PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 [49] 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

bikey77
07-04-13, 14:05
Η freexperia είναι optimized για τις Xperia συσκευές, η κλασσική CM όχι.

Τι διαφορές έχουν; Αν θέλεις, μπορείς να αναφέρεις μερικές;

- - - Updated - - -



flash wifi modules για να έχεις λειτουργικό wifi


Πως το κάνουμε αυτό; Σήμερα πέρασα πρώτη φορά CM10 και ακόμα ψάχνομαι...

thn nila mou...
07-04-13, 16:31
Κατεβασε τα wifi module απο το thread (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2047530&highlight=+kernel+lupus)

Αυτό (http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1706870&d=1360107093)πρεπει να είναι.


Ενα zip αρχειο είναι.και το ανοιγεις όπως ακριβως εγκατεστησες την rom. μεσα απο το recovery διαλεξε "install zip".

Αλλιως πες να ανεβασω μια προηγουμενη εκδοση που ειχε σε αυτο το thread και εμενα μου δουλεψε μια χαρα.

bikey77
07-04-13, 23:27
Ευχαριστώ, πριν δω την απάντησή σου βρήκα ότι το θέμα λυνόταν και με lupus kernel και έτσι τον πέρασα και όλα οκ.

nnn
08-04-13, 10:00
Δεν έχει μεγάλη διαφορά με την "τυπική" CM, απλά είναι προσαρμοσμένη για το V, έχω δοκιμάσει την generic CM με τραγικά αποτελέσματα στην μπαταρία.

leros2004
08-04-13, 16:34
Για λιγο καιρό θα με συντροφεύει ένα λευκό neo V. :)
Ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος να το rootαρω ?

Εκδοση Android 4.04 με αριθμό έκδοσης: 4.1.ΒΟ.587

Seitman
09-04-13, 13:15
Εδώ (http://www.angroid.gr/tutorials/%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5-root-%CF%84%CE%BF-xperia-neo-v-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%B1-xperia-smartphones-%CF%84%CE%BF%CF%85-2011/) είσαι lere :oneup:

tsavman
09-04-13, 13:17
Για λιγο καιρό θα με συντροφεύει ένα λευκό neo V. :)
Ποιος είναι ο ευκολότερος τρόπος να το rootαρω ?

Εκδοση Android 4.04 με αριθμό έκδοσης: 4.1.ΒΟ.587

Και μετά το root, cwm, ξεκλείδωμα bootloader και εγκατάσταση custom rom για να πάρει το κινητό τα επάνω του :oneup:

tsavman
10-04-13, 20:00
Ποιος θαρραλέος ψήνεται να δοκιμάσει ubuntu (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2219740) στο neo v; :p

LEFTKOYL
10-04-13, 20:17
ξεκλείδωμα bootloader χρειάζεται να κάνω για να περάσω custom rom;

tsavman
10-04-13, 20:20
Οχι, εκτος και αν η custom rom απαιτει και custom kernel

LEFTKOYL
10-04-13, 20:43
υπάρχει κάποια "απλή" custom rom που ναι είναι σωστή χωρίς επιπλοκές και προβλήματα σε καθημερινή χρήση;

nnn
10-04-13, 21:27
υπάρχει κάποια "απλή" custom rom που ναι είναι σωστή χωρίς επιπλοκές και προβλήματα σε καθημερινή χρήση;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

παίζε και σε κλειδωμένο bootloader, αρκεί να ρουτάρεις.

tsavman
10-04-13, 22:01
+1 για UltimateHD 3.0.2 με lupus kernel.:oneup:

LEFTKOYL
10-04-13, 22:58
γιατί κάνει τόσο πολύ ώρα για να την φτιάξει που λένε μισή ώρα και...;;

nnn
10-04-13, 23:09
Τι μισή ώρα ?

LEFTKOYL
10-04-13, 23:22
μετα το install της rom καθήστε για έναν καφέ και μην κάνετε τίποτα πριν περάσουν 30' για να ισιώσει η rom.
Note : after install , let the rom settle for atleast 15 to 20 minutes.. then reboot and use as normal

flamelab
10-04-13, 23:24
Φαντάζομαι δημιουργεί indexes, caches κλπ σε αυτό το διάστημα

tsavman
10-04-13, 23:24
μετα το install της rom καθήστε για έναν καφέ και μην κάνετε τίποτα πριν περάσουν 30' για να ισιώσει η rom.
Note : after install , let the rom settle for atleast 15 to 20 minutes.. then reboot and use as normal

Και τι είναι η rom, τσιμεντόκολλα; :lol:

LEFTKOYL
10-04-13, 23:30
Note: After installation, first boot may take several minutes (to create cache, dalvic cache etc.) to start your device. Leave your device for 20-30 minutes to settle down the rom. Also at first boot you may notice a high ram usages (less free ram). It is natural because android system occupy a lot of memory while settling down the new rom. After 30-40 minutes reboot your device and you are now ready to fly with your newly installed rom.

