PDA

Επιστροφή στο Forum : Sony Xperia Neo V



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68

gcf
29-03-12, 21:17
Μια και μιλάμε για το πληκτρολόγιο, φαντάζομαι έχετε ανακαλύψει τη φοβερή λειτουργία swipe που έχει...
Επίσης έχει ρύθμιση για πάνω από 70 χαρακτήρες ανά sms...

Gordito
30-03-12, 14:22
ΝΑΙ! σ' ευχαριστώ πάρα πολύ όμως!! μου 'φτιαξες τον μήνα! κι αυτόν και τον επόμενο :)

SMS freak; :p


Μια και μιλάμε για το πληκτρολόγιο, φαντάζομαι έχετε ανακαλύψει τη φοβερή λειτουργία swipe που έχει...
Επίσης έχει ρύθμιση για πάνω από 70 χαρακτήρες ανά sms...

Μπορεις να με βοηθησεις γιατι δεν την βρισκω;

margrou
30-03-12, 16:01
SMS freak; :p

όχι. τελειομανής :Ρ

Hmmytheos
30-03-12, 19:13
Να ρωτησω ρε παιδες, υπαρχει καποια εφαρμογη για το εξης:

Εχω δυο παλια(dumbphones SE K750i, W902)κινητα και στο ενα χαλασε το joystick και στο αλλο καποια κουμπια, και επειδη το smartphone μου Neo V δεν εχει θεση για 2η sim card θελω να μπορω να "ελεγχω" τα αλλα κινητα απο αυτο.

Το βασικοτερο μελημα μου ειναι να στελνω SMS, εαν αυτο ειναι επιστημονικη φαντασια, θα μου αρκουσε ενδεχομενως και να μπορουσα να γραφω τα SMS στο Neo V και να τα στελνω με bluetooth στα αλλα και απλα να κανω προωθηση απο τα παλια.

Εψαξα κανα μεσαωρο στο inet αλλα δεν βρηκα κατι για κανενα απο τα δυο ενδεχομενα και ειπα να ρωτησω...
Λοιπον υπαρχει κατι ???

gcf
30-03-12, 19:42
Μπορεις να με βοηθησεις γιατι δεν την βρισκω;
Για πάνω από 70 χαρακτήρες:
Στις ρυθμίσεις της εργοστασιακής εφαρμογής sms- εξοικονόμηση κόστους

Για το πληκτρολόγιο: ρυθμίσεις- εισαγωγή κειμένου - σύνταξη με πέρασμα.

Viper
30-03-12, 21:06
Sony pushes back ICS updates rollout to mid-April (http://www.gsmarena.com/sony_pushes_ics_update_for_midapril_ditches_ota_as_an_update_option-news-4041.php)


the wait will take a bit longer than expected, as the company has announced the Xperia Arc S, Neo V and Ray updates will be pushed back to mid-April.

Xperia arc, Xperia PLAY, Xperia neo, Xperia mini, Xperia mini pro, Xperia pro, Xperia active, and Sony Ericsson Live with Walkman, which will have to wait until the end of May or beginning of June

Hmmytheos
31-03-12, 12:55
'Ενα ακόμη σπαστικό ζήτημα είναι τα κεφαλαία γράμματα (Caps Lock), ξέρω πως όλα τα SMS άσχετα πως τα γράφεις εσύ παραδίδονται κεφαλαία, νταξ αυτό δεν μας πειράζει πολύ.

Το πρόβλημα είναι αλλού, όταν θέλω να γράψω σημειώσεις (Notes) και ειδοποιήσεις στο Calendar, θέλω να τις γράψω άλλωτε μόνο με κεφαλαία γράμματα άλλωτε με μιξη. Το θέμα μου όμως είναι πως το κουμπί στο default keyboard για τα caps lock έχει μόνο τρεις λειτουργίες (Caps Lock, No Caps Lock, και Word Caps Lock) οι οποίες αλλάζουν κατα το δοκούν.

Δηλαδή στην περίπτωση που θέλω στο ημερολόγιο να γράψω κάτι μόνο με κεφαλαία και πατάω το Word Caps Lock, υποτίθεται Permanent Caps μου το κρατάει μόνο μέχρι το τέλος της λέξης που γράφω και μόλις πατήσω space το σάπιο πληκτρολόγιο το γυρνάει στο default(δηλ. αρχή λέξης-πρότασης = κεφαλαίο γράμμα και μετά όλα μικρά).

Αντίστοιχα στα Notes αλλάζει το "permanent caps lock" μετά απο κάθε τελεία που βάζω. Δεν γίνεται δηλαδή να μένει πάντα(στη συγγραφή ολόκληρης της σημείωσης) όπως το ορίζω εγώ, δηλ. πάντα κεφαλαία ??? 'Ετσι ήταν στα παλιά κινητά της SE, μάλλον η λέξη consistency τους είναι άγνωστη...

