PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

giorgosthess
31-05-12, 18:10
Επανέφερα εργοστασιακές ρυθμίσεις, ξανάκανα την διαδικασία για Root και είχα αποτυχία ενημέρωσης λογαριασμού. Ξανά εργοστασιακές χωρίς Root και πάλι τα ίδια. :hmm:

nnn
31-05-12, 18:15
Να φανταστώ ότι, αφού είχες root, είχες πετάξει αρκετό bloatware? Γιατί δοκιμάζω με το Arc S, έχω την stock 4.0.3, αλλά σε OTA δεν βρίσκει νέα ενημέρωση και είπα μήπως οφείλεται σε κάποιο bloatware που απομάκρυνα. Εκτός αν για το Arc S δεν έχει βγει ακόμη ΟΤΑ. Βαριέμαι να δοκιμάσω μέσω SEUS, λόγω επανεγκατάστασης από την αρχή, root κλπ.

Βασικά τα είχα κάνει ανενεργά με το Titanium.

Το root δεν χάθηκε με το update.

tsavman
31-05-12, 20:03
Καλά, εσύ είσαι περίπτωση.
Σε λίγο θα μας πεις ότι με την .4 σου έχει βγάλει ήδη 4 μέρες λειτουργίας :lol:

nnn
31-05-12, 20:28
Καλά, εσύ είσαι περίπτωση.
Σε λίγο θα μας πεις ότι με την .4 σου έχει βγάλει ήδη 4 μέρες λειτουργίας :lol:

:rofl:

tsavman
31-05-12, 20:44
Ναι, γέλα με τον πόνο μου.. πρώτος μου ήρθε το update, τελευταίος θα το περάσω!

:(

Κάρφωσα SUS τώρα, και τα μυαλά στην τρέλα. Bye-bye ΠΣΚ :rofl:

nnn
31-05-12, 20:49
κουράγιο

όσοι αναβαθμίσατε μην ξεχάσατε να πάτε πάλι στο perfomance assistant και να ξετικάρετε το ANT+ service και το facebook και Mcafee bloat.

tsavman
31-05-12, 20:50
όσοι οι δύο που αναβαθμίσατε μην ξεχάσατε να πάτε πάλι στο perfomance assistant και να ξετικάρετε το ANT+ service και το facebook και Mcafee bloat.

fixed :p

giorgosthess
31-05-12, 21:32
Τελικά χρησιμοποίησα το SEUS και πήρε την αναβάθμιση μέσω wifi. Προς το παρόν δεν έχω Root. Μόλις τελείωσα με τις εφαρμογές και μπορώ να πω ότι είμαι έτοιμος. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι έφταιγε και δεν έπαιρνε την αναβάθμιση. Μάλλον έφταιγε ο Συριζα. :p

tsavman
31-05-12, 22:54
Εγώ έκανα επαναφορά με SUS, μετά root με το doomlord και κατευθείαν update μέσω wifi.
To root μεταφέρθηκε επιτυχώς και στην 4.0.4 :oneup:

Πρώτες εντυπώσεις θετικές, θα περιμένω βέβαια μόλις φορτώσω πλήρως το κινητό με τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις μου για να πω παραπάνω.

djpar
31-05-12, 23:00
ευτυχως που δεν το εχω κανει root δλδ

tsavman
31-05-12, 23:08
Γιατί ευτυχώς;
Εγώ δε θα έκανα το update αν δεν ήμουν σίγουρος ότι θα είμαι root μετά.

Όχι ότι τώρα ήμουν, απλά με έτρωγε να το ρισκάρω :p

nnn
31-05-12, 23:43
Γίναμε 3 λοιπόν που κάναμε το update :p:p

tsavman
31-05-12, 23:50
Εγώ φίλε είμαι τελείως καθαρός! :p

djpar
01-06-12, 07:20
πιστεύω να είδατε ότι ξαναγυρισαν στο παλιό στυλ στην είσοδο κωδικού pin από το άσχημο γκρι στα μαύρο με αριστερά το ok!