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση αφού στο u8800 Χ5 οι custom roms δεν είχαν τέτοιες καθυστερήσεις.

nnn
11-04-13, 13:47
Προσωπικά δεν έκατσα να περιμένω, έκανα τα πάντα αμέσως.

- - - Updated - - -

Έχουμε νέο Lupus
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2047530

δεν τον περνάω για την ώρα μιας και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την προηγούμενη έκδοση.

nikos salonika
12-04-13, 20:14
εμ... καλησπερα παιδια δε ξερω αν μπορει να με βοηθησει καποιος , μολις εσπασα την οθονη :sorry: .... δουλευει προς το παρον αλλα εχει ραγισει για τα καλα και θελει αλλαγμα..
να ρωτησω επειδη δεν το εχω ανοιξει ποτε... την αντικατασταση της οθονης μπορω να την κανω και μονος μου ? η ειναι παλουκακι ? μηπως ξερει κανεις κανα μαγαζακι θες/νικη μπας και βρω καμια μεταχειρισμενη ? εψαξα ricardo και εδω στις αγγελιες , δε βρηκα κατι μεταχειρισμενο..... πολυ στεναχωρια ρε μαμωτο :cry:

tsavman
12-04-13, 20:46
Είσαι σίγουρος πως έσπασε η οθόνη;
Η οθόνη κάθεται κάτω από το digitizer. Δες εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=XcV0KZ8BN8Y&list=WL80DE0D3DD37A2080) για να καταλάβεις.
Digitizer στο ebay βρίσκεις από 20 ευρώ (http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=xperia+neo+v+digitizer&_sop=15) και οθόνη ακόμα πιο φτηνά (http://www.ebay.co.uk/itm/New-Lcd-Screen-Display-For-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-MT11i-MT11-/321021378241?pt=UK_Replacement_Parts_Tools&hash=item4abe5d7ec1).

nikos salonika
12-04-13, 21:55
thanks για την απαντηση , οχι δεν ειμαι σιγουρος οτι εσπασε η οθονη και οχι το digitizer θα ψαξω να δω αν εχω τετοιο κατσαβιδακι ωστε να το ανοιξω. thanks για τα Links πολυ χρησιμα :up:

djpar
14-04-13, 15:42
εμενα εκανε το εξης πριν λιγες μερες, εγω συνηθως ανοιγω το gps στο σπιτι και παω καπου και γενικοτερα μην πολυλογω το gps ως τελευταια θεση που κλεινει ειναι το σπιτι μου,πριν ομως κανα 2βδομαδο ημουν αμφιθεας και με τα ποδια και ανοιξα το gps για να με βρει,περασαν 10 λεπτα τιποτα δεν εβρισκε τιποτα και ημουν επανω στην αμφιθεας ε το εκλεισα το ξανανοιγω κοντα στην Ν.Σμυρνη(οπου μενω) και παλι τα ιδια το navigon δεν εβρισκε θεση με το που ανοιγω τον χρυσο οδηγο για να μου δωσει στιγμα ξεμπλοκαρε και με βρηκε παντου. Εχτες το ανοιξα περαμα και εκανε κ εκει 2-3 λεπτα να με βρει και ετσι μπηκα εδω να ρωτησω ποση περιπου ωρα κανετε μεχρι να βρειτε στιγμα?

Α ειμαι σε stock κ τελευταια εκδοση

tsavman
14-04-13, 17:16
Εμένα κάνει το πολύ 10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει, αλλά εξαρτάται από το μέρος πάντα. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές χρειάζεται περισσότερη ώρα για να "δει" δορυφόρους, όπως επίσης και αν το ανοίξεις σε μεγάλη απόσταση από την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες (όπου μεγάλη απόσταση >150 χλμ).

