PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi Shared/Full LLU vs Tellas Zisto



Σελίδες : 1 [2] 3

garett
08-11-06, 14:31
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΘΑΡΟΥ FULL LLU VIVO - ZISTO (χωρίς τηλεφωνία)

Μήνας 1 2 3 4 5 6 7 9 διακοπής 10 11 12
Ti θα έχω πληρώσει Vivo(όταν και αν διακόψω)(Αορίστου 4ΜΒ/256 FULL LLU)
51 102 153 204 255 306 357 408 459 510 561 612

Ti θα έχω πληρώσει Vivo((όταν και αν διακόψω)(Αορίστου 4ΜΒ/256 Shared LLU+πάγιο ΟΤΕ)
63 126 189 252 315 378 441 504 567 630 693 756

Ti θα έχω πληρώσει Tellas(όταν και αν διακόψω)(12 μηνη δέσμευση 4MB/512 FULL LLU)
184,7 214,7 244,7 274,7 304,7 334,7 287,4 304,5 321,6 338,7 355,8 372,9



Είναι προφανές ότι η Τελλάς κερδίζει μετά τους 5-6 μήνες παραμονής.
Όμως, σε 6 μήνες(5+1 μήνα για ενεργοποίηση) η 4ΜΒ θα είναι όπως η 512 τώρα....και το upload πάνω από 512....

Άρα θα είναι σοφό να πάρει κανείς το zisto μόνο αν χρειάζεται άμεσα το 512 upload και είναι διατεθειμένος να μείνει τουλάχιστον 6 μήνες παρακολουθώντας τις εξελίξεις με τα κυάλια. Γιατί σε λίγο έρχονται οι Χριστουγεννιάτικες προσφορές και μπαίνουν και στο παιχνίδι Forthnet και ΗΟl...


Υ.Γ. Όσον αφορά τα πακέτα ομιλίας-DSL είναι καθαρά υποκειμενική η σύγκριση ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας. Αν είμαι λάθος διορθώστε με. Ευχαριστώ.

lamdami
08-11-06, 18:17
ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΑΘΑΡΟΥ FULL LLU VIVO - ZISTO (χωρίς τηλεφωνία)

Μήνας 1 2 3 4 5 6 7 9 διακοπής 10 11 12
Ti θα έχω πληρώσει Vivo(όταν και αν διακόψω)(Αορίστου 4ΜΒ/256 FULL LLU)
51 102 153 204 255 306 357 408 459 510 561 612

Ti θα έχω πληρώσει Vivo((όταν και αν διακόψω)(Αορίστου 4ΜΒ/256 Shared LLU+πάγιο ΟΤΕ)
63 126 189 252 315 378 441 504 567 630 693 756

Ti θα έχω πληρώσει Tellas(όταν και αν διακόψω)(12 μηνη δέσμευση 4MB/512 FULL LLU)
184,7 214,7 244,7 274,7 304,7 334,7 287,4 304,5 321,6 338,7 355,8 372,9



Είναι προφανές ότι η Τελλάς κερδίζει μετά τους 5-6 μήνες παραμονής.
Όμως, σε 6 μήνες(5+1 μήνα για ενεργοποίηση) η 4ΜΒ θα είναι όπως η 512 τώρα....και το upload πάνω από 512....

Άρα θα είναι σοφό να πάρει κανείς το zisto μόνο αν χρειάζεται άμεσα το 512 upload και είναι διατεθειμένος να μείνει τουλάχιστον 6 μήνες παρακολουθώντας τις εξελίξεις με τα κυάλια. Γιατί σε λίγο έρχονται οι Χριστουγεννιάτικες προσφορές και μπαίνουν και στο παιχνίδι Forthnet και ΗΟl...


Υ.Γ. Όσον αφορά τα πακέτα ομιλίας-DSL είναι καθαρά υποκειμενική η σύγκριση ανάλογα με τη χρήση που κάνει ο καθένας. Αν είμαι λάθος διορθώστε με. Ευχαριστώ.

