PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

KallitexnisPro
29-02-12, 00:37
Φοβερό κινητό, είμαι "φαν" των Xperia συσκευών . .
Η τιμή του όμως, απλησίαστη χωρίς σύνδεση!

Gordito
29-02-12, 01:04
Ποιος ηρθε;

tsavman
29-02-12, 11:37
Καλημέρα παιδιά!

Έσφιξα λίγο τα βιδάκια στο πίσω μέρος, και το τρίξιμο του πλαϊνού εξαφανίστηκε. Άλλη αίσθηση πλέον στο χέρι :cool:

Gordito
29-02-12, 16:20
Να δουμε και πως θα τα παει το κινητο με ICS. Mεσα στο μηνα ακουγεται!!!!

Εχει δωσει και καποιες beta roms, οι οποιες ομως ειναι πολυ μακρια απο το να χαρακτηριστουν λειτουργικες.

Hmmytheos
29-02-12, 17:20
Τελικα πηγα και αγορασα το Xperia Neo V blue, ειχα πει στον υπαλληλο οτι ημουν αναμεσα στο Optimus 2x και αυτο και προσπαθουσε να με πεισει να παρω το Optimus αλλα εγω επεμεινα :P

Εν τω μεταξυ δεν μπορω να εντοπισω πουθενα θηκη - σιλικονης για το κινητο πουθενα, απο παντου εχει εξαντληθει...

Αντε να δω ποτε θα συνηθισω την touchscreen μετα απο τοσα χρονια πληκτρων...
Εχω απειρες αποριες αλλα φανταζομαι τις περισσοτερες θα τις λυσω με το ψαξιμο, οποτε θα ρωτησω μονο κατι βασικες - αρχικες.

1) Το ποσοστο - επι τις εκατο της μπαταριας που φαινεται? Γιατι εγω μονο τις ωρες χρησης βλεπω και απο μακρυα την μπαρα στην κεντρικη οθονη... σπαστικο... (το βρηκα, ειναι στο Status)

2) Η αναφορα στα SMS ειναι εκεινο το τικ(πρασινο τικ) στα SMS μετα το sent? Δεν ερχεται καπου οπως παλια σαν ειδοποιηση με την ωρα αναφορας κτλ? Που μπορω να δω την ωρα?

3) Περασα κατι βιντεακια απο το πισι μου .avi/divx/xvid και δεν τα παιζει, δεν τα εμφανιζει καν... τι κωδικοποιηση βιντεο παιζει, δεχεται?

4) Δεν καταφερα ως τωρα να εντοπισω που βλεπω τις διαστασεις, μεγεθος αρχειου μιας εικονας, γιατι εχω περασει διαφορες απο το πισι στο κινητο και στην επιλογη details εχει μονο "Title, type, Taken On, Album και Location". Το μεγεθος και οι διαστασεις ειναι σημαντικα στοιχεια και δεν τα βλεπω πουθενα, γιατι?

5) Κατι αλλο που παρατηρησα και νομιζω ειναι θεμα Android/Λειτουργικου οτι ασχετα με το μεγεθος της εικονας και την αναλυση της οταν την περασω στο κινητο απο πισι ξερω γω το ζουμ και η αναλυση φτανει ως ενα σημειο που εξαρταται απο το κινητο/λειτουργικο και οχι απο την αρχικη αναλυση της. Δηλ. στο παλιο μου κινητο π.χ. SE w902(5 MP camera) αν περνουσα μια φωτο 4, 5 ΜΒ απο ψηφιακη 12 MP π.χ. μπορουσα να κανω ζουμ και να εχω πολυ μεγαλυτερη ευκρινεια απο τις φωτογραφιες του ιδιου του κινητου ή αλλου που ηταν 5ΜP. Στο Xperia Neo V παρατηρω πως δεν συμβαινει το ιδιο και κανοντας ζουμ η ευκρινεια χειροτερευει αντιθετα απο οτι συνεβαινε σε αντιστοιχη περιπτωση(μιλαμε για φωτογραφιες υψηλης αναλυσης τραβηγμενες απο ψηφιακες) στο w902(dumbphone κατα τα αλλα), αυτο διορθώνεται κάπως???