Gordito
31-03-12, 16:29
Για πάνω από 70 χαρακτήρες:
Στις ρυθμίσεις της εργοστασιακής εφαρμογής sms- εξοικονόμηση κόστους

Για το πληκτρολόγιο: ρυθμίσεις- εισαγωγή κειμένου - σύνταξη με πέρασμα.

Lol, τι ειναι η συνταξη με περασμα; Εχω Αγγλικα.

Hmmytheos
31-03-12, 18:50
αν κρινει κανεις απο το context, ειναι το swipe...

margrou
31-03-12, 19:03
να κάνω μια (μάλλον ανόητη) ερώτηση; έχω πέντε επιφάνειες εργασίας. μπορώ να τις διαφοροποιήσω βάζοντας πέντε διαφορετικά wallpapers ή μπα..

Gordito
01-04-12, 06:47
Transparent Statusbar with rearrangable Power Widgets! (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1465537)

7 New Default Themes! (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1552644)

Πολυ καλα mods, αν τυχον δεν τα ξερατε!!

tsavman
01-04-12, 11:39
Πολύ ωραίο το statusbar, αλλά δυστυχώς είμαι στην .62, άρα όχι rooted.

Gordito
01-04-12, 14:20
Root μπορεις να κανεις με την 0.62 εδω:


http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513
Mε αυτον τον τροπο δεν χανεις εγγυηση.

tsavman
01-04-12, 18:19
Μου φαίνεται λίγο μπελάς η διαδικασία σε σχέση με όταν ήμουν στην 0.42, αλλά wtf, έχω το απόγευμα ελεύθερο :p

nnn
02-04-12, 19:47
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τις τεχνικές διαφορές Gingerbread-ICS.
http://developer.sonymobile.com/wp/2012/03/30/learn-about-the-technical-differences-between-gingerbread-and-ics/

tsavman
02-04-12, 20:24
Ενδιαφέρον, αρκεί να έρθει κάποια στιγμή :twisted:
Καλό Πάσχα λέγαμε χάριν αστείου, και όμως το φτάσαμε :p

tsavman
02-04-12, 20:27
Αν κατάλαβα καλά από το άρθρο, μας λένε με τρόπο να μείνουμε στην gingerbread γιατί θα σερνόμαστε, ή είναι εντύπωσή μου; :lol:

nnn
02-04-12, 20:31
μπα ιδέα σου :p

Gordito
02-04-12, 22:28
Βασικα, δεν λεει και τιποτα το αρθρο.
Νταξ, μπορει να χρησιμοποιει παραπανω μνημη το παγωτο. Μηπως ομως ετσι τρεχει smoother? Αυτο εχω την εντυπωση οτι λενε οι beta users.

Και στο gingerbread, πολλες εφαρμογες μου τρωνε ολη την μνημη και πρεπει να κανει restart ολο το συστημα οταν κανω exit. Να το κανει σε 2-3 παραπανω το ICS;

Και μια απλοικη προσεγγιση:

Αν επεγκαταστησω 5 εφαρμογες που δεν χρειαζομαι απο τις 70 που εχω τωρα, θα ερθουν στα ισα τους τα πραγματα;

nnn
14-04-12, 10:17
Καλή αρχή
http://talk.sonymobile.com/thread/35144?utm_source=Product%2Bblog&utm_medium=blog&utm_campaign=ics%2Bblogpost

tsavman
14-04-12, 11:32
Άντε με το καλό, και χωρίς προβλήματα.
Ελπίζω να μείωσαν την συμπίεση των φωτογραφιών στην ICS, και επίσης να μη χάθηκε η σβελτάδα του κινητού.

Ίδωμεν..
:cool:

lewton
14-04-12, 11:33
Μπράβο στη SE (ακόμα έτσι την αποκαλώ γιατί αυτά είναι αποφάσεις που ελήφθησαν το 2011).
Μου φαίνεται ότι θα χτυπήσω κινητό της για επόμενη αγορά μου. Πχ το Xperia P. :)

ntebis
14-04-12, 11:48
παλι ελλαδα στο πηγαδι κατουρησε!

tsavman
14-04-12, 11:51
Το update ξεκίνησε από τον Βορρά, και κατεβαίνει.
Η Ericsson σουηδική δεν ήταν; :p

lewton
14-04-12, 11:55
Η Ericsson σουηδική δεν ήταν; :p
Δεν είναι;

tsavman
14-04-12, 11:58
Έγινε Sony-Ericsson, και τώρα σκέτο Sony.. ποιος ξέρει τι είναι πλέον; :lol:

lewton
14-04-12, 15:04
Έγινε Sony-Ericsson, και τώρα σκέτο Sony.. ποιος ξέρει τι είναι πλέον; :lol:
H Erickson δεν έγινε τίποτα. Παραμένει μια σουηδική εταιρία και παραμένει ο Νο1 κατασκευαστής εξοπλισμού δικτύων παγκοσμίως.

