PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

LEFTKOYL
07-02-12, 21:16
Στον χωρο ομως σιγουρα ειδες..

tsavman
07-02-12, 21:25
Στον χωρο ομως σιγουρα ειδες..

Στον εσωτερικό χώρο αναφέρεσαι; Γενικά χρησιμοποιώ γύρω στις 30 εφαρμογές, οπότε δεν έχω πρόβλημα χώρου. Εξ'ορισμού, οι "μεγάλες" και αυτές που τρέχω σπάνια πηγαίνουν στην SD.

thn nila mou...
07-02-12, 21:51
Καλησπέρα, είμαι κι εγω κάτοχος εδω και 3 εβδομάδες του neo v. Είναι το πρώτο μου android οπότε ακομα ψάχνομαι..

ο οδηγός απο το myphone.gr (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) είναι ιδανικός για να ξεκινήσει καάποιος με android και αναφέρεται συγκεκριμένα στο neo v


για όποιον θέλει root την .62 υπάρχει
guide (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431033) στο xda που χρησιμοποιησα o ίδιος και δουλεψε μια χαρα.

ή αυτο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1446308)που προτεινε καποιος φιλος νωρίτερα.Προσωπική γνώμη: δεν αξίζει τον κόπο η αναβαθμιση. κρατήστε την .42 και όταν με το καλό...

λίστες bloatware που μπορεί να φύγει:

απο τοn zxr του myphone.gr (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937652#post3937652)
και απο το xda που προαναφέρθηκε (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1366314)


καθως και πως να απενεργοποιησεις το ALS (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3939311#post3939311) (θέλει root)

οδηγός (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3966410#post3966410)για αριθμητικο μετρητη μπαταρίας και επιλογή reboot στο power button

mod για να έχεις "διακοπτες" wifi,bluetooth,κτλ στο notification bar όπως στο sbsettings σε iOS:
αυτό (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465795)
και αυτο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1392472)

το δεύτερο είναι πιο όμορφο πιστεύω.

σίγουρα δείτε αυτό το θέμα (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1374151)στους xda οπου έχει μια λίστα με tricks & mods που δουλευουν στο neo v συμπεριλαμβανομενων όσων προανεφερα.έχει και ένα για να ξεκλειδώνεις το κινητο με συνδυασμο harware buttons (home,menu)


ελπίζω να βοηθησα και να μην τα έκανα θάλασσα με τα links

EDIT: στο γνωστό φορουμ για κινητά έχει ανέβει απο τον/τη lousou76 ένας όσο γίνετα αυτοματοποιημένος οδηγός (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3979934)για root .62,cwm και αρκετα ακομα tweaks

tsavman
08-02-12, 00:10
Πολύ καλό ποστ, να έχουμε συγκεντρωμένα και εδώ όλα τα χρήσιμα links :respekt:

Προσωπικά το root στην .62 μου φαίνεται λίγο μπελάς, αλλά δεν το αποκλείω. Θέλω να έχω ξεκάθαρη αντίληψη πως πάει το κινητάκι stock για μερικές ημέρες.

Bananas
08-02-12, 01:18
Το μπλε είναι gradient blue :rolleyes:

Επιβεβαιώνω πάντως ότι σε όσα έχω πιάσει στο χέρι μου (συμπεριλαμβανομένου του δικού μου), το πλαστικό στ'αριστερά είναι κάπως χαλαρό. Το δικό σου nnn πως το νιώθεις;

Σχετικά με updates και root, μπορώ να πω πως rooted στην .48 και με ξηλωμένο όλο το bloatware της sony σε σχέση με stock στην .68 όπου βρίσκομαι εδώ και λίγες μέρες, δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στην απόκριση. Ίσως λίγο καλύτερη αυτονομία με την .68 αλλά είναι νωρίς για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.

Να αναφέρω ότι το update από .48 σε .68 γίνεται τελείως ανώδυνα χωρίς να χρειαστεί καμία επανεγκατάσταση εφαρμογής ή ρύθμιση του τηλεφώνου από την αρχή.

και σε μενα επίσης τρίζει ελαχιστα το αριστερό πλαστικό. Ειναι καπως χαλαρό. Ενταξει value for money κινητο είναι. θυσιαζεις λιγο ποιοτητα πλαστικων για να χεις καλο hardware. Απο εμφανιση παντως για μενα σκιζει!

Gordito
08-02-12, 01:45
το εχω και εγω εδω και 3 μερες. Φαινεται να πεταει, αρκετα γρηγορο.

Η ελλειψη hardware buttons για πραγματοποιηςη και τερματιςμο κληςεων ειναι για μενα μειονεκτημα, καθως και με χαλαει πολυ το power button που ειναι μικρο.

Το typing ειναι ανετο ακομα και για εμας που εχουμε μεγαλα δακτυλακια.


