PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 [36] 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

Gordito
18-11-12, 15:51
Κατι περιεργο γινεται, γιατι ενω διαβασα οτι με το recovery εγκαθιστα και το img, δεν συμβαινει αυτο σε μενα.

Αnyway, εχω ηδη βαλει pac17, θα αναφερω διαφορες με την Milestone.
Aν σας εχει γιαλισει και καμια αλλη rom, εδω ειμαστε, ανεργα παιδια, να δοκιμαζουμε roms ολη μερα για σας!!!! :p

giorgosthess
18-11-12, 15:54
Καμιά JB που να δουλεύουν όλα (μπροστινή κάμερα σύνδεση HDMI κτλ) δεν έχει βγει ακόμη;

Gordito
18-11-12, 16:12
Για HDMI δεν νομιζω. αν δεν κανω λαθος, λογω ελλειψης drivers.
Front Camera δουλευει σε ολες, αν οχι με το μαμισιο, με ξεχωριστο app.

giorgosthess
18-11-12, 16:18
Οπότε προς το παρών θα φέρω στα μέτρα μου την 587 και όταν με το καλό βγει μία πλήρες ..........

Gordito
18-11-12, 16:28
Με μια πρωτη ματια για την Pac17, δε μου δουλευει το weather στην lockscreen, εχει καποια ελαχιστα θεματα με το χρωμα στην navigation bar, και εχει πολλα διπλά entries στο menu (πχ performance, navigation bar, status bar, etc).

Εχει ωραιο κερνελ ομως, με πολλα governors!

- - - Updated - - -


Οπότε προς το παρών θα φέρω στα μέτρα μου την 587 και όταν με το καλό βγει μία πλήρες ..........

ΗDMI δεν νομιζω να βγαλουν ποτε μιας και δεν εχουν τα sources!

giorgosthess
18-11-12, 16:30
Και κάτι ακόμα. Υπάρχει τρόπος να φέρουμε στα μέτρα μας την ROM (κόψε ράψε εφαρμογές) και να την αποθηκεύσουμε σαν Rom ώστε να την ξαναπεράσουμε με flashtool:hmm:

Gordito
18-11-12, 16:46
Nandroid backup.

Τα αποθηκευει απαντα, εφαρμογες ρυθμισεις κλπ.
Απλα, κατα το restore, θελει επισης να κανεις wipe και format τα παντα (εκτος απο SD-card) και να ξαναβαλεις τον σωστο kernel.

Mετα το restore, εχεις το τηλεφωνο, ακριβως οπως ηταν στο backup!

giorgosthess
18-11-12, 17:09
Nandroid backup.

Τα αποθηκευει απαντα, εφαρμογες ρυθμισεις κλπ.
Απλα, κατα το restore, θελει επισης να κανεις wipe και format τα παντα (εκτος απο SD-card) και να ξαναβαλεις τον σωστο kernel.

Mετα το restore, εχεις το τηλεφωνο, ακριβως οπως ηταν στο backup!

:oneup::oneup::oneup:

Seitman
19-11-12, 12:23
Έλα Gordito...
Δοκίμασες την ΑΟΚΡ milestone; Διαβάζω για πολλά bug. :what:

- - - Updated - - -

Α! Και μήπως ξέρει κανείς το στο καλό είναι το swagger;

Gordito
19-11-12, 14:20
Tωρα εχω την Pac17!

Την Milestone την κρατησα 2-3 μερες, δεν ειδα κατι να μη δουλευει, wifi-data-κλησεις-μουσικη κλπ
Τωρα κατι DSP, Led Notification κλπ που ανεφεραν καποιοι, ουτε που με ενδιαφερουν.

Seitman
20-11-12, 07:37
Την έχω καταβρεί με την PAC.
Σταθερή, γρήγορη, πολλές παραμετροποιήσεις και μετά το fix του battery drain στην έκδοση 18, δύσκολα θα αλλάξω port.

