PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68

tsavman
25-08-13, 13:22
Η αλήθεια είναι πως η μπαταρία χρειάζεται λίγο χρόνο να στρώσει μετά από καινούρια rom. Το ίδιο και η rom καθεαυτή.
Όπως και να έχει, 4 ημέρες με ελαφριά χρήση είναι εξαιρετική επίδοση. Εγώ με νορμάλ χρήση βγάζω 1.5-2.5 ημέρες, με AOKP και Lupus v7 (cpu@1.4Ghz)

Ψήνομαι να περάσω αυτή (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2108632) την rom, αλλά δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο, καθώς η AOKP πηγαίνει ακόμα πολύ καλά, με το τελευταίο ξήλωμα εφαρμογών που έκανα. Πρέπει κάπως να δικαιολογήσω στον εαυτό μου το "ξύσιμο" για αλλαγή και το χάσιμο χρόνου, αλλά δεν το'χω βρει ακόμα :p

Gordito
25-08-13, 13:41
Bαλτε καμια 4.2 να δουμε τι λεει.

johnykim
25-08-13, 13:57
Η αλήθεια είναι πως η μπαταρία χρειάζεται λίγο χρόνο να στρώσει μετά από καινούρια rom. Το ίδιο και η rom καθεαυτή.
Όπως και να έχει, 4 ημέρες με ελαφριά χρήση είναι εξαιρετική επίδοση. Εγώ με νορμάλ χρήση βγάζω 1.5-2.5 ημέρες, με AOKP και Lupus v7 (cpu@1.4Ghz)

Ψήνομαι να περάσω αυτή (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2108632) την rom, αλλά δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο, καθώς η AOKP πηγαίνει ακόμα πολύ καλά, με το τελευταίο ξήλωμα εφαρμογών που έκανα. Πρέπει κάπως να δικαιολογήσω στον εαυτό μου το "ξύσιμο" για αλλαγή και το χάσιμο χρόνου, αλλά δεν το'χω βρει ακόμα :p

Με κανονική χρήση κάπου εκεί βγάζω κι εγώ(cpu μέχρι 1Ghz). Περασμένο kernel έχω τον fusion 4.4, με Lupus πάει καλύτερα? Εγώ λυπάμαι να την βγάλω ακόμα και για δοκιμές :p

Ναι, βάλτε καμιά 4.2 να δούμε τι λέει, να έχουμε δοκιμασμένο έδαφος χαχ :D

tsavman
25-08-13, 14:48
Bαλτε καμια 4.2 να δουμε τι λεει.

Εσύ δεν έγινες τελείως κινέζος ακόμα; Με τα σαπάκια ασχολείσαι; :p



Ναι, βάλτε καμιά 4.2 να δούμε τι λέει, να έχουμε δοκιμασμένο έδαφος χαχ :D

Είχα βάλει την moProject 42, την κράτησα δυο-τρεις μέρες με το στανιό, έτρωγε απανωτα FC/reboots/bootloops χωρίς λόγο.
Δεν διορθώθηκε με τίποτα, δοκίμασα και ένα σωρό kernels. Οπότε 4.1.x για να έχουμε ψυχική υγεία.



Με κανονική χρήση κάπου εκεί βγάζω κι εγώ(cpu μέχρι 1Ghz). Περασμένο kernel έχω τον fusion 4.4, με Lupus πάει καλύτερα? Εγώ λυπάμαι να την βγάλω ακόμα και για δοκιμές :p

Ο Lupus v7 είναι μια χαρά για την AOKP, και με overclocking δεν μασάει. Εξ'αλλου η ίδια cpu σε άλλα xperia έτρεχε στο 1.6.
Πιστεύω πως μέχρι 1.4 είναι ασφαλής επιλογή για επιδόσεις τώρα το καλοκαίρι, με smartassv2 governor και deadline.

Λυπάμαι και εγώ να την βγάλω, γιατί ξέρω ότι πάλι εδώ θα επιστρέψω. Έχω πάρει και πρόσφατο nandroid backup, but still..

flamelab
25-08-13, 14:56
Λέτε να δούμε και 4.3 builds;

tsavman
25-08-13, 17:49
Γιατί όχι. Δεν είναι major αναβάθμιση από 4.2 σε 4.3, όπως πχ από 4.0.x σε 4.1.x
Το πρόβλημα θα είναι πάλι οι drivers και από ποια συσκευή θα γίνει το port.