Γενικοτερα οι φωτογραφιες που τραβαει το ιδιο το κινητο βλεπω οτι βγαινουν γυρω στα 700ΚB και ειναι χειροτερης ποιοτητας(αυτες οι λιγες που τραβηξα) απο οτι του παλιου W902 που ειναι γυρω στο 1.5MB με τα ιδια 5MP, μπορω να αλλαξω καπου τη συμπιεση για να εχω καλυτερη αναλυση ή αυτο ειναι θεμα hardware???

Edit
-------------
6) Προγραμματακια - αρχεια .exe απο το πισι μπορω να τρεξω με καποιον emulator or smthn στο κινητο? Βλεπε προγραμμα που βγαζει τους κωδικους των default ασυρματων thomson??? Τι κωδικοποιηση εχουν τα εκτελεσιμα στο Andoid? Πρεπει να ψαξω να βρω αντιστοιχο προγραμμα στο market γιατι αλλιως δεν παιζει ε?

Αυτα προς το παρον θα επανελθω αργοτερα... Ευχαριστω εκ των προτερων.

tsavman
29-02-12, 18:44
Με γεια :cool:

Ποια έκδοση φοράει η συσκευή σου;

2) Ακριβώς. Στο GoSMS υπάρχει η δυνατότητα ειδοποίησης στη notification bar μέσω του μενού της εφαρμογής ρυθμίσεις-ρυθμίσεις ειδοποίησης-ειδοποιήσεις αποστολής ενεργές .
Προσωπικά μου αρκεί το "τικ", δεν γνωρίζω η stock εφαρμογή αν έχει έξτρα δυνατότητες.

3) Θεωρητικά τα παίζει, δοκίμασε με κάποιον άλλο player όπως τον MX video player.

4) Δοκίμαζε κάποιον file manager, π.χ. τον ASTRO

5) Θέλει πολύ ψάξιμο το setup της μηχανής. Για την συμπίεση δεν γνωρίζω, αν βρεις τίποτα πόσταρέ το εδώ. Γενικά βγάζει αρκετά καλές φωτογραφίες, αναλόγως τις συνθήκες.

6) Δε νομίζω να βρεις τέτοια εφαρμογή στο market ;)

Gordito
01-03-12, 18:24
το πληκτρολογιο απο το xperia, στο neo v. (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1524114)

Αντικαθιστα το μαμισιο 'international keyboard'. Λιγο που το δοκιμασα, μου φανηκε καλυτερο.

tsavman
01-03-12, 18:47
Από το S; Nice! :yahoo:

EvanGR
05-03-12, 19:52
Έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί στο wifi κανάλι 13; Το κινητό μου δεν αναγνωρίζει πέρα από το κανάλι 11 (US), ενώ στα Ευρωπαικά πρότυπα έχουμε μέχρι 13.

Το έχω γυρίσει σε γλώσσα English (United Kingdom) αλλά τίποτα. (το θέλω στα Αγγλικά το interface)

tsavman
05-03-12, 19:56
Μια απορία που έχω από την πρώτη μέρα:

Στον stock launcher, πηγαίνω ταξινόμηση και "προσαρμοσμένη ταξινόμηση". Από εκεί και πέρα πως μετακινώ τα εικονίδια των εφαρμογών σε διαφορετικές σελίδες;

giorgosthess
05-03-12, 21:12
Μια απορία που έχω από την πρώτη μέρα:

Στον stock launcher, πηγαίνω ταξινόμηση και "προσαρμοσμένη ταξινόμηση". Από εκεί και πέρα πως μετακινώ τα εικονίδια των εφαρμογών σε διαφορετικές σελίδες;

Μπαίνεις στις εφαρμογές και πατάς το κουμπί κάτω δεξιά (μέσα στην οθόνη), αρπάζεις όποιο εικονίδιο θες και το μεταφέρεις.

tsavman
05-03-12, 21:39
Μπαίνεις στις εφαρμογές και πατάς το κουμπί κάτω δεξιά (μέσα στην οθόνη), αρπάζεις όποιο εικονίδιο θες και το μεταφέρεις.

