PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

tsavman
24-09-12, 20:14
Αν υπάρχει CM για locked bootloader, βάλε αυτή.
Στην περίπτωση που πάθεις κάποια hardware βλάβη, θα κάνεις μια επαναφορά το τηλέφωνο με SUS/PC companion, πριν το στείλεις για service.

flamelab
24-09-12, 20:16
Ρε παιδιά, αυτο το ICS update, πού στο καλό είναι ; Κόκκαλα έχει ;

tsavman
24-09-12, 20:23
Άστα να πάνε, έχω δυο βδομάδες κοντά με μισο-στημένο κινητό, περιμένοντας το update.
Καλά να πάθω που έκανα επαναφορά με SUS (χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα), έτσι απλά πιστεύοντας ότι θα το έπαιρνα πρώτος :p

patch
24-09-12, 21:22
Ρε παιδιά, αυτο το ICS update, πού στο καλό είναι ; Κόκκαλα έχει ;

καλά πλάκα κάνεις, δεν λέει μια βάλε κατευθείαν JB
σπέρνει

* στα σοβαρά τώρα, έχει πολλά bugs ακόμα, δεν είναι σταθερό άλλα πραγματικά άλλο τηλέφωνο

έλα ρε παίδες που περιμένετε την σαβούρα της σονυ, βάλτε ένα για locked bootloader

blade_
24-09-12, 21:42
πραγματικα τζαμπα περιμενετε..

tsavman
24-09-12, 23:22
στα σοβαρά τώρα, έχει πολλά bugs ακόμα, δεν είναι σταθερό άλλα πραγματικά άλλο τηλέφωνο


Αν δεν είναι stable, δεν μπαίνει σε τηλέφωνο που χρησιμοποιώ σαν βασικό.
Έτσι απλά.

Η ICS της sony, με ένα απλό root και ξεφόρτωμα της σαβούρας μια χαρά πηγαίνει, σταθερά, και με καλή αυτονομία.



πραγματικα τζαμπα περιμενετε..

Εσύ μη μιλάς, το είχες λιώσει το blade στις custom :p

patch
25-09-12, 01:40
Αν δεν είναι stable, δεν μπαίνει σε τηλέφωνο που χρησιμοποιώ σαν βασικό.
Έτσι απλά.
...


το JB (δοκίμασα δυο) δεν είναι σταθερό, όλα τα ics είναι σταθερότατα !

blade_
25-09-12, 13:17
Εσύ μη μιλάς, το είχες λιώσει το blade στις custom :p

μα γι αυτο λεω,δεν αξιζει..και τωρα το αλκατελ που εχω σκεφτομαι να το σουταρω γιατι απο καστομ δε παιζει τπτ!

tsavman
25-09-12, 13:21
Ζηλεύεις τρελά που εμείς δεν ξέρουμε τι να πρωτοβάλουμε ε; :lol:

blade_
25-09-12, 13:36
δε φανταζεσαι!αφου σκεφτομαι σοβαρα να κανω τραμπα με galaxy s

patch
25-09-12, 14:46
δε φανταζεσαι!αφου σκεφτομαι σοβαρα να κανω τραμπα με galaxy whatever s nexus

fixed :)

blade_
25-09-12, 14:55
καλυτερο λες?το βλεπω καθημερινα με στοκ φασολακι κ σερνεται..

patch
25-09-12, 17:35
τι να σου πω, το δικό μου πάντως θα είναι σίγουρα nexus γιατί δεν θα περιμένω την σονυ
το πολύ πολύ root, σουτ τα φρου φρου
δεν μπορεί να σέρνεται, όλα έχουν πολύ καλά spec

Gordito
27-09-12, 15:51
Απο custom, θελω να παω παλι σε official gingerbread.

Πρεπει να κανω κατι απο πριν ή θα τα κανει το Flashtool ολα; Μιλαω για διαγραφη κασε κλπ

ccks22
03-10-12, 16:02
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ , για αυτό συγχωρέστε με αν έχω ανοίξει το θέμα μου σε λάθος τοποθεσία.