Κρίμα πάντως. Αυτή η ram το περιορίζει πολύ το κινητάκι. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις πολλές απαιτήσεις είναι μια χαρά (και όμορφο στο χέρι).

geologiko_karoto
27-08-13, 11:26
Καλημέρα παιδιά

εδώ και καιρό μου κάνει τρελά κόλπα με τη μπαταρία (κλείνει ενω είναι στο 60%)!
έχει πάει κανείς στο σέρβις στην Θεσσαλονίκη, στην Κων.Καραμανλή 54; είναι αξιόπιστο;

επίσης, όταν το συνδέω με το πισι μου λέει ότι υπάρχει νεό λογισμικό και άμα θέλω να το περάσω - να το κάνω;
μη με λέτε για ρουτ,ρομ,μπρικια κ τηγάνια - είμαι υπεράσχετος :p

kokoretsi
28-08-13, 02:18
Καλημέρα παιδιά

εδώ και καιρό μου κάνει τρελά κόλπα με τη μπαταρία (κλείνει ενω είναι στο 60%)!
έχει πάει κανείς στο σέρβις στην Θεσσαλονίκη, στην Κων.Καραμανλή 54; είναι αξιόπιστο;

επίσης, όταν το συνδέω με το πισι μου λέει ότι υπάρχει νεό λογισμικό και άμα θέλω να το περάσω - να το κάνω;
μη με λέτε για ρουτ,ρομ,μπρικια κ τηγάνια - είμαι υπεράσχετος :p
Ασταθή μπαταρία είχα και εγώ. Την έβλεπα να μετράει και από το 80% πήγαινε στο 60% και έσβυνε.
Βρήκα μια στο ebay με 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά και τώρα είναι εντάξει.
Για την ακρίβεια πήρα αυτό (http://www.ebay.co.uk/itm/170989279461?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649)

tsavman
28-08-13, 13:03
Μπορεί απλά να χρειάζεται ένα reset στα battery stats, αλλά αυτό γίνεται (καλύτερα) μέσα από recovery (πχ clockworkmod), οπότε απαιτείται root.
Εγώ κάνω reset όποτε αλλάζω ρομ, δηλαδή σπάνια πλέον :p

thn nila mou...
30-08-13, 15:53
Αυτο το πόστ για να εκθειασω λιγο το κινητακι, σαν απολογισμος. Τίμιο, τα έχει βγάλει τα χρηματα του με το παραπανω. Δεν περίμενα να το έχω χρησιμοποιησει απο gps (και θαλασσης) και mp3 player, μεχρι για να ευθυγραμμισω δορυφορικη κεραια και για να φτιαξει το δικο του timelapse βιντεακι απο την καμερα. Δεν λέω οτι πάει σφαιρα, αλλα είχα την εντυπωση οτι επρεπε να σκασεις πολλα χρηματα για "καλο" κινητο για τετοια.

Και αντεξε καταπονηση.Το πρωτο ουσιαστικα smartphone μου και νομιζα οτι γενικα τα smartphones ειναι ευθραστα, ήμουν σιγουρος οτι το είχα κατεστρεψει 2-3 φορες. Εναμιση χρονο το έχω και εχει φαει ξυλο, ζεστες, κρυα, εχει πεσει σε μπανιερα οπου απλα το εβγαλα,το αποσυναρμολογησα,αφεθηκε να στεγνωσει, και συνεχισε κανονικα. Τον Αυγουστο εφαγε λιγο θαλασσινο νερακι κολλησε το κουμοπι on/off, και χαλασε το digitizer. το πρώτο ξεκολλησε με νερο απιονισμενο, και το δευτερο το αντικατεστησα απο ebay.
Αυτονομια θα ήθελα λιγο καλυτερη αλλα μαλλον δεν σωζεται αυτο ό,τι κινητο και να παρεις σημερα.

tsavman
30-08-13, 17:40
Και εγώ ετοιμάζομαι να εγκαταλείψω το Neo V σιγά σιγά. Το έχω από το Γενάρη του 2012, πρώτη φορά κράτησα τόσο πολύ συσκευή, και δη smartphone.

