PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2012



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

Bhaal
29-05-12, 14:33
Εμένα νομίζω μου την κρατάνε από 1/1 από το μισθό μου.
Αυτή που σου κρατούν από 1/1/2012 από τον μισθό σου αφορά στο 2012, την οποία, όπως είπα, την εισπράττουν προκαταβολικά.

honda22
29-05-12, 14:49
Αυτή που σου κρατούν από 1/1/2012 από τον μισθό σου αφορά στο 2012, την οποία, όπως είπα, την εισπράττουν προκαταβολικά.

Οκ, κατάλαβα.

Ευχαριστώ.

cool11
30-05-12, 22:48
Ρε παιδια, στο εκκαθαριστικο, η στηλη 'προκαταβολη φορου', τι ακριβως ειναι?
Ποιους αφορα?
Εμενα ειναι κενή, αλλα σε αλλους μαθαινω εχει εκει κανονικα ποσο!
Τι φρουτο ειναι αυτο παλι?

Basilhs23_
31-05-12, 16:11
Ρε παιδια, στο εκκαθαριστικο, η στηλη 'προκαταβολη φορου', τι ακριβως ειναι?
Ποιους αφορα?
Εμενα ειναι κενή, αλλα σε αλλους μαθαινω εχει εκει κανονικα ποσο!
Τι φρουτο ειναι αυτο παλι?

Για όσους φορολογηθούν με τεκμήρια ή ακόμα επιβληθεί ποινή επειδή δεν έβαλαν το απαιτούμενο ποσό αποδείξεων, επί των ποσών αυτών προκύπτει προκαταβολή φόρου 55% για του χρόνου, π.χ πές οτι φορολογείσαι με τεκμαρτό και βγαίνει 1000ευρώ. Θα πληρώσεις 1550ευρώ. Αν του χρόνου προκύψει πάλι φόρος ένα Α νούμερο θα πληρώσεις Α-550. Οτι αρνητικό ποσό βγεί νομίζω υπάρχει επιστροφή.

Και πρόσφατα μου είπε φοροτεχνικός οτι η προκαταβολή ισχύει και για την ποινή των αποδείξεων, αν προκύψει τέτοια.

jkoukos
31-05-12, 16:49
Ρε παιδια, στο εκκαθαριστικο, η στηλη 'προκαταβολη φορου', τι ακριβως ειναι?
Ποιους αφορα?
Εμενα ειναι κενή, αλλα σε αλλους μαθαινω εχει εκει κανονικα ποσο!
Τι φρουτο ειναι αυτο παλι?
Ανέκαθεν υπήρχε (http://www.gsis.gr/faq/faq_eisodima.html#q_29), δεν αφορά τους μισθωτούς αλλά φέτος πιάνουν πολλούς τα τεκμήρια οπότε καλούνται να πληρώσουν επιπρόσθετο φόρο.
Ένα παράδειγμα εδώ (http://filologos10.wordpress.com/2012/05/22/%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%AD%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5/).

anon
01-06-12, 16:28
Ιστορίες παράνοιας.
Μια οικογένεια, ένα παιδί μόνο, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς, απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 380 ευρω (1% επι του εισοδήματος).
Μια οικογένεια, τέσσερα παιδιά, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 600 ευρώ!!!!! Γιατί; Γιατί το πολυτεκνικό επίδομα, ήτοι 40 ευρώ για κάθε παιδί τον μήνα, 1920 τον χρόνο, αρθροίζεται στο εισόδημα της μητέρας. Και έτσι το 19000 εισόδημα γίνεται 20920 μαζί με το επίδομα. Πάρε ένα 2% εισφορά αλληλεγγύης. Ετσι για ναχεις...

ΥΓ. Τα παραπάνω υπολογίστηκαν με τα προγράμματα εκκαθάρισης, και συγκεκριμένα αυτό απο τον enikos.gr επειδή ακούστηκαν καλά λόγια για το πόσο ακριβές είναι (όρκο δεν παίρνω, το χέρι μου στην φωτιά δεν βάζω). Εχω όμως μια ερώτηση! Εχω την εντύπωση ότι πέρυσι μας κρατούσανε ήδη εισφορά αλληλεγγύης στο μισθό (2011) και πληρώσαμε τον Σεπτέμβρη για το 2010. Γιατί βγάζει και πάλι εισφορά αλληλεγγύης να πληρώσουμε;

sdikr
01-06-12, 16:31
Ιστορίες παράνοιας.
Μια οικογένεια, ένα παιδί μόνο, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς, απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 380 ευρω (1% επι του εισοδήματος).
Μια οικογένεια, τέσσερα παιδιά, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 600 ευρώ!!!!! Γιατί; Γιατί το πολυτεκνικό επίδομα, ήτοι 40 ευρώ για κάθε παιδί τον μήνα, 1920 τον χρόνο, αρθροίζεται στο εισόδημα της μητέρας. Και έτσι το 19000 εισόδημα γίνεται 20920 μαζί με το επίδομα. Πάρε ένα 2% εισφορά αλληλεγγύης. Ετσι για ναχεις...

