PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 [64] 65 66 67 68

Gordito
08-07-13, 02:08
4.2.2 εχει κανεις;

tsavman
08-07-13, 11:07
Είχα βάλει εγώ την moProject42 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2265805), αλλά με πολλά προβλήματα.
Αν δεν βαριέσαι, διάβασε από εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/567821-Sony-Xperia-Neo-V/page133) και μετά.

Έκτοτε την ξήλωσα και είμαι με την AOKP, σταθερός και γρήγορος. Το 720p recording μου λείπει λίγο, αλλά γράφουμε 1080p/20MBps με το xperia S της κοπελιάς πλέον.

Gordito
08-07-13, 11:13
Α, μονο μαζι γραφετε δηλαδη ε;;;;; :worthy:

Χωρις παρεξηγηση :p

tsavman
08-07-13, 11:21
Α, μονο μαζι γραφετε δηλαδη ε;;;;; :worthy:


Κυρίως..
:p:rofl:

nnn
08-07-13, 11:21
it takes two to tango :mrgreen:

tsavman
08-07-13, 11:24
Exactly :cool:

flamelab
08-07-13, 13:25
Εδώ ειμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος με 4.1.2 Jelly Bean (Super Jelly Bean). Επιτελους νορμάλ διαχείριση μνήμης.

tsavman
08-07-13, 13:27
Εγώ ξήλωσα επιτέλους το FB (μπαίνω με bookmark μέσω του browser) και ανάσανε το κινητό, διπλασιάστηκε η διαθέσιμη RAM.

flamelab
08-07-13, 13:42
Ναι, τραγικο απο κάθε πιθανή άποψη αυτο το application. Κρατησα το FB Messenger, που τρωει αρκετα λιγοτερη RAM, αλλα ελεος δηλαδη.

kostas2005
09-07-13, 22:36
To gtalk που το βρίσκουμε ?

blade_
09-07-13, 22:40
Εγώ ξήλωσα επιτέλους το FB (μπαίνω με bookmark μέσω του browser) και ανάσανε το κινητό, διπλασιάστηκε η διαθέσιμη RAM.

υπαρχει μηπως περιπτωση να τρωει ετσι κ λιγοτερα μβ?

Tiven
10-07-13, 01:30
To gtalk που το βρίσκουμε ?


Τέρμα.

Μόνο hangouts τώρα :(

tsavman
10-07-13, 11:02
υπαρχει μηπως περιπτωση να τρωει ετσι κ λιγοτερα μβ?

Αυτό είναι διαπιστωμένο.
Η εφαρμογή το MB το καταβροχθίζει με το που ξεκινήσει και σκρολάρεις λίγο στο neews feed. Για αντίστοιχη χρήση, o brower με χρήση της m.facebook σελίδας καταναλώνει KB. Το έχω δοκιμάσει με τον έλεχο υπολοίπου της cosmote, είναι τραγική η εφαρμογή.

blade_
10-07-13, 12:26
σοβαρα ε?ενδιαφερον,μιλαμε για φοβερη καταναλωση,δικαιολογημενη εως ενα σημειο,φωτογραφιες κτλ,αλλα αυτη ξεφευγει!θα το κοιταξω,ευχαριστω

δε θυμαμαι αν υπαρχει τροπος αν εχεις chrome να εχεις μια συντομευση μιας σελιδας που θες καρφιτσωμενη στην κεντρικη σου σελιδα

tsavman
10-07-13, 12:33
Δοκίμασέ το, και θα καταλάβεις για τι διαφορά μιλάμε.
Φαίνεται και από τους χρόνους που χρειάζεται για να φορτώσει την κάθε σελίδα (browser vs app), ειδικά σε σύνδεση data.

Γίνεται, το είχα κάνει παλιά.
Τώρα έχω τον stock browser, και από το widget menu της 4.1.2 διαλέγεις Σελιδοδείκτες, και το κάνεις. Παίρνει μάλιστα και το εικονίδιο του FB, οπότε πλέον η συντόμευση μοιάζει και οπτικά με την εφαρμογή. :p

blade_
10-07-13, 12:41
το βρηκα thanks!θα δοκιμασω να δω πως θα τα παει..ειχα και το friendcaster γι αυτη τη δουλεια,τρωει πολυυ λιγοτερο

kostas2005
10-07-13, 14:20
To gtalk που το βρίσκουμε ?


Τέρμα.

Μόνο hangouts τώρα :(
Έβαλα μια rom που δεν είχε τίποτα μέσα και αναγκάστηκα να βάλω hangouts, διαφορετικά στις εφαρμογές σου δίνει την δυνατότητα να πετάξεις το hangouts και να γυρίσεις στο gtalk
Εδώ που κοιτάω δεν το βρίσκω http://www.androiddrawer.com/ ,αλλά κάπου θα υπάρχει.