- - - Updated - - -

Επίσης, έφτασε η πρόσοψη (http://www.ebay.co.uk/itm/120993038280?var=420096071559&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) που είχα παραγγείλει, από βδομάδα που επιστρέφω από ταξίδι θα επιχειρήσω την αλλαγή.

Seitman
15-04-13, 11:09
Για ρίξτε καμιά ιδέα ρε παιδιά.
Χθες δεν "κατέβαζε" με τίποτα τα νέα mail από το gmail στο σπίτι (connx). Σήμερα το πρωί στο μαγαζί με HOL, συνδέθηκε και "κατέβασε" τα mail κανονικά. :what:

nnn
15-04-13, 11:29
Προσωρινό τεχνικό κόλλημα :p

Gordito
15-04-13, 14:47
Εμένα κάνει το πολύ 10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει, αλλά εξαρτάται από το μέρος πάντα. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές χρειάζεται περισσότερη ώρα για να "δει" δορυφόρους, όπως επίσης και αν το ανοίξεις σε μεγάλη απόσταση από την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες (όπου μεγάλη απόσταση >150 χλμ).

- - - Updated - - -

Επίσης, έφτασε η πρόσοψη (http://www.ebay.co.uk/itm/120993038280?var=420096071559&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) που είχα παραγγείλει, από βδομάδα που επιστρέφω από ταξίδι θα επιχειρήσω την αλλαγή.

Μην ξεχασεις το video με το digitizer :p

- - - Updated - - -


Εμένα κάνει το πολύ 10 δευτερόλεπτα για να κλειδώσει, αλλά εξαρτάται από το μέρος πάντα. Σε πυκνοκατοικημένες περιοχές χρειάζεται περισσότερη ώρα για να "δει" δορυφόρους, όπως επίσης και αν το ανοίξεις σε μεγάλη απόσταση από την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησες (όπου μεγάλη απόσταση >150 χλμ).

- - - Updated - - -

Επίσης, έφτασε η πρόσοψη (http://www.ebay.co.uk/itm/120993038280?var=420096071559&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649) που είχα παραγγείλει, από βδομάδα που επιστρέφω από ταξίδι θα επιχειρήσω την αλλαγή.

Μου ηρθε και εμενα.

Την εχω κανει ηδη την αλλαγη, εχω πλεον ενα ασπρο Neo V. :clap: Aν ξεβαρεθω, θα βαλω και καμια φωτο.

Το digitizer βγαινει πανευκολα, θελει ζεσταμα με πιστολακι 2-3 λετπα, το αφηνεις λιγο να κρυωσει, και μετα παλι 2-3 λεπτα με το πιστολακι. Εγω χρησιμοποιησα λιμα για τα νυχια, ειναι τελειο εργαλειο για τη δουλεια.
Στη νεα θηκη, απλα το στουμπωνεις και δεν κολας τιποτα :p

Πολυ καλη ποιοτητα, σαν καινουργιο, τα παντα ολα αριστα.

Θελει βεβαια πολυ καλο καθαρισμο, γιατι εγω εχω σκονιτσες κλπ απο μεσα, οταν μπορεσω θα το καθαρισω επαρκως!

tsavman
15-04-13, 15:03
Μην ξεχασεις το video με το digitizer :p


Με τι κάμερα; :p




Μου ηρθε και εμενα.

Την εχω κανει ηδη την αλλαγη, εχω πλεον ενα ασπρο Neo V. :clap: Aν ξεβαρεθω, θα βαλω και καμια φωτο.

Το digitizer βγαινει πανευκολα, θελει ζεσταμα με πιστολακι 2-3 λετπα, το αφηνεις λιγο να κρυωσει, και μετα παλι 2-3 λεπτα με το πιστολακι. Εγω χρησιμοποιησα λιμα για τα νυχια, ειναι τελειο εργαλειο για τη δουλεια.
Στη νεα θηκη, απλα το στουμπωνεις και δεν κολας τιποτα :p

Πολυ καλη ποιοτητα, σαν καινουργιο, τα παντα ολα αριστα.

Θελει βεβαια πολυ καλο καθαρισμο, γιατι εγω εχω σκονιτσες κλπ απο μεσα, οταν μπορεσω θα το καθαρισω επαρκως!

