PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

ownagE_
19-03-12, 21:19
Τα κομικ του Αρκα δωρεαν για Xperia users.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.niobiumlabs.arkasbyxperia

Γιαααααα στείλε μου το apk.. :twisted:

Gordito
19-03-12, 21:25
Οχι, ειναι για μας μονο! :lol:

sharp_electron
22-03-12, 16:29
Καλησπέρα κι από μένα. Τελευταία φορά που πόσταρα εδώ ήταν Οκτώβρη, για να πάρω πληροφορίες πριν πάρω καινούριο PC. Τώρα σας γράφω από αυτό, και απευθύνομαι στην κοινότητα για αγορά κινητού.

Παραδοσιακά δεν ξοδεύω για κινητό πάνω από 250€, και αλλάζω όποτε χαλάσει, οπότε τώρα είναι η πρώτη φορά που θα περάσω από dumbphone σε smartphone. Από μια γρήγορη βόλτα στα μαγαζιά, και διαβάζοντας αυτό το thread, και βλέποντας 2-3 reviews από το techblog.gr, μου φαίνεται πως το neo V είναι ακόμα ευκαιρία στα λεφτά του, όπως ήταν και το Δεκέμβρη. Μερικές ερωτήσεις λοιπόν:

1. Με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα της διαρροής προσωπικών δεδομένων στο android. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω rooting (αυτό είναι το ίδιο με το debranding, btw; ) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) (ο οδηγός επιβίωσης android του myphone.gr) για τα android privacy issues;

2. Τι γίνεται με την πληκτρολόγηση. Παλιά σκεφτόμουν ότι το πρώτο μου smartphone θα έχει και physical keyboard για να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος. Όμως μετά βγήκαν τα swype και τα σχετικά, και πιθανότατα να μη χρειάζεται πια το physical. Αφού το neo V είναι 40€ φθηνότερο από το άλλο το xperia με το physical (και έχει και μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη κάμερα), μάλλον δεν τίθεται θέμα. Αλλά ας με καθησυχάσει κάποιος ότι η περίοδος εκμάθησής μου δε θα είναι μεγάλη.

3. noob question: πώς πληρώνω για τα apps στο market (ή play, whatever); Με prepaid γίνεται;

4. Κάτι διάβασα ότι ένας χρόνος είναι αποδεκτή διάρκεια ζωής για οθόνες touch. Δηλαδή να το δέσουμε κόμπο ότι του χρόνου τέτοια εποχή θα ψάχνω καινούριο κινητό; Δε μου αρέσει σαν ενδεχόμενο... Ίσως με κάνει να πάρω πάλι dumbphone :s

5. Σχετικό με την 4: Αν βάλω στο κινητό θήκη (πράγμα που ποτέ δεν έκανα μέχρι τώρα) βελτιώνεται η διάρκεια ζωής της οθόνης; Υπάρχει άλλος λόγος για να βάλω θήκη (πέρα από το αισθητικό μέρος. λόγος που να υφίσταται στα smartphones μόνο);

6. Μουσικές ερώτησεις: πώς είναι το τοπίο στα piano apps; Όταν λέμε ότι μια οθόνη είναι multi-touch, μπορώ να παίξω και τετράφωνη συγχορδία στο κλαβιέ; Ή το multi είναι στην ουσία dual, ίσα για να ζουμάρω τους χάρτες και τις φωτογραφίες; Και εν ολίγοις, ποιό είναι το καλύτερο android piano app (δωρεάν ή μη) και το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος από εσάς;

Αυτά προς το παρόν, γιατί ξεκίνησα με σημαντικές ερωτήσεις, και στο τέλος το γαμ..σα :p
Αλλά πιθανότατα θα έρθει και καινούριο batch αποριών σε λίγες ώρες.

edit:
7. Βγήκε η ICS; Ή αν το πάρω σήμερα το κινητό από το πλαίσιο (ή από αλλού τέλος πάντων) θα έχει ακόμα την παλιά έκδοση του android μέσα;

Tiven
22-03-12, 16:42
Όχι δεν κρατάνε ένα χρόνο οι οθόνες touch.

tsavman
22-03-12, 18:45
Electron,

1. Debranding δεν υφίσταται, το κινητό πωλείται "καθαρό". Rooting προς το παρόν μπορείς να κάνεις στην έκδοση .42, αν σου έρθει με την .62 θα χρειαστείς πρώτα downgrade και μετά rooting. Εγώ είχα κάνει για να αφαιρέσω κάποιες στοκ εφαρμογές, αλλά αν δεν ξέρεις τι ακριβώς είναι, κατά πάσα πιθανότητα δεν το χρειάζεσαι.

