PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορολογια εισοδηματος 2012



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

button
26-06-12, 15:46
Ο κλειδάριθμος ισχύει και για 2013??

Τελείωσα με το παραδοσιακό τρόπο για να αποφύγω διαμάχη με τον πάτερα μου και μαλώσουμε πάλι ..
Δεν πήρε ούτε 30 λεπτά για να γίνει ποιο πολλή διόρθωση με καθυστέρησε

kover
26-06-12, 15:52
Ο κλειδάριθμος χρησιμοποείται μια φορά και δε τον χρησιμοποιείς ποτέ ξανά.

21706
26-06-12, 16:39
Καλυτερα ετσι.

Εμείς τους ξαναφέραμε. Και είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

Bhaal
26-06-12, 16:41
Εμείς τους ξαναφέραμε. Και είμαστε άξιοι της μοίρας μας...
Έλα, μετακόμισε στο "Εκλογές 2012: Η επόμενη ημέρα" και άσε τους αγχωμένους συμφορουμίτες μας ν' ασχοληθούν με τη φορολογία.

21706
26-06-12, 17:16
Έλα, μετακόμισε στο "Εκλογές 2012: Η επόμενη ημέρα" και άσε τους αγχωμένους συμφορουμίτες μας ν' ασχοληθούν με τη φορολογία.

Φαίνεται ότι σου άρεσε η απάντηση που πήρες στο μήνυμά σου #297.

- - - Updated - - -


Ο κλειδάριθμος ισχύει και για 2013??

Τελείωσα με το παραδοσιακό τρόπο για να αποφύγω διαμάχη με τον πάτερα μου και μαλώσουμε πάλι ..
Δεν πήρε ούτε 30 λεπτά για να γίνει ποιο πολλή διόρθωση με καθυστέρησε

Αν έχεις δικαίωμα να την υποβάλεις χειρόγραφα είναι
προτιμότερο αυτό από την ηλεκτρονική υποβολή.
Αλλά αφού πήρες ήδη τον κλειδάριθμο καλó είναι να
ολοκληρώσεις την εγγραφή σου στο taxisnet.
Κάποτε θα σου χρειαστεί.

frap
26-06-12, 23:16
Ο κλειδάριθμος χρησιμοποείται μια φορά και δε τον χρησιμοποιείς ποτέ ξανά.

Τον κλειδάριθμο τον χρησιμοποιείτε μια φορά για να ενεργοποιείστε το λογαριασμό και μετά θα τον φυλάξετε σε ασφαλές μέρος. Τον κλειδάριθμο θα τον χρειαστείτε εάν ποτέ ξεχάσετε το username ή password σας ώστε να ανακτήσετε το λογαριασμό σας. Γίνεται προφανές λοιπόν πως πρέπει να φυλάσσετε επαρκώς.

button
26-06-12, 23:40
Σε ποια ακριβός σελίδα είναι ??

anon
27-06-12, 09:17
Τον κλειδάριθμο τον χρησιμοποιείτε μια φορά για να ενεργοποιείστε το λογαριασμό και μετά θα τον φυλάξετε σε ασφαλές μέρος. Τον κλειδάριθμο θα τον χρειαστείτε εάν ποτέ ξεχάσετε το username ή password σας ώστε να ανακτήσετε το λογαριασμό σας. Γίνεται προφανές λοιπόν πως πρέπει να φυλάσσετε επαρκώς.
γιατί, δεν μπορεί να ξαναεκδοθεί (με την ίδια επίπονη διαδικασία) ;;;; Για να ξαναενεργοποιήσεις και να βάλεις νέο κωδικό στον λογαριασμό σου;

frap
27-06-12, 09:35
Υποθέτω πως ναι, η διαδικασία θα είναι ίδια. Δε θα χρειαστεί να αποδείξεις κάτι επιπλέον.
Εάν όμως καίγεσαι, τότε άλλο το να το κάνεις σε επτά και άλλο σε μέρες.

ZHUL
27-06-12, 20:56
Παιδιά έχω μια ερώτηση: άνεργος που έχει κάρτα ανεργίας και την ανανεώνει τακτικά κάθε 3 μήνες, το 2011 δεν είχε εισοδημα,ούτε πήρε επίδωμα ανέργιας
επίσης δεν έχει περιουσιακό στοιχεία στο όνομα του (ειναι φιλοξενούμενος στους γωνείς του,είναι 28 ετών)
Θα πρεπει να κάνει φορολογική δήλωση?

cool11
27-06-12, 21:42
Ρε παιδια, μπαινουμε στον Ιουλιο, ακομη δεν ξεκαθαρισε ποτε ξεκινα η υποβολη του Ε9?

SKYCAPTAIN
28-06-12, 01:41
Παιδιά έχω μια ερώτηση: άνεργος που έχει κάρτα ανεργίας και την ανανεώνει τακτικά κάθε 3 μήνες, το 2011 δεν είχε εισοδημα,ούτε πήρε επίδωμα ανέργιας
επίσης δεν έχει περιουσιακό στοιχεία στο όνομα του (ειναι φιλοξενούμενος στους γωνείς του,είναι 28 ετών)
Θα πρεπει να κάνει φορολογική δήλωση?

Ναι, φίλε μου. Αφού μένεις στους γονείς σου λογικά είσαι άγαμος και έχεις τεκμήριο 3.000€ οπότε θα πρέπει επιπλέον να έχεις αποδείξεις ίσες με το 25% του τεκμαρτού σου εισοδήματος δηλ. 750€ τις οποίες και θα αναγράψεις στο κατάλληλο πεδίο ειδάλλως θα πληρώσεις φόρο ίσο με το 10% του τεκμηρίου σου δηλ. 300€.
Αν φυσικά τις διαθέτεις και τις αναγράψεις δεν πληρώνεις φόρο.

