PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

tsavman
20-06-12, 00:25
Κατάφερε κανείς να συνδέσει ποντίκι και πληκτρολόγιο στη συσκευή με usb hub;
Δοκίμασα να συνδέσω το hub (http://www.amazon.com/Belkin-4-Port-Hi-Speed-Mobile-F5U404-BLK/dp/B000SAB34O) με τον αντάπτορα (http://www.ebay.com/itm/USB-2-0-F-F-Female-to-Female-Adapter-Converter-/170677334050?pt=Travel_Adapters_Converters&hash=item27bd297022#ht_2176wt_1325) και το καλώδιο του τηλεφώνου αλλά δεν τα κατάφερα. Μήπως χρειάζεται και κάποιο πρόγραμμα ή δεν κάνουν τα υλικά που έχω;

Στην gingerbread γινόταν αυτό, με κάποιο patch.
Καλύτερα να κάνεις μια ερώτηση εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314057), και ειδικά στον zxr

flamelab
20-06-12, 02:25
Λοιπόν, dialer ex πετάει. Το go sms αρκετά καλό.

Tiven
20-06-12, 03:04
Ήμουν τυφλός και τώρα βλέπω.

103719

Gordito
20-06-12, 03:13
Λοιπόν μετά από μερικές μέρες χρήσης, θέλω να μου πείτε εαν διορθώνονται τα εξής:

1)Ο stock dialer/contacts αργεί αρκετά να ανοίξει, ενώ όταν με παίρνουν τηλέφωνο, δείχνει τον αριθμό και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα δείχνει το όνομα της επαφής
2)Λαγκάρουν και στην εκκίνηση και τα Settings, θελουν 1-2 secs να ανοίξουν, ακόμη κι αν έχουν ανοίξει λιγο πριν (αρα θα περίμενα να'ναι cached στην μνήμη)
3)Λαγκάρει το stock Messages


Χάνεται, αν δεν καταφέρεις να το επαναφέρεις, δεν αξίζει downgrade μόνο για τον dialer.


Λοιπόν, dialer ex πετάει. Το go sms αρκετά καλό.

Ναι ναι, δεν αξιζει να γυρισεις σε GB για τον dialer, μα τι ειναι, τηλεφωνο ειναι;;;; :p

Εγω παντως που εβαλα ICS, δεν ειδα να προσφερει τιποτα παραπανω σε σχεση με GB, ισα ισα που την ειδα χειροτερη αυτην την εκδοση του Android!

flamelab
20-06-12, 03:15
Χειρότερη ως προς την εμφάνιση ή το performance ;

Gordito
20-06-12, 03:20
Both!

Δεν προκειται ποτε να ξαναασχοληθω με ICS με το συγκεκριμενο τηλεφωνο!

flamelab
20-06-12, 03:26
Προσεξε, εαν εξαιρεσω αυτα τα 2 προβληματα που ηταν τελικα των apps, ειμαι ΟΚ εδω, και απο εμφανιση τα έφτιαξα με themes :p

Εαν δεν με ενοιαζε η εγγυηση, θα'χα παει ηδη για root/custom ROM [Miui που το'χω δει απο κοντα, ενα που περασε ο crypter], Titanium Backup, τα settings του tsavman... αλλα δεν εχω κανει τιποτε απο αυτα :p

Tiven
20-06-12, 03:29
Τι ακριβώς φοβάσαι για την εγγύηση; Δεν γίνεται να το γυρίσεις στην αρχική κατάσταση;

flamelab
20-06-12, 03:40
Ειμαι τελειως ασχετος με αυτά ακομη οπότε δεν εχω ασχοληθεί, οπότε προς το παρόν τα αφήνω στην ακρη.

Βασικα βλεπω οτι δεν γινεται ευκολα root το 4.0.4, εαν βρεθει τροπος να γινει χωρίς επαναφορα kernel (.3), θα το δοκιμασω.