Με γειες με γειες! Βάλε και καμιά φωτό να το φτύσουμε! :p


Όσον αφορά το digitizer, το ζέστανες και πριν το τοποθετήσεις στην καινούρια πρόσοψη για να κολλήσει;
Με τη λίμα τι έκανες ακριβώς (εκτός από μανικιουρ :rofl:)

Και μένα η ποιότητα της καινούριας πρόσοψης μου φαίνεται πολύ καλή, και η συσκευασία πλήρης! Εκείνο το πραγματάκι που μοιάζει με πένα κιθάρας, που χρησιμοποιείται;

tzelen
15-04-13, 15:10
...λιμα για τα νυχια, ειναι τελειο εργαλειο...

Θέλεις να μας πεις κάτι;

:OOPS::oops::p

- - - Updated - - -


Εκείνο το πραγματάκι που μοιάζει με πένα κιθάρας, που χρησιμοποιείται;

Εμ αμα δεν πάει καλά η επιχείρα, να το ρίξεις στο μπουζούκι :p

Αν δεν κάνω λάθος, για να βγάλεις τα πλαϊνά πλαστικά.

Gordito
15-04-13, 17:52
Με τι κάμερα; :p




Με γειες με γειες! Βάλε και καμιά φωτό να το φτύσουμε! :p


Όσον αφορά το digitizer, το ζέστανες και πριν το τοποθετήσεις στην καινούρια πρόσοψη για να κολλήσει;
Με τη λίμα τι έκανες ακριβώς (εκτός από μανικιουρ :rofl:)

Και μένα η ποιότητα της καινούριας πρόσοψης μου φαίνεται πολύ καλή, και η συσκευασία πλήρης! Εκείνο το πραγματάκι που μοιάζει με πένα κιθάρας, που χρησιμοποιείται;

Oχι πριν το βαλω στο καινουργιο, δεν ζεστανα ουτε κολησα τιποτα. Τα στουμπωσα λεμε!
Με τη λιμα, αφου εφτιαξα τα νυχια μου, ξεκολησα σιγα σιγα το digitizer απο το case.

Ενα πραγμα που παρατηρω ειναι οτι η οθονη πλεον φαινεται πολυ σκοτεινη.

1) Κατι δεν εκανα καλα
2) φταιει το ασπρο χρωμα
3) Εχει πολυ ηλιο σημερα

- - - Updated - - -

Noμιζω την εκανα την πατατια μου.

Κατα τη διαρκεια της κλησης η οθονη μενει μαυρη, οπως και να εχω γυρισμενο το κινητο.

Αυτο το κανει το accelerometer? Η πυξιδα; Τι αραγε;

- - - Updated - - -

Και ηρθε η ωρα να παρω κανα νεο case. Τι να κανουμε με αυτο το κινητο θα πορευτουμε οσο μπορουμε.

Εχετε να προτεινετε κατι;Βλεπω στο ebay κατι pouch cases, κατι mesh cases κλπ και μου φαινεται θα παραγγειλω 2-3 να διαλεξω, τζαμπα ειναι :p

tsavman
15-04-13, 18:07
Εμ αμα δεν πάει καλά η επιχείρα, να το ρίξεις στο μπουζούκι :p

Αν δεν κάνω λάθος, για να βγάλεις τα πλαϊνά πλαστικά.

Αν δεν πάει καλά, μαύρα γυαλιά και ακκορντεόν θα χρειαστώ :p




Oχι πριν το βαλω στο καινουργιο, δεν ζεστανα ουτε κολησα τιποτα. Τα στουμπωσα λεμε!
Με τη λιμα, αφου εφτιαξα τα νυχια μου, ξεκολησα σιγα σιγα το digitizer απο το case.

Ωραία, θα επιχειρήσω και εγώ να το στουμπώσω! :rofl:



Ενα πραγμα που παρατηρω ειναι οτι η οθονη πλεον φαινεται πολυ σκοτεινη.

1) Κατι δεν εκανα καλα
2) φταιει το ασπρο χρωμα
3) Εχει πολυ ηλιο σημερα


:lol:




Noμιζω την εκανα την πατατια μου.

Κατα τη διαρκεια της κλησης η οθονη μενει μαυρη, οπως και να εχω γυρισμενο το κινητο.

Αυτο το κανει το accelerometer? Η πυξιδα; Τι αραγε;


Proximity sensor. Αλλά πρέπει η οθόνη να είναι σβηστή όσο έχεις το κινητό στο αυτί. Ανάβει αυτόματα όταν το κατεβάσεις για να μπορείς να τερματίσεις την κλήση. Σε stock roms τουλάχιστον, σε custom μπορεί να γίνεται το ανάποδο :p




Και ηρθε η ωρα να παρω κανα νεο case. Τι να κανουμε με αυτο το κινητο θα πορευτουμε οσο μπορουμε.