2. Για πρώτο σου smartphone, πετυχαίνεις πολύ καλή οθόνη. Εγώ μπήκα στα touch πληκτρολόγια με ένα LG Viewty με resistitive οθόνη, και έφτυσα αίμα να συνηθίσω. Γενικά όσο πιο πολλά μηνύματα στέλνεις τόσο γρηγορότερα θα συνηθίσεις. Υπάρχουν και αρκετά εικονικά πληκτρολόγια για να δεις ποιο σε βολεύει να μάθεις.

3. Δεν έχω πληρώσει για κανένα :rolleyes:

4. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

5. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μπορείς όμως να βάλεις ένα screen protector για να μην γρατζουνιέται η οθόνη. Όχι ότι χρειάζεται, καθώς το neo v έχει scratch proof οθόνη, αλλά δε σε ενοχλεί να βάλεις, καθώς είναι πρακτικά αόρατο, και πάμθηνο.

6. Σε ποια εφαρμογή αναφέρεσαι, να την δοκιμάσω και να σου πω.

7. Οχι ακόμα, αν το πάρεις στα κοντά θα έχει σίγουρα 2.3.4 (καλύτερα για μένα, η αναβάθμιση θα είναι απλή υπόθεση στην πορεία)

Gordito
22-03-12, 19:58
1. Με ενδιαφέρει αρκετά το θέμα της διαρροής προσωπικών δεδομένων στο android. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω rooting (αυτό είναι το ίδιο με το debranding, btw; ) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με αυτό (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085) (ο οδηγός επιβίωσης android του myphone.gr) για τα android privacy issues;

Λιγο προσοχη στο ποιες εφαρμογες εγκαθιστας.


2. Τι γίνεται με την πληκτρολόγηση. Παλιά σκεφτόμουν ότι το πρώτο μου smartphone θα έχει και physical keyboard για να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος. Όμως μετά βγήκαν τα swype και τα σχετικά, και πιθανότατα να μη χρειάζεται πια το physical. Αφού το neo V είναι 40€ φθηνότερο από το άλλο το xperia με το physical (και έχει και μεγαλύτερη οθόνη και καλύτερη κάμερα), μάλλον δεν τίθεται θέμα. Αλλά ας με καθησυχάσει κάποιος ότι η περίοδος εκμάθησής μου δε θα είναι μεγάλη.

Και εγω ειχα μεγαλο προβλημα, αλλα δεν ειναι ετσι.
Υπαρχουν και alphanumeric keyboards, αλλα και καποια άλλα με τρομερο λεξικο που θα βελτιωσουν τον τροπο γραφης.

Αν και εχω χοντρα δαχτυλα, ειμαι ικανοποιημενος πια.



4. Κάτι διάβασα ότι ένας χρόνος είναι αποδεκτή διάρκεια ζωής για οθόνες touch. Δηλαδή να το δέσουμε κόμπο ότι του χρόνου τέτοια εποχή θα ψάχνω καινούριο κινητό; Δε μου αρέσει σαν ενδεχόμενο... Ίσως με κάνει να πάρω πάλι dumbphone :s

Αν δεν δουλεεις οικοδομη, θα σου κρατησει και (πολυ) παραπανω.
Ζελατινες απο ebay εχουν 3 Ευρα η εξαδα,


5. Σχετικό με την 4: Αν βάλω στο κινητό θήκη (πράγμα που ποτέ δεν έκανα μέχρι τώρα) βελτιώνεται η διάρκεια ζωής της οθόνης; Υπάρχει άλλος λόγος για να βάλω θήκη (πέρα από το αισθητικό μέρος. λόγος που να υφίσταται στα smartphones μόνο);

Σαφως και βελτιωνει, μιας και καθιστα την οθονη αχτυπητη.




edit:
7. Βγήκε η ICS; Ή αν το πάρω σήμερα το κινητό από το πλαίσιο (ή από αλλού τέλος πάντων) θα έχει ακόμα την παλιά έκδοση του android μέσα;

Ακομα ρε δεν εχεις smartphone, μπηκες στο τρυπακι για την τελευταια εκδοση; :p

Ακομα την παλια εχει, η οποια ειναι μια χαρα. Σε κανα μηνα θα εχει την τελευταια.

sharp_electron
24-03-12, 10:29
Ευχαριστώ παιδιά, με κατατοπίσατε. Από χθες το απόγευμα είμαι κι εγώ ευτυχής κάτοχος.