VasP
28-06-12, 11:53
Παιδιά έχω μια ερώτηση: άνεργος που έχει κάρτα ανεργίας και την ανανεώνει τακτικά κάθε 3 μήνες, το 2011 δεν είχε εισοδημα,ούτε πήρε επίδωμα ανέργιας
επίσης δεν έχει περιουσιακό στοιχεία στο όνομα του (ειναι φιλοξενούμενος στους γωνείς του,είναι 28 ετών)
Θα πρεπει να κάνει φορολογική δήλωση?


Ναι, φίλε μου. Αφού μένεις στους γονείς σου λογικά είσαι άγαμος και έχεις τεκμήριο 3.000€ οπότε θα πρέπει επιπλέον να έχεις αποδείξεις ίσες με το 25% του τεκμαρτού σου εισοδήματος δηλ. 750€ τις οποίες και θα αναγράψεις στο κατάλληλο πεδίο ειδάλλως θα πληρώσεις φόρο ίσο με το 10% του τεκμηρίου σου δηλ. 300€.
Αν φυσικά τις διαθέτεις και τις αναγράψεις δεν πληρώνεις φόρο.

Νομίζω ότι δεν υποχρεούται να υποβάλλει δήλωση φορολογίας εισοδήματος (Ε1) οπότε δεν χρειάζεται να μαζέψει αποδείξεις, ούτε και φυσικά να τις δηλώσει κάπου. (Εκτός αν έχει στην κατοχή του επιβατικό αυτοκίνητο, κατοικία κτλ)

Δες εδώ ποιοί έχουν υποχρέωση υποβολής Ε1 : http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content

Gianniskriti
28-06-12, 15:41
Ναι, φίλε μου. Αφού μένεις στους γονείς σου λογικά είσαι άγαμος και έχεις τεκμήριο 3.000€ οπότε θα πρέπει επιπλέον να έχεις αποδείξεις ίσες με το 25% του τεκμαρτού σου εισοδήματος δηλ. 750€ τις οποίες και θα αναγράψεις στο κατάλληλο πεδίο ειδάλλως θα πληρώσεις φόρο ίσο με το 10% του τεκμηρίου σου δηλ. 300€.
Αν φυσικά τις διαθέτεις και τις αναγράψεις δεν πληρώνεις φόρο.
Φίλε μου κανεις λάθος. Δεν υποχρεουται να κανει φορολογικη δηλωση. Το λεει στις οδηγίες, αν το εισοδημα δεν ξεπερναει τις 5 ή 6 χιλιαδες ευρω (δεν θυμαμαι ποιο απ τα 2 ποσα ειναι) δεν υποχρεουται να υποβαλει φορολογικη δηλωση , εκτος κι αν εχει περιουσια κινητή/ακίνητη.
Edit: κανεις και δευτερο λαθος: σε περιπτωση μη προσκομισης των απαραιτητων αποδειξεων ο φορολουμενος πληρωνει φορο ίσο με το 10% των αποδείξεων που έπρεπε να προσκομισει και όχι φόρο 10% επί του τεκμαρτου/πραγματικου εισοδηματος. Καλυτερα να προσεχουμε τί γραφουμε και αν δεν ειμαστε σιγουροι να μην το γραφουμε καθολου γιατι καποιοι συμφορουμιτες εξαρτωνται απο τις απαντησεις που θα λαβουν απο εδώ.

tintin
28-06-12, 23:16
Παιδια, φετος κανω πρωτη φορα τη Δηλωση μεσω taxis, συμπληρωσα τα στοιχεια και βγηκα στη καρτελα που μου λεει ποιο ειναι το αποτελεσμα ης εκκαθαρισης και πόσα πληρωνω.

Επισης γραφει Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων. Πόσες δηλαδη?
και Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Αυτο απ οτι εχω ακουσει το γραφει σε ολους και μόνο καποιους καλουν δειγματοληπτικα να τα πανε?

effexor
29-06-12, 00:41
Εκανα τη δηλωση ηλεκτρονικα και στο τελος μου γραφε οτι πρεπει να πληρωσω τοσο φορο.Μεσα στο ποσο αυτο συμπεριλαμβανεται και η εκατακτη εισφορα ή θα πληρωθει ξεχωριστα?

SKYCAPTAIN
29-06-12, 07:45
Παιδια, φετος κανω πρωτη φορα τη Δηλωση μεσω taxis, συμπληρωσα τα στοιχεια και βγηκα στη καρτελα που μου λεει ποιο ειναι το αποτελεσμα ης εκκαθαρισης και πόσα πληρωνω.

Επισης γραφει Σας ενημερώνουμε ότι το αποτέλεσμα της δήλωσής σας, εμφανίζεται για περιορισμένο αριθμό εκκαθαρίσεων. Πόσες δηλαδη?
και Για τα ποσά των κωδικών των δαπανών (ιατρικών, δωρεών κλπ), καθώς και των λοιπών κωδικών της δήλωσης Φ.Ε. που υποβάλλεται, θα αποσταλεί ειδοποίηση από τη Γ.Γ.Π.Σ. προκειμένου να αποστείλετε μέσω Ταχυδρομείου τα σχετικά δικαιολογητικά στην αρμόδια Δ.Ο.Υ.. Αυτο απ οτι εχω ακουσει το γραφει σε ολους και μόνο καποιους καλουν δειγματοληπτικα να τα πανε?

4 φορές. Ναι, όσον αφορά το 2ο ερώτημά σου. Επίσης φίλος εφοριακός μου είπε ότι οι αποδείξεις φυλάσσονται για 4 έτη, δηλ. ακόμα κι αν δεν σε καλέσουν φέτος είσαι υποχρεωμένος να φυλάς τις αποδείξεις αυτές ως το 2016 (βέβαια στην πράξη αυτό είναι εντελώς απίθανο και απλά το αναφέρω εξαντλώντας όλα τα δεδομένα).