Bananas
17-04-12, 18:41
Νομίζω οτι βήκε το update για ics . Το χει βάλει κανενας στο κινητο να μας πει εντυπωσεις?

Gordito
17-04-12, 19:03
Λενε οτι παει πολυ καλα, αλλα πρεπει να το κανεις fresh install και οχι απλο Upgrade.

giorgosthess
19-04-12, 02:11
Όποιος βιάζεται ας ακολουθήσει τις οδηγίες εδώ (http://talk.sonymobile.com/thread/35239).

Gordito
19-04-12, 04:56
Το βαζω τωρα, ανυπομονος γαρ, και θα πω εντυπωσεις.

Gordito
19-04-12, 07:09
Λοιπόν έβαλα ICS καθώς και custom kernel για κλοκαρισμα.

Το κινητό είναι πολύ πιο γρήγορο. Gallery, music, browser πανε πολυ σφαίρατα. Το κινητό δεν κολαει τοσο πολύ όταν κάνουμε πολλά πράγματα μαζί όπως πριν. Τεράστια διαφορά.

Είναι όμως πολύ πιο laggy. Ενω τα παντα τρέχουν τάχιστα, τα animations ειναι σχεδον όλα λες και έχουν χαμηλό frame rate.

Και ούτε το ics με εχει ενθουσιάσει σε χρηστικότητα, πιο πολυπλοκα μενού και μικρότερα μεγέθη.

Πάντως με gpu rendering και ρολοι στα 1600, πραγματικά εκπλήσσει με την ταχύτητα του.

Αν ειχαν σχεδιάσει το ics με λιγοτερο eye candy (θα ηταν τρελα όμορφο αν ηταν smooth) θα ετρεχε αψεγαδιαστα και στο ταπεινό μας neo v.

Είμαι πολύ περίεργος να δω πως τρέχει σε καλύτερες συσκευές!

Περισσότερα αύριο!

Sent from my Neo V using Forum Runner

tsavman
19-04-12, 14:30
Εγώ λείπω σε ταξίδι, οπότε δεν πειραματίζομαι ακόμα με την ICS, αλλά έχω κάποιες απορίες.

Μπορεί να πάει από την .62 που είμαι τώρα με τον επίσημο τρόπο (pc companion) σε ICS ή θα πρέπει να κάνω ματσακονιές;
Root σε αυτήν (την επίσημη-όταν βγει για Ελλάδα) θα έχουμε;

giorgosthess
19-04-12, 15:18
Από μέρα σε μέρα θα μπορείς και με pc companion. Ο τρόπος που υπάρχει τώρα δεν είναι ακριβώς ματσακονιά. Απλώς το φλασάρεις με γνήσια Nordic ROM και το τηλέφωνο φαίνεται πως είναι από κάποια Σκανδιναβική χώρα και όχι από Ελλάδα. Μετά από αυτό παίρνει και τις επίσημες ενημερώσεις μέσω pc companion και μπορείς να έχεις και ROOT.

Hmmytheos
19-04-12, 17:34
Επειδή βαριέμαι να ψάξω :

Όταν με το καλό βγεί επίσημα και στο Ελλάντα, θα είναι mandatory και θα μας προτρέπει (σπαστικά) να κάνουμε το upgrade ή εάν εμείς το θέλουμε θα το κάνουμε μέσω τοu play ή ξερώ γώ του update center???

tsavman
19-04-12, 18:44
Από μέρα σε μέρα θα μπορείς και με pc companion. Ο τρόπος που υπάρχει τώρα δεν είναι ακριβώς ματσακονιά. Απλώς το φλασάρεις με γνήσια Nordic ROM και το τηλέφωνο φαίνεται πως είναι από κάποια Σκανδιναβική χώρα και όχι από Ελλάδα. Μετά από αυτό παίρνει και τις επίσημες ενημερώσεις μέσω pc companion και μπορείς να έχεις και ROOT.


Ωραία, αφού δεν μπορώ ούτως ή άλλως αυτή τη στιγμή, θα περιμένω την επίσημη ενημέρωση για Ελλάδα από το PC Companion.
:oneup:

blade_
19-04-12, 21:17
1600?τοσο πολυ πουσαρισμα σηκωνει?το χεις δοκιμασει παντου?

απο μπαταρια?