:crazy:

Αυτό το κουμπί νόμιζα ήταν μόνο για γρήγορη απεγκατάσταση!
:up:

blade_
05-03-12, 23:08
Έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί στο wifi κανάλι 13; Το κινητό μου δεν αναγνωρίζει πέρα από το κανάλι 11 (US), ενώ στα Ευρωπαικά πρότυπα έχουμε μέχρι 13.

Το έχω γυρίσει σε γλώσσα English (United Kingdom) αλλά τίποτα. (το θέλω στα Αγγλικά το interface)

το ιδιο μου εκανε κ μενα ενα nexus S

αλλαξε καναλι,προκοπη δε θα βρεις,εκτος αμα βαλεις αλλη ρομ

Hmmytheos
07-03-12, 02:17
Απορίες Android – Xperia Neo V – Gingerbread 2.3.4 – Ver .062

1) Διαβάζω σε διάφορα μέρη πως ο καλύτερος (Free) file manager είναι ο Astro, τον κατέβασα χαρούμενος και πάω να δω κάποιες φωτογραφίες που έχω τραβήξει πατάω settings και το μόνο που βγάζει είναι η επιλογή share, ενώ προφανώς θα περίμενε κανείς από έναν τόσο περιβόητο file manager τουλάχιστον τα βασικά (file size, resolution, time – date etc…). Κάνω κάτι λάθος ή τελικά ο manager αυτός είναι για τον πέο? Θα πρέπει να αγοράσω τον Pro για να δω αυτά τα πάρα πολύ απλά αλλά βασικά στοιχεία που θέλω???

2) Διαβάζω επίσης ότι μια από τις καλύτερες εφαρμογές για τα μηνύματα είναι το Handcent SMS, οπότε το κατέβασα και αυτό κατέβασα και το Greek Language Pack, αλλά παρόλα αυτά όταν θέλω να στείλω ένα SMS σε μια επαφή μου και κάνω αναζήτηση στη λίστα επαφών μου δεν αναγνωρίζει τα Ελληνικά γράμματα(σε αντίθεση με την default app της Sony) και οπότε μου βγάζει "No contacts", να φανταστώ πως το Language Pack είναι μόνο για το menu του προγράμματος και όχι για την αναζήτηση, δηλ. αυτός που το έφτιαξε ψιλο-απέτυχε ε? Υπάρχει και το scroll down αλλά εντάξει είναι σπαστικό.

Μια ακόμη υπό-ερώτηση εδώ είναι η εξής: θέλω να έχω ως προεπιλογή για τα SMS μου το Handcent SMS, νόμιζα ότι κάπου το είχα επιλέξει, αλλά τώρα κάθε φορά που μου στέλνουν SMS, ανοίγει ένα Popup από το Handcent αλλά στην Notification Bar και στην αρχική εμφανίζεται μετά από λίγο και από το Factory Program για τα SMS του κινητού, πως το σταματάω αυτό, γιατί θέλω μόνο(έστω) το Handcent???

3) Δοκίμασα να τραβήξω video, όταν το είχα στο VGA το άφησα στο γραφείο να τραβάει και στα 8 λεπτά σταμάτησε μόνο του, γιατί? Όταν δοκίμασα την επιλογή HD το άφησα πάλι να τραβάει και σταμάτησε στα 4 λεπτά πάλι μόνο του. Να πεί κανείς ότι δεν έχω μνήμη να το καταλάβω αλλά για αυτό έβαλα 16 GB microSD, τι παίζει ξέρει κανείς?

4) Άλλο τραγικό που διαπίστωσα είναι ότι όταν δεν έχω σήμα δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση στις επαφές μου, No network available μου βγάζει, τι παπαριά είναι αυτή??? Είναι δυνατόν να μην υπάρχει λύση για αυτό???