Θα έλεγα ότι είσαι πάρα πολύ σωστός :oneup: ....Πραγματικά δεν το είχα δει απο την οπτική γωνιά που το λες...Το συμπέρασμα μου πάντως είναι οτι εάν εχεις Share και πόσο μάλλον Full δεν αξίζει να φύγεις απο Vivodi..γιατί πραγματικά θα "απαντήσει"...

Όσο για τα πακέτα ομιλίας πιστεύω πως 1-2 στους 10 να το χρησιμοποιεί "απεριόριστα"...

aroutis
08-11-06, 19:12
Πιστεύω ότι αν γίνει η δημοσκόπηση μετά από 1-2 μήν;) ες (όλα τα άλλα σταθερά) τα αποτελέσματα θα είναι πολύ διαφορετικά και χειρότερα για την βιβοντι. Αρκετοί θέλουν να περιμένουν να δουν τι γίνεται στην αγορά.Σε 2 μήνες που θα έχει μπεί η Forthnet στο χορό (λεμε τώρα), που ίσως η Vivodi να έχει κανει προσφορά για 3ple play πλέον, δεν νομίζω οτι σε αυτό το χώρο μπορούμε να εξάγουμε τέτοια συμπεράσματα!;)

sdn
08-11-06, 19:20
Σε 2 μήνες που θα έχει μπεί η Forthnet στο χορό (λεμε τώρα), που ίσως η Vivodi να έχει κανει προσφορά για 3ple play πλέον, δεν νομίζω οτι σε αυτό το χώρο μπορούμε να εξάγουμε τέτοια συμπεράσματα!;)

Ας γίνουν αυτά και να ψηφίσω οτι θα μείνω στην βιβοντι.

Βέβαια, το 3ple play είναι κάτι σαν είδος πολυτελείας και δεν θα έχει την αποδοχή που είχε το dsl που έδινε. Ούτε τώρα θα έχει το πλεονέκτημα του μονοπωλίου σε γραμμές χωρίς προβλήματα πακέτων του ΟΤΕ. Χωρίς οι τιμές να είναι ιδιαίτερα ελκυστικές σε μια αγορά που τώρα δημιουργείται (LLU) νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα.

Πραγματικά η LLU αγορά τώρα αρχίζει που θα παίζουν αρκετές εταιρείες.

Μένει να δούμε τι θα γίνει. Πάντως αν δεν παίξει τις τιμές θα βρεθεί στην γωνία πιστεύω.

Spanos
08-11-06, 19:22
Εγω πάντως αν είχα Shared/Full LLU Vivodi θα παρέμενα ή θα περίμενα τι θα κάνουν και οι άλλοι πάροχοι.

Το Ζιστο είναι ένα προιόν που δεν έχουμε δει ακόμα στην πράξη, οι τιμές είναι καλές αλλα δεν έχουμε δει την υπηρεσία για να ξέρουμε αν και τι προβλήματα θα αντιμετωπίσουν αυτοί που τη χρησιμοποιούν.

Η Vivodi είναι μια δοκιμασμένη λύση που όλοι ξέρουν τι θα βρούν, με τα καλά και τα κακά της, όταν αρχίσουν να χρησιμοποιούν ντο δίκτυο της.

aroutis
08-11-06, 21:28
Πολυτέλεια δεν νομίζω οτι μπορεις να πεις το triple play. Μια υλοποίηση ακόμη ειναι που προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα. Από κει και πέρα εφόσον κριθεί συμφέρουσα ο κόσμος θα ακολουθήσει. ;)

lamdami
09-11-06, 02:28
Πολυτέλεια δεν νομίζω οτι μπορεις να πεις το triple play. Μια υλοποίηση ακόμη ειναι που προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα. Από κει και πέρα εφόσον κριθεί συμφέρουσα ο κόσμος θα ακολουθήσει. ;)

Μην ξεχνάμε και την συμφωνία ΟΤΕ με Filmnet....μια δυνατή συμμαχία και αν βγει όταν βγει θα έχει να προσφερει κατι παραπάνω απο ενα μικρό videoclub της γειτονιάς....