Τώρα μόλις άλλαξα governor σε lulzactive και το εύρος του χρονισμού από 245MHz μέχρι 1200. Για να δούμε πως θα πάει από μπαταρία.

Gordito
20-11-12, 16:13
Βασικα, την βρισκω ακριβως ιδια με την Milestone.
Επακριβως οι ιδιες επιλογες, το rom Manager ειναι ταυτοσημο.
Απλα στην Milestone, εχουν πιο τακτοποιημενο μενου, δεν εχει διπλα entries. Και ο κερνελ δεν εχει τοσα πολλα governors, αλλα νομιζω οτι η ελαχιστη ταχυτητα ηταν στα 185mhz, αρα και καλυτερη εξοικονομηση ενεργειας!

Ισως η Pac να ειναι ενα ελαχιστο κλικ πιο γρηγορη.

Gordito
21-11-12, 19:13
Tελικα, ξαναπερασα την Milestone απο χτες, μιας και βγηκε νεα εκδοση...

Την θεωρω καλυτερη απο την pac, μιας και εχει πιο στρωτο μενου, χωρις διπλα entries.
Aπο ταχυτητα και features, ειναι identical!!

@seitman
Στην pac δουλευει η front camera?

Seitman
21-11-12, 19:25
Μια χαρά δουλεύει.

nnn
21-11-12, 21:27
Μας βλέπω για ομαδική αλλαγή σιγά σιγά :lol:
http://www.adslgr.com/forum/threads/679787-%CE%97-ZTE-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CE%B6%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-Intel-inside-smartphone-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%BF-%CE%96%CE%A4%CE%95-Grand-X-IN-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Seitman
22-11-12, 09:31
Λες ε; :lol:

- - - Updated - - -

A! Έχω παραγγείλει μια 16άρα class10 καρτούλα και σκέφτομαι να "δουλέψω" το link2sd.
Λέω στο ext2 partition να δώσω 4GB, είναι ΟΚ; Παιχνίδια και χαζομαρούλες δεν έχω στο κινητό.

Gordito
22-11-12, 18:29
Tο link2sd τι διαφορα εχει με το app2sd? :oops:

Seitman
22-11-12, 18:32
Ε πάνω κάτω τα ίδια είναι.

giorgosthess
22-11-12, 18:36
To link2sd όπως και το app2sd σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις εφαρμογές στην sd σου. Η μεγαλύτερη διαφορά τους είναι πως το link2sd σου δίνει την δυνατότητα δημιουργίας ενός κρυφού partition στην sd που το χρησιμοποιεί ως εσωτερική μνήμη. Έτσι μπορείς να μεταφέρεις εκεί και εφαρμογές που με το app2sd δεν μπορούσες.
Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για μένα είναι πως αν περάσεις καινούρια ROM και εγκαταστήσεις το link2sd όλες οι εφαρμογές που είχες στο κρυφό partition θα εμφανιστούν. Καταλαβαίνεις τι χρόνο γλιτώνουμε από εγκαταστάσεις.

Seitman
23-11-12, 16:41
Έχουμε και λέμε...
Με PAC-18, lulzactive governor, min. frequency 134MHz/max. 1200MHz και πλήρη φόρτιση πριν από 2 ημέρες η μπαταρία αυτή τη στιγμή είναι στο 65%. Με αρκετούτσικες κλήσεις και 7-8 ώρες χρήσης wi-fi. Καλά πάει.

Δοκίμασα και το link2sd με την αρχαία 8GB class4 κάρτας από εποχής c905. Μια χαρά πάει το κινητό με μια ελάχιστη καθυστέρηση κατά το boot. Με την class10 πιστεύω θα είναι σφεντόνα.