5) Έψαχνα κάποια εφαρμογή επίσης για τις κλήσεις μου, και διάβασα για την DW dialer & Contacts, αλλά ούτε σε αυτήν ούτε στην default δεν μπόρεσα να βρω πως στις επαφές που έχω περάσει και τηλέφωνο σπιτιού πέρα από κινητό μπορώ πατώντας τη συντόμευση για κλήση να κάνει κλήση κατευθείαν πρώτα στο κινητό και όχι στο σταθερό που για κάποιο ανεξήγητο λόγο είναι προεπιλεγμένο και δεν έχω βρει πως αλλάζει, Πως? Το να πάω μέσα στις πληροφορίες επαφής και να επιλέγω χειροκίνητα το κινητό από τα υπάρχοντα τηλέφωνα είναι κουραστικό, κάτι θα υπάρχει δεν μπορεί….

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Gordito
07-03-12, 03:52
1) Es FileExplorer

2) Χρησιμοποιω τον μαμα, δοκιμασε αν θελεις το Go SMS

4)Δεν το εχω δει, που δεν εχεις σημα ωρε;

5) Ποια εννοεις ως συντομευση για κληση; Απο που; Με τον μαμα, οταν πατας στην επαφη, σου ανοιγει και τα 2 και πατας εκει που θελεις να κανεις κληση. Μιλας για widget;

Hmmytheos
07-03-12, 08:28
1) Es FileExplorer

2) Χρησιμοποιω τον μαμα, δοκιμασε αν θελεις το Go SMS

4)Δεν το εχω δει, που δεν εχεις σημα ωρε;

5) Ποια εννοεις ως συντομευση για κληση; Απο που; Με τον μαμα, οταν πατας στην επαφη, σου ανοιγει και τα 2 και πατας εκει που θελεις να κανεις κληση. Μιλας για widget;

1) Το ES file explorer φαινεται να εχει αυτα που θελω, Thanks, ακομα απορω βεβαια που ειναι τα αντιστοιχα στον περιβοητο Astro file manager...

2) Το μαμα δεν εχει αυτα που θελω, π.χ. τι ωρα πραγματικα εσταλει ενα SMS οταν το δω αφου ανοιξω το κινητο, δλδ. οταν εχει ερθει σε προηγουμενο χρονο απο την εκκινηση του κινητου κ.α. πολλα κολπα δεν εχει το default.

4) Το παρατηρησα σημερα οταν ανεβαινα με το ανσασερ, Τραγικο ομολογω αν δεν διορθωνεται !

5) ναι οκ, μιλουσα για το DW dialer μονο εν τελει, καθως αυτο εχει στα αριστερα απο καθε επαφη ενα τηλεφωνακι που το πατας και κανει κατευθειαν κληση στον προεπιλεγμενο αριθμο, που αν υπαρχει home-number ειναι αυτος και οχι ο αριθμος κινητου...

----------------------------------
Εν τελει, απο που αλλαζουμε το ποια θα ειναι η default - προεπιλεγμενη εφαρμογη για
την καθε ενεργεια - τομεα περα απο την 1η φορα που μας ρωταει το κινητο και το αποθηκευουμε, μετα πως μπορει κανεις να το αλλαξει, απο που ???

Piparas
07-03-12, 12:49
Πας στη διαχείριση εφαρμογών στις ρυθμίσεις, βρίσκεις αυτήν που θες και κάνεις εκκαθάριση προεπιλογών κάτω κάτω. Όταν πας να ξανακάνεις την ίδια ενέργεια θα σε ρωτήσει πάλι ποια θες να είναι η προεπιλεγμένη εφαρμογή.

gcf
07-03-12, 14:00
4) Το παρατηρησα σημερα οταν ανεβαινα με το ανσασερ, Τραγικο ομολογω αν δεν διορθωνεται !
Σε μένα που το δοκίμασα χωρίς σήμα, οι επαφές άνοιγαν κανονικά.
Που έχεις τις επαφές; Στη sim, στο κινητό, ή σε google account;

Gordito
07-03-12, 15:34
Να ρωτησω κατι; Εγγυηση για τα SE μας απο που εχουμε;

Θελω να αγορασω και το Xperia Mini, αλλα δεν ξερω αν ειναι παραεισαγωγες, καθως σε πολλα καταστηματα εχει χαμηλη τιμη (~160€) σε σχεση με τα 'μεγαλα' (~200€)

........Auto merged post: Gordito πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Btw, καπου βρηκα και το Launcher απο το Xperia, αν καποιος χρησιμοποιει ακομα τον μαμισιο!

nnn
07-03-12, 15:37
Σε μαγαζί Vodafone το πας αν χρειαστεί επισκευή.

