PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 [50] 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

tsavman
18-04-13, 15:03
Τα onscreen buttons την Kang απενεργοποιούνται αν θέλουμε;
Εγώ είμαι μεταξύ CM10.1 και Κang για την επόμενη Rom

nnn
18-04-13, 15:06
Freexperia 10...

Gordito
18-04-13, 15:41
Έβαλα την KangXperia με fusion kernel και πετάει! :D Mακράν πιο smooth απο πρίν. Thx Gordito.

Oτι απορια εχεις μου λες (οχι πρωι πρωι που κοιμαμαι ομως :p)

To μονο που με ενοχλει ειναι οτι δεν δουλευει το overclock μετα απο restart, αν θελεις, πρεπει να βαλεις το nofrills.
Μετα, δεν ξερω αν φταιει η ρομ ή το Neo V, το Viber μου ξεσκιζε τη μπαταρια, δεν ξερω αν το χρησιμοποιεις.


Τα onscreen buttons την Kang απενεργοποιούνται αν θέλουμε;
Εγώ είμαι μεταξύ CM10.1 και Κang για την επόμενη Rom

Ναι, ειτε απο το Rom Control ειτε απο toggle, πανευκολα χωρις restart.

crypter
18-04-13, 15:49
Μετα, δεν ξερω αν φταιει η ρομ ή το Neo V, το Viber μου ξεσκιζε τη μπαταρια, δεν ξερω αν το χρησιμοποιεις.


Το χρησιμοποιώ βασικά πολύ. Θα δώ πως τα πάει. :)

Gordito
18-04-13, 16:01
Το χρησιμοποιώ βασικά πολύ. Θα δώ πως τα πάει. :)

Εδω μου την ξεσκιζε, το κινητο εμενε συνεχεια ξυπνιο, με το audioout2 wakelock.

Δεν ξερω αν φταιει η rom ή καμια μοντα που της εκανα ή αν το εκανε και με αλλες rom.

Θα το δεις με το betterbatterystats.

- - - Updated - - -

Πως το ελυσα;
Ξηλωσα το Viber και αρχισα να χρησιμοποιω το Line.
Με 2 ατομα χρησιμοποιουσα το Viber, τους επεισα να βαλουν line, και τελειωσε η υποθεση.

tsavman
18-04-13, 17:51
Freexperia 10...

Είχα την εντύπωση ότι είχες την 10.1 από εδώ (https://sites.google.com/site/projectfreexperia/home) :hmm:



Ναι, ειτε απο το Rom Control ειτε απο toggle, πανευκολα χωρις restart.

Σημαντικό αυτό, ευχαριστώ :oneup:

nnn
18-04-13, 17:57
Την 10(4.1.2) έχω...

tsavman
18-04-13, 18:03
Η 10.1 τι διαφορές έχει;
Μου είχες πει πως υπάρχει και link στο xda να την κατεβάσω από εκεί, ή από το αποπάνω site είναι εντάξει;

nnn
18-04-13, 18:46
Από εδώ
http://freexperiaproject.com/

την προτίμησα γιατί όταν την πρωτοέβαλα ήταν πιο ώριμη για την γενιά των Xperia του 2011.

nnn
20-04-13, 10:20
Χτες τελικά πέρασα τον καινούριο Lupus (βαριόμουν βλέπεις στην δουλειά :biggrin: ).

snappier, πιο φωτεινή οθόνη και καθαρή, ακόμα και στην μικρότερη φωτεινότητα χωρίς να δείχνει να τρώει μπαταρία, καλύτερο wifi, για να δούμε.

tsavman
20-04-13, 11:11
Link or it never happened :twisted:

nnn
20-04-13, 11:21
link ????
:p:p

tsavman
20-04-13, 11:29
Του Λούπους ντε! :p

nnn
20-04-13, 11:31
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2047530

αν στο πρώτο boot μετά το flash, δεις την οθόνη να χορεύει γύρω-γύρω και πάνω κάτω, δεν τρέχει τίποτα :rofl:
κλείστο μπες recovery και κάνε full wipe (:mrgreen:) wipe cache και dalvhik.

tsavman
20-04-13, 11:35
LOL αστειάτορα :rofl:
Με UHD είμαι ακόμα, οπότε θα μου χρειαστεί το λινκ για future reference απλά :rolleyes:

nnn
20-04-13, 11:45
Δεν κάνω πλάκα πάντως στο θέμα του χορού :lol:

Δεν ξέρω αν έχεις δει ποτέ τις παλιές λαμπάτες τηλεοράσεις όταν χάλαγε ο οριζόντιος και κάθετος συγχρονισμός του πυροβόλου και χόρευε η εικόνα, ένα τέτοιο πράγμα :lol:

tsavman
20-04-13, 13:23
Δεν είναι bug, είναι feauture! :lol:

Gordito
21-04-13, 16:15
Mε το πλαινο τι εκανες τελικα; Βολευτηκες;
Λεω και εγω να δοκιμασω FreeXperia, ετσι για το θεαθηναι...