- - - Updated - - -


Φίλε μου κανεις λάθος. Δεν υποχρεουται να κανει φορολογικη δηλωση. Το λεει στις οδηγίες, αν το εισοδημα δεν ξεπερναει τις 5 ή 6 χιλιαδες ευρω (δεν θυμαμαι ποιο απ τα 2 ποσα ειναι) δεν υποχρεουται να υποβαλει φορολογικη δηλωση , εκτος κι αν εχει περιουσια κινητή/ακίνητη.
Edit: κανεις και δευτερο λαθος: σε περιπτωση μη προσκομισης των απαραιτητων αποδειξεων ο φορολουμενος πληρωνει φορο ίσο με το 10% των αποδείξεων που έπρεπε να προσκομισει και όχι φόρο 10% επί του τεκμαρτου/πραγματικου εισοδηματος. Καλυτερα να προσεχουμε τί γραφουμε και αν δεν ειμαστε σιγουροι να μην το γραφουμε καθολου γιατι καποιοι συμφορουμιτες εξαρτωνται απο τις απαντησεις που θα λαβουν απο εδώ.

Σωστά με διορθώνεις, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση του φίλου δεν κοιτάμε το ύψος του εισοδήματος, το αφορολόγητο όριο στο οποίο είναι τα 5000€ αλλά, αφού ο εν λόγω φίλος είναι άνεργος, το τεκμήριο διαβίωσης των 3000€. Το συμπέρασμα ασφαλώς είναι το ίδιο δηλ. δεν έχει υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης. Οπότε ευτυχώς το λάθος που έκανα δεν επηρεάζει καθόλου το φίλο αφού και να υπέβαλε φορολογική δήλωση (δε χρειάζεται) βάζοντας ποσό αποδείξεων πάλι δε θα πλήρωνε φόρο ούτως ή άλλως. Ωστόσο και μόνο η πράξη υποβολής φορολογικής δήλωσης ακόμα και για μηδενικό εισόδημα που δεν υπάρχει τέτοιου είδους υποχρέωση είναι από μόνη της χρήσιμη σε πολλές περιπτώσεις, πχ. δημόσιες ή ιδιωτικές υπηρεσίες που ζητούν φορολογική δήλωση ως προαπαιτούμενη για την πραγματοποίηση κάποιας διαδικασίας.

- - - Updated - - -


Εκανα τη δηλωση ηλεκτρονικα και στο τελος μου γραφε οτι πρεπει να πληρωσω τοσο φορο.Μεσα στο ποσο αυτο συμπεριλαμβανεται και η εκατακτη εισφορα ή θα πληρωθει ξεχωριστα?

Νομίζω ότι η έκτακτη εισφορά σου έρχεται μετά βάση του εκκαθαριστικού, τουλάχιστον πέρσυ αυτό ίσχυε.
Δεν γνωρίζω φέτος αν ισχύει το ίδιο αλλά υπάρχουν κλίμακες φορολογίες εισοδήματος που μπορείς να υπολογίσεις
βάσει του φόρου που σου προκύπτει αν συνυπολογίζεται μέσα σ'αυτόν και η έκτακτη εισφορά.
Καλύτερα όμως να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη....

tintin
30-06-12, 12:05
4 φορές.

Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.
Δηλαδη εχω αλλες 3 φορες μονο για να δοκιμασω?! Τοτε θα χρειαστει να βρω ενα προγραμματακι γιαυτη τη δουλεια.
(Ελπιζω οτι καθε φορα που ξαναβλεπω τη σελιδα της πρωτης δοκιμαστικης εκκαθαρισης, να μη μετραει!)

Σχετικα με τις αποδειξεις, δε ξερω πόσες πρεπει να δηλωσω. Λεει οτι θελει το 25% επι του τεκμαρτου, αλλλα πως υπολογιζεται αυτο το τεκμαρτο? Εκτος απ το μισθο εχω ενα σπιτι με δανειο, τις δοσεις του στεγαστικου, και ασφαλιστρα.


Εκανα τη δηλωση ηλεκτρονικα και στο τελος μου γραφε οτι πρεπει να πληρωσω τοσο φορο.Μεσα στο ποσο αυτο συμπεριλαμβανεται και η εκατακτη εισφορα ή θα πληρωθει ξεχωριστα?

Εννοεις το "Ποσό εισφοράς" που γραφει πανω απο το "Αποτελεσμα της εκκαθαρισης" ?
Λογικα το Αποτελεσμα της εκκαθαρισης θα περιλαμβανει μεσα και αυτο το Ποσο της εισφορας, αλλα ουτως ή αλλως θα το μαθουμε οταν παμε να πληρωσουμε :)

VasP
30-06-12, 15:13
Σχετικα με τις αποδειξεις, δε ξερω πόσες πρεπει να δηλωσω. Λεει οτι θελει το 25% επι του τεκμαρτου, αλλλα πως υπολογιζεται αυτο το τεκμαρτο? Εκτος απ το μισθο εχω ενα σπιτι με δανειο, τις δοσεις του στεγαστικου, και ασφαλιστρα.

Τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης για άγαμο είναι 3000 ευρώ και για έγγαμους 5000 (από κοινού).
Σε αυτά θα προσθέσεις τα τεκμήρια που προέρχονται από την κατοχή αυτοκινήτου, κύριας κατοικίας, δευτερευουσών κατοικιών κτλ.
ΕΠΙΣΗΣ τα τοκοχρεολύσια του δανείου σου μέσα στο 2011 (χρεολύσιο+τόκος) αποτελούν και αυτά τεκμήριο (ασχέτως αν πρόκειται για δάνειο απόκτησης πρώτης κατοικίας) και θα αναγραφούν στον κωδικό 727 του πίνακα 5 του Ε1.