Gordito
07-03-12, 15:39
To Neo v ναι, αλλα ενδιαφερομαι να παρω το Mini για αλλον, οχι απο Vodafone.

stefan_city
08-03-12, 15:51
Να ρωτησω κατι; Εγγυηση για τα SE μας απο που εχουμε;

arvato services S.A.
Telcommunications Services & Equipment
226 Athinon Ave. & Kifissou
GR-10442 Athen
Fon: +30 210 5197-500
Fax: +30 210 5197-529
Email: info-athens@teleservice.com

ειναι στα ΚΤΕΛ του κηφισου.

rioener
10-03-12, 01:17
Έχει καταφέρει κανείς να συνδεθεί στο wifi κανάλι 13; Το κινητό μου δεν αναγνωρίζει πέρα από το κανάλι 11 (US), ενώ στα Ευρωπαικά πρότυπα έχουμε μέχρι 13.

Το έχω γυρίσει σε γλώσσα English (United Kingdom) αλλά τίποτα. (το θέλω στα Αγγλικά το interface)

Στη MIUI παίζει μέχρι και το 13 κανάλι, έχει επιλογή μάλιστα από τα settings για να το αλλάξεις. Λογικά και σε άλλες rom θα υπάρχει παρόμοια δυνατότητα...

johnson
10-03-12, 06:24
2 ερωτήσεις προς τους κατόχους του neo v.

α) Τι άποψη έχετε για την οθόνη του κινητού. Και πως φαίνεται σε σχέση με του Galaxy S1, του νέου Xperia Mini και του αντίστοιχου νέου Arc.

β) Ποιο θα ήταν το επόμενο αμέσως ακριβό value4money κινητό, σε περίπτωση που κάποιος δεν αγοράσει το neo v.

rioener
10-03-12, 13:19
2 ερωτήσεις προς τους κατόχους του neo v.

α) Τι άποψη έχετε για την οθόνη του κινητού. Και πως φαίνεται σε σχέση με του Galaxy S1, του νέου Xperia Mini και του αντίστοιχου νέου Arc.

β) Ποιο θα ήταν το επόμενο αμέσως ακριβό value4money κινητό, σε περίπτωση που κάποιος δεν αγοράσει το neo v.

Καλησπέρα φίλε μου!
Σε σχέση με το Mini που πήρε ένας φίλος, μπορώ να σου πω πως, λόγω και της μεγαλύτερης οθόνης, κερδίζει το V ελάχιστα σε χρώμα, χάνει όμως σε φωτεινότητα (εκτός φυσικά αν απενεργοποιήσεις την αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας, που τότε γίνεται άλλο κινητό)

Άποψή μου πως το V είναι ότι καλύτερο σε σχέση απόδοσης/τιμής μέχρι το ποσό των 300+ ευρώ, μετά μπορείς να πας στο HTC Evo 3D (http://www.skroutz.gr/s/363807/HTC-Evo-3D.html)

Hmmytheos
10-03-12, 17:24
@ johnson
Αν τα εχεις και πιστευεις οτι θα σου χρειαστουν οι παραπανω δυνατοτητες(βλεπε 2 cores etc..) να πας στο LG Optimus 2X (http://www.skroutz.gr/s/322625/LG-Optimus-2X-P990.html), νομιζω χωρις δευτερη σκεψη... το Evo 3D δεν πιανει μια μπροστα του...

rioener
10-03-12, 17:57
Φίλε Hmmytheos πως το εννοείς ότι το Evo 3D δεν πιάνει μια μπροστά στο Optimus? Το αντίθετο θα έλεγα, εφόσον το μεν πρώτο φοράει επεξεργαστή διπύρηνο 1.2 με ram 1 gb, ενώ το δεύτερο διπύρηνο 1 με ram 512. Επί της ουσίας το Evo 3D υστερεί πιθανόν μόνο σε κάμερα.
Το Optimus επιπλέον, παρότι έχει μεγαλύτερη οθόνη ακόμα και από το δικό μας NEO V, έχει χαμηλότερη ανάλυση(!), και ως φυσικό επακόλουθο πολύ χαμηλότερα pixel για κάθε ίντσα (ppi), με ότι αυτό συνεπάγεται...
Εν ολίγης, κατά την άποψή μου πάντα, ο διπύρηνος στο 1 και η κάμερα δε δικαιολογούν τα περίπου +80 ευρώ...