Άντεξε τα πάντα, με καθοδήγησε σε άγνωστους προορισμούς, έγραψε HD video, βιντεοκλήσεις, τα πάντα. Ακόμα και τώρα, με custom rom είναι καλύτερο από πολλά καινούρια entry level smartphones που βλέπω έξω.

Πριν μερικούς μήνες του άλλαξα πρόσοψη, από piano blue σε silver, και έγινε καινούριο. Την οθόνη του δεν την έχει ακουμπήσει δάχτυλο, πάντα υπήρχε screen protector. Και έχει περάσει τα πάντα, κρύα-ζέστες, παραλίες, το παραμικρό.

Δυστυχώς πλέον οι ανάγκες μου απαιτούν κάτι με περισσότερη μνημη (rom αλλά κυρίως ram) και ελαφρώς μεγαλύτερο. Πηγαίνω προς nexus 4 μεριά, αν όλα πάνε καλά σε 3 βδομάδες θα το έχω στα χέρια μου.

Gordito
30-08-13, 17:54
To χαλασε το design απο εκει και μετα η Sony.

Ολα τα νεα κινητα ειναι ασχημα.
Και μας αφησε χωρις JellyBean.

Παντως το κινητο πουλησε αρκετα εδω, συνεχεια βλεπω ακομα τυπους/κοπελες με Neo V

Πλεον δεν κανει, και θα το καταλαβετε οταν πατε στο επομενο :p

thn nila mou...
31-08-13, 13:49
nexus 4? Το σκεφτομουν και εγω. Πολυ καλο&φθηνο, και θα έχεις να παιζεις με απειρες rom, αν και νομιζω το pure android θα αρκει. Αλλα εχει μεγαλη οθονη για μενα. Περιμενε λιγο να βγει το 5 για να πεσει κι αλλο η τιμη. Μολις την μειωσαν 100$ για το 4.

tsavman
31-08-13, 14:03
Το παρήγγειλα ήδη, από το αγγλικό playstore.

Οι 4.7'' δεν είναι και πολλές, τα περισσότερα κινέζικα που κοιτούσα πριν αποφασίσω για nexus ξεκινούσαν στις 5'', τα δυνατά.

stefan_city
31-08-13, 14:22
το καλυτερο κινητο σε αυτα τα χρηματα, και με πολυ καλη διασταση οθονης. θα το συνηθισεις σε λιγο καιρο και θα θες να ειχε ακομα μεγαλυτερη οθονη. ραδιοφωνο να ειχαν αυτα τα nexus, και θα ηταν πληρες το πακετο. απο χρωματα, μονο σε μαυρο βγαινει;

tsavman
31-08-13, 14:56
Να σου πω την αλήθεια, και στο neo v σπάνια να χρησιμοποίησα FM radio. Έχω το TuneIn pro, και ακόμα και ελληνικούς σταθμούς, τοπικούς ή μη, τους πιάνω εκεί. Σε καμιά παραλία βέβαια μετράει, αλλά δε νομίζω να μου λείψει.
Πιο πολύ θα μου λείψει η SD που δεν θα έχει το nexus, αλλά πήρα το μεγάλο το 16άρι, οπότε νομίζω θα είμαι εντάξει. Τώρα έχω 8άρα κάρτα και μου φτάνει.

Κάπου διάβασα ότι θα βγει και σε λευκό, στην παραγγελία που έδωσα χτες δεν είχε επιλογή χρώματος όμως. Μαύρο είναι μια χαρά, ταιριάζει και με το πίσω μέρος καλύτερα.

stefan_city
31-08-13, 15:11
σωστα, ξεχασα και την sd, αλλα δεν θα εχεις προβλημα με το 16αρι. αν τραβας βιντεο ισως σου γεμιζει, αλλα με την πρωτη ευκαιρια τα περνας σε pc.

αν υπηρχαν περισσοτερες επιλογες στο χρωμα, θα το εκαναν ακομη πιο ελκυστικο, αλλα οχι αλλο χρωμα μπροστα κι αλλο πισω, λες και ειναι αρχαιο Nokia. ή σαν τα Sony, μαυρη προσοψη κι ολο το υπολοιπο αλλο χρωμα, η σαν τα Samsung που ειναι ολη η συσκευη στην ιδια αποχρωση.

tsavman
05-09-13, 15:27
Παίδες, εγώ μετά από 21 μήνες κατοχής του neo v, εγκαταλείπω το θέμα.

Όποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει ένα ασημί, σε άψογη κατάσταση (καινούρια πρόσοψη, screen protector από την αρχή), και αρκετά καλούδια, ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Καλή συνέχεια.

flamelab
05-09-13, 15:50
Ποιο θα πάρεις τελικά;

edit : τώρα είδα :p καλορίζικο!

tsavman
05-09-13, 19:07
Ποιο θα πάρεις τελικά;

edit : τώρα είδα :p καλορίζικο!


Ευχαριστώ :oneup:

satcur
05-09-13, 20:46
Καλημέρα παιδιά

εδώ και καιρό μου κάνει τρελά κόλπα με τη μπαταρία (κλείνει ενω είναι στο 60%)!
έχει πάει κανείς στο σέρβις στην Θεσσαλονίκη, στην Κων.Καραμανλή 54; είναι αξιόπιστο;

επίσης, όταν το συνδέω με το πισι μου λέει ότι υπάρχει νεό λογισμικό και άμα θέλω να το περάσω - να το κάνω;
μη με λέτε για ρουτ,ρομ,μπρικια κ τηγάνια - είμαι υπεράσχετος :p


Και εμένα έκλεινε χωρίς προειδοποίηση ενώ έδειχνε πάνω από 30% και το μόνο που χρειάστηκε είναι να βγάλω την μπαταρία από το κινητό για πάνω από 5 λεπτά. Δες εδώ:
http://talk.sonymobile.com/t5/FAQ/Facing-problems-with-abnormal-battery-and-shutdown/m-p/320375#M13

kostas2005
06-09-13, 11:18
καθάρισε και τους πόλους...

geologiko_karoto
06-09-13, 12:52
ευχαριστώ για τις απαντήσεις
το πήγα πριν 1 βδομάδα στο Σέρβις και μου είπαν ότι η μπαταρία δεν είχε τίποτα και ξαναπέρασαν το λογισμικό

ως τώρα δεν παρατήρησα την ίδια απότομη πτώση στο ποσοστό της μπαταρίας
ΟΜΩΣ
πλεον η μπαταρία πέφτει γρήγορα γιατί την τρώει η "ετοιμότητα κυψέλης" - δηλαδή χάνεται συνέχεια το σήμα και σαν να ψάχνει να το βρει
υπάρχει κάποια ρύθμιση για να σταματήσει;

flamelab
06-09-13, 13:03
Πιστεύω πως ναι. Κλείνε το 3G επίσης όταν δεν το χρειάζεσαι

geologiko_karoto
06-09-13, 13:43
μα δεν έχω 3G
και φυσικά έχω κλειστό το WiFi και ούτε τρέχει από πίσω άλλο πρόγραμμα (οπως αυτά που δείχνουν τον καιρό πχ)

χτες βράδυ ας πούμε έπεσα για ύπνο στο 100% και όταν ξύπνησα είχε πέσει στο 97%

επίσης εδώ που είμαι έχει δυνατό σήμα η Wind οπότε δεν παίζει να φταίει η κεραία της εταιρείας (άλλωστε θα είχαν και άλλοι πρόβλημα)

οπότε φίλε flamelab αν γνωρίζεις την ρύθμιση σε παρακαλώ μοιράσου την

tsavman
06-09-13, 14:18
μα δεν έχω 3G
και φυσικά έχω κλειστό το WiFi και ούτε τρέχει από πίσω άλλο πρόγραμμα (οπως αυτά που δείχνουν τον καιρό πχ)

χτες βράδυ ας πούμε έπεσα για ύπνο στο 100% και όταν ξύπνησα είχε πέσει στο 97%

επίσης εδώ που είμαι έχει δυνατό σήμα η Wind οπότε δεν παίζει να φταίει η κεραία της εταιρείας (άλλωστε θα είχαν και άλλοι πρόβλημα)

οπότε φίλε flamelab αν γνωρίζεις την ρύθμιση σε παρακαλώ μοιράσου την

Ε, μια χαρά είσαι!

flamelab
06-09-13, 17:30
μα δεν έχω 3G
και φυσικά έχω κλειστό το WiFi και ούτε τρέχει από πίσω άλλο πρόγραμμα (οπως αυτά που δείχνουν τον καιρό πχ)