Εχετε να προτεινετε κατι;Βλεπω στο ebay κατι pouch cases, κατι mesh cases κλπ και μου φαινεται θα παραγγειλω 2-3 να διαλεξω, τζαμπα ειναι :p

Μεσ (!) μην πάρεις, είχα σχεδόν από την αρχή, και μου δημιούργησε πρόβλημα στο πίσω καπάκι. Έκανε "σταμπες" ανάλογα με το που ήταν οι τρύπες του, και έδινε υφή γυαλόχαρτου :down:
Αναφέρομαι σε αυτήν (http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-BLUE-PERFORATED-MESH-HARD-BACK-CASE-COVER-FOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-/390475921107?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item5aea2db6d3) ακριβώς (ή παρόμοιες). Ενώ κουμπώνει πολύ καλά, προσθέτει και grip στην λαβή του κινητού και προστατεύει καλά από πτώσεις, στη διάρκεια του χρόνου δημιουργεί πρόβλημα.

Τα pouch τα φοβάμαι, έχω δει πολλές πτώσεις πάνω στο βιαστικό βάλε-βγάλε του κινητού από εκεί. Η καλύτερη προστασία είναι θήκη σιλικόνης.
Αλλά και πάλι, με τις τιμές που έχουν οι προσόψεις, καλύτερα να μην βάλεις τίποτα. Και εγώ είχα πάρει 5-6 θήκες, πεταμένα λεφτά.

leros2004
15-04-13, 18:19
Εδώ (http://www.angroid.gr/tutorials/%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B5-root-%CF%84%CE%BF-xperia-neo-v-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%B1-xperia-smartphones-%CF%84%CE%BF%CF%85-2011/) είσαι lere :oneup:

Θενκςς , έγινε με επιτυχία !!!!

Gordito
15-04-13, 18:26
Proximity sensor. Αλλά πρέπει η οθόνη να είναι σβηστή όσο έχεις το κινητό στο αυτί. Ανάβει αυτόματα όταν το κατεβάσεις για να μπορείς να τερματίσεις την κλήση. Σε stock roms τουλάχιστον, σε custom μπορεί να γίνεται το ανάποδο :p

Ειχα ξεχασει να κουμπωσω το 1 απο τα 2 πλαστικα covers για τους proximity sensors! Ολα κομπλε τωρα.
btw, αυτα ηταν τα πιο δυσκολα να ξηλωθουν, τα 2 πλαστικα των proximity sensors και το πλαστικο τζαμακι της front camera. Πολυ πιστολακι και σπρωξιμο απο μπροστα προς τα πισω και ξεκολανε!





Μεσ (!) μην πάρεις, είχα σχεδόν από την αρχή, και μου δημιούργησε πρόβλημα στο πίσω καπάκι. Έκανε "σταμπες" ανάλογα με το που ήταν οι τρύπες του, και έδινε υφή γυαλόχαρτου :down:
Αναφέρομαι σε αυτήν (http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-BLUE-PERFORATED-MESH-HARD-BACK-CASE-COVER-FOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-/390475921107?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item5aea2db6d3) ακριβώς (ή παρόμοιες). Ενώ κουμπώνει πολύ καλά, προσθέτει και grip στην λαβή του κινητού και προστατεύει καλά από πτώσεις, στη διάρκεια του χρόνου δημιουργεί πρόβλημα.

Τα pouch τα φοβάμαι, έχω δει πολλές πτώσεις πάνω στο βιαστικό βάλε-βγάλε του κινητού από εκεί. Η καλύτερη προστασία είναι θήκη σιλικόνης.
Αλλά και πάλι, με τις τιμές που έχουν οι προσόψεις, καλύτερα να μην βάλεις τίποτα. Και εγώ είχα πάρει 5-6 θήκες, πεταμένα λεφτά.