Gordito
23-11-12, 18:18
Οθονη ποσες ωρες εχεις on;

Εγω πολυ σπανια καταφερνω να βγαλω 24ωρο, με οποιαδηποτε rom (wifi always on during sleep, interactive governor, λιγο ή πολυ 3g, gaming)

Seitman
23-11-12, 18:25
2 ώρες οθόνη, σχεδόν καθόλου 3g και καθόλου gaming, 7-8 ώρες Wi-Fi.

gcf
25-11-12, 13:17
Επειδή βλέπω την .587 διαθέσιμη OTA, αξίζει η μετάβαση; Υπάρχει κάτι που βελτιώνει σημαντικά; Διατηρείται το root και αν όχι ξαναγίνεται εύκολα;
Ευχαριστώ.

Seitman
25-11-12, 13:51
Εγώ θα έλεγα να βάλεις κάποια custom JB. Οι PAC-18 & AOKP είναι από τις πιο ομαλές και πιο παραμετροποιήσιμες.

Αν θέλεις να μείνεις σε stock καλή είναι η 587 αλλά θα πρέπει να ξανακάνεις τις διαδικασίες για root, CWM.

gcf
25-11-12, 14:04
Χρησιμοποιώ πολύ το hdmi out για παρουσιάσεις, οπότε αν δεν υπάρχει custom που να το υποστηρίζει, μένω stock.

Seitman
25-11-12, 14:52
E τότε μένεις stock. Πολύ δύσκολο να εμφανιστεί custom που να δουλεύει το HDMI.

Gordito
25-11-12, 19:21
Aν χρησιμοποιεις το τηλεφωνο επαγγελματικα, ουτε λογος για custom.

Δεν εχω ωρει καμια τελεια, παντα κατι, καπου θα λειπει.

flamelab
25-11-12, 19:29
Από τις 587 based, ποια είναι η πιο καλή;

Seitman
26-11-12, 08:14
Καλά λόγια άκουσα για την Ice Cream Pureness (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862).
Αλλά δεν την έχω δοκιμάσει. :oops:

Gordito
26-11-12, 09:04
Kαποια builds πιο παλια την ειχα δοκιμασει (νομιζω 5 ή 6) και ηταν παρα πολυ καλη.

Αλλα μετα χαλασε ο υπολογιστης ( !!! ) του maintainer, και ξεκινησε απο την αρχη, και για καποια επομενα builds ηταν μετρια....

Αν ποτε ξαναπαω σε ICS, θα την δοκιμασω!

dpa2006
27-11-12, 00:26
μια λίγο offtopic ερώτηση.
από τα καινούργια μοντέλα 2012 ποιος είναι ο αντικαταστάτης του Neo-V;

stefan_city
27-11-12, 01:30
μια λίγο offtopic ερώτηση.
από τα καινούργια μοντέλα 2012 ποιος είναι ο αντικαταστάτης του Neo-V;

το Xperia Sole.

flamelab
27-11-12, 01:34
Αλλα δεν θα παρει JB το Sole... :p

stefan_city
27-11-12, 01:58
Αλλα δεν θα παρει JB το Sole... :p

αν δεν κανω λαθος, μαζι με το U, δεν βρισκονται στα κινητα που δεν θα παρουν σιγουρα, αλλα ουτε σε αυτα που θα αναβαθμιστουν σιγουρα. με λιγα λογια, ειναι λιγο στον αερα το τι θα γινει. εγω πιστευω πως θα παρει, απλα θα καθυστερησει αρκετα. θα δωσει πρωτα στα ακριβα της μοντελα οπου να 'ναι...τωρα την ανοιξη:p, και στη συνεχεια θα παρουν κι αυτα. δεν ανακοινωνει τιποτα, για να μη γκρινιαζουν οι κατοχοι τους πως αργει η αναβαθμιση. θα την ετοιμασει, μετα θα το ανακοινωσει και θα τη δωσει απευθειας, ωστε οι μη ψαγμενοι να νομιζουν πως τους ηρθε αμεσως η ενημερωση.:p

dpa2006
27-11-12, 02:05
ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
δεν πειράζει αν δεν παρει JB... :)
αν και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά (http://www.android.com/about/jelly-bean/)
με την ευκαιρία ποιά κινητά θα πάρουν JB;

stefan_city
27-11-12, 02:10
με την ευκαιρία ποιά κινητά θα πάρουν JB;

