στα σημειώματα μισθοδοσίας υπάρχει η κράτηση της εισφοράς αλληλεγγύης για το 2012 διότι το εισπράττουν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ. Στην εκκαθάριση της δήλωσης που θα κάνουμε φέτος θα κληθούμε να πληρώσουμε και την του 2011.

Να φουντάρω τώρα ή να περιμένω; :rolleyes:

Υπάρχουν δύο εισφορές με το ίδιο όνομα: «Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης»!!
Η μία καθιερώθηκε με το άρθρο 29 του νόμου 3986/2011 και η άλλη με το άρθρο 38
του ίδιου νόμου. Η πρώτη είναι για όλους, η δεύτερη μόνο για τους εργαζόμενους
στο δημόσιο.

anon
29-05-12, 09:13
Παιδιά όποιος ξέρει ας μου πεί γιατί κοντεύω να τρελλαθώ.

Εχουμε την κλίμακα φορολογίας εισοδήματος 2012 ως εξής

Φορολογητέο ποσό | αρθροιστικο εισόδημα | ποσοστό φόρου % | φόρος | αρθροιστικός φόρος
5.000 | 5.000 | 0 | 0 | 0
7.000 | 12.000 | 10 | 700 | 700
4.000 | 16.000 | 18 | 720 | 1.420
10.000 | 26.000 | 25 | 2.500 | 3.920
14.000 | 40.000 | 35 | 4.900 | 8.820
20.000 | 60.000 | 38 | 7.600 | 16.420
40.000 | 100.000 | 40 | 16.000 | 32.420
| ανω των 100.000| 45 | | |


Αναφέρεται ότι για τα παιδιά ανεβαίνει το αφορολόγητο (1η κλίμακα) κατα 2.000 για τα πρώτα 2 παιδιά και κατα 3.000 για το 3ο και 4ο. Ομως διάβασα κάπου αλλού ότι ανεβαίνει εις βάρος των επόμενων κλιμακίων. Δηλαδη δεν πάνε όλα τα κλιμάκια προς τα επάνω όπως γινόταν μέχρι σήμερα.

Δηλαδή εαν κάποιος έχει 4 παιδιά (όπως εγώ) με το σύστημα όπως το ήξερα ο πίνακας θα γινόταν ως εξής:
Φορολογητέο ποσό | αρθροιστικο εισόδημα | ποσοστό φόρου % | φόρος | αρθροιστικός φόρος
15.000 | 15.000 | 0 | 0 | 0
7.000 | 22.000 | 10 | 700 | 700
4.000 | 26.000 | 18 | 720 | 1.420
10.000 | 36.000 | 25 | 2.500 | 3.920
14.000 | 50.000 | 35 | 4.900 | 8.820
20.000 | 70.000 | 38 | 7.600 | 16.420
40.000 | 110.000 | 40 | 16.000 | 32.420
| ανω των 110.000| 45 | | |


Δηλαδή εαν είχε οικογενειακό εισόδημα 36.000 ευρώ, ο φόρος ειναι 3.920
Εαν όμως αφαιρει απο τα επόμενα κλιμάκια αφορόγητο τότε ο πίνακας γίνεται έτσι (για 4 παιδιά)
Φορολογητέο ποσό | αρθροιστικο εισόδημα | ποσοστό φόρου % | φόρος | αρθροιστικός φόρος
15.000 | 15.000 | 0 | 0 | 0
1.000 | 16.000 | 18 | 180 | 180
10.000 | 26.000 | 25 | 2.500 | 2.680
14.000 | 40.000 | 35 | 4.900 | 7.580
20.000 | 60.000 | 38 | 7.600 | 15.180
40.000 | 100.000 | 40 | 16.000 | 31.180
| ανω των 100.000| 45 | | |


Με την μορφή αυτή, όπου το αφορολόγητο "κλέβει" απο τα επόμενα κλιμάκια μόνο, εαν το οικογενειακό εισόδημα είναι και πάλι 36.000 ευρώ τότε ο φόρος ειναι 5.480 ευρώ

Μιλάμε για μια διαφορά 1.560 ευρώ!!!

