PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2012



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8

Gianniskriti
17-06-12, 15:06
Γεια σας.
Σε περίπτωση που φιλοξενουμαι, στον πίνακα 7.10 συμπληρωνω το ΑΦΜ και τικαρω το πεδιο φιλοξενία.
Συμπληρωνω κάτι στα πεδία 091 (επιφανεια) , 097 (μήνες), και 811 (ποσό) ?
Ευχαριστω!

jkoukos
17-06-12, 15:19
Ναι, τα συμπληρώνεις όλα αυτά, εκτός του 811 αν δεν πληρώνεις ενοίκιο ή δεν θέλεις μείωση στον φόρο.

Gianniskriti
18-06-12, 17:55
Ναι, τα συμπληρώνεις όλα αυτά, εκτός του 811 αν δεν πληρώνεις ενοίκιο ή δεν θέλεις μείωση στον φόρο.

Ευχαριστω. Ρωταω γιατι καπου ειχα βρει μια οδηγια που ελεγε οτι σε περιπτωση φιλοξενίας δεν συμπληρωνουμε τιποτα στα 091, 097 , και 811, αλλα δεν μπορω να βρω το λινκ...

cool11
18-06-12, 20:04
Με νωπη την λαικη εντολή, καταλαβαίνετε τι θα μας ετοιμασουν για φορολογια το 2013, οι μνημονιακοι κυβερνωντες όλων των αποχρωσεων...

Gianniskriti
19-06-12, 18:13
Εχω βεβαιωση απο το ταμειο υγειας μου οπου αναφερει οτι εχω δωσει Χ λεφτα για αγορα φαρμακων. Μπαινουν μηπως στον πινακα 7.2 στο "Εξοδα ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης¨πεδίο 051-052 ?

jkoukos
19-06-12, 19:27
Αυτό που ίσχυε παλαιότερα, με τη βεβαίωση που παίρναμε από τα ταμεία για το ποσό της φαρμακευτικής περίθαλψης που δεν καλυπτόταν ώστε να έχουμε έκπτωση από τον φόρο, τώρα δεν ισχύει (από πέρυσι).

Η δαπάνη φαρμάκων μπορεί να μπει στους κωδικούς 051-052:
Όχι, αν πρόκειται για μεμονωμένη αγορά φαρμάκων, μπορεί όμως να μπει στις λοιπές αποδείξεις.
Ναι, αν αφορά χρήση φαρμάκων κατά την νοσοκομειακή περίθαλψη και το ποσό έχει ενσωματωθεί στο τιμολόγιο.

Gianniskriti
19-06-12, 21:26
Αυτό που ίσχυε παλαιότερα, με τη βεβαίωση που παίρναμε από τα ταμεία για το ποσό της φαρμακευτικής περίθαλψης που δεν καλυπτόταν ώστε να έχουμε έκπτωση από τον φόρο, τώρα δεν ισχύει (από πέρυσι).

Η δαπάνη φαρμάκων μπορεί να μπει στους κωδικούς 051-052:
Όχι, αν πρόκειται για μεμονωμένη αγορά φαρμάκων, μπορεί όμως να μπει στις λοιπές αποδείξεις.
Ναι, αν αφορά χρήση φαρμάκων κατά την νοσοκομειακή περίθαλψη και το ποσό έχει ενσωματωθεί στο τιμολόγιο.

Φίλε jkoukos σε ευχαριστω πολυ για την σαφεστατη και πληρη απαντηση σου στο ερωτημα μου. Κριμα βεβαια, πολυ καλα θυμομουν οτι παλαιοτερα καπου το ειχα δηλωσει για μειωση φορου. Ουσιαστικα εμενα προκειται για μεμονωμενες αγορες φαρμακων που εχω κανει, τις εχω δηλωσει στο ταμειο υγειας μου και μου εχουν επιστρεψει πισω ενα ποσοστο της δαπανης (νομιζω 75-80%), οι συνολικες δικες μου συμμετοχες στις αγορες φαρμακων βεβαιωνονται με την προαναφερθεισα βεβαιωση. Οποτε ΟΧΙ , δεν μπορω να βαλω αυτες τις αγορες φαρμακων στους κωδικους 051-052 (εξοδα ιατρικης και νοσοκομειακης περιθαλψης). Ευχαριστω και παλι!

cool11
19-06-12, 22:20
To E9, μηπως ανοιξε η υποβολη του στο συστημα ρε παιδια?

hamilcar
20-06-12, 19:55
Μήπως υπάρχει κάποιο πρόγραμμα υπολογισμού φορολογίας για mac?

dpa2006
20-06-12, 20:31
δύσκολα θα βρεις,βάλε virtualbox και εγκατεστησε windows για το οποια κυκλοφορουν πολλες εφαρμογες (και δωρεαν)
εκτος αν βρεις εφαρμογη σε Java βαλεις το JRE για Mac και το τρεξεις ετσι.