Βασικα θελω πρωτα να ξερω εαν γινεται *αμεσως* unroot οποτε θελω, για λόγους ασφαλείας :p

nnn
20-06-12, 11:14
Κάτι θα γίνει και για μας με την 4.0.4 ICS for the win :p

tsavman
20-06-12, 11:18
Γενικά φλαμπέ, το root δεν επηρεάζει την εγγύηση, καθώς ό,τι ξεκλειδώνει, κλειδώνει :p
Κάποιοι λένε πως στην 4.0.4 με αλλαγή kernel η διαδικασία είναι εύκολη. Δεν την έχω κάνει, ήμουν τυχερός όταν μου μεταφέρθηκε το root από την 4.0.3.

Επειδή όμως έχω συμβιώσει με το κινητό χωρίς root, όταν ήμουν στο τελευταίο update της gingerbread (.62) για αρκετούς μήνες, δηλώνω υπεύθυνα και ευθαρσώς, ότι το root (και κατά συνέπεια το τι μπορείς να κάνεις με αυτό) απογειώνει τις δυνατότητες του κινητού. Για μένα ήταν ή αυτό, ή άλλαζα συσκευή σε κάποιο σημείο.

Anyway, από τη στιγμή που είσαι ικανοποιημένος, μην το πειράζεις. Αν και η ενασχόληση με το android κάποια στιγμή θα σε φέρει μπροστά στο root..και μετά δεν υπάρχει επιστροφή :lol:

- - - Updated - - -




Εγω παντως που εβαλα ICS, δεν ειδα να προσφερει τιποτα παραπανω σε σχεση με GB, ισα ισα που την ειδα χειροτερη αυτην την εκδοση του Android!

Εγώ είδα αρκετά fixes, ως προς την διαχείριση μνήμης, αντοχή μπαταρίας, ταχύτητα κλειδώματος gps και σταθερότητα wifi.
Κατά τα άλλα, δε με ενοχλεί αν το κινητό είναι μερικά ms πιο αργό, δεν κάνω benchmarks.

flamelab
20-06-12, 11:18
Ε οταν βγει για 4.0.4, σφυρίχτε για οδηγίες για rooting και unrooting κι οδηγίες προς noob ναυτιλομένους :p :p

nnn
20-06-12, 11:20
Δεν έχετε ζήσει επικές στιγμές, προσπάθειας στοκαρίσματος συσκευής για να πάει στο service από custom roms.
Τα πάντα όλα από terminal στην recovery, τόσο scripting με το πληκτρολόγιο του Milestone δεν το περίμενα πως θα κάνω :lol:

flamelab
20-06-12, 11:21
Είναι τοσο μπελαλίδικο το un-rooting ;

tsavman
20-06-12, 11:24
Δεν έχετε ζήσει επικές στιγμές, προσπάθειας στοκαρίσματος συσκευής για να πάει στο service από custom roms.
Τα πάντα όλα από terminal στην recovery, τόσο scripting με το πληκτρολόγιο του Milestone δεν το περίμενα πως θα κάνω :lol:

Έτσι, καλά να πάθεις :p

- - - Updated - - -


Είναι τοσο μπελαλίδικο το un-rooting ;

Μην ακούς τον τριπλ, he had it coming :lol:

Τώρα που το σκέφτομαι όμως, δεν έχω κάνει ποτέ unroot σε καμία συσκευή μου. Βέβαια ποτέ δε μου χάλασε συσκευή εντός εγγύησης από την άλλη ώστε να χρειαστώ service :p

nnn
20-06-12, 11:55
εχμ δεν αφορούσε μόνο unrooting, αλλά πλήρη επαναφορά rom, filesystem κλπ, φυσικά το τηλέφωνο πήγε παρθένο στο service (όπως και το Χ5) :lol:

thn nila mou...
20-06-12, 12:19
flamelab, κανε το root. όντως αξιζει. value for casheri το κινητο, αλλα έχει μπόλικο crapware που θελει πέταμα για να τρέχει πολυ καλυτερα.