Μηπως ειχες παρει αυτην εδω την hybrid (http://www.ebay.co.uk/itm/for-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-Black-Hybrid-TPU-Silicone-Soft-Cover-Case-ZVSA393-/150875799066?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2320e5fe1a);

Αυτην μαλλον θα παρω και μια πλαστικη, πχ αυτην εδω την πρασινη (http://www.ebay.com/itm/Green-PLASTIC-Hard-Case-Cover-Protector-for-Sony-Ericsson-Neo-MT15i-Neo-V-MT11i-/180865527991?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item2a1c6cf0b7), εχεις μηπως καμια τετοια;

Απο την απλη μαυρη θηκη σιλικονης που εχω, εχω παραπονα. στο κατω μερος τελειωνει ακριβως εκει που ειναι τα hard buttons, και ειναι 'πολυ δυσκολο' να πατηθουν

djpar
15-04-13, 18:45
περιεργο...και νομιζω οτι εχω βγει κ εκτος εγγυησης αλλα γενικα μια χαρα τα παει και στο gps πλεον...παιζει να ετυχε κ να κολλησε

tsavman
15-04-13, 19:51
Ειχα ξεχασει να κουμπωσω το 1 απο τα 2 πλαστικα covers για τους proximity sensors! Ολα κομπλε τωρα.
btw, αυτα ηταν τα πιο δυσκολα να ξηλωθουν, τα 2 πλαστικα των proximity sensors και το πλαστικο τζαμακι της front camera. Πολυ πιστολακι και σπρωξιμο απο μπροστα προς τα πισω και ξεκολανε!


Όσο αναλύεις την διαδικασία, τόσο πιο πολύ τρομάζω! :lol:



Μηπως ειχες παρει αυτην εδω την hybrid (http://www.ebay.co.uk/itm/for-Sony-Ericsson-Xperia-Neo-V-Black-Hybrid-TPU-Silicone-Soft-Cover-Case-ZVSA393-/150875799066?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item2320e5fe1a);

Αυτην μαλλον θα παρω και μια πλαστικη, πχ αυτην εδω την πρασινη (http://www.ebay.com/itm/Green-PLASTIC-Hard-Case-Cover-Protector-for-Sony-Ericsson-Neo-MT15i-Neo-V-MT11i-/180865527991?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item2a1c6cf0b7), εχεις μηπως καμια τετοια;

Απο την απλη μαυρη θηκη σιλικονης που εχω, εχω παραπονα. στο κατω μερος τελειωνει ακριβως εκει που ειναι τα hard buttons, και ειναι 'πολυ δυσκολο' να πατηθουν

Η υβριδική :p μοιάζει με συνδυασμό της mesh και σιλικόνης. Δεν την έχω, αλλά χοντροκομμένη μου φαίνεται.
Επειδή είχα περίπου ένα χρόνο το κινητό με θήκες, η αίσθησή του "γυμνό" δεν παίζεται.:twisted:
Όσον αφορά την πράσινη (μπλουάργκ), τα γούστα είναι σχετικά :whistle:

Αν το ζητούμενο είναι καθαρά η προστασία, πάρε την πρώτη. Κατά τα άλλα, η γνώμη μου για τις θήκες είναι γνωστή, ειδικά για αυτό το κινητό. Το έχουμε όλοι ήδη ένα χρόνο τουλάχιστον, και οι καινούριες προσόψεις κάνουν 12 ευρώ ;)

flamelab
15-04-13, 22:54
Linux 3.x kernel σε Xperia 2011 devices; Καποιος το προσπαθει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2234701

tsavman
15-04-13, 23:02
Είναι και δικός μας, πατρίδα :oneup:

Gordito
16-04-13, 01:16
Όσο αναλύεις την διαδικασία, τόσο πιο πολύ τρομάζω! :lol:



Η υβριδική :p μοιάζει με συνδυασμό της mesh και σιλικόνης. Δεν την έχω, αλλά χοντροκομμένη μου φαίνεται.
Επειδή είχα περίπου ένα χρόνο το κινητό με θήκες, η αίσθησή του "γυμνό" δεν παίζεται.:twisted:
Όσον αφορά την πράσινη (μπλουάργκ), τα γούστα είναι σχετικά :whistle:

Αν το ζητούμενο είναι καθαρά η προστασία, πάρε την πρώτη. Κατά τα άλλα, η γνώμη μου για τις θήκες είναι γνωστή, ειδικά για αυτό το κινητό. Το έχουμε όλοι ήδη ένα χρόνο τουλάχιστον, και οι καινούριες προσόψεις κάνουν 12 ευρώ ;)

Eιναι και η προστασια, το πλαινο ασημί πλαστικο ειχε σπασει και ειχε φυγει τελειως το power key.
To πισω μερος του case ειχε κατι τεραστιες γρατζουνιες, μπροστα τα hard buttons ειχαν ξεφτισει και το case ξεφλουδιζε.