Hmmytheos
11-03-12, 03:57
ψηλε εισαι offtopic, ο ανθρωπος ζητησε το επομενο value for money και συ του προτεινεις κινητο με 400 euros...

Αρα λοιπον για τα λεφτα του το Optimus ειναι πολυ καλυτερο απο το HTC (βλ. Καμερα, και Photos kai video, ασε δε που το ενα εχει μονο 1GB microSD και το αλλο 2+6=8GB αρα αλλα 10 ευρωπουλα για να παρεις μια καρτα για το 1ο, ουτε microHDMI εχει)...

Να βλεπουμε και κανα Review δεν ειναι κακο...
Optimus 2x (http://www.myphone.gr/devices/review-113.html)
HTC evo 3d (http://www.myphone.gr/d/htc/evo-3d.28/review/)

johnson
11-03-12, 05:22
Και εγώ το 2χ είχα στο μυαλό μου ως το επόμενο value4money. Πρόκειται για το επόμενο κινητό ενός φίλου ο οποίος σκέφτεται για το neo v αλλά παράλληλα ψάχνεται με τις εναλλακτικές στα λίγο ακριβότερα.

rioener
11-03-12, 12:38
ψηλε εισαι offtopic, ο ανθρωπος ζητησε το επομενο value for money και συ του προτεινεις κινητο με 400 euros...

Αρα λοιπον για τα λεφτα του το Optimus ειναι πολυ καλυτερο απο το HTC (βλ. Καμερα, και Photos kai video, ασε δε που το ενα εχει μονο 1GB microSD και το αλλο 2+6=8GB αρα αλλα 10 ευρωπουλα για να παρεις μια καρτα για το 1ο, ουτε microHDMI εχει)...

Να βλεπουμε και κανα Review δεν ειναι κακο...
Optimus 2x (http://www.myphone.gr/devices/review-113.html)
HTC evo 3d (http://www.myphone.gr/d/htc/evo-3d.28/review/)


Και εγώ το 2χ είχα στο μυαλό μου ως το επόμενο value4money. Πρόκειται για το επόμενο κινητό ενός φίλου ο οποίος σκέφτεται για το neo v αλλά παράλληλα ψάχνεται με τις εναλλακτικές στα λίγο ακριβότερα.

Έχεις δίκιο, φαίνεται δεν είχα δει τα reviews από το mp.
Sorry για το offtopic λοιπόν.

odd
11-03-12, 19:00
Μπορεί να έχουν απαντηθεί σε αυτό άλλα θρεντ αλλά θα μπορούσε κάποιος να (ξανα)κάνει έναν κόπο;

1. Πως μπορώ να απεγκαταστήσω όλες αυτές τις εφαρμογές που ήρθαν προεγκατεστημένες;
2. Η εφαρμογές για μουσική, ραδιόφωνο και sms είναι της sony ή οι default του android;
3. Μπορώ να τις αντικαταστήσω με άλλες και αν ναι με ποιες; Το πρόβλημά μου με αυτές είναι:

Για μουσική θέλω ταξινόμηση ανά άλμπουμ με βάση τα εξώφυλλα (τα mp3 είναι όλα ταγκαρισμένα μαζί με τα εξώφυλλα).
Για το ράδιο θέλω να αποθηκεύει τους σταθμούς ονομαστικά και όχι να παίζει το rds στη θέση του τίτλου (έχω μείνει με σταθμούς τύπου "τηλ. 210χχχχχχχ" ή "SMS [KENO]" κλπ.
Στην εφαρμογή SMS δεν μπορώ να στείλω μήνυμα σε κάποιο αριθμό παρά μόνο σε επαφή.

4. Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εφαρμογή για χειρισμό του mpc hc του υπολογιστή μου;

Ευχαριστώ.