Τα τεκμήρια για αυτοκίνητα, κατοικίες κτλ υπολογίζονται με βάση κάποιους συντελεστές (πχ συντελεστής παλαιότητας, τιμή ζωνης κτλ). Στο βιβλιαράκι εδώ http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content έχει τους πίνακες για υπολογισμό τεκμηρίων αυτοκινήτων. Για τις κατοικίες ψάξε στο internet (για το φετινό έτος)


Ίσως υπάρχει η δυνατότητα να μειώσεις τα τεκμήρια σου (και να φορολογηθείς με τα πραγματικά σου εισοδήματα) μέσω ορισμένων κωδικών του πίνακα 6 του Ε1. Ένας τέτοιος κωδικός είναι ο 787 (ανάλωση κεφαλαίου....). Η διαδικασία είναι λίγο περίπλοκη, και αν χρησιμοποιηθεί αυτός ο κωδικός αυξάνεται κατά πολύ η πιθανότητα ελέγχου. Χονδρικά αφαιρείς από τα πραγματικά εισοδήματα των προηγούμενων ετών (με βάση τις δηλώσεις Ε1) τα ανάλογα τεκμήρια και η διαφορά (αν είναι θετική) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη των τεκμηρίων του τρέχοντος έτους (χονδρικά στο λέω - θέλει προσοχή)

tintin
30-06-12, 18:26
Τα ελάχιστα τεκμήρια διαβίωσης για άγαμο είναι 3000 ευρώ και για έγγαμους 5000 (από κοινού).
Σε αυτά θα προσθέσεις τα τεκμήρια που προέρχονται από την κατοχή αυτοκινήτου, κύριας κατοικίας, δευτερευουσών κατοικιών κτλ.
ΕΠΙΣΗΣ τα τοκοχρεολύσια του δανείου σου μέσα στο 2011 (χρεολύσιο+τόκος) αποτελούν και αυτά τεκμήριο (ασχέτως αν πρόκειται για δάνειο απόκτησης πρώτης κατοικίας) και θα αναγραφούν στον κωδικό 727 του πίνακα 5 του Ε1.

Τα τεκμήρια για αυτοκίνητα, κατοικίες κτλ υπολογίζονται με βάση κάποιους συντελεστές (πχ συντελεστής παλαιότητας, τιμή ζωνης κτλ). Στο βιβλιαράκι εδώ http://www.minfin.gr/content-api/betacms/repository/minfin/binaryChannel/ForologikosOdhgos2012/content έχει τους πίνακες για υπολογισμό τεκμηρίων αυτοκινήτων. Για τις κατοικίες ψάξε στο internet (για το φετινό έτος)


Ίσως υπάρχει η δυνατότητα να μειώσεις τα τεκμήρια σου (και να φορολογηθείς με τα πραγματικά σου εισοδήματα) μέσω ορισμένων κωδικών του πίνακα 6 του Ε1. Ένας τέτοιος κωδικός είναι ο 787 (ανάλωση κεφαλαίου....). Η διαδικασία είναι λίγο περίπλοκη, και αν χρησιμοποιηθεί αυτός ο κωδικός αυξάνεται κατά πολύ η πιθανότητα ελέγχου. Χονδρικά αφαιρείς από τα πραγματικά εισοδήματα των προηγούμενων ετών (με βάση τις δηλώσεις Ε1) τα ανάλογα τεκμήρια και η διαφορά (αν είναι θετική) μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την κάλυψη των τεκμηρίων του τρέχοντος έτους (χονδρικά στο λέω - θέλει προσοχή)

Eιμαι αγαμος χωρις αυτοκινητο. Εχω μια κυρια κατοικια και το αναλογο στεγαστικο δανειο οποτε οπως μου ειπες, θα ψαξω για να δω τι αξιζουν αυτα σαν τεκμηρια και θα υπολογισω το 25% για αποδειξεις?
Τα ασφαλιστρα ζωης μετρανε?

Με το κωδικο 787 καλυτερα να μην ασχοληθω.

Στον 727 γραφω το συνολικο ποσο των δοσεων του δανειου για το 2011, στον 063 τους δεδουλευμενους τοκους οπως μου τους εδωσαν με τη βεβαιωση, και στον 069 το ποσο του δανειου που εισεπραξα τοτε. Σωστα?

VasP
30-06-12, 19:12
Eιμαι αγαμος χωρις αυτοκινητο. Εχω μια κυρια κατοικια και το αναλογο στεγαστικο δανειο οποτε οπως μου ειπες, θα ψαξω για να δω τι αξιζουν αυτα σαν τεκμηρια και θα υπολογισω το 25% για αποδειξεις?
Τα ασφαλιστρα ζωης μετρανε?
Τα τεκμήρια σου με βάση τα στοιχεία που έδωσες είναι (3000) + (τεκμήρια πρώτης κατοικίας) + (τοκοχρεολύσια δανείου). Αν το ποσό αυτό (μειωμένο με πιθανά εισοδήματα του πίνακα 6 και 1-2 κωδικούς του πίνακα 7 - πχ επίδομα ανεργίας, εισόδημα από πώληση ακινήτου, κτλ) είναι μεγαλύτερο από τα πραγματικά σου εισοδήματα (πίνακας 4), θα φορολογηθείς με βάση τα τεκμήρια. (Να σημειώσω εδώ ότι σχεδόν όλοι οι κωδικοί του πίνακα 7 από φέτος μειώνουν τον φόρο και όχι το εισόδημα).

