PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

tsavman
29-04-12, 14:05
Ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε με Norbic ROM ήταν σε μερικές κλήσεις και ενώ ήταν κλειδωμένη η οθόνη να μην μπορώ να απαντήσω.. Σας έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα;
Δεν πρόλαβα να το ψάξω γιατί με το που βγήκε η “Ελληνική” ROM περάστηκε πάνω από την Norbic και δεν το ξανάκανε. Ελπίζω να ήταν τυχαίο.


Το έχω διαβάσει, αλλά δε μου έτυχε καθώς πέρασα κατευθείαν το "ελληνικό" update.
Αν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, χτύπα ένα S(E)US :p

avelte
29-04-12, 14:06
Επαναφορά με S(E)US (σβήσιμο των εφαρμογών και δεδομένων αυτών) -> root -> ξήλωμα άχρηστων εφαρμογών συστήματος και είσαι κομπλέ.

ευχαριστώ.Ας αρχίσω το πείραμα.

tsavman
29-04-12, 14:07
Προσοχή, αν θέλεις να κρατήσεις ο,τιδήποτε, κάνε ένα backup.
Υοu've been warned :lol:

avelte
29-04-12, 15:00
Προσοχή, αν θέλεις να κρατήσεις ο,τιδήποτε, κάνε ένα backup.
Υοu've been warned :lol:
:oneup:

*αν την έχεις πατήσει στο παρεθλόν...

djpar
29-04-12, 15:06
nnn η λυση ειναι στο σκοταδι να βαζεις εστιαση στο απειρο δλδ καθολου focus...θα το τσεκαρω και το βραδι καλυτερα

stefan_city
29-04-12, 15:19
Επαναφέρει το κινητό στην εργοστασιακή ρύθμιση της ROM που έχεις εγκατεστημένη.
Ιδιαίτερα χρήσιμο σε περίπτωση αναβάθμισης από 2.3.4 σε 4.0.3 με τον επίσημο τρόπο, καθώς έχουν διατηρηθεί όλες οι εφαρμογές και τα δεδομένα χρήστη, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Προσοχή: χάνονται όλα τα δεδομένα της συσκευής (όχι της SD αλλά είναι καλό να φορμαριστεί και αυτή).

Ουσιαστικά κάνει το κινητό σαν να βγαίνει πρώτη φορά από το κουτί. Εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην ICS.

ευχαριστω! θα το μεταβιβασω και αν τελικα το επιχειρησει, θα αναφερω τα αποτελεσματα.

υπαρχει δωρεαν εφαρμογη για backup εφαρμογων, μηνυματων κλπ, η οποια να λειτουργει σε κινητο στο οποιο δεν εχει γινει root;

tsavman
29-04-12, 16:03
Για τα μηνύματα, η εκάστοτε εφαρμογή μπορεί να έχει δικό της backup (στην SD).
Στο GO SMS αυτό λειτουργεί άψογα, φαντάζομαι και στο handcent.

Επαφές συγχρονίζεις με το gmail και τις έχεις εκεί βρέξει-χιονίσει.

Για τις υπόλοιπες εφαρμογές και τα δεδομένα αυτόν θα χρειαστεί να κάνεις root+κάποια εφαρμογή όπως το TitaniumBackup

stefan_city
29-04-12, 18:19
να 'σαι καλα, ευχαριστω και παλι.:oneup:

derizio
29-04-12, 18:28
Πολυ καλο κινητακι για τα λεφτα του! Πηρα και εγω με εταιρικη αναβαθμιση μερικα για συναδελφους και ειναι τιμιο για τα λεφτα του θα ελεγα!

Gordito
29-04-12, 18:34
Εχω nordic ρομ και θελω να περασω την κανονικη απο SEUS.

Ξερουμε τι πρεπει να κανω;
Τωρα παω να κανω 'αναβαθμιση' και φυσικα δεν γινεται γιατι εχω κανει αλχημειες!

gcf
29-04-12, 20:16
Αναβάθμισα rooted gb σε ics, και τώρα δεν μπορώ να κάνω root, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

gcf
29-04-12, 20:26
Αναβάθμισα rooted gb σε ics, και τώρα δεν μπορώ να κάνω root, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

tsavman
29-04-12, 20:31
Εχω nordic ρομ και θελω να περασω την κανονικη απο SEUS.

Ξερουμε τι πρεπει να κανω;
Τωρα παω να κανω 'αναβαθμιση' και φυσικα δεν γινεται γιατι εχω κανει αλχημειες!