Τρομερη βελτιωση από το προηγουμενο low end android κινητο μου (LG GT 540 Optimus)

tsavman
08-02-12, 11:57
Εμένα με χαλάει η θέση της USB σύνδεσης/φόρτισης.
Ειδικά αν το βάλεις το κινητό σε βάση αυτοκινήτου ενώ φορτίζει, το καλώδιο που βγαίνει απο πάνω δεν κρύβεται με τίποτα.

PiFd
08-02-12, 15:27
Πάντως για 199 ευρώ το κινητό είναι φοβερό. Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο με αυτά τα χαρακτηριστικά σε αυτήν τη τιμή. Πάντως τα τραξιματάκια του στα πλαϊνά πλαστικά τα έχει :whistle:

tsavman
08-02-12, 15:58
Αν έχετε μικρό σταυροκατσαβιδάκι (:p) δοκιμάστε να σφίξετε τις βίδες που βρίσκονται κάτω από το πίσω κάλυμα στη συσκευή.

Έχει αναφερθεί ότι αυτό ελαττώνει τα τριξίματα.

Gordito
24-02-12, 16:08
Nα πω την αποψη μου μετα απο περιπου ενα μηνα χρησης.

Τελικα συμφωνω οτι τα hard buttons ειναι μειονεκτημα. Στο προηγουμενο κινητο που ειχε μικροτερη οθονη δεν ηταν αισθητο, αλλα τωρα, πρεπει να συρεις το κινητο στο χερι σου και να βαλεις δυναμη για να πατησεις το back.

Με χαλαει πολυ που το κουμπι που κλειδωνει την οθονη ειναι στο πλαι, και ειναι παρα πολυ μικρο. Αναγκαστικα κλειδωνω με widget.

O εσωτερικος χωρος δεν με χαλαει, μιας εχω ηδη εγκαταστησει καμια 50ρια εφαρμογες απο το market, και καμια 10ρια εκτος και εχω ακομα 60-70 Mbs. Μου φαινεται υπεραρκετος.

Καλη η καμεριτσα του, μειονεκτημα οτι αργει να κανει focus και το LED flash πραγματικα σε τυφλωνει. Διαφορες εφαρμογες απο το market πραγματικα απογειωνουν τις δυνατοτητες.
Δεν μπορω επισης να τραβηξω πανοραμικες φωτογραφιες, ενω ηδη διαθετω φωτογραφικη sony και ειμαι εξοικειωμενος με το sweep.

Η οθονη πραγματικα ειναι χαμηλη και θελει οπωσδηποτε root για να βαλεις εκεινο το προγραμματακι που την κανει πιο φωτεινη. Τωρα, στον ηλιο δεν πολυβλεπεις, φανταζομαι το καλοκαιρι τι θα γινεται.

Εχεις κανεις το Skype;
Ενω αποδιδει πολυ καλα η καμερα του σε 3g, και εχει βελτιωθει σαν προγραμμα, εχω την αισθηση οτι το κινητο γινεται πιο αργο οταν το εχω απλα ανοικτο.

netlag
25-02-12, 01:08
Ενας φιλος εχει αναβαθμιση στην Cosmote. Υπαρχει μαγαζι που μπορει να χρησιμοποιησει την αναβαθμιση του και να αγορασει το Neo V?

tsavman
25-02-12, 12:37
Ενας φιλος εχει αναβαθμιση στην Cosmote. Υπαρχει μαγαζι που μπορει να χρησιμοποιησει την αναβαθμιση του και να αγορασει το Neo V?


Ίσως σε κάποιο συνοικιακό κατάστημα (όχι μεγάλη αλυσίδα) το οποίο έχει και vodafone και cosmote. Εγώ έτσι είχα πάρει το ZTE BLADE πέρισυ, ενώ είχα cosmote.

Αλλιώς μπορεί να πουλήσει την επιδότησή του σε κάποιον φίλο και να πάρει μόνο τη συσκευή από τη vodafone.



Προς τους υπόλοιπους κατόχους, με το τρίξιμο του πλαϊνού πως τα πάτε; Έχω την εντύπωση ότι μετά από ενάμιση μήνα χρήσης κάπως έχει αυτο-βελτιωθεί η κατάσταση :p (ή απλά το συνήθισα :lol: )

nnn
25-02-12, 12:42
Εμένα δεν τρίζει :twisted:

btw πολύ ευχαριστημένος ως τώρα.

tsavman
25-02-12, 12:49
Τελικα συμφωνω οτι τα hard buttons ειναι μειονεκτημα. Στο προηγουμενο κινητο που ειχε μικροτερη οθονη δεν ηταν αισθητο, αλλα τωρα, πρεπει να συρεις το κινητο στο χερι σου και να βαλεις δυναμη για να πατησεις το back.