ΥΓ. Τα παραπάνω υπολογίστηκαν με τα προγράμματα εκκαθάρισης, και συγκεκριμένα αυτό απο τον enikos.gr επειδή ακούστηκαν καλά λόγια για το πόσο ακριβές είναι (όρκο δεν παίρνω, το χέρι μου στην φωτιά δεν βάζω). Εχω όμως μια ερώτηση! Εχω την εντύπωση ότι πέρυσι μας κρατούσανε ήδη εισφορά αλληλεγγύης στο μισθό (2011) και πληρώσαμε τον Σεπτέμβρη για το 2010. Γιατί βγάζει και πάλι εισφορά αλληλεγγύης να πληρώσουμε;

Κρατήσεις κάνανε μόνο στο δημόσιο αν δεν κάνω λάθος (για περυσι)

Burning Skies
01-06-12, 16:34
Ιστορίες παράνοιας.
Μια οικογένεια, ένα παιδί μόνο, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς, απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 380 ευρω (1% επι του εισοδήματος).
Μια οικογένεια, τέσσερα παιδιά, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 600 ευρώ!!!!! Γιατί; Γιατί το πολυτεκνικό επίδομα, ήτοι 40 ευρώ για κάθε παιδί τον μήνα, 1920 τον χρόνο, αρθροίζεται στο εισόδημα της μητέρας. Και έτσι το 19000 εισόδημα γίνεται 20920 μαζί με το επίδομα. Πάρε ένα 2% εισφορά αλληλεγγύης. Ετσι για ναχεις...

ΥΓ. Τα παραπάνω υπολογίστηκαν με τα προγράμματα εκκαθάρισης, και συγκεκριμένα αυτό απο τον enikos.gr επειδή ακούστηκαν καλά λόγια για το πόσο ακριβές είναι (όρκο δεν παίρνω, το χέρι μου στην φωτιά δεν βάζω). Εχω όμως μια ερώτηση! Εχω την εντύπωση ότι πέρυσι μας κρατούσανε ήδη εισφορά αλληλεγγύης στο μισθό (2011) και πληρώσαμε τον Σεπτέμβρη για το 2010. Γιατί βγάζει και πάλι εισφορά αλληλεγγύης να πληρώσουμε;

Αλλη η μια εισφορα και αλλη η αλλη. Οσο για το προγραμμα του ενικος εμενα δεν μου φανηκε καλο. Αφαιρουσε την ζημια της ατομικης επιχειρησης της συζυγου μου απο το φορολογητεο εισοδημα μου και χαρηκα τζαμπα.

jkoukos
01-06-12, 16:40
Στους ΔΥ κρατάνε από πέρυσι "Εισφορά Αλληλεγγύης Ανέργων" 2% για πάντα.
Η άλλη, που αφορά όλο τον κόσμο, είναι η "Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης" (με διάφορα ποσοστά) για 5 χρόνια.

KeRMiT75
01-06-12, 17:15
Όχι το 2011 δεν μας έκαναν κρατήσεις για την πρώτη εισφορά.
Θα την πληρώσουμε τώρα με χωριστό εκκαθαριστικό όπως
έγινε το 2011 για τα εισοδήματα του 2010.

Δηλαδή με την εκκαθάριση από το taxisnet δε θα ξέρουμε πόσο φόρο θα πληρώσουμε συνολικά (συμπεριλαμβανομένων και των όποιων φόρων αλληλεγγύης); Θα αποσταλεί ξεχωριστό εκκαθαριστικό ή ειδοποίηση;

21706
01-06-12, 17:27
Δηλαδή με την εκκαθάριση από το taxisnet δε θα ξέρουμε πόσο φόρο θα πληρώσουμε συνολικά (συμπεριλαμβανομένων και των όποιων φόρων αλληλεγγύης); Θα αποσταλεί ξεχωριστό εκκαθαριστικό ή ειδοποίηση;

Έτσι νομίζω, αλλά την εισφορά είναι εύκολο να την υπολογίσεις
από τώρα: 1% για εισόδημα μέχρι 20000, 2% για μεγαλύτερο.

jkoukos
01-06-12, 17:28
Μαζί με την εκκαθάριση θα αναφέρεται και το ποσό της εισφοράς.

alekan
01-06-12, 17:39
Δοθηκε τελικά παράταση στην καταληκτική ημερομηνία, ή διάβασα λάθος;

anon
01-06-12, 17:44
Κρατήσεις κάνανε μόνο στο δημόσιο αν δεν κάνω λάθος (για περυσι)

Ναι. το ξέρω ότι γίνονταν κρατήσεις, αλλά πως το περνάς αυτό για να μην σου ξανακάνουν; Η΄το ξέρουν απο το ΑΦΜ στο μηχανογραφικό; (χλωμό μου ακούγεται). Βέβαια με τα προγράμματα της πιάτσας για εκκαθάριση φόρου δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία να την περάσεις για να κάνει πιο σωστο υπολογισμό στην περίπτωση που το ΤΑΞΙΣ χρησιμοποιεί την πληροφορία εκ των έσω.

- - - Updated - - -


Δοθηκε τελικά παράταση στην καταληκτική ημερομηνία, ή διάβασα λάθος;

Υπήρξε πρόταση για παράταση αλλά μέχρι στιγμής τίποτε επίσημα.

Sovjohn
01-06-12, 17:48
Ναι. το ξέρω ότι γίνονταν κρατήσεις, αλλά πως το περνάς αυτό για να μην σου ξανακάνουν; Η΄το ξέρουν απο το ΑΦΜ στο μηχανογραφικό; (χλωμό μου ακούγεται). Βέβαια με τα προγράμματα της πιάτσας για εκκαθάριση φόρου δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία να την περάσεις για να κάνει πιο σωστο υπολογισμό στην περίπτωση που το ΤΑΞΙΣ χρησιμοποιεί την πληροφορία εκ των έσω.

- - - Updated - - -



Υπήρξε πρόταση για παράταση αλλά μέχρι στιγμής τίποτε επίσημα.

Επίσημα, 16/07 (http://www.capital.gr/tax/News_tax.asp?id=1517542).

21706
01-06-12, 18:02
Ιστορίες παράνοιας.
Μια οικογένεια, ένα παιδί μόνο, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς, απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 380 ευρω (1% επι του εισοδήματος).
Μια οικογένεια, τέσσερα παιδιά, εργαζόμενοι και οι δυο γονείς απο 19000 εισόδημα έκαστος (μισθωτοί). Εισφορά αλληλεγγύης 600 ευρώ!!!!! Γιατί; Γιατί το πολυτεκνικό επίδομα, ήτοι 40 ευρώ για κάθε παιδί τον μήνα, 1920 τον χρόνο, αρθροίζεται στο εισόδημα της μητέρας. Και έτσι το 19000 εισόδημα γίνεται 20920 μαζί με το επίδομα. Πάρε ένα 2% εισφορά αλληλεγγύης. Ετσι για ναχεις...