αν χρειαστεις εγγυηση, κάνεις μια επαναφορα εργαστηριακων ρυθμισεων, η φλασαρεις με flashtool και είσαι κομπλε.

αν το έχεις, κανε και unlock τον bootloader με τον unofficial τροπο (αν ψαξεις με αυτην την ορολογία θα το βρεις ευκολα) και απλα είσαι απολυτα καλυμενος με το τι μπορει να βρουν η όχι αν το σκαλισουν στο service.

και εγω δεν είχα ιδέα απο android αλλα έμαθα γρηγορα, ασε που πλέον δυσκολα να χρειαστεις terminal, scripts κτλ. (εκει ακομα δεν έχω ιδέα). Όλα με gui γινονται.


ακολουθησε την συμβουλη του tsavman πηγαινε στο φορουμ που σου είπε. έχουν ποσταρει μπολικους οδηγους

tsavman
20-06-12, 14:16
O bootloader χρειάζεται unlock μόνο αν μπει custom rom. Δε χρειάζεται να μπλέκεις με αυτόν για ένα απλό root-unroot.
Για unroot, μπορείς να κάνεις μια επαναφορά με sus, πριν το στείλεις για service.

Το θέμα είναι πώς κάνεις root με τον εύκολο τρόπο στην 4.0.4, καθώς δεν έχει βγει one-click διαδικασία ακόμα (αν και αρκετοί λένε πως με flashtool είναι υπόθεση 5 λεπτών η αλλαγή kernel).

Εγώ για να πάω στην 4.0.4 και να μου μείνει το root, έκανα επαναναφορά στην 4.0.3 που ήμουν ήδη, root και μετά το update. Ήμουν όμως τυχερός, καθώς εκείνες τις μέρες το SUS έδινε επιλογή για επαναφορά (σκέτη) και όχι επαναφορά μαζί με update.


Ένα ευρετήριο που χρησιμοποιώ πολύ είναι ο oδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) του myphone, που γράφτηκε με βάση το neo v

nnn
20-06-12, 14:18
Για την ώρα δεν έχει βρεθεί σχετικό exploit για το rootάρισμα της 4.0.4 μιας και το μπάλωσε η Sony.

Gordito
20-06-12, 14:42
Προσεξε, εαν εξαιρεσω αυτα τα 2 προβληματα που ηταν τελικα των apps, ειμαι ΟΚ εδω, και απο εμφανιση τα έφτιαξα με themes :p

Εαν δεν με ενοιαζε η εγγυηση, θα'χα παει ηδη για root/custom ROM [Miui που το'χω δει απο κοντα, ενα που περασε ο crypter], Titanium Backup, τα settings του tsavman... αλλα δεν εχω κανει τιποτε απο αυτα :p

Και μονο για το titanium, αξιζει 100% το rooting!
Βackup των εφαρμογων και των data τους; Αξια ανεκτιμητη!

Θα βρεις τροπο να το κανεις εργοστασιακο, νομιζω ακομα και ulocked bootloader να εχεις, μπορεις να τον επαναφερεις.


Γ
Εγώ είδα αρκετά fixes, ως προς την διαχείριση μνήμης, αντοχή μπαταρίας, ταχύτητα κλειδώματος gps και σταθερότητα wifi.
Κατά τα άλλα, δε με ενοχλεί αν το κινητό είναι μερικά ms πιο αργό, δεν κάνω benchmarks.

Μα δεν ειναι μερικων ms, ειναι θεμα smoothness.
Δεν μπορω με τιποτα τα effects να ειναι laggy!! Και το εχω ξαναπει, ακομα και 100% smooth να ηταν, δεν μου αρεσει το look και το style της ICS, το θεωρω bloat.