Δεν είναι τα κουμπιά το μειονέκτημα για την κίνηση που κάνει ο αντίχειρας, αλλά η αναλογία διαστάσεων της οθόνης. Με 3.7'' εγώ θα την ήθελα πιο πλατιά και πιο κοντή.




Με χαλαει πολυ που το κουμπι που κλειδωνει την οθονη ειναι στο πλαι, και ειναι παρα πολυ μικρο. Αναγκαστικα κλειδωνω με widget.


Αυτό είναι φουλ εκνευριστικό όταν βάζω το κινητό σε βάση αυτοκινήτου. Συν το ότι το usb είναι από πάνω και δε βολεύει το cable management (:p) του φορτιστή στην εν λόγω βάση.




O εσωτερικος χωρος δεν με χαλαει, μιας εχω ηδη εγκαταστησει καμια 50ρια εφαρμογες απο το market, και καμια 10ρια εκτος και εχω ακομα 60-70 Mbs. Μου φαινεται υπεραρκετος.


Μία από τα ίδια.




Καλη η καμεριτσα του, μειονεκτημα οτι αργει να κανει focus και το LED flash πραγματικα σε τυφλωνει. Διαφορες εφαρμογες απο το market πραγματικα απογειωνουν τις δυνατοτητες.
Δεν μπορω επισης να τραβηξω πανοραμικες φωτογραφιες, ενω ηδη διαθετω φωτογραφικη sony και ειμαι εξοικειωμενος με το sweep.


Για πρότεινε μερικές εφαρμογές;

Η κάμερα πάντως είναι υπερπλήρης ρυθμίσεων, τόσο στα αυτόματα προγράμματα όσο και στα χειροκίνητα. Κάποιες φορές αργεί να κάνει focus αλλά οι δυνατότητες που δίνει στο χειροκίνητο focus πολλές φορές δεν υπάρχουν ούτε σε compact ψηφιακές.

Πανοραμικές τραβούσα μια χαρά με την .42, στην .62 δεν τα'χω καταφέρει ακόμα :crazy:




Η οθονη πραγματικα ειναι χαμηλη και θελει οπωσδηποτε root για να βαλεις εκεινο το προγραμματακι που την κανει πιο φωτεινη. Τωρα, στον ηλιο δεν πολυβλεπεις, φανταζομαι το καλοκαιρι τι θα γινεται.


Μέχρι το καλοκαίρι θα έχουμε ICS όπου πιστεύω θα υπάρχει επιλογή απενεργοποίησης του brightness sensor. Αλλιώς .42+root και disable auto brightness. :rolleyes:




Εχεις κανεις το Skype;
Ενω αποδιδει πολυ καλα η καμερα του σε 3g, και εχει βελτιωθει σαν προγραμμα, εχω την αισθηση οτι το κινητο γινεται πιο αργο οταν το εχω απλα ανοικτο.

Δεν ξέρω για το skype, αλλά είναι ξεφτίλα να κάνει ο φαδερ βιντεοκλήσεις (μέσω κινητής) με το αρχαίο μου LG Viewty και να με κοροϊδεύει που εγώ δεν μπορώ :down::lol:

nnn
25-02-12, 12:50
Μιλάω τακτικά με skype από Wifi χωρίς κανένα πρόβλημα.

tsavman
25-02-12, 12:51
Εμένα δεν τρίζει :twisted:




Το κατσαβίδιασες; :lol:

nnn
25-02-12, 12:53
:nono: μέχρι να πάρει ICS θα είμαι καλό παιδί
:lol:

tsavman
25-02-12, 13:00
:nono: μέχρι να πάρει ICS θα είμαι καλό παιδί
:lol:

Τι, δηλαδή είσαι φουλ μαμά; :crazy:

Gordito
25-02-12, 13:06
Δεν είναι τα κουμπιά το μειονέκτημα για την κίνηση που κάνει ο αντίχειρας, αλλά η αναλογία διαστάσεων της οθόνης. Με 3.7'' εγώ θα την ήθελα πιο πλατιά και πιο κοντή.

Πιο πλατια δεν νομιζω, εγω προσωπικα θα επρεπε να τραβηξω παραπανω το δαχτυλο για να γραψω και δε θα με βολευε.

Τρομερη λυση στο προβλημα που ειχα με το typing ειναι το Swiftkey, αλλα μου αρεσει και το ενσωματωμενο alphanumeric keyboard (το θεμα με το τελικο ς να μην ειχε μονο.)







Για πρότεινε μερικές εφαρμογές;

Μη φανταστεις και τιποτα σοβαρο, εχω δοκιμασει Cartoon Camera για χαβαλε, Camera360 που εχει αρκετα effects, και Lapse It Pro, για lapse capture ανα δευτερολεπτο.