Το πολυτεκνικό επίδομα δηλώνεται στους κωδικούς 659-660.
Η δήλωση των ποσών αυτών είναι προαιρετική. Δεν υπάρχει
νόμος που να λέει ότι είναι υποχρεωτική.

jkoukos
01-06-12, 18:12
Ναι. το ξέρω ότι γίνονταν κρατήσεις, αλλά πως το περνάς αυτό για να μην σου ξανακάνουν; Η΄το ξέρουν απο το ΑΦΜ στο μηχανογραφικό; (χλωμό μου ακούγεται). Βέβαια με τα προγράμματα της πιάτσας για εκκαθάριση φόρου δεν υπάρχει αυτή η πληροφορία να την περάσεις για να κάνει πιο σωστο υπολογισμό στην περίπτωση που το ΤΑΞΙΣ χρησιμοποιεί την πληροφορία εκ των έσω.

Βρε αφού λέμε ότι άλλο ήταν αυτό που σου κράτησαν και άλλο το "χαράτσι" που θα πληρώσεις.
Σου κράτησαν και θα σου κρατούν όσο είσαι ΔΥ 2% υπέρ ανέργων.
Το χαράτσι είναι επιπρόσθετη εισφορά και δεν έχει καμία σχέση με αυτά που σου παρακράτησαν πέρυσι από τον μισθό σου. Μόνο από φέτος (1-1-2012) γίνεται και σ' αυτό μηνιαία παρακράτηση, έχεις δηλαδή 2 διαφορετικές εισφορές αλληλεγγύης.

DSLaManiaC
01-06-12, 18:24
Έχω ερώτηση:
Διαμένω σε ένα σπίτι το οποίο το οποίο νοικιάζεται.

Όμως ο ενοικιαστής στο συμβόλαιο εκμίσθωσης (και στα Ε2 κλπ) ΔΕΝ είμαι εγώ. Εγώ απλώς μένω στο διαμέρισμα που "πληρώνει" ο μισθωτής.

Συμπληρώνω κάτι στη δήλωση μου ή μόνο ο εκμισθωτής & ο μισθωτής?

effexor
02-06-12, 19:47
Παιδια ειμαι λιγο ασχετος και θελω να ρωτησω.Το οικογενειακο μας εισοδημα ειναι 21000 ευρω.Ειμαστε 4 μελη το ενα προστατευομενο.Ο πατερας μου μου ειπε οτι εφοσον το αφορολογητο ειναι στα 5000 ευρω εμεις φορολογουμαστε για τα 16000-2000 για την αδερφη μου που ειναι φοιτητρια.επομενως 14000 ευρω.Κατι μου πε οτι φορολογουμαστε με συντελεστη 15% για το εισοδημα και μου βγαλε οτι θα πληρωσουμε 2000 ευρω φορο!!Μου φανηκε πολυ για ενα τοσο μικρο εισοδημα να πληρωσουμε τετοιο φορο και ηθελα να ρωτησω αν ισχυει.

cool11
03-06-12, 16:17
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231198796

Κι εγω βρισκω πολυ πονηρη, την παραταση ενος ολοκληρου μηνα. Δεν νομιζω να δοθηκε ξανα ποτε στο παρελθον ενας μηνας παραταση. Και μαλιστα Ιουνιο μηνα!

Οσα τερτιπια και να κανουν ομως, το μαυρισμα δεν θα το γλυτωσουν τα λαμογια που εγδαραν τον κοσμο ολο.

Basilhs23_
03-06-12, 16:53
Λογική είναι η παράταση που έδωσαν λόγω των πολύ χαμηλών ρυθμών υποβολής δηλώσεων φέτος. Το ζητούσαν και επιτακτικά οι ενώσεις και διάφορα σωματεία των λογιστών προς το υπουργείο. Παλαιότερα έδιναν μικρές και διαδοχικές παρατάσεις που δεν επαρκούσαν και προκαλούσαν προβλήματα, τώρα έδωσαν μια μεγάλη και μοναδική παράταση.

Δές και εδώ κάτι σχετικό: http://www.dou.gr/articlext.php?a=2528970

coftaras
03-06-12, 17:09
Παιδια ειμαι λιγο ασχετος και θελω να ρωτησω.Το οικογενειακο μας εισοδημα ειναι 21000 ευρω.Ειμαστε 4 μελη το ενα προστατευομενο.Ο πατερας μου μου ειπε οτι εφοσον το αφορολογητο ειναι στα 5000 ευρω εμεις φορολογουμαστε για τα 16000-2000 για την αδερφη μου που ειναι φοιτητρια.επομενως 14000 ευρω.Κατι μου πε οτι φορολογουμαστε με συντελεστη 15% για το εισοδημα και μου βγαλε οτι θα πληρωσουμε 2000 ευρω φορο!!Μου φανηκε πολυ για ενα τοσο μικρο εισοδημα να πληρωσουμε τετοιο φορο και ηθελα να ρωτησω αν ισχυει.
Στον υπολογισμο του φορου δεν υπολογιζεις το οικογενιακο εισοδημα αλλα το ατομικο
Αν οι 21000 ειναι μονο του πατερα σου και με ενα προστευομενο μελος το αφορολογητο ειναι +2000 ευρω ....αρα 7000....
Απο εκει και περα αν δεν υπαρχουν αλλες φοροαπαλλαγες και εχεις το 25% των 21000 σε αποδειξεις θα πληρωσεις πολλη χοντρικα 1970+420 (2%*21000 εκτακτη εισφορα) - τον παρακρατηθεν φορο ....

effexor
03-06-12, 20:40
Στον υπολογισμο του φορου δεν υπολογιζεις το οικογενιακο εισοδημα αλλα το ατομικο
Αν οι 21000 ειναι μονο του πατερα σου και με ενα προστευομενο μελος το αφορολογητο ειναι +2000 ευρω ....αρα 7000....
Απο εκει και περα αν δεν υπαρχουν αλλες φοροαπαλλαγες και εχεις το 25% των 21000 σε αποδειξεις θα πληρωσεις πολλη χοντρικα 1970+420 (2%*21000 εκτακτη εισφορα) - τον παρακρατηθεν φορο .... o παρακρατηθεις φορος ποσο περιπου ειναι?πως τον υπολογιζω?