Με τα αλλα δεν ειχα ποτε προβλημα, ποσο μαλλον τωρα με την υπεραριστη custom rom που εχω βρει.
To μονο ελαττωμα ειναι οτι σπανια χανει το wi fi. GPS, τωρα δεν χρησιμοποιω, αλλα παλια κλειδωνε σφαιρατα!

Απο custom roms προτεινω:


[ROM][ICS 4.0.4][11-Jun] Spacious, smooth and light ICS (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1603919) για ΙCS

[ROM][Neo/V] Spacious, smooth, light 0.62 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1566168) για GB


Eιναι απο τον ιδιο τυπα. Δεν ξερω τι και πως, εξηγει αλλα εγω δεν σκαμπαζω πως το εκανε, αλλα και στις 2 αφηνει περιπου 400ΜΒ για εφαρμογες!!!! Oυτε app2sd δεν χρειαζεται πια!
Και γενικα, τις εχω δοκιμασει και τις 2 και τρεχουν πολυ καλυτερα απο stock!

tsavman
20-06-12, 15:03
Έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτές τις δύο rom. Νομίζω πως είναι οι πιο δημοφιλείς ανάμεσα στις υπόλοιπες custom για το neo v. Είμαι σίγουρος ότι μετά το πέρας της εγγύησης θα ξεκλειδώσω τον bootloader και θα περάσω την ICS των δύο (ή την τότε εξέλιξή της), απλά προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο. Ακόμα και το θέμα του μικρού /data στις stock rom, λύνεται με μετακίνηση των εφαρμογών στη SD.

Για το look, πιστεύω οι προτιμήσεις είναι υποκειμενικές. Για το laggy όμως, επειδή υπήρξα σε gingerbread full stock (.62), τώρα με το όποιο πείραγμα έχω κάνει στην 4.0.4 δε βλέπω καμία διαφορά.

giorgosthess
20-06-12, 15:06
Τις custom εγώ τις φοβάμαι. Που ξέρω εγώ αν έχει μέσα πρόγραμμα κλοπής κωδικών ή δεδομένων;

Gordito
20-06-12, 15:16
Έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτές τις δύο rom. Νομίζω πως είναι οι πιο δημοφιλείς ανάμεσα στις υπόλοιπες custom για το neo v. Είμαι σίγουρος ότι μετά το πέρας της εγγύησης θα ξεκλειδώσω τον bootloader και θα περάσω την ICS των δύο (ή την τότε εξέλιξή της), απλά προς το παρόν δεν βρίσκω λόγο. Ακόμα και το θέμα του μικρού /data στις stock rom, λύνεται με μετακίνηση των εφαρμογών στη SD.
Δεν ειναι μονο οτι δεν χρειαζεται να τις πας στην SD, αλλα γενικα ειναι πολυ ταχυτερες απο τις αντιστοιχες στοκ.



Τις custom εγώ τις φοβάμαι. Που ξέρω εγώ αν έχει μέσα πρόγραμμα κλοπής κωδικών ή δεδομένων;

Ετσι οπως ειναι το Android, αυτες τις ανυσηχιες πρπεει να τις εχεις και για τις εφαρμογες :p

tsavman
20-06-12, 15:20
Δεν ειναι μονο οτι δεν χρειαζεται να τις πας στην SD, αλλα γενικα ειναι πολυ ταχυτερες απο τις αντιστοιχες στοκ.



Από τη στιγμή που είναι με τον ίδιο kernel, και σε stock συχνότητες, η μόνη διαφορά στην ταχύτητα θα οφείλεται στο τι είναι εγκατεστημένο.
Ε, το "ξήλωμα" το κάνω και μόνος μου, σύμφωνα με τις δικές μου απαιτήσεις :p

Gordito
20-06-12, 15:42
Εχω βαλει και αλλο kernel, δεν ξερω αν αυτο παιζει τοσο ρολο!