Πανοραμικές τραβούσα μια χαρά με την .42, στην .62 δεν τα'χω καταφέρει ακόμα :crazy:

Δεν ειχα δοκιμασει καν στην .42 Μαλλον θα γυρισω σε αυτην ομως, θελω root να ξηλωσω κατι Wisepilot κλπ



Δεν ξέρω για το skype, αλλά είναι ξεφτίλα να κάνει ο φαδερ βιντεοκλήσεις (μέσω κινητής) με το αρχαίο μου LG Viewty και να με κοροϊδεύει που εγώ δεν μπορώ :down::lol:

Δοκιμασα μια φορα με δικτυο κινητης κα μια φορα με wi fi. Και στις 2 δεν ειχα παραπαπονο, τουλαχιστον ο ηχος πηγαινε αρκετα καλα. Ελαχιστα σπασιματα με το δικτυο κινητης.

tsavman
25-02-12, 13:18
Μη φανταστεις και τιποτα σοβαρο, εχω δοκιμασει Cartoon Camera για χαβαλε, Camera360 που εχει αρκετα effects, και Lapse It Pro, για lapse capture ανα δευτερολεπτο.


Cool, θα τις ρίξω μια ματιά :up:




Δεν ειχα δοκιμασει καν στην .42 Μαλλον θα γυρισω σε αυτην ομως, θελω root να ξηλωσω κατι Wisepilot κλπ


Είχα κάνει root + ξήλωμα όλου του bloatware, αλλά πέρα από τον περισσότερο χώρο δεν είδα κάποια διαφορά στις επιδόσεις. Και με την .62 το ίδιο γρήγορο είναι το κινητό.




Δοκιμασα μια φορα με δικτυο κινητης κα μια φορα με wi fi. Και στις 2 δεν ειχα παραπαπονο, τουλαχιστον ο ηχος πηγαινε αρκετα καλα. Ελαχιστα σπασιματα με το δικτυο κινητης.

Με δίκτυο κινητής πως;; Νομίζω είναι περιορισμός του android, πέρα από κάτι samsung και LG που το καταφέρνουν με ματσακονιές. :hmm:

nnn
25-02-12, 13:19
Τι, δηλαδή είσαι φουλ μαμά; :crazy:
ναι :tooth

έχω απεγκαταστήσει κάτι mcafee κλπ αλλά δεν έχω επέμβει στο σύστημα, δεν μου έχει χρειαστεί ως τώρα άλλωστε

tsavman
25-02-12, 13:21
ναι :tooth

έχω απεγκαταστήσει κάτι mcafee κλπ αλλά δεν έχω επέμβει στο σύστημα, δεν μου έχει χρειαστεί ως τώρα άλλωστε


Παίζει να είσαι ο μόνος :lol:

nnn
25-02-12, 13:23
Παίζει να είσαι ο μόνος :lol:
Είπαμε είμαι καλό παιδί (για κάνα τρίμηνο) μετά..... :twisted:

tsavman
25-02-12, 13:25
Είπαμε είμαι καλό παιδί (για κάνα τρίμηνο) μετά..... :twisted:

Δε σε κόβω να βάζεις χέρι στην ICS either :p

Gordito
25-02-12, 14:09
Προσπαθω να εκκινησω το τηλεφωνο σε fastboot mod αλλα ενω εχω εγκαταστησει Android sdk κλπ και φαινεται η συσκευη με ερωτηματικο στο Device manager.

Aλλα δεν βρισκει drivers ποτε και δεν βλεπω τιποτα οταν δινω 'fastboot devices'

Aκολουθω αυτον τον οδηγο (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1431033)

nnn
25-02-12, 14:26
Δε σε κόβω να βάζεις χέρι στην ICS either :p
μην ορκίζεσαι :p:p

Gordito
25-02-12, 15:13
Oμορφα.

Αφου βρηκα λυση στο προβλημα, εκανα unlock τον bootloader και ρουταρα το τηλεφωνο, τωρα δεν δουλευει το home button.

Πλακα κανουμε;

tsavman
25-02-12, 15:52
Oμορφα.

Αφου βρηκα λυση στο προβλημα, εκανα unlock τον bootloader και ρουταρα το τηλεφωνο, τωρα δεν δουλευει το home button.

Πλακα κανουμε;


Τι το σκαλίζεις;
Ρίξε ένα SEUS και πάλι από την αρχή :p

Gordito
25-02-12, 16:05
Εστρωσε μετα απο restart.

Τωρα εχουμε full φωτισμο, ξηλωσαμε αχρηστες μαμα εφαρμογες που επιαναν χωρο και μακαρι να ειχαμε και δυνατοτητες oc με αυτον τον kernel!