Ένα παράπονο που έχω είναι το handsfree της συσκευασίας. Έλεος, τόσα χρόνια παρακαλάγαμε για κανονικά ακουστικά και 3.5mm βύσμα στο κινητό. Πρώτη η sony έβγαλε εκείνο το χαζό με το βύσμα αμέσως μετά το μικρόφωνο του handsfree, αλλά τουλάχιστον είχε τα γαμάτα ακουστικά-ψειρίτσες που μπορείς να τα έχεις στα αυτιά για ώρες και δε σε πονάνε επειδή είναι μικρούλια. Και πολύ καλή ποιότητα ήχου, και τα είχε αυτά τα ακουστικά επί 5 χρόνια σε όλες τις συσκευές μέσα ανεξαρτήτως τιμής.

Και τώρα που έβαλε επιτέλους το σωστό βύσμα (και τη σωστή κάρτα μνήμης -να τα λέμε αυτά), ΤΩΡΑ ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΑ ΓΤΠ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΑΞΕ ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΩΣ ΣΤΑΝΤΑΡ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ; Άντε γα_ήσου Sony.

Πέρα από αυτό το μικρό θεματάκι, είμαι απολύτως ικανοποιημένος. Προς το παρόν ψάχνομαι με τα apps και το βασικό χειρισμό του λειτουργικού, αλλά λογικά όσο προχωράμε στο σαββατοκύριακο θα βγάλω άκρη, και οι ερωτήσεις που θα κάνω εδώ θα είναι σοβαρές ^^

Πρώτον, piano app βρήκα, μάλλον το καλύτερο, ή και να μην είναι το καλύτερο κάνει όλα αυτά που φανταζόμουν ότι θα πρέπει να κάνει ένα γαμάτο piano app. το xpiano λέω.

Μου την έσπασε το app του facebook γιατί πάτησα κατά λάθος integration with xperia, και τώρα μου έχει like buttons στην playback screen του mp3 player, πέρασε τα καμένα events του κάθε καμένου στο calendar μου, και άλλα τέτοια ωραία...

Αλλά δε βαριέσαι, το τηλέφωνο φαίνεται γαμάτο. και με το πληκτρολόγιο κανένα πρόβλημα απολύτως. Το γυρνάς στο πλάι και είναι μεγαλύτερο από το μεγαλύτερο physical που θα μπορούσα να βρω.

Πρώτη σημαντική μου απορία: format στο android γίνεται; Με την έννοια που γίνεται και στα pc εννοώ. Να κατεβάσω στον υπολογιστή ένα android setup, να σβήσω τα πάντα από τη μνήμη του κινητού, και να bootάρω από την αρχή, κλπ.

Ρωτάω επειδή δεν έχω πολυκαταλάβει πώς δουλεύει η μνήμη flash ως κεντρική μνήμη συστήμτος. Αν αφαιρέσω από την εργοστασιακή εγκατάσταση όλο το crapware, το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι "αλλά τώρα πρέπει για να είμαι οκ να κάνω και ένα reg clean και ένα defrag". Ξέρω ότι αυτά δεν υφίστανται στο κινητό, όμως η ερώτησή μου με απλά λόγια είναι: Υπάρχει κάτι στη θέση τους;

Hmmytheos
24-03-12, 16:39
Φιλε και μενα ειναι το πρωτο μου Android/smartphone και επισης εχω εκνευριστει αφανταστα για τον ιδιο ακριβως λογο με τα σαπια ακουστικα... ψαχνω εδω και 3, 4 βδομαδες να βρω σε καποιο καταστημα αλλα τπτ, μαλλον θα αναγκαστω να παρω κατι απο το ιντερνετ...