Τα ασφάλιστρα ζωής, ατυχημάτων κτλ μπαίνουν στον κωδικό 073 του πίνακα 7. Για κάποιον άγαμο μειώνουν κατά 10% τον φόρο που θα προκύψει και με μέγιστο ποσό ασφαλίστρων τα 1200 ευρώ. (Δηλαδή η μέγιστη ωφέλεια που μπορεί να προκύψει είναι 1200x10%=120ευρώ)




Στον 727 γραφω το συνολικο ποσο των δοσεων του δανειου για το 2011, στον 063 τους δεδουλευμενους τοκους οπως μου τους εδωσαν με τη βεβαιωση, και στον 069 το ποσο του δανειου που εισεπραξα τοτε. Σωστα?
Σωστά. Αν υπάρχουν όμως τόκοι υπερημερίας δεν θα αναγραφούν. Το 10% των τόκων δανείου απόκτησης πρώτης κατοικίας θα αφαιρεθούν από τον φόρο που θα προκύψει κατά την εκκαθάριση της δηλωσής σου (για τα πρώτα 120 τετραγωνικά της κατοικίας και για τα πρώτα 200.000 ευρώ του δανείου - Αν τα τετραγωνικά και το δάνειο υπερβαίνουν αυτά τα όρια η μείωση του φόρου θα υπολογιστεί αναλογικά)

Basilhs23_
30-06-12, 20:26
Επειδή και εγώ αυτή την εβδομάδα θα κάτσω να υποβάλλων ηλεκτρονικά το Ε1 μου, είπατε οτι υπάρχει κάπου επιλογή να γίνει δοκιμαστική εκκαθάριση για να δούμε πόσο θα πληρώσουμε, αυτή η επιλογή είναι εμφανής κάπου ή θέλει πολύ ψάξιμο για να την βρώ?

KeRMiT75
30-06-12, 21:26
Όταν κάνεις την υποβολή, και πριν την οριστική υποβολή, θα δεις έναν συγκεντρωτικό πίνακα στον οποίο θα αναγράφει το πιστωτικό ή χρεωστικό ποσό της εκκαθάρισης.

jdammy
30-06-12, 21:29
ε ρε γλέντια που θα έχουμε φέτος με τις δηλώσεις

KeRMiT75
30-06-12, 21:38
Αν το ποσό αυτό (μειωμένο με πιθανά εισοδήματα του πίνακα 6 και 1-2 κωδικούς του πίνακα 7 - πχ επίδομα ανεργίας, εισόδημα από πώληση ακινήτου, κτλ) είναι μεγαλύτερο από τα πραγματικά σου εισοδήματα (πίνακας 4), θα φορολογηθείς με βάση τα τεκμήρια. (Να σημειώσω εδώ ότι σχεδόν όλοι οι κωδικοί του πίνακα 7 από φέτος μειώνουν τον φόρο και όχι το εισόδημα).


Να ρωτήσω διευκρινιστικά, αν ο κωδικός του πίνακα 6 661/662 (επίδομα ανεργίας) μειώνει το τεκμαρτό εισόδημα;

- - - Updated - - -


Eιμαι αγαμος χωρις αυτοκινητο. Εχω μια κυρια κατοικια και το αναλογο στεγαστικο δανειο οποτε οπως μου ειπες, θα ψαξω για να δω τι αξιζουν αυτα σαν τεκμηρια και θα υπολογισω το 25% για αποδειξεις?
Τα ασφαλιστρα ζωης μετρανε?

Εδώ (http://www.taxheaven.gr/pages/tekmiria2012) βρήκα μια εφαρμογή υπολογισμού τεκμηρίων. Δεν ξέρω αν καλύπτει όλες τις περιπτώσεις αλλά σίγουρα είναι μια αρχή.

VasP
30-06-12, 21:43
Να ρωτήσω διευκρινιστικά, αν ο κωδικός του πίνακα 6 661/662 (επίδομα ανεργίας) μειώνει το τεκμαρτό εισόδημα;

Το επίδομα ανεργίας, το ΕΚΑΣ, το πολυτεκνικό επίδομα, οι αποζημιώσεις απόλυσης και αρκετά ακόμα ποσά που αναγράφονται στον πίνακα 6 καλύπτουν (μειώνουν) τεκμήρια.

Gianniskriti
30-06-12, 21:48
ε ρε γλέντια που θα έχουμε φέτος με τις δηλώσεις

Τα γλεντια εχουν αρχισει ηδη. Οι μπαλοθιες θα αρχισουν οπου να 'ναι...

jdammy
30-06-12, 22:09
Τα γλεντια εχουν αρχισει ηδη. Οι μπαλοθιες θα αρχισουν οπου να 'ναι...

Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο.Νομίζουν ότι έχουμε καμιά μηχανή που κόβει χρήμα.

tintin
30-06-12, 23:18
Τα τεκμήρια σου με βάση τα στοιχεία που έδωσες είναι (3000) + (τεκμήρια πρώτης κατοικίας) + (τοκοχρεολύσια δανείου). Αν το ποσό αυτό (μειωμένο με πιθανά εισοδήματα του πίνακα 6 και 1-2 κωδικούς του πίνακα 7 - πχ επίδομα ανεργίας, εισόδημα από πώληση ακινήτου, κτλ) είναι μεγαλύτερο από τα πραγματικά σου εισοδήματα (πίνακας 4), θα φορολογηθείς με βάση τα τεκμήρια.

To ποσό που βγαινει απο το αγαμος+κατοικια+τοκοχρεολυσια δανειου ειναι περ.10000€
Το ποσό του μισθου μου(κωδ.301) ειναι περ.διπλασιο. Οποτε υπολογιζω το 1/4 του μισθου για αποδειξεις?



Τα ασφάλιστρα ζωής, ατυχημάτων κτλ μπαίνουν στον κωδικό 073 του πίνακα 7. Για κάποιον άγαμο μειώνουν κατά 10% τον φόρο που θα προκύψει και με μέγιστο ποσό ασφαλίστρων τα 1200 ευρώ.