To κινητο ειναι ενα θεμα ποσο θα το κρατησω ακομα, μακαρι να μπορεσω να το αλλαξω το καλοκαιρι αν μπορω οικονομικα, αλλα η αληθεια ειναι οτι στα 200€ max δεν εχει βγει ακομα το κινητο που θα με εντυπωσιασει σε σχεση με το neo v.

- - - Updated - - -

Aπο θηκες, πηρα τελικα την hybrid, ενα πρασινο pouch με το σημα του android, και επειδη μου την ειπες για την πρασινη, πηρα την αντιστοιχη κιτρινη :p
Oλα μαζι 5€, τζαμπα πραμα :p

johnson
16-04-13, 01:42
Είναι και δικός μας, πατρίδα :oneup:

Ο συγκεκριμένος έχει κάνει απίστευτη δουλειά και στα x10 mini/mini pro. :respekt:

tsavman
16-04-13, 10:24
Eιναι και η προστασια, το πλαινο ασημί πλαστικο ειχε σπασει και ειχε φυγει τελειως το power key.
To πισω μερος του case ειχε κατι τεραστιες γρατζουνιες, μπροστα τα hard buttons ειχαν ξεφτισει και το case ξεφλουδιζε.

To κινητο ειναι ενα θεμα ποσο θα το κρατησω ακομα, μακαρι να μπορεσω να το αλλαξω το καλοκαιρι αν μπορω οικονομικα, αλλα η αληθεια ειναι οτι στα 200€ max δεν εχει βγει ακομα το κινητο που θα με εντυπωσιασει σε σχεση με το neo v.

- - - Updated - - -

Aπο θηκες, πηρα τελικα την hybrid, ενα πρασινο pouch με το σημα του android, και επειδη μου την ειπες για την πρασινη, πηρα την αντιστοιχη κιτρινη :p
Oλα μαζι 5€, τζαμπα πραμα :p


Με την hybrid θα είσαι ΟΚ τότε, αν και πολύ γκουμούτσα την κόβω. Εγώ από την στιγμή που σταμάτησα να του βάζω θήκη, δεν κατάφερα να το κρατήσω ξανά με θήκη επάνω του. Μου φαινόταν πολύ χοντροκομμένο στο χέρι, και είχα να φανταστείς την mesh που μου έδειξες. Η "λαστιχένιες" είναι ελαφρώς πιο μεγάλες :p
Με γεια πάντως, και καλοφόρετες, παραδόξως η κίτρινη με ψήνει και εμένα, φάση ανοιξιάτικη και έτσι :lol:



Ο συγκεκριμένος έχει κάνει απίστευτη δουλειά και στα x10 mini/mini pro. :respekt:

Να του στείλουμε ένα neo v να φτιάξει καμία JB της προκοπής;

Gordito
16-04-13, 12:59
Ρε για βοηθηστε με λιγο.

Ψαχνω για λευκα handsfree για το κινητο. Ποια ειναι compatible με το κινητο;

tsavman
16-04-13, 15:06
Compatible σίγουρα είναι τα αυθεντικά sony, στα υπόλοιπα μπορεί να μη δουλεύει το μικρόφωνο και το κουμπί ελέγχου. Κάπου είχα διαβάσει ότι η sony (κλασσικά) έκανε μπαγαποντιά με το βίσμα. Ρώτα και στο myphone, μήπως έχει βρει άλλος compatible (εκτός αυθεντικών) handsfree.

Στα υπόλοιπα νέα, έκανα την αλλαγή της πρόσοψης με την καινούρια που είχα πάρει, και πλέον έχω ένα ασημί neo v.
Σχεδόν τα κατάφερα, και λέω σχεδόν γιατί αν και αφαίρεσα το digitizer (ευκολάκι) και το ribbon από πάνω (δυσκολάκι) που περιέχει τους αισθητήρες σχετικά ανώδυνα (χωρίς βλάβες) και το έκλεισα χωρίς να μπουν σκόνες, δεν κατάφερα να βάλω σωστά το πλαϊνό κάλυμμα της μεριάς που έχει τα κουμπιά power/volume/camera. Απλά είναι αδύνατον να κουμπώσει σωστά, με αποτέλεσμα το κουμπί της κάμερας να πατιέται μόνο μέχρι την πρώτη σκάλα, και το power να αφήνει μία άσχημη αίσθηση στο πάτημά του.
Δοκίμασα και τον συνδυασμό του παλιού πλαϊνού με τα καινούρια κουμπιά, και πάλι τα ίδια. Η συσκευή φαίνεται κουμπωμένη σωστά εσωτερικά, από την άλλη μεριά δεν έχω κανένα πρόβλημα, και αναρωτιέμαι αν φταίνε τα καινούρια κουμπάκια, γιατί δεν τα βλέπω να πατάνε σωστά. Τα λαστιχάκια που έχουν από πίσω για να κουμπώσουν στο κάλυμμα δεν φαίνονται 100% σωστά.