21706
03-06-12, 20:42
o παρακρατηθεις φορος ποσο περιπου ειναι?πως τον υπολογιζω?

Είναι στη βεβαίωση αποδοχών.

coftaras
04-06-12, 00:45
o παρακρατηθεις φορος ποσο περιπου ειναι?πως τον υπολογιζω?

Στην βεβαιωση αποδοχων υπαρχει μια στηλη "φορος που αναλογη και φορος που παρακρατηθηκε"

anon
04-06-12, 10:16
Το πολυτεκνικό επίδομα δηλώνεται στους κωδικούς 659-660.
Η δήλωση των ποσών αυτών είναι προαιρετική. Δεν υπάρχει
νόμος που να λέει ότι είναι υποχρεωτική.


Aπο την στιγμη που την "χρεώνουν" με φόρο Αλληλεγγυης δεν είναι και Υποχρεωτική;

- - - Updated - - -


Βρε αφού λέμε ότι άλλο ήταν αυτό που σου κράτησαν και άλλο το "χαράτσι" που θα πληρώσεις.
Σου κράτησαν και θα σου κρατούν όσο είσαι ΔΥ 2% υπέρ ανέργων.
Το χαράτσι είναι επιπρόσθετη εισφορά και δεν έχει καμία σχέση με αυτά που σου παρακράτησαν πέρυσι από τον μισθό σου. Μόνο από φέτος (1-1-2012) γίνεται και σ' αυτό μηνιαία παρακράτηση, έχεις δηλαδή 2 διαφορετικές εισφορές αλληλεγγύης.

ΟΚ. κατανοητό. Μιλάμε για δυο διαφορετικές εισφορες αλληλεγγύης...

21706
04-06-12, 10:27
Aπο την στιγμη που την "χρεώνουν" με φόρο Αλληλεγγυης δεν είναι και Υποχρεωτική;


Όχι, πρέπει να υπάρχει νόμος που να λέει ότι είναι υποχρεωτική.

effexor
04-06-12, 17:15
Στον υπολογισμο του φορου δεν υπολογιζεις το οικογενιακο εισοδημα αλλα το ατομικο
Αν οι 21000 ειναι μονο του πατερα σου και με ενα προστευομενο μελος το αφορολογητο ειναι +2000 ευρω ....αρα 7000....
Απο εκει και περα αν δεν υπαρχουν αλλες φοροαπαλλαγες και εχεις το 25% των 21000 σε αποδειξεις θα πληρωσεις πολλη χοντρικα 1970+420 (2%*21000 εκτακτη εισφορα) - τον παρακρατηθεν φορο .... Στη βεβαιωση αποδοχων γραφει οτι ο παρακρατηθεις φορος ειναι 2100 ευρω.Αν αφαιρεσω οπως λες απο το 1970+ 420 το 2100 ο φορος που θα πληρωσω βγαινει αρνητικος.

21706
04-06-12, 17:29
Στη βεβαιωση αποδοχων γραφει οτι ο παρακρατηθεις φορος ειναι 2100 ευρω.Αν αφαιρεσω οπως λες απο το 1970+ 420 το 2100 ο φορος που θα πληρωσω βγαινει αρνητικος.

Κάνε πάλι την πρόσθεση 1970 + 420 :)

anon
05-06-12, 10:04
1970+420 = 2390 φόρος που πρέπει να πληρώσεις.
2100 παρακρατηθείς, δηλαδή ήδη που σου κρατήσανε. Αρα πληρώνεις την διαφορά
2390-2100 = 290 ευρώ

effexor
05-06-12, 21:36
1970+420 = 2390 φόρος που πρέπει να πληρώσεις.
2100 παρακρατηθείς, δηλαδή ήδη που σου κρατήσανε. Αρα πληρώνεις την διαφορά
2390-2100 = 290 ευρώ

Ο φορος που θα πληρωσω για ο εισοδημα μου ειναι ανεξαρτητος απο το φορο για αυτοκινητο πχ ή αλλα τεκμηρια?Θελω να πω οτι αμα εχω πχ ενα σπιτι κα ιενα αυτοκινητο δε θα ανεβειθ ο φορος που α πληρωσω?

jkoukos
05-06-12, 23:35
Όχι δεν προστίθενται, θα φορολογηθείς για το μεγαλύτερο ποσό, είτε το πραγματικό εισόδημα είτε το τεκμαρτό.

Bhaal
06-06-12, 01:16
Έχω ερώτηση:
Διαμένω σε ένα σπίτι το οποίο το οποίο νοικιάζεται.

Όμως ο ενοικιαστής στο συμβόλαιο εκμίσθωσης (και στα Ε2 κλπ) ΔΕΝ είμαι εγώ. Εγώ απλώς μένω στο διαμέρισμα που "πληρώνει" ο μισθωτής.