Gordito
12-03-12, 01:45
1) Χρειαζεται να κανεις root το κινητο.
2) Default ειναι.
3) Απο το market βαζεις οποια εφαρμογη θελεις. Δεν κανει αντικατασταση, αλλα ειναι επιπλεον εφαρμογες.

LEFTKOYL
12-03-12, 18:57
Μετά το τελευταίο update βρέθηκε λύση για root εύκολα;

Hmmytheos
12-03-12, 21:06
Απο περιεργεια δοκιμαστε καποιος να βρειτε μεσα απο το κινητο σας στο Play Store την παρακατω εφαρμογη

Pandora® internet radio (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pandora.android&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5wYW5kb3JhLmFuZHJvaWQiXQ..)

Για καποιο λογο αν και οταν γραφω στην αναζητηση το ονομα μου βγαζει κατευθειαν το υπολοιπο δηλ. σαν να το ξερει, μετα ομως δεν το βρισκει οταν παταω search και μου βγαζει σαν πρωτο αποτελεσμα το "FIT radio" οποτε παραξενευτηκα. Θεωρητικα αν βαλω το καλωδιο στο πισι μπορω να την κατεβασω και να την κανω install ετσι αλλα θελω να δω γιατι συμβαινει αυτο...

Τη βλεπετε εσεις λοιπον???

Piparas
12-03-12, 22:03
Η συγκεκριμένη εφαρμογή δεν μπαίνει στην Ελλάδα.

odd
13-03-12, 01:06
1) Χρειαζεται να κανεις root το κινητο.
2) Default ειναι.
3) Απο το market βαζεις οποια εφαρμογη θελεις. Δεν κανει αντικατασταση, αλλα ειναι επιπλεον εφαρμογες.

Ευχαριστώ.

odd
16-03-12, 17:20
Μία ακόμα ερώτηση. Ανακάλυψα ότι ξέμεινα από χώρο στην sdcard. Περίεργο καθώς τα αρχεία που έχω περάσει (περισσότερο μουσική) είναι γύρω στο 1Gb. Τόσα τα μετράω και όταν το συνδέω με το pc.

Υποψιάζομαι το gmail app καθώς δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνει με τα attachments.

Πως μπορώ να τσεκάρω τι έγινε με τον χώρο;

nnn
16-03-12, 20:17
Σύνδεσε το σε PC, κάνε mount την κάρτα σαν δίσκο και δες τι έχει φάει τον χώρο.

kostas2005
16-03-12, 21:09
βγήκε η 0.69?

tsavman
16-03-12, 21:13
βγήκε η 0.69?

Τώωωωρα (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4576156&postcount=250);;
:p

odd
16-03-12, 23:43
Σύνδεσε το σε PC, κάνε mount την κάρτα σαν δίσκο και δες τι έχει φάει τον χώρο.

Στα XP το κινητό γίνεται mount στην περιοχή other (εκεί που γίνονται και οι φωτογραφικές κλπ). Δες και τις φωτό. Στη κάρτα φαίνεται γεμάτη 1.8 gb και στους φακέλους φαίνεται γεμάτη κατά 1.1 gb.

Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω mount το τηλέφωνο;

ntebis
17-03-12, 01:02
Στα XP το κινητό γίνεται mount στην περιοχή other (εκεί που γίνονται και οι φωτογραφικές κλπ). Δες και τις φωτό. Στη κάρτα φαίνεται γεμάτη 1.8 gb και στους φακέλους φαίνεται γεμάτη κατά 1.1 gb.