Gordito
16-04-13, 15:21
Εχεις βαλει σωστα τα κουμπια πανω στο πλαστικο;
Εχουν κατι τρυπουλες πισω στο λαστιχο και πρεπει να τα ζορισεις να μπουνε στις αντιστοιχες θεσεις στο πλαινο καλυμμα.

Μετα, το πλαινο καλυμμα, εχει κατι πολυ μικρα πλαστικα που εξεχουνε, σχεδον δεν φαινονται, και πρεπει να κουμπωσουν πανω στο κινητο.

Αν και νομιζω την 'πατατα' την εκανες οταν εβαλες τα κουμπακια πανω στο πλαινο, ξανακοιτα τις τρυπουλες που σου λεω.

tsavman
16-04-13, 17:25
Ναι, είδα τόσο τις τρυπούλες στο λάστιχο, όσο και τα πλαστικά που κουμπώνουν πάνω στο κινητό.
Τι να πω, θα το ανοίξω άλλη μία και θα το ξαναπροσπαθήσω, αλλιώς με βλέπω να βάζω το παλιό πλαϊνό, έστω προσωρινά.

crypter
17-04-13, 16:20
Παιδιά. Ποια απο τις τελευταίες rom είναι η πιο smooth/stable για το neo v; Γιατί αυτή που έχω τώρα τρώει τρελές φρίκες επειδή την είχα πειράξει παλιότερα και δεν είναι και τόσο usable το κινητό. :p

Gordito
17-04-13, 16:35
Βαλε την KangXperia Project (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1927053). Μαζι με Fusion Kernel. Δε θυμαμαι ποια εκδοση kernel, αν θες θα την βρω.
Δες screens απο μενα εδω (http://www.adslgr.com/forum/threads/442456-Android-screenshots?p=5022696&viewfull=1#post5022696)

Η ρομ δεν καταλαβαινει τιποτα, εχω Line, FB Messenger, swiftkey, nova, whatsapp, csip, contacts+ να τρεχουν συνεχως πλεον και εχω 100-130ΜΒ συνεχως ελευθερα.

Μπαταρια; Το ζοριζω 3 ωρες οθονη με mobile data ολη μερα + games + voip και βγαζει 24 ωρες ανετα, αν δεν εχω mobile data βγαζω μεχρι και 3ημερο με ελαφρια χρηση (3 ωρες οθονη)
Το μεγαλο + της ρομ ειναι το customization (aokp features) 5 onscreen buttons, customizable lockscreen που προσθετεις δικα σου targets κλπ

Περιττο να πω οτι ολα δουλευουν ρολοι, η ρομ ειναι smooth/lagfree κανενα προβλημα/κολημα
Μετα απο 2 μηνες χρησης, δεν την αλλαζω με τιποτα. Και τις εχω δοκιμασει ΟΛΕΣ (εκτος απο MIUI)

crypter
17-04-13, 16:47
Έχεις και link για τον kernel; Αν είναι περνάω πρώτα τον kernel με fastboot και μετά καπάκι την rom μεσα απο recovery/ reboot για να περαστεί καλά και μετά gapps;
:)

Επίσης απο εδώ http://goo.im/devs/kxp/haida/ πιο image κατεβάζω;

Gordito
17-04-13, 16:54
Κανενα, το link ειναι broken.
Αν θες ζητα λινκ στο θεμα του xda, αλλιως θα σε βοηθησω μολις γυρισω σε 2-3 ωρες, τωρα φευγω επειγοντως.

crypter
18-04-13, 14:51
Έβαλα την KangXperia με fusion kernel και πετάει! :D Mακράν πιο smooth απο πρίν. Thx Gordito.

@ ADSLgr.com All rights reserved.