Συμπληρώνω κάτι στη δήλωση μου ή μόνο ο εκμισθωτής & ο μισθωτής?
Με αποστολή της φορολογικής δήλωσης μέσω ταχυδρομείου ξέρω ότι μπορείς να επισυνάψεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι διαμένεις εκείς ως φιλοξενούμενος. Με την ηλεκτρονική δεν ξέρω πώς γίνεται, ούτε αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Manolis_karas
06-06-12, 21:23
*****************

NatasaKourou
14-06-12, 09:08
Σε δανειο πρωτης κατοικιας απο ταμειο παρακαταθηκων, η βεβαιωση αναφερει:

1)ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΕΝΥΠΟΘΗΚΟ:
α) Αρχικο Κεφάλαιο : 65.000,00
β) Τόκοι : 2.991,49
γ) Τοκοχρεολύσια : 4.503,00

2)ΜΙΚΡΟΕΠΙΣΚΕΥΩΝ:
α) Αρχικό Κεφάλαιο : 20.000,00
β) Τόκοι : 668,90
γ) Τοκοχρεολύσια : 1.415,58



Μήπως θα μπορουσε να μου πει καποιος, σε ποιον κωδικο γραφω το καθε ποσο?

Και για ενα επιπλεον καταναλωτικο, γραφω το ποσο στο 727-728?

frap
14-06-12, 10:01
Παιδιά, αν ξέρει κάποιος... γιατί όσο και να έψαχνα στο google απλά έπεφτα πάνω σε άρθρα (και καλά...) που επαναλάμβαναν κατά λέξη ότι λέει και το βιβλιαράκι της εφορίας χωρίς καμία επιπλέον διευκρίνηση.

Για να μπει η δαπάνη για αλλαγή κουφωμάτων στους κωδικούς 087-088, πρέπει να είναι ενταγμένη στο σχετικό πρόγραμμα ή να έχει προηγηθεί ενεργειακή επιθεώρηση του ακινήτου; Αλλιώς δεν;

21706
14-06-12, 10:08
Παιδιά, αν ξέρει κάποιος... γιατί όσο και να έψαχνα στο google απλά έπεφτα πάνω σε άρθρα (και καλά...) που επαναλάμβαναν κατά λέξη ότι λέει και το βιβλιαράκι της εφορίας χωρίς καμία επιπλέον διευκρίνηση.

Για να μπει η δαπάνη για αλλαγή κουφωμάτων στους κωδικούς 087-088, πρέπει να είναι ενταγμένη στο σχετικό πρόγραμμα ή να έχει προηγηθεί ενεργειακή επιθεώρηση του ακινήτου; Αλλιώς δεν;

Δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση η εφορία με την ενεργειακή επιθεώρηση.
Η αλλαγή κουφωμάτων είναι δαπάνη που θα μπει στις αποδείξεις.
Λέει τίποτα διαφορετικό το βιβλιαράκι της εφορίας;

frap
14-06-12, 10:20
Αυτά λέει... (copy paste από το google)
Στον κωδικό 087, θα γράψετε το συνολικό ποσό της δαπάνης που καταβάλατε το έτος 2011 για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που εντάσσονται σε έργα του επιχειρησιακού προγράμματος «Περιβάλλον - Αειφόρος Ανάπτυξη» στο πλαίσιο του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ), σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3614/2007 ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3661/2008 και τις κανονιστικές πράξεις που εκδίδονται κατ' εξουσιοδότηση του και αφορούν:

α) Την αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου για την εγκατάσταση τηλεθέρμανσης ή για νέα εγκατάσταση τηλεθέρμανσης ή συστήματος που κάνει χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, καθώς και για παρεμβάσεις στο υφιστάμενο σύστημα που αφορούν σε σύστημα αντιστάθμισης στον καυστήρα / λέβητα σε συνδυασμό με αυτονομία θέρμανσης και μόνωση σωληνώσεων.

β) Την αλλαγή εγκατάστασης κεντρικού κλιματισμού χρήσης καυσίμου από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο ή για νέα εγκατάσταση φυσικού αερίου.

γ) Την αγορά και εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών και για την εγκατάσταση κεντρικού κλιματισμού με χρήση ηλιακής ενέργειας.

δ) Την αγορά και εγκατάσταση αποκεντρωμένων συστημάτων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που βασίζονται σε Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (φωτοβολταΐκά, μικρές ανεμογεννήτριες) και συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και ψύξης - θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου ή ανανεώσιμων πηγών.

ε) Τη θερμομόνωση σε υφιστάμενα κτήρια με τοποθέτηση διπλών θερμομονωτικών υαλοπινάκων και θερμομονωτικών πλαισίων / κουφωμάτων (συμπεριλαμβάνονται εξωτερικά καλύμματα, παντζούρια και ρολά) και τοποθέτηση θερμομόνωσης στο κέλυφος ή/και στην οροφή (δώμα ή στέγη).

στ) Τη δαπάνη για τη διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από αρμόδιο επιθεωρητή. Η δαπάνη επί της οποίας υπολογίζεται η μείωση του φόρου κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) δεν μπορεί να υπερβεί το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ.

21706
14-06-12, 10:37
Αυτά λέει... (copy paste από το google)
Στον κωδικό 087, θα γράψετε το συνολικό ποσό της δαπάνης που καταβάλατε το έτος 2011 για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που εντάσσονται σε έργα του επιχειρησιακού προγράμματος «Περιβάλλον - Αειφόρος Ανάπτυξη» στο πλαίσιο του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ), σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3614/2007 ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3661/2008 και τις κανονιστικές πράξεις που εκδίδονται κατ' εξουσιοδότηση του και αφορούν:

α) Την αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου για την εγκατάσταση τηλεθέρμανσης ή για νέα εγκατάσταση τηλεθέρμανσης ή συστήματος που κάνει χρήση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, καθώς και για παρεμβάσεις στο υφιστάμενο σύστημα που αφορούν σε σύστημα αντιστάθμισης στον καυστήρα / λέβητα σε συνδυασμό με αυτονομία θέρμανσης και μόνωση σωληνώσεων.