Ποιό ειναι το σωστό;;;;

jkoukos
29-05-12, 10:32
@Anon, o υπολογισμός ανέκαθεν (http://www.forin.gr/articles/article/4460/klimakes-forologias-eisodhmatos-misthwtoi-suntaksiouxoi-mh-misthwtoi-epaggelmaties) γινόταν σύμφωνα με τον τελευταίο πίνακα που έδωσες, απλά τα προηγούμενα χρόνια (πριν το 2010) οι κλίμακες ήταν λιγότερες με μεγαλύτερα ποσά και δεν κάλυπτες αυτό της 2ης γραμμής.
Από το 2010 αυξήθηκαν οι κλίμακες και το 2011 έπεσε το μεγάλο κόψιμο σε όσους έχουν πάνω από 2 παιδιά και ειδικά τους πολύτεκνους (http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2092&Itemid=2).
Μάλιστα φέτος όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι με προστατευόμενα μέλη θα κληθούν να πληρώσουν επιπλέον φόρο, καθώς οι εισφορές για 10 μήνες το 2011 ήταν μειωμένες, λόγω υφιστάμενου νόμου ο οποίος άλλαξε τέλος Οκτώβρη με ισχύ όλο το έτος.

Basilhs23_
29-05-12, 10:35
Δεν ξέρω τι ισχύει, δοκίμασε αν κάνεις την δήλωσή σου ηλεκτρονικά αυτή την πρόχειρη εκκαθάριση πρωτού την στείλεις για οριστική εκκαθάριση, εκεί ίσως μάθεις από το ποσό που θα σου πεί τι ισχύει.

jkoukos
29-05-12, 10:43
Υπάρχουν δύο εισφορές με το ίδιο όνομα: «Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης»!!
Η μία καθιερώθηκε με το άρθρο 29 του νόμου 3986/2011 και η άλλη με το άρθρο 38
του ίδιου νόμου. Η πρώτη είναι για όλους, η δεύτερη μόνο για τους εργαζόμενους
στο δημόσιο.
Επιπρόσθετα η πρώτη είναι μόνο για 5 χρόνια και η δεύτερη μόνιμη με 2% κράτηση υπέρ ανέργων.

21706
29-05-12, 10:54
Επιπρόσθετα η πρώτη είναι μόνο για 5 χρόνια και η δεύτερη μόνιμη με 2% κράτηση υπέρ ανέργων.

Σωστά, και ας ελπίσουμε ότι δεν θα ισχύσει το «ουδέν μονιμότερο του προσωρινού»...

honda22
29-05-12, 10:56
Στα σημειώματα μισθοδοσίας υπάρχει η κράτηση της εισφοράς αλληλεγγύης για το 2012 διότι το εισπράττουν ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ. Στην εκκαθάριση της δήλωσης που θα κάνουμε φέτος θα κληθούμε να πληρώσουμε και την του 2011.

Να φουντάρω τώρα ή να περιμένω; :rolleyes:


Υπάρχουν δύο εισφορές με το ίδιο όνομα: «Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης»!!
Η μία καθιερώθηκε με το άρθρο 29 του νόμου 3986/2011 και η άλλη με το άρθρο 38
του ίδιου νόμου. Η πρώτη είναι για όλους, η δεύτερη μόνο για τους εργαζόμενους
στο δημόσιο.


Το 2011 πληρώναμε την πρώτη; γιατί εμένα δεν μου αναφέρει κάτι στο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας μου.

21706
29-05-12, 11:09
Το 2011 πληρώναμε την πρώτη; γιατί εμένα δεν μου αναφέρει κάτι στο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας μου.

Όχι το 2011 δεν μας έκαναν κρατήσεις για την πρώτη εισφορά.
Θα την πληρώσουμε τώρα με χωριστό εκκαθαριστικό όπως
έγινε το 2011 για τα εισοδήματα του 2010.

honda22
29-05-12, 11:13
Όχι το 2011 δεν μας έκαναν κρατήσεις για την πρώτη εισφορά.
Θα την πληρώσουμε τώρα με χωριστό εκκαθαριστικό όπως
έγινε το 2011 για τα εισοδήματα του 2010.

Εμένα νομίζω μου την κρατάνε από 1/1 από το μισθό μου.

21706
29-05-12, 11:28
Εμένα νομίζω μου την κρατάνε από 1/1 από το μισθό μου.

Από 1/1/2012 την κρατάνε από τον μισθό σου. Το 2011 δεν την
κρατούσαν και θα την πληρώσουμε τώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.