Και αποτι εχω δει, το overclock δεν προσφερει και πολλα στο κινητο, ειναι ηδη πολυ γρηγορο!

tsavman
20-06-12, 17:22
Εχω βαλει και αλλο kernel, δεν ξερω αν αυτο παιζει τοσο ρολο!

Και αποτι εχω δει, το overclock δεν προσφερει και πολλα στο κινητο, ειναι ηδη πολυ γρηγορο!


Όταν είχα το blade, ένα overclock από τα 600 στα 800Μhz έκανε το κινητό από laggy smooth. Κάποιες rom ειδικά, ήταν απαράδεκτες στην απόκρισή τους σε stock συχνότητα.
Για το neo v έχω διαβάσει ότι φτάνει άνετα στα 1700-1800Mhz, οπότε ίσως το overclocking να ήταν κάποια λύση στο πρόβλημά σου.. αλλά από την άλλη λες ότι δε σου άρεσε ούτως η άλλως η ICS, οπότε μπορεί και όχι :p

- - - Updated - - -

Κάτι που ίσως έχω ξεχάσει, αν έχετε no-frills, στο power-sceme (που αναλαμβάνει το throttling) της cpu η ρύθμιση interactive κάνει το κινητό πιο σπιρτόζικο, χωρίς αντίκτυπο στην διάρκεια της μπαταρίας

flamelab
20-06-12, 17:24
Μη τα λετε αυτά μπροστα μου και δεν μπορω να κανω και root ................ :p

tsavman
20-06-12, 17:26
Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", υπάρχει "δεν θέλω" :rofl:

Gordito
20-06-12, 17:26
Δεν το δοκιμασα καν το OC σε ICS, δε θα το πεθανουμε το κινητο καλοκαιριατικα, για να ειναι smooth!
Σε GB δεν χρειαζεται καν, μαλιστα, εχω βαλει και συντηρητικο governor, για να μην χαλαω μπαταρια.

Σημερα εβαλα και πακετο στο κινητο dialer, contacts κλπ απο το Xperia S (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=24278192&postcount=77). (Μην το δοκιμασετε, ειναι φτιαγμενο για τη συγκεκριμενη rom)

Mα ποσο καλυτερο μπορει να γινει; Fast search στον dialer!!! Πανγρηγορο!!!! :twisted:

tsavman
20-06-12, 17:29
Στην στοκ ICS το fast search είναι default :p

Κοίτα, δεν είπα να κάνεις overclocking, αλλά μήπως ο kernel που τρέχεις είναι ήδη;

Gordito
20-06-12, 17:32
Στην στοκ ICS το fast search είναι default :p

Δεν ξερω αν το φτιαξανε στην 4.04, αλλα στην stock ICS ειχε θεματα ο dialer!


Κοίτα, δεν είπα να κάνεις overclocking, αλλά μήπως ο kernel που τρέχεις είναι ήδη;

Tι εννοεις;
Υποστηριζει oc o kernel, αλλα ρυθμιζεις εσυ τι και πως με το no-frills (https://play.google.com/store/apps/details?id=it.sineo.android.noFrillsCPU&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIml0LnNpbmVvLmFuZHJvaWQubm9GcmlsbHNDUFUiXQ..)

Αλλα σε GB δεν χρειαζεται καν. Δεν πολυπαιζω και παιχνιδια....

flamelab
20-06-12, 17:34
Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", υπάρχει "δεν θέλω" :rofl:

103737

:p :p :p

tsavman
20-06-12, 17:36
Gordito,

Στην 4.0.4 αν πας "κινητό" και αρχίσεις να πληκτρολογείς έναν αριθμό, αυτομάτως από πάνω αρχίζει να εμφανίζει τις επαφές που τον περιέχουν. Αυτό δεν εννοείς fast search;

Για το overclocking εννοούσα μήπως ο kernel έρχεται ρυθμισμένος σε >1024 εξ'ορισμού, οπότε σου φαίνεται πιο γρήγορο το κινητό. Αλλά όντως, σε κανονική χρήση δεν βλέπεις διαφορά από τη συχνότητα, ο governor παίζει πιο μεγάλο ρόλο.