χτες βράδυ ας πούμε έπεσα για ύπνο στο 100% και όταν ξύπνησα είχε πέσει στο 97%

επίσης εδώ που είμαι έχει δυνατό σήμα η Wind οπότε δεν παίζει να φταίει η κεραία της εταιρείας (άλλωστε θα είχαν και άλλοι πρόβλημα)

οπότε φίλε flamelab αν γνωρίζεις την ρύθμιση σε παρακαλώ μοιράσου την

100 σε 97 ειναι τελειο.

bikey77
09-09-13, 23:30
Χθες είπα να δοκιμάσω την Xperia Ultimate HD 5.0 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947420) και ακολούθησα όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο thread με αποτέλεσμα το κινητό, ενώ φαινομενικά όλα δείχνουν πως έχουν πάει καλά, να μην bootάρει. Μένει δηλαδή στην οθόνη του Lupus kernel και that's it.
Διάβασα εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994861)ότι αυτό λύνεται με την άύξηση του system partition όπως περιγράφεται στο topic και το έκανα. To ίδιο, το κινητό δεν bootάρει.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βρω άκρη;

tsavman
10-09-13, 12:43
Χθες είπα να δοκιμάσω την Xperia Ultimate HD 5.0 (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947420) και ακολούθησα όλη τη διαδικασία όπως περιγράφεται στο αντίστοιχο thread με αποτέλεσμα το κινητό, ενώ φαινομενικά όλα δείχνουν πως έχουν πάει καλά, να μην bootάρει. Μένει δηλαδή στην οθόνη του Lupus kernel και that's it.
Διάβασα εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1994861)ότι αυτό λύνεται με την άύξηση του system partition όπως περιγράφεται στο topic και το έκανα. To ίδιο, το κινητό δεν bootάρει.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βρω άκρη;

Υποθέτω έχεις δοκιμάσει να ξαναφλασάρεις την rom.
Δοκίμασε μήπως παίξει με άλλον kernel.

bikey77
11-09-13, 01:02
Ναι, πάνω από 15 φορές... (κυριολεκτικά).
Ποιν κερνελ προτείνετε για τη συγκεκριμένη rom?

dionisis28
13-09-13, 21:53
παιδες εχω λιωσει στο διαβασμα μιας και τωρα επεσε ενα μεταχειρο νεο v στα χερια μου...
εκανα ροοτ και εκτοτε καθε φορα που ανοιγω τις επαφες τις βλεπω αλλα πατωντας πανω σε μια τυχαια επαφη δεν προχωραει σε ανοιγμα νεας καρτελας για να δω τα στοιχεια της....Please αν εχετε καμια ιδεα θα ημουν υποχρεος!!!!

bikey77
15-09-13, 17:54
Ναι, πάνω από 15 φορές... (κυριολεκτικά).
Ποιν κερνελ προτείνετε για τη συγκεκριμένη rom?

Μάλλον δεν ξέρει κανείς, ε; :down:
(μετά από 3231 posts στο συγκεκριμένο τόπικ μάλλον δύσκολο αλλά λέμε τώρα...)

nnn
15-09-13, 18:22
Μάλλον δεν ξέρει κανείς γιατί οι περισσότεροι πλέον δεν το έχουμε το κινητό, δεν υπάρχει Ο kernel, δοκιμάζεις και βλέπεις όπως κάναμε όλοι.

Gordito
15-09-13, 18:27
Eχεις Κανει unlock bootloader?
Εχεις βαλει CWM ή TWRP?

Aν τα εχεις κανει αυτα, βαζεις την rom στην SD; Την εγκαθιστας κανονικα, χωρις μηνυματα σφαλματος;

Στον Aroma installer, δοκιμασε να μην αλλαξεις καμια επιλογη, ασε τα ολα default.

tsavman
15-09-13, 19:22
Εγώ θα ξαναπροτείνω να μπει η AOKP με Lupus v7 kernel που δουλεύουν όλα ρολόι.

bikey77
16-09-13, 23:44
Eχεις Κανει unlock bootloader?
Εχεις βαλει CWM ή TWRP?

Aν τα εχεις κανει αυτα, βαζεις την rom στην SD; Την εγκαθιστας κανονικα, χωρις μηνυματα σφαλματος;

Στον Aroma installer, δοκιμασε να μην αλλαξεις καμια επιλογη, ασε τα ολα default.

Ναι.
CWM.
Nαι & Ναι.
Default τα άφησα όλα.

