PDA

Επιστροφή στο Forum : Προς χρήστες ACER notebooks - Aπορίες



zouzouni
22-04-04, 03:22
Το καλοκαίρι απέκτησα το Acer Aspire 1703SM, και παρατήρησα ότι το μηχάνημα ήταν σεταρισμένο με FAT32, κι όχι με NTFS όπως προτείνουν όλοι για WinXP (τα οποία ήταν φορτωμένα στο notebook) και το σύστημα είχε όλα τα προβλήματα που γνωρίζουμε σ’αυτή την περίπτωση.

Πριν από 1 μήνα περίπου, αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το Recovery Disc της Acer, έκανα format στον σκληρό δίσκο κι διαπίστωσα, ότι όταν έγινε η εγκατάσταση των WinXP, μπήκε NTFS απευθείας, χωρίς εγώ να επιλέξω αυτή την αλλαγή σε σχέση με το original configuration (όχι ότι παραπονιέμαι, ίσα-ίσα, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτή η διαφορά, μια κι περίμενα ότι το recovery disc στην ουσία θα επανέφερε τις αρχικές ρυθμίσεις του μηχανήματος "αυτούσιες")

Πριν από λίγες μέρες προχώρησα στην αγορά του 1356LMi*, πάλι από την Acer, και πάλι παρατήρησα ότι τα WinXP και συνοδεύονται από την ύπαρξη FAT32 και όχι NTFS!
Αναρωτιέμαι μήπως τώρα που είναι σχετικά νωρίς και δεν το έχω πολυφορτώσει να χρησιμοποιήσω το recovery disc ώστε με το format του σκληρού δίσκου να γίνει η εγκατάσταση των WinXP με ΝΤFS!

Κάποια/κάποιος που έχει notebook έχει παρατηρήσει το ίδιο?

Υπήρξε παρόμοιο περιστατικό χρήσης του recovery disc όπου αντί για το FAT32 του original configuration να δημιουργήθηκε ΝΤFS?

Αν αυτό γίνεται με την χρήση του recovery disc.....τότε γιατί το setup του μηχανήματος από την εταιρεία δεν είναι εξαρχής με το ιδανικό προς το λειτουργικό file system? Υπάρχει κάποιος λόγος?

Και κάτι τελευταίο.....έτσι για σύγκριση/ενημέρωση.....από ποιό μαγαζί και γιατί αγοράσατε το δικό σας Acer notebook? (προς τους moderators : ελπίζω να μην κλειδωθεί το topic λόγω αυτής της ερώτησης :oops: αλλά νομίζω ότι καλό είναι να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο για τις καλύτερες για εμάς τιμές αγοράς)

Πολλές απορίες.........και η ώρα προχωρημένη....


*καταπληκτικό το 1703, αλλά κι πολύ βαρύ για να το μεταφέρει κανείς πέρα δώθε και μάλιστα καθημερινά! :?

Insomniac
22-04-04, 10:33
Να προσθεσω και εγω μια ερωτηση...Εχω τον acer 1613 στα 3.06 και οταν παιζει ενα μουσικο κομματι δεν ξερω απο που αυξομειωνεται ο ηχος...Καποιος χρηστης που να ξερει???Ευχαριστω.Ειχε προεγκατεστημενα xp home en και εγω τα εσβησα και εβαλλα Ελληνικα pro. :D :D :D :D

konspir2
22-04-04, 11:10
*καταπληκτικό το 1703, αλλά κι πολύ βαρύ για να το μεταφέρει κανείς πέρα δώθε και μάλιστα καθημερινά! :?

Αν μπορούσες να δώσεις μερικές παραπάνω πληροφορίες για αυτό το μηχάνημα θα ήμουν ευγνώμων!

Σκέφτομαι την αγορά του, (ή αυτό, ή το 1705 ή το 1714 από έξω γιατί δεν έχει έρθει ακόμα εδώ), και θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για τις επιδόσεις του...

Αν σου είναι εύκολο.

