PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλέγω κουφώματα αλουμινίου και ... ο Θεός βοηθός!!!

Σελίδες : [1] 2

Green Dragon
23-12-11, 02:41
Καλησπέρα φίλοι μου!

Ετοιμάζομαι να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι μου... και είμαι στη φάση που μαζεύω πληροφορίες για το θέμα.

Διάβασα με προσοχή και ένα ανάλογο θέμα στο forum και ήδη έχω αγχωθεί, οπότε καταλαβαίνεται τι έχει να γίνει μέχρι να τοποθετηθούν και να βεβαιωθώ ότι έγινε σωστή δουλειά. Κόλαση δηλαδή.

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μπορώ να συζητάω μαζί σας την εξέλιξη της διαδικασίας, να σας ενημερώνω για τα τυχόν προβλήματα και να παίρνω τη γνώμη σας. Είμαι σίγουρος ότι με αυτό το τρόπο θα ελαττώσω τις πιθανότητες μεγάλων λαθών, γιατί λάθη σίγουρα θα γίνουνε;)
Επίσης αυτό το θέμα θα είναι χρήσιμο και για άλλους συνφορουμίτες που θα βρεθούν στην ίδια θέση.

Πάμε λοιπόν:
1. Αλουμίνια ή πλαστικά - συνθετικά κουφώματα;;; Με αυτά που διάβασα, το αλουμίνιο είναι μεν πιο ακριβό αλλά έχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Οπότε τα κουφώματα αλουμινίου μου φαίνονται σαν μονόδρομος. Σωστά;;;

2. Το διαμέρισμα είναι παλιά κατασκευή - 25ετίας - μεγάλο, διαμπερές, με 8 μπαλκονόπορτες...Τα τζαμιλίκια θα είναι συρόμενα, χωνευτά και αυτό περιορίζει τίς επιλογές που έχω στίς ελαφριές σειρές των εταιριών. Για παράδειγμα μπορώ να βάλω την 2.000 της Europa ή την 9.200 της Alumil. Δεν χωράνε βαρύτερες σειρές, δυστυχώς...

3. Θερμοδιακοπτόμενα ή ψυχρά κουφώματα;;; Λόγω της παλαιότητας της κατασκευής η τοιχοποιία έχει χάσει την όποια θερμομόνωση είχε, το ίδιο και η ταράτσα. Οπότε έχει κανένα νόημα η θερμοδιακοπή ή θα δώσω χωρίς λόγο ένα 25% παραπάνω;;; Εδώ θέλω οπωσδήποτε τη γνώμη σας...

4. Τζάμια μάλλον ενεργειακά, 4-12-5, με Μονό Συμβατικό / Αποστάτης / Μονό Ενεργειακό. Και λέω μάλλον ενεργειακά, επειδή υπάρχει και το θέμα της ανύπαρκτης θερμομόνωσης της τοιχοποιίας και της ταράτσας. Απο ότι έχω καταλάβει το εξωτερικό θα είναι low-e. Και εδώ θέλω γνώμες...

5. Αλλάζω και τα ρολά. Και 8 ρολά λοιπόν. Για αυτά δεν έχω ιδέα... Οπότε όποιος έχει ψάξει το θέμα ας μου πει τι να προσέξω.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας:)

Green Dragon
24-12-11, 16:39
κανένας δεν έχει εμπειρία από κουφώματα:sorry:

ariadgr
24-12-11, 17:40
Διάβασα με προσοχή και ένα ανάλογο θέμα στο forum...

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=270331
for the record...

giantpow
24-12-11, 19:42
Ξεχνα για συρομενα κουφωματα.
Αγορα απο μεγαλες εταιριες ειναι μεν το σημα , αλλα επειδη οι μαστοροι ειναι υπαληλοι θα σου την κανουν την ζημια καπου.
Καλυτερα πανε σε εναν μαστορα και ρωτα τιμες.
Και τα συνθετικα ειναι μια χαρα , αλλωστε εχουνε μεγαλυτερη μονωση . Για μονο τζαμι δεν το συζητω καν.

Δωσε προσοχη στο να υπαρχουν αρκετες περιμετρικες γλωσσες για να κλεινει καλα η πορτα.

Green Dragon
24-12-11, 21:03
Ευχαριστώ giantpow για το χρόνο σου.

Ξεχνα για συρομενα κουφωματα.
Γιατί αποκλείεις τα συρόμενα; Τι πλεονεκτήματα έχουν τα ανοιγόμενα σε σχέση με τα συρόμενα; Με τα ανοιγόμενα μπορώ να βάλω και βαρύτερες σειρές, έτσι;;
Έχω βέβαια ένα θέμα στη τραπεζαρία, επειδή μπροστά από το τζαμιλίκι υπάρχει κατά 10cm ανυψωμένο πάτωμα.
Επίσης μπροστά από τα 2 τζαμιλίκια του σαλονιού που είναι σε γωνία, έχουμε τους καναπέδες. Τώρα είναι στα 15 cm από τα κουφώματα και επειδή είναι ογκώδεις δύσκολα θα τους βρω άλλη θέση.

Αγορα απο μεγαλες εταιριες ειναι μεν το σημα , αλλα επειδη οι μαστοροι ειναι υπαληλοι θα σου την κανουν την ζημια καπου.
Καλυτερα πανε σε εναν μαστορα και ρωτα τιμες.
Μάστορες θα φέρω για να μου δώσουν προσφορές και να πάρουν τη δουλειά. Απλά ανέφερα τις εταιρείες για να δείξω ποιες σειρές χωράνε χωνευτά στη τοιχοποίια.

Και τα συνθετικα ειναι μια χαρα , αλλωστε εχουνε μεγαλυτερη μονωση.
Μου συστήνεις συνθετικά; Πόσο τοις εκατό στο περίπου είναι η οικονομία σε σχέση με τα αλουμινίου. Ξέρεις κάποιον να έχει βάλει;

Για μονο τζαμι δεν το συζητω καν.
Ούτε εγώ ...χαχαχα

Δωσε προσοχη στο να υπαρχουν αρκετες περιμετρικες γλωσσες για να κλεινει καλα η πορτα.
Αυτό ισχύει για συρόμενα και για ανοιγόμενα;;

giantpow
24-12-11, 22:47
Ευχαριστώ giantpow για το χρόνο σου.

Γιατί αποκλείεις τα συρόμενα; Τι πλεονεκτήματα έχουν τα ανοιγόμενα σε σχέση με τα συρόμενα; Με τα ανοιγόμενα μπορώ να βάλω και βαρύτερες σειρές, έτσι;;
Έχω βέβαια ένα θέμα στη τραπεζαρία, επειδή μπροστά από το τζαμιλίκι υπάρχει κατά 10cm ανυψωμένο πάτωμα.
Επίσης μπροστά από τα 2 τζαμιλίκια του σαλονιού που είναι σε γωνία, έχουμε τους καναπέδες. Τώρα είναι στα 15 cm από τα κουφώματα και επειδή είναι ογκώδεις δύσκολα θα τους βρω άλλη θέση.

Μάστορες θα φέρω για να μου δώσουν προσφορές και να πάρουν τη δουλειά. Απλά ανέφερα τις εταιρείες για να δείξω ποιες σειρές χωράνε χωνευτά στη τοιχοποίια.

Μου συστήνεις συνθετικά; Πόσο τοις εκατό στο περίπου είναι η οικονομία σε σχέση με τα αλουμινίου. Ξέρεις κάποιον να έχει βάλει;

Ούτε εγώ ...χαχαχα

Αυτό ισχύει για συρόμενα και για ανοιγόμενα;;
Για τα ανοιγομενα μονο
Ε γιατι απο την φυση τους τα συρομενα δεν ειναι αεροστεγες λιγο να κουνηθουν τα λαστιχα θα μπαζουν.Ενω τα ανοιγομενα κλεινουν καλα γι αυτο αλλωστε στα διαστημοπλοια εχουν ανοιγομενες πορτες οχι συρομενες ;)

Τα αλουμινιου γενικα ειναι καλυτερα αλλα τα συνθετικα δεν πανε και πισω. Δεν ξερω ποσο πανε οι τιμες αλλα σιγουρα τα συνθετικα ειναι πιο φτηνα

dim77
25-12-11, 14:28
φιλε δρακε καλησπερα και χρονια πολλα!
1)τα πλεονεκτηματα του αλουμινιου σε σχεση με το συνθετικο ειναι κατι σχετικο.παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη που μενεις.για παραδειγμα στη βορεια ελλαδα το συνθετικο λειτουργει καλυτερα στις καιρικες συνθηκες(χειμωνα)αφου το αλουμινιο ειναι απο τη φυση του κατι κρυο,αλλα δε λειτουργει το ιδιο καλα στις καιρικες συνθηκες της νοτιας ελλαδας το καλοκαιρι.αφου βρισκεσαι στην αθηνα απο οσο ειδα στο προφιλ σου καλυτερα να προτιμησεις το αλουμινιο γτ ειναι και αισθητικα κατι πιο ομορφο.
2)μπες στο σαιτ της ευροπα και κοιτα την υβριδικη 6000 η οποια ειναι σχεδιασμενη γι αυτο ακριβως που ψαχνεις(αντικατασταση παλιων χωνευτων)γτ οπως το καταλαβαινω παλι στη λυση του χωνευτου θα πας.
3)4)το παραπανω κοστος στα θερμοδιακοπτομενα ειναι υποκειμενικο αφου σε καποια χρονια θα εχει γινει αποσβεση απο τη θερμανση οποτε αυτο μην το σκεφτεσαι,αλλα πρεπει να συμβουλευτεις καλυτερα την ιδια την εταιρεια για το παχος των τζαμιων και το διακενο μεταξυ τους γτ αναλογα την κατασκευη αλλαζει και η λειτουργεια των τζαμιων.επισης πρεπει να εχουν μεσα αεριο(ηλιο)το οποιο εχει καποιο ελαχιστο κοστος(δε φτανει ουτε τα 100 ευρω,οποτε μη σε τρομαξει κανεις "μαστορας")αλλα ειναι αναγκαιο.το διακενο που αναφερεις 5-12-4 αν δεν κανω λαθος δε λειτουργει σωστα σε θερμοδιακοπη,νομιζω πως ξεκινουν απο 5-15-5 και πανω(πρεπει να τα δω ξανα γτ περασε καιρος απο το σεμιναριο:sorry:)
5)δεν ξερω πως ακριβως ειναι η υπαρχουσα κατασκευη για να χρειαζτεται να βαλεις ρολα,λογικα θα ειναι εξωτερικο κατι που ειναι αντιαισθητικο,αλλα προτιμησε να μπει πατζουρι.ειναι γενικα πιο ασφαλες απο το ρολο

