PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

flamelab
09-03-13, 14:51
Noμιζω ειναι οκ με τον official, γιατι μεσω relock, φαινεται οκ παλι το κινητο, απλα δεν τρεχει παλι DRM στοιχεία

Ενας ρωταει εαν θα ειναι οκ η εγγυηση (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15849239&postcount=82)και ο developer απανταει πως ναι. (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15851640&postcount=83)

nnn
09-03-13, 14:54
Η συσκευή γίνεται blacklisted στην Sony, καλή επιτυχία να πείσεις το service πως ισχύει η εγγύηση.

flamelab
09-03-13, 18:01
oops :(

- - - Updated - - -

Eρωτηση: στο installation guide του Ultimate hd (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=38538332&postcount=710)λεει να περασουμε την 587. Αυτήν έχω ήδη μέσα, θα πρέπει να την ξαναπερασω από πάνω ;

- - - Updated - - -

Μ' έτρωγε ο απαυτός μου σήμερα που είχα ελευθερο χρονο ( :p ) και περασα σε locked bl την Ultimate HD :p

Πολύ καλή φαίνεται μεχρι στιγμής

tsavman
09-03-13, 18:47
Καλωσήρθες και συ στην UHD :oneup:
Κανένα πρόβλημα με τον στοκ κέρνελ, αλλά να φανταστώ overclock δεν μπορείς να κάνεις;

Gordito
09-03-13, 18:58
Απο την στοκ ειναι 15 φορες καλυτερη.

Overclok ενοοειται πως οχι!

flamelab
09-03-13, 20:34
Δεν αφήνει o/c, αλλα δεν μου φαινεται να χρειαζεται κιολας (δεν θα ηταν καθολου ασχημο βεβαια :p )

tsavman
09-03-13, 20:38
Στα 1.4Ghz πάει ακόμα καλύτερα. :twisted:
Συνήθως όμως το έχω στα 1.2Ghz. :p

patch
09-03-13, 21:58
flamelab εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχεις flashαρει με flashtool :hmm:
αν ναι, μπορείς να βάλεις και κερνελ νομίζω

Gordito
09-03-13, 22:03
Σε κλειδωμενο bootloader οχι.

patch
09-03-13, 22:06
δεν συνδέεται σε fastboot mode δλδ ;

Gordito
09-03-13, 22:15
Οχι θελει unlocked, ειτε official ειτε unoffical

flamelab
10-03-13, 02:31
flamelab εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχεις flashαρει με flashtool :hmm:
αν ναι, μπορείς να βάλεις και κερνελ νομίζω

Είχα περάσει τον stock 4.0.3 τότε για να κάνω root

- - - Updated - - -

Πολύ smooth η UHD, φανταζομαι πως θα'ναι με custom kernel.

Gordito
10-03-13, 11:39
σε συνεχεια του προβληματος μου με το mediaserver:

120994

Το media server εχει awake το κινητο 8 ωρες!!

Mε 20 λεπτα οθονη και απολυτως καμια multimedia διεργασια. Ειναι τρομερο το battery drain!!
Εχω ψαξει πολυ στο google αυτο το θεμα με το mediaserver. Δεν εχω βγαλει ακρη.


Καθε φορα κατα το boot, το mediaserver σκαναρει ολα τα αρχεια για να ετοιμασει/κασαρει τα multimedia αρχεια. Πολλοι λενε οτι εκει κολαει, οταν βρει καποιο corrupted αρχειο, συνηθως εικονα.
H διαδικασια ευρεσης του corrupted αρχειου ομως δεν ειναι ευκολη.

Πολλα προγραμματα κατεβαζουν εικονες και δεν σε αφηνουν να τις δεις απο τους viewers σου, τοποθετοντας ενα .nomedia αρχειο, κρυβοντας ετσι τα αρχεια αυτα απο τα Multimedia προγραμματα.

Γιατι λοιπον κυριε MediaServer μου τρεχεις ολη την ωρα;

Tι εκανα;

Εσβησα χειροκινητα ολες τις cache και ολες τις εικονες και τους obsolete φακελους απο το κινητο, και αφησα μονο τα δικα μου αρχεια. Θα το παρακολουθησω.

giorgosthess
10-03-13, 12:07
Το 'χω βαρεθεί το κινητό και νομίζω πως ήρθε η ώρα. Μία ερώτηση πριν ξεκινήσω. Με ξεκλειδωμένο bootloader (unoffical) παίζει το google play; Και κάτι ακόμα. Αυτό που με φρενάρει τόσο καιρό είναι όλοι οι κωδικοί του wifi που είναι αποθηκευμένοι στο τηλέφωνο. Υπάρχει τρόπος να τους εξάγω και να τους ξαναπεράσω στην καινούρια ROM;

Gordito
10-03-13, 12:09
Ναι το Play παιζει κανονικα.