Μέσω του SUS, θα κάνεις επαναφορά.



Αναβάθμισα rooted gb σε ics, και τώρα δεν μπορώ να κάνω root, το έχει αντιμετωπίσει κάποιος;

Εδώ είσαι (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1601038)
Φρόντισε να μην τρέχει από πίσω pc companion ή sus, γιατί δε θα πιάσει το root. Στην ανάγκη απεγκατέστησέ τα :lol:

Θα χρειαστείς adb drivers (υπάρχουν στο λινκ) και να ενεργοποιήσεις debugging mode και unknown sources στο κινητό.

gcf
29-04-12, 20:33
Ευχαριστώ, αλλά αυτό κάνω και δεν πιάνει. Κολλάει στο pushing busybox, μάλλον γιατί το έχει ήδη...

giorgosthess
29-04-12, 22:21
Εχω nordic ρομ και θελω να περασω την κανονικη απο SEUS.
Ξερουμε τι πρεπει να κανω;
Τωρα παω να κανω 'αναβαθμιση' και φυσικα δεν γινεται γιατι εχω κανει αλχημειες!
Θα κάνεις το τηλέφωνό σου ξανά Ελληνικό.
Αφού κάνεις το κινητό σου ROOT, με κάποιο Root Explorer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neeraj.xplorer) θα πας στο αρχείο build.prop (/system/build.prop) και αφού του δώσεις δικαιώματα Write ( change permissions 777) θα το ανοίξεις με κάποιο text editor (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.paulmach.textedit&hl=el) και μέσα σε αυτό θα κάνεις αντικατάσταση τα παρακάτω σημεία:

ro.product.name=MT11i_1255-1755

ro.build.fingerprint=SEMC/Mt11i_1255-1755/MT11i:

ro.semc.version.cust=1255-1755

ro.semc.version.cust_revision=R6D

αντίστοιχα με αυτά:

ro.product.name=MT11i_ 1254-5797

ro.build.fingerprint=SEMC/Mt11i_1254-5797/MT11i:

ro.semc.version.cust= 1254-5797

ro.semc.version.cust_revision=R2D

Δηλαδή όπου βλέπεις 1255-1755 το κάνεις 1254-5797 και όπου R6D το κάνεις R2D.
Αφού αποθηκεύσεις το αρχείο θα κάνεις επανεκκίνηση και θα συνδέσεις το κινητό σου στο PC και στο Pc Companion. Θα σου βγάλει μήνυμα πως υπάρχει καινούρια αναβάθμιση. Την συνέχεια την ξες.

Μη ξεχάσεις μόλις ανοίξεις τον Android Xplore (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.neeraj.xplorer)r και τον φάκελο system να πατήσεις πάνω δεξιά στο κουμπί More και να επιλέξεις το Mount system ώστε να σε αφήσει να αλλάξεις τα δικαιώματα χρήστη του build.prop

Gordito
29-04-12, 23:33
Ωραιος ο παιχτης, αυτο ακριβως εψαχνα.

Θα το κανω με Root Explorer, που ειναι το ιδιο.

zonknoob
30-04-12, 01:02
Ευχαριστώ, αλλά αυτό κάνω και δεν πιάνει. Κολλάει στο pushing busybox, μάλλον γιατί το έχει ήδη...

δοκιμασε αυτο...http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333153

gcf
30-04-12, 01:06
To έκανα τελικά μέσω adb shell.

djpar
30-04-12, 15:49
nnn η λυση ειναι στο σκοταδι να βαζεις εστιαση στο απειρο δλδ καθολου focus...θα το τσεκαρω και το βραδι καλυτερα

Τελικα αυτη ειναι η λυση...και βγαινουν και καλυτερες φωτο στο σκοταδι

tsavman
30-04-12, 17:29
Την ημέρα, με εστίαση στο άπειρο, έχουμε πολύ θολούρα;

djpar
30-04-12, 19:01
ελα ντε...γενικα στο απειρο δεν εστιαζω σχεδον ποτε παρα μονο τωρα αν θελω να βγαλω φωτο σε δωματιο με σβηστα τα φωτα δλδ....1 στο εκατομμυριο.Γενικα το εστιαση στο απειρο δεν εστιαζει πουθενα κοντα σου αρα και καποια συμβολα-γραμματα να εχεις διπλα δεν τα βλεπει σωστα.