ελπιζω να βοηθησα

Green Dragon
25-12-11, 15:11
Χρόνια πολλά φίλε dim77 και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου:)

φιλε δρακε καλησπερα και χρονια πολλα!
1)τα πλεονεκτηματα του αλουμινιου σε σχεση με το συνθετικο ειναι κατι σχετικο.παιζει μεγαλο ρολο η περιοχη που μενεις.............αφου βρισκεσαι στην αθηνα απο οσο ειδα στο προφιλ σου καλυτερα να προτιμησεις το αλουμινιο γτ ειναι και αισθητικα κατι πιο ομορφο.
Σωστά είναι αυτά που λές και γιαυτό κατέληξα στο αλουμίνιο!

2)μπες στο σαιτ της ευροπα και κοιτα την υβριδικη 6000 η οποια ειναι σχεδιασμενη γι αυτο ακριβως που ψαχνεις(αντικατασταση παλιων χωνευτων)γτ οπως το καταλαβαινω παλι στη λυση του χωνευτου θα πας.
dim77 αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να μας πει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα:
Europa 2000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-2000.html)και
Europa 6000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-6000-HYBRID-TH.html) που μου πρότεινες

aglaisma
25-12-11, 15:21
Μου συστήνεις συνθετικά;

Συνθετικα εχω εγω, βεβαιως δε τα εχω χρησιμοποιησει πολυ προς το παρον διοτι δεν εχω μετακομισει. Απο τη λιγη εμπειρια μου μεσα εως τελη καλοκαιριου να πω οτι αγγιζα τζαμι ενω το εβλεπε ηλιος και ειχε θερμοκρασια δωματιου. Απο ηχομονωση τωρα, κλεινοντας τα ολα, επρεπε ο αλλος να φωναζει απεξω για να ακουσεις. Αυτοκινητα κλπ δεν ακουγονται.

Τιμες τωρα. 2 ανοιγομενα παραθυρα 160χ140, μια πορτα ασφαλειας μιση pvc μιση τζαμι και μια ανοιγομενη πορτα με φυλλα 190χ68 και ολα τα παραπανω με χειροκινητα ρολα, 2100 τελικη

Sebu
25-12-11, 15:26
Τα πλαστικα κανουν θραυση σε χωρες οπως η Βουλγαρια πχ λογω χαμηλοτερου κοστους απο τα αλουμινιου αλλα και λογω καιρικων συνθηκων που τα πλαστικα δεν "κινδυνευουν".

Για Ελλαδα με το κλιμα της και ειδικα για νοτιες περιοχες και Κρητη που εχουν μεγαλη ηλιοφανεια και υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι, δεν ξερω ποσο θα αντεξει ενα πλαστικο κουφωμα στους 40+ βαθμους θερμοκρασια συν την αμεση ηλιακη ακτινοβολια 12+ ωρες την ημερα τους καλοκαιρινους μηνες.

dim77
25-12-11, 15:32
Χρόνια πολλά φίλε dim77 και σε ευχαριστώ για το χρόνο σου:)

Σωστά είναι αυτά που λές και γιαυτό κατέληξα στο αλουμίνιο!

dim77 αν μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος φίλος να μας πει ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα:
Europa 2000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-2000.html)και
Europa 6000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-6000-HYBRID-TH.html) που μου πρότεινες
η 2000 ειναι ψυχρη σειρα και σχεδιασμενη για επαλληλο κουφωμα ενω η 6000 ειναι θερμοδιακοπτομενη και ειναι σχεδιασμενη για χωνευτα κουφωματα ειδικα για αντικαταστασεις και φυσικα ειναι πιο εξελιγμενη αφου εχουν περασει ολη την τεχνογνωσια απο τις παλαιοτερες σειρες(100 ψυχρη και 600 θερμοδιακοπη).

Green Dragon
25-12-11, 16:42
Συνθετικα εχω εγω, βεβαιως δε τα εχω χρησιμοποιησει πολυ προς το παρον διοτι δεν εχω μετακομισει. Απο τη λιγη εμπειρια μου μεσα εως τελη καλοκαιριου να πω οτι αγγιζα τζαμι ενω το εβλεπε ηλιος και ειχε θερμοκρασια δωματιου. Απο ηχομονωση τωρα, κλεινοντας τα ολα, επρεπε ο αλλος να φωναζει απεξω για να ακουσεις. Αυτοκινητα κλπ δεν ακουγονται...
Ενδιαφέροντα είναι αυτά aglaisma και μπορώ να πω ότι είναι πλεονεκτήματα. όμως τι γίνεται από αντοχή;

Τα πλαστικα κανουν θραυση σε χωρες οπως η Βουλγαρια πχ λογω χαμηλοτερου κοστους απο τα αλουμινιου αλλα και λογω καιρικων συνθηκων που τα πλαστικα δεν "κινδυνευουν".
Για Ελλαδα με το κλιμα της και ειδικα για νοτιες περιοχες και Κρητη που εχουν μεγαλη ηλιοφανεια και υψηλες θερμοκρασιες το καλοκαιρι, δεν ξερω ποσο θα αντεξει ενα πλαστικο κουφωμα στους 40+ βαθμους θερμοκρασια συν την αμεση ηλιακη ακτινοβολια 12+ ωρες την ημερα τους καλοκαιρινους μηνες.
Sebu το διαμέρισμα έχει ανατολικομεσημβρινό προσανατολισμό και από άνοιξη και μετά είναι με 12+ ώρες ηλιοφάνεια. Να σκεφτείς ότι όλο το καλοκαίρι - πρωί, βράδυ η τοιχοποιία βράζει.

η 2000 ειναι ψυχρη σειρα και σχεδιασμενη για επαλληλο κουφωμα ενω η 6000 ειναι θερμοδιακοπτομενη και ειναι σχεδιασμενη για χωνευτα κουφωματα ειδικα για αντικαταστασεις και φυσικα ειναι πιο εξελιγμενη αφου εχουν περασει ολη την τεχνογνωσια απο τις παλαιοτερες σειρες(100 ψυχρη και 600 θερμοδιακοπη).
Ξέρετε τι με προβληματίζει βρε παιδιά;
Ενόσω η τοιχοποιία δεν έχει ουσιαστικά μόνωση λόγω της πολυετίας, και η ταράτσα από πάνω το ίδιο, τι νόημα έχει να βάλω θερμοδιακοπή στα κουφώματα;;;;;;
Θα μπορούσα π.χ με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να κάνω μία σύγχρονη μόνωση στη ταράτσα και να έχω μια πιο ουσιαστική θερμομόνωση στο σπίτι...
Άλλωστε και το διπλό τζαμιλίκι που έχουν οι "ψυχρές" σειρές δεν δίνει θερμομόνωση;;;

επίσης αν γνωρίζετε πόσο περίπου πιο ακριβή είναι η θερμοδιακοπή;;; 30 - 40%;

Sebu
25-12-11, 17:03
Sebu το διαμέρισμα έχει ανατολικομεσημβρινό προσανατολισμό και από άνοιξη και μετά είναι με 12+ ώρες ηλιοφάνεια. Να σκεφτείς ότι όλο το καλοκαίρι - πρωί, βράδυ η τοιχοποιία βράζει.

Αν εισαι Γαλατσι-Αθηνα που βλεπω τοτε ισως να το σκεφτεις λιγο παραπανω για τα πλαστικα. Δεν θα "χαλασουν" αυθημερον αλλα σιγουρα χρονο με το χρονο ισως παρουσιασουν θεματακια που τα αλουμινιου δεν.

Πχ να σκευρωσουν/παραμορφωθουν λογω μεγαλης ζεστης/θερμοκρασιας και αμεσης ηλιακης ακτινοβολιας τους καλοκαιρινους μηνες (στην Αθηνα απο Μαη μεχρι Σεπτεμβρη), πιθανη αλλοιωση, κιτρινισμα του χρωματος εξωτερικα με τα χρονια κτλ.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 6 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ξέρετε τι με προβληματίζει βρε παιδιά;
Ενόσω η τοιχοποιία δεν έχει ουσιαστικά μόνωση λόγω της πολυετίας, και η ταράτσα από πάνω το ίδιο, τι νόημα έχει να βάλω θερμοδιακοπή στα κουφώματα;;;;;;
Θα μπορούσα π.χ με τα χρήματα που θα εξοικονομήσω να κάνω μία σύγχρονη μόνωση στη ταράτσα και να έχω μια πιο ουσιαστική θερμομόνωση στο σπίτι...
Άλλωστε και το διπλό τζαμιλίκι που έχουν οι "ψυχρές" σειρές δεν δίνει θερμομόνωση;;;

επίσης αν γνωρίζετε πόσο περίπου πιο ακριβή είναι η θερμοδιακοπή;;; 30 - 40%;

Μηπως να πηγαινες καλυτερα σε καποιον ειδικο για ολοκληρωμενη μελετη τοτε?