Thanks

ΥΓ: το θέμα βάρους δεν με απασχολεί :wink:

psyxakias
22-04-04, 11:32
zouzouni,

Εγώ θεωρώ ότι ακόμα και στο recovery CD, θα έπρεπε να είχε FAT32 και όχι NTFS.

Γιατί; Γιατί η μετατροπή FAT32 σε NTFS είναι πολύ απλή, αλλά NTFS σε FAT32 απαιτεί format.

Στο νέο φορητό που αγόρασες (1356LMi) μάλλον περιττό είναι το να κάνεις recovery μόνο και μόνο για μετατροπή από FAT32 σε NTFS, αφού δεν χρειάζεται format για κάτι τέτοιο. Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/using/itpro/managing/convertfat.asp

** Απλά να θυμάσαι ότι η μετατροπή NTFS σε FAT32 δεν είναι δυνατή χωρίς format, καθώς και το ότι το NTFS δεν μπορείς να το δεις από DOS, Windows9x. (υπάρχουν utils αλλά θεωρώ περιττό το μπλέξιμο) **

zouzouni
23-04-04, 19:09
Insomniac
Αύριο θα σου στείλω περισσότερες πληροφορίες γι’αυτό.....τυχαία βρήκα κάτι που μάλλον θα σε βοηθήσει.....

konspir2
Για περισσότερα σχόλια αύριο....
Ζητώ συγνώμη........αλλά έχω περάσει τις τελευταίες μέρες πακετάροντας κι μεταφέροντας τα πράγματά μου..........κι ούτε τα δαχτυλά μου δεν νιώθω πλέον από την.....άρση βαρών! :( :cry: Ελπίζω αύριο να έχω συνέλθει κι να μπορέσω να απαντήσω.

psyxakias
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση και το link σχετικά με την μετατροπή από FAT32 se NTFS.
Το θυμόμουν σχετικά με την αντίστροφη περίπτωση.

lefteriss
23-04-04, 19:45
το partition magic 8 κάνει μετατροπές απο και προς fat32, ntfs χωρίς φορμάτ.

konspir2
23-04-04, 19:46
take your time :wink: :wink: :D

Insomniac
23-04-04, 20:08
Insomniac
Αύριο θα σου στείλω περισσότερες πληροφορίες γι’αυτό.....τυχαία βρήκα κάτι που μάλλον θα σε βοηθήσει.....



Ευχαριστω φιλε μου.Καλο κουραγιο!!!! :D :D

lazar
23-04-04, 20:16
convert C: /fs:ntfs

όπου C η προς μετατροπή partition (backuuuuuuup πρώτα. ΠΑΝΤΑ!!!)

koropi
23-04-04, 20:50
Και εγω τωρα προσφατα αγορασα τον ACER TRAVELMATE 254LMi και στον δισκο εχει 2 partitions FAT32 διαμορφωμενα. Με το recovery disk δεν θα κανεις τπτ για τον λογο που ειπε ο psyxakias κανε αυτο που ειπε ο φιλος ο lazar.
Φιλικα

dantouan
23-04-04, 21:15
Εχω το ACER 1603LC και σε μενα συμβαινει το εξης παραδοξο:ενω δισκος ηταν απο την αρχη σε ntfs εχοντας σεταρισμενα τα winxp home edition, μεσα στο recovery disk δεν εχει winxp αλλα win98 :shock: και κανενα απο τα recovery disks δεν ειχαν μεσα αγγλικα win xp.
Αυτο το ανακαλυψα οταν μετα απο καποιο προβλημα που ειχε το laptop χρειαστηκε να κανω format οποτε αναγκαστικα επρεπε να παω το laptop στην εδω αντιπροσωπεια.
Βεβαια αντιπροσωπεια της ACER στην Ελλαδα δεν υπαρχει οποτε μεσα απο το site της εταιριας(www.globalacer.com) βρηκα οτι υπαρχουν 2 εταιριες που ειναι εξουσιοδοτημενες για το service της Αcer την Ελλαδα.
Τις παραθετω παρακατω ετσι ωστε αν καποιος αντιμετωπισει καποιο προβλημα να τις εχει προχειρες:
1.ALMAN HELLAS
Ορτανσιας 23 Αχαρναι
Τηλ. 210 2409150
2.MDI S.A.
Ραφαηλιδου & Αγρινιου Ταυρος
Τηλ. 210 4804500
Το μονο που σας ευχομαι ειναι να μην εχετε ποτε προβλημα με το laptop σας καθως λογω του οτι 1-2 εργαζομενοι σε καθε εταιρια, ειναι υπευθυνοι για τις εργασιες αυτες, μπορει να περιμενετε να παρετε το μηχανημα σας πισω ,μεχρι και ενα μηνα :x :x :x