- - - Updated - - -

Χτες το βραδυ που πηγα να κατεβασω FreeXperia, ειδα μια καινουργια rom, την moAOKP (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2221084)

Φυσικα, δεν το σκεφτηκα 2 φορες, την κατεβασα και την περασα με Fusion 5.4

Εχει ενα καινουγιο Play Store απανω, κατα τα αλλα μου φαινεται πιο γρηγορη απο την KangXperia, θα αναφερω εντυπωσεις εντος ημερων.

Φυσικα, το πρωτο πραγμα ηταν να βαλω το viber, το οποιο μου κρατησε ξυπνιο το κινητο ολο το βραδυ. ΣΟΥΤ θα φαει λεμε τρελο.

tsavman
21-04-13, 18:02
Mε το πλαινο τι εκανες τελικα; Βολευτηκες;
Λεω και εγω να δοκιμασω FreeXperia, ετσι για το θεαθηναι...


Έστειλα μήνυμα στον πωλητή ότι ήταν ελαττωματικά τα κουμπιά, και μου στέλνει άλλα, μαζί με το πλαϊνό.
Κομπλέ είμαι πάντως τώρα, απλά της κάμερας δεν πατιέται στο δεύτερο κλικ. Το κινητό έχει γίνει καινούριο. Έρχονται και κάτι matte protectors, και είμαστε έτοιμοι για το καλοκαίρι. Και φυσικά, επανέφερα την λαστιχένια θήκη που του είχα, σαν καινούριο που είναι :p




Χτες το βραδυ που πηγα να κατεβασω FreeXperia, ειδα μια καινουργια rom, την moAOKP (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2221084)

Φυσικα, δεν το σκεφτηκα 2 φορες, την κατεβασα και την περασα με Fusion 5.4

Εχει ενα καινουγιο Play Store απανω, κατα τα αλλα μου φαινεται πιο γρηγορη απο την KangXperia, θα αναφερω εντυπωσεις εντος ημερων.

Φυσικα, το πρωτο πραγμα ηταν να βαλω το viber, το οποιο μου κρατησε ξυπνιο το κινητο ολο το βραδυ. ΣΟΥΤ θα φαει λεμε τρελο.


Τι εννοείς, αναβαθμίστηκε το Play Store ή έχει "δικό του" ;
Για το viber μη σκας, προφανώς είναι πρόβλημα της εφαρμογής. Με skype/whatsapp δεν βολεύεσαι;

Αμάν πια με αυτές τις ROM, να μην μπορείς να κατασταλάξεις κάπου.:lol:
Την viper την έβαλε κανείς; Στο myphone πολύ την εκθειάζουν, αλλά τα έχει τα bugs της από ό,τι καταλαβαίνω.

flamelab
21-04-13, 18:07
Μαλλον εχει το non-yet-released Play Store της Google, που αλλαξε εμφανιση.

tsavman
21-04-13, 18:43
Όντως, στα gapps του λέει Google Play 4.0.2.5.

Gordito, ξήλωσε το apk και δώστο μας! :rolleyes:

- - - Updated - - -

Ορίστε και μία λίστα με εφαρμογές που έχω απεγκαταστήσει από την UHD 3.0.2.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο κινητό, και πιθανώς να μπορούν να φύγουν και άλλες, το ψάχνω.
Πριν το δοκιμάσετε, πάρτε backup, αν παρατηρήσετε τίποτα περίεργο να επαναφέρετε.

122937

122938

122939

122940

Gordito
21-04-13, 18:49
Τι εννοείς, αναβαθμίστηκε το Play Store ή έχει "δικό του" ;
Για το viber μη σκας, προφανώς είναι πρόβλημα της εφαρμογής. Με skype/whatsapp δεν βολεύεσαι;

Αμάν πια με αυτές τις ROM, να μην μπορείς να κατασταλάξεις κάπου.:lol:
Την viper την έβαλε κανείς; Στο myphone πολύ την εκθειάζουν, αλλά τα έχει τα bugs της από ό,τι καταλαβαίνω.