103737


:p :p :p

But still, it looks cool :lol:

Gordito
20-06-12, 17:39
Gordito,

Στην 4.0.4 αν πας "κινητό" και αρχίσεις να πληκτρολογείς έναν αριθμό, αυτομάτως από πάνω αρχίζει να εμφανίζει τις επαφές που τον περιέχουν. Αυτό δεν εννοείς fast search;

Ναι! Το εχει και η ICS αυτο απο default, αλλα λεω οτι αργουσε να ανοιξει ο dialer γενικα 3-4 δευτερολεπτα, δεν ξερω αν εφτιαξε με την 4.04




Για το overclocking εννοούσα μήπως ο kernel έρχεται ρυθμισμένος σε >1024 εξ'ορισμού, οπότε σου φαίνεται πιο γρήγορο το κινητό. Αλλά όντως, σε κανονική χρήση δεν βλέπεις διαφορά από τη συχνότητα, ο governor παίζει πιο μεγάλο ρόλο.


Οχι, οχι, default ερχεται.

tsavman
20-06-12, 17:43
Ναι! Το εχει και η ICS αυτο απο default, αλλα λεω οτι αργουσε να ανοιξει ο dialer γενικα 3-4 δευτερολεπτα, δεν ξερω αν εφτιαξε με την 4.04



Ε, αναλόγως τα κέφια του o dialer :lol:

flamelab
20-06-12, 17:47
O stock εαν περασει ωρα και δεν ειναι στην cache, κανει 3-4 secs να ανοίξει (ειτε για να παρεις τηλ είτε οταν σε παιρνουν τηλ). Με τον ex Dialer όλα οκ, ανοιγει ακαριαία.

tsavman
20-06-12, 19:06
Γι'αυτό και εγώ δεν τον "αδειάζω" ποτέ από την cache (χρησιμοποιώντας το home).

flamelab
20-06-12, 19:08
Εδώ βασικά έκανε redraw, και να τον άφηνα.

Gordito
21-06-12, 03:27
Iσχυει ακομα αυτο και στην 4.04;

Και απο το home button δεν κλεινεις τις ενεργες εφαρμογες αλλα ειναι easy access για τις προσφατες!

tzelen
21-06-12, 12:20
Να ζητήσω τα φώτα σας για ένα πρόβλημα που έχω: από χθες το βράδυ έχω το εξής θέμα: όσο έχω τα ακουστικά, οτιδήποτε έχει σχέση με ήχο δουλεύει μια χαρά (notifications, ήχος κλήσης, ράδιο, μουσική κτλ). Όταν τα αφαιρώ, δεν δουλεύει τίποτα (που να έχει σχέση με ήχο). Στις ρυθμίσεις και στο βαθμό που μπορώ να είμαι σίγουρος ότι δεν μου έχει ξεφύγει κάτι, δεν βλέπω κάτι αξιοπερίεργο. Παράλληλα (και δεν ξέρω αν έχει σχέση) δεν ενεργοποιείται το screen lock.
Το τηλέφωνο φοράει μαμήσια ROM (ροοταρισμένη) και μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Το μοναδικό που έχω αλλάξει είναι ένα update που μου εμφάνισε το PC Companion, όταν σύνδεσα το τηλ. να το φορτίσω. Προφανώς το update μου "εξαφάνισε" και το root access, μιας και το Titanium πλέον δεν δουλεύει.
Έχει κανείς καμιά ιδέα, ή να δοκιμάσω install from scratch και βλέπουμε;