BoGe
09-11-06, 02:36
Μην ξεχνάμε και την συμφωνία ΟΤΕ με Filmnet....μια δυνατή συμμαχία και αν βγει όταν βγει θα έχει να προσφερει κατι παραπάνω απο ενα μικρό videoclub της γειτονιάς....
Εδώ δεν μπορεί να προσφέρει σωστές ταχύτητες, τις ώρες αιχμής είναι ένα χάλι τα κέντρα του και θα δώσει και Video;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

No-Name
09-11-06, 02:37
Ναι φυσικά με το περιορισμό πακέτων ανα δεύτερο και με ταχύτητες μεχρι και 2mbps θα βλέπουμε iptv...

sdn
09-11-06, 09:04
Πολυτέλεια δεν νομίζω οτι μπορεις να πεις το triple play. Μια υλοποίηση ακόμη ειναι που προσφέρει κάποια πλεονεκτήματα. Από κει και πέρα εφόσον κριθεί συμφέρουσα ο κόσμος θα ακολουθήσει. ;)

Μιας και έχεις καταντήσει ο μόνιμος σχολιαστής των μηνυμάτων μου. Θα μου επιτρέψεις να έχω την άποψη μου όπως έχεις και εσύ την δική σου σχετικά με την βιβοντι?

Για εμένα είναι (κάτι είπα) σαν είδος πολυτελείας όταν πρέπει να δώσω € 135.00 για MaXx4+ ή € 265.00 για ΜaXx8 για να βλέπω ταινίες που θα πληρώνω € 3.

Για την ώρα είναι πολυτέλεια ακόμα και να το συζητάμε και προσωπικά δεν βλέπω αγορά. Και βέβαια πρέπει να γίνουν κινήσεις που θα προετοιμάσουν το αύριο αλλά αυτή τη στιγμή το dsl στην Ελλάδα έχει πολύ πιο σημαντικά προβλήματα.

aroutis
09-11-06, 10:32
Δεν έχω "καταντήσει" τίποτα. Εκφράζω απόψεις. Οι απόψεις σου ειναι ενδιαφέρουσες και πάνω σε αυτές σχολιάζω. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι κακό σε αυτό.

Από κει και πέρα, είπα κάτι το οποίο μπορεί να σου διέφυγε. Το κάνω quote ωστε να το διαβάσεις αυτή τη φορά :

Από κει και πέρα εφόσον κριθεί συμφέρουσα ο κόσμος θα ακολουθήσει.
Από κει και πέρα οπως έχω πει 500 φορές ο καθένας έχει τις απόψεις του, οι οποίες ειναι σεβαστές. Εσυ δεν βλέπεις αγορά. Εγώ βλέπω πιθανή αγορά. Εσυ το θεωρείς πολυτέλεια. Εγώ οχι. Κάποιοι δίνουν λεφτά σε πακέτα. Κάποιοι σε αορίστου.

Το θέμα είναι -και εδώ ειναι το πρόβλημά σου- οτι ΔΕΝ σκέφτονται ΟΛΟΙ σαν εσένα. Κάποτε θα το καταλάβεις και αυτό.

Φιλικά.:)

aroutis
09-11-06, 10:33
Μην ξεχνάμε και την συμφωνία ΟΤΕ με Filmnet....μια δυνατή συμμαχία και αν βγει όταν βγει θα έχει να προσφερει κατι παραπάνω απο ενα μικρό videoclub της γειτονιάς....Αυτό πάλι θα ήθελα να το δώ να δουλεύει...

Ναι φυσικά με το περιορισμό πακέτων ανα δεύτερο και με ταχύτητες μεχρι και 2mbps θα βλέπουμε iptv..........