κάτι άλλο,ρε παιδιά σπανιότατα κ κύριος με την 4.0.3 το κινητό το πρωί που ξυπνάω είναι χωρίς σήμα (εδώ το βράδυ το σήμα από 2 πάει 0 κτλ) αυτό σημαίνει ότι κατά το ψάξιμο σε κάποια φάση λέει δεν μαμιεται κ σταματάει λογικά, η λύση είναι
airplane mode κ μετά φτιάχνει το κάνει κ εσάς;

nnn
01-06-12, 09:50
Ναι μου βγάζει illegal sim και ζητάει restart, το έχει κάνει 3 φορές ως τώρα με ICS.

Το ίδιο θέμα υπάρχει στο Android από την 2.2 και με ματσακονιές συνήθως οι developers το αντιμετωπίζουν, υπάρχει κάποιος counter που μετά τις 8 ανεπιτυχείς εγγραφές(αν το θυμάμαι σωστά) στο δίκτυο μπλοκάρει.

tsavman
01-06-12, 11:48
Μπορείτε πάντα να το γυρνάτε σε 2G το βράδυ, ώστε να μη χάνει ποτέ το σήμα.
Βοηθάει και στην μπαταρία αυτό, αφού δεν ψάχνει συνέχεια δίκτυο. Εγώ το κάνω πλέον αυτό στο σπίτι, που έχω 1-2 γραμμές, και ενίοτε καμία.

Πρώτη βραδυά, 8 ώρες idle η μπαταρία έπεσε 4%, μια χαρά είναι.
Επίσης το Disable Auto Brightness "θυμάται" συνέχεια την φωτεινότητα που έχω ορίσει low-max, ενώ πριν με την .3 το min ήταν πάντα το ελάχιστο και το max πάντα το μέγιστο.

djpar
01-06-12, 12:23
disable auto brightness, που υπαρχει αυτο?
εμενα δεν λεει illegal sim,παντως στην 4.0.4 δεν εχει γινει κατι.
2g παντα το εχω και εχω χαλια σημα

tsavman
01-06-12, 12:40
Το'χει στο market (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5oYXRjeWwuYW5kcm9pZC5EaXNhYmxlX0F1dG9fQnJpZ2h0bmVzcyJd), αλλά απαιτεί root.
Με τη SIM δεν είχα ποτέ πρόβλημα, σε καμία έκδοση

djpar
01-06-12, 13:13
ειπαμε δεν κανω root!...τπ δεν πειραζει αντε να δουμε τι λεει το 4.0.4 προς το παρον φαινεται οντως καλυτερο σε αποδοση μπαταριας

ntebis
02-06-12, 00:49
hello παιδια,

υστερα απο καιρο αποχης λογω πανελληνιων δηλωνω παρον :P εβαλα αυτη την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553585&highlight=ext αλλα απο οτι ειδα δεν εχει a2sd μπορω να κανω κατι οπως να flashαρω το darktremor

gcf
02-06-12, 12:25
Η λήψη βίντεο βελτιώνεται στο 4.04;

tsavman
02-06-12, 13:22
Η λήψη βίντεο βελτιώνεται στο 4.04;

Χτες βράδυ έφτιαξα ένα 10λεπτο βίντεο σε 720p, με σταθεροποιητή, και τώρα που το βλέπω στον υπολογιστή παίζει απροβλημάτιστα :oneup:

djpar
02-06-12, 14:54
ναι και πλεον ο σταθεροποιητης ειναι by default ενεργοποιημενος,παραυτα οποιος θελει τοπ βιντεο κατεβαζει το lg camera FREE και επιλεγη 10mbps! απλα πραγματα τρελη διαφορα τα 4(στην 4.03 γιατι στην 4.04 δεν ξερω) με τα 10

tsavman
02-06-12, 16:11
Στην 4.0.4 γράφει με σχεδόν 6Μbps video.
Το LG είναι σαφώς καλύτερο, και ειδικά με περισσότερα από 10Mbps, αλλά με τον σταθεροποιητή τι γίνεται, τον υποστηρίζει;