no_logo
21-06-12, 11:40
μιλάμε έχω πέσει κάτω και σπαρταράω από τα γέλια

Η εφορία κυνηγά ακόμη τον Νικόλα Άσιμο (http://tvxs.gr/news/paraksena/i-eforia-kyniga-akomi-ton-nikola-asimo)

anon
21-06-12, 11:49
μιλάμε έχω πέσει κάτω και σπαρταράω από τα γέλια

Η εφορία κυνηγά ακόμη τον Νικόλα Άσιμο (http://tvxs.gr/news/paraksena/i-eforia-kyniga-akomi-ton-nikola-asimo)

Eντάξει, και πως να το ξέρουν; Ολοι ξέρουν τον Ασιμο πρώτα απο όλα; Επειτα όλα αυτά ειναι περασμένα σε μηχανογραφικά συστήματα, πατάνε ένα κουμπί, βγαίνουν αυτόματα τα ειδοποιητήρια. Ειναι υποχρέωση των συγγενών πρώτα απο όλα να τακτοποιήσουν του θανόντα τις υποχρεώσεις και μια απο αυτές είναι η σχετική ενημέρωση στην εφορια. Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν συνδεθεί τα ληξιαρχεία και τα μητρώα με εφορίες και ασφαλιστικούς οργανισμούς, αν και θα έπρεπε.

Artemius
21-06-12, 13:34
μιλάμε έχω πέσει κάτω και σπαρταράω από τα γέλια

Η εφορία κυνηγά ακόμη τον Νικόλα Άσιμο (http://tvxs.gr/news/paraksena/i-eforia-kyniga-akomi-ton-nikola-asimo)


και γω το διαβασα προ λιγο τυχαια σε site πρωτοσελιδων. εχω κατουρηθει στα γελια 0χα0χα0χαχα0χα0χα

θα στειλω στην ΔΟΥ μου το μπιλιετακι για την καρεκλα

103775

ε ρε θα τον ξαναπεθανουν τον Ασιμο απο τα γελια ετσι και τα βλεπει αυτα!

Undisputed
21-06-12, 17:16
Eντάξει, και πως να το ξέρουν; Ολοι ξέρουν τον Ασιμο πρώτα απο όλα; Επειτα όλα αυτά ειναι περασμένα σε μηχανογραφικά συστήματα, πατάνε ένα κουμπί, βγαίνουν αυτόματα τα ειδοποιητήρια. Ειναι υποχρέωση των συγγενών πρώτα απο όλα να τακτοποιήσουν του θανόντα τις υποχρεώσεις και μια απο αυτές είναι η σχετική ενημέρωση στην εφορια. Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν συνδεθεί τα ληξιαρχεία και τα μητρώα με εφορίες και ασφαλιστικούς οργανισμούς, αν και θα έπρεπε.

Θα σου πω πως να το ξερουν.

Σε ΟΛΕΣ τις πολιτισμενες (και μη ισως) χωρες ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ καποιος ενημερωνονται τα παντα που εχουν σχεση με το Δημοσιο. Απλο δεν ειναι ;

Εδω ομως αλλαζεις πχ. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ και δεν ενημερωνεται κανενα Δημοσιο συστημα (παρα μονο της Αστυνομιας)

anon
22-06-12, 01:31
Ναι, σε όλες τις πολιτισμένες χωρες πάει κάποιος και δηλώνει τον θάνατο ενός ανθρώπου. Δυστυχώς εδώ είπαμε το ληξιαρχείο δεν είναι συνδεδεμένο με την εφορία (να κάτι που θα έπρεπε να γίνει). Επρεπε οι κληρονόμοι να διευθετήσουν τα περι του θανόντα. Ολος ο κόσμος το κάνει. Τώρα εαν ο θανών δεν είχε συγγενείς, ε, εκεί ποιός να πάει να ενημερώσει; Μην νομίζεις, και έξω συμβαίνουν ανάλογα τραγελαφικά πολλές φορές.

Παράδειγμα. IRS HΠΑ. Η συγγραφέας Joan Barthel δήλωσε μείωση στο εισόδημα λόγω καταστροφής οικίας απο πυρκαγιά. Αυτό χτύπησε καμπανάκι που ξαφνικά ένας πολίτης ενώ πλήρωνε >10.000 δολλάρια, δεν θα πλήρωνε μία. Πηγανε για έλεγχο, δυο τυπάδες σαν μπράβοι της μαφίας. Αλλά αυτό ήταν το λιγότερο. Για απόδειξη του κόστους της απώλειας λόγω πυρκαγιάς ζήτησαν πλήρη λεπτομερή κατάλογο όλων των περιεχομένων της οικίας. Μεταξυ αυτών και πλήρη κατάλογο όλων των βιβλίων (μερικών χιλιάδων), με τίτλο και συγγραφέα! Και μετά μιλάμε για παράνοια...
http://www.dailyfinance.com/2012/02/28/tax-audit-horror-stories-irs/

Xouzouris
22-06-12, 15:57
Eντάξει, και πως να το ξέρουν; Ολοι ξέρουν τον Ασιμο πρώτα απο όλα; Επειτα όλα αυτά ειναι περασμένα σε μηχανογραφικά συστήματα, πατάνε ένα κουμπί, βγαίνουν αυτόματα τα ειδοποιητήρια. Ειναι υποχρέωση των συγγενών πρώτα απο όλα να τακτοποιήσουν του θανόντα τις υποχρεώσεις και μια απο αυτές είναι η σχετική ενημέρωση στην εφορια. Δυστυχώς ακόμα δεν έχουν συνδεθεί τα ληξιαρχεία και τα μητρώα με εφορίες και ασφαλιστικούς οργανισμούς, αν και θα έπρεπε.