sdn
09-11-06, 11:37
Πραγματικά αυτή την ιδέα με τα διαδικτυακά φροντιστήρια / σεμινάρια απλό την οτενετ την βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα και απόρησα πως το σκέφτηκαν. Βέβαια άλλο πράγμα να το πεις και άλλο να το κάνεις με το υπάρχον δίκτυο του ΟΤΕ :)
Αυτή είναι η αγορά του 3play, και στην ιατρική και σε μερικούς άλλους κλάδους.
Το θέμα είναι ότι αυτοί δεν περίμεναν καμία βιβοντι ή λαννετ για την υλοποίηση. Το έχουν κάνει με μισθωμένα κυκλώματα. Για το μεγάλο μέρος που αποτελείται από απλούς καταναλωτές είναι ακόμα υπερβολικά νωρίς.
Πάρε για παράδειγμα το dsl δίκτυο της βιβόντι σε σχέση με του ΟΤΕ είναι γρήγορο, χωρίς πρόβλημα πακέτων και ήταν και αρκετά πιο φτηνό. Παρόλα αυτά η εταιρεία γράφει συνέχεια λειτουργικές ζημιές στους ισολογισμούς. Γιατί γίνεται αυτό?
Πραγματικά πιστεύεις ότι μια εταιρεία που δεν έχει καταφέρει να βγάλει χρήματα από την αγορά του dsl (που δεν υπήρχε και είναι βασικό αγαθό για μια μεγάλη μερίδα καταναλωτών) θα βγάλει από το 3play? Μακάρι. Θα το δούμε.

BoGe
09-11-06, 11:39
Πάρε για παράδειγμα το dsl δίκτυο της βιβόντι σε σχέση με του ΟΤΕ είναι γρήγορο, χωρίς πρόβλημα πακέτων και ήταν και αρκετά πιο φτηνό. Παρόλα αυτά η εταιρεία γράφει συνέχεια λειτουργικές ζημιές στους ισολογισμούς. Γιατί γίνεται αυτό?

Οι επενδύσεις κοστίζουν.

sdn
09-11-06, 12:21
Οι επενδύσεις κοστίζουν.

Για τα λειτουργικά κέρδη μιλάω. Αλλά για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις η τελλάς δεν είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση ;)

aroutis
09-11-06, 14:34
Από οτι γνωρίζω δεν υπάρχει ISP που να μη καταγράφει ζημίες. Νομίζω δε οτι σε γενικές γραμμές καλά ειναι τα μεγέθη της Vivodi (ενδιαφέρον θα ήταν να δουμε ένα συγκριτικό σε τέτοια μεγέθη μεταξύ ISP.). Οσο για τα υπόλοιπα, για την τηλειατρική για παράδειγμα γνωρίζω εταιρία που δραστηριοποιήτω από (αν θυμάμαι καλά) τέλη 1995. Είχα επισκεπτεί τη συγκεκριμένη όταν έψαχνα να βρώ λύση για ISP για την εταιρία που δούλευα -τότε καταληξαμε στη Forthnet κάπου στο 1996 Φεβρουάριο.

Από κεί και πέρα, δεν μίλησα για κέρδη από το 3ple play αλλά μιλησα για προσφορά υπηρεσίας που ο κόσμος μπορεί ή μή να ακολουθήσει ανάλογα με το αν τη θεωρήσει συμφέρουσα.

Οπως ακριβώς δηλαδή συμβαίνει αυτή τη στιγμή με το ADSL/ADSL2+/SDSL που προσφέρει.

lamdami
09-11-06, 16:59
Εδώ δεν μπορεί να προσφέρει σωστές ταχύτητες, τις ώρες αιχμής είναι ένα χάλι τα κέντρα του και θα δώσει και Video;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Σχετικά μικρό πρόβλημα διότι και κεφάλαια βρίσκει...αλλά και την σύνδεση με εξωτερικό απο την μαμά της την παίρνει...


Ναι φυσικά με το περιορισμό πακέτων ανα δεύτερο και με ταχύτητες μεχρι και 2mbps θα βλέπουμε iptv...

Νομίζω οτι θεωρήτικα και με 1mbps βλέπεις αλλά είναι θέμα ποιότητας....Αλλα λογικά όταν θα βγεί θα μιλάμε για 4-6mbps...


Αυτό πάλι θα ήθελα να το δώ να δουλεύει...
.......
Και εγώ....Ειμαι Fun Νοva αλλά και Fun VIvodi....