Η "μαμά" εφαρμογή κάνει ομολογουμένως καλή δουλειά σε αυτό το θέμα.

djpar
02-06-12, 17:31
κανονικα το υποστηριζει και τα βιντεο που τραβαει απο την 4.0.3 ειναι καλυτερα.Κατ εμε ομως ο σταθεροποιητης δεν κανει καλη δουλεια και αν θελεις να βγαλεις ενα βιντεο και να το ανεβασεις youtube τοτε ο σταθεροποιητης του youtube ειναι μονοδρομος

tsavman
02-06-12, 19:35
Το LGcamera δεν λειτουργεί πλέον στην 4.0.4 σε μένα. Παγώνει.
Ο σταθεροποιητής του youtube κάνει θαύματα, αλλά δεν είναι όλα τα βιντεάκια για εκεί :p

giorgosthess
03-06-12, 12:49
Για Root στην 4.1.B.0.431 μπορείτε να φλασάρετε μόνο τον Kernel στην προηγούμενη έκδοση και αφού γίνει το Root το ξαναφλασάρετε στην τελευταία έκδοση. Όλη η διαδικασία δεν μου πήρε πάνω από 5 λεπτά. Και το τηλέφωνο όπως ήταν με τα προγράμματα και τα δεδομένα άθικτα.
Η περιγραφή εδώ (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26798415&postcount=141).

ntebis
03-06-12, 13:56
παιδια μπορειτε να μου πειτε τι baseband εχετε

djpar
03-06-12, 14:04
κανονικά τράβηξα βίντεο με την 4.0.4 βάζεις h264 κ MPEG4 κατάληξη αρχείου στο LG camera αν κ θα κάνω πείραμα στο pc να δω αν έχουν διάφορα

tsavman
03-06-12, 20:44
παιδια μπορειτε να μου πειτε τι baseband εχετε

72


κανονικά τράβηξα βίντεο με την 4.0.4 βάζεις h264 κ MPEG4 κατάληξη αρχείου στο LG camera αν κ θα κάνω πείραμα στο pc να δω αν έχουν διάφορα

Σε μένα χτες κολλούσε άσχημα η εφαρμογή.
Θα το δοκιμάσω και πάλι. Σταθεροποιητή βάζεις ή όχι;

djpar
03-06-12, 22:39
κ με τα 2 μια χαρά παίζει αλλά το έβγαλα μιας κ δεν βλέπω διάφορα αλλά σήμερα έκανα τσεκ κ με τα 2 κ έβαλα κ ήχο aac 44khz 128kbit στο LG κ τα σπάει γενικά

tsavman
06-06-12, 11:22
Μία μικρή λίστα με εφαρμογές/processes/services που μπορούμε να "παγώσουμε" (ή να απεγκαταστήσουμε μετά από backup) στην 4.0.4 με το TitaniumBackup, χωρίς προβλήματα:


ANT Radio Service
ANT Wireless State Notifier
AntHalService
Black Hole
Bubbles
CdfInfo Accessor Service
Facebook
Facebook CalendarSync
Facebook extensions
FBiX Music Likes
FBiX Post Viewer
FBiX Proxy
FBiX Setup
FUN&downloads
LinkedIn Timescape
Phase Beam
PlayNow
Retail Demo
SIM Toolkit
Timescape
Widget Timescape
Επέκταση Twitter
Επέκταση για την αναζήτηση στίχων στο Google
Επιλογές Live ταπετσαρίας
Μηχανή ροής συμβάντων
Μουσική και βίντεο φίλων
Παιχνίδια και εφαρμογές φίλων
Πληκτρολόγιο Κινεζικών
Ταπετσαρίες μαγικού καπνού


Επίσης το wisepilot (το έχω ξηλώσει), το antivirus κλπ.
Μπορούμε να "παγώσουμε" ή να καταργήσουμε και άλλα, απλά δεν το'χω ψάξει τι κάνει το καθένα

ΠΡΟΣΟΧΗ: αν χρειάζεστε κάποια από τις παραπάνω εφαρμογές (πχ timescape) προσπερνάτε.
ΠΡΟΣΟΧΗ: παίρνουμε πάντα backup, ειδικά των εφαρμογών συστήματος σε περίπτωση που κάποια κατάργηση δημιουργήσει πρόβλημα, ώστε να τις επαναφέρουμε.