Για τα pass δες αυτο: http://www.addictivetips.com/mobile/how-to-view-passwords-for-wi-fi-access-points-saved-on-your-android-device/

Μπορεις να κατεβασεις και προγραμμα απο το Play, πχ (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ryanamaral.wifi.passwords&hl=en), αλλα αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ, κρατα και ενα backup μονος σου!

giorgosthess
10-03-13, 12:15
Ωραία. Το μεσημέρι ξεκινάω! Και για να μην ψάχνω πολύ θα σας ακολουθήσω στην Ultimate hd που την έχετε και δοκιμασμένη.

Gordito
10-03-13, 12:28
Mα κανεις δεν θα βαλει την KangXperia; :p

Και εσυ μη βαλεις τα ιδια, βαλε καμια viper, καμια Miui, κανε ρε παιδι μου κατι αλλο!

tsavman
10-03-13, 12:30
Πες τα!

Ορίστε (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2151692) και βαρβάτη rom για δοκιμή ;)

:p

Gordito
10-03-13, 12:36
Πως το ξερα οτι θα πεις Zelly Cream :p

giorgosthess
10-03-13, 12:38
Mα κανεις δεν θα βαλει την KangXperia; :p

Και εσυ μη βαλεις τα ιδια, βαλε καμια viper, καμια Miui, κανε ρε παιδι μου κατι αλλο!

Εγώ σας περίμενα τόσο καιρό υπομονετικά να πειραματιστείτε εσείς. Δεν πρόκειται! :p

tsavman
10-03-13, 12:42
Πως το ξερα οτι θα πεις Zelly Cream :p

E, κρίμα δεν είναι να μην την δοκιμάζει κανείς; :lol:

- - - Updated - - -


Εγώ σας περίμενα τόσο καιρό υπομονετικά να πειραματιστείτε εσείς. Δεν πρόκειται! :p

Σειρά σου τώρα να πειραματιστείς :p

Gordito
10-03-13, 12:48
Tην επομενη φορα που θα αλλαξω rom, θα την δοκιμασω εγω! It's a promise!

Αλλα μην περιμενεις να την κρατησω πανω απο 24 ωρες :p παντα γυρναω σε AOKP

Το αλλο τωρα, σκεφτομαι να αλλαξω το housing.
Εχει παρει το ματι σας κανεναν να το εχει κανει επιτυχως; Θα το κανω ασπρο :p

tsavman
10-03-13, 12:59
Ωραίος, θα σε περιμένω :oneup:

Ρώσσικα ξέρεις (https://www.youtube.com/watch?v=ginuDIeNCs8); :p

Αν βρεις λινκ με όλα τα πλαστικά (και τα πλαϊνά) ανέβασέ το, με ενδιαφέρει και εμένα το project.

nnn
10-03-13, 13:01
Εγώ έχω άσπρο και θα το ήθελα μαύρο γιατί στις γωνιές έχει "μαυρίσει" ελαφρώς και εσείς το θέλετε άσπρο ?
:lol: :p

Gordito
10-03-13, 13:02
Το εχω δει το video, αλλα δεν εχει reassembly :p

Link εννοεις για την ολη διαδικασια ή αν εχω βρει που το πουλανε το housing;

tsavman
10-03-13, 13:06
Για reassembly, δες το video ανάποδα :p

Για το housing πιο πολύ, αλλά και τη διαδικασία αν έχεις βρει, ριχτην.

Εγώ το έχω σε σκούρο μπλε, ψήνεστε να κάνουμε τράμπες μεταξύ μας;

nnn
10-03-13, 13:08
Αλλαξ....:mrgreen: θα κάνουμε ? :p

Gordito
10-03-13, 13:10
Για το lifestyle το θελω σε ασπρο :p

Link απο μαγαζι δεν εχω βρει, μονο απο ebay.

tsavman
10-03-13, 18:38
Αλλαξ....:mrgreen: θα κάνουμε ? :p

Αλλαξοκ..κινητά :p


Για το lifestyle το θελω σε ασπρο :p

Ψωνάρα :lol:



Link απο μαγαζι δεν εχω βρει, μονο απο ebay.