zouzouni
24-04-04, 22:41
Insomniac

Τα παρακάτω τα βρήκα από το newsletter του www.bootdisc.com
Ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Η έλλεψη εικονιδίου στο taskbar για την ρύθμιση της έντασης ήχου (volume control) υποδηλώνει ότι το αρχείο Sndvol32.exe file είτε έχει καταστραφεί είτε λείπει.
Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα, πρέπει να εξαγάγεις (extract) ένα νέο αντίγραφο του από το cd των Windows XP στον κατάλογο system_root\System32 στον σκληρό δίσκο.
Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στο παρακάτω άρθρο της Microsoft Knowledge Base:

KB319095 - Volume Icon Is Not Displayed in the Notification Area,
and You Receive an Error:
http://support.microsoft.com/?scid=319095

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα έτσι! :)

Insomniac
24-04-04, 22:48
Insomniac

Τα παρακάτω τα βρήκα από το newsletter του www.bootdisc.com
Ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Η έλλεψη εικονιδίου στο taskbar για την ρύθμιση της έντασης ήχου (volume control) υποδηλώνει ότι το αρχείο Sndvol32.exe file είτε έχει καταστραφεί είτε λείπει.
Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα, πρέπει να εξαγάγεις (extract) ένα νέο αντίγραφο του από το cd των Windows XP στον κατάλογο system_root\System32 στον σκληρό δίσκο.
Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στο παρακάτω άρθρο της Microsoft Knowledge Base:

KB319095 - Volume Icon Is Not Displayed in the Notification Area,
and You Receive an Error:
http://support.microsoft.com/?scid=319095

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα έτσι! :)

Σε ευχαριστω.Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.Ρωταω ποιο "κουμπι" στο laptop ειναι για να αυξομειωνει την ενταση.Ενα παλιο IBM που ειχα ειχε στο πλαι ενα κουμπακι σαν του κλασικου ραδιοφωνου . :D :D :D :D

zouzouni
24-04-04, 23:16
Insomniac

Τα παρακάτω τα βρήκα από το newsletter του www.bootdisc.com
Ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Η έλλεψη εικονιδίου στο taskbar για την ρύθμιση της έντασης ήχου (volume control) υποδηλώνει ότι το αρχείο Sndvol32.exe file είτε έχει καταστραφεί είτε λείπει.
Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα, πρέπει να εξαγάγεις (extract) ένα νέο αντίγραφο του από το cd των Windows XP στον κατάλογο system_root\System32 στον σκληρό δίσκο.
Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στο παρακάτω άρθρο της Microsoft Knowledge Base:

KB319095 - Volume Icon Is Not Displayed in the Notification Area,
and You Receive an Error:
http://support.microsoft.com/?scid=319095

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα έτσι! :)

Σε ευχαριστω.Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.Ρωταω ποιο "κουμπι" στο laptop ειναι για να αυξομειωνει την ενταση.Ενα παλιο IBM που ειχα ειχε στο πλαι ενα κουμπακι σαν του κλασικου ραδιοφωνου . :D :D :D :D

Παρεξήγηση.......έτσι όπως το περιέγραφες νόμισα ότι ήταν θέμα software.
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι δεν έχει τέτοιο κουμπί το συγκεκριμμένο μοντέλο, κι από τις φωτογραφίες του που κοίταξα, αλλά κι από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.
Καλύτερα να κοιτάξεις στο manual για κάτι σχετικό, αλλά νομίζω ότι δεν θα βρεις κουμπί όπως στο παλιό IBM.