Καλα, μην το δενεις κιολας.

Πραγματικη ιστορια:

Λογω μιας σειρας γεγονοτων, δεν ειχα ΑΦΜ μεχρι το 2008. Παω λοιπον στην ΔΟΥ να βγαλω ΑΦΜ. Συμπληρωνω την αιτηση, παω στον υπαλληλο, βαραει κατι σε εναν υπολογιστη και με περισπουδαστο υφος μου λεει: "Μα κυριε, εσεις εχετε ηδη ΑΦΜ".

Μιας που μπορουσα να δω την οθονη του υπολογιστη του, του επισημαινω οτι ο συνονοματος κυριος που εμφανιζοταν στην οθονη του ηταν ο παππους μου, μιας που ειχε ημερομηνια γεννησης το 1921 και διαφορετικο ΑΔΤ απο το δικο μου, το οποιο μαλιστα ξεκινουσε απο "Α". Επιπλεον, ο ανθρωπος αυτος εφυγε απο την ζωη το 1994 και ειχαν γινει ολες οι νομιμες ενεργειες απο πλευρας των απογονων (ληξιαρχικες πραξεις θανατου, ενημερωση εφοριας, αποδοχες κληρονομιας κλπ).

Ξερεις ποια ηταν η απαντηση?

"Δεν ξερω τι μου λετε, εδω βλεπω οτι υπαρχετε ηδη στο συστημα, να μου κανετε μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειστε αυτος" :rofl: :respekt:

Μετα απο μια διαπραγματευση που περιελαμβανε την επισημανση απο μερους μου του ποσο σχιζοφρενικη πρεπει να ειναι μια υπευθυνη δηλωση οπου καποιος δηλωνει οτι δεν ειναι... ο παππους του και αλλα ευτραπελα, καταληξαμε στον συμβιβασμο να του υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειχα ποτε ζητησει και εκδωσει στο παρελθον ΑΦΜ προκειμενου να κανω την δουλεια μου.

Θεϊκη δε ηταν η ατακα του επομενου στην σειρα που εγινε μαρτυρας του περιστατικου: "Παλι καλα που δεν σε λενε Γιωργο Παπαδοπουλο φιλε, δεν θα ξεμπερδευες ουτε του χρονου". :lol:

21706
22-06-12, 17:21
Κάποιος έχει με πλήρη κυριότητα ένα σπίτι στο οποίο
μένει η μητέρα του. Τον συμφέρει να δηλώσει ότι την
φιλοξενεί ή ότι της έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση;
Ο ίδιος μένει σε άλλο σπίτι με ενοίκιο.

frap
22-06-12, 19:34
Λογω μιας σειρας γεγονοτων, δεν ειχα ΑΦΜ μεχρι το 2008. Παω λοιπον στην ΔΟΥ να βγαλω ΑΦΜ. Συμπληρωνω την αιτηση, παω στον υπαλληλο, βαραει κατι σε εναν υπολογιστη και με περισπουδαστο υφος μου λεει: "Μα κυριε, εσεις εχετε ηδη ΑΦΜ".

Δλδ 12 χρόνια μετά και με το TAXIS να παίζει κάνουν ακόμη τις ίδιες παπ@ριές;
Και εμένα έτσι είχε γίνει το 1996...
- Είστε σίγουρος πως δεν έχετε πάρει ξανά ΑΦΜ κύριε;
- Απολύτως!
- Μήπως έχετε κάτι χωράφια στην Αλεξάνδρεια, γι' αυτό σας βγάλανε και δεν το γνωρίζετε;
- Αλεξάνδρεια έχω σόι, χωράφια όμως δεν έχω... (φλαςςς...) μια στιγμή, πότε είναι γεννημένος αυτός που βλέπετε εκεί;
- Το 1926... αααα... (οποία έκπληξις!)
- Τον παππού μου βλέπετε!
- Χαχα... συγνώμη!
- (για κλάματα είστε...)