Δεν μπορω πλεον rom με bugs, και δεν υπαρχει και λογος.
Μια χαρα δουλευε η KangXperia, 0 critical bugs, κατι πολυ ψιλαδακια, και τρελη ταχυτητα.

Και η moAOKP φαινεται παρα πολυ καλη. Ειναι καινουργια και μαλλον θα την προτιμησω, μιας και στην αλλη, εχει σταματησει νομιζω το development.



Μαλλον εχει το non-yet-released Play Store της Google, που αλλαξε εμφανιση.

Πως ξηλωνω .apk να δωσω στο λαο;

nnn
21-04-13, 18:59
http://www.droid-life.com/2013/04/19/download-google-play-store-version-4-0-26/

:whistle:

tsavman
21-04-13, 19:03
Δεν μπορω πλεον rom με bugs, και δεν υπαρχει και λογος.
Μια χαρα δουλευε η KangXperia, 0 critical bugs, κατι πολυ ψιλαδακια, και τρελη ταχυτητα.

Και η moAOKP φαινεται παρα πολυ καλη. Ειναι καινουργια και μαλλον θα την προτιμησω, μιας και στην αλλη, εχει σταματησει νομιζω το development.

Πως ξηλωνω .apk να δωσω στο λαο;

Με κάποιον file manager με root rights, εντοπίζεις το apk στο system (?) ή όπου βρίσκεται, και μας το δίνεις, αλλά δεν χρειάζεται:


http://www.droid-life.com/2013/04/19/download-google-play-store-version-4-0-26/

:whistle:

:oneup:

Gordito
21-04-13, 19:08
Σημερα θα βαλω FreeXperia με τον Lupus.

Το USB storage μηπως ξερει κανεις αν δουλευει σε recovery?

nnn
21-04-13, 19:21
Περίμενε, έχει θέμα ο lupus με την εγκατάσταση, περίμενε.

Gordito
21-04-13, 19:25
Θα βαλω Fusion, ακομα κατεβαινει η rom, με το κ@λο uploaded.net

nnn
21-04-13, 20:04
φιου, long live cloud storage, ευτυχώς είχα την V5 στο Dropbox.

Η V6 έχει σοβαρό πρόβλημα, ούτε σε TWP recovery ούτε σε CMW μπορεί να φλασάρει roms, βγάζει error 7 συνέχεια.

Gordito
21-04-13, 20:05
Δε μου τη στελνεις και μενα να την εχω;

Πως διαλεγεις σε αυτες τι recovery θα εχεις; Απο terminal?

tsavman
21-04-13, 20:07
Δώστε λινκ στο λαό. :lol:

nnn
21-04-13, 20:23
Δε μου τη στελνεις και μενα να την εχω;

Πως διαλεγεις σε αυτες τι recovery θα εχεις; Απο terminal?
Στην V6 vol+=TWP, vol-=CWM.

- - - Updated - - -


Δώστε λινκ στο λαό. :lol:

http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1983

tsavman
21-04-13, 20:30
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1983

A, το'χω αυτό. :p
LuPuS_haida_v3-jB λέει όμως, τι v5 και 6 λέτε ωρέ;

nnn
21-04-13, 20:32
Και τα WiFi modules
http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1984

- - - Updated - - -


A, το'χω αυτό. :p
LuPuS_haida_v3-jB λέει όμως, τι v5 και 6 λέτε ωρέ;

Είναι η έκδοση 5 και ας λέει το όνομα v3 ;)

Στο XDA δεν υπάρχει πλέον, έχει ανεβάσει μόνο την v6 που έχει το bug με το install.

tsavman
21-04-13, 20:33
Είναι η έκδοση 5 και ας λέει το όνομα v3 ;)

Στο XDA δεν υπάρχει πλέον, έχει ανεβάσει μόνο την v6 που έχει το bug με το install.

Α, οκ τότε :)
Μαζεύω, μαζεύω, να δω πότε θα την περάσω την FXP :p

Gordito
21-04-13, 20:42
Moλις που την εχω περασει, με τον ιδιο kernel που ειχα την KangXperia (Fusion)

Τι να πω, και αυτη τρομερα γρηγορη. Μεγαλο μειον οτι δεν ειναι AOKP :p και δεν εχει το ιδιο customization, σε σχεση με στοκ βεβαια, ειναι 7 φορες καλυτερη.