Γενικα με ενδιαφερει αρκετα το κομματι της αναπαραγωγης πολυμεσων, ψαχνω λοιπον εναν player που να μοιαζει με τους παλιους απο τα dumbphones της ιδιας εταιρειας, βλ. W902. Δηλ. Θελω να βλεπει τους φακελους μου, οπως τους εχω φτιαξει απο το πισι(οταν περασα τα αρχεια μουσικης π.χ.) και να μπορω να επιλεγω απο αυτους ποια τραγουδια θελω και οχι απο τη χυμα λιστα ολων που βλεπω. Εχω δοκιμασει το Winamp, το Realplayer και το Default ως τωρα για μουσικη και δεν εχω μεινει ευχαριστημενος... Επισης δεν εχω βρει καποιο που να μου δινει τη δυνατοτητα "πληροφοριες" που ειχε η εταιρεια στα dumbphones της και εχουν τωρα μονο καποιοι file managers δηλ. θελω να βλεπω τον τιτλο οπως το ονομασα απο το πισι, το μεγεθος και διαφορα αλλα πραγματα, να μπορω να κανω Rename etc...

Εχετε να προτεινεται κανα καλο για μουσικη? Γιατι για video o moboplayer με καλυπτει ως τωρα...

tsavman
24-03-12, 19:25
Το poweramp το δοκίμασες;

sharp_electron
24-03-12, 20:58
Επίσης ένα άλλο θέμα. Που μου σπάει τα @@ και αυτό χωρίς λόγο.

Το gps. Είναι αργόστροφο, αλλά όχι περισσότερο από τα 4-5 gps αυτοκινήτου που έχω χειριστεί την τελευταία τριετία, οπότε δεν ανησυχώ ότι είναι χαλασμένο. Είναι όμως πολύ εκνευριστικό.

Και πέρα από αυτό, το google maps καθ' αυτό... Ξέρω ότι μπορείς να αποθηκεύσεις μια περιοχή μεγάλης ακτίνας (ίσως και 10km, αλλά δε θυμάμαι. πολύ πάντως). Δε ζητάω πολλά. Θέλω αφού βρει τη θέση μου στο σπίτι μου, να μαρκάρω το σημείο και να το σώσω ως "my home" or something και μετά να του πω "πέρνα τώρα στην cache όλη τη γύρω περιοχή".

Μισή ώρα πέρασε και δε μπορώ να το κάνω αυτό :@:@:@:@

Με τα media players την ψάχνω κι εγώ. Στο poweramp δε μου αρέσει το skin. Προς το παρόν έχω το winamp, αν και μου άρεσε και το native που έχει. Μακάρι να είναι στην ICS καλύτερο και να μείνω με εκείνο

ownagE_
24-03-12, 22:10
Δοκιμάστε και τον doubletwist.
Υπάρχει και ο ubermusic με εξαιρετικό WP7 style UI, αλλά νομίζω δεν αναβαθμίζεται πια.

Για GPS βάλτε κανονικά apps για navigation και αφήστε τo GMaps :p

Hmmytheos
25-03-12, 06:39
Το Poweramp ειναι trial το free και το αλλο επι πληρωμη, αρα δεν το δοκιμασα, σιγα μην δωσω χρηματα για εφαρμογη πολυμεσων...

sharp_electron
25-03-12, 11:40
Το Poweramp ειναι trial το free και το αλλο επι πληρωμη, αρα δεν το δοκιμασα, σιγα μην δωσω χρηματα για εφαρμογη πολυμεσων...

ε, ψάξε κι εσύ λίγο... wink wink wink

tsavman
25-03-12, 11:45
To winamp εγώ το έχω βρει πολύ ενεργοβόρο.

Ειδικά το βράδυ, που τελείωνε η αναπαραγωγή αλλά η εφαρμογή έμενε ανοιχτή μέχρι το πρωί, έβλεπα μέχρι -20% μπαταρία σε λίγες ώρες.

sharp_electron
25-03-12, 15:34
Ενδιαφέρον αυτό με το winamp. Θα το παρακολουθήσω και θα δω.

Btw, βρήκα σήμερα το πρωί πώς γίνεται αυτό που ήθελα να κάνω με το google maps. κάνεις μακρό κλικ στη θέση που θέλεις, και στο μενού που σου βγάζει είναι και το cache area.

Ερώτισις:

Δεν υπάρχει ένας τρόπος να επικοινωνούν pc-κινητό χωρίς καλώδιο; Θέλω να χρησιμοποιώ το καλώδιο μόνο για τη φόρτιση, όχι κάθε φορά που περνάω τραγούδια και apps. Το γιατομπούτσικο software της sony προφανώς δεν κάνει. I mean, το κατεβάζω, το τρέχω πρώτη φορά, και το πρώτο που μου λέει είναι "there is a new version of the software available online. download now?" Δηλαδή έλεος, μόλις σε κατέβασα, γελοίο.