Για αποφυγη διαφημισεων;

nikotsal
25-02-12, 18:21
Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, μου χάνει σχετικά εύκολα το σήμα gps στην πλοήγηση ή μου αλλάζει θέση και με "βλέπει" σε παράπλευρο δρόμο. Το πρόβλημα μειώνεται μόλις ενεργοποιήσω τα δεδομένα. (αλλά και πάλι μπορεί να το κάνει).
Το κινητό το έχω στην ίδια θέση που είχα το Ν85 με το οποίο δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.
Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό?

tsavman
25-02-12, 18:37
Εστρωσε μετα απο restart.

Τωρα εχουμε full φωτισμο, ξηλωσαμε αχρηστες μαμα εφαρμογες που επιαναν χωρο και μακαρι να ειχαμε και δυνατοτητες oc με αυτον τον kernel!

Για αποφυγη διαφημισεων;

Ωραίος!
Overclocking δε σου χρειάζεται σε κανονική χρήση νομίζω :cool:

Για τις διαφημίσεις, AdFree (https://market.android.com/details?id=com.bigtincan.android.adfree&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5iaWd0aW5jYW4uYW5kcm9pZC5hZGZyZWUiXQ..)

Gordito
25-02-12, 22:03
Να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, μου χάνει σχετικά εύκολα το σήμα gps στην πλοήγηση ή μου αλλάζει θέση και με "βλέπει" σε παράπλευρο δρόμο. Το πρόβλημα μειώνεται μόλις ενεργοποιήσω τα δεδομένα. (αλλά και πάλι μπορεί να το κάνει).
Το κινητό το έχω στην ίδια θέση που είχα το Ν85 με το οποίο δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.
Συμβαίνει και σε κανέναν άλλον αυτό?

Το παρατήρησα και εγώ σήμερα αυτό.. Δεν με πειράζει που δεν έχει ακρίβεια στα στενά αλλά χάνεται στιγμιαία και σε δείχνει στο αντίθετο ρεύμα.

gcf
25-02-12, 22:52
Σε μένα δεν το κάνει, μήπως είναι θέμα λογισμικο;

Hmmytheos
26-02-12, 01:28
Λοιπον σκοπευω να αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα στο εν λογω:

Sony Ericsson Neo V Blue
1)http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Neo-V-Blue-1121012311801.htm

και στο

Sony Ericsson Live with Walkman Black
2) http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Xperia-Live-Black-1253-7324.htm

το παλιο μου κινητο ειναι το SE W902... (για να παρετε μια ιδεα)
γενικα το να εχει ολες τις δυνατοτητες ενος mp3player (fast forward, μεγαλη αυτονομια μπαταριας etc) ειναι απαιραιτητο...

Αυτο που παρατηρησα νομιζω απο το λιγο που εψαξα ειναι οτι το 1ο ειναι καλυτερο στην αναλυση οθονης, αναπαραγωγη βιντεο και εικονας (και λογω Bravia engine).
Ενω το 2ο θεωρητικα ως walkman ειναι καλυτερο στην αναπαραγωγη ηχου.

Κατα τα αλλα δεν εχουν τρομερες διαφορες...
Compare the above (http://www.esato.com/phones/compare.php?phone=847&cp=838)
Εξωτερικα μου φαινεται πιο ωραιο το 2ο

Ο κοσμος σιγουρα ζηταει κυριως το Νεο V αλλα εγω θελω και τη γνωμη πιο ειδικων…
Παντως το w902 που ειχα προηγουμενως με απογοητευσε μετα απο 3 χρονια χρησης καθως καποια κουμπια αρχισαν να μην λειτουργουν και γενικοτερα νομιζω η υποστηριξη της SE δεν ειναι και η πιο αξιοπιστη… το οτι το ενα ανηκει στη σειρα Xperia (που τοσο εχει επενδυσει η SE) και το αλλο οχι ενδεχομενως να μετραει στο κατα ποσο σοβαρο support και validation εχει το καθενα...

Δυσκολευομαι να αποφασισω, για πειτε γνωμες με επιχειρηματα...

Gordito
26-02-12, 04:07
Σημερα τα εβλεπα και τα 2 κινητα στο media markt, μιας και ακριβως το ιδιο διλλημα εχει και η κοπελα.

To neo v εχει μεγαλυτερη οθονη με καλυτερη αναλυση, και ειναι και αισθητικα ομορφοτερο. Το walkman μου φαινεται χοντροκομενο με πολυ αλουμινιο/πλαστικο γυρω απο την οθονη.
Το μονο πλεονεκτημα που μπορω να βρω στο walkman, ειναι οτι εχει καλυτερο ηχειο (stereo).

Τα ειπες και εσυ, κατα τα αλλα τα specs ειναι ολοιδια. Το neo v εχει μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα και μεγαλυτερη οθονη, οποτε η αυτονομια ειναι περιπου ιδια.

Για μενα δεν τιθεται θεμα, το Neo v, λογω καλυτερης οθονης. Τα walkman καποτε ειχαν νοημα, στα dumphones, τωρα με το android, οι δυνατοτητες αναπαραγωγης ειναι ιδιες.