Με αυτά προς το παρόν το κινητάκι στην 4.0.4 είναι σε απόκριση σαν να τρέχει GB.

djpar
08-06-12, 11:23
λοιπον 2 ερωτησεις

1)συνεχεια μου βγαζει google υπηρεσιες και λεει network location service κατι τετοιο τπ αυτο γιατι μπαινει συνεχεια κ τι σημαινει.
2)γιατι οταν ανοιγω επαφες κραταει ενα 20αρι ram και δεν σβηνει μετα μονο του,εχουμε λυση?

tsavman
08-06-12, 11:40
1) Εντοπισμός της τοποθεσίας χρησιμοποιώντας το δίκτυο (gsm ή wi-fi).
2) Στην homescreen κράτα πατημένο το πλήκτρο home μέχρι να εμφανιστεί η λίστα με όλες τις ενεργές εφαρμογές. Βρες το "επαφές" και σύρε το δεξιά ή αριστερά ώστε να ξε-φορτωθεί. Στην επόμενη φόρτωση ενδέχεται να αργήσει όμως. Εγώ αφήνω πάντα GoSMS και επαφές ενεργά, δεν καταναλώνουν ιδιαίτερα πολύ μνήμη-μπαταρία.

djpar
08-06-12, 11:51
στο 1ο εχω βγαλει στο τοποθεσιες να με εντοπιζει μεσω wifi και στο 2ο δεν ισχυει και να βγαλω τις επαφες παλι μενει στις εφαρμογες ενεργο

edit: στο 1ο οταν μπαινω ιντερνετ καθε φορα ενεργοποιηται μονο του το network location, και στο 2ο υπαρχουν 2 διεργασιες μια name convertion(καπως ετσι) και Smart Searching...το Smart Searching δεν με νοιαζει καν και ξεκιναει να κραταει 5 mb και σε κανα 10 λεπτο μονο του παει κανα 20αρι...πακετο

tsavman
08-06-12, 11:55
Στον εντοπισμό μπορείς να βάλεις να σε βρίσκει και μέσω gps, αλλά δεν αξίζει αν δεν βρίσκεσαι σε ανοιχτό χώρο ή/και αν υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα στην περιοχή. Ξοδεύεις άδικα μπαταρία.

Θέλεις να πεις πως αν "αδειάσεις" τις εφαρμογές από αυτή τη λίστα, πατώντας πάλι το home σου εμφανίζει ότι είναι φορτωμένες;

djpar
08-06-12, 12:05
κοιτα εγω αν θελω εντοπισμο ανοιγω εκεινη την στιγμη ή το gps ή το wifi στις τοποθεσιες το θεμα ειναι οτι ενω αυτα τα 2 τα εχω κλειστα στις εφαρμογες-σε εκτελ οταν ανοιγω το wifi τσουπ φορτωνει και τον εντοπισμο μαζι χωρις να τον εχω ενεργοποιηση εγω.

Οταν αδειαζω τις εφαρμογες ολες στο μενου εφαρμογες-σε εκτελ μενει οι επαφες με τα αντιστοιχα mb που βλεπω εκει το προβλημα ειναι οτι μετα οπως ολοι γνωριζουμε ο απλος browser του κινητου ειναι βαρης και ετσι οταν φορτωνονται πολλα πραγματα σβηνει κανει δειχνει αλλα οι εφαρμογες δεν σβηνονται και καλα τα 4-5 που χρησιμοποιω τις επαφες τι να τις κανω?