Τουλάχιστον εγώ δεν έπεσα σε μουλάρι να μου ζητά δηλώσεις κλπ...
Συμπέρασμα: κάθε πέρυσι και καλύτερα!

cool11
22-06-12, 20:03
Πολυ καλο για να ειναι αληθινο?
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sta_8_000_eyrw_ayksanetai_to_aforologhto_apo_to_2013_kai_meta.1826669.html
Παντως, οτι και να λενε, πρεπει να πει το ναι η τροικα, ετσι δεν ειναι?

sdikr
22-06-12, 20:22
Δλδ 12 χρόνια μετά και με το TAXIS να παίζει κάνουν ακόμη τις ίδιες παπ@ριές;
Και εμένα έτσι είχε γίνει το 1996...
- Είστε σίγουρος πως δεν έχετε πάρει ξανά ΑΦΜ κύριε;
- Απολύτως!
- Μήπως έχετε κάτι χωράφια στην Αλεξάνδρεια, γι' αυτό σας βγάλανε και δεν το γνωρίζετε;
- Αλεξάνδρεια έχω σόι, χωράφια όμως δεν έχω... (φλαςςς...) μια στιγμή, πότε είναι γεννημένος αυτός που βλέπετε εκεί;
- Το 1926... αααα... (οποία έκπληξις!)
- Τον παππού μου βλέπετε!
- Χαχα... συγνώμη!
- (για κλάματα είστε...)

Τουλάχιστον εγώ δεν έπεσα σε μουλάρι να μου ζητά δηλώσεις κλπ...
Συμπέρασμα: κάθε πέρυσι και καλύτερα!

Και αντί να βγείτε και να πείτε, βρήκα την νέα φραπελιά ζητήσατε να αλλάξουν τα στοιχεία;
:p

- - - Updated - - -


Πολυ καλο για να ειναι αληθινο?
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/sta_8_000_eyrw_ayksanetai_to_aforologhto_apo_to_2013_kai_meta.1826669.html
Παντως, οτι και να λενε, πρεπει να πει το ναι η τροικα, ετσι δεν ειναι?

Υπάρχουνε πολλά πράγματα που δεν ήξερε τίποτα η τρόικα
η τρόικα λέει εγώ θέλω αυτά τα νούμερα, το πως θα το κάνετε είναι δικό σας θέμα

Gianniskriti
23-06-12, 18:49
Καλα, μην το δενεις κιολας.

Πραγματικη ιστορια:

Λογω μιας σειρας γεγονοτων, δεν ειχα ΑΦΜ μεχρι το 2008. Παω λοιπον στην ΔΟΥ να βγαλω ΑΦΜ. Συμπληρωνω την αιτηση, παω στον υπαλληλο, βαραει κατι σε εναν υπολογιστη και με περισπουδαστο υφος μου λεει: "Μα κυριε, εσεις εχετε ηδη ΑΦΜ".

Μιας που μπορουσα να δω την οθονη του υπολογιστη του, του επισημαινω οτι ο συνονοματος κυριος που εμφανιζοταν στην οθονη του ηταν ο παππους μου, μιας που ειχε ημερομηνια γεννησης το 1921 και διαφορετικο ΑΔΤ απο το δικο μου, το οποιο μαλιστα ξεκινουσε απο "Α". Επιπλεον, ο ανθρωπος αυτος εφυγε απο την ζωη το 1994 και ειχαν γινει ολες οι νομιμες ενεργειες απο πλευρας των απογονων (ληξιαρχικες πραξεις θανατου, ενημερωση εφοριας, αποδοχες κληρονομιας κλπ).

Ξερεις ποια ηταν η απαντηση?

"Δεν ξερω τι μου λετε, εδω βλεπω οτι υπαρχετε ηδη στο συστημα, να μου κανετε μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειστε αυτος" :rofl: :respekt:

Μετα απο μια διαπραγματευση που περιελαμβανε την επισημανση απο μερους μου του ποσο σχιζοφρενικη πρεπει να ειναι μια υπευθυνη δηλωση οπου καποιος δηλωνει οτι δεν ειναι... ο παππους του και αλλα ευτραπελα, καταληξαμε στον συμβιβασμο να του υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειχα ποτε ζητησει και εκδωσει στο παρελθον ΑΦΜ προκειμενου να κανω την δουλεια μου.

Θεϊκη δε ηταν η ατακα του επομενου στην σειρα που εγινε μαρτυρας του περιστατικου: "Παλι καλα που δεν σε λενε Γιωργο Παπαδοπουλο φιλε, δεν θα ξεμπερδευες ουτε του χρονου". :lol:
Απίστευρο! Αυτη η χωρα που ζουμε είνα σε όλα πισω (μαλλον στον Μεσαίωνα!).

21706
23-06-12, 19:07
Ο δεκάλογος της γραφειοκρατίας:

http://ironprison.blogspot.gr/2012/06/o.html

Manolis_karas
24-06-12, 12:25
Κάποιος έχει με πλήρη κυριότητα ένα σπίτι στο οποίο μένει η μητέρα του. Τον συμφέρει να δηλώσει ότι την
φιλοξενεί ή ότι της έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση;Ο ίδιος μένει σε άλλο σπίτι με ενοίκιο.
... και άλλη μία παραπλήσια ερώτηση, πότε δηλώνουμε ότι φιλοξενούμε και πότε δηλώνουμε ότι έχουμε κάνει δωρεάν παραχώρηση;

VasP
24-06-12, 15:58
Κάποιος έχει με πλήρη κυριότητα ένα σπίτι στο οποίο
μένει η μητέρα του. Τον συμφέρει να δηλώσει ότι την
φιλοξενεί ή ότι της έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση;
Ο ίδιος μένει σε άλλο σπίτι με ενοίκιο.