Nαι, στον 073 τα γραφω καθε χρονο. Αυτο που ρωτησα ειναι εαν αποτελουν τεκμηριο, αλλα απ οτι καταλαβα δεν αποτελουν.

Απ οτι φαινεται ειμαι ετοιμος να αποστειλω τη δηλωση μου. Δεν εχω αλλες αποριες:)
Η πλακα ειναι οτι ενω περυσι εβγαλα πιστωτικο (δε μου το εχουν δωσει ακομα) 1400€, τωρα βγαινει χρεωστικο καποιες εκατονταδες... Ελπιζω τουλαχιστον να γινει συμψηφισμος.

Basilhs23_
30-06-12, 23:51
¨Οταν μια δήλωση σταλεί ταχυδρομικώς η ΔΟΥ λαμβάνει ως ημερομηνία κατάθεσης την ημερομηνία αποστολής από τα ΕΛΤΑ? Γιατί την Δευτέρα στις 2 Ιουλίου που λήγει η προθεσμία των χειρόγραφων θα στείλουμε της μητέρας μου μέσω ΕΛΤΑ στην ΔΟΥ.

iant
01-07-12, 13:27
Παιδιά, μια απορία!

Επίδομα Σεμιναρίων - Βιβλιοθήκης.


... για το οικονομικό έτος 2011 καταβλήθηκε το επίδομα Σεμιναρίων - Βιβλιοθήκης που ανέρχεται στο ποσό
των ΑΑΑ€ ετησίως, ήτοι ΑΑ€ μηνιαίως.

Οι κρατήσεις που αντιστοιχούν στο ανωτέρω ποσό υπέρ των Ασφαλιστικών Ταμείων ανέρχονται στο
ποσό των ΒΒΒ€ ετησίως και ο φόρος που αντιστοιχεί στο εν λόγω ποσό ετησίως ανέρχεται στο
ποσό των ΓΓΓ€.

Τα παραπάνω ποσά συμπεριλαμβάνονται στη συνημμένη βεβαίωση ετησίων αποδοχών, που χορηγήθηκε από την υπηρεσία μας.
.....

Ερώτημα:
Σε ποια κελιά του Ε1 αντιστοιχούν τα ΑΑΑ, ΒΒΒ, ΓΓΓ; Ή απλά αγνοώ αυτά τα ποσά;
Ευχαριστώ!

SKYCAPTAIN
02-07-12, 01:41
To ποσό που βγαινει απο το αγαμος+κατοικια+τοκοχρεολυσια δανειου ειναι περ.10000€
Το ποσό του μισθου μου(κωδ.301) ειναι περ.διπλασιο. Οποτε υπολογιζω το 1/4 του μισθου για αποδειξεις?



Nαι, στον 073 τα γραφω καθε χρονο. Αυτο που ρωτησα ειναι εαν αποτελουν τεκμηριο, αλλα απ οτι καταλαβα δεν αποτελουν.

Απ οτι φαινεται ειμαι ετοιμος να αποστειλω τη δηλωση μου. Δεν εχω αλλες αποριες:)
Η πλακα ειναι οτι ενω περυσι εβγαλα πιστωτικο (δε μου το εχουν δωσει ακομα) 1400€, τωρα βγαινει χρεωστικο καποιες εκατονταδες... Ελπιζω τουλαχιστον να γινει συμψηφισμος.

Ναι, είναι η ερώτηση στο ερώτημά σου. Πάντοτε υπολογίζεις τις αποδείξεις βάσει του μεγαλύτερου ποσού, τεκμήριου ή εισοδήματος. Στην προσωπική σου περίπτωση του 2ου, δηλ. χρειάζεσαι 5000+ αποδείξεις.
Επιπλέον στην 1η περίπτωση (δεν ισχύει σε σένα αλλά το αναφέρω γενικότερα) επίδομα ανεργίας και εισόδημα
από πώληση ακινήτου, είναι δύο από τις περιπτώσεις ανάλωσης κεφαλαίου που μπορείς να επικαλεστείς, αφαιρώντας όμως τα ανάλογα τεκμήρια των συγκεκριμένων οικονομικών χρήσεων (πρέπει να είναι δύο τουλάχιστον προηγούμενες της χρήσης 2011 και να είναι διαδοχικές μέχρι και 10 έτη πριν από το 2001 και μετά). Δίνω κι ένα παράδειγμα για να είναι κατανοητό:
Έστω πχ. κάποιος άγαμος στη χρήση του οικονομικού έτους του 2011, δηλ. στη φετινή φορολογική δήλωση έχει τεκμήριο 5000€ πλέον του εισοδήματος του,πχ. 10000€ εισόδημα και 15000€ και θέλει να καλύψει αυτή τη διαφορά των 5000€. Έχει λοιπόν πουλήσει κάποιο ακίνητο το 2000 άρα φορολ.δήλωση του 2001 50.000€
ενώ το 2001 ήταν άνεργος άρα φορολ.δήλωση του 2002 και έλαβε ετήσιο συνολικό επίδομα ανεργίας 5000€.
Αθροίζουμε λοιπόν τα ποσά αυτά δηλ. 50000+5000€=55000€ και αφαιρούμε την τεκμαρτή δαπάνη διαβίωσης των δύο αυτών ετών (2000 και 2001). Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι ήταν 3000€ το 2001 και το ίδιο το 2002, δηλ. συνολικά 6000€. Έχουμε λοιπόν ποσό αναλώσεως κεφαλαίου 55000-6000=49000€ να χρησιμοποιήσουμε ωστόσο θέλουμε μόνο 5000€ για τη φετινή χρονιά όπως προείπαμε. Το υπερβάλλον λοιπόν ποσό των 44000€ που υπερκαλύπτει το τεκμήριο (49000-5000) μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε μελλοντικές φορολ.δηλώσεις για την κάλυψη συγκεκριμένου ποσού τεκμηρίου πέραν του εισοδήματος αναλόγως της φετινής. Σχετικά με το διαδοχικές να προσθεσω και το εξής: ας υποθέσουμε στο παραπάνω παράδειγμα ότι έμενε άνεργος το 2002 άρα το επίδομα ανεργίας φαίνεται στη δήλωση το 2003 ενώ το ποσό της πώλησης ακινήτου ήταν όπως προείπαμε φαίνεται στη δήλωση του 2001. Δέν έχουμε δηλαδή 2 διαδοχικές χρονιές 2003 και 2001. Επομένως τι κάνουμε προς επίλυση; Υπολογίζουμε την ανάλωση κεφαλαίου του 2002 που δεν υπήρχε (μηδενική ή έστω αρνητική κατά 1000€) και έχουμε είτε 50.000+0+5000 είτε 50.0000-1000+5000.
Με αυτόν τον τρόπο επιτυγχάνεται η διαδοχικότητα των ετών και είμαστε καθόλα νομότυποι.
Συγνώμη παιδιά αν σας κούρασα, θέλοντας να μοιραστώ μαζί σας αυτή τη σημαντική (όπως θεωρώ προσωπικά) πληροφορία.
Να προσθέσω επίσης και κλείνω με αυτό, ότι από του χρόνου μπαίνουν και οι καταθέσεις στις κατηγορίες προς ανάλωση κεφαλαίου, κάτι που δεν ίσχυε ως τώρα αφού δεν ήταν στα τεκμαρτά είδη αναλώσεως. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι καλό ή κακό αυτό, θα εξαρτηθεί από τη συνολική δομή και στόχευση του επόμενου φορολ.νομοσχεδίου που ας ελπίσουμε, να είναι αναλογικότερο και δικαιότερο όσον αφορά την κατανομή των φορολογ.βαρών.