Ebay ακόμα καλύτερα. Hit me. :oneup:

Gordito
10-03-13, 18:43
http://www.ebay.com/itm/New-White-Housing-Fascia-Cover-Case-for-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11-MT11i-/110987623622?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d760bcc6

αυτο εχω σημειωσει για ασπρο, που εχει και τα σηματακια, γιατι τα περισσοτερα λευκα ειναι σκετα.

Δεν ειναι δυσκολο να βρεις και μονος σου, τα terms ειναι 'neo v housing'

tsavman
10-03-13, 18:54
http://www.ebay.com/itm/New-White-Housing-Fascia-Cover-Case-for-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11-MT11i-/110987623622?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19d760bcc6

αυτο εχω σημειωσει για ασπρο, που εχει και τα σηματακια, γιατι τα περισσοτερα λευκα ειναι σκετα.

Δεν ειναι δυσκολο να βρεις και μονος σου, τα terms ειναι 'neo v housing'

Ωραίο είναι, πλήρες πακετάκι.
Το μόνο που με τρομάζει είναι η αφαίρεση του digitizer και της οθόνης, ίσως -αν το αποφασίσω- αρχικά να αλλάξω μόνο τα πλαϊνά και το πίσω καπάκι.

Gordito
10-03-13, 19:53
Aν δεν αλλαξεις χρωμα, γιατι να αλλαξεις το μπροστα;

Απλα, εγω πρεπει να το αλλαξω ουτως η αλλως. Εχει κανει μανιο με βοτκα το κινητο και τα κουμπια πατιουνται δυσκολα. Ασε που εχει φυγει και λιγο απο το χρωμα μπροστα!

Γενικα, αν δεις το Neo V μου, ειναι για πεταμα :p Πισω ειναι λες και εκανε βολτες στο μπετον!

tsavman
10-03-13, 20:26
Ε, αφού θα μπω που θα μπω στη διαδικασία, ας το κάνω καινούριο!

Περιμένω mini-guide από το εγχείρημά σου, για να το αποφασίσω :p
Αυτό το ασημί πολύ μου αρέσει όσο το βλέπω, αλλά το βίντεο του ρώσσου με το disassembly είναι ανασταλτικός παράγοντας :(
Μου φαίνεται ψιλο-μανίκι το λύσιμο του μπροστά μέρους.

Gordito
10-03-13, 20:28
Eγω πρεπει να παω να βαλω λεφτα στην προπληρωμενη, και μετα να παραγγειλω απο ebay, τρεχα γυρευε :p Σε κανα μηνα θα γινει η δουλεια.

Η ολη διαδικασια σεν με τρομαζει, μιας και εχω Θειο ηλεκτρονικο, οποτε η μοντα θα γινει απο επαγγελματια :p

tsavman
10-03-13, 20:39
Eγω πρεπει να παω να βαλω λεφτα στην προπληρωμενη, και μετα να παραγγειλω απο ebay, τρεχα γυρευε :p Σε κανα μηνα θα γινει η δουλεια.

Η ολη διαδικασια σεν με τρομαζει, μιας και εχω Θειο ηλεκτρονικο, οποτε η μοντα θα γινει απο επαγγελματια :p

Δυστυχώς, όλα αυτά τα ανταλλακτικά δύσκολα τα βρίσκεις από Ευρώπη, οπότε η αναμονή είναι στάνταρ.
Όοοοοταν το κάνεις, ενημέρωσέ μας :oneup:

giorgosthess
11-03-13, 01:59
Τελικά τα κατάφερα κι εγώ. Με τους drivers και τα windows 8 είχα πρόβλημα στην αρχή αλλά το ξεπέρασα! Ήταν αρκετά χρονοβόρα διαδικασία. Έβαλα κι εγώ την Xperia Ultimate HD 3.0.2 με Alliance. Με lupus (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1867265) δεν είχα wifi. Αυτό που μου την έδωσε είναι πως το link2sd αρνείται πεισματικά να δέσει με το 2ο διαμέρισμα. Δοκίμασα εχτ2, εχτ3 και fat32 αλλά τίποτα. Τώρα δοκιμές όποτε βρίσκω ελεύθερο χρόνο. :)

Gordito
11-03-13, 02:12
Εχεις φορμαρει την SD καρτα; Αν ναι, με ποιο filesystem?