Λυση για αλλο app αντιστοιχο του contacts εχουμε που να κανει τα ιδια πραγματα να ειναι πιο γρηγορος και να σβηνει μετα?

tsavman
08-06-12, 13:24
Στις "υπηρεσίες τοποθεσίας" εγώ έχω ενεργοποιημένες την πρώτη και τρίτη επιλογή, γι'αυτό δε μου ζητάει εντοπισμό (ασχέτως wifi on/off)

Δοκίμασε αντί για "επαφές" να χρησιμοποιείς την εφαρμογή "κινητό". Μέσα έχει συντομεύσεις για τις επαφές και τις ομάδες. Τώρα που κοίταξα, αυτήν έχω εγώ για κλήσεις, όχι το "επαφές". Και όταν την κλείνω και την αδειάζω από τις πρόσφατες εφαρμογές δεν φορτώνει μόνη της χωρίς να την χρησιμοποιήσω. Συνηθίζω πάντως να την αφήνω ενεργή, ώστε όταν την χρειαστώ να μην κάνει 5'' να φορτώσει.

djpar
08-06-12, 14:17
το κινητό χρησιμοποιώ κ μένει άπαξ κ την ανοίξω αν την σβήσω όμως σβήνει. και το go contacts το ίδιο κάνει.

εντοπισμό δεν θέλω καθόλου γι'αυτό σπάζομαι τπ

edit:dialer one φοβερός γρήγορος full customize σε πράγματα πολύ καλός χωρίς να μένει στην ram

tsavman
08-06-12, 14:48
Αφού αν την σβήσεις, σβήνει, ποιο είναι το πρόβλημα;

Θα ρίξω μια ματιά στον dialler one που λες, αν και δε νομίζω να αλλάζω τον stock. Ας μένει στη μνήμη, δεν με πειράζει.

djpar
08-06-12, 15:07
το θεμα ειναι οτι μετα απο καθε κληση τρεχει συνεχεια και πρεπει να πηγαινω να την σβηνω,ενω αυτο δεν ισχυε παλια και ουτε και στον dialer one που ειναι και πιο γρηγορος και δεν αφηνει τιποτα στην ram (οπως ο go contacts) και μπορεις να κανεις οτι κανει το στοκ ισχυει...μια χαρα βρηκα εφαρμογη για επαφες πλεον.

Οσο για το location μολις ανοιξα και εκλεισα τη 1η και 3η επιλογη ξαφνικα σταματησε να λειτουργει και αυτο χωρις να το θελω,αρα μαλλον ηταν κολλημα που το ειχα ανοιξει μια φορα.

tsavman
08-06-12, 17:39
Καλά σε πάει η ICS βλέπω! :p
Γρήγορος ο dialer, δε λέω, αλλά από εμφάνιση..android 1.5 και βγάλε! :p

Χτες στο τρέξιμο είχα το πρώτο force restart της συσκευής. Εκείνη τη στιγμή λειτουργούσα endomondo (gps) και τον ενσωματωμένο music player. Θα παρατηρήσω μήπως επαναληφθεί και σήμερα.

Κατά τα άλλα, σφαίρα το κινητάκι με την 4.0.4, αν θυμόμουν πως ήταν με την 2.3.κάτι μπορεί να έλεγα πως είναι σχεδόν το ίδιο σε απόκριση.
Μεγάλη βελτίωση έχω παρατηρήσει στη λειτουργία του wi-fi, επιτέλους :oneup:

djpar
08-06-12, 17:53
μα να παρω τηλ θελω οχι να τσεκαρω τα themes παντος ειναι γρηγορος και απλος και φουλ customized

divad7
08-06-12, 22:01
Το κινητο τα σπαει για τα λεφτα του!Εξαιρετικη ποιοτητα εικονας!Το αγορασα εγω 199 ευρω σκετη συσκευη και με καμια δεσμευση απο την Vodafone!

tsavman
08-06-12, 22:06
Καλωσήρθες στο club :oneup:

Gordito
09-06-12, 17:18
Eκανα εχτες το βραδυ εκτεταμενες δοκιμες με custom ICS 4,04 και 2-3 kernels.