β) Την αλλαγή εγκατάστασης κεντρικού κλιματισμού χρήσης καυσίμου από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο ή για νέα εγκατάσταση φυσικού αερίου.

γ) Την αγορά και εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών και για την εγκατάσταση κεντρικού κλιματισμού με χρήση ηλιακής ενέργειας.

δ) Την αγορά και εγκατάσταση αποκεντρωμένων συστημάτων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που βασίζονται σε Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας (φωτοβολταΐκά, μικρές ανεμογεννήτριες) και συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και ψύξης - θέρμανσης με χρήση φυσικού αερίου ή ανανεώσιμων πηγών.

ε) Τη θερμομόνωση σε υφιστάμενα κτήρια με τοποθέτηση διπλών θερμομονωτικών υαλοπινάκων και θερμομονωτικών πλαισίων / κουφωμάτων (συμπεριλαμβάνονται εξωτερικά καλύμματα, παντζούρια και ρολά) και τοποθέτηση θερμομόνωσης στο κέλυφος ή/και στην οροφή (δώμα ή στέγη).

στ) Τη δαπάνη για τη διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από αρμόδιο επιθεωρητή. Η δαπάνη επί της οποίας υπολογίζεται η μείωση του φόρου κατά ποσοστό δέκα τοις εκατό (10%) δεν μπορεί να υπερβεί το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ.

Σύμφωνοι, για να μπει η δαπάνη αλλαγής κουφωμάτων στους κωδικούς
087-088, πρέπει να είναι ενταγμένη στο σχετικό πρόγραμμα ή να έχει
προηγηθεί ενεργειακή επιθεώρηση του ακινήτου. Διαφορετικά θα μπεί
στον κωδικό 049 μαζί με τις άλλες αποδείξεις.

jkoukos
14-06-12, 12:51
Παιδιά, αν ξέρει κάποιος... γιατί όσο και να έψαχνα στο google απλά έπεφτα πάνω σε άρθρα (και καλά...) που επαναλάμβαναν κατά λέξη ότι λέει και το βιβλιαράκι της εφορίας χωρίς καμία επιπλέον διευκρίνηση.

Για να μπει η δαπάνη για αλλαγή κουφωμάτων στους κωδικούς 087-088, πρέπει να είναι ενταγμένη στο σχετικό πρόγραμμα ή να έχει προηγηθεί ενεργειακή επιθεώρηση του ακινήτου; Αλλιώς δεν;
Η ενεργειακή επιθεώρηση προηγείται (είναι προϋπόθεση) της ένταξης στο πρόγραμμα.
Αυτό που ίσως ρωτάς είναι όταν έχει γίνει μόνο η ενεργειακή επιθεώρηση χωρίς αντίστοιχη ένταξη στο πρόγραμμα, αν μπορείς να βάλεις τα ποσά στους κωδικούς 087-088.
Χωρίς να είμαι απόλυτος θεωρώ ότι σύμφωνα με την διατύπωση δεν μπορείς.

- - - Updated - - -


Σε δανειο πρωτης κατοικιας απο ταμειο παρακαταθηκων, η βεβαιωση αναφερει:

1)ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΕΝΥΠΟΘΗΚΟ:
α) Αρχικο Κεφάλαιο : 65.000,00
β) Τόκοι : 2.991,49
γ) Τοκοχρεολύσια : 4.503,00

2)ΜΙΚΡΟΕΠΙΣΚΕΥΩΝ:
α) Αρχικό Κεφάλαιο : 20.000,00
β) Τόκοι : 668,90
γ) Τοκοχρεολύσια : 1.415,58

Μήπως θα μπορουσε να μου πει καποιος, σε ποιον κωδικο γραφω το καθε ποσο?

Και για ενα επιπλεον καταναλωτικο, γραφω το ποσο στο 727-728?

Κωδικός 063-064 θα γραφεί το σύνολο των τόκων (3660,39).
Κωδικός 069-070 θα γραφεί το σύνολο των δανείων (85000).
Κωδικός 727-728 θα γραφεί το σύνολο των τοκοχρεολυσίων (5918,58 + καταναλωτικού).

Υπόψη ότι οι κωδικοί 727-728 θεωρούνται τεκμήριο, οπότε αν το σύνολο των τεκμηρίων (του πίνακα 5) υπερβαίνει το πραγματικό εισόδημα η συλλογή των αποδείξεων και η εκκαθάριση της δήλωσης θα γίνει βάσει αυτού.

ntoremi
14-06-12, 22:30
Η ενεργειακή επιθεώρηση προηγείται (είναι προϋπόθεση) της ένταξης στο πρόγραμμα.
Αυτό που ίσως ρωτάς είναι όταν έχει γίνει μόνο η ενεργειακή επιθεώρηση χωρίς αντίστοιχη ένταξη στο πρόγραμμα, αν μπορείς να βάλεις τα ποσά στους κωδικούς 087-088.
Χωρίς να είμαι απόλυτος θεωρώ ότι σύμφωνα με την διατύπωση δεν μπορείς.


Βαλτα στον κδωικο 087-088, κι ας ερθουν να το ελεγξουν και να τα βγαλουν.
Ενεργειακα προγραμματα και μ@λ@κιες...
Εκανα μια γυρα περσι το καλοκαιρι στις τραπεζες να μαθω τι ισχυει. Μετα πηγα σε αλουμιναδες για νεα κουφωματα και μολις ακουσαν για τα επιδοτουμενα προγραμματα μου λενε "αν θες επιδοτουμενο προγραμμα πηγαινε αλλου. Καναμε επιδοτουμενο προγραμμα σε 10 πελατες και κανενας μας δεν εχει παρει φραγκο εδω και μηνες, ουτε εμεις, ουτε οι πελατες". Να παρουν το επιδοτουμενο προγραμμα και να το βαλουν στον $@λο τους. Η χαρα της γραφειοκρατιας.