Παρόλα αυτά η εταιρεία γράφει συνέχεια λειτουργικές ζημιές στους ισολογισμούς. Γιατί γίνεται αυτό?
Πραγματικά πιστεύεις ότι μια εταιρεία που δεν έχει καταφέρει να βγάλει χρήματα από την αγορά του dsl (που δεν υπήρχε και είναι βασικό αγαθό για μια μεγάλη μερίδα καταναλωτών) θα βγάλει από το 3play? Μακάρι. Θα το δούμε.

Αυτο θέλει μεγάλη ανάλυση....Το σίγουρο είναι οτι η αύξησε τισ πωλήσεις μεσα στον χρόνο κατα 78%...και αυτο λεέι αρκετα...Η ζημίες χρήσεως και εκμεταλλεύσεως έχουν πέσει κατά 600.000 ευρώ(απο 1,8 στα 1,2) και απο 1,6 στα 1,01 ....Και ολα αυτα επενδύοντας συνέχεια....

sdn
09-11-06, 17:19
Το σίγουρο είναι οτι η αύξησε τισ πωλήσεις μεσα στον χρόνο κατα 78%...και αυτο λεέι αρκετα...Η ζημίες χρήσεως και εκμεταλλεύσεως έχουν πέσει κατά 600.000 ευρώ(απο 1,8 στα 1,2) και απο 1,6 στα 1,01 ....Και ολα αυτα επενδύοντας συνέχεια....

Νομίζω ότι θα έλεγε περισσότερα αν ήταν 5-10 χρόνια στην αγορά. Τώρα νομίζω ότι είναι base effect και δεν νομίζω ότι θα αυξήσει τις πωλήσεις με αυτούς τους ρυθμούς.
Το πόσο δεν θα μπορούσα να πω αυτή την στιγμή αλλά θα εξαρτηθεί από την διείσδυση του dsl στα νοικοκυριά. Αλλά σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι φέτος είναι η τελευταία χρονιά με τόσο σημαντική αύξηση πωλήσεων.

Νομίζω ότι ξεφύγαμε αρκετά (για άλλη μια φορά :) ). Καλύτερα να μεταφερθούμε σε άλλη ενότητα

jimarass
12-11-06, 22:14
Παιδιά η βίβο δίνει τελεφονετ1024 με 30 ευρώ περίπου, και περιλαμβάνει 1024/256 ίντερνετ. Αν εγώ θέλω 4mbit ίντερνετ θα πληρώσω τη διαφορά των πακέτων, δεδομένου ότι μου δίνει ήδη 1024 από τη τηλεφωνία, ή θα πληρώσω ΚΑΙ τη τηλεφωνία με τα 1024 ΚΑΙ την 4mbit?

ariadgr
12-11-06, 22:26
...Αν εγώ θέλω 4mbit ίντερνετ θα πληρώσω τη διαφορά των πακέτων, δεδομένου ότι μου δίνει ήδη 1024 από τη τηλεφωνία, ή θα πληρώσω ΚΑΙ τη τηλεφωνία με τα 1024 ΚΑΙ την 4mbit?

Αν θέλεις κάτι διαφορετικό από τα 2 προγράμματα που δίνει το Telefonet, θα πας σε λύση Full LLU + DSL phone.

Από το site της Vivodi (Telefonet -> Συχνές ερωτήσεις):

Μπορώ να κάνω αλλαγές στην υπηρεσία π.χ. να ζητήσω μεγαλύτερη ταχύτητα στο DSL Internet;
Oχι, εάν επιθυμείτε μεγαλύτερη ταχύτητα και/άλλα χαρακτηριστικά θα πρέπει να επιλέξετε ένα πακέτο ΜaXx + DSLphone