Δεν ξερω αν τρεχουν ακομα τα προγραμματα εξοικονομω κατ'οικον που μπορουσες με κρατικη επιδοτηση (στην ουσια λεφτα της ΕΕ) να κανεις επεμβασεις μονωσης στο σπιτι σου. Υπαρχουν απο οσο ξερω λυσεις τυπου "κελυφος" που προσαρμοζονται εξωτερικα για θερμομονωση σε υπαρχουσα τοιχοποια.

Επισης θα μπορουσες για πιο μπακαλε, να στρωσεις την ταρατσα με φελιζολ και απο πανω μια στρωση τσιμεντοκονιαμα και απο πανω 1 φορα το χρονο ενα παχυ στρωμα γυψο. Στο παλιο σπιτι που ηταν του 1978 και δεν ειχε καθολου μονωση η ταρατσα με τον γυψο γλιτωναμε καμποσους βαθμους το καλοκαιρι. Αλλα επειδη ηταν νοικιαρυκο δεν μας επαιρνε για μονιμες επεμβασεις.
Ή να δοκιμασεις κατι πιο δραστικο πχ λυση περγκολας ή φτηνης κατασκευης με σιδεροκολωνες και μουσαμαδες/τεντοπανα για σκιαση και περιμετρικα στα καγκελα καλαμωτη.

Ομοιως για το κυριως σπιτι αν εχεις την οικονομικη ανεση για τεντες στα σημεια που χτυπαει ο ηλιος και καλαμωτη στα καγκελα του μπαλκονιου θα κοψει αρκετο απο τον ηλιο που χτυπαει στην τοιχοποια αρα τη ζεστη που περναει στο σπιτι και το ψηνει το καλοκαιρι.

Εναλλακτικα ή συνδυαστικα υπαρχουν και χρωματα εξωτερικου τοιχου, που διαφημιζουν οτι θερμομονωνουν αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο και σε πιο βαθμο αποδοσης.

Green Dragon
25-12-11, 17:36
Παιδιά σας ευχαριστώ για μια ακόμη φορά για τη συμμετοχή και το χρόνο σας:)

Στο θέμα μας τώρα:
Sebu το είχα σκεφτεί το πρόγραμμα αυτό, αλλά λόγω του ότι είναι πολυκατοικία - έστω και οικογενειακή - καθιστά την υλοποίηση δύσκολη, οπότε δεν...

Θα προχωρήσω λοιπόν τις παρεμβάσεις στο διαμέρισμα μου με τα κουφώματα πρώτα και μετά θα δω και τη ταράτσα. Άλλωστε τα κουφώματα τα αντικαθιστώ για λόγους φθοράς των υπαρχόντων...

Καταλήγω λοιπόν στο αλουμίνιο, λόγω κλιματολογικών συνθηκών και αντοχής.

Για τη χρησιμότητα της θερμοδιακοπής - κάτω από τις δεδομένες συνθήκες - τι λέτε;;
Το κόστος σε σχέση με τις απλές σειρές ανεβαίνει πολύ;

dim77
25-12-11, 18:16
κανονικα πρεπει να γινει μελετη απο μηχανικο αν θες το σπιτι να ειναι μη ενεργοβορο.απο κει και περα η θερμοδιακοπη στα κουφωματα ειναι μια καλη αρχη που ετσι κι αλλιως ο μηχανικος θα σου το προτεινει.τα ενεργειακα τζαμια που φορανε οι σειρες αυτες δεν εχουν καμμια σχεση με τα κοινα που φορουν οι ψυχρες και δεν αφορα μονο το χειμωνα αλλα και το καλοκαιρι αφου κοβουν κατα πολυ μεγαλο ποσοστο τις υπεριωδεις ακτινοβολιες του ηλιου,αρα λιγοτερος κλιματισμος,αρα οφελος και τις 2 αυτες δυσκολες εποχες.το παραπανω κοστος δεν ειναι συγκεκριμενο και εξαρταται αρχικα απο τον κατασκευαστη και μετα απο το κοστος της σειρας που θα διαλεξεις.ενδεικτικα σαν αλουμινιο(υλικο),το θερμοδιακοπτομενο μαζι με τα εξτρα πραγματα που φοραει(λαστιχα κτλ)ειναι γυρω στο 20% πιο ακριβο και εχει 30% περισσοτερη εργασια στην κατασκευη,υπολογιζε λοιπον στην καλυτερη περιπτωση γυρω στο 25 με 30% παραπανω.μπορει το νουμερο να ακουγεται μεγαλο αλλα εχε υπ οψιν σου πως αυτο εχει αμεσο αποτελεσμα στην κατασκευη γτ ειναι πιο γερη και σιγουρα θα σου κρατησει περισσοτερα χρονια.ουσιαστικα λοιπον το παραπανω κοστος εκμηδενιζεται.ενδεικτικα και παλι...1 φυλλο ψυχρης σειρας βιδωνεται με 4 βιδες ενω το αντιστοιχο με θερμοδιακοπη βιδωνεται με 12.

giantpow
25-12-11, 20:26
Μονο μη βαλεις συρομενα μετα απο 5 χρονια θα κλες τα λεφτα σου

aglaisma
25-12-11, 20:31

Τα συνθετικα κανουν θραυση σε ολες τις βορειες χωρες.
Αυτο με τις θερμοκρασιες περισσοτερο μυθος μου ακουγεται. Πλαστικο ειναι το προφιλ τους, διοτι μεσα μεταλλικα ειναι ολα. Τα ειδα σε τομη στο χερι μου πριν τα παραγγειλω. Το δικο μου ειναι 7μιση εκατοστα περιπου παχος(5-θαλαμικα αν θυμαμαι καλα) με διπλο τζαμι ~2εκ. Δεν εχουν πιτσικαρει καθολου μεχρι τωρα.

dim77
25-12-11, 21:11
Μονο μη βαλεις συρομενα μετα απο 5 χρονια θα κλες τα λεφτα σου

γτ το λες αυτο?αν χρησιμοποιηθουν τα σωστα παρελκομενα δεν εχουν προβληματα και ειδικα στην ευροπα που γνωριζω,αυτοι που εχουν παρει πιστοποιηση δινουν 10 χρονια εγγυηση

........Auto merged post: dim77 πρόσθεσε 18 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα συνθετικα κανουν θραυση σε ολες τις βορειες χωρες.
Αυτο με τις θερμοκρασιες περισσοτερο μυθος μου ακουγεται. Πλαστικο ειναι το προφιλ τους, διοτι μεσα μεταλλικα ειναι ολα. Τα ειδα σε τομη στο χερι μου πριν τα παραγγειλω. Το δικο μου ειναι 7μιση εκατοστα περιπου παχος(5-θαλαμικα αν θυμαμαι καλα) με διπλο τζαμι ~2εκ. Δεν εχουν πιτσικαρει καθολου μεχρι τωρα.

δε στραβωνει το μεταλλο στο εσωτερικο,στραβωνει το συνθετικο υλικο και αυτος ειναι ο λογος που κανουν θραυση στις βορειες χωρες

Sebu
25-12-11, 22:13
δε στραβωνει το μεταλλο στο εσωτερικο,στραβωνει το συνθετικο υλικο και αυτος ειναι ο λογος που κανουν θραυση στις βορειες χωρες

To αυτο ακριβως

Οικογενειακός φίλος, που εργαζεται στην παραγωγη, σε γνωστη ελληνικη εταιρεια αλουμινιου η οποια βγαζει και "πλαστικη" σειρα, μου ειπε ακριβως αυτο, οτι τα πλαστικα στις κλιματολογικες συνθηκες της κεντρο-νοτιας Ελλαδας ενδεχεται να εχουν θεμα με την ζεστη, τις υψηλες θερμοκρασιες και την ακτινοβολια σε αντιθεση με την βορεια Ελλαδα και την υπολοιπη Ευρωπη οπου οντως κανουν θραυση λογω κοστους κυριως (ιδιως σε Βαλκανικες χωρες).

Green Dragon
26-12-11, 03:23
Όσον αφορά το δίλημμα "αλουμίνιο ή συνθετικό κούφωμα", επειδή ακριβώς υπάρχουν οι επιφυλάξεις που αναφέρετε παραπάνω και επειδή το διαμέρισμα είναι σε ''ακραίες" συνθήκες ηλιοφάνειας και ζέστης, καταλήγω στο αλουμίνιο. Καταλαβαίνω ότι είναι πιο ακριβό, αλλά τουλάχιστον είναι πιο σταθερό και δεν θα έχω τις αμφιβολίες για το πως θα είναι μετά απο 5 χρόνια.