Επαιζα σημερα πολυ με κατι iphone 3gs και με κατι galaxy Ace 2 (dual με 768ram), ολα μαμα και στοκ.

Ρε πλακα κανετε; Αισθανθηκα οτι εχω quad.

nnn
21-04-13, 20:54
Α, οκ τότε :)
Μαζεύω, μαζεύω, να δω πότε θα την περάσω την FXP :p

my bad, ανέβασα λάθος αρχείο :rolleyes:

το διόρθωσα.

tsavman
21-04-13, 21:38
Thanks again.
To wifi module είναι το ίδιο ε;

nnn
21-04-13, 22:34
ναι... αυτό που χρησιμοποιώ και εγώ

Gordito
22-04-13, 16:51
Δυστυχως, βλεπω και με την FreeXperia το viber δεν αφηνει το κινητο να κοιμηθει.
Θα δοκιμασω να το επανεγκαταστησω, να ξηλωσω οτιδηποτε σχετικο απο την sd και να ξαναδοκιμασω.

Με τον fusion kernel, η ρομ ειναι πραγματικα γρηγορη. Πεταει. Στην εκδοση που δοκιμασα, που και που μου χανει το wifi.
Εβαλα πριν καμια ωρα Lupus, σαν ναεχει πεσει λιγο η σπιρταδα αλλα φυσικα, ειναι πολυ καλα.

- - - Updated - - -


Όντως, στα gapps του λέει Google Play 4.0.2.5.

Gordito, ξήλωσε το apk και δώστο μας! :rolleyes:

- - - Updated - - -

Ορίστε και μία λίστα με εφαρμογές που έχω απεγκαταστήσει από την UHD 3.0.2.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο κινητό, και πιθανώς να μπορούν να φύγουν και άλλες, το ψάχνω.
Πριν το δοκιμάσετε, πάρτε backup, αν παρατηρήσετε τίποτα περίεργο να επαναφέρετε.

122937

122938

122939

122940

Δεν ειδα αν εχω χασει κατι αλλα εγω απενεργοποιω και

Sim Toolkit (το προσθετο menu της SIM)
Αnt+ (οτισηποτε εχει το ant μεσα στα services)
exchange server
Live wallpaper picker (δεν χρησιμοποιω live wallpapers)
Voice dialer
Movie Studio

Δεν με νοιαζει ο χωρος (χρησιμοποιω link2sd) αλλα η διαφορα στη μνημη ειναι εμφανης.

tsavman
22-04-13, 17:54
Δεν ειδα αν εχω χασει κατι αλλα εγω απενεργοποιω και

Sim Toolkit (το προσθετο menu της SIM)
Αnt+ (οτισηποτε εχει το ant μεσα στα services)
exchange server
Live wallpaper picker (δεν χρησιμοποιω live wallpapers)
Voice dialer
Movie Studio

Δεν με νοιαζει ο χωρος (χρησιμοποιω link2sd) αλλα η διαφορα στη μνημη ειναι εμφανης.

Εμένα με νοιάζει ο χώρος, αλλά και η μνήμη. Χώρια που δεν μπορώ να βλέπω τόσες εφαρμογές άχρηστες στον app drawer :p
Είχα απορία αν χρειάζεται το exchange server, θα το ξηλώσω και αυτό.

Βασικά είναι πολλές οι system εφαρμογές που βλέπω στην UHD, θα πειραματιστώ λίγο να δω τι άλλο μπορεί να φύγει.

leros2004
23-04-13, 13:33
(Επειδή προέρχομαι απο glaxy S) Οι ρομ για το Neo V υποστηρίζουν το ραδιόφωνο fm ή θέλει εξωτερική εφαρμογή όπως στο Galaxy S που είχα ?

Gordito
23-04-13, 13:38
Κανονικα και εγγενως.

tsavman
23-04-13, 21:27
Οι περισσότερες ναι.
Μία MIUI (gb based) που είχα δει παλιά, δεν έπαιζε ραδιόφωνο, αλλά όλες οι άλλες που έχω δει/διαβάσει σχετικά, υποστηρίζουν.

- - - Updated - - -

Ο νέος kernel πλησιάζει. (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2246010) :oneup:

Gordito
24-04-13, 16:24
Την εβγαλα την FreeXperia.