Εκτός οτι είναι βαρύ το hangouts δεν δουλεύει και αυτό https://www.gtalk2voip.com/ που είχα βολευτεί, σήκωνα το τηλέφωνο και καλούσα gtalk users καμπάνα!
user@gtalk2voip.com
user_at_gmail.com@gtalk.gtalk2voip.com
Από pbxes δούλευε κανονικά!
Από Backup που είχα κρατήσει με το cwm μπορώ να κάνω το Gtalk extract ?

Gordito
10-07-13, 16:03
Εχω χρησιμοποιω το SLK+ Notifications μαζι με bookmark σε καποια αρχικη οθονη + FB messenger.

tsavman
10-07-13, 17:19
Το FB messenger τι μνήμη τρώει;
Το είχα δοκιμάσει παλιά, αλλά γενικά δεν ασχολούμαι με το chat.

Θα δω αυτό το SLK+ Notifications που λες. :cool:

Gordito
10-07-13, 17:25
Δε θυμαμαι τωρα, αλλα αν σε απασχολει το chat, ειναι πολυ καλο και δεν τρωει πολυ (10-15 νομιζω)
Eιναι το πιο αξιοπιστο messaging προγραμμα, εδω και 1 χρονο ηταν το βασικο εργαλειο επικοινωνιας με το Other half και ποτε δεν αργησε/καθυστερησε μηνυμα.

Απο την αλλη, το SLK+ εγω το εχω αγορασει (1,15€) γιατι αξιζει. Εχει notifications για τα παντα ολα, και στα ανοιγει οπως θελεις (mobile/desktop σε browser, FriendCaster, Messenger)

Δεν εχω παρατηρησει να χανει κατι, οπως το FriendCaster πχ, απλα σε μερικους δεν σου δειχνει ονομα.
(Αντι για "Marios sent you a message", σου γραφει "...sent you a message" στο status bar.

tsavman
10-07-13, 17:33
Μπορεί να το περάσω, και να το ξηλώσω μετά από backup με TB, για να υπάρχει "όταν χρειαστεί", thanks.

To SLK+ δεν το βρίσκω στο play store όμως:hmm:

Gordito
10-07-13, 17:35
Ουτε σε μενα εμφανιζεται σε αναζητηση μεσα στο store, δεν ξερω γιατι. Mπορει να ειναι δακτυλος Facebook :p

Παντως, αν το ψαξεις στο google "SLK Notifications (https://www.google.com/search?q=slk+notifications&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a)" θα το βρεις.
Το καλυτερο ειναι οτι υποστηριζει push notifications -> battery impact μηδεν!

djpar
10-07-13, 18:11
το friendcaster ειχε θεματα,δεν μπορουσες να κανεις tag και καποια αλλα που δεν θυμαμαι τωρα και ετσι βγηκε και αυτο, η μονη λυση ειναι facebook απο browser

flamelab
11-07-13, 05:01
Χεχεχε

Gordito
11-07-13, 05:33
Για πες ρε παλικαρι :p Ποια ρομ ειναι;

flamelab
11-07-13, 06:48
Super Jelly Bean

Εκανα εντονο testing στον 3.4.45 kernel, αλλα δεν είδα κάτι καλύτερο απο Fusion 5.4.

Οποτε πισω στον Fusion.

- - - Updated - - -

Ο τυπος εχει βγαλει και 4.2.2, ως "συνεχεια" της "Super Jelly Bean" αλλα ειμαι ήδη εξαιρετικα ικανοποιημενος απο την 4.1.2.

stefan_city
19-07-13, 00:57
Ας ξεκινήσω, τονίζοντας πως δεν έχω ιδέα από "σκαλίσματα" στα Sony.
Ένας φίλος, λοιπόν, που έχει το συγκεκριμένο κινητό με τη στοκ 4.0.4, θέλει να πάει σε κάτι πιο ελαφρύ, αλλά παράλληλα σταθερό, ώστε να ανασάνει λίγο η συσκευή. Αρχικά, το ζητούμενο είναι να λειτουργούν όσο το δυνατόν περισσότερες λειτουργίες του κινητού, ειδικότερα οι βασικές, όπως καλή κάμερα, gps, κλπ. Επίσης, μιας και δεν πολυγνωρίζει και δεν ασχολείται ιδιαίτερα, αν η rom υποστηρίζει ota updates για να γλιτώνει τα φλασαρίσματα, θα ήταν ιδανικό.
Περιμένω προτάσεις, και λινκς που θα βοηθήσουν στην όλη διαδικασία.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποστολή από το GSII με τη χρήση Forum Runner

tzelen
10-08-13, 19:00
Κατάφερα και μπρικάρισα το τηλέφωνο, προσπαθώντας να περάσω custom. Καμιά ιδέα πώς το επαναφέρω; :oops:

patch
10-08-13, 20:01
όταν λες μπρίκαρες ; μάλλον σε boot loop είσαι
του περνάς 587 μαμά με flashtool και flash mode

tzelen
10-08-13, 20:13
Ευχαριστώ για την απάντηση - το τηλ. μένει κολλημένο στο λογότυπο της Sony. Όταν πέρασα την rom πάντως, μου έβγαλε μνμ installation done!.