Εκτος αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η αναπαραγωγη απο το μεγαφωνο.

kostas2005
26-02-12, 10:26
Aν και πήρα το neo v στα 160 ευρο λόγο έκπτωσης
αν αγόραζα κινητό σήμερα θα διάλεγα κάτι με λίγη μνήμη παραπάνω
όχι SE αλλά samsung γιατί είναι η μόνη εταιρεία στα android που υποστηρίζει και κανονική βιντεοκληση μέσω gsm
Όταν το πήρα δεν το πίστευα ότι τα καμώματα της apple τα υιοθέτησε και η SE
Kατα τα άλλα για τα λεφτά που το πήρα ειναι μια χαρά

nikotsal
26-02-12, 11:31
Σε μένα δεν το κάνει, μήπως είναι θέμα λογισμικο;

Ποιο λογισμικό χρησιμοποιείς?

Hmmytheos
26-02-12, 12:16
Σημερα τα εβλεπα και τα 2 κινητα στο media markt, μιας και ακριβως το ιδιο διλλημα εχει και η κοπελα.

To neo v εχει μεγαλυτερη οθονη με καλυτερη αναλυση, και ειναι και αισθητικα ομορφοτερο. Το walkman μου φαινεται χοντροκομενο με πολυ αλουμινιο/πλαστικο γυρω απο την οθονη.
Το μονο πλεονεκτημα που μπορω να βρω στο walkman, ειναι οτι εχει καλυτερο ηχειο (stereo).

Τα ειπες και εσυ, κατα τα αλλα τα specs ειναι ολοιδια. Το neo v εχει μεγαλυτερη μπαταρια, αλλα και μεγαλυτερη οθονη, οποτε η αυτονομια ειναι περιπου ιδια.

Για μενα δεν τιθεται θεμα, το Neo v, λογω καλυτερης οθονης. Τα walkman καποτε ειχαν νοημα, στα dumphones, τωρα με το android, οι δυνατοτητες αναπαραγωγης ειναι ιδιες.

Εκτος αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ η αναπαραγωγη απο το μεγαφωνο.
Κοιταξε αν και στην αρχη λογω εμφανισης και συνηθειας με ενα walkman κινητο(το παλιο μου) ελεγα οτι θα παρω το live τωρα πια κλινω προς το Νεο V...

Ερωτησεις:
Οταν καθομαι (σπιτι) π.χ. θελω να ακουσω απο το ηχειο καμια εκπομπη, καμια παρουσιαση απο κανα συνεδριο και γενικα ομιλιες το ηχειο του Νεο V ειναι ανθρωπινο ή θα με κουρασει?

Οταν λες οι δυνατοτητες αναπαραγωγης δεν εχουν νοημα τι εννοεις? Οτι απλα μπορω να κατεβασω μια εφαρμογη και να εχω στο Νεο V οτι υποθετικα εχει προεγκατεστημενο το Walkman για fast forward, mix, etc?

Μαζι με οποιο παρω θα αγορασω θηκη οπωσδηποτε και μια καρτα μνημης τουλ. 8GB γιατι και ευαισθητα ειναι και μνημη αρχικα δεν εχουν... το παλιο μου κινηρο W902 εχει μια M2 card 8GB να φανταστω οτι αυτη δεν κανει για το νεο???

tsavman
26-02-12, 12:28
Λοιπον σκοπευω να αγορασω κινητο και ειμαι αναμεσα στο εν λογω:

Sony Ericsson Neo V Blue
1)http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Neo-V-Blue-1121012311801.htm

και στο

Sony Ericsson Live with Walkman Black
2) http://www.plaisio.gr/Cell-Phones-Internet/Mobile-Telephone/Cellular-Phones/Sony-Ericsson-Xperia-Live-Black-1253-7324.htm

το παλιο μου κινητο ειναι το SE W902... (για να παρετε μια ιδεα)
γενικα το να εχει ολες τις δυνατοτητες ενος mp3player (fast forward, μεγαλη αυτονομια μπαταριας etc) ειναι απαιραιτητο...

Αυτο που παρατηρησα νομιζω απο το λιγο που εψαξα ειναι οτι το 1ο ειναι καλυτερο στην αναλυση οθονης, αναπαραγωγη βιντεο και εικονας (και λογω Bravia engine).
Ενω το 2ο θεωρητικα ως walkman ειναι καλυτερο στην αναπαραγωγη ηχου.

