PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

tsavman
16-05-13, 13:34
Καλά, και εμένα το whatsapp μου έβγαλε μήνυμα ότι μπορεί να μην λειτουργεί σωστά σε custom rom, αλλά κανένα πρόβλημα.
Δοκίμασέ το στην πράξη.

wsx2edc3 (τι nickname είναι αυτό, δουλεύεις CB; :p) thanks για το link σχετικά με το links2sd. Παλιότερα τα είχα κάνει μαντάρα και είχα χάσει τα πάντα, από βδομάδα που θα επιστρέψω από ταξίδι (πάμε για το πρώτο μπάνιο της χρονιάς :oneup:) θα το επιχειρήσω πάλι.

On another note, το gps είναι ταχύτατο στην AOKP. Βρίσκει δορυφόρους όση ώρα κάνει να φορτώσει το sygic. Κομπλέ :respekt:

Seitman
16-05-13, 13:49
Ρε παιδιά...
Με την αναφορά του wsx2edc3 σχετικά με το android lost, είδα ότι στα διαγνωστικά του μου λέει ότι δεν μπορώ να λάβω push messages από την Google. :what:
Υπάρχει κάποια ρύθμιση στην ΑΟΚΡ σχετικά;

Fixed. Έστρωσε με ένα re-register, μέσα από το Advanced στο Android Lost.

giorgosthess
16-05-13, 14:04
Αξίζει η ROM τελικά. Ούτε μία επανεκκίνηση δεν έκανα από τη στιγμή που την έβαλα και δεν κόλλησε πουθενά



wsx2edc3 (τι nickname είναι αυτό, δουλεύεις CB; :p) thanks για το link σχετικά με το links2sd. Παλιότερα τα είχα κάνει μαντάρα και είχα χάσει τα πάντα, από βδομάδα που θα επιστρέψω από ταξίδι (πάμε για το πρώτο μπάνιο της χρονιάς :oneup:) θα το επιχειρήσω πάλι.
:respekt:

Παρακαλώ! (Το link ήταν από παράθεση μηνύματος του Seitman) :p To nickname το διάλεξα στην τύχη γιατί τα είχα πάρει. Ότι και να έβαζα υπήρχε. :lol: Ζήτησα αλλαγή αλλά δεν....

Seitman
16-05-13, 14:07
Στείλε ένα PM σε κάποιον admin με το nick που θέλεις. Βλέπω ότι ο nnn είναι "μέσα" οπότε θα σε φτιάξει. :oneup:

giorgosthess
16-05-13, 14:10
Στείλε ένα PM σε κάποιον admin με το nick που θέλεις. Βλέπω ότι ο nnn είναι "μέσα" οπότε θα σε φτιάξει. :oneup:

Είχα στείλει παλιότερα δεν θυμάμαι που αλλά μάλλον θα είναι δύσκολη διαδικασία οπότε......

Seitman
16-05-13, 14:11
Δεν είναι δύσκολη διαδικασία. Ξαναστείλε.

giorgosthess
16-05-13, 17:59
Ευχαριστώ Νoνέ @nnn Το Πάσχα θέλω λαμπάδα και παπούτσια :p

nnn
16-05-13, 18:03
Ευχαριστώ Νoνέ @nnn Το Πάσχα θέλω λαμπάδα και παπούτσια :p

:scared:

πάω να στο ξαναλλάξω :p:p

Gordito
16-05-13, 18:27
Tι εγινε βλεπω, ολοι KangXperia βαλαμε; :p

tsavman
16-05-13, 18:44
Ναι, και δεν μας χάλασε :p

k850stratos
16-05-13, 18:50
Παιδιά το MiUI v5 είναι καλό ρόμ;το έχει δοκιμάσει κανείς;

Gordito
16-05-13, 19:09
Στρατο εισαι τυχερος.

Με το που εκανες unlock bootloader, εβαλες την καλυτερη custom rom. Kαι τον καλυτερο kernel. Μη νομιζεις οτι ολες ετσι ειναι, πολλες εχουν προβληματα ταχυτητας ή/και σταθεροτητας/μπαταριας.

Κατσε στα αυγα σου και αν ειναι σε κανα μηνα δοκιμαζεις και αλλη ρομ, ετσι για το Θεαθηναι.

k850stratos
16-05-13, 19:45
Φίλε έχεις δίκιο αλλά μου φαίνεται ότι ψιλό γέμισα λίγο το κινητό ( έχω και 16 gb εξ μνήμη) και μου κολλάει αρκετά για κάποιο λόγο στο να ανοίξει παράθυρο και λοιπά...τι συμβαίνει;έκανα τίποτα λάθος;

Gordito
16-05-13, 19:47
Πως το γεμισες; Με εφαρμογες;

Wipe cache + wipe dalvik cache + format system εκανες πριν βαλεις την ρομ;;

k850stratos
16-05-13, 19:54
Ναι τα εκανα...επισης δεν εχω τα ιδια μενου (σορρυ για τις νουμπικες ερωτησεις) με εσενα φιλε μου οπως το ειχες στο βιντεο..