tintin
03-07-12, 22:08
Σχετικα με το Ε9...
Αν δεν εχεις αλλαγες ακουσα οτι πρεπει να μπεις να κανεις Οριστικοποιηση. Ειναι απαραιτητο αυτο, ή μπορεις να τ αφησεις οπως εχει και να μη κανεις τιοποτα?

WAntilles
05-07-12, 17:52
¨Οταν μια δήλωση σταλεί ταχυδρομικώς η ΔΟΥ λαμβάνει ως ημερομηνία κατάθεσης την ημερομηνία αποστολής από τα ΕΛΤΑ?

Ναι.

Ούτως ή άλλως, θα το στείλεις ως registered (συστημένο), και θα φροντίσεις να κρατήσεις την απόδειξη, που έχοντας ημερομηνία και ώρα, αποτελεί και απόδειξη εκ μέρους σου εμπρόθεσμης υποβολής.

- - - Updated - - -


Όταν κάνεις την υποβολή, και πριν την οριστική υποβολή, θα δεις έναν συγκεντρωτικό πίνακα στον οποίο θα αναγράφει το πιστωτικό ή χρεωστικό ποσό της εκκαθάρισης.

Οι αλήτες όμως επιτρέπουνε να το κάνεις μόνο μέχρι 4 φορές.

Basilhs23_
06-07-12, 00:56
Όταν κάποιος κάνει αίτηση προς ΓΓΠΣ για τον κλειδάριθμο και στο αρχικό βήμα σημειώσει απλά username/password, θα πρέπει να περιμένει μετά να του σταλεί email που να λέει πότε θα περάσει από την ΔΟΥ για να πάρει τον κωδικό; Έχει περάσει 1 εβδομάδα και δεν έχω λάβει κάτι.

frap
06-07-12, 09:09
Το email απ' όσο θυμάμαι έρχεται άμεσα.
Ή λάθος διεύθυνση έγραψες, ή το μάζεψε κανένα φίλτρο για spam. Αν τα κρατάς σε κανένα φάκελο, ρίξε μια ματιά και εκεί.
Αλλά τουλάχιστον σύμφωνα με τις οδηγίες που έχουν τώρα online η έγκριση φαίνεται να είναι άμεση και απλά το email επιβεβαιώνει το γεγονός. Οπότε από την επομένη κιόλας πας μια βόλτα από το μητρώο της ΔΟΥ και παραλαμβάνεις :)

Basilhs23_
06-07-12, 15:35
Δεν μου ήρθε τίποτα ούτε στα ανεπιθύμητα υπάρχει email, ρωτάω απλά για να μην πάω στην ΔΟΥ τσάμπα γιατί είναι και μακριά για μένα.

chal_4
06-07-12, 18:11
2 ερωτησούλες από μένα:
1)Οι αποδείξεις από φαρμακεία (φάρμακα που δεν τα έγραψα στο βιβλιάριο του ΙΚΑ) περνάνε ως ιατρικές δαπάνες (κωδ 051) ή μπαίνουν με τις υπόλοιπες δαπάνες?
2) Το σύνολο που πλήρωσα το 2011 για το δάνειο του αυτοκινήτου μου μπαίνει στο τοκοχρεολυσια δανειου? (κωδ 727)

chal_4
07-07-12, 21:28
Δεν ξέρει κάποιος κάτι για τα παραπάνω?

VasP
07-07-12, 22:40
2 ερωτησούλες από μένα:
1)Οι αποδείξεις από φαρμακεία (φάρμακα που δεν τα έγραψα στο βιβλιάριο του ΙΚΑ) περνάνε ως ιατρικές δαπάνες (κωδ 051) ή μπαίνουν με τις υπόλοιπες δαπάνες? Είμαι σχεδόν σίγουρος οτι μπαίνουν στον 049 αλλά δεν μπορώ να στο πω με 100% βεβαιότητα.


2) Το σύνολο που πλήρωσα το 2011 για το δάνειο του αυτοκινήτου μου μπαίνει στο τοκοχρεολυσια δανειου? (κωδ 727)
Σωστά το γράφεις. Το ποσό αυτό (χρεολύσιο+τόκος) αποτελεί τεκμήριο.