Κατα τα αλλα δεν εχουν τρομερες διαφορες...
Compare the above (http://www.esato.com/phones/compare.php?phone=847&cp=838)
Εξωτερικα μου φαινεται πιο ωραιο το 2ο

Ο κοσμος σιγουρα ζηταει κυριως το Νεο V αλλα εγω θελω και τη γνωμη πιο ειδικων…
Παντως το w902 που ειχα προηγουμενως με απογοητευσε μετα απο 3 χρονια χρησης καθως καποια κουμπια αρχισαν να μην λειτουργουν και γενικοτερα νομιζω η υποστηριξη της SE δεν ειναι και η πιο αξιοπιστη… το οτι το ενα ανηκει στη σειρα Xperia (που τοσο εχει επενδυσει η SE) και το αλλο οχι ενδεχομενως να μετραει στο κατα ποσο σοβαρο support και validation εχει το καθενα...

Δυσκολευομαι να αποφασισω, για πειτε γνωμες με επιχειρηματα...


Χωρίς να έχω πιάσει το walkman στα χέρια μου, το neo v υπερτερεί στα χαρτιά.
Από τις φωτογραφίες πάλι το walkman φαίνεται ότι είναι πιο entry-level, προηγούμενης γενιάς smartphone, και ας έχει παρόμοια χαρακτηριστικά.

Και αφού η αναπαρωγωγή media εξαρτάται από το application στο android, δε νομίζω πως έχει λόγο ύπαρξης η σειρά walkman, εκτός αν έχει ιδιαίτερο ηχείο. Το neo v από την άλλη έχει xLoud, και στην πράξη το ηχείο του είναι δυνατό και καθαρό. Με ακουστικά φαντάζομαι τα δύο κινητά θα είναι το ίδιο.

Χωρίς να γνωρίζω τι υποστήριξη έχει το walkman από την κοινότητα, ξέρω ότι το neo v, σαν μέλος της σειράς xperia, θα πάρει κανονικά και επίσημα android 4.0. Από αυτό καταλαβαίνεις ότι όσον αφορά την υποστήριξη και εξέλιξή του, έχουμε να δούμε πολλά ακόμα.

Α, και το μπλε είναι φανταστικό :respekt:

........Auto merged post: tsavman πρόσθεσε 6 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........




Ερωτησεις:
Οταν καθομαι (σπιτι) π.χ. θελω να ακουσω απο το ηχειο καμια εκπομπη, καμια παρουσιαση απο κανα συνεδριο και γενικα ομιλιες το ηχειο του Νεο V ειναι ανθρωπινο ή θα με κουρασει?


Έχω ακούσει internet radio στη διαπασών για ώρες, χωρίς κανένα πρόβλημα :cool:




Οταν λες οι δυνατοτητες αναπαραγωγης δεν εχουν νοημα τι εννοεις? Οτι απλα μπορω να κατεβασω μια εφαρμογη και να εχω στο Νεο V οτι υποθετικα εχει προεγκατεστημενο το Walkman για fast forward, mix, etc?


Αφού είναι android και τα δύο, μπορείς να εγκαταστήσεις οποιαδήποτε εφαρμογή θέλεις (από τις χιλιάδες που υπάρχουν στο market) για αναπαραγωγή media.




Μαζι με οποιο παρω θα αγορασω θηκη οπωσδηποτε και μια καρτα μνημης τουλ. 8GB γιατι και ευαισθητα ειναι και μνημη αρχικα δεν εχουν... το παλιο μου κινηρο W902 εχει μια M2 card 8GB να φανταστω οτι αυτη δεν κανει για το νεο???

Όχι, η M2 δεν ταιριάζει γιατί είναι memory stick. Ευτυχώς, αν και sony, ξέφυγε επιτέλους από αυτό και γύρισε σε microSD όπως όλοι (είναι φθηνότερο). Θα πάρεις μία 8GB ή περισσότερα, κατηγορίας class 6 ή class 10 και είσαι κομπλέ. Από θήκες εγώ έχω 2 τέτοιες (http://www.ebay.co.uk/itm/130563959961?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649)(μία λευκή και μία μπλε) και αυτήν (http://www.ebay.co.uk/itm/230719652140?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649)

johnson
26-02-12, 15:35
Πόσο σίγουροι είστε όλοι ότι η αναπαραγωγή σε android smartphones εξαρτάται (μόνο) από το software;

Είχα για λίγο καιρό X10 xperia mini pro και τώρα ένα Motorola FireXT. Με τα ίδια ακουστικά και το ίδιο software-equalizer, το xperia βγάζει καλύτερο ήχο. Και αν όχι καλύτερο για κάποιους, σίγουρα διαφορετικό (στα ίδια mp3).

tsavman
26-02-12, 15:51
Σε επίπεδο software..εξαρτάται από το software :p

Τώρα, αν το hardware είναι διαφορετικό, εκεί ίσως υπάρχουν διαφορές στο ακουστικό αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό, ούτως ή άλλως μιλάμε για βασικές δυνατότητες αναπαραγωγής και όχι για hi-fi καταστάσεις.