Παντως εχεις αδικο, η διατυπωση ειναι σαφης "επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που εντάσσονται σε έργα του επιχειρησιακού προγράμματος «Περιβάλλον - Αειφόρος Ανάπτυξη» στο πλαίσιο του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ), ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση". Αρα δικαιουσαι ακομα κι αν δεν μπηκες σε προγραμμα, αρκει να εκανες πρωτα ενεργειακη επιθεωρηση και να προεκυψαν προτασεις ενεργειακης αναβαθμισης. Βεβαια κι αυτο ειναι μια βλακεια και μιση για τον εξης λογο: εγω αγορασα παλιο σπιτι λιγο καιρο αφου εγινε υποχρεωτικη η υπαρξη ενεργειακου πιστοποιητικου. Ο πωλητης αναγκαστικα εφερε ενεργειακο επιθεωρητη για να εκδωσει το πιστοποιητικο. Το πιστοποιητικο εγραφε τα ευρηματα, την παρουσα κατασταση, αλλα στο κοπυτι "προτασεις ενεργειακης αναβαθμισης" δεν εγραφε τιποτα. Το τοσο οργανωμενο κρατος μας μας εχει φορεσει πολλοστο χαρατσι (το κοστος του ενεργειακου πιστοποιητικου), εχει δωσει εργασιακο αντικειμενο σε πολλους μηχανικους που ενδιαφερθηκαν να γινουν ενεργειακοι επιθεωρητες αλλα δεν φροντισε να τους μαθει/αναγκασει να κανουν το αυτονοητα σωστο, δηλαδη, εκτος απο την καταγραφη, να κανουν και προτασεις ενεργειακης αναβαθμισης... Αισχος...

jkoukos
15-06-12, 10:27
Εκανα μια γυρα περσι το καλοκαιρι στις τραπεζες να μαθω τι ισχυει. Μετα πηγα σε αλουμιναδες για νεα κουφωματα και μολις ακουσαν για τα επιδοτουμενα προγραμματα μου λενε "αν θες επιδοτουμενο προγραμμα πηγαινε αλλου. Καναμε επιδοτουμενο προγραμμα σε 10 πελατες και κανενας μας δεν εχει παρει φραγκο εδω και μηνες, ουτε εμεις, ουτε οι πελατες". Να παρουν το επιδοτουμενο προγραμμα και να το βαλουν στον $@λο τους. Η χαρα της γραφειοκρατιας.Εδώ έχεις δίκιο, τα ίδια τράβηξε και ο ξάδελφός μου στην επαρχία που το κυνήγησε καθώς είχε τη μέγιστη επιδότηση επειδή το σπίτι ανήκει στον ηλικιωμένο πατέρα του, αλλά κανένας δεν ήθελε να αναλάβει την εργολαβία.


Παντως εχεις αδικο, η διατυπωση ειναι σαφης "επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που εντάσσονται σε έργα του επιχειρησιακού προγράμματος «Περιβάλλον - Αειφόρος Ανάπτυξη» στο πλαίσιο του Εθνικού Στρατηγικού Πλαισίου Αναφοράς (ΕΣΠΑ), ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση". Αρα δικαιουσαι ακομα κι αν δεν μπηκες σε προγραμμα, αρκει να εκανες πρωτα ενεργειακη επιθεωρηση και να προεκυψαν προτασεις ενεργειακης αναβαθμισης.
Η σαφής διατύπωση είναι "... ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3661/2008 και τις κανονιστικές πράξεις που εκδίδονται κατ' εξουσιοδότηση του ...".
Γράφει για επεμβάσεις μετά την ενεργειακή επιθεώρηση και τις κανονιστικές πράξεις που θα εκδοθούν, δηλαδή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η ένταξη στο πρόγραμμα.

frap
15-06-12, 10:41
Ευχαριστώ παιδιά.

Κλαψ... :cry:

ntoremi
15-06-12, 22:22
Εδώ έχεις δίκιο, τα ίδια τράβηξε και ο ξάδελφός μου στην επαρχία που το κυνήγησε καθώς είχε τη μέγιστη επιδότηση επειδή το σπίτι ανήκει στον ηλικιωμένο πατέρα του, αλλά κανένας δεν ήθελε να αναλάβει την εργολαβία.


Η σαφής διατύπωση είναι "... ή και για επεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης ακινήτου που θα προκύψουν μετά από ενεργειακή επιθεώρηση, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3661/2008 και τις κανονιστικές πράξεις που εκδίδονται κατ' εξουσιοδότηση του ...".
Γράφει για επεμβάσεις μετά την ενεργειακή επιθεώρηση και τις κανονιστικές πράξεις που θα εκδοθούν, δηλαδή πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η ένταξη στο πρόγραμμα.

Οχι καλε, κανονιστικες πραξεις ειναι διαφοροι αλλοι κανονισμοι, εγκυκλιοι κλπ που θα εκδοθουν για τον νομο αυτο. Δεν εννοει το να ενταχθεις σε προγραμμα.
Κανονιστικες πραξεις ειναι νομοθετικες ενεργειες του κρατους, οχι δικες σου ενεργειες.

cdem
16-06-12, 08:49
Στους κωδικούς 659 και 433 δήλωσα τους τόκους και τους παρακρατηθέντες φόρους από κάτι μικροκαταθέσεις που έχω. Κάποιοι γνωστοί μού είπαν να μην τα δηλώσω, αλλά τέλος πάντων. Λοιπόν, οι καθαροί τόκοι υπολογίστηκαν στο εισόδημα (κάτι που δεν είχε συμβεί πέρυσι) και τώρα γι' αυτούς τους τόκους θα πληρώσω 4-5 € παραπάνω εισφορά αλληλεγγύης (και συνολικό φόρο). Εντάξει, το ποσό είναι μικρό, απλώς σκέφτομαι αν έκανα καλά που τα δήλωσα...