Insomniac
24-04-04, 23:40
Insomniac

Τα παρακάτω τα βρήκα από το newsletter του www.bootdisc.com
Ελπίζω να σε βοηθήσουν.

Η έλλεψη εικονιδίου στο taskbar για την ρύθμιση της έντασης ήχου (volume control) υποδηλώνει ότι το αρχείο Sndvol32.exe file είτε έχει καταστραφεί είτε λείπει.
Για να λυθεί αυτό το πρόβλημα, πρέπει να εξαγάγεις (extract) ένα νέο αντίγραφο του από το cd των Windows XP στον κατάλογο system_root\System32 στον σκληρό δίσκο.
Για περισσότερες πληροφορίες κοίταξε στο παρακάτω άρθρο της Microsoft Knowledge Base:

KB319095 - Volume Icon Is Not Displayed in the Notification Area,
and You Receive an Error:
http://support.microsoft.com/?scid=319095

Ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα έτσι! :)

Σε ευχαριστω.Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.Ρωταω ποιο "κουμπι" στο laptop ειναι για να αυξομειωνει την ενταση.Ενα παλιο IBM που ειχα ειχε στο πλαι ενα κουμπακι σαν του κλασικου ραδιοφωνου . :D :D :D :D

Παρεξήγηση.......έτσι όπως το περιέγραφες νόμισα ότι ήταν θέμα software.
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι δεν έχει τέτοιο κουμπί το συγκεκριμμένο μοντέλο, κι από τις φωτογραφίες του που κοίταξα, αλλά κι από τα τεχνικά του χαρακτηριστικά.
Καλύτερα να κοιτάξεις στο manual για κάτι σχετικό, αλλά νομίζω ότι δεν θα βρεις κουμπί όπως στο παλιό IBM.

Ευχαριστω.Θα το κοιταξω αυριο με τα λιγα Αγγλικα μου.Αλοιως η μονη λυση ειναι καθε φορα το εικονιδιο απο την καρτα ηχου κατω δεξια στην οθονη.... :twisted: :twisted: :twisted:

zouzouni
24-04-04, 23:58
konspir2

Μια διόρθωση.....έχω το 1703SC όχι το SM.

Τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι σχεδόν τα ίδια με το SM

http://www.acer-euro.com/acereuro/page4.do?dau22.oid=2426&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=3212855363

http://www.acer-euro.com/acereuro/page9.do?dau34.oid=2426&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=1123420042

Επεξεργαστής : Intel 2800

Tο SC διαφέρει στα :
1)δεν έχει την nVidia κι έχει 64MB shared memory
2)έχει απλά CD-RW-DVD combo κι όχι DVD-RW
3)όταν το αγόρασα η εγγύση που έδινε η ACER ήταν για 2 χρόνια, με 1 χρόνο διεθνή κάλυψη, κι όχι απλώς 1 χρόνο όπως δίνει τώρα.

Η οθόνη είναι πολύ ξεκούραστη ακόμη κι μετά από πολλές ώρες χρήσης & εύκολα παραμετροποιήσιμη.

Το πληκτρολόγιο είναι πολύ άνετο, κι εύκολα το συνηθίζει κανείς.

Η απόδοση της οθόνης κι των ηχείων είναι πάρα πολύ καλή, άλλωστε το συγκεκριμμένο μοντέλο προτεινόταν για παρουσιάσεις, κλπ.

Η ύπαρξη των κουμπιών ελέγχου του cd επιτρέπει την χρήση του cd για την ακρόαση cds ακόμη κι όταν το notebook δεν λειτουργεί.

Το μέγεθος κι το βάρος του είναι ασυνήθιστα μεγάλα, άλλά απολύτως συμβατά με το μέγεθος της οθόνης κι τα τεχνικά του χαρακτηριστικά, κι απλώς εγώ το βρίσκω λίγο δύσκολο να το μεταφέρω καθημερινά & το άγχος-φόβος για πιθανή ζημιά-απώλειά του κατά τη μεταφορά του.