Aνοιγεις το Link2SD, δηλωνεις με ποιο filesystem εχεις φορμαρει την SDκαι κανεις επανεκκινηση.
Ναι μεν σου βγαζει μηνυμα σφαλματος αρχικα, αλλα μετα την επανεκκινηση το βρισκει κανονικα.

Αν δε δουλεψει το παραπανω, τοτε κοιτα το Partition στην καρτα μνημης να ειναι primary

- - - Updated - - -

Οπως επισης, δοκιμασες να κανεις reset σε Lupus οπως λεει στο πρωτο post;

giorgosthess
11-03-13, 02:29
Εχεις φορμαρει την SD καρτα; Αν ναι, με ποιο filesystem?

Aνοιγεις το Link2SD, δηλωνεις με ποιο filesystem εχεις φορμαρει την SDκαι κανεις επανεκκινηση.
Ναι μεν σου βγαζει μηνυμα σφαλματος αρχικα, αλλα μετα την επανεκκινηση το βρισκει κανονικα.

Αν δε δουλεψει το παραπανω, τοτε κοιτα το Partition στην καρτα μνημης να ειναι primary

- - - Updated - - -

Οπως επισης, δοκιμασες να κανεις reset σε Lupus οπως λεει στο πρωτο post;

Το link2sd έβγαζε το μήνυμα "link2sd cannot create /system/bin/debuggerd text busy" Και τα δύο partitions τα είχα primary όπως λέει κι εδώ (http://www.noypigeeks.com/android/tutorial-a-guide-to-link2sd/)
Όσο για το reset έχεις δίκιο δεν το έκανα. :(




Τελικά το app2sd δούλεψε. Ξαναέβαλα και Lupus (μου φάνηκε πιο βαρύς από τον Alliance) αλλά δεν μπόρεσα να κάνω reset. Δεν έβρισκε λέει η κονσόλα την εφαρμογή lupus και κάτι τέτοια χαζά :p Οπότε ξαναέβαλα Alliance. Πάντως εάν πλήττεις και δεν ξερεις πως να περάσει η ημέρα σου (και η νύχτα σου:p ) είναι μια καλή ασχολία. Τώρα που είμαι έτοιμος με ποια εφαρμογή να πάρω backup όλα μαζί; (ROM kernel και εφαρμογές μαζί με link2sd);

tsavman
11-03-13, 11:57
Με το links2SD δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για backup, αλλά εγώ το πλήρες backup που παίρνω που και που για το σύστημα το κάνω μέσω CWM. Είναι το λεγόμενο nandroid backup, και ουσιαστικά παίρνει ένα image του κινητού στην SD.

Για τις εφαρμογές, ανεξάρτητα, χρησιμοποιώ το Titanium Backup.

Με το link2SD, αν βάλεις την SD φρεσκοφορμαρισμένο κινητό, και εγκαταστήσεις την εφαρμογή, δεν βλέπει ποιες εφαρμογές είναι στο ext partition ώστε να τις περάσει μόνο του; Μια τέτοια εντύπωση είχα.

giorgosthess
11-03-13, 12:06
Με το links2SD δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για backup, αλλά εγώ το πλήρες backup που παίρνω που και που για το σύστημα το κάνω μέσω CWM. Είναι το λεγόμενο nandroid backup, και ουσιαστικά παίρνει ένα image του κινητού στην SD.

Για τις εφαρμογές, ανεξάρτητα, χρησιμοποιώ το Titanium Backup.

Με το link2SD, αν βάλεις την SD φρεσκοφορμαρισμένο κινητό, και εγκαταστήσεις την εφαρμογή, δεν βλέπει ποιες εφαρμογές είναι στο ext partition ώστε να τις περάσει μόνο του; Μια τέτοια εντύπωση είχα.

Οπότε nandroid. Οσο για το link2sd ισχύει αυτό που έγραψες αλλά εχθές χρειάστηκε να φορμάρω την κάρτα. Μικρό το κακό θα μου πεις, όλες οι εφαρμογές του play μπαίνουν γρήγορα από τον υπολογιστή. :)
Αυτό το reset στον Lupus το έχει κάνει κανείς; Και πως; Από απλή περιέργεια ρωτάω!

nnn
11-03-13, 12:08
Για να μπεις σε recovery, ξεκινάς το κινητό και πατάς συνεχόμενα το vol down, η recovery του Lupus έχει ωραίο γραφικό περιβάλον και push buttons.

giorgosthess
11-03-13, 12:25
Για να μπεις σε recovery, ξεκινάς το κινητό και πατάς συνεχόμενα το vol down, η recovery του Lupus έχει ωραίο γραφικό περιβάλον και push buttons.