Υπάρχει άλλος τρόπος να κάνω mount το τηλέφωνο;

κατεβασε το space sniffer να δεις εικονικα τι τρωει το χωρο σου

odd
17-03-12, 01:16
κατεβασε το space sniffer να δεις εικονικα τι τρωει το χωρο σου

Δυστυχώς το space sniffer αναγνωρίζει μόνο volumes που έχουν γίνει mount ως σκληροί δίσκοι. Όπως είπα πριν το κινητό μπαίνει σε έναν άλλο τομέα "Other", όπου μπαίνουν και οι φωτογραφικές μηχανές. Κοίταξε το path της πρώτης φωτό για να καταλάβεις. Το τηλέφωνο δεν παίρνει γράμμα ως δίσκος (πχ G:\) αλλά αναγνωρίζεται ως συσκευή.

ntebis
17-03-12, 01:38
thats very odd :P βασικα ελεγξες αν εχει βαλει τη συσκευη να κανει μαουντ σαν δισκο? (καπου στις ρυθμισεις του σονυ ερικσον)

odd
18-03-12, 18:27
Λοιπόν έχω νέα για τον "χαμένο χώρο". Καταρχήν υπάρχει μια πολύ καλή open source εφαρμογή που λέγεται DiskUsage (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.diskusage) και κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά. Ψάχνει τις αποθηκευτικές μονάδες (εσωτερικές και εξωτερικές) και βγάζει γραφήματα α λα space sniffer.

Εκεί λοιπόν ανακάλυψα ότι 2 φάκελοι καταναλώνουν γύρω στα 730 ΜΒ (!). Ο ένας είναι ο /sdcard/others/.emanual και ο άλλος ο PCCompanion. Από ότι καταλαβαίνω το ένα είναι το manual (550 ΜΒ παρακαλώ) που κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα να βάλει σε όλες τις γλώσσες του κόσμου, εξού και τα 550 ΜΒ. Το άλλο πρόκειται για ένα πρόγραμμα σύνδεσης με τον υπολογιστή της SE. Συγκεκριμένα υπάρχει ένα αρχείο, το MediaGo_1.7.254.app-se που μόνο του είναι 150MB.

Προφανώς άλλοι χρήστες δεν έμειναν με την κάρτα που ήρθε με το τηλέφωνο άρα και αγνοούν το συγκεκριμένο "πρόβλημα". Μπορώ απλά να διαγράψω τους συγκεκριμένους φακέλους; Γίνεται manual ή με κάποια ρύθμιση από το τηλέφωνο μια και πρόκειται για υλικό της SE. Στο manual μπορώ να κρατήσω μόνο ελληνικό και αγγλικό και να σβήσω τα υπόλοιπα;

tsavman
18-03-12, 19:14
Προφανώς άλλοι χρήστες δεν έμειναν με την κάρτα που ήρθε με το τηλέφωνο άρα και αγνοούν το συγκεκριμένο "πρόβλημα". Μπορώ απλά να διαγράψω τους συγκεκριμένους φακέλους; Γίνεται manual ή με κάποια ρύθμιση από το τηλέφωνο μια και πρόκειται για υλικό της SE. Στο manual μπορώ να κρατήσω μόνο ελληνικό και αγγλικό και να σβήσω τα υπόλοιπα;

Εγώ την έκανα format την πρώτη φορά που τη συνέδεσα στο κινητό :p, αλλά σίγουρα δεν είχε manual σε όλες τις γλώσσες. Κανένα πρόβλημα.

Το PC companion, αν το χρειαστείς ποτέ, υπάρχει ρύθμιση να το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου κατά τη σύνδεση του κινητού. Προχώρα άφοβα.

Gordito
19-03-12, 10:36
Βολευει το Pc companion γιατι συνδεεις αμεσα, με 2-3 βηματα, το κινητο με το pc μεσω wifi.

Kανενα προγραμμα απο αυτα που δοκιμασα δεν το εκανε τοσο ικανοποιητικα.

tsavman
19-03-12, 11:31
Βολευει το Pc companion γιατι συνδεεις αμεσα, με 2-3 βηματα, το κινητο με το pc μεσω wifi.

Kανενα προγραμμα απο αυτα που δοκιμασα δεν το εκανε τοσο ικανοποιητικα.


Airdroid (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sand.airdroid&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zYW5kLmFpcmRyb2lkIl0.) δοκίμασες;
Έχω καταργήσει το καλώδιο πλέον με αυτό, και δεν χρειάζεται εγκατάσταση κάποιου software στον υπολογιστή.

Gordito
19-03-12, 20:18
Τα κομικ του Αρκα δωρεαν για Xperia users.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.niobiumlabs.arkasbyxperia

nnn
19-03-12, 21:16
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.