- - - Updated - - -

Λοιπόν, πέρασα από το Update Service software, χωρίς ρουτάρισμα και τα συναφή και εξακολουθεί και δεν δουλεύει το ηχείο. Το πιο πιθανό είναι να τα 'φτυσε...τί να κάνω, θα το πάω για service...:evil:

djpar
21-06-12, 14:25
εγω έχω το netgear dgn2200 κ στα 3 μέτρα με έναν τοίχο ανάμεσα πιάνω σήμα 3/4 κ κάποιες φορές πέφτει στο 1/4 αλλα κατεβάζει κανονικά οταν του βάλεις κάτι κ πιάνει 4/4 κανείς άλλος με ίδιο θέμα; ααα από εμβέλεια δεν έχει θέμα έξω μπορώ να πιάσω κ WiFi από καφετέρια αρκετά μακριά

giorgosthess
21-06-12, 14:59
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Wi-Fi analyzer (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el) ώστε να δεις ποιο κανάλι είναι ελεύθερο στο σπίτι σου και να ρυθμίσεις ανάλογα το Router.

djpar
21-06-12, 15:07
ολα πιασμένα είναι κ έχω βάλει το 11 λες αυτό να είναι Ε;

giorgosthess
21-06-12, 15:31
ολα πιασμένα είναι κ έχω βάλει το 11 λες αυτό να είναι Ε;

Εάν έχεις σκαμπανεβάσματα στο σήμα από το ίδιο σημείο το πιθανότερο είναι να υπάρχουν παρεμβολές.
(Μπορεί να έχεις παρεμβολές και από άλλες ασύρματες συσκευές κοντά σου)

Gordito
21-06-12, 15:36
To wi fi analyzer, γιατι βγαζει παντα το chanell 14 ως καλυτερο;

giorgosthess
21-06-12, 16:23
To wi fi analyzer, γιατι βγαζει παντα το chanell 14 ως καλυτερο;

Γιατί δεν χρησιμοποιείται. Για να δεις το καλύτερο κανάλι (εκεί που δείχνει τα αστέρια) πρέπει να απενεργοποιήσεις το wifi από το ρούτερ σου.

Gordito
21-06-12, 17:25
εεε;
Και αν το απενεργοποιησω, πως θα κανει το analyze?

giorgosthess
21-06-12, 17:33
εεε;
Και αν το απενεργοποιησω, πως θα κανει το analyze?
Θα απενεργοποιήσεις το wifi στο ρούτερ και θα έχεις ανοιχτό το wifi στο κινητό. Αυτό θα το κάνεις μόνο εκεί που το wifi analyzer δείχνει τα αστέρια.
Εκεί σου δείχνει πιο κανάλι είναι ποιο καθαρό (έχει ποιο πολλά αστέρια) ώστε να το χρησιμοποιήσεις στο ρούτερ σου.

tsavman
21-06-12, 17:40
Ούτως ή άλλως το wifi analyzer λέει το SSID των δικτύων που βρίσκει, οπότε ξέρεις που παίζει το "δικό" σου, και αν πέφτει πάνω σε άλλα (των γειτόνων πχ).

Δεν ξέρω για το 14ο κανάλι, στην gingerbread το neo v είχε κάποια προβλήματα με τα κανάλια πάνω από το 10.


Το καλύτερο που μπορεί να κάνει κάποιος, είναι να πάει με το wifi analyzer ανοιχτό δίπλα στο router του (γιατί σε εκείνο το σημείο μας ενδιαφέρει αν άλλα δίκτυα "τρέχουν" στο ίδιο κανάλι με το δικό μας), να δει αν πέφτουν το ένα πάνω στο άλλο, και σε αυτήν την περίπτωση να ρυθμίσει το δικό του wifi στο πιο κενό (αν υπάρχει) κανάλι από τα 14 διαθέσιμα.

4GGELOS
22-06-12, 21:10
Σημερα αγορασα και εγω το Neo V και θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Αμα κανω root στην εκδωση 2,3,4 το ποσοστο επιτυχιας ειναι 100% ή υπαρχει περιπτωση να κολλησει το κινητο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.