patch
10-08-13, 20:18
σε boot loop είσαι, δεν είναι τπτ
πέρνα 587 η μόνο stock kernel αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader

tzelen
10-08-13, 20:25
σε boot loop είσαι, δεν είναι τπτ
πέρνα 587 η μόνο stock kernel αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader

Το δοκίμασα αυτό φίλε, πέρασα συγκεκριμένα την Mt11_4.1.B.0.587_Kernel.ftf αλλά και πάλι το ίδιο μου κάνει (ο bootloader μου πάντως πρέπει να είναι κλειδωμένος, δε νομίζω ότι τον ξεκλείδωσα ποτέ)

patch
10-08-13, 20:30
άρα δεν κάνει αυτή η rom για κλειδωμένο bootloader
η τον σπας η βάζεις άλλη rom

tzelen
10-08-13, 20:32
άρα δεν κάνει αυτή η rom για κλειδωμένο bootloader
η τον σπας η βάζεις άλλη rom

Πώς όμως, όταν το τηλέφωνο μένει κολλημένο;

patch
10-08-13, 20:39
κρατάς πατημένο το back όταν το ανάβεις και βάζεις το usb με flashtool ανοιγμένο

η το home ???? δεν θυμάμαι, ένα από τα δυο και σου ανάβει μπλε λαμπάκι νομίζω

tzelen
10-08-13, 20:45
κρατάς πατημένο το back όταν το ανάβεις και βάζεις το usb με flashtool ανοιγμένο

η το home ???? δεν θυμάμαι, ένα από τα δυο και σου ανάβει μπλε λαμπάκι νομίζω

Σε αυτό το κομμάτι δεν έχω πρόβλημα. Με το flashtool μπορώ να περάσω τον kernel, είμαι οκ (βγάζει και σχετικό μνμ το flashtool). Το θέμα είναι τί κάνω μετά...:cry:

flamelab
10-08-13, 20:54
Με SEUS νομιζω μπορεις να περασεις την stock ; Στο xda developers forum κοιταξες καθολου ; Στο Neo/Neo V subforum έχει απειρες πληροφορίες.

tzelen
10-08-13, 20:54
Μάλλον είμαι ΟΚ, κατέβασα ένα μαμήσιο image (τα .ftf αρχεία τέτοια δεν είναι :hmm: ) και προχωράω.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον patch :oneup:

johnykim
11-08-13, 18:06
Πρόσφατα πέρασα το πακέτο της kangxperia που είχε δώσει ο Gordito (#2694) , και το κινητό έγινε καινούργιο! :D Δυο μέρες την τρέχω και φαίνεται πολύ καλή, είναι η πρώτη custom rom που βάζω βέβαια και δεν έχω και πολλές εμπειρίες από άλλες.
Πάντως δεν βλέπω να την αλλάζω εύκολα <3 :p

sharp_electron
12-08-13, 20:18
Κι εγώ ξεκλείδωσα το σαββατοκύριακο το neo V μου για πρώτη φορά. Πέρασα fusion 5.4 kernel και super jelly bean (4.1.2), ενώ συνάντησα πρόβλημα όταν πήγα να ξεκινήσω το τηλεφωνάκι αφού πέρασα τον καινούριο kernel, ενώ ακόμα είχε μέσα το stock λειτουργικό. Προσοχή. Όλα οκ πάντως.