Και άντε, το τρέχεις, και πατάς το file manager του. Και σου ανοίγει το παράθυρο των win7. Και γαμώ τα software...

Τέλος πάντων, είμαι λίγο εκνευρισμένος και για άλλα πράγματα τώρα, επανέρχομαι στην απλή ερώτησή μου: επικοινωνία pc-κινητού με wifi, πώς;

Ευχαριστώ.

Gordito
25-03-12, 18:32
Ωραιος ειναι αυτος.

Αφου δεν το εψαξες καθολου, πως χαρακτηριζεις;

Δεν ειναι και δυσκολο με το companion να συνδεσεις το κινητο με wifi, εκτος αν περιμενεις οτι θα τρεξεις το software και θα γινουν ολα αυτοματα.

artem
25-03-12, 18:46
Ενδιαφέρον αυτό με το winamp. Θα το παρακολουθήσω και θα δω.

Btw, βρήκα σήμερα το πρωί πώς γίνεται αυτό που ήθελα να κάνω με το google maps. κάνεις μακρό κλικ στη θέση που θέλεις, και στο μενού που σου βγάζει είναι και το cache area.

Ερώτισις:

Δεν υπάρχει ένας τρόπος να επικοινωνούν pc-κινητό χωρίς καλώδιο; Θέλω να χρησιμοποιώ το καλώδιο μόνο για τη φόρτιση, όχι κάθε φορά που περνάω τραγούδια και apps. Το γιατομπούτσικο software της sony προφανώς δεν κάνει. I mean, το κατεβάζω, το τρέχω πρώτη φορά, και το πρώτο που μου λέει είναι "there is a new version of the software available online. download now?" Δηλαδή έλεος, μόλις σε κατέβασα, γελοίο.

Και άντε, το τρέχεις, και πατάς το file manager του. Και σου ανοίγει το παράθυρο των win7. Και γαμώ τα software...

Τέλος πάντων, είμαι λίγο εκνευρισμένος και για άλλα πράγματα τώρα, επανέρχομαι στην απλή ερώτησή μου: επικοινωνία pc-κινητού με wifi, πώς;

Ευχαριστώ.



AirDroid ;)
Εξαιρετικό!

tsavman
25-03-12, 21:19
AirDroid ;)
Εξαιρετικό!

+! :oneup:

sharp_electron
26-03-12, 00:43
Εντάξει, μην τρελαθούμε τελείως. Το έψαξα το πρόγραμμα πρώτα. Απλά η επιλογή για τρόπο σύνδεσης δεν εμφανίζεται αν το κινητό είναι ήδη συνδεδεμένο. Ευχαριστώ για την πληροφορία πάντως. Αν και πάλι δεν προσφέρει τίποτα εξεζητημένο. Πάλι το παράθυρο των windows ανοίγει για file manager. Το airdroid φαίνεται εξαιρετικό. Ακριβώς ό,τι φανταζόμουν ως ιδανικό.

Μια απορία έχω μόνο. Σχετικά με αυτό που έθιξα και στο πρώτο μου post εδώ προχθές για την ασφάλεια του android. Πόσο σίγουροι είμαστε ότι το airdroid δεν στέλνει και ό,τι διαβάζει από το τηλέφωνο σε έναν δικό του server για να κάνει το data mining του και να τα πουλήσει όλα πακετάκι σε διαφημιστικές ή κάτι τέτοιο; Σε πρώτη φάση θα ήταν ωραία να μου πείτε για το airdroid συγκεκριμένα, αλλά επίσης αν κάποιος ξέρει πώς μπορώ να τσεκάρω το κάθε app που με ενδιαφέρει μόνος μου. Ένας δείκτης είναι το popularity στο market, αν κάτι είναι τρελά δημοφιλές λογικά δύσκολα θα παίζει κάτι τέτοιο. Αλλά περιστατικά με το iphone και κάτι δικά του apps δείχνουν ότι δεν είναι πάντα έτσι. Τι λέτε;

Hmmytheos
26-03-12, 02:42
Ακομα δεν εχω καταφερει να σταματησω την default SMS app να μου στελνει notification οταν κλειδωνω την οθονη του κινητου. Πηγα στα settings και απενεργοποιησα οσα notifications ειχε και πια δεν μου πεταει pop up, ουτε στην notification bar, αλλα οταν το κλειδωνω εμφανιζεται μια οριζοντια γραμμη και λεει one new message, καταλαβαινεται τι εννοω.