- - - Updated - - -

Επισης για να βαλω αλλο ρομ θα χρειαστει να ξανα κανω unlock bootloader? η απλα θα περναω το νεο Kernel και θα μπενω recovery για να βαλω την ρομ?

Gordito
16-05-13, 19:56
Eγω εχω βαλει Nova Launcher, την πληρωμενη εκδοση. Εχει και στην free αρκετα effects.

Πως ακριβως σου κολαει;

k850stratos
16-05-13, 20:00
Όταν ας πούμε ακούω μουσική και μου έρθει μια ειδοποίηση στο Facebook κάνω scroll down να την ανοίξω περιμένω αρκετά για να μπεί (είναι λίγο σπαστικό) ή όταν μιλάω σκάιπ γενικά αργεί το κινητό.όταν είμαι στον Chrome αργεί λιγάκι επίσης..

Gordito
16-05-13, 20:06
Μα τωρα ειπες και εσυ μια μια σε 1 προταση τις ακριβως χειροτερες εφαρμογες για android.

To skype δεν γινεται να το εχεις ανοιχτο, απασχολει πολλους πορους συστηματος και τρωει πολυ μπαταρια. Σε καμια ρομ δεν θα σου παιξει καλυτερα.
Το Facebook ειναι η χειροτερη εφαρμογη για android ever. Σε καμια ρομ δεν θα σου παιξει καλυτερα.

Ο chrome επρεπε να τρεχει καλυτερα. Αν εχεις skype ανοιχτο, εστω και στο background, λογικο ειναι να κολαει. Κλεισε το skype και ξαναδες το κινητο.

ΥΓ

Εγω δεν εχω την εφαρμογη του Facebook στο κινητο. Χρησιμοποιω τον facebook Messenger για μηνυματα και προγραμμα αλλο για notifications που μου τα ανοιγει με τον browser. Aν σε βολευει αυτη η λυση, pm για το προγραμα. :whistle:

k850stratos
16-05-13, 20:08
Βασικά στείλε μου ένα πμ και πες μου μερικές καλές εφαρμογές για να έχω στο κινητό..

Gordito
16-05-13, 20:22
1) quickpic για θεαση εικονων.
2) facebook mesenger.
3) airdroid για συρματη συνδεση με υπολογιστη.
4) Νaked browser για browser.
5) SMS backup+ για backup μηνυματων/call log
6) google keep για σημειωσεις.
7) backgammon free για ταβλι :p
8) SLK Notifications για FB notifications (paid)

nnn
17-05-13, 11:45
damn το neo έχει γίνει πολύ smart τώρα τελευταία, με πήραν τηλέφωνο από επαρχεία και έβγαλε ακριβώς την περιοχή στην αναγνώριση, από που τραβάει τα δεδομένα άραγε ?

sdikr
17-05-13, 11:54
damn το neo έχει γίνει πολύ smart τώρα τελευταία, με πήραν τηλέφωνο από επαρχεία και έβγαλε ακριβώς την περιοχή στην αναγνώριση, από που τραβάει τα δεδομένα άραγε ?

Αυτό είναι απο το android, νομίζω απο την 4,1 και μετά

Seitman
17-05-13, 11:56
Δεν ξέρω. Και σε εμένα το ίδιο κάνει εδώ και καιρό, αν ο αριθμός που με καλεί δεν είναι στις επαφές μου. Μπορεί να είναι θέμα παρόχου κινητής.

- - - Updated - - -

Με πρόλαβε το bot :evil:

nnn
17-05-13, 11:56
Σίγουρα είναι της 4.1+ feature, απλά το να βγάζει Καβάλλα στην αναγνώριση ή Θεσσαλονίκη κλπ, είναι λίγο spooky :lol:

Gordito
18-05-13, 21:38
Πολυ ησυχια επεσε, πειτε τιποτα.

nnn
18-05-13, 22:12
Σαν τι να πούμε ?
:p

flamelab
18-05-13, 22:17
Όπου να ναι βγαίνει update της UHD :p

Gordito
18-05-13, 22:24
Oτιδηποτε! Εδω φαγαμε τον τελευταιο εναμιση χρονο, εγω θα σας αφησω.

Εγω τριτη φευγω εξωτερικο, οπου και θα αφησω το Neo V, και θα μεινω με το iphone4 (f@ck me from behind)
H πρωτη σκεψη με το που γυρισω ειναι να το δωσω οsο παει και να παω για κανα S3 μολις βρω τo κονδυλι.

Ή ξερω γω για πειτε κανα κινητο στα 300€..