Bhaal
08-07-12, 18:07
Αποδείξεις φαρμακείων -> στις γενικές δαπάνες/αποδείξεις.

Τελειώσαμε και με τη δήλωση. Αποτέλεσμα: φέτος δεν έχει διακοπές - ούτε με sleeping bag. :angryr::wall:

Gianniskriti
08-07-12, 20:31
Αποδείξεις φαρμακείων -> στις γενικές δαπάνες/αποδείξεις.

Τελειώσαμε και με τη δήλωση. Αποτέλεσμα: φέτος δεν έχει διακοπές - ούτε με sleeping bag. :angryr::wall:

Μα ειμαστε μαλλον ολοι εδω μεσα κορόιδα, θα μπορουσαμε πρωτα να παμε διακοπες και μετα να κανουμε την δηλωση! Μετα βεβαια θα γινομασταν κι εμεις φοροφυγαδες (οπως αλλωστε θα είναι από τον Σεπτέμβριο οι 8 στους 10 Έλληνες)

chal_4
08-07-12, 21:34
Επίσης: Οι δαπάνες για την εγκατάσταση του συστήματος υγραερίου σε αυτοκίνητο δηλώνονται μαζί με τις άλλες δαπάνες?
Οι κωδικοί 087-088 στον πινακα 7 (14) αναφέρονται μόνο στα ακίνητα?

braveheart
13-07-12, 02:23
έχω 2-3 απορίες παιδιά. όποιος μπορεί να απαντήσει...
Πρώτον ενώ φορολογούμαι με βάση το εισόδημα και όχι τα τεκμήρια και ενώ επίσης δηλώνω επαρκείς αποδείξεις, εντούτοις μου βγάζει προκαταβολή φόρου 210 ευρώ. Για ποιο άλλο λόγο μπορεί να υπάρχει αυτή η προκαταβολή?

Δεύτερον, με εισόδημα 26800 φορολογούμαι για όλο το ποσό με 35% ή κλιμακωτά ?(δηλ. μόνο για τα 800 ευρώ με 35% κ.ο.κ)

Τρίτον, το ενοίκιο που εισπράττω (και συμπεριλαμβάνεται στο ανωτέρω ποσο) πώς φορολογείται?

SKYCAPTAIN
13-07-12, 12:58
έχω 2-3 απορίες παιδιά. όποιος μπορεί να απαντήσει...
Πρώτον ενώ φορολογούμαι με βάση το εισόδημα και όχι τα τεκμήρια και ενώ επίσης δηλώνω επαρκείς αποδείξεις, εντούτοις μου βγάζει προκαταβολή φόρου 210 ευρώ. Για ποιο άλλο λόγο μπορεί να υπάρχει αυτή η προκαταβολή?

Δεύτερον, με εισόδημα 26800 φορολογούμαι για όλο το ποσό με 35% ή κλιμακωτά ?(δηλ. μόνο για τα 800 ευρώ με 35% κ.ο.κ)

Τρίτον, το ενοίκιο που εισπράττω (και συμπεριλαμβάνεται στο ανωτέρω ποσο) πώς φορολογείται?

1) Για την εκμίσθωση ακινήτων άρα την είσπραξη ενοικίων προβλέπεται προκαταβολή φόρου εισοδήματος. Επομένως δεν έχει σχέση αν έχεις επαρκείς αποδείξεις για το συνολικό σου εισόδημα.

2) Κλιμακωτά, ως εξής: από τα πρώτα 12.000€, τα 5000 είναι αφορολόγητα και τα 7000 φορολογούνται με 10%=700, τα επόμενα 4000 με 18%=720, τα επόμενα 10000 με 25%=2500 και τα τελευταία 800 με 35%=280, όπως σωστά έγραψες, επομένως σύνολο φόρου=4200€.

3) Το ενοίκιο που εισπράττεις αθροίζεται μαζί με τα υπόλοιπα εισοδήματά σου και φορολογείται συνολικά όπως στο 2), δεν φορολογείται δηλ. αυτοτελώς αν αυτή είναι η απορία σου.

braveheart
13-07-12, 15:26
ευχαριστώ πολύ SKYCAPTAIN. Με διαφώτισες πλήρως. Είχα τη σκέψη μήπως όλο το ποσό του ενοικίου φορολογούνταν αυτοτελώς με το υψηλότερο κλιμάκιο (35%) στο οποίο καταλήγει το εισόδημά μου...

SKYCAPTAIN
14-07-12, 16:05
ευχαριστώ πολύ SKYCAPTAIN. Με διαφώτισες πλήρως. Είχα τη σκέψη μήπως όλο το ποσό του ενοικίου φορολογούνταν αυτοτελώς με το υψηλότερο κλιμάκιο (35%) στο οποίο καταλήγει το εισόδημά μου...

Να ΄σαι καλά φίλε μου! Όχι, αν ίσχυε κάτι τέτοιο όλοι όσοι εκμισθώνουν ακίνητα θα είχαν "λαλήσει" για να το πω έτσι απλά, χε χε χε! Τότε δε θα μιλούσαμε για φόρο αλλά για καθαρή εξόντωση των ιδιοκτητών (όχι ότι τώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο ως ένα βαθμό...).

button
14-07-12, 16:19
Με εισόδημα 4400€ το χρόνο θα πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση ?

DSLaManiaC
14-07-12, 16:51
Με εισόδημα 4400€ το χρόνο θα πρέπει να κάνω φορολογική δήλωση ?

Όχι εκτός αν πρέπει για κάποιο ειδικό λόγο.

button
14-07-12, 17:37
Όχι εκτός αν πρέπει για κάποιο ειδικό λόγο.

Σαν τι δηλαδή ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.