Μετά από εκτεταμμένη έρευνα αγοράς κατέληξα στο συγκεκριμμένο μοντέλο για τους ακόλουθους λόγους :
1)ήθελα ένα notebook με δυνατότητες-τεχνικά χαρακτηριστικά desktop μια κι θα ήταν ο βασικός υπολογιστής που θα χρησιμοποιούσα από δω κι στο εξής
2)ήθελα ένα notebook που να μπορεί να έχει δυνατότητες αναβάθμισης επεξεργαστή, μνήμης και σκληρού δίσκου (τότε μόνο 3 εταιρείες υπήρχαν που είχαν notebooks με δυνατότητες αναβάθμισης κι στους 3 αυτούς τομείς, ACER, MITAC, GERICOM)
3)η σχέση ποιότητας-τεχνικών χαρακτηριστικών-εγγύησης-τιμής (όπως έγραψα πριν η εγγύηση τότε ήταν 2 ετών, με 1 χρόνο διεθνή κάλυψη)
μια κι ήταν μια σοβαρή οικονομική επένδυση.

Από το μαγαζί από το οποίο αγόρασα το άλλο notebook, πληροφορήθηκα ότι το 1703 χρησιμοποιείται για δημιουργία 3-D graphics από έναν άλλο ιδιοκτήτη!

Ελπίζω αυτά να σε κατατοπίζουν λιγάκι, αν έχεις κάποια άλλη απορία που μπορώ να βοηθήσω, πες μου.

zouzouni
25-04-04, 00:04
το partition magic 8 κάνει μετατροπές απο και προς fat32, ntfs χωρίς φορμάτ.

To partition magic χρησιμοποιήσα στο 1703 για να κάνω τα διάφορα partitions που ήθελα στον σκληρό δίσκο.
Σκέφτομαι μήπως τώρα σ’αυτό δοκιμάσω το Acronis Partition Expert, γιατί έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερο από το partition magic.

zouzouni
25-04-04, 00:05
convert C: /fs:ntfs

όπου C η προς μετατροπή partition (backuuuuuuup πρώτα. ΠΑΝΤΑ!!!)

Όπως λένε κι οι ιθαγενείς εδώ... :lol:

........."ΑΒSOLUTELY!!!"

konspir2
25-04-04, 01:20
@ zouzouni

Thanks very much!! Θέλω ένα φορητό με (κατά το δυνατόν) επιδόσεις desktop, γι' αυτό σκέφτομαι αυτά τα "θηρία" της acer :)

Αν και αυτό που είπε ο φίλος για το σέρβις με προβλημάτισε αρκετά

zouzouni
25-04-04, 02:00
@konspir2

Δεν ξέρω για το θέμα του service
Είχα την εντύπωση ότι υπάρχει αντιπροσωπεία της ACER στην Ελλάδα.
Μόλις επιστρέψω Ελλάδα, θα κοιτάξω τα έγγραφα που έχω, κι νομίζω ότι γράφουν σχετικά στοιχεία, αν κι νομίζω ότι σχετικά στοιχεία είχα βρει κι από άλλο topic του forum.
Αυτό που θα ήταν πολύ ενδιαφέρον θα ήταν να μας πει ο Dantouan από που το πήρε το συγκεκριμμένο laptop, από ποιό μαγαζί, κι κατά πόσο τον εξυπηρέτησαν όταν αντιμετώπισε αυτό το πρόβλημα.

zouzouni
25-04-04, 02:05
Οι πληροφορίες που έδωσε ο dantouan σχετικά με το service βρίσκονται στο

http://www.acer-euro.com/acereuro/page6.do?dau11.oid=562&inu19.current=562&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=3944159825

zouzouni
25-04-04, 02:08
Και για σημεία πώλησης

http://www.acer-euro.com/acereuro/page5.do?inu65.current=757&dau36.oid=757&UserCtxParam=0&GroupCtxParam=0&dctx1=19&ctx1=GR&crc=2497761064

@ ADSLgr.com All rights reserved.