ntoremi
17-06-12, 02:34
Στους κωδικούς 659 και 433 δήλωσα τους τόκους και τους παρακρατηθέντες φόρους από κάτι μικροκαταθέσεις που έχω. Κάποιοι γνωστοί μού είπαν να μην τα δηλώσω, αλλά τέλος πάντων. Λοιπόν, οι καθαροί τόκοι υπολογίστηκαν στο εισόδημα (κάτι που δεν είχε συμβεί πέρυσι) και τώρα γι' αυτούς τους τόκους θα πληρώσω 4-5 € παραπάνω εισφορά αλληλεγγύης (και συνολικό φόρο). Εντάξει, το ποσό είναι μικρό, απλώς σκέφτομαι αν έκανα καλά που τα δήλωσα...

και βεβαια εκανες κακα. Οι τοκοι φορολογουνται στην πηγη (απευθειας απο την τραπεζα δηλαδη) αυτοτελως με 10%, δεν προστιθενται στο εισοδημα. Εσυ τωρα ξαναπληρωσες φορο που ειχες ηδη πληρωσει.

Basilhs23_
17-06-12, 02:51
Στους κωδικούς 659 και 433 δήλωσα τους τόκους και τους παρακρατηθέντες φόρους από κάτι μικροκαταθέσεις που έχω. Κάποιοι γνωστοί μού είπαν να μην τα δηλώσω, αλλά τέλος πάντων. Λοιπόν, οι καθαροί τόκοι υπολογίστηκαν στο εισόδημα (κάτι που δεν είχε συμβεί πέρυσι) και τώρα γι' αυτούς τους τόκους θα πληρώσω 4-5 € παραπάνω εισφορά αλληλεγγύης (και συνολικό φόρο). Εντάξει, το ποσό είναι μικρό, απλώς σκέφτομαι αν έκανα καλά που τα δήλωσα...

Κάτσε ρε φίλε πως έγινε αυτό; Κάτι μικρούς τόκους δηλώνω και εγώ επειδή μειώνουν το εισόδημα από αντικειμενικές δαπάνες και έγραφα και στον κωδικό 433 που είπες το ποσόν που παρακρατήθηκε και πλήρωσε η τράπεζα στο κράτος (10%), από εκεί και πέρα δεν πλήρωνα τίποτα άλλο. Εσένα πως το πρόσθεσαν στο εισόδημα ? Υπάρχει κάποια ΠΟΛ/νόμος που να το ορίζει αυτό ή μήπως σου έκαναν λάθος εκκαθάριση ?

cdem
17-06-12, 10:16
Κάτσε ρε φίλε πως έγινε αυτό; Κάτι μικρούς τόκους δηλώνω και εγώ επειδή μειώνουν το εισόδημα από αντικειμενικές δαπάνες και έγραφα και στον κωδικό 433 που είπες το ποσόν που παρακρατήθηκε και πλήρωσε η τράπεζα στο κράτος (10%), από εκεί και πέρα δεν πλήρωνα τίποτα άλλο. Εσένα πως το πρόσθεσαν στο εισόδημα ? Υπάρχει κάποια ΠΟΛ/νόμος που να το ορίζει αυτό ή μήπως σου έκαναν λάθος εκκαθάριση ?
Για κοίταξε αυτό:

5. Όσοι φορολογούμενοι δεν έχουν δηλώσει στους κωδικούς 659 - 660 της δήλωσης του οικονομικού έτους 2011 όλα τα ποσά των αφορολόγητων ή φορολογηθέντων κατά ειδικό τρόπο εισοδημάτων, με αποτέλεσμα να υπολογιστεί ειδική εισφορά μικρότερη της οφειλόμενης, δύνανται να υποβάλλουν εντός 2 μηνών από την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος τους, δήλωση με τα ακριβή ποσά των εισοδημάτων αυτών. Στην περίπτωση αυτή, γίνεται δεκτό, ότι δεν θα επιβάλλεται καμία κύρωση, καθόσον δεν υπήρχε υποχρέωση για δήλωση των υπόψη εισοδημάτων.

ΠΟΛ 1167 - 02/08/2011

http://www.prosvasis.com/gr/publica/?p=4704

21706
17-06-12, 10:22
Για κοίταξε αυτό:

5. Όσοι φορολογούμενοι δεν έχουν δηλώσει στους κωδικούς 659 - 660 της δήλωσης του οικονομικού έτους 2011 όλα τα ποσά των αφορολόγητων ή φορολογηθέντων κατά ειδικό τρόπο εισοδημάτων, με αποτέλεσμα να υπολογιστεί ειδική εισφορά μικρότερη της οφειλόμενης, δύνανται να υποβάλλουν εντός 2 μηνών από την έκδοση του εκκαθαριστικού σημειώματος τους, δήλωση με τα ακριβή ποσά των εισοδημάτων αυτών. Στην περίπτωση αυτή, γίνεται δεκτό, ότι δεν θα επιβάλλεται καμία κύρωση, καθόσον δεν υπήρχε υποχρέωση για δήλωση των υπόψη εισοδημάτων.

ΠΟΛ 1167 - 02/08/2011

Ούτε υπήρχε ούτε υπάρχει.

cdem
17-06-12, 10:32
Ούτε υπήρχε ούτε υπάρχει.
Και αν δεν υπάρχει και στο μέλλον δεν πρόκειται να ξαναδηλώσω τους τόκους. Μπορεί το ποσό της εισφοράς που μου αναλογεί να προσαυξήθηκε κατά 5 €, αλλά και αυτό μπορούσα να το γλυτώσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.