Από απόδοση δεν τρελάθηκα πάντως. Πήρε πόδι το bloatware, φρεσκαρίστηκε το UI, αλλά μέχρι εκεί. Η αλήθεια είναι ότι πήγαινε βολίδα μετά το δεύτερο boot, όταν όμως άρχισα να περνάω πάλι τα apps που θεωρώ στοιχειώδη, αμέσως επιβράδυνε αισθητά. Δεν είναι στην σερνάμενη κατάσταση που ήταν πριν ένα μήνα το κινητάκι. Αλλά δεν είναι και γρήγορο σαν όταν το πρωτοπήρα, νομίζω. Το πιο χαρακτηριστικό: πατάς το κουμπάκι phone από τη homescreen, και περιμένεις 5-6sec για να βγει το dialpad. Ή το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από νούμερο που είχα στις επαφές, αλλά μέχρι να το σηκώσω έδειχνε σκέτο τον αριθμό, επειδή δεν φόρτωνε την database εγκαίρως. (και περίμενα αρκετά πριν το σηκώσω, ακριβώς γιατί μου έκανε εντύπωση που δε φόρτωνε τα στοιχεία)

θα γράψω παρακάτω τα apps που έβαλα, για να μου πείτε τι είναι αυτό που προκαλεί το μεγάλο σκάλωμα. Ούτε chrome δεν έβαλα, ούτε παιχνίδια, αμάν πια.

google analytics, authenticator, calendar, gmail, sky map, play books, hangouts, maps, keep, facebook+pages manager, keepassdroid, mxplayer, plume (twitter client), pocket, evernote, reddit is fun, torch, unified remote, viber, whatsapp, walkman (το app που έχουν στο xda), criticker, goodreads, es file explorer

Ξέρω, έβαλα το facebook ενώ μπορώ να μπαίνω από τον browser με το 0.facebook.com, αλλά χρειάζομαι το pages manager. Αν υπάρχει άλλος ελαφρύτερος client, shoot.

djpar
13-08-13, 07:56
το facebook τρεχει και οταν το κλεισεις και τρωει κανα 50αρι mb απο την ram να ξερεις,επισης αντι για τον dialer του κινητου εγω εχω βαλει τον dialer one πολυ πιο ελαφρυς και καλυτερος για μενα

flamelab
13-08-13, 07:58
Το facebook είναι απαίσιο σαν application και τρώει άπειρη RAM δυστυχως. Δες εαν μπορεις να κανεις κατι μεσω του application "Tinfoil for Facebook".

djpar
13-08-13, 09:12
Εγω μπαίνω face από τον dolphin

johnykim
14-08-13, 12:30
Παιδιά η μπαταρία μου αρμέγεται :( Σε kangxperia 4.1.2, χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο, ή να έχω ξεχάσει ανοιχτό wifi κλπ. Η σύγκριση γίνεται με GB 2.3.4.
Οι υπόλοιποι με μπαταρία πως τα πάτε σε JBs roms? (σε σύγκριση με την gb που είχατε)

giorgosthess
14-08-13, 13:16
Παιδιά η μπαταρία μου αρμέγεται :( Σε kangxperia 4.1.2, χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο, ή να έχω ξεχάσει ανοιχτό wifi κλπ. Η σύγκριση γίνεται με GB 2.3.4.
Οι υπόλοιποι με μπαταρία πως τα πάτε σε JBs roms? (σε σύγκριση με την gb που είχατε)


Με internet συνέχεια ανοιχτό και απλή χρήση μου βγάζει ίσα ίσα τη μέρα.

johnykim
14-08-13, 14:59
Εμένα 2 μέρες περίπου με απλή χρήση. Στην gb το φόρτιζα 2 φορές τη βδομάδα :P

nadware
15-08-13, 11:50
το facebook τρεχει και οταν το κλεισεις και τρωει κανα 50αρι mb απο την ram να ξερεις,επισης αντι για τον dialer του κινητου εγω εχω βαλει τον dialer one πολυ πιο ελαφρυς και καλυτερος για μενα

Και βγάζεις τον stock dialer ή όχι;

Gordito
15-08-13, 12:40
Όχι δεν μπορείς να τον βγάλεις.
Νομίζω ότι όλα τα άλλα προγράμματα δουλεύουν πάνω από το μαμισιο.

Sent from my JY-G3S using Forum Runner

djpar
15-08-13, 12:40
οχι τον εχω απλα δεν τον ανοιγω

johnykim
25-08-13, 12:43
Να ενημερώσω ότι η μπαταρία έστρωσε με κάποιον τρόπο :D
Μπορεί να ήταν οι πρώτες μέρες που το σκάλιζα πολύ και να έπεφτε γρήγορα, αλλά και πάλι πιστεύω ότι και τώρα το σκαλίζω και δεν πέφτει τόσο γρήγορα. Το περίεργο ήταν ότι τις πρώτες μέρες μου φαινόταν αργός και ο χρόνος φόρτισης, ενώ τώρα (μετά από ένα 20ημερο) έχει αλλάξει σε πολύ λιγότερο θα έλεγα.

Μπορεί να συνήθισα ,αλλά δεν νομίζω τόσο, ίσως ήθελε τον χρόνο της η rom να στρώσει :p

(Με πολύ απλή χρήση(λίγες κλήσεις+λίγο τσατ viber) έφτασε και τις 4 μέρες!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.