- - - Updated - - -


Εγώ θα ξαναπροτείνω να μπει η AOKP με Lupus v7 kernel που δουλεύουν όλα ρολόι.

Καλύτερη από την CM10.1 & την Ultimate HD5?
Αν ναι, από ποια άποψη; Ο μόνος λόγος που από CM10.1 ψάχνομαι για κάτι καλύτερο είναι ότι βλέπω ότι το κινητό βαραίνει μετα απο λίγο καιρό και αρχίζουν κάτι random reboots χωρίς να έχω βάλει τίποτα ιδιαίτερο που να γονατίζει το κινητό. Ούτε καν FB app & Gmaps δεν έχει, τα έχω ξηλώσει όλα.
Με βλέπω να παίρνω κανένα Νokia 3110 για να ξέρω τουλάχιστον ότι όταν χρειάζομαι κλήσεις και μπαταρία θα τα έχω. Κινητό (λέμε ότι) έχουμε και κινητό δεν έχουμε.

tsavman
17-09-13, 00:17
Αν έχεις random reboots, συγγνώμη, αλλά η rom σου είναι τραγική.
Αν επιμένεις ντε και καλά σε CM, μείνε στην 10, που είναι σταθερή.

Η ΑΟΚP εμένα άντεξε για μήνες, σταθερότατη, με μια απλή συντήρηση που και που (του στυλ clear cache/dalvik κλπ).
Δεν χάνεις κάτι να την δοκιμάσεις, αφού έχεις CWM είναι 5' υπόθεση.

Η UHD5 δεν έχει καταντήσει τελείως bloated;

Gordito
17-09-13, 00:32
Ναι.
CWM.
Nαι & Ναι.
Default τα άφησα όλα.

- - - Updated - - -



Καλύτερη από την CM10.1 & την Ultimate HD5?
Αν ναι, από ποια άποψη; Ο μόνος λόγος που από CM10.1 ψάχνομαι για κάτι καλύτερο είναι ότι βλέπω ότι το κινητό βαραίνει μετα απο λίγο καιρό και αρχίζουν κάτι random reboots χωρίς να έχω βάλει τίποτα ιδιαίτερο που να γονατίζει το κινητό. Ούτε καν FB app & Gmaps δεν έχει, τα έχω ξηλώσει όλα.
Με βλέπω να παίρνω κανένα Νokia 3110 για να ξέρω τουλάχιστον ότι όταν χρειάζομαι κλήσεις και μπαταρία θα τα έχω. Κινητό (λέμε ότι) έχουμε και κινητό δεν έχουμε.

Τωρα ξυπνησα και θυμηθηκα τι παιζει.

Καποιες ρομ θελουν μεχρι και 10 λεπτα να κανουν το πρωτο boot. Aπλα αστο στην ακρη οταν μπουταρει ο κερνελ και πιαστο μετα απο κανα τεταρτο.

Tην ειχα πατησει και εγω την πρωτη φορα που μου ετυχε :p

- - - Updated - - -

Και φυσικα, βαζεις την KangXperia.

Δεν εχω ασχοληθει εδω και 3-4 μηνες αλλα αμφιβαλω οτι εχει βγει καλυτερη.

bikey77
17-09-13, 22:38
Αυτό με το 10λεπτο δεν το είχα διαβάσει.. ενδιαφέρον, μάλλον θα ξαναδοκιμάσω λοιπόν.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

Πάμε σε άλλο ερώτημα... έχω αγοράσει μια καινούργια εξωτερική πρόσοψη για να το ξανακάνω σαν καινούργιο μιας και από το βάλε-βγάλε στην τσέπη, λίγο με τη χρήση κλπ είχε 1-2 φθορές.
Εχει αλλάξει άλλος την πρόσοψη για να μου πει που συνάντησε δυσκολία;

tsavman
18-09-13, 00:08
Έχουν αλλάξει μερικοί από εδώ, συμπεριλαμβανομένου εμού.

Δες τα διάφορα βιντεάκια στο youtube πριν ξεκινήσεις την διαδικασία, ώστε να έχεις μια ιδέα τι σε περιμένει.