Έχοντας καταλήξει στο αλουμίνιο, το επόμενο δίλημμα που έχω να αντιμετωπίσω είναι: Συρόμενα ή Ανοιγόμενα.
Πιστεύω και εγώ ότι τα ανοιγόμενα είναι πιο σταθερά, έχουν καλύτερη εφαρμογή και μεγαλύτερη στεγανότητα και θέρμο- ήχο- μόνωση. Σωστά;;;;
Έχουν όμως και κάποια θέματα, ειδικά σε ένα διαμέρισμα σαν και αυτό που συζητάμε.
1. Χρειάζονται περισσότερο χώρο για να ανοίγουν ελεύθερα και να είναι λειτουργικά.
2. Είναι ακριβότερα. Δεν ξέρω πόσο ακριβότερα αλλά όσο νάναι ένα 25% δεν θα είναι;
3. Επειδή η τοιχοποιία έχει ήδη τα ανοίγματα για χωνευτά κουφώματα, δεν θα χρειαστεί να κλείσουν αυτά τα ανοίγματα; Θα χρειαστούν επομένως χτίσιμο με τούβλο, σοβατίσματα, βαψίματα δηλαδή σοβαρά μερεμέτια. Άρα και επιπλέον κόστος. Και μιλάμε για 8 τέτοια κουφώματα ( 7 μπαλκονόπορτες + 1 παράθυρο ).
4. Τελικά τα συρόμενα χωνευτά είναι τόσο χειρότερα από τα αντίστοιχα ανοιγόμενα, ώστε να μπω σε όλη αυτή τη διαδικασία και το επιπλέον κόστος;;;;

Συγχωρέστε με για τις απορίες, αλλά είμαι ανίδεος και την ερχόμενη εβδομάδα θα φέρω 2-3 μαστόρους να μου δώσουνε προσφορές. Οπότε χρειάζεται να είμαι προετοιμασμένος τι θα συζητήσω και τι θα ζητήσω:):oneup:

nyannaco
26-12-11, 09:58
Πιστεύω και εγώ ότι τα ανοιγόμενα είναι πιο σταθερά, έχουν καλύτερη εφαρμογή και μεγαλύτερη στεγανότητα και θέρμο- ήχο- μόνωση. Από πού προκύπτει αυτό; Το λένε οι κατασκευαστές; Δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι τέτοιο, και δεν βλέπω και κανένα λόγο να ισχύει. Αν πραγματικά υπάρχει βάση σε αυτό, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
Επιπλέον, για μένα τα χωνευτά συρόμενα είναι πολύ πιο λειτουργικά, καθιστώντας τα ανοιγόμενα λύση ανάγκης εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα για χωνευτά.

Green Dragon
26-12-11, 10:19
Από πού προκύπτει αυτό; Το λένε οι κατασκευαστές; Δεν έχει τύχει να ακούσω κάτι τέτοιο, και δεν βλέπω και κανένα λόγο να ισχύει. Αν πραγματικά υπάρχει βάση σε αυτό, θα με ενδιέφερε να το μάθω.
Επιπλέον, για μένα τα χωνευτά συρόμενα είναι πολύ πιο λειτουργικά, καθιστώντας τα ανοιγόμενα λύση ανάγκης εκεί που δεν υπάρχει δυνατότητα για χωνευτά.
Ενδιαφέρουσα η παρατήρηση φίλε:)
Να δούμε τι λένε και οι γνώστες...

dim77
26-12-11, 14:07
μπες να δεις τους καταλογους των προιοντων καθε εταιρειας οπου αναφερουν τα τεχνικα τους χαρακτηριστικα αναλυτικα.παντως τα ανοιγομενα ειναι πιο καλα σε ηχομονωση και ανεμοπιεση σιγουρα,αφου μπορουν να παρουν πιο χοντρο τζαμι ή ακομη και τριπλο,κατι που δεν υπαρχει στο συρομενο

giantpow
26-12-11, 20:09
δεν ειναι το θεμα το διπλα τζαμι αλλα το πως κλεινουν.Τα ανοιγμενα απο την φυση τους οταν κλεινουν πιεζουν τα λαστικα και ο αερα δεν περναει .
στα συρομενα ο για να μην περναει ο αερα κατω απο τα φυλα και αναμεσα τους εχουν βαλει απλως λαστιχα

Gianniskriti
26-12-11, 22:17
Ενδιαφερον θεμα ανοιξε ο φιλος.
Μπορει να μην εχει απολυτως καμια σχεση με την θεματολογία του adslgr αλλα αν μη τί άλλο ενδιαφερει αρκετούς που σκοπευουν να προβουν σε αντικατασταση κουφωματων (μεταξυ αυτων ενδιαφερει κι εμενα !).
Για να δουμε πως θα εξελιθει το φλεγον ερωτημα (συρωμενα ή ανοιγόμενα? ποια ειναι καλυτερα?)...

Green Dragon
26-12-11, 23:07
Ενδιαφερον θεμα ανοιξε ο φιλος.
Μπορει να μην εχει απολυτως καμια σχεση με την θεματολογία του adslgr αλλα αν μη τί άλλο ενδιαφερει αρκετούς που σκοπευουν να προβουν σε αντικατασταση κουφωματων (μεταξυ αυτων ενδιαφερει κι εμενα !).
Σε ευχαριστώ Γιάννη όπως και όλους που παίρνουν μέρος στη συζήτηση.

Τα διλήμματα:
ανοιγόμενα ή συρόμενα και
ψυχρά ή θερμοδιακοπτώμενα
πραγματικά με καίνε, όπως και όλους όσοι βρίσκονται ή θα βρεθούν στην ίδια θέση.

και εξηγούμε:
αν βάλω ανοιγόμενα και θερμοδιακοπτώμενα θα πληρώσω ένα 40-50% επιπλέον και θα έχω super θερμομόνωση στα κουφώματα, αλλά η ταράτσα που είναι ακριβώς απο πάνω και είναι 120 τ.μ χωρίς θερμομόνωση, θα είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε":p

αν βάλω συρόμενη, ψυχρή σειρά, θα έχω σαφώς καλύτερη θερμομόνωση απο ότι έχω τώρα σίγουρα. Το ποσό που θα εξοικονομήσω θα το ρίξω για μια μοντέρνα και αποτελεσματική θερμομόνωση στη ταράτσα και θα είναι όλο το σύστημα πιο ρεαλιστικό και ισορροπημένο:)

Αυτή είναι η ουσία για μένα. Μακάρι να είχα περισσότερα χρήματα και θα έκανα παπάδες. Στη φάση που βρισκόμαστε χρειάζονται συνδυασμοί.

Πως σας φαίνεται η σκέψη;;;;;;

TheAccountant
27-12-11, 00:56
Πχ να σκευρωσουν/παραμορφωθουν λογω μεγαλης ζεστης/θερμοκρασιας και αμεσης ηλιακης ακτινοβολιας τους καλοκαιρινους μηνες (στην Αθηνα απο Μαη μεχρι Σεπτεμβρη), πιθανη αλλοιωση, κιτρινισμα του χρωματος εξωτερικα με τα χρονια κτλ.

Σχεδόν 20 χρόνια με πλαστικά Kunstoff.... σε κάποια φάση μόνο ένα ρεγουλάρισμα χρειάστηκαν και τίποτε αλλο. Ουτε παραμορφώσεις, ουτε κιτρινίσματα, δουλεύουν άψογα. Οποιος θέλει να αφήνει το κρύο έξω, θεωρώ πως τα πλαστικά είναι μονόδρομος. Μακάρι να υπήρχαν και πλαστικά συρόμενα, για να βάλω σε ένα δευτερο σπίτι που έχω...

MADx2
27-12-11, 09:35

Τα διλήμματα:
πραγματικά με καίνε, όπως και όλους όσοι βρίσκονται ή θα βρεθούν στην ίδια θέση.

και εξηγούμε:
αν βάλω ανοιγόμενα και θερμοδιακοπτώμενα θα πληρώσω ένα 40-50% επιπλέον και θα έχω super θερμομόνωση στα κουφώματα, αλλά η ταράτσα που είναι ακριβώς απο πάνω και είναι 120 τ.μ χωρίς θερμομόνωση, θα είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε":p

αν βάλω συρόμενη, ψυχρή σειρά, θα έχω σαφώς καλύτερη θερμομόνωση απο ότι έχω τώρα σίγουρα. Το ποσό που θα εξοικονομήσω θα το ρίξω για μια μοντέρνα και αποτελεσματική θερμομόνωση στη ταράτσα και θα είναι όλο το σύστημα πιο ρεαλιστικό και ισορροπημένο:)

Αυτή είναι η ουσία για μένα. Μακάρι να είχα περισσότερα χρήματα και θα έκανα παπάδες. Στη φάση που βρισκόμαστε χρειάζονται συνδυασμοί.

προσφατα αντικατέστησα παλια συρομενα με θερμοδιακοπτομενα (διπλο τζάμι) συρομενα διπλα φύλλα (αναγκαστικά) η διαφορά μπορώ να πω είναι αισθητή σε σχέση με πριν.
Η διαφορά θερμοκρασίας στο εξωτερικό του φύλλου σε σχεση με το εσωτερικό είναι εμφανής . Εγω στην περιπτωση σου θα εβαζα θερμοδιακοπτομενα γιατί στο μέλλον μπορεί να φτιάξεις και την ταράτσα και να το μετανιώσεις που εβαλες μονο ψυχρά.