... και άλλη μία παραπλήσια ερώτηση, πότε δηλώνουμε ότι φιλοξενούμε και πότε δηλώνουμε ότι έχουμε κάνει δωρεάν παραχώρηση;

Όταν κάνουμε δωρεάν παραχώρηση της οικίας μας τα τεκμήρια υπολογίζονται μόνο στο Ε1 του ατόμου στο οποίο παραχωρείται η κατοικία. Όταν όμως κάποιος δηλώνεται ως φιλοξενούμενος τα τεκμήρια της συγκεκριμένης κατοικίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της (και όχι τον φιλοξενούμενο).

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο γιός σαν κύρια κατοικία θα δηλώσει το σπίτι στο οποίο μένει με ενοίκιο.
Δεν γνωρίζω ωστόσο αν έχει δικαίωμα κάποιος να δηλώσει κάποιο άτομο φιλοξενούμενο του αν ο ίδιος δεν κατοικεί στο οίκημα. Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να περαστεί η μητέρα ως φιλοξενούμενη.

Δωρεάν παραχώρηση ή φιλοξενία μπορεί να δηλώσει ο κάτοχος της πλήρους κυριότητας ή της επικαρπίας ενός ακινήτου (και όχι της ψιλής κυριότητας). Αν μένει και ο ίδιος στο ακίνητο έχουμε φιλοξενία, ενώ αν ο ίδιος μένει κάπου αλλού έχουμε δωρεάν παραχώρηση. (Αυτό το λέω με μια μικρή επιφύλαξη όπως είπα και πιο πάνω)


Το τι συμφέρει τον καθένα είναι σχετικό. Αν η μητέρα έχει χαμηλά τεκμήρια και αντίστοιχα ο γιός υψηλά ίσως συμφέρει να γίνει δωρεάν παραχώρηση. Αν συμβαίνει το αντίστροφο ίσως συμφέρει να θεωρηθεί η μητέρα φιλοξενούμενη (σε περίπτωση που επιτρέπεται κάτι τέτοιο). Μπορεί πάλι να μην παίζει κανένα ρόλο (αν και οι δύο έχουν χαμηλά τεκμήρια). Είναι θέμα υπολογισμών. Είναι συνδυασμός του ύψους των πραγματικών εισοδημάτων και του ύψους των τεκμηρίων.


ΠΡΟΣΟΧΗ όμως. Αν η δωρεάν παραχώρηση γίνει από γονέα σε τέκνο και αντίστροφα δεν θα υπολογιστεί τεκμαρτό μίσθωμα. Το ακίνητο θα δηλωθεί στο Ε2 του ιδιοκτήτη και θα αναγραφεί μηδενικό τεκμαρτό μίσθωμα στην αντίστοιχη στήλη.
ΑΝ ΟΜΩΣ η δωρεάν παραχώρηση γίνει προς οποιοδήποτε άλλο πρόσωπο (ακόμα και αδερφό) τότε θα υπολογιστεί τεκμαρτό μίσθωμα για τον ιδιοκτήτη (με βάση κάποιους συντελεστές όπως π.χ. τιμή ζώνης) και θα αναγραφεί τόσο στο Ε2 όσο και στον πίνακα 4 του Ε1 στον κωδικό 129/130 (αν πρόκειται για κατοικία). Το τεκμαρτό μίσθωμα δηλαδή θα αυξήσει τα πραγματικά εισοδήματα του ιδιοκτήτη.

21706
24-06-12, 16:48
Σαν κύρια κατοικία ο γιός θα δηλώσει το σπίτι στο οποίο μένει με ενοίκιο.

Δεν γνωρίζω ωστόσο αν έχει δικαίωμα κάποιος να δηλώσει κάποιο άτομο φιλοξενούμενο του αν ο ίδιος δεν κατοικεί στο οίκημα. Έχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να περαστεί η μητέρα ως φιλοξενούμενη.


Ευχαριστώ VasP. Αν ο γιός δηλώσει το σπίτι στο οποίο μένει με ενοίκιο ως
κύρια κατοικία και το άλλο σπίτι ως δευτερεύουσα μπορεί να μένει ή στο
ένα ή στο άλλο, έτσι δεν είναι; Ή δεν καταλαβαίνω σωστά την έννοια της
«δευτερεύουσας» κατοικίας;
Πάντως στις οδηγίες δεν αναφέρεται πουθενά θέμα συγκατοίκησης του
φιλοξενούντος με τον φιλοξενούμενο.