Βασικα τωρα που το κοιταξα οταν πχ θελεις να βγαλεις κατι την μερα μακρια τοτε βαζεις τοπιο και σου το φτιαχνει μονο του.Γενικα οι σκηνες τα σπανε και εχει επιλογες που αλλα κινητα δεν εχουν πχ Iphone μονο αστιαση με αφη και ολα τα αλλα αυτοματα ή προγραμμα Cydia

tsavman
01-05-12, 11:20
Η μπαταρία πάει εξαιρετικά με την ICS. :oneup:

Περίπου 60 ώρες με την πρώτη φόρτιση που είχε πολύ ψάξιμο-ρύθμιση του κινητού, αλλά και χρήση (2 ώρες gps με endomondo, 20' κλήσεις, 5 ώρες οθόνη, 3 ώρες μουσική, 4 ώρες wifi κλπ κλπ)

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην ICS ή σε αυτά που ξήλωσα (και ιδιαίτερα το integrated facebook :twisted:) αλλά αν φοβόμουν ένα πράγμα πριν την μετάβαση στην 4.0.3 (εκτός του πιθανού lag) ήταν και η διάρκεια της μπαταρίας.

Για άλλη μια φορά το κινητάκι με εντυπωσιάζει, εύγε sony (σκέτο) :respekt:


Επαναλαμβάνω για όσους διστάζουν: SUS και root για ξήλωμα crapware το θεωρώ απαραίτητο στην ICS

nnn
01-05-12, 11:25
Πράγματι η μπαταρία πάει μια χαρά, και εγώ είχα αμφιβολίες λόγω ICS, αλλά όλα είναι οκ.

tsavman
01-05-12, 11:30
Είσαι με απείραχτη rom; "Μαμά" που λένε; :p

nnn
01-05-12, 11:37
Milf :p:p

stock, rooted, uncrapwared :mrgreen:

tsavman
01-05-12, 11:59
Βρίσκεσαι στον σωστό δρόμο, τέκνον μου :lol:

nnn
01-05-12, 12:06
Πάντα ήμουν, απλά έκανα ένα ολιγόμηνο διάλλειμα από την αμαρτία μέχρι να βγει επίσημα η ICS :p


nnn σφυρίζει αδιάφορα και δεν λέει πως έχει στείλει 3 συσκευές σε service σε πλήρως στοκ κατάσταση αφού τους είχε βγάλει τα μάτια πριν :lol:

tsavman
01-05-12, 12:08
Σιγά την αμαρτία. Αν δεν παίζεις με custom kernel και βραχυκυκλωμένα service pins για ξεκλείδωμα bootloader δε μετράει :lol:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :respekt:

nnn
01-05-12, 12:10
Καλά όταν πρωτοείδα τον τρόπο του τύπου με τα βραχυκυκλωμένα pins έμεινα, το έχει κάνει επιστήμη :lol:

tsavman
01-05-12, 12:34
Εγώ απόρησα αν του το είπε κάποιος εκ των έσω ή αν το ανακάλυψε μόνος του! :shock:

nnn
01-05-12, 12:37
Ίσως κάποιος από το service του είπε με ποιόν τρόπο το συνδέουν για έλεγχο.

tsavman
01-05-12, 12:39
Φρίκη πάντως. Δε θα το έκανα με τίποτα (προς το παρόν :p)

djpar
01-05-12, 12:51
και χωρις root μια χαρα ειναι αφου μπορεις να απενεργοποιησεις τα 6FB και τα παρομοια του και ετσι ουτε γατα ουτε ζημια!Αν βαλεις και 4 διεργασιες max στο παρασκηνιο εγινες το κινητο

tsavman
01-05-12, 19:55
Ναι, αλλά δεν μπορείς να τα ξηλώσεις τελείως! :lol:

Αυτό με το μέγιστο αριθμό ενεργών διεργασιών, που το βρίσκουμε;

nnn
01-05-12, 19:56
Στο developers menu.

tsavman
01-05-12, 19:59
A, έχει πολύ πράγμα εδώ!

Θα δοκιμάσω να δω με 4 διεργασίες αν υπάρχει καμιά διαφορά.