- - - Updated - - -

Βασικα, θελω να βρω πληροφοριες για την αποδοση των cpu/gpu που φορανε τα κινητα.
Πχ το xperia S εχει adreno 220, καποια αλλα adreno 305, μετα καποια mali-400 κλπ

giorgosthess
18-05-13, 23:48
Μου κανε ένα κουφό σήμερα για δεύτερη φορά. Χτυπάει, πάω να απαντήσω και αρχίζει να ανοιγοκλείνει εφαρμογές και να μην ακούει στα πατήματα κουμπιών και οθόνης. Έβγαλα μπαταρία και όλα εντάξει. Την πρώτη φορά που μου έτυχε πριν από δύο μέρες είχα βρεγμένα χέρια και φαντάστηκα πως έφταιγε αυτό αλλά δεν...... Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο ή μου κάνει σινιάλο το digitizer;

nnn
18-05-13, 23:51
Δεν μου έχει τύχει, μήπως ήταν ιδρωμένα τα χέρια σου ?

giorgosthess
19-05-13, 00:09
Δεν μου έχει τύχει, μήπως ήταν ιδρωμένα τα χέρια σου ?

Οχι γιατί το είχα στην τσέπη και πριν ακουμπήσω την οθόνη για να απαντήσω το είδα να κάνει σαν τρελό. Ας ελπίσω πως δεν θα το ξανακάνει

k850stratos
19-05-13, 23:51
Φίλε στην ρομ που έχουμε για κάποιο λόγο η φωτεινότητα κατεβαίνει μόνη της γιατί;;την έχω στο φουλ και δεν είναι στο αυτόματο..

flamelab
20-05-13, 13:59
Για δειτε αυτο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2273017

nnn
20-05-13, 14:02
Είναι work in progress ακόμα.

Gordito
20-05-13, 14:48
Θυμιστε μου μολις γυρισω απο εξωτερικο να παρω ενα Neo V για δευτερο κινητο.

nnn
20-05-13, 16:33
Θυμιστε μου μολις γυρισω απο εξωτερικο να παρω ενα Neo V για δευτερο κινητο.
Δεν έχεις ήδη ???

Gordito
20-05-13, 16:41
Θα το δωσω δωρο αυτο.
Θα κρατησω το iphone4, μεχρι να το πουλησω, να παρω το S3 (when/if i have the money) αλλα θελω και ενα δευτερο κινητο να παιζω.

tsavman
22-05-13, 18:20
Επιστρέψαμε μετά από 5 μέρες παραλία, με φωτεινότητα φουλ, data on, wifi, bt, τα πάντα όλα ανοιχτά και το κινητάκι δεν ίδρωσε καν.
Βράχος η AOKP μέχρι στιγμής, και ταχύτατη. :oneup:

Gordito
24-05-13, 12:30
Ρε δεν υπαρχει αυτο που βλεπω στα iphone forums (ονοματα δε λεμε, οικογενεις δε θιγουμε)

Πραγματικα, αν νομιζα οτι το ios ειναι 3 φορες χειροτερο απο το android, τωρα νομιζω οτι ειναι 35.

Βλεπω δε και το επιπεδο των χρηστων και των επιχειρηματων σε ios vs android θεματα και βεβαιωνομαι.
Πραγματικα, η Apple απευθυνεται σε λαχανικα, που δεν εχουν, ουτε προκειται ποτε να αποκτησουν σχεση με την τεχνολογια.

Αντε να ανεβει και καμια αλλη εταιρια πλην Samsung να πεσει ταφοπλακα μια και καλη στο πανηγυρακι αυτο.

k850stratos
24-05-13, 13:35
Παιδιά είχα 4,1,2 Ρομ και παω να κανω factory reset απο το PC companion και μου βγαζει συνεχεια error και δεν με αφηνει τι γινετε;; εχω ξανα κανω και παλια μου εκανε το update ...

Seitman
24-05-13, 13:38
Ξέχνα το PC Companion με τις custom ROM. Γιατί δεν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών μέσα από τη συσκευή;

Εκτός και αν εννοείς ότι θέλεις να περάσεις ξανά το firmware που είχε αρχικά, οπότε θα πρέπει να ακολουθήσεις άλλο δρόμο.

blade_
24-05-13, 14:00
Ρε δεν υπαρχει αυτο που βλεπω στα iphone forums (ονοματα δε λεμε, οικογενεις δε θιγουμε)

Πραγματικα, αν νομιζα οτι το ios ειναι 3 φορες χειροτερο απο το android, τωρα νομιζω οτι ειναι 35.

Βλεπω δε και το επιπεδο των χρηστων και των επιχειρηματων σε ios vs android θεματα και βεβαιωνομαι.
Πραγματικα, η Apple απευθυνεται σε λαχανικα, που δεν εχουν, ουτε προκειται ποτε να αποκτησουν σχεση με την τεχνολογια.