VasP
24-06-12, 16:54
Ευχαριστώ VasP. Αν ο γιός δηλώσει το σπίτι στο οποίο μένει με ενοίκιο ως
κύρια κατοικία και το άλλο σπίτι ως δευτερεύουσα μπορεί να μένει ή στο
ένα ή στο άλλο, έτσι δεν είναι; Ή δεν καταλαβαίνω σωστά την έννοια της
«δευτερεύουσας» κατοικίας;
Πάντως στις οδηγίες δεν αναφέρεται πουθενά θέμα συγκατοίκησης του
φιλοξενούντος με τον φιλοξενούμενο.

Ίσως το σπίτι που μένει ο γιός με ενοίκιο θα μπορούσε να περαστεί και ως δευτερεύουσα. Είναι πρακτικώς δύσκολο να αποδειχθεί ποιό από τα δύο ακίνητα αποτελεί την κύρια κατοικία του. Ίσως κάποιος άλλος το ξέρει καλύτερα το θέμα. Θεωρητικά το σπίτι που μένεις το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου είναι η κύρια κατοικία σου. Γενικά μιλωντας ένα σπίτι με υψηλότερα τεκμήρια συμφέρει να περαστεί ως δευτερεύουσα (γιατί έχει μισά τεκμήρια) σε σχέση με ένα δεύτερο που έχει χαμηλότερα. Αλλά σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να το αποδείξεις (αν και είναι κάπως υποκειμενικό το θέμα - ειδικά αν και τα 2 ακίνητα είναι στην Αθήνα και υπάρχει κατανάλωση ρεύματος και στα 2).

Hetfield
24-06-12, 17:04
Γεια σας παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση.
Απο την απογραφη πληθυσμου πηρα ενα φορολογημενο ποσο, πολυ μικρο το οποιο αποταμιευσα.
Θα πρεπει ντε και καλα, για να παρω πισω τον φορο που μου κρατησαν, να δωσω αποδειξεις ισες με το 25% αυτου του ποσου;
Αφου δεν το ξοδεψα, τι λογικη ειναι αυτη;;;

VasP
24-06-12, 17:11
Γεια σας παιδια, θελω να κανω μια ερωτηση.
Απο την απογραφη πληθυσμου πηρα ενα φορολογημενο ποσο, πολυ μικρο το οποιο αποταμιευσα.
Θα πρεπει ντε και καλα, για να παρω πισω τον φορο που μου κρατησαν, να δωσω αποδειξεις ισες με το 25% αυτου του ποσου;
Αφου δεν το ξοδεψα, τι λογικη ειναι αυτη;;;

Δεν θα 'δώσεις' κάπου τις αποδείξεις. Θα συγκρίνεις τα πραγματικά σου εισοδήματα και τα τεκμαρτά (δηλαδή αυτοκίνητο, κύρια κατοικία, +3000 ευρώ ελάχιστα τεκμήρια για άγαμους κτλ) και αφου διαπιστώσεις ποιό από τα δύο ποσά είναι μεγαλύτερο θα υπολογίζεις το 25% αυτού (και λίγο παραπάνω) και θα γράψεις το ποσό στον κωδικό 049. Αν σου γίνει έλεγχος (οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες) τότε θα χρειαστεί να προσκομίσεις στην ΔΟΥ τις αντίστοιχες αποδείξεις. Μην κάνεις το λάθος και αφήσεις κενό τον κωδικό 049


Δες και την συζήτηση εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87285&st=0

Βγάζω συμπέρασμα οτι το καθαρό ποσό θα μπει στον κωδικό 507/508 και η παρακράτηση φόρου (όχι οι κρατήσεις για ΟΓΑ κτλ) στον κωδικό 605/606.
Η παρακράτηση του 20% ωστόσο υπολογίστηκε επί του ακαθάριστου ποσού οπότε θα μπορούσε στον 507/508 να μπει αυτό το ποσό. Είναι ένα μικρό μπέρδεμα χωρίς πρακτική σημασία για την περίπτωσή σου (επειδή έχεις χαμηλό εισόδημα).
ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ τεκμήρια τουλάχιστον 3000 ευρώ (ελάχιστα τεκμήρια για άγαμο), οπότε κατ' ελάχιστο θες αποδείξεις 750 ευρώ.

Hetfield
24-06-12, 19:39
Δεν θα 'δώσεις' κάπου τις αποδείξεις. Θα συγκρίνεις τα πραγματικά σου εισοδήματα και τα τεκμαρτά (δηλαδή αυτοκίνητο, κύρια κατοικία, +3000 ευρώ ελάχιστα τεκμήρια για άγαμους κτλ) και αφου διαπιστώσεις ποιό από τα δύο ποσά είναι μεγαλύτερο θα υπολογίζεις το 25% αυτού (και λίγο παραπάνω) και θα γράψεις το ποσό στον κωδικό 049. Αν σου γίνει έλεγχος (οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες) τότε θα χρειαστεί να προσκομίσεις στην ΔΟΥ τις αντίστοιχες αποδείξεις. Μην κάνεις το λάθος και αφήσεις κενό τον κωδικό 049