Τωρα αναμεσα σε ανοιγομενα - συρομενα , αν δεν εχεις προβλημα με τον χώρο που πιάνουν τα ανοιγόμενα καθώς και ότι δεν μπορείς να ανοιξεις όσο θες την πόρτα βάζεις ανοιγόμενα αλλιώς συρόμενα. Οσο για το ανοιγμα στους τοιχους αν βαλεις ανοιγομενα αυτό θα καλυφθει λογικά απο την κάσα που θα μπει για τα ανοιγόμενα

dim77
27-12-11, 16:17
δεν ειναι το θεμα το διπλα τζαμι αλλα το πως κλεινουν.Τα ανοιγμενα απο την φυση τους οταν κλεινουν πιεζουν τα λαστικα και ο αερα δεν περναει .
στα συρομενα ο για να μην περναει ο αερα κατω απο τα φυλα και αναμεσα τους εχουν βαλει απλως λαστιχα

για ηχομονωση και ανεμοπιεση λεγαμε οποτε παιζει πολυ μεγαλο ρολο το τζαμι που θα μπει και ξεχασες τους μεντεσεδες που απο εκει βαζουν ολα αερα αν και ελαχιστο και φυσικα το μπινι,ειδικα αν εχει ανοιξει ο κατασκευαστης 3ο νεροχυτη στο μεσο της κασας.τα συρομενα δεν εχουν απλως λαστιχα,εχουν ενα συνδυασμο απο λαστιχα και βουρτσες για να στεγανωσουν και στα σημεια αυτα κανουν καλη δουλεια.αερα βαζουν απο την κλειδαρια

........Auto merged post: dim77 πρόσθεσε 5 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τα διλήμματα:

και εξηγούμε:

ακου τον φιλο μαντ απο πανω.ξεκινας με τη θερμοδιακοπη και αργοτερα φτιαχνεις την ταρατσα.ετσι κι αλλιως η διαφορα στην τιμη δε φτανει να καλυψει το κοστος της μονωσης.το αν θα βαλεις ανοιγομενα ή συρομενα θα σου το καθορισουν οι χωροι του σπιτιου και το κατα ποσο διαθετεις χρημα να κανεις καποιες μετατροπες αν χρειαστει

Sebu
27-12-11, 17:02

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Εχω δει ανοιγομενο που ειχε διαφορα και δεν εκλεινε τελειως παρολο που ηταν σωστα ρυθμισμενο και τοποθετημενο (αστοχια υλικου).

Επισης εγω σπιτι εχω εδω και 6 χρονια συρομενα (χωνευτα) σε ολες τις μπαλκονοπορτες πλην μιας που ειναι ανοιγομενη. Εεεε η ανοιγομενη εχει θεμα μη σωστης/τελειας επαφης και χανει ενω τα συρομενα υστερα απο 6 χρονια δεν εχουν κανενα θεμα ουτε εχει παρατηρηθει ποτε απωλειας θερμοκρασιας το χειμωνα ή ψυξης το καλοκαιρι. Και ειμαι απολυτα βεβαιος γιατι εχω σε 3 δωματια εσωτερικα θερμομετρα, η εσωτερικη θερμοκρασια το χειμωνα δεν πεφτει ποτε κατω απο τους 21 βαθμους (χωρις να καψει καθολου το καλοριφερ), το καλοκαιρι διατηρει για αρκετη ωρα την ψυξη.

Μονο απο την μπαλκονοπορτα που ειναι ανοιγομενη και "μπαζει" το καταλαβαινεις ειδικα τωρα το χειμωνα οτι χανει αν κολλησεις το προσωπο σου στο σημειο επαφης με τα λαστιχα/τσιμουχες γιατι σου ερχεται ο κρυος αερας (ειδικα οταν φυσαει).

Δυστυχως οτι προσπαθεια ρυθμισης και αν εγινε απεβη ακαρπη και δυστυχως ανακαλυφθηκε αργα γιατι το σπιτι το παραλαβαμε ανοιξη καιρου και διαπιστωθηκε το γεγονος αυτο 9 μηνες μετα, οποτε καταλαβαινεις ο κατασκευαστης εκανε τον κινεζο και εμεις δεν υπηρχε περιπτωση να ξηλωσουμε ολο το κουφωμα για να βαλουμε καινουριο.

Οποτε η λυση στην περιπτωση μας ηταν αυτοσχεδια/κατα παραγγελια τσιμουχα λιγο μεγαλυτερου παχους απο την υπαρχουσα (ας ειναι καλα το φιλαρακι) που αντικατεστησε την παλια και επετευχθει πληρης εφαρμογη και στεγανοποιηση.

Τα συρομενα δεν εχουν εμφανισει κανενα θεμα ομως.

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ααααα και μια και θα κανεις την κινηση και σε βλεπω για συρομενα, αν σε παιρνει το ανοιγμα στον τοιχο, βαλε οπωσδηποτε 3πλη ραγα, παρε τιμη και για σιτα και βαλτη αμεσα. Το κοστος της ειναι μικρο και θα με θυμηθεις το καλοκαιρι.

Εμεις βαλαμε πριν 2 καλοκαιρια και σωθηκαμε και το κοστος ηταν πολυ μικρο αναλογικα που απορουσαμε γιατι δεν το ειχαμε ζητησει εξαρχης.

Green Dragon
27-12-11, 18:07
για ηχομονωση και ανεμοπιεση λεγαμε οποτε παιζει πολυ μεγαλο ρολο το τζαμι που θα μπει και ξεχασες τους μεντεσεδες που απο εκει βαζουν ολα αερα αν και ελαχιστο και φυσικα το μπινι,ειδικα αν εχει ανοιξει ο κατασκευαστης 3ο νεροχυτη στο μεσο της κασας.τα συρομενα δεν εχουν απλως λαστιχα,εχουν ενα συνδυασμο απο λαστιχα και βουρτσες για να στεγανωσουν και στα σημεια αυτα κανουν καλη δουλεια.αερα βαζουν απο την κλειδαρια
Με καθησυχάζετε πολύ όσον αφορά τα συρόμενα... Dim, τι πρέπει να προσέξω και να ζητήσω σχετικά με τους μεντεσέδες και τις κλειδαριές;;;

ακου τον φιλο μαντ απο πανω.ξεκινας με τη θερμοδιακοπη και αργοτερα φτιαχνεις την ταρατσα.ετσι κι αλλιως η διαφορα στην τιμη δε φτανει να καλυψει το κοστος της μονωσης.το αν θα βαλεις ανοιγομενα ή συρομενα θα σου το καθορισουν οι χωροι του σπιτιου και το κατα ποσο διαθετεις χρημα να κανεις καποιες μετατροπες αν χρειαστει
Για συρόμενα προσανατολίζομαι, αφού είναι και αξιόπιστα και φθηνότερα. Αν πήγαινα σε ανοιγόμενα θα χρειαζόταν να κάνω πολλά μερεμέτια. Χώρια η διαδικασία - βγάλε το υπάρχον κούφωμα, χτίσε, σοβάτισε, άστο να στεγνώσει, πέρνα το καινούργιο κούφωμα. Και αυτό να γίνεται σε ένα-ένα κούφωμα, γιατί μένουμε στο σπίτι. Και να πρέπει να έρχεται ο χτίστης-σοβατζής και μετά ο αλουμινάς και μανά ξανά το ίδιο:p Δεν θα το αντέξω.

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο. Εχω δει ανοιγομενο που ειχε διαφορα και δεν εκλεινε τελειως παρολο που ηταν σωστα ρυθμισμενο και τοποθετημενο (αστοχια υλικου).
Επισης εγω σπιτι εχω εδω και 6 χρονια συρομενα (χωνευτα) σε ολες τις μπαλκονοπορτες πλην μιας που ειναι ανοιγομενη. Εεεε η ανοιγομενη εχει θεμα μη σωστης/τελειας επαφης και χανει ενω τα συρομενα υστερα απο 6 χρονια δεν εχουν κανενα θεμα ουτε εχει παρατηρηθει ποτε απωλειας θερμοκρασιας το χειμωνα ή ψυξης το καλοκαιρι. Και ειμαι απολυτα βεβαιος γιατι εχω σε 3 δωματια εσωτερικα θερμομετρα, η εσωτερικη θερμοκρασια το χειμωνα δεν πεφτει ποτε κατω απο τους 21 βαθμους (χωρις να καψει καθολου το καλοριφερ), το καλοκαιρι διατηρει για αρκετη ωρα την ψυξη.
Για θερμοδιακοπή τώρα....
Πόσο παραπάνω εκτιμάτε ότι βγαίνει το κοστολόγιο επι τοις εκατό;;;
Sebu, να υποθέσω ότι δεν έχεις θερμοδιακοπή. Αλλά από θερμοκρασίες είσαι αρκετά ικανοποιητικά. Για να δούμε...:)

MADx2
27-12-11, 18:34
Με καθησυχάζετε πολύ όσον αφορά τα συρόμενα... Dim, τι πρέπει να προσέξω και να ζητήσω σχετικά με τους μεντεσέδες και τις κλειδαριές;;;

Για συρόμενα προσανατολίζομαι, αφού είναι και αξιόπιστα και φθηνότερα. Αν πήγαινα σε ανοιγόμενα θα χρειαζόταν να κάνω πολλά μερεμέτια. Χώρια η διαδικασία - βγάλε το υπάρχον κούφωμα, χτίσε, σοβάτισε, άστο να στεγνώσει, πέρνα το καινούργιο κούφωμα. Και αυτό να γίνεται σε ένα-ένα κούφωμα, γιατί μένουμε στο σπίτι. Και να πρέπει να έρχεται ο χτίστης-σοβατζής και μετά ο αλουμινάς και μανά ξανά το ίδιο:p Δεν θα το αντέξω.