Το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το HandCent το οποιο εχω ορισει ως default(και κανονικα μου δινει notification στην πανω μπαρα και pop up στην οθονη), αλλα η προεπιλεγμενη απο τη μαμα γελοιοτητα δεν σταματαει τελειως, γιατι? Δηλ. ειναι δυνατον? Πρεπει να κανω rooting?

artem
26-03-12, 09:00
Ακομα δεν εχω καταφερει να σταματησω την default SMS app να μου στελνει notification οταν κλειδωνω την οθονη του κινητου. Πηγα στα settings και απενεργοποιησα οσα notifications ειχε και πια δεν μου πεταει pop up, ουτε στην notification bar, αλλα οταν το κλειδωνω εμφανιζεται μια οριζοντια γραμμη και λεει one new message, καταλαβαινεται τι εννοω.

Το προγραμμα που χρησιμοποιω ειναι το HandCent το οποιο εχω ορισει ως default(και κανονικα μου δινει notification στην πανω μπαρα και pop up στην οθονη), αλλα η προεπιλεγμενη απο τη μαμα γελοιοτητα δεν σταματαει τελειως, γιατι? Δηλ. ειναι δυνατον? Πρεπει να κανω rooting?

Εγώ δεν κατάλαβα τι εννοείς;
Δε θέλεις να σου εμφανίζει το περιεχόμενο του μηνύματος στη μπάρα ειδοποιήσεων ή δε θέλεις να σου ανοίγει την οθόνη όταν έχεις ένα νέο μήνυμα;

gcf
26-03-12, 14:26
Εναλλακτικά μπορείς να αλλάξεις οθόνη κλειδώματος.

Hmmytheos
26-03-12, 14:37
Οταν λαμβανεις ενα SMS υπαρχουν 3 ειδων ειδοποιησεις:
1) Pop up window με το κειμενο του SMS
2) Notification στην Notification Bar, στο πανω μερος της οθονης
3) Μια οριζοντια γραμμη με κειμενο "One new message recieved" η οποια φαινεται οταν κλειδωνει το κινητο.

Ενω θελω να χρησιμοποιω μονο το Handcent SMS, το default app του κινητου για τα SMS μου σπαει τα @@ καθε φορα καθως ενω απενεργοποιησα απο τα settings ολα τα notifications που ειχε ακομα εμφανιζεται το 3ο απο τα παραπανω που περιεγραψα. Φυσικα οταν ανοιγω την εφαρμογη βλεπω αποθηκευμενα ολα τα SMS αν και εγω εχω επιλεξει ως προεπιλεγμενη την αλλη και οχι την εργοστασιακη, αυτο βεβαια ειναι σχετικα ησσονος σημασιας αλλα νταξ...

@artem
αν καταλαβα τι με ρωτας, τπτ απο τα δυο, ξαναδιαβασε τι γραφω εδω και πανω

@gcf
Δεν πολυ καταλαβα τι θα πει να αλλαξω την οθονη κλειδωματος, αλλα στην υποθετικη περιπτωση που εννοεις απλα την εικονα που βλεπω οταν κλειδωνει(δηλ. το τπτ, γιατι μαυρη οθονη βλεπω μετα απο 3secs) δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι αυτο, και δεν νομιζω οτι διορθωνει ουσιαστικα το προβλημα μου.

Μα καλα κανεις δεν αντιμετωπισε το ιδιο θεμα, ολη την εργαστασιακη εφαρμογη εχετε???

artem
26-03-12, 16:53
Οταν λαμβανεις ενα SMS υπαρχουν 3 ειδων ειδοποιησεις:
1) Pop up window με το κειμενο του SMS
2) Notification στην Notification Bar, στο πανω μερος της οθονης
3) Μια οριζοντια γραμμη με κειμενο "One new message recieved" η οποια φαινεται οταν κλειδωνει το κινητο.