Gordito
19-04-12, 21:23
Τι πολυ; Μεχρι 1800 παει με setcpu, και οσο το εχω δοκιμασει, ειναι σταθερο...
Εχεις υποψιν σου κανα βαρυ παιχνιδι απο το market να το δοκιμασω;

tsavman
19-04-12, 21:29
Από θερμοκρασίες-μπαταρία πως πάει στα 1600Mhz;

Gordito
19-04-12, 21:39
Μπαταρια, το εχω εκτος φορτισης εδω και 6 ωρες περιπου, και με αρκετο πειραγμα εχει παει στο 70%, σε performance mode.

Kαι οντως, ειναι λιγο πιο θερμο το κινητο, αλλα στα 1600 ειναι ασυναισθητο, στα 1800 κατι φαινεται.

Σημερα το βραδυ, μπορει να δοκιμασω και καμια custom απο το XDA, αλλα αποτι βλεπω στα σχολια, και εκει υπαρχει ενα ψιλοlag στην κινηση.

tzelen
19-04-12, 21:51
Ακολουθώντας τις οδηγίες που βρήκα από το link (λίγο πιο πάνω) του φίλου wsx2edc3, flashαρα το κινητό χωρίς κανένα πρόβλημα. Σημειώστε ότι πέρα από παρεμβάσεις καλαισθησίας (wallpapers, themes κτλ) από την πλευρά μου, το τηλέφωνο φορούσε μαμήσιο OS.
Προς το παρόν μου φαίνεται όντως πιο γρήγορο, αλλά και πάλι πρέπει να τονίσω πως το τηλέφωνο δεν το ζορίζω έτσι και αλλιώς. Θα ήθελα όμως να πω πως όντως είναι απλό να το flashάρεις, για όποιον το επιθυμεί. Και αυτό από κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα με Android

blade_
20-04-12, 01:45
αυτα ειναι με μαμα ρομ?ακομα καλυτερα δλδ,το κινητο πεταει...

δοκιμασε το reckless racing...δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο παιχνιδια κ βαρια προγραμματα σε ανδροιδ...

παντως τα παει πααααρα πολυ καλα το κινητο...

bikey77
20-04-12, 08:42
Διαβάζω ότι πολλοί φλασάρουν τις ρομ τους, βάζουν διάφορες, δοκιμάζουν νέες από xda κλπ.
Τι γίνεται με τις εφαρμογές, τα sms, τα mail, το ιστορικό από whatsapp, φωτος, ρυθμίσεις, widgets, shortcuts κλπ; Μπορούμε να κάνουμε backup όλο το content που μας ενδιαφέρει ώστε να μη χρειάζεται κάθε φορά να τα περνάμε από την αρχή και αν ναι, πως; Έχω ακούσει πχ για Titanium Backup και άλλα παρόμοια αλλά δεν είχα root οπότε δεν μπορούσα να τα δοκιμάσω.

tsavman
20-04-12, 13:32
Το root είναι απαραίτητο για να δουλέψει το Titanium Backup.
Εγώ πάντως θα προτιμήσω να πάω σε clean install των εφαρμογών, από τη στιγμή που αλλάζει η έκδοση του λειτουργικού ώστε να αποκλείσω την πιθανότητα κάποιας ασυμβατότητας.

Το μόνο που θα κάνω είναι ένας συγχρονισμός στις επαφές, και backup στο θεματάκι που χρησιμοποιώ στο GoSMS.


Απορία: τους κωδικούς των wifi δικτύων που μπορούμε να τους βρούμε αποθηκευμένους (στο /system ίσως; ) ώστε να τους κρατάμε σε περιπτώσεις αναβάθμισης;

nnn
20-04-12, 13:35
Θεωρητικά και στην πράξη τους κρατάει στο google account αν το έχεις επιλέξει.

tsavman
20-04-12, 13:37
Ναι, αρκεί να έχεις κάνει πρόσφατα συγχρονισμό για να μην χαθεί κάποια νέα επαφή.
Εγώ τον κάνω χειροκίνητα, γενικά τον έχω απενεργοποιημένο.

Τα wifi δίκτυα δε νομίζω να τα κρατάει στον google account

tzelen
20-04-12, 14:25
Ναι, αρκεί να έχεις κάνει πρόσφατα συγχρονισμό για να μην χαθεί κάποια νέα επαφή.
Εγώ τον κάνω χειροκίνητα, γενικά τον έχω απενεργοποιημένο.

Τα wifi δίκτυα δε νομίζω να τα κρατάει στον google account

Σίγουρα όχι.

nnn
20-04-12, 14:38
trust me, στην ίδια συσκευή τα επαναφέρει...

tsavman
20-04-12, 15:13
Δηλαδή η google, εκτός από την τοποθεσία των wifi σημείων, μαθαίνει πλέον και τους κωδικούς αυτών;

Gordito
20-04-12, 15:35
Oh my god.

@ ADSLgr.com All rights reserved.