η Sony εχει ανακοινωσει πως τα Xperia 2012 θα παρουν JB. και το Sole του 2012 ειναι, αλλα στη λιστα με τα μοντελα εχει μεινει εκτος προς το παρον, χωρις ομως να εχει ανακοινωθει πως δε θα παρει, οπως εχει γινει με τα Xperia 2011.

Iordan
27-11-12, 09:53
Και να μη πάρει την JB το Sole είναι πολύ καλό κινητό και έχει πουλήσει και τρελά απ'ότι ξέρω. Όλα τα καινούργια της Sony είναι ωραίες και καλές συσκευές. Δεν έβγαλε και πριν λίγο καιρό μια νέα συσκευή ή την ανακοίνωσε που είναι πάλι φτηνή και θεωρητικά το επόμενο "Φτηνό και Καλό" της; Νομίζω J αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Seitman
27-11-12, 09:55
Μια χαρά παίρνουν JB. ;)
Ας είναι καλά το xda, αφού φάγαμε τον παπά της Sony για ντεμέκ 18μηνη υποστήριξη αναβαθμίσεων. :worthy:

dpa2006
27-11-12, 23:45
η Sony εχει ανακοινωσει πως τα Xperia 2012 θα παρουν JB. και το Sole του 2012 ειναι, αλλα στη λιστα με τα μοντελα εχει μεινει εκτος προς το παρον, χωρις ομως να εχει ανακοινωθει πως δε θα παρει, οπως εχει γινει με τα Xperia 2011.

ευχαριστώ για την απάντηση.
κρίμα για τα xperia του 2011 γιατί η JB εχει καλά χαρακτηριστικα.
@Iordan
νομίζω το J (http://www.sonymobile.com/gr/products/phones/xperia-j/) είναι (http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Xperia-J-Black-20273243.htm)

Gordito
29-11-12, 12:12
Εχω αυτον τον καιρο και εγω την Pac18.

Πολυ καλη στην διαχειρηση ενεργειας.

116151

Το κινητο ειναι με interactiveX governor, και κλοκαρισμενο στα 1400, wifi always on και με κλειστη οθονη. Αλλα αυτες τις 2 μερες εχει δει λιγο screen time (~μιαμιση ωρα)
Χτες παντως επαιζε γυρω στη μιαμιση ωρα μουσικη στα ακουστικα....

Συμπεραινω οτι η οθονη ειναι μεγαλος μπαταριοφαγος.

flamelab
29-11-12, 12:22
Και σε stock, χωρίς ανοικτη οθονη, είναι όλα ΟΚ, χαμηλή καταναλωση. Μολις ανοίξει, κι επειδη εχω και unlocked φωτεινοτητα, τρωει τα κερατα της.

Gordito
29-11-12, 12:28
Tην εχεις στο τερμα;

Εγω την εχω πολυ χαμηλη, ειδικα τωρα που δεν εχει και ηλιο, παρολαυτα, αν δει το κινητο 4 ωρες screentime, δεν βγαζει 24ωρο.

Τωρα θα μου πεις οτι 4 ωρες ειναι too much....

Aλλα φανταζομαι πχ σεναριο να ψαχνω κατι σε χαρτη με δεδομενα και gps ανοιχτα, και με λουζει κρυος ιδρωτας.

tsavman
29-11-12, 12:29
Παρόμοια κατανάλωση έχω και εγώ με την latest stock.
Μπαταρία 50% σε 2 ημέρες με οθόνη περίπου δύο ώρες, 30' κλήσεις και wifi τις ώρες που δεν κοιμάμαι on.