Ενω θελω να χρησιμοποιω μονο το Handcent SMS, το default app του κινητου για τα SMS μου σπαει τα @@ καθε φορα καθως ενω απενεργοποιησα απο τα settings ολα τα notifications που ειχε ακομα εμφανιζεται το 3ο απο τα παραπανω που περιεγραψα. Φυσικα οταν ανοιγω την εφαρμογη βλεπω αποθηκευμενα ολα τα SMS αν και εγω εχω επιλεξει ως προεπιλεγμενη την αλλη και οχι την εργοστασιακη, αυτο βεβαια ειναι σχετικα ησσονος σημασιας αλλα νταξ...


Στις ρυθμίσεις του handcent, κάνε τα εξής:

Ρυθμίσεις Εφαρμογής - Προεπιλεγμένη εφαρμογής blabla - All
Ρυθμίσεις Ειδοποίησης - Ρυθμίσεις ειδοποίησης - Ρυθμίσεις ιδιωτικού απόρρητου


Με αυτά τα δύο τσεκαρισμένα, έχω τη συμπεριφορά που καταγράφεις ως επιθυμητή :)

Gordito
28-03-12, 15:24
Σας ειπα οτι προχτες μπρικαρα το τηλεφωνο;

Οπως εγκαθιστουσα 4-5 .apk's μαζεμενα, το κινητο αρχισε να πεταει force close στα προγραμματα και να αργει σαν χελωνα. Εκανα restart και μου κολαγε στο logo της SE, δεν πηγαινε παραπερα.
Μα πως ειναι δυνατον να μπρικαρει απο εγκατασταση εφαρμογων (εστω και εκτος market);

Εφαγα προχτες το βραδυ και χτες σχεδον ολη την ημερα για να μπορεσω να το επαναφερω με το flashtool, Τελικα τα καταφερα.

Να ειναι καλα το titanium backup που επανεφερα αρκετες εφαρμογες ακοπα! Τωρα θα τις μπακαρω ολες!

ownagE_
28-03-12, 16:11
Μπορεί να παίχτηκε κανά corruption στο filesystem..

tsavman
28-03-12, 17:30
Εγώ ξέρω ότι τα'χετε λιώσει ρε σεις, έλεος με τα φλασαρίσματα!

:evil:

Gordito
28-03-12, 17:38
Και τι το πηραμε ρε; :p Να το κοιταμε;

tsavman
28-03-12, 17:40
Ε, καντε καμια κλήση, ακούστε λίγο ράδιο, κανα φεησμπουκ.. Όλο τα σκαλίζετε! :lol:

Gordito
28-03-12, 17:43
Εχουμε dumbphones για αυτα :p

Πως τα πατε με τα τριξιματα;

Το δικο μου κανει σαν παλια πορτα, πολυ τριξιμο.

tsavman
28-03-12, 17:51
Αχαχα, τουσέ :rofl:

Για τα τριξίματα, έχω σφίξει τις βιδούλες πίσω από το καπάκι εδώ και καιρό και κανένα πρόβλημα πλέον.


Προσοχή: ελαφρύ σφίξιμο πάντα, μη γίνετε κανίβαλοι!

yoshimitsos
28-03-12, 19:36
Για θηκούλα πάντως , πολύ ικανοποιημένος με μια Casemate που βρήκα κέντρο Αθήνα (κάνει απο xperia neo) και δείχνει καλής ποιότητας, μαύρη ματ και κάνει και δουλειά, μέχρι και με την αγκράφα της ζώνης του έδωσα μια καλή, κατα λάθος βεβαίως βεβαίως και δεν κατάλαβε χριστούλη!

DarkSky
29-03-12, 10:00
Εχουμε dumbphones για αυτα :p

:rofl:

blade_
29-03-12, 12:14
εγω παλι ρε παιδια αυτο με το τριξιμο δε το καταλαβα...τοσο πολυ σας ενοχλει?μια δυο φορες επιασα ενος φιλου,δε με ενοχλησε καθολου..

tsavman
29-03-12, 14:05
Με μια δυο φορές τι να καταλάβεις ωρε; :lol:

Απλά αν το κρατάς πολύ ώρα στο χέρι, είναι ενοχλητικό. Χαλάει την κατα τα άλλα εξαιρετική αίσθηση του κινητακίου :p