Με τον Lupus δεν μου πολυδουλευε καλα το wifi, push notifications ερχοντουσαν πιο αργα. Εχανε αρκετες φορες το wifi, ενω και η καταναλωση της μπαταριας ειναι 'μεγαλη', οι AOKP roms τρωνε μονο 1% ανα ωρα περιπου. Αυτη εδω τρωει 2-3%.

tsavman
24-04-13, 17:35
Μήπως δεν είχε "κάτσει" καλά;
Ο triple-n λέει τα καλύτερα για την FXP :hmm:

Gordito
24-04-13, 17:44
Μπορει, αν και παντα ειμαι προσεκτικος και κανω 800 wipes πριν περασω roms.

Ενα αλλο που ξεχασα να αναφερω, ειναι και η μνημη που αφηνε το κινητο ελευθερο, με τις ιδιες εφαρμογες, ειχα λιγοτερη ελευθερη.

Ε, βαλε οτι δεν εχει και το ιδιο customization με τις AOKP, δεν καθησα να ασχοληθω και πολυ. Να διορθωσω παντως και να πω οτι το Viber δεν ευθυνοταν για την μπαταρια, δεν ειχα το γνωστο wakelock που εχω με τις ΑΟΚP.

Θα την ξαναδοκιμασω στο μελλον, εντελως φιλολογικα παντως, οι προσθηκες της AOKP ειναι ουσιαστικες.

Ξαναγυρισα σε moAOKP.

Oλο το βραδυ που κοιμομουν μου εφαγε 7% μπαταρια (8 ωρες.) Τα ιδια ειχα και με KangXperia.
Αυτα με Fusion kernel, που θεωρειται 'performance' και οχι energy friendly, interactive governor κλπ

nnn
24-04-13, 18:09
Πάντα παίζει ρόλο και τι εφαρμογές κλπ χρησιμοποιείς, εγώ σαν παλιός λάτρης των CM και με την βαριά χρήση σαν φορητό υπολογιστή, διαβαστήρι, email on the move κλπ είμαι πολυ καλά με την Freexperia.

3-4% κατανάλωση ανά/ώρα είναι άψογη, δεν με απασχολεί αν το βράδυ αδειάζει, γιατί πάντα το φορτίζω.

libero1899
24-04-13, 18:22
Καλό ε?Αν και χρόνια i-phonακιας με έχει κουράσει πολύ η apple και έχω ανανέωση σε ενάμιση μήνα αλλά θέλω να την χρησιμοποιήσω για έκπτωση παγίου οπότε αν είναι σε αυτή την τιμή μου φαίνεται καλή φάση να σκοτώσω το i-phone κανα διακοσάρι να πάρω αυτό

Gordito
24-04-13, 18:24
Δοκιμασε και KangXperia/moAOKP τοτε καμια φορα.

CM10 ειναι και εχoυν και το 'Rom Control' απο τις AOKP roms. Kαι καποια acustomizations (καλυτερο keyboard/toggles/OSB κλπ)

- - - Updated - - -


Καλό ε?Αν και χρόνια i-phonακιας με έχει κουράσει πολύ η apple και έχω ανανέωση σε ενάμιση μήνα αλλά θέλω να την χρησιμοποιήσω για έκπτωση παγίου οπότε αν είναι σε αυτή την τιμή μου φαίνεται καλή φάση να σκοτώσω το i-phone κανα διακοσάρι να πάρω αυτό

Δεν υπαρχει πλεον αυτο, αν θες ανοιξε νεο θεμα οταν ειναι να αγορασεις συσκευη, να δεις ποια ειναι καταλληλη για σενα.

nnn
24-04-13, 18:40
Δοκιμασε και KangXperia/moAOKP τοτε καμια φορα.

CM10 ειναι και εχoυν και το 'Rom Control' απο τις AOKP roms. Kαι καποια acustomizations (καλυτερο keyboard/toggles/OSB κλπ)

- - - Updated - - -



Δεν υπαρχει πλεον αυτο, αν θες ανοιξε νεο θεμα οταν ειναι να αγορασεις συσκευη, να δεις ποια ειναι καταλληλη για σενα.

OSB = big :nono:

Είναι μικρή η οθόνη, τα hardware keys είναι μια χαρά.

Προτιμάω το πιο pure Android των CM χωρίς "περιττά" customizations.

@ ADSLgr.com All rights reserved.