CakeNet
13-11-06, 22:18
Σωστός! :oneup:

player74
15-11-06, 11:41
εγω εχω ειδη αιτηθει τα 4μβ.
την τελλας την βλεπω σε χειροτερη κατασταση απο την βιβο. ειδη εχουνε γκρινιες.
οταν θα τελειωσει κι αυτο το πακετο που πληρωσα τοτε θα αρχισω να σκεφτομαι αν θα παω εκει ή σε οποιον αλλο εχει ιδιοκτητο δικτυο και με καλυπτει.
παντος οχι αν βρισκετε στο αχρικο σταδιο απλα επειδη εβγαλε μια καλη προσφορα.
μεσα μαιου εχοντας περασει το σταδιο "δοκιμασιας" η τελλας και οταν θα εχουν βγει και οι προσφορες του πασχα νομιζω θα μπορω καλητερα να κρεινω αν πρεπει να μεινω βιβο ή αν πρεπει να παω τελλας ή οπουδηποτε αλλου.

boss
15-11-06, 20:06
Προσωπικά "Θα περίμενω την ¨απάντηση¨ της Vivodi." αν δε κάνει καμία καλή κίνηση και καλύπτομαι μέχρι τότε από το δίκτυο tellas fllu τότε την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια, προτιμώ με 29-30 να έχω 4Mbps/512 από το να έχω 2Mbps/256 στην vivo.

user1
17-11-06, 02:12
υπαρχει μηπως καμια πληροφορια γαια το αν η βιβο θα βγαλει προσφορα αντιστοιχη της τελλας? (4 mb/512 , απεριοριστες pstn εθνικες κλησεις?)
αν ξερει τιποτα παραπανω καποιος (απο καποιον που δουλευει στη βιβο ή στυνεργαζεται) ας βοηθησει να ξερουμε τι να κανουμε...
εχω δυο γραμμες απο βιβοντι και οι δυο καλυπτονται απο τελλας , το ιδιο και ο αδερφος μου.
αν ειναι να μην απαντησει η βιβοντι να αλλαξουμε τωρα

Djore
17-11-06, 02:49
Πήρα επιτέλους την απόφαση
Μένω στην βίβο ... Με προπληρωμένο 6 μηνών ... + DSLphone
Θα περιμένω να το προπληρώσω μέσα του Δεκέμβρη
Περιμένω δώρα ... και από βιβο και από γονείς :oops:

+ πληρώνεις λιγότερα
+ δέσμευση 6 μηνών με όρους βιβο...
+ Στους 6 μήνες σίγουρα θα είσαι σε καλύτερη μοίρα αφού σίγουρα κάτι καλύτερο θα υπάρχει... 8/1 Μb/s ( Κάνω όνειρα :rolleyes: )
+ δεν περιμένεις ποτέ θα σου βάλουν την LLu ( μιλώ προσωπικά αφού έχω)
+ σιγουρία της ποιότητας γραμμής - δυκτίου
- Ταχύτητα upload περίπου 6-7 Kbytes λιγότερη
υπάρχον running 10s outbound test (client to server) . . . . . 388.97Kb/s ( αντε η Τελλάς να μου δώσει 440 )
- προπληρώνεις 6 μήνες
-Δεν έχεις απεριόριστες κλίσεις (Δεν τις χρειάζομαι .. Μιλώ 3-4 ώρες σε κινητό και 2-3 ώρες σε σταθερό ) - (η γυναίκα είναι στο Αμέρικα οπότε Δεν τα πρόσθετο σε χρόνο ομιλίας και δεν με καλύπτει κανείς με υπηρεσίες . βολεύομαι με άλλες λύσεις )

Σωστά τα λέω ??????

Crosstalk
17-11-06, 02:53
Μια χαρα σε βρισκω :oneup:

lewton
17-11-06, 02:55
Μια χαρα σε βρισκω :oneup:
Χμμμ, τι έχουμε εδώ;
Εγώ προσπαθώ να τους πείσω να φύγουν από Vivodi για Tellas για να μη συρθούμε εμείς και εσύ προσπαθείς να τους πείσεις να μείνουν στη Vivodi για να μη συρθείτε εσείς; :rofl:

Djore
17-11-06, 03:00
lewton δεν το σκέφτηκα αυτό που λες :lol: :rolleyes:
Xάλια η VIVODI ... Mακριά ..... Χάλια cs ...:lol: :cool:
:whistle: :p :rofl: :rofl:

lewton
17-11-06, 03:01
lewton δεν το σκέφτηκα αυτό που λες :lol: :rolleyes:
Xάλια η VIVODI ... Mακριά ..... Χάλια cs ...:lol: :cool:
:whistle: :p :rofl: :rofl:
Ξουτ! :p