Όντως, η οθόνη κάνει την μεγαλύτερη κατανάλωση, και την έχω με απενεργοποιημένο αισθητήρα φωτεινότητας σε χαμηλό επίπεδο εντός κλειστών χώρων.

Κανένα link να χαζέψουμε την Pac18 υπάρχει;
Επειδή το κινητό αυτό είναι το βασικό μου (δεν υπάρχει και άλλο), παίζουν όλα σε αυτήν;

Seitman
29-11-12, 12:33
Παίζουν όλα εκτός από το HDMI.
PAC-18 εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614562).

- - - Updated - - -

@Gordito δοκίμασε και με τον lulzactive governor. Εμένα μου φαίνεται πιο "οικονομικός".

Gordito
29-11-12, 12:47
Παρόμοια κατανάλωση έχω και εγώ με την latest stock.
Μπαταρία 50% σε 2 ημέρες με οθόνη περίπου δύο ώρες, 30' κλήσεις και wifi τις ώρες που δεν κοιμάμαι on.

Όντως, η οθόνη κάνει την μεγαλύτερη κατανάλωση, και την έχω με απενεργοποιημένο αισθητήρα φωτεινότητας σε χαμηλό επίπεδο εντός κλειστών χώρων.

Κανένα link να χαζέψουμε την Pac18 υπάρχει;
Επειδή το κινητό αυτό είναι το βασικό μου (δεν υπάρχει και άλλο), παίζουν όλα σε αυτήν;

Τα θεματα που εχω δει εγω:

1) Καμια φορα οταν σε παιρνουν τηλεφωνο δεν σου βγαζει απευθειας το ονομα του καλουντος, απλα τον αριθμο, και πρεπει να περιμενεις μερικα δευτερα να εμφανιστει....
2) Χτες προσπαθουσα να ανοιξω τα data, αλλα δεν μου ανοιγανε. Μπορει να ετυχε, θα το κοιταξω, καπου διαβαδα οτι μπορει καμια φορα να θελει επανεκκινηση το κινητο. Σημερα παντως, χωρις να εχω κανει reboot απο χτες, ανοιξανε κανονικα.

Κατα τα αλλα, ολα παιζουν αψογα, πλην HDMI, και πολυ ταχυτερα απο την στοκ, ειδικα σε παιχνιδια και διαφορα εφφε των launcher η διαφορά ειναι εμφανης.

Θελει λιγη προσοχη ομως, οπως και καθε custom, ωστε να την περασεις σωστα...

- - - Updated - - -


Παίζουν όλα εκτός από το HDMI.
PAC-18 εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614562).

- - - Updated - - -

@Gordito δοκίμασε και με τον lulzactive governor. Εμένα μου φαίνεται πιο "οικονομικός".

Ψαχνοντας info στο net για τον συγκεκριμενο, επεσε το ματι μου, οτι εχει και εφαρμογη να τον ρυθμισεις οπως θελεις:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tegrak.lulzactive

Επειδη εγω βαρεθηκα και θελω να ηρεμησω καμια βδομαδα, δεν κανεις κανα beta testing με τις ρυθμισεις; :p

flamelab
29-11-12, 12:50
Τα θεματα που εχω δει εγω:

1) Καμια φορα οταν σε παιρνουν τηλεφωνο δεν σου βγαζει απευθειας το ονομα του καλουντος, απλα τον αριθμο, και πρεπει να περιμενεις μερικα δευτερα να εμφανιστει....


Aυτό γίνεται και σε stock.

Ναι, έχω πολλές φορες την φωτεινότητα στο full ή στα 3/4 της μεγιστης.

stefan_city
29-11-12, 13:06
Ναι, έχω πολλές φορες την φωτεινότητα στο full ή στα 3/4 της μεγιστης.

Λογικο.
Οι υπολοιποι, πως το εχετε σε χαμηλες φωτεινοτητες; Απ' οσο εχω δει, η οθονη του ακομα και full, ειναι αρκετα σκοτεινη, σε σχεση με αλλα τηλεφωνα.