Sebu, να υποθέσω ότι δεν έχεις θερμοδιακοπή. Αλλά από θερμοκρασίες είσαι αρκετά ικανοποιητικά. Για να δούμε...:)

κοιταξε οι τιμες παιζουν ρολο αναλογα την εταιρεια - μάστορα.
Καλυτερα ζήτα ξεχωριστές αναλυτικές προσφορες για την κάθε περίπτωση πχ ρολλα (2 ειδων μονο αλουμινιου που ειναι πιο βαρια και με πολυαμιδιο νομιζω) - μοτερ ρολλού με μανιβέλλα (σημαντικότατο , αρκετοι μαστορες προσπαθουν να το αποφυγουν) -τζαμια (επισης θελει προσοχη γιατι ειναι τα απλα και τα θερμο που εχουν μεμβρανη) -σίτα (εδω υπάρχουν 2 ειδων) - κουφωμα και κάνε σύγκριση.
Εγω βρήκα διαφορά μεταξύ 2 εταιριών και μαστόρων 2000ευρώ για τα ιδια ακριβώς πράγματα

dim77
27-12-11, 18:49
τα συρομενα που υπαρχουν στην αγορα αυτη τη στιγμη ειναι πολυ αξιοπιστα εφοσον κατασκευαστουν και τοποθετηθουν σωστα κατι που ισχυει και στα ανοιγομενα αλλα και σε ολες τις εργασιες.υπαρχουν καποιες διαφορες στην ηχομονωση και στην ανεμοπιεση με τα ανοιγομενα αλλα ειναι πολυ μικρες.πρεπει να εχεις υπ οψιν σου πως καμμια σοβαρη εταιρεια δεν βγαζει πλεον συστηματα τα οποια δε δουλευουν σωστα γτ πολυ απλα με τον ανταγωνισμο που υπαρχει θα κλεισει!το κοστολογιο παιζει απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη,οποτε καλυτερα να παρεις προσφορες και για ψυχρη και για θερμοδιακοπη ωστε να εισαι σιγουρος.αν ησουν στο ηρακλειο κρητης θα σου ελεγα ακριβως αλλα στην αθηνα δουλευουν με διαφορετικες τιμες.θα σου προτεινω να βαλεις θερμοδιακοπη ανεξαρτητα του κοστους γτ τα οφελη ειναι πολλα,ολες τις εποχες του χρονου.οσο αφορα τον αερα στις κλειδαριες,τους μεντεσεδες και το μπινι δε μπορεις να κανεις τιποτα γτ ειναι η φυση της κατασκευης τετοια αλλα ειναι τοσο λιγος ο αερας που βαζουν που αν δεν υπαρξουν ακραια καιρικα φαινομενα το πιο πιθανο ειναι να μην το καταλαβεις ποτε:)

Sebu
27-12-11, 19:18

Θερμοδιακοπη οχι, αλλα παιζει ρολο οτι εχω διαμερισματα απο πανω και απο κατω αρα δεν τρωω την καψα της ταρατσας ουτε την υγρασια της πυλωτης. Επισης το σπιτι επειδη ειναι 6ετιας εχει πολυ καλη θερμομονωση. Βοηθανε αρκετα και τα ξυλινα πατωματα στα δωματια και τα χαλια στο σπιτι στο να δημιουργειται μια ζεστη ατμοσφαιρα.

Γενικα και τους 21 βαθμους εσωτερικη θερμοκρασια τους θεωρω σουπερ για χειμωνα (σκεψου οτι αυτες τις μερες με τα κρυα το καλοριφερ το ανοιγαμε μαξ 2 ωρες την ημερα 1+1 για να τραβηξει λιγο υγρασια απο το περιβαλλον και παντα με τον θερμοστατη στους 22).

Green Dragon
28-12-11, 09:01
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλα
Αν κατάλαβα καλά τα κουφώματα σου είναι χωνευτά που σημαίνει οτι εχείς διπλοτοιχία.
Καλημέρα. Χρόνια πολλά και σε σένα mastora
Σωστά, για διπλοτοιχία μιλάμε!

Αν σκεφτεσαι να τα αντικαταστήσεις για να εξοικονομήσεις ενέργεια με κάποια παρόμοιου τύπου δεν θα καταφέρεις και πολλά, γιατί δεν αντιμετοπίζεις τις απώλειες απο cold bridges (θερμογέφυρες ?)Φοβάμαι πως έχεις απόλυτο δίκιο!

Η σωστοτερη λυση είναι να βάλεις ανοιγόμενα αφού μονώσεις το κενό που θα αφήσουν τα παλιά κουφωματα.
Γιά καλύτερη μόνωση χρησιμοποίησε υλικό με βάση την πολυουρεθάνη.
Κλείσε το κενό της τοιχοποιίας με τούβλο ή υτονκ.
Μόνοσε με μεμβράνη το σημείο ένωσης εσωτερικού και εξωτερικού τοιχου.
Τοποθέτησε την κάσα των κουφωμάτων κατευθείαν (ΟΧΙ ΜΑΡΜΑΡΟ) στον εξωτερικό τοιχο.
Με αυτό τον τρόπο αποκλείεις τις θερμογέφυρες.
Αυτός είναι ο τρόπος που τοποθετούν εξωτερικά κουφώματα στην Αγγλία.
Αυτός ο τρόπος, στα μάτια ενός ανίδεου μοιάζει να είναι ο ιδανικός.
Πόσος χρόνος νομίζεις ότι θα πάρει για να υλοποιηθεί μια τέτοια τροποποίηση, να στεγνώσει και να είναι έτοιμη για να εφαρμοστούν τα κουφώματα;;; Αυτό το ρωτάω γιατί μένουμε μέσα.
Επίσης αν μπορεί να γίνει μία εκτίμηση για το κόστος της τροποποίησης ανά μπαλκονόπορτα;;
Σας ευχαριστώ πολύ!!

xhaos
28-12-11, 11:16
αυτό που μπορώ να σου πω είναι να βάλεις θερμοδιακοπτομενα στις κρεβατοκάμαρες ειδικά. εγώ τουλάχιστον έχω πρόβλημα το χειμώνα με υγροποιήσεις (χνότα όλο το βράδυ) με αποτέλεσμα τα αλουμίνια πιάνουν νερό πάνω στα τζάμια και στο σκελετό. αν κάνει δε πολύ κρύο έξω, το νερό αυτό καταλήγει το πρωί να έχει βρέξει τη μοκέτα.

Sebu
28-12-11, 12:49
Λογικα εσυ δεν εχεις προβλημα υγροποιησης λογω κουφωματων.

Παρε ενα καλο θερμομετρο ψηφιακο εσωτερικου/εξωτερικου χωρου που να εχει μετρητη υγρασιας. Θα πρεπει στο δωματιο που λες να εχεις ετσι και αλλιως υψηλη υγρασια για διαφορους λογους (μηπως δεν αεριζεται καλα ο χωρος τις πρωινες ωρες????). Μηπως δεν λειτουργει επαρκως η θερμαση κατα τη διαρκεια της ημερας ωστε να "απορροφησει"/στεγνωσει τυχον υγρασια απο το χωρο??

Gianniskriti
28-12-11, 17:50
Παιδιά να τοποθετηθώ σχετικά με τα συρόμενα. Βλέπω οτι καποιοιι προτείνετε στον φίλο συρόμενα, εγω πιστεύω είναι μπελάς. Ο λόγος είναι ο εξής : στο σπιτι μου εχω συρόμενα αλλα 25ετίας, τα ράουλα κύλισης (διορθωστε αν ειναι λαθος η λεξη) με τα οποια κυλανε στις ράγες τα έχω αλλάξει 800 φορές γιατι τρώνε νερά από τις βροχές και σαπίζουν και μετα δεν ανοιγοκλείνει το κούφωμα.
Και ρωτώ : αυτο δεν το θεωρειτε σοβαρότατο μειονεκτημα ?
Μήπως στις συγχρονες κατασκευές δεν σαπίζουν τα ραουλα κύλισης ?

Διοτι σας μιλαω ειλικρινα εδώ και 1 χρονο που σκεφτομαι να τα αντικαταστησω (λογω τρομερης απώλειας θερμότητας) σκεφτομαι να βαλω αποκλειστικα ανοιγομενα για να αππαλαγω απ τα σαπιματα των ραουλων.

Sebu
28-12-11, 23:11
α) Συρομενα 25ετιας, δλδ του 1987 περιπου, εισαι σιγουρος οτι μιλας για αλουμινιο?

β) Μηπως ειναι αυτα τα γκρι μεταλιζε της κακιας ωρας (δεν νομιζω οτι ηταν αλουμινιο) που βαζαν τοτε στις πολυκατοικιες τελη 70 αρχες 80?

γ) Μηπως τα συρομενα σου δεν ειναι χωνευτα αναμεσα στην τοιχοποια αλλα εξωτερικα με αποτελεσμα να τρωνε ολο τον αερα και το αγιαζι αρα και την βροχη?