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι το εξής, πριν 2 μήνες είχα ένα ατυχηματάκι με το κινητό, έσπασε από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία το βύσμα από τα ακουστικά στην υποδοχή του Hands free. Το καλό στην υπόθεση ήταν ότι ήταν το τελευταίο κομματάκι από το βύσμα και ευτυχώς δεν εμπόδιζε την λειτουργία του τηλεφώνου. Παρόλα αυτά έψαξα πολλούς τρόπους όπως να το τραβήξω πίσω με τσιμπιδάκι, με κατσαβιδάκι ή ακόμα και να κολλήσω με κόλλα στιγμής τα σπασμένα βύσματα και να τα τραβήξω και να βγούνε. Αλλά επειδή τίποτα απο αυτά δεν πέτυχε αποφάσισα να ψάξω πως γίνεται να αλλάξω την υποδοχή και ψάχνοντας βρήκα αυτό
http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=8098

Οπότε το παρήγγειλα και όταν ήρθε το άλλαξα στο κινητό μου, ( είναι πολύ απλό ) .
Αλλά ενώ έχει κουμπώσει τέλεια πατάει πάνω στις επαφές σωστά, όταν συνδέω το hands free η οτιδήποτε άλλο στην υποδοχή δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Το έχω βγάλει και το έχω επανατοποθετήσει άπειρες φορές. Το έχω συγκρίνει με το παλιό και είναι όμοια και απαράλλαχτα.
Το έχω δοκιμάσει εκτός κινητού και έχω διαπιστώσει ότι δουλεύει σωστά. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι που μπορεί να βοηθήσει, να κάνω κάτι άλλο ας μου το πει

ΥΓ. Το κινήτο έχει αναβαθμιστεί στην έκδοση 4 πρωτού γίνει η αλλαγή της υποδοχής.

Tiven
03-10-12, 16:34
παρόμοιο πρόβλημα είχα με digitizer οθόνης & ακουστικό ενός Zte Blade

Digitizer μια χαρά άψογο. Το ξανα ανοίγω για το ακουστικό, λίγο πιο δύσκολη διαδικασία αλλά τα καταφέρνω και δεν καταστράφηκε τίποτα και όλα μπήκαν όπως παλιά. Από κείνη την στιγμή ποτέ δεν ξανάδειξε τίποτα η οθόνη όσες φορές και αν προσπάθησα, μάλλον κάτι χάλασα.

Gordito
03-10-12, 16:46
Eγω αποτυγχανω να ρουταρω το Neo V με την 4,04

Ενω εχω βαλει τον σωστο κερνελ, εχω USB Debugging, Unknown Sources και σωστους ADB Drivers, οταν τρεχω το runme.bat παιρνω αυτο:

110079

flamelab
03-10-12, 16:56
E... ακολουθησες κατα γραμμα το λινκ που σου'χα δωσει;

Gordito
03-10-12, 17:05
http://talk.sonymobile.com/thread/41119?start=0&tstart=0

Ναι, φλασαρω τον 0,562 kernel, αλλα οταν παω μετα να τρεξω το rootkit, μου εμφανιζει το ανωθεν!

giorgosthess
03-10-12, 17:46
Το αρχείο runme.bat και ο φάκελος files πρέπει να βρίσκονται στο C:\

tsavman
03-10-12, 19:09
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ , για αυτό συγχωρέστε με αν έχω ανοίξει το θέμα μου σε λάθος τοποθεσία.

Λοιπόν το πρόβλημα μου είναι το εξής, πριν 2 μήνες είχα ένα ατυχηματάκι με το κινητό, έσπασε από άγνωστη μέχρι στιγμής αιτία το βύσμα από τα ακουστικά στην υποδοχή του Hands free. Το καλό στην υπόθεση ήταν ότι ήταν το τελευταίο κομματάκι από το βύσμα και ευτυχώς δεν εμπόδιζε την λειτουργία του τηλεφώνου. Παρόλα αυτά έψαξα πολλούς τρόπους όπως να το τραβήξω πίσω με τσιμπιδάκι, με κατσαβιδάκι ή ακόμα και να κολλήσω με κόλλα στιγμής τα σπασμένα βύσματα και να τα τραβήξω και να βγούνε. Αλλά επειδή τίποτα απο αυτά δεν πέτυχε αποφάσισα να ψάξω πως γίνεται να αλλάξω την υποδοχή και ψάχνοντας βρήκα αυτό
http://www.mobilehellas.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=8098

Οπότε το παρήγγειλα και όταν ήρθε το άλλαξα στο κινητό μου, ( είναι πολύ απλό ) .
Αλλά ενώ έχει κουμπώσει τέλεια πατάει πάνω στις επαφές σωστά, όταν συνδέω το hands free η οτιδήποτε άλλο στην υποδοχή δεν κάνει απολύτως τίποτα.

Το έχω βγάλει και το έχω επανατοποθετήσει άπειρες φορές. Το έχω συγκρίνει με το παλιό και είναι όμοια και απαράλλαχτα.
Το έχω δοκιμάσει εκτός κινητού και έχω διαπιστώσει ότι δουλεύει σωστά. Αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι που μπορεί να βοηθήσει, να κάνω κάτι άλλο ας μου το πει

ΥΓ. Το κινήτο έχει αναβαθμιστεί στην έκδοση 4 πρωτού γίνει η αλλαγή της υποδοχής.