Διορθώνεται πάντως, 6 βιδούλες με μικρό σταυροκατσάβιδο και είσαι κομπλέ. Απλά δεν καταλαβαίνω πως γίνεται όλα τα neo v να το εμφανίζουν αυτό. Είπαν τους εργάτες να μην τα σφίγγουν πολύ; :hmm:

blade_
29-03-12, 14:19
6 βιδουλες?τι του κανες του αμοιρου?τι εχει σειρα μερα?περασμα με πριτσινια? :D

tsavman
29-03-12, 14:22
irony detected! :rofl:

αφού 6 βιδούλες έχει στην πλάτη του, τις έσφιξα όλες και έστρωσε.. τι είμαι εγώ, σαν και σένα; :p

nnn
29-03-12, 14:46
Εμένα συνεχίζει να μην τρίζει πάντως :tooth

tsavman
29-03-12, 14:56
Σε καλύπτει η εγγύηση, στείλτο πίσω! :lol:

nnn
29-03-12, 15:01
:rofl:

margrou
29-03-12, 20:23
και με το πληκτρολόγιο κανένα πρόβλημα απολύτως. Το γυρνάς στο πλάι και είναι μεγαλύτερο από το μεγαλύτερο physical που θα μπορούσα να βρω.

χαιρετώ! όταν λες "το γυρνάς στο πλάι και είναι μεγαλύτερο" αλλάζει το πληκτρολόγιο; γιατί στο δικό μου, παραμένει ακριβώς το ίδιο, δεν προσαρμόζεται!

Gordito
29-03-12, 20:32
Δεν αλλαζει το orientation?

Κανονικα, οταν γυρισεις το τηλεφωνο στο πλαι, το πληκτρολογιο γινεται ετσι:
100477

Gordito
29-03-12, 20:35
Και ενα πολυ ωραιο εφφε με τον μαμα Launcher, που δεν το ηξερα:


Pinch to zoom out on any of the 5 homescreen panes and a new screen opens up with a cool transition. All your widgets gather there and you can click the one you want and go to its screen.

margrou
29-03-12, 20:38
Δεν αλλαζει το orientation?

Κανονικα, οτραν γυρισεις το τηλεφωνο στο πλαι, το πληκτρολογιο γινεται ετσι:
100477

σοβαρολογείς; το ρημάδι το δικό μου, γιατί ΔΕΝ αλλάζει;

tsavman
29-03-12, 20:41
Και ενα πολυ ωραιο εφφε με τον μαμα Launcher, Που δεν το ηξερα:

παλιόοοο :p

Gordito
29-03-12, 20:49
σοβαρολογείς; το ρημάδι το δικό μου, γιατί ΔΕΝ αλλάζει;

Kαπου στις ρυθμισεις του τηλεφωνου εχει επιλογη για Orientation, δεν ξερω πως το λετε στο Ελλαντα.

margrou
29-03-12, 20:58
Kαπου στις ρυθμισεις του τηλεφωνου εχει επιλογη για Orientation, δεν ξερω πως το λετε στο Ελλαντα.

ρυθμίσεις ->γλώσσα και πληκτρολόγιο -> διεθνές πληκτρολόγιο -> κατακορ. πληκτρολ.

κι αυτό, δεν ξε-τσεκάρεται. άλλο δε βρήκα.
βρήκα ομως ασχολία για το υπόλοιπο της βραδιάς :Ρ

Gordito
29-03-12, 21:10
Το τηλεφωνο σου οταν το κρατας πλαγια, δεν αλλαζειη μορφη του;

Τι εχεις στο settings->display>auto-rotate screen?

Aν ειναι τικαρισμενο, λογικα θα δουλευουν ολα κομπλε.

Gordito
29-03-12, 21:13
Και κατι αλλο.
Με το μαμισιο πληκτρολογιο, μετα απο ποσους χαρακτηρες σας (κατα την αποστολη) σας βγαζει 2ο μηνυμα;

Δοκιμασα τωρα και το κανει μετα απο 70 περιπου χαρακτηρες!

margrou
29-03-12, 21:14
Το τηλεφωνο σου οταν το κρατας πλαγια, δεν αλλαζειη μορφη του;

Τι εχεις στο settings->display>auto-rotate screen?

Aν ειναι τικαρισμενο, λογικα θα δουλευουν ολα κομπλε.

ΝΑΙ! σ' ευχαριστώ πάρα πολύ όμως!! μου 'φτιαξες τον μήνα! κι αυτόν και τον επόμενο :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.