Crosstalk
17-11-06, 03:02
Χμμμ, τι έχουμε εδώ;
Εγώ προσπαθώ να τους πείσω να φύγουν από Vivodi για Tellas για να μη συρθούμε εμείς και εσύ προσπαθείς να τους πείσεις να μείνουν στη Vivodi για να μη συρθείτε εσείς; :rofl:

χεχε .... εγω καλυπτομαι απο Τελλας σε 6 μηνες ....μεχρι τοτε παντως αν δω κατι καλο απο Q WiMAX, εχω φυγει "ΠΕΤΩΝΤΑΣ"!

Djore
17-11-06, 03:06
Χωρίς πλάκα τώρα ... Κανείς δεν βλέπει την ΠΑΓΙΔΑ της Τελλάς ? ενά χρόνο δέσμευση με τίποτα ...
και εκεί θα είναι δέσμευση ... η τελλάς δεν είναι βίβο ....

garett
17-11-06, 04:02
Χωρίς πλάκα τώρα ... Κανείς δεν βλέπει την ΠΑΓΙΔΑ της Τελλάς ? ενά χρόνο δέσμευση με τίποτα ...
και εκεί θα είναι δέσμευση ... η τελλάς δεν είναι βίβο ....



Αυτό είναι το "πρόβλημα" με τη vivo. Σε "δεσμεύει" επειδή οι άλλοι σε δεσμεύουν περισσότερο... :rolleyes:

boss
17-11-06, 08:45
υπαρχει μηπως καμια πληροφορια γαια το αν η βιβο θα βγαλει προσφορα αντιστοιχη της τελλας? (4 mb/512 , απεριοριστες pstn εθνικες κλησεις?)
αν ξερει τιποτα παραπανω καποιος (απο καποιον που δουλευει στη βιβο ή στυνεργαζεται) ας βοηθησει να ξερουμε τι να κανουμε...
εχω δυο γραμμες απο βιβοντι και οι δυο καλυπτονται απο τελλας , το ιδιο και ο αδερφος μου.
αν ειναι να μην απαντησει η βιβοντι να αλλαξουμε τωρα

Καλύτερα να περιμένεις μέχρι τέλος του έτους γιατί δε μπορεί όλο και κάποια κίνηση θα κάνει η vivo ώς απάντηση. :hmm:

garett
17-11-06, 18:33
Πάντως ο σκληρός πυρήνας της Vivo αντέχει ακόμα... μόνο 15% απώλειες...προς το παρόν .:)

lamdami
18-11-06, 00:26
Πάντως ο σκληρός πυρήνας της Vivo αντέχει ακόμα... μόνο 15% απώλειες...προς το παρόν .:)

Ισως να λές και πολύ...Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος...αλλά νεες τιμές μετα τον Δεκέμβρη πιστεύω οτι θα βγάλει...

sdn
18-11-06, 01:44
Ισως να λές και πολύ...Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος...αλλά νεες τιμές μετα τον Δεκέμβρη πιστεύω οτι θα βγάλει...

Είμαι σίγουρος ότι θα βγάλει. Διαφορετικά θα έχουν μέγιστες ταχύτητες όσοι αποφασίσουν να μείνουν.

Και κάτι θα πρέπει να κάνει και για το voip που δίνει. Είναι που είναι voip καλό είναι να έχει καλύτερες τιμές από την tellas. Α να μην ξεχνιόμαστε οι κλήσεις ανάμεσα σε dslphones θα πρέπει να είναι δωρεάν όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο. Δεν πληρώνει τέλος τερματισμού πουθενά και η πρόσθετη κίνηση στο δίκτυο είναι αμελητέα σε σχέση με τα μουλάρια. Άντε όσα βγάλαν βγάλαν καιρός να παίξουν τώρα διαφορετικά θα παίξουν μόνοι τους.