Το "δύσκολο" κομμάτι (το οποίο ουσιαστικά απαιτεί υπομονή κυρίως) είναι να ξεκολλήσεις το digitizer (το πάνω μέρος της οθόνης δηλαδή που δίνει το touch) από την μπροστά κάλυμμα, καθώς και τα διάφορα εξαρτήματα στο πάνω μέρος (ακουστικό, σένσορες κλπ).

Επίσης, μεγάλη προσοχή να μην πάει σκόνη μεταξύ οθόνης και digitizer πριν την συναρμολόγηση, δεν φαντάζεσαι πόσο άσχημα φαίνεται, θα αναγκαστείς να το ξαναλύσεις.

Πρόσεχε τέλος μη χάσεις τα "καλύμματα" του led, και των αισθητήρων που σου ανέφερα, συνήθως τα κιτ αντικατάστασης πρόσοψης δεν τα περιλαμβάνουν. Κατσαβιδάκι κατάλληλο φαντάζομαι έχεις, καθώς και prying tool.

bossoq
19-09-13, 18:08
Ενημερωτικά για όποιον έχει τη συσκευή ακόμη ,το κινητάκι πετάει με Super JellyBean 6 σε Fusion 5.5 .

flamelab
19-09-13, 19:29
Την τελευταία έκδοση λες που βγήκε πρόσφατα; Υπάρχει τρόπος να περάσει από πάνω από την προηγούμενη χωρίς να χρειάζεται να διαγράψω τα πάντα; (full wipe)

bossoq
19-09-13, 21:55
Την τελευταία έκδοση λες που βγήκε πρόσφατα; Υπάρχει τρόπος να περάσει από πάνω από την προηγούμενη χωρίς να χρειάζεται να διαγράψω τα πάντα; (full wipe)

Ναι και για να είμαστε πιο λεπτολόγοι αναφερόμαστε σε αυτήν που περιγράφεται εδώ (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2111941)
Νομίζω, αφού διαβασα όλο το σχετικό thread ,ότι δεν συνίσταται nandroid ή titanium backup.Aρα μάλλον απαιτείται το full wipe.

gcf
27-09-13, 18:10
Εδώ και μια βδομάδα έχω αλλάξει την αρχική μπαταρία (2 χρόνων) με μια φτηνή κινέζικη από ebay και η διάρκεια της είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την παλιά, αφού πρώτα χρειάστηκε να κάνω battery calibration.

Gordito
27-09-13, 18:16
Η μαμα μπαταρια μπορει να εχει πεσει και 20-25% μετα απο 2 χρονια, λογικο ακουγεται!

tsavman
27-09-13, 18:18
Εδώ και μια βδομάδα έχω αλλάξει την αρχική μπαταρία (2 χρόνων) με μια φτηνή κινέζικη από ebay και η διάρκεια της είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την παλιά, αφού πρώτα χρειάστηκε να κάνω battery calibration.

Ποια μπαταρία πήρες;

gcf
27-09-13, 18:37
http://www.ebay.com/itm/171011250906?var=470240508314
Αυτή μαζί με φορτιστή.

kostas2005
29-09-13, 15:22
Έχω μια ιδια εμφανισιακά αγορασμένη 15ευρω περίπου από amazon και είμαι πολύ ευχαριστημένος
χρησιμοποιώ μόνο αυτήν 2χρονια και δουλεύω με την μαμά μόνο αν ξεμένω
Η διάρκεια της "χρυσής" ήταν εξίσου καλή και ίσως λίγο καλύτερη από την μαμά και τώρα μετά από 2 χρόνια κρατάνε το ίδιο
ο πωλητής ήταν ο ίδιος και στο amazon και στο ebay αλλά από ebay δεν έστελνε, νομίζω echell λεγόταν κάπως έτσι.

tsavman
29-09-13, 19:19
Εγώ έχω τις επιφυλάξεις μου με τις "μεγαλύτερες" μπαταρίες.
Είναι θεωρητικά αλλά και πρακτικά αδύνατο να "χωρέσεις" περισσότερη ενέργεια στον ίδιο όγκο.

Στην καλύτερη περίπτωση αυτές οι "gold" είναι ίδιες με τις κανονικές, απλά με άλλο αυτοκόλλητο επάνω. Στην χειρότερη είναι ιμιτιασιόν.

stefan_city
02-10-13, 13:21
αν ξεκολλησεις το χρυσαφι αυτοκολλητο, προφανως θα γραφει την κανονικη χωρητικοτητα της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.