Είχα διαβάσει κάπου ότι το hands-free του neo v έχει μια ιδιομορφία όσον αφορά τη σύνδεσή του. Τα 3 "πιν" στην άκρη του βύσματος (2 για τον ήχο των ακουστικών και ένα για το μικρόφωνο) είναι ανεστραμένα, ώστε να μην λειτουργεί με άλλο hands-free σετάκι το τηλέφωνο αυτό (sony ftw:down:).
Αυτό το είχα ανακαλύψει όταν έψαχνα να βρω κάποιο σετάκι με καλύτερο ήχο, για να ακούω μουσική, όπου ήθελα να έχει και μικρόφωνο για τις κλήσεις.

Ενώ δηλαδή το βίσμα των ακουστικών κουμπώνει σωστά, δεν "τροφοδοτείται" όπως είναι σχεδιασμένο να γίνεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο hands-free κιτ, από άλλη μάρκα κινητού.

patch
03-10-12, 20:17
Eγω αποτυγχανω να ρουταρω το Neo V με την 4,04

Ενω εχω βαλει τον σωστο κερνελ, εχω USB Debugging, Unknown Sources και σωστους ADB Drivers, οταν τρεχω το runme.bat παιρνω αυτο:



σε stock θες να το κάνεις ?

Gordito
04-10-12, 00:39
Ναι, και το κανω απο c:

Seitman
04-10-12, 07:19
Ναι. Οι φάκελοι του Flashtool & busybox πρέπει να είναι στο C:\.

Gordito
04-10-12, 14:42
Τελικα το πετυχα το root.

Εχω την .431
Η .587 εχει καμια διαφορα;

giorgosthess
04-10-12, 19:32
Τελικά το λάθος σε όλη τη διαδικασία ποιο ήταν;

patch
04-10-12, 19:51
Τελικά το λάθος σε όλη τη διαδικασία ποιο ήταν;

κανένα, ο bootloader δεν τον άφηνε ;)

Gordito
04-10-12, 20:57
Τελικά το λάθος σε όλη τη διαδικασία ποιο ήταν;

Δεν εχω ιδεα. Απλα εσβησα τα αρχεια και τα ξαναπέρασα και ολα δουλεψαν ως δια μαγείας!

Και κάτι άλλο.

Μου έχει σπασει το ασημένιο πλαστικό που βρίσκεται δεξιά της οθόνης, αυτο το στενομακρο που κλειδωνεις οθόνη κλπ

Που βρίσκουμε ανταλλακτικό σε λογική τιμή?

Sent from my Neo V using Forum Runner

Seitman
05-10-12, 08:00
Μια που το ανέφερε ο Gordito.
Έχει πάρει κανείς την .587; Σε εμένα δεν εμφανίζεται ακόμα σαν αναβάθμιση ούτε στο companion, ούτε ΟΤΑ :what:

djpar
05-10-12, 08:30
ουτε κ εμενα...πολυ το αργουν για ελλαδα

blade_
05-10-12, 10:59
Είχα διαβάσει κάπου ότι το hands-free του neo v έχει μια ιδιομορφία όσον αφορά τη σύνδεσή του. Τα 3 "πιν" στην άκρη του βύσματος (2 για τον ήχο των ακουστικών και ένα για το μικρόφωνο) είναι ανεστραμένα, ώστε να μην λειτουργεί με άλλο hands-free σετάκι το τηλέφωνο αυτό (sony ftw:down:).
Αυτό το είχα ανακαλύψει όταν έψαχνα να βρω κάποιο σετάκι με καλύτερο ήχο, για να ακούω μουσική, όπου ήθελα να έχει και μικρόφωνο για τις κλήσεις.

Ενώ δηλαδή το βίσμα των ακουστικών κουμπώνει σωστά, δεν "τροφοδοτείται" όπως είναι σχεδιασμένο να γίνεται. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο hands-free κιτ, από άλλη μάρκα κινητού.

:rofl:

tsavman
05-10-12, 11:17
Εσύ μη γελάς, κάτσε φτιάξε καμιά custom rom μόνος σου για την μπαχατέλα που έχεις :lol:

tsatasos
05-10-12, 23:19
Ξέρει κανείς αν κυκλοφορεί ακόμα το Xperia Neo V?
Το έχω από πέρυσι τα Χριστούγεννα, είμαι πολύ ευχαριστημένος και θέλει τώρα να το πάρει κ ο αδερφός.