Αντε να ανεβει και καμια αλλη εταιρια πλην Samsung να πεσει ταφοπλακα μια και καλη στο πανηγυρακι αυτο.

δεν εχουν σχεση οι εταιρειες δυστυχως.ειναι το λειτουργικο και ακομα εχει δουλεια σε καποια πραματα για να φτασει το ios..φυσικα ισχυει και το αντιστροφο,μονο που εκει δε θα γινει μαλλον ποτε.

μη μπερδευεις χρηστες κ τηλεφωνα..χαζοι υπαρχουν παντου

k850stratos
24-05-13, 14:50
Ναι αυτόν τον άλλο δρόμο ψάχνω και δεν μπορώ :D

Seitman
24-05-13, 14:59
Εδώ (http://talk.sonymobile.com/thread/38251) είσαι. :oneup:

k850stratos
25-05-13, 10:40
Σε ευχαριστώ..;)

kostas2005
26-05-13, 17:16
Επιστρέψαμε μετά από 5 μέρες παραλία, με φωτεινότητα φουλ, data on, wifi, bt, τα πάντα όλα ανοιχτά και το κινητάκι δεν ίδρωσε καν.
Βράχος η AOKP μέχρι στιγμής, και ταχύτατη. :oneup:

είμαι με 2.3 με cwm και ροοτ
τι πρέπει να κάνω για να βάλω ΑΟΚΡ ?

tsavman
26-05-13, 18:04
Αφού έχεις cwm μπορείς να περάσεις εύκολα ROM.
Χρειάζεται να ξεκλειδώσεις και τον bootloader για να μπορείς να περάσεις και custom kernel, εγώ πχ έχω την AOKP με kernel τον Fusion.
Για ξεκλείδωμα bootloader εγώ συνιστώ την μέθοδο με το καλώδιο.

Από εκεί και πέρα, εφόσον είσαι rooted μπορείς να βάλεις το Titanium Backup και να κρατήσεις αντίγραφα των εφαρμογών χρήστη και των δεδομένων τους που σε ενδιαφέρουν. Βέβαια από 2.3 σε 4.1.2 δεν ξέρω αν θα παίξουν οι εφαρμογές, αλλά βλέπεις και κάνεις αναλόγως.

Εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1409269) υπάρχει ένας οδηγός που τα έχει όλα, και ένας ακόμα (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) στα Ελληνικά.

Ο,τιδήποτε χρειαστείς, ρώτα, υπάρχει τεράστια εμπειρία στα πειράγματα του κινητού εδώ μέσα :p

kostas2005
27-05-13, 09:51
αν μπορείς με δυο λόγια να μου πεις τις ορολογίες bootloader ,kernel ,launcher κλπ έτσι ώστε να τα βάλω σε μια σειρά

flamelab
27-05-13, 10:25
Eεε κανε μια αναζήτηση, ιδίως στο xda-developers...

tsavman
27-05-13, 11:21
αν μπορείς με δυο λόγια να μου πεις τις ορολογίες bootloader ,kernel ,launcher κλπ έτσι ώστε να τα βάλω σε μια σειρά

Θέλει λίγο διάβασμα η υπόθεση. Το link που σου έδωσα το είδες;

Για τον bootloader, μια πολύ απλή εξήγηση έχει εδώ (http://osarena.net/android/aguides/android-basics-ti-ine-o-bootloader-ke-giati-na-ton-xeklidoso.html). Χοντρικά, το ξεκλείδωμα του bootloader σου επιτρέπει να αλλάξεις kernel, που αυτό με την σειρά του σου επιτρέπει να βάλεις οποιαδήποτε custom rom. Με κλειδωμένο bootloader, μπορείς να περάσεις μόνο custom roms που είναι βασισμένες σε stock (sony δηλαδή) kernels. Πέρα από αυτό, υπάρχουν και roms που παίζουν και με stock, και με custom kernel, απλά ο δεύτερος δίνει συνήθως πολύ περισσότερες δυνατότητες, όπως overclocking, undervolting, power schemes κλπ.

To τι ακριβώς είναι ο kernel, μπορείς να το δεις εδώ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%CF%81%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82_(%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82))

Σαν Launcher φαντάσου το "κέλυφος" που εμφανίζεται όταν πατάς το apps button στο κινητό σου.
Πλέον, εκτός από τον app drawer σε έναν launcher μπορεί να συμπεριλαμβάνονται πολλές ρυθμίσεις που αφορούν την εμφάνιση και την χρηστικότητα του κινητού. Φαντάσου ότι είναι κάτι σαν θέμα, το οποίο μπορείς να το ρυθμίσεις όπως θες.
Εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=vRPlyKCU1Og) για παράδειγμα το παλικάρι δοκιμάζει διάφορους launcher στην συσκευή του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.