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Gordito
29-11-12, 13:13
Εγω προσωπικα, δεν μπορω καν τη μεγαλη φωτεινοτητα σε κλειστους χωρους, οπως και σε κακορυθμισμενη τηλεοραση με μεγαλο contrast, ετσι και στο κινητο με ζαλιζει.

- - - Updated - - -


Λογικο.
Οι υπολοιποι, πως το εχετε σε χαμηλες φωτεινοτητες; Απ' οσο εχω δει, η οθονη του ακομα και full, ειναι αρκετα σκοτεινη, σε σχεση με αλλα τηλεφωνα.

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

Keep in my mind, οτι σε custom roms, η φωτεινοτητα ειναι ξεκλειδωτη.

stefan_city
29-11-12, 13:19
Keep in my mind, οτι σε custom roms, η φωτεινοτητα ειναι ξεκλειδωτη.

Ετσι εξηγειται. ;)

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Forum Runner

tsavman
29-11-12, 15:43
Παίζουν όλα εκτός από το HDMI.
PAC-18 εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1614562).


Thanks, φαίνεται ενδιαφέρουσα.
Το HDMI δεν με πολυαπασχολεί.

- - - Updated - - -


Τα θεματα που εχω δει εγω:

1) Καμια φορα οταν σε παιρνουν τηλεφωνο δεν σου βγαζει απευθειας το ονομα του καλουντος, απλα τον αριθμο, και πρεπει να περιμενεις μερικα δευτερα να εμφανιστει....
2) Χτες προσπαθουσα να ανοιξω τα data, αλλα δεν μου ανοιγανε. Μπορει να ετυχε, θα το κοιταξω, καπου διαβαδα οτι μπορει καμια φορα να θελει επανεκκινηση το κινητο. Σημερα παντως, χωρις να εχω κανει reboot απο χτες, ανοιξανε κανονικα.

Κατα τα αλλα, ολα παιζουν αψογα, πλην HDMI, και πολυ ταχυτερα απο την στοκ, ειδικα σε παιχνιδια και διαφορα εφφε των launcher η διαφορά ειναι εμφανης.

Θελει λιγη προσοχη ομως, οπως και καθε custom, ωστε να την περασεις σωστα...



Καλά, αυτό με την αναγνώριση το κάνει και σε stock, αν έχεις πολλές ημέρες να κάνεις restart.
Το θέμα με τα data το θεωρείς τυχαίο ή υπάρχει όντως πρόβλημα;
To GPS λειτουργεί κανονικά, κλειδώνει όσο γρήγορα και με τη stock;

- - - Updated - - -


Aυτό γίνεται και σε stock.

Ναι, έχω πολλές φορες την φωτεινότητα στο full ή στα 3/4 της μεγιστης.


Λογικο.
Οι υπολοιποι, πως το εχετε σε χαμηλες φωτεινοτητες; Απ' οσο εχω δει, η οθονη του ακομα και full, ειναι αρκετα σκοτεινη, σε σχεση με αλλα τηλεφωνα.




Με disable auto brightness η φωτεινότητα "ξεκλειδώνει" και δεν έχει καμία σχέση με την φωτεινότητα που έχει κανονικά το κινητό.




Εγω προσωπικα, δεν μπορω καν τη μεγαλη φωτεινοτητα σε κλειστους χωρους, οπως και σε κακορυθμισμενη τηλεοραση με μεγαλο contrast, ετσι και στο κινητο με ζαλιζει.

Keep in my mind, οτι σε custom roms, η φωτεινοτητα ειναι ξεκλειδωτη.

Και μένα, με ενοχλεί αφάνταστα αυτό, ακόμα και σε κινητά άλλων.
Εντός κλειστών χώρων φωτεινότητα στο χαμηλότερο σημείο, σε εξωτερικούς χώρους και σε ήλιο με widget 70 ή 100%

@ ADSLgr.com All rights reserved.