Δες και την συζήτηση εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87285&st=0

Βγάζω συμπέρασμα οτι το καθαρό ποσό θα μπει στον κωδικό 507/508 και η παρακράτηση φόρου (όχι οι κρατήσεις για ΟΓΑ κτλ) στον κωδικό 605/606.
Η παρακράτηση του 20% ωστόσο υπολογίστηκε επί του ακαθάριστου ποσού οπότε θα μπορούσε στον 507/508 να μπει αυτό το ποσό. Είναι ένα μικρό μπέρδεμα χωρίς πρακτική σημασία για την περίπτωσή σου (επειδή έχεις χαμηλό εισόδημα).
ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ τεκμήρια τουλάχιστον 3000 ευρώ (ελάχιστα τεκμήρια για άγαμο), οπότε κατ' ελάχιστο θες αποδείξεις 750 ευρώ.
Ευχαριστω για την απαντηση σου!
Εισαι σιγουρος οτι χρειαζομαι τεκμηρια 3000€; Ειμαι προστατευομενο μελος (ακομα)!

cool11
24-06-12, 19:44
Διαβασε κανεις καποια σχετικη ειδηση, οτι η νεα κυβερνηση ειπε οτι απο του χρονου για τα ζευγαρια, ναι μεν θα γινεται κοινη δηλωση, αλλα θα βγαινουν δυο διαφορετικα εκκαθαριστικα, ενα για τον καθενα?

VasP
24-06-12, 19:57
Ευχαριστω για την απαντηση σου!
Εισαι σιγουρος οτι χρειαζομαι τεκμηρια 3000€; Ειμαι προστατευομενο μελος (ακομα)!

Αν είσαι προστατευόμενο μέλος δεν ισχύουν τα 3000.
Η αμοιβή σου για την απογραφή θα προστεθεί στα εισοδήματα των γονιών σου και θα χρειαστούν και κάποιες επιπλέον αποδείξεις (ίσες με το 25% του ποσού που θα γραφτεί στον κωδικό 507 - φυσικά σε αυτό το ποσό θα προστεθεί και το ποσό των αποδείξεων που αναλογεί στα εισοδήματα των γονιών σου. Και όλα αυτά σε περίπτωση που φορολογούνται με βάση τα πραγματικά τους εισοδήματα και όχι με βάση τα τεκμήρια). Δεν έχει σημασία αν αποταμίευσες τα χρήματα ή όχι.

cool11
24-06-12, 21:46
Μου θυμιζει καποιος απο ποιο σημειο εντος του taxisnet μπορω να αλλαξω password?

21706
24-06-12, 21:54
Μου θυμιζει καποιος απο ποιο σημειο εντος του taxisnet μπορω να αλλαξω password?

My TAXISnet/Ο λογαριασμός μου/Διαχείριση λογαριασμού

Ingenius
24-06-12, 21:54
Κατά την εκκαθάριση της δήλωσης τώρα τελευταία εμφανίζεται αυτό: "Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. "

μη μου πεις ότι θα κάτσουν να συλλέξουν κάτι εκατομμύρια φακέλους με αποδείξεις και παραστατικών δαπανών!!
Αν το ταχυδρομείο τα χάσει τι γίνεται;:rolleyes:

21706
24-06-12, 22:08
Κατά την εκκαθάριση της δήλωσης τώρα τελευταία εμφανίζεται αυτό: "Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. "

μη μου πεις ότι θα κάτσουν να συλλέξουν κάτι εκατομμύρια φακέλους με αποδείξεις και παραστατικών δαπανών!!
Αν το ταχυδρομείο τα χάσει τι γίνεται;:rolleyes:

Ελπίζω να εννοούν ότι θα γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος
όπως γίνεται κάθε χρόνο...

Gianniskriti
24-06-12, 22:23
Κατά την εκκαθάριση της δήλωσης τώρα τελευταία εμφανίζεται αυτό: "Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. "

μη μου πεις ότι θα κάτσουν να συλλέξουν κάτι εκατομμύρια φακέλους με αποδείξεις και παραστατικών δαπανών!!
Αν το ταχυδρομείο τα χάσει τι γίνεται;:rolleyes:


Ελπίζω να εννοούν ότι θα γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος
όπως γίνεται κάθε χρόνο...

Από προχτες που εκανα την δηλωση μου είχα κι εγώ ακριβως την ιδια απορία με τον φίλο Ingenius, σκεφτηκα να ποσταρω ερωτημα αλλα είπα να το αφησω γιατι σιγουρα καποιος άλλος φίλος θα το ρωτουσε, όπως και έγινε.
Πιστευω ακριβως αυτο που ειπε και ο 21706, οτι δηλαδη εννοούν οτι θα κανουν δειγματοληπτικό έλεγχο, αλλά οι φωστηρες που το γραψαν είχαν παρει πτυχίο από το μανείο των Δελφών.