Δεν εχουν καμια σχεση οι τεχνολογιες και τα κουφωματα του 1987 με αυτα του 2012.

nyannaco
29-12-11, 02:47
Μάλλον είναι παρωχημένης τεχνολογίας και κακής ποιότητας. Τα δικά μου, 11,5 χρόνια δεν έχουν διαμαρτυρηθεί καθόλου, ούτεστις μπαλκονόπορτες που λόγω μεγέθους (1,40 πλάτος) είναι και βαριές. Αυτό που λες το είχα συναντήσει στα παλιά εξωτερικά του '75 (σκουριάχανε και κολλούσαν και μετά σερνόταν το κολλημένο ροδάκι στον οδηγό).

xhaos
29-12-11, 09:21
την επόμενη φορά που θα αλλάξεις ράουλα θα μπορούσες να μην το παίξεις οικονομικά και να πας να βάλεις ανοξύδοτα που δεν παθαίνουν τίποτα ποτέ. αν τώρα ο μάστορας σου βάζει τίποτα της πλάκας για να έχει δουλειά........
εναλλακτικά μπορείς να τους βάλεις λίγο γράσο μην έχουν στεγνώσει τα ρουλεμάν και για αυτό έχουν κολλήσει.

Green Dragon
31-12-11, 12:15
Καλημέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά!

Έχω ήδη 3 προσφορές στα χέρια μου και όσον αφορά τις τιμές μπορώ να πω ότι είναι σχεδόν ίδιες. Ένα +/-5% διαφορά βλέπω από τον ένα στον άλλο κατασκευαστή.

Το περίεργο είναι ότι ο κάθε ένας μου πρότεινε διαφορετική εταιρία και σειρά.
Έτσι έχουμε:
Europa, τη σειρά 2000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-2000.html)
Alumil, τη σειρά 9200 (http://www.alumil.gr/page/default.asp?la=2&id=1773&cat=2&pro=35 και) και
Etem, τη σειρά Ε19 (http://www.dbaral.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=60)
Θα ήθελα τη γνώμη σας και ότι εμπειρία έχετε σχετικά με αυτά τα προϊόντα και τις εταιρίες.

Άλλα στοιχεία που χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να ξέρω τι θα προτιμήσω είναι:
1. Μηχανισμοί και μεντεσέδες της Giesse (http://www.giesse.gr/serie.asp);;;
2. Κλείδωμα δύο σημείων Power Lock (http://www.powerlock.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=11:%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4/%CF%84%CE%BF%CF%82&lang=el) ή Domus
3. Τζάμια διπλά με διπλή σφράγιση και low-e της AGC youGlass (http://www.agc-glass.eu/glassday/EN/wi/wi_02_nl.html)
4. τετραπλά ροδάκια στα τζαμιλίκια
5. στα συρόμενα βουρτσάκια Linea
6. όλες οι ενώσεις θα είναι κολλημένες με ειδική αρμόκολλα.
Γνωρίζετε κάτι για αυτά τα προϊόντα; ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;;;
όλες οι γνώμες παίδες είναι καλοδεχούμενες!

Sebu
01-01-12, 00:10
Καλή χρονιά και καλά ψώνια :oneup:

Από όσο γνωρίζω στο αλουμινιο, 1η σε πωλήσεις είναι η Alumil (και νομιζω με διαφορά απο τον επομενο), 2η η Europa και 3η νομιζω η ΕΤΕΜ.

Δεν γνωρίζω αν η διαφορα στις πωλησεις οφειλεται σε καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη, σε καλυτερη διαφημιση ή σε τελικα καλυτερα προϊοντα.

Ψαχτο γενικα λιγο παραπανω (α) γιατι θα δωσεις τα ωραια σου χρηματα και θα ειναι αρκετα και (β) γιατι ειναι μια αγορα που θα σου μεινει πρακτικα για την υπολοιπη ζωη σου.

Gianniskriti
01-01-12, 14:01
.....Έχω ήδη 3 προσφορές στα χέρια μου και όσον αφορά τις τιμές μπορώ να πω ότι είναι σχεδόν ίδιες. Ένα +/-5% διαφορά βλέπω από τον ένα στον άλλο κατασκευαστή.......

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, ευτυχισμένο το 2012!
ϊδιες τιμές και οι 3 μάστορες ? Μαλιστα, συνενοημενοι όλοι μεταξυ τους, το περιμενα, ο υγιής ανταγωνισμός είναι στο ζενίθ....(και καλά). Σε τέτοια περίοδο κρίσης που όλοι βαρανε μυγες θα επρεπε να υπαρχουν αποκλίσεις στις τιμές...

........Auto merged post: Gianniskriti πρόσθεσε 12 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........

....Το περίεργο είναι ότι ο κάθε ένας μου πρότεινε διαφορετική εταιρία και σειρά.Έτσι έχουμε:
.....
Μήπως ο καθενας σου τεκμηριωσε τους λογους για τους οποιους σου προτεινει την συγκεκριμενη εταιρία ? Πολυ φοβαμαι πως ο καθε ενας δεν προτεινε την καλυτερη εταιρία αλλα προτεινε σαν καλυτερη αυτην με την οποια κυριως συνεργαζεται ή ή αυτην που του αφηνει μεγαλυτερο κερδος...

Green Dragon
01-01-12, 15:31
Καλή χρονιά παιδιά με υγεία - πάνω από όλα βέβαια - και μετά δουλειά!!!

Καλή χρονιά και καλά ψώνια :oneup:
Από όσο γνωρίζω στο αλουμινιο, 1η σε πωλήσεις είναι η Alumil (και νομιζω με διαφορά απο τον επομενο), 2η η Europa και 3η νομιζω η ΕΤΕΜ.
Δεν γνωρίζω αν η διαφορα στις πωλησεις οφειλεται σε καλυτερη τιμολογιακη πολιτικη, σε καλυτερη διαφημιση ή σε τελικα καλυτερα προϊοντα.
Έτσι είναι Sebu η σειρά. Ούτε εγώ ξέρω αν υπάρχει πράγματι ποιοτική διαφορά στα προϊόντα των εταιριών. Ένας γνωστός μου μηχανικός μου είπε ότι η ETEM είναι κορυφαία στις υαλώσεις π.χ στις μεγάλες γυάλινες επιφάνειες που βλέπουμε στα μεγάλα κτίρια ( the mall, golden hall κ.α ). Στα κουφώματα δεν...

...ϊδιες τιμές και οι 3 μάστορες ? Μαλιστα, συνενοημενοι όλοι μεταξυ τους, το περιμενα, ο υγιής ανταγωνισμός είναι στο ζενίθ....(και καλά). Σε τέτοια περίοδο κρίσης που όλοι βαρανε μυγες θα επρεπε να υπαρχουν αποκλίσεις στις τιμές...
Κλασσική περίπτωση καρτέλ φίλε Γιάννη, έτσι μου φαίνεται! Οι εταιρείες κρατάνε τις ίδιες ακριβώς τιμέςδιατηρώντας ένα υψηλό ποσοστό κέρδους... Από εκεί και πέρα οι κατασκευαστές παίζουν με ένα μικρό 10%, οπότε δεν έχουν κανένα περιθώριο έκπτωσης. Και για να πετύχουνε μεγαλύτερο κέρδος πάνε σε δευτερότριτες ποιότητες στα παρελκόμενα που βάζουν πάνω (μηχζνισμούς, κλειδαριές, λάστιχα, βουρτσάκια ).
Γιαυτό έχει μεγάλη σημασία να τους πεις ok με τα κουφώματα, αλλά θέλω μηχανισμούς τάδε, κλειδαριές τίς ταδε, τζάμια εκείνα και παει λέγοντας...

...Μήπως ο καθενας σου τεκμηριωσε τους λογους για τους οποιους σου προτεινει την συγκεκριμενη εταιρία ? Πολυ φοβαμαι πως ο καθε ενας δεν προτεινε την καλυτερη εταιρία αλλα προτεινε σαν καλυτερη αυτην με την οποια κυριως συνεργαζεται ή ή αυτην που του αφηνει μεγαλυτερο κερδος...
Τεκμηρίωση όπως την εννοείς δεν υπάρχει...προφανώς ο καθένας έχει μία συνεργασία που του είναι πιο επωφελής.
Σκοπεύω να πάω στα μαγαζιά τους να δω τις σειρές που δουλεύουν, αλλά δεν ξέρω άν μπορώ να καταλάβω πολλά πράγματα.
Οπότε όποιος έχει γνώση ή εμπειρία ας μας πεί...:):)

Sebu
01-01-12, 16:39
Επειδη εχουν καει συγγενεις και φιλοι απο "γνωστες" και επαγγελματιες προσεχε.

Οικογενειακος φιλος στην επαρχια, το καλοκαιρι πηρε προσφορες για αλουμινια, συμφωνησε για συγκεκριμενα πραγματα και οταν πηγαν να τοποθετησουν (ελειπε για δουλειες και επεβλεπε ο πεθερος και η συζυγος) και τοποθετησαν τελικα, εβαλαν αλλα αλουμινια παλαιοτερης σειρας.

Υστερα απο τσακωμο και φασαρια οταν πηγε και τα ειδε, ο μαστορας παραδεχτηκε για να γλιτωσει τα δικαστηρια οτι τα συγκεκριμενα του ειχαν περισσέψει από ακύρωση και προσπαθεί να τα πασάρει σε κάποιο δυσμοιρο ο οποιος θα δει πχ επανω την ταινια της Europa αλλα δεν θα ξερει οπτικα τις διαφορες στις διαφορες σειρες.

Προσεχε γιατι στις μερες μας κυκλοφορουν πολλα λαμογια που πανε για μεγιστο κερδος και απο τη μυγα ξυγκι. Για εμενα βρες καλυτερα ενα εμπιστο μαστορα ή καποιον που εχει κανει αριστη δουλεια σε συγγενη σου, κολλητο ή καλο συναδελφο, δες δειγμα της δουλειας, παρε προσφορα και αν ειναι και λιγο ακριβοτερος πηγαινε εκει.