Ποτε και πουθενα δεν ειδα εφαμιλλη αποδοση οπως με Gingerbread. Το κινητο μπορει μεν να ειναι καπως το ιδιο γρηγορο αλλα ειναι πολυ Laggy.

I'm done tryin ICS, θα μεινω για παντα με GB για την κινηταρα αυτη!

tsavman
09-06-12, 18:07
Τι να πω..
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται με την 4.0.4 και κάποιες εφαρμογές (λίστα πιο πάνω) απενεργοποιημένες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την μπαταρία του πλέον.

Θα πας σε στοκ gingerbread ή σκέφτεσαι κάποια custom;

avelte
09-06-12, 23:10
δυστηχώς εμένα δεν μου κάθεται καλά η 4.
πολλά κολήματα και καθηστέρηση αρκετή.Να χτυπάει το τηλέφωνο και να μην μπορώ να το σηκώσω!!!
μεγάλος εκνευρισμός και δεν θα σκάσω άλλο. (έχω και το παράπανω με την μη υποστήριξη τυπικής βιντεοκλήσης και αναγκάζομαι να κουβαλάω 2η συσκευή έχοντας κάνει twin sim)

πως μπορώ να ξαναγυρίσω στην gb (2.0.3 με τον τελευταίο kernel,62 αν θυμάμε καλά;)
μέσω sus;

Bananas
10-06-12, 00:25
Έκανα restore το κινητό με το SUS . Σβήστηκαν όλες οι εφαρμογές μου. Μπήκα στο google play απο το pc μου και στην επιλογή οι εφαρμογές μυο δείχνει ακόμα εγκατεστημένες αυτές που είχα πριν το restore.
Από το κινητό όμως αν μπω στο google play δεν δείχνει κάτι τέτοιο αλλα αυτές που έχω πραγματικά εγκαταστήσει ως τώρα. Ξέρετε πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα??

tsavman
10-06-12, 10:51
δυστηχώς εμένα δεν μου κάθεται καλά η 4.
πολλά κολήματα και καθηστέρηση αρκετή.Να χτυπάει το τηλέφωνο και να μην μπορώ να το σηκώσω!!!
μεγάλος εκνευρισμός και δεν θα σκάσω άλλο. (έχω και το παράπανω με την μη υποστήριξη τυπικής βιντεοκλήσης και αναγκάζομαι να κουβαλάω 2η συσκευή έχοντας κάνει twin sim)

πως μπορώ να ξαναγυρίσω στην gb (2.0.3 με τον τελευταίο kernel,62 αν θυμάμε καλά;)
μέσω sus;

Έτσι ήμουν και γω με την 4.0.3.
Η 4.0.4 μου έκατσε πολύ καλύτερα, αλλά ουσιαστικά έστησα το κινητό από την αρχή.
Αν θέλεις να γυρίσεις στην 2.3.4, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092789#post4092789), είναι λίγο μανίκι, αλλά το'χουν κάνει και άλλοι





Έκανα restore το κινητό με το SUS . Σβήστηκαν όλες οι εφαρμογές μου. Μπήκα στο google play απο το pc μου και στην επιλογή οι εφαρμογές μυο δείχνει ακόμα εγκατεστημένες αυτές που είχα πριν το restore.
Από το κινητό όμως αν μπω στο google play δεν δείχνει κάτι τέτοιο αλλα αυτές που έχω πραγματικά εγκαταστήσει ως τώρα. Ξέρετε πως μπορώ να λύσω αυτό το πρόβλημα??

Δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση δεδομένων και προσωρινής μνήμης στην εφαρμογή Google Play Store (από ρυθμίσεις-εφαρμογές-όλα)

@ ADSLgr.com All rights reserved.