Οπότε πρέπει να τον ξαναπεράσω και να δοκιμάσω. Μου φάνηκε πως lagάρει λίγο με lupus αλλά πιστεύω πως με το reset θα έστρωνε. Αξίζει τον κόπο ή καλός είναι και ο Alliance; Τι άλλο μπορώ να κάνω στο κινητό; Ότι είναι να κάνω πρέπει να το κάνω τώρα που λείπει η γυναίκα μου. :p

nnn
11-03-13, 12:28
Αν έχεις την Ultimate HD μείνε με τον Alliance, είναι μια χαρά.

giorgosthess
11-03-13, 12:38
Θα μείνω! Και κάτι τελευταίο. Στο κινητό έχω διπλή sim από cosmote. Με την καινούρια ROM δεν εμφανίζεται η εφαρμογή επιλογής ενεργού αριθμού. Υπάρχει καμιά λύση ή έστω καμιά άλλη εφαρμογή που κάνει το ίδιο;

nnn
11-03-13, 13:52
Δεν έχω ιδέα, ίσως να μην υπάρχει το module περασμένο.

- - - Updated - - -

Μόλις συνέβη κάτι πολύ παράξενο, με πήραν από κάποιον αριθμό 211χχχχ από εταιρία που πουλάει ρεύμα, και μου έβγαλε στην αναγνώριση την περιοχή που έχει originate η κλήση :crazy:

Δεν το είχα ξαναδεί ως τώρα :lol:

kostas2005
11-03-13, 18:54
Εχω ένα πρόβλημα ξαφνικά δεν βλεπει την sd και οταν ξεκινάει λεει το γνωστό "safely to remove κλπ"
οταν πάω να την κάνω mount απο το menu λεει "blank or unsupported"
το περίεργο είναι οτι βλέπει κανονικά το ext2 partition από την sd
Αν πατηθηκε κάτι στην τσέπη δεν ξέρω αλλα τα μόνα που φαντάζομαι είναι μια πτώση της πλάκας και η εγκατάσταση του τελευταίου update του link2sd
καποια λύση υπάρχει??

nnn
12-03-13, 12:20
Χτες το βράδυ βαρέθηκα την laggy Paranoid και πέρασα σε FreeXperia CM10.

- - - Updated - - -

damn παραέχει γίνει εύκολο το στήσιμο του κινητού από την αρχή, από backup σε πλήρη λειτουργία ούτε 2 ώρες :p

Gordito
12-03-13, 13:23
Παμε κοντρα; :p

To laggy ειναι σχετικο, πολλες φορες δεν καθεται καλα η ρομ, για πολλους λογους, και αδικα αμαυρωνουμε τις ρομ.

nnn
12-03-13, 13:28
:p
την πέρασα 2 φορές για σιγουριά, πρώτον δεν μου άρεσε το interface με τις ψείρες γράμματα και 2ον κάποοια system apps έκαναν 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξουν :p

tsavman
12-03-13, 14:07
Εγώ πάντως, έχω ψιλοαπογοητευτεί με την UHD 2.0.3.
Πριν, με την έκδοση 2.0 δεν είχα ούτε FC, ούτε άκυρα lags, ούτε θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας (από το 15% να πηγαίνει στο 1% και μετά σβήσιμο). Μην μιλήσω και για την διαχείριση της RAM :evil:

Ευτυχώς έχω κρατήσει nandroid backup από την 2.0 πριν την ξηλώσω, και αν δεν βαρεθώ θα επιστρέψω, απλά εκεί είμαι με λάθος launcher και μάλλον με βλέπω για πλήρες στήσιμο από την αρχή (aroma + titanium).

Βασικά και στο xda γίνεται Ο χαμός με τις rom, είναι ώρα να αφοσιωθούν 2-3-4 devs μαζί για την δημιουργία ΜΙΑΣ και ΚΑΛΗΣ JB-based, και να μείνουμε εκεί. Αλλιώς μας βλέπω και το 2014 να είμαστε σε αυτό το thread και να ψαχνόμαστε ακόμα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.