Bananas
01-05-12, 20:43
Παρακολουθώ τα όσα γράφεται αλλα δεν έχω καταλάβει ... τελικα με το ics το κινητό είναι πιο αργό (δεν ειναι smooth ,laggarei κτλ) ??
Μην μου πειτε τιποτα για custom roms κτλ που διαβαζω γιατι δεν το χω ψάξει καθόλου το θέμα και βαριεμαι να ψαχτώ. Απλα να μου πειτε αν αξιζει απο θέμα ταχύτητας του κινητού να βάλω ics.
Επίσης αν βάλω την ICS εκδοση μπορώ να επσιτρέψω στην παλιά?

tsavman
02-05-12, 00:34
Εμένα μου φαίνεται ταχύτερο.
Πριν βέβαια είχα την κανονική .62 έκδοση της 2.3.4 που είχε φορτωμένη όλη τη σαβούρα της sony ericsson.

Με root στην ICS (είναι πολύ απλή διαδικασία και αναστρέψιμη) και TitaniumBackup καθάρισα τη συσκευή από όλα τα περιττά, και πετάει. Επίσης διαφορά είδα μετά την αναβάθμιση σε 4.0.3 με το PC companion, όταν έκανα ένα restore με το SUS.

Γενικά, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:
Αναβάθμιση σε ICS με PC companion (απλό, επίσημο και ασφαλές) --> Sony Update Service για "καθαρή εγκατάσταση" χωρίς υπολείμματα ρυθμίσεων από την 2.3.4 (απλό, επίσημο αλλά χάνεις τα δεδομένα σου, οπότε παίρνεις backup πιο πριν) --> root στην ICS και ξήλωμα της σαβούρας με TitaniumBackup/Root uninstaller και είσαι στην τελευταία επίσημη rom, καθαρός και γρήγορος :oneup:

Bananas
02-05-12, 00:40
Εμένα μου φαίνεται ταχύτερο.
Πριν βέβαια είχα την κανονική .62 έκδοση της 2.3.4 που είχε φορτωμένη όλη τη σαβούρα της sony ericsson.

Με root στην ICS (είναι πολύ απλή διαδικασία και αναστρέψιμη) και TitaniumBackup καθάρισα τη συσκευή από όλα τα περιττά, και πετάει. Επίσης διαφορά είδα μετά την αναβάθμιση σε 4.0.3 με το PC companion, όταν έκανα ένα restore με το SUS.

Γενικά, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι:
Αναβάθμιση σε ICS με PC companion (απλό, επίσημο και ασφαλές) --> Sony Update Service για "καθαρή εγκατάσταση" χωρίς υπολείμματα ρυθμίσεων από την 2.3.4 (απλό, επίσημο αλλά χάνεις τα δεδομένα σου, οπότε παίρνεις backup πιο πριν) --> root στην ICS και ξήλωμα της σαβούρας με TitaniumBackup/Root uninstaller και είσαι στην τελευταία επίσημη rom, καθαρός και γρήγορος :oneup:

Παίζει θέμα με το root όσο αφορά την εγγύηση?? Ειναι αναστρέψιμο?

Just_Nikos
02-05-12, 01:08
Παίζει θέμα με το root όσο αφορά την εγγύηση?? Ειναι αναστρέψιμο?
Βεβαιως,ακομα και το ξεκλειδωμα του bootloader ειναι ανατρεψιμο (υπο προυποθεσεις)

Bananas
02-05-12, 01:15
Βεβαιως,ακομα και το ξεκλειδωμα του bootloader ειναι ανατρεψιμο (υπο προυποθεσεις)

Thanks ! Κατι τελευταιο. Πες οτι τα κανω ολα αυτά και μετά μου την βαρέσει να βάλω cyanogemond . Εχω ακουσει οτι χανω την εγγυηση. Μπορω να επαναφερω το κινητο στις εργοστασιακες ρυθμίσεις για να μην χασω την εγγύηση?

djpar
02-05-12, 02:34
tsavman το pc companion κάνει κ αυτό καθαρή εγκατάσταση μέσω επιδιόρθωσης έτσι το έκανα εγώ μια χαρά κ τρέχει σφαίρα ακόμα κ χωρίς root

and64
02-05-12, 02:44
Ας κάνω ενα report και γω: έχω αναβαθμίσει το neo v του father μια βδομάδα τώρα χωρίς hard reset ούτε πριν ούτε μετά δεν έχει κανένα κόλλημα ή lag :p
Γενικά επειδή το κράτησα 2 μέρες για δικό μου δεν είδα κάποια τραγική διαφορά σε ταχύτητα προς το χειρότερο, μάλλον πιο smooth φαίνεται συνολικά, με root και πέταμα της σαβούρας φαντάζομαι θα είναι ακόμα καλύτερο...