Στην τελικη οτι πληρωνεις παιρνεις. Στις μερες μας κοιταμε να κοψουμε την τιμη απο ολους και ολα αλλα στο τελος ξεχναμε τον αθεατο παραγοντα "ποιοτητα" εργασιας και υπηρεσιων και after sales τα οποια δεν ειναι ευκολο να ποσοτικοποιηθουν και να μετρηθουν.

Οτι και να διαλεξεις με το καλο!!!!

MADx2
02-01-12, 09:55
Καλημέρα παιδιά και Χρόνια Πολλά!

Έχω ήδη 3 προσφορές στα χέρια μου και όσον αφορά τις τιμές μπορώ να πω ότι είναι σχεδόν ίδιες. Ένα +/-5% διαφορά βλέπω από τον ένα στον άλλο κατασκευαστή.

Το περίεργο είναι ότι ο κάθε ένας μου πρότεινε διαφορετική εταιρία και σειρά.
Έτσι έχουμε:
Europa, τη σειρά 2000 (http://www.profil.gr/%CE%A3%CE%A5%CE%A1%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%91-%CE%A3%CE%A5%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91/EUROPA-2000.html)
Alumil, τη σειρά 9200 (http://www.alumil.gr/page/default.asp?la=2&id=1773&cat=2&pro=35 και) και
Etem, τη σειρά Ε19 (http://www.dbaral.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=38&Itemid=60)
Θα ήθελα τη γνώμη σας και ότι εμπειρία έχετε σχετικά με αυτά τα προϊόντα και τις εταιρίες.

Άλλα στοιχεία που χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να ξέρω τι θα προτιμήσω είναι:
1. Μηχανισμοί και μεντεσέδες της Giesse (http://www.giesse.gr/serie.asp);;;
2. Κλείδωμα δύο σημείων Power Lock (http://www.powerlock.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=11:%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4/%CF%84%CE%BF%CF%82&lang=el) ή Domus
3. Τζάμια διπλά με διπλή σφράγιση και low-e της AGC youGlass (http://www.agc-glass.eu/glassday/EN/wi/wi_02_nl.html)
4. τετραπλά ροδάκια στα τζαμιλίκια
5. στα συρόμενα βουρτσάκια Linea
6. όλες οι ενώσεις θα είναι κολλημένες με ειδική αρμόκολλα.
Γνωρίζετε κάτι για αυτά τα προϊόντα; ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο;;;
όλες οι γνώμες παίδες είναι καλοδεχούμενες!

Δες και σε alousystem
http://www.alco.gr/online/products.aspx?ProdCatId=6&ProductsID=55

παρε και αλλες προσφορές .

Gianniskriti
03-01-12, 00:16
......Από εκεί και πέρα οι κατασκευαστές παίζουν με ένα μικρό 10%, οπότε δεν έχουν κανένα περιθώριο έκπτωσης. Και για να πετύχουνε μεγαλύτερο κέρδος πάνε σε δευτερότριτες ποιότητες στα παρελκόμενα που βάζουν πάνω (μηχζνισμούς, κλειδαριές, λάστιχα, βουρτσάκια ).
Γιαυτό έχει μεγάλη σημασία να τους πεις ok με τα κουφώματα, αλλά θέλω μηχανισμούς τάδε, κλειδαριές τίς ταδε, τζάμια εκείνα και παει λέγοντας.....
...Οπότε όποιος έχει γνώση ή εμπειρία ας μας πεί...:):)
Θα συμφωνήσω απολυτα μαζι σου. Αν δεν ζητησεις συγκεκριμενα πραγματα πιθανον να σου κοτσαρουν τα φθηνοτερα.
Να προτείνω εγώ κατι :
Μπορεί να ποσταρει καποιος γνωστης και να μας αναφερει μια ολοκληρωμενη ποιοτικη συνθεση ποια ποιοτικα αξαρτηματα θα πρεπει να περιλαμβανει ? Όπως π.χ. στα νηματα με Pc ποσταρουν προτασεις για συνθεση Pc. Ασφαλως θα εξαρταται αμεσα απο τον τυπο του κουφωματος (ανοιγομενο/κλεινομενο), απο την κατηγορία του (ψυχρό/θερμοδιακοπτομενο), και απο πληθος αλλων παραμετρων, αλλα δεν μπορεί θα υπαρχει ενας μπουσουλας με ποιοτικες εταιρίες που κατα κανονα θεωρουνται καλά.
Κάποιος γνωστης ?

Green Dragon
03-01-12, 06:45
Να προτείνω εγώ κατι :
Μπορεί να ποσταρει καποιος γνωστης και να μας αναφερει μια ολοκληρωμενη ποιοτικη συνθεση ποια ποιοτικα αξαρτηματα θα πρεπει να περιλαμβανει ? Όπως π.χ. στα νηματα με Pc ποσταρουν προτασεις για συνθεση Pc. Ασφαλως θα εξαρταται αμεσα απο τον τυπο του κουφωματος (ανοιγομενο/κλεινομενο), απο την κατηγορία του (ψυχρό/θερμοδιακοπτομενο), και απο πληθος αλλων παραμετρων, αλλα δεν μπορεί θα υπαρχει ενας μπουσουλας με ποιοτικες εταιρίες που κατα κανονα θεωρουνται καλά.
Κάποιος γνωστης ?
Ωραία ιδέα Γιάννη...:oneup: Όπως κάνουμε στα νήματα "σύνθεση pc"...:)
Χωρίς να είμαι γνώστης, μόνο από ότι έχω καταλάβει στις συζητήσεις που είχα με 5-6 μαστόρους κατασκευαστές, θα προτείνω κάποια παρελκόμενα...

Πάμε λοιπόν!
1. Εξαρτήματα ( ράουλα, ντίζες, βίδες ), ανακλήσεις, μεντεσέδες, πόμολα....Giesse (http://www.giesse.gr/home_white.asp)
2. Κλειδαριές....PowerLock (http://www.powerlock.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=category&id=11:%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4/%CF%84%CE%BF%CF%82&lang=el)
3. Λάστιχα, βουρτσάκια hi-fin....Linea
4. Τζάμια διπλά με διπλή σφράγιση, low-e....Agc youGlass (http://www.agc-glass.eu/glassday/EN/index.html)
5. Ρολλά...δεν το έχω ψάξει ακόμη...αλλά ενδεικτικά βάζω...Baral (http://www.dbaral.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=47&Itemid=72)

Όποιος έχει γνώσεις ή και απλή εμπειρία για τα παραπάνω προιόντα ας ποστάρει :)
Επίσης αν κάποιος έχει να προτείνει πιο ποιοτικά προϊόντα από τα παραπάνω, είναι ευπρόσδεκτος...

Sebu
03-01-12, 15:32
Αν ειχα τα χρηματα θα εβαζα κλειδαριες multi που κλειδωνουν περιμετρικα του κουφωματος.

Επισης λαβε υποψη σου οτι οι τιμες ειναι "φασον" γιατι οι μαστορες θεωρουν οτι σου τιμολογουν το ονομα, τη φιρμα του κουφωματος αλλα απο τα παρελκομενα βαζουν τα φθηνοτερα για να κοψουν κοστος δικος τους και να κερδισουν χρηματα.

Αν πας σε συγκεκριμενες επιλογες υποπροϊοντων πολυ πιθανο να δεις το κοστος να εκτινασσεται. Εννοειται βεβαια οτι ποιοτικα το αποτελεσμα δεν θα εχει καμια σχεση (οτι πληρωνεις παιρνεις) αλλα η τιμη μπορει να ξεφυγει.

Επισης στην τοποθετηση πρεπει να εισαι απο πανω (ισχυει για οποιοδηποτε μαστορα αυτο) (α) για να μην κανουν καμια μ@λακια (πχ γκρεμισουν κανα τοιχο, σπασουν τιποτα) και (β) για να βεβαιωθεις οτι μπαινουν αυτα που εχεις παραγγειλει και θα πληρωσεις.

Ποτε δεν πληρωνουμε ολα τα λεφτα μπροστα. Δωσε μαξ ενα 20-30% και τα υπολοιπα εξοφληση μολις τελειωσει, ωστε αν κανει μ@λακια να σε εχει αναγκη και να γυρισει να την φτιαξει για να πληρωθει.

Πραγματικο περιστατικο, βαλαμε σιτες μαζι με ενα γειτονα απο τον ιδιο μαστορα. Ο γειτονας εξοφλησε πριν την τοποθετηση, εμεις κρατησαμε ενα 30% για μετα. Και στους δυο μας επειδη η μια σιτα δεν εμπαινε ακριβως επρεπε να "σπασει" το μαρμαρο και μετα να κοψει και να το ξαναβαλει. Επισης ειχε ερθει με λιγοτερα "στοπ" για τις συρομενες διπλες σιτες.

Το αποτελεσμα ηταν οτι σε εμας επειδη δεν ειχε εξοφληθει, αναγκαστηκε να γυρισει πισω 10 μερες μετα (ειχε αφησει τις σιτες χωρις στοπ και με σπασμενο το μαρμαρο του σοβατεπι) και να τα αποκαταστησει ολα και μονο τοτε εξοφληθηκε ενω στον γειτονα τα εφτιαξε 6 μηνες μετα και μονο υστερα απο πολυ φοβερα και απειλες.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.