Hmmytheos
27-02-12, 14:25
Ενα αλλο θεμα που με προβληματιζει στο συγκεκριμενο ειναι τα 3 hard keys....

Στο τελευταιο μου κινητο 4 κουμπια μετα απο 3 χρονια σταματησαν να λειτουργουν και γενικα σε ενα κινητο που ολα τα υπολοιπα ειναι με αφη ειναι λιγο περιεργο, ξενισε σε κανεναν αλλο αυτο ή παρουσιασε καποιο θεμα ως τωρα?

Αν και επειδη ειναι σχετικα νεο το κινητο ειναι νωρις ακομα για προβληματα αλλα ποτε δεν ξες :P

Gordito
27-02-12, 14:31
Μετα απο 3 χρονια; :lol: Τι λες τωρα!
Για τα κινητα αφης νομιζω οτι 1 ετος ειναι αποδεκτος χρονος ζωης, βεβαια εχουν και 2 χρονια εγγυηση.

tsavman
27-02-12, 14:34
Εγώ πάντως θεωρώ χρήσιμα τα hard keys, για χειρισμό χωρίς να κοιτάς αν όντως "έπιασε" το πάτημα. Και τα συγκεκριμένα αφήνουν πολύ καλή αίσθηση. Το μόνο που ενοχλεί είναι η κίνηση του αντίχειρα, αυτό οφείλεται όμως στο μέγεθος και την αναλογία διαστάσεων της οθόνης.

Hmmytheos
27-02-12, 15:27
ενας φιλος πηρε το LG optimus 2x και με βαλε σε σκεψεις... ειναι βεβαια μεγαλη διαφορα στο κοστος...

2 ακομα αρνητικα που εντοπισα στο Νεο V ειναι οτι
1) "Η φωτεινότητα της οθόνης ρυθμίζεται αυτόματα αναλόγως τον εξωτερικό φωτισμό εξοικονομώντας έτσι πολύτιμη ενέργεια ωστόσο θεωρούμε παράληψη την μη ύπαρξη δυνατότητας απενεργοποίησης του συγκεκριμένου χαρακτηριστικού."

2) Τα πλαστικά υλικά που χρησιμοποιήθηκαν για την κατασκευή του απέχουν πολύ από το να τα χαρακτηρίσει κανείς κορυφαία ωστόσο η εμφάνισή τους σε καμία περίπτωση δεν προδίδει την ποιότητά τους. Το κινητό δίνει την εντύπωση ακριβής συσκευής παρόλο που δεν λείπουν μερικά παράπονα για τριξίματα.

Gordito
27-02-12, 15:30
Δωσε το link απο το review που παραθετεις!!

1) Aυτο το ρυθμιζεις μονος σου, εχει αναφερθει τροπος να κανεις την συσκευη πιο φωτεινη. Θελει root και πειραγμα αρχειων.

2) Πολλοι οντως κανουν παραπονα, εγω δεν εχω παραπονο.

Hmmytheos
27-02-12, 15:37
http://www.myphone.gr/d/sony-ericsson/xperia-neo-v.49/hands-on/

τα δυο προηγουμενα κινητα οταν τα πηρα κοστιζαν γυρω στα 400 ευρω, πρωτη φορα σκεφτομαι να παρω κατι γυρω στα 200 και φοβαμαι μην το μετανιωσω για αυτο ρωταω πολλα :P

Gordito
27-02-12, 15:43
Στην τιμη αυτη δεν παιζει κατι καλυτερο αυτον τον καιρο.

Εξαρταται απο το budget σου, αλλα φαντζομαι και τα ακριβοτερα μοντελα εχουν τα αρνητικα τους.

artem
28-02-12, 11:48
Πάντως τα ηχεία των δύο κινητών (Neo V και Walkman) δεν έχουν καμία σχέση ε.
Το μεγάφωνο του Walkman είναι εξωπραγματικό, λες και έχεις home cinema δίπλα στο αυτί σου ένα πράγμα.

Κατά τα άλλα η οθόνη του Neo V είναι σίγουρα καλύτερη!

ΥΓ: Και με τα δύο τηλέφωνα έχω καθημερινή επαφή για κανα μήνα :)

tsavman
29-02-12, 00:19
Δωρεάν πλέον το Disable Auto Brightness (https://market.android.com/details?id=com.hatcyl.android.Disable_Auto_Brightness&hl=el)(θέλει root). :yahoo:

To ότι ήταν επι πληρωμή ήταν ο μόνος λόγος που πήγα στην .62 και δεν έμεινα στην .42 που ήμουν rooted και bloatware free :hit:



Επίσης, κοντεύουμε στην 4.0 (http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=20188), νέα alpha σήμερα! Οπότε δεν ξαναγυρνάω στην .42 :p

:superman:

@ ADSLgr.com All rights reserved.