Manolis_karas
25-06-12, 19:49
ΠΡΟΣΟΧΗ όμως. Αν η δωρεάν παραχώρηση γίνει από γονέα σε τέκνο και αντίστροφα δεν θα υπολογιστεί τεκμαρτό μίσθωμα...
Από τέκνο σε γονέα ισχύει το ίδιο;

xmperop1
25-06-12, 20:23
Από τέκνο σε γονέα ισχύει το ίδιο;

Αφού το λέει "και αντίστροφα".

cool11
25-06-12, 20:58
Με το Ε9 τι θα γινει ρε παιδια, ποτε ανοιγει το συστημα?

button
25-06-12, 22:51
Η ηλεκτρονική υποβολή ειναι μόνο για 12.000 και πάνω η γίνεται και απο άνεργους ?

Bhaal
25-06-12, 22:58
Η ηλεκτρονική υποβολή ειναι μόνο για 12.000 και πάνω η γίνεται και απο άνεργους ?
Ξέρω ότι είναι υποχρεωτική για όσους έχουν εισόδημα από 12.000 ευρώ και πάνω. Φαντάζομαι, όμως, ότι δεν απαγορεύεται σε άλλους να την κάνουν, αν θέλουν. ΩΣΤΟΣΟ, η ταλαιπωρία να στηθείς στην ουρά για να πάρεις κλειδάριθμο από άσχετους υπαλλήλους είναι εξοντωτική. Αν μπορείς να τη στείλεις ταχυδρομικώς ή να την πας ο ίδιος, σε συμβουλεύω να το κάνεις!

button
25-06-12, 23:15
Ξέρω ότι είναι υποχρεωτική για όσους έχουν εισόδημα από 12.000 ευρώ και πάνω. Φαντάζομαι, όμως, ότι δεν απαγορεύεται σε άλλους να την κάνουν, αν θέλουν. ΩΣΤΟΣΟ, η ταλαιπωρία να στηθείς στην ουρά για να πάρεις κλειδάριθμο από άσχετους υπαλλήλους είναι εξοντωτική. Αν μπορείς να τη στείλεις ταχυδρομικώς ή να την πας ο ίδιος, σε συμβουλεύω να το κάνεις!

Το θέμα είναι οτι έχω τον κλειδάριθμο ... Ο πατέρας μου βάλθηκε να το πάρει λες και ήταν το τέλος του κόσμου και οτι να του έλεγα δεν είχε νόημα !

Bhaal
25-06-12, 23:41
Το θέμα είναι οτι έχω τον κλειδάριθμο ... Ο πατέρας μου βάλθηκε να το πάρει λες και ήταν το τέλος του κόσμου και οτι να του έλεγα δεν είχε νόημα !
Ε, αν έχεις κλειδάριθμο, username και password τι πρόβλημα υπάρχει;

button
26-06-12, 01:41
τίποτα ακόμα ...

Bhaal
26-06-12, 01:52
:lol: Καλά. Δοκίμασε να την κάνεις ηλεκτρονικά με τους κωδικούς σου και τον κλειδάριθμο, και αν υπάρχει πρόβλημα θα το διαπιστώσεις επιτόπου.

ZHUL
26-06-12, 10:44
Παγώνουν πληρωμές και επιστροφές φόρου από το Δημόσιο !!!!
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10204
όποιος πρόλαβε,πρόλαβε,(να πάρει επιστροφή φόρου)...

Bhaal
26-06-12, 14:24
Παγώνουν πληρωμές και επιστροφές φόρου από το Δημόσιο !!!!
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10204
όποιος πρόλαβε,πρόλαβε,(να πάρει επιστροφή φόρου)...

Αφού δημιούργησαν ύφεση με απολύσεις, αύξηση φόρων και μείωση μισθών, τώρα παρακρατούν κι αυτά τα λίγα τα οποία οι φορολογούμενοι περιμένουν για να αποπληρώσουν άλλες υποχρεώσεις, το οποίο θα δημιουργήσει περαιτέρω ύφεση.
Τόση ηλιθιότητα πώς την αντέχουν;

Revolution
26-06-12, 14:27
Αφού δημιούργησαν ύφεση με απολύσεις, αύξηση φόρων και μείωση μισθών, τώρα παρακρατούν κι αυτά τα λίγα τα οποία οι φορολογούμενοι περιμένουν για να αποπληρώσουν άλλες υποχρεώσεις, το οποίο θα δημιουργήσει περαιτέρω ύφεση.
Τόση ηλιθιότητα πώς την αντέχουν;

Αλλο ηλιθιοτητα αλλο σχεδιο.

21706
26-06-12, 14:33
Αλλο ηλιθιοτητα αλλο σχεδιο.

Σχέδιο γι' αυτούς, ηλιθιότητα για μας που τους ξαναφέραμε...

Revolution
26-06-12, 14:56
Σχέδιο γι' αυτούς, ηλιθιότητα για μας εκεινους που τους ξαναφέραμε ξαναφέρανε...

Καλυτερα ετσι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.