Πολύ καλή κίνηση πάντως απο την sony να δώσει το update σε ενα budget τηλέφωνο! Μόνο η samsung σφυρίζει αδιάφορα για το sgs (που ήταν και flagship μοντέλο όταν είχε παρουσιαστεί!) και η samsung hellas...:censored::angryr:

Bananas
02-05-12, 07:31
Λοιπον το αναβαθμισα σε ics . Το τσέκαρα αρκετά ! Καμια φορά τρώει μικρά σκαλώματα όταν κάνω εναλαγές στα παράθυρα στην κεντρική οθόνη. Με την παλια εκδοση ήταν σπάνιο το φαινόμενο. Δεν ειναι τραγικό αλλα οκ.
Εκει που κολάει-αργεί είναι όταν πατας το εικονίδιο για να πάρεις τηλέφωνο αργεί 4-5 δευτερόλεπτα μέχρι να σου φορτώσει το πληκτρολογιο των αριθμών . Δεν κόλαγε ποτέ στην παλια εκδοση. Ναι αυτό το θεωρώ "έως σπαστικό".
Σε γενικές γραμμές δεν το μετάνιωσα που το κανα αναβάθμιση. Το γραφικό του περιβάλλον είναι καλύτερο και ομορφότερο. Θεωρώ ότι το κινητό πλέον είναι πιο λειτουργικό με καποιες λεπτομέριες που ας πουμε σου κανουν την ζωή εύκολη.
Λέω να χρησιμοποιήσω το Sony Update Service για να του κανω μια ολικη επαναφορά μπας και δω καμια βελτίωση.
Επόμενο στάδιο όταν βρω την όρεξη είναι να του βάλω cyanogenmod 9 (οταν βγει η stable version) αν και με ξενερωνει το λιτο περιβάλλον της. Επειδη δεν ειμαι ψαγμένος πολυ σε αυτό, αν θέλω να κανω επαναφορά το κινητό μου σε εργοστασιακο περιβαλλον κτλ... γίνεται (απο cyanogenmod) ?

giorgosthess
02-05-12, 09:48
Εκει που κολάει-αργεί είναι όταν πατας το εικονίδιο για να πάρεις τηλέφωνο αργεί 4-5 δευτερόλεπτα μέχρι να σου φορτώσει το πληκτρολογιο των αριθμών . Δεν κόλαγε ποτέ στην παλια εκδοση. Ναι αυτό το θεωρώ "έως σπαστικό". ?
Μπορείς να εγκαταστήσεις τον exDialer and exContacts (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=el) που είναι πιό γρήγορος.

djpar
02-05-12, 10:49
Bananas αργει γιατι βαλανε Smart Search(δλδ να πατας αριθμο 693 και να βγαζει οσους εχεις με 693) αυτο ειναι ενα 5αρι mb στην Ram...και μενα μου την σπαει γιατι δεν ηθελα κατι τετοιο και δεν σβηνει κιολας

Viper
02-05-12, 10:58
Σκαλισα ενα Neo V φιλου με ICS και οντως ο dialer ψιλοκολαει. Λογικα με επομενο update (αν υπαρξει) θα το φτιαξουν. Δεν ειναι και τοσο βαρια εφαρμογη που να απαιτει πορους απο την συσκευη.

giorgosthess
02-05-12, 11:07
Bananas αργει γιατι βαλανε Smart Search(δλδ να πατας αριθμο 693 και να βγαζει οσους εχεις με 693) αυτο ειναι ενα 5αρι mb στην Ram...και μενα μου την σπαει γιατι δεν ηθελα κατι τετοιο και δεν σβηνει κιολας

Και στον exDialer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=el) ύπάρχει "Smart Search" αλλά είναι σφαιράτος. Δεν σου αρέσει κάτι; Το αλλάζεις. Αυτό είναι ένα από τα θετικά του Android.

and64
02-05-12, 12:53
Μπορείς να εγκαταστήσεις τον exDialer and exContacts (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.modoohut.dialer&hl=el) που είναι πιό γρήγορος.


+1! Όντως ο δικός του dialer έχει ενα ενοχλητικό κόλλημα πριν ανοίξει. Το smart search μετράει πάντως!

djpar
02-05-12, 13:45
ακριβος γιαυτο και πειρα android

http://www.youtube.com/watch?v=NMiY1kSTHZw

@ ADSLgr.com All rights reserved.