Αν δεν υπάρχει πουθενά ποιός είναι ο αντικαταστάτης του που να είναι εκεί γύρω στα 200€?

djpar
06-10-12, 02:04
250 sole

tsatasos
06-10-12, 18:12
Το sole είναι αντικαταστάτης ή το Xperia Neo L που βρήκα ψάχνοντας στα γρήγορα?
http://www.skroutz.gr/s/2309190/Sony-Xperia-Neo-L.html?keyphrase=sony+ericsson+xperia+neo+l

flamelab
06-10-12, 18:14
To Νeo L (πανω κατω).

tsavman
06-10-12, 18:17
Κρίμα που το Neo L δεν έχει HDMI.

Gordito
06-10-12, 18:43
Γι'αυτο εχουμε καμια ιδεα;




Μου έχει σπασει το ασημένιο πλαστικό που βρίσκεται δεξιά της οθόνης, αυτο το στενομακρο που κλειδωνεις οθόνη κλπ

Που βρίσκουμε ανταλλακτικό σε λογική τιμή?

Sent from my Neo V using Forum Runner

Viper
06-10-12, 19:44
To Neo L εχει single core. Το Sole εχει dual core και ειναι και ποιο φτηνο.

tsavman
06-10-12, 21:01
Στο λινκ παραπάνω από το skroutz λέει αριθμός πυρήνων 2, στο gsmarena (http://www.gsmarena.com/sony_xperia_neo_l-4647.php) όμως όχι.

Viper
06-10-12, 23:26
Ενα πυρηνα εχει. Ακριβως ιδιο cpu με το Neo V.

tsavman
06-10-12, 23:37
Τότε δεν αξίζει, καλύτερο είναι το Sole.

apd
07-10-12, 12:18
Έτσι. Αλλά με ποια λογική είναι πιο φτηνό; Μόνο η μπροστινή κάμερα φαίνεται να του λείπει. Ο επεξεργαστής και το τσίπσετ είναι κατώτερα από του ΝΕΟ L;

tsavman
07-10-12, 13:59
Άγνωσται αι βουλαί της Σόνυς :p
Το sole είναι πιο δυνατό, από την άλλη έχει 3.7'' οθόνη αντί για 4.0'' του neo L

EvanGR
07-10-12, 15:59
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς κάποιο CyanogenMod ROM στο Neo V? Είμαι με stock/rooted 4.04 και παρόλο που το τηλέφωνο είναι αρκετά λειτουργικό, θα το ήθελα πιο γρήγορο και με περισσότερο ελέυθερο χώρο (σε καθαρό install). Εάν υπάρχει εναλλακτική που να έχει σημαντική διαφορά, ποιά είναι; (για μικρές διαφορές δεν ξέρω αν θα μπω στον κόπο).

Gordito
07-10-12, 18:25
Εγω μετα απο πολλους μηνες με custom roms, ξαναγυρισα σε stock ΙCS.

Ναι μεν λιγοτερος χωρος αλλα ειναι μια χαρα λειτουργικοτατο. Με τις custom ολο και καποιο προβλημα θα ειχα.

Ειδικα, επειδη κατι κανουν με τις κασέ κλπ, σχεδον ποτέ δεν μπορουσα να κατεβασω μεγαλες εφαρμογες απο το μαρκετ, και ας ειχα πολυ περισσοτερο ελευθερο χώρο.

flamelab
07-10-12, 18:40
Ρε παιδια, γιατι ΑΚΟΜΗ δεν εχει εμφανιστει το update στην Ελλαδα ; Εχει συμβει κατι ;

tsavman
08-10-12, 11:26
Έχει δοκιμάσει κανείς USB OTG καλώδιο στο neo v;
Χρειάζεται απαραίτητα root ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά;

Serafeim Karakostas
08-10-12, 17:17
Τις τελευταίες ημέρες έχει σταματήσει να ακούγεται ο ήχος, όταν ξεκλειδώνει η οθόνη. Εννοείται ότι το έχω τσεκαρισμένο στις ρυθμίσεις του ήχου. Τι μπορεί να φταίει;

giorgosthess
08-10-12, 17:59
Έχει δοκιμάσει κανείς USB OTG καλώδιο στο neo v;
Χρειάζεται απαραίτητα root ή υπάρχει κάποια εφαρμογή που να κάνει τη δουλειά;

Δοκίμασα και δούλεψα πληκτρολόγιο-ποντίκι. Είμαι Root αλλά δεν έχω εγκαταστήσει κάποια εφαρμογή. Για φλασάκι έκανα μια αποτυχημένη προσπάθεια για mount fat32 με κάποιο πρόγραμμα που ήθελε root. Δεν το ψαξα πολύ γιατί δεν μου χρειάστηκε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.