Τέλος πάντων νομίζω ότι περιμένουν την forthnet.

No-Name
18-11-06, 01:51
Mαλλον η 4νετ περιμένει όλους τους άλλους και τελευταία θα πετάξει και εκείνη τη βόμβα!

BoGe
18-11-06, 01:55
Και κάτι θα πρέπει να κάνει και για το voip που δίνει. Είναι που είναι voip καλό είναι να έχει καλύτερες τιμές από την tellas. Α να μην ξεχνιόμαστε οι κλήσεις ανάμεσα σε dslphones θα πρέπει να είναι δωρεάν όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο. Δεν πληρώνει τέλος τερματισμού πουθενά και η πρόσθετη κίνηση στο δίκτυο είναι αμελητέα σε σχέση με τα μουλάρια. Άντε όσα βγάλαν βγάλαν καιρός να παίξουν τώρα διαφορετικά θα παίξουν μόνοι τους.


Η Tellas πληρώνει σε κάποιον τέλη τερματισμύ για κλήσεις μέσα στο δικτυό της;

ariadgr
18-11-06, 03:01
Η Tellas πληρώνει σε κάποιον τέλη τερματισμύ για κλήσεις μέσα στο δικτυό της;

Εννοείς από 211 4000 ΧΧΧ της Tellas σε 211 4000 ΧΧΧ της Tellas;
Όχι φυσικά.

garett
18-11-06, 03:43
Ισως να λές και πολύ...Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος...αλλά νεες τιμές μετα τον Δεκέμβρη πιστεύω οτι θα βγάλει...


Εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει άλλη μείωση τιμών. Αλλά εκτιμώ ότι θα βγάλει ένα μπομπάτο πακέτο (π.χ cube 4MB με triple play, cable tv και φορητότητα).

sdn
18-11-06, 04:31
Εγώ πιστεύω ότι δεν θα γίνει άλλη μείωση τιμών. Αλλά εκτιμώ ότι θα βγάλει ένα μπομπάτο πακέτο (π.χ cube 4MB με triple play, cable tv και φορητότητα).

Τι μπομπάτο θα είναι αυτό? Η tellas δίνει 4MB και φορητότητα. Αν θέλεις & TV υπάρχουν τόσες συνδρομητικές τηλεοράσεις να διαλέξεις. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες η αγορά και δεν είμαι σίγουρος ότι τις έχουν σκεφτεί πολύ καλά.

BoGe
18-11-06, 04:38
Τι μπομπάτο θα είναι αυτό? Η tellas δίνει 4MB και φορητότητα. Αν θέλεις & TV υπάρχουν τόσες συνδρομητικές τηλεοράσεις να διαλέξεις. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες η αγορά και δεν είμαι σίγουρος ότι τις έχουν σκεφτεί πολύ καλά.

Κι όμως έχω ακούσει περιπτώσεις που παλιά μένανε έξω και θα τους ενδιέφερε σε ένα πακέτο όλα, όπως και τηλεόραση.

aroutis
18-11-06, 11:49
Τι μπομπάτο θα είναι αυτό? Η tellas δίνει 4MB και φορητότητα. Αν θέλεις & TV υπάρχουν τόσες συνδρομητικές τηλεοράσεις να διαλέξεις. Έχει κάποιες ιδιαιτερότητες η αγορά και δεν είμαι σίγουρος ότι τις έχουν σκεφτεί πολύ καλά.Τοσες ;

Εκτός της Nova έχεις άλλες υπόψη; (Μιλάμε για ΕΛΛΑΔΑ και όχι δορυφορικές).

Djore
18-11-06, 12:45
Εδώ αρούτη ... θα διαφωνήσω μαζί σου αν και φαν ... όποιας χωράς δορυφορική υπηρεσία μπορείς να βάλεις ... Εγώ έχω στην Θεσσαλονίκη Αθηνά Sat . O πατέρας (κύπριος ) θέλει να βλέπει το κυπριακό πρωτάθλημα ... Στην κύπρο έχει Νοβα (ελλάδος) ...

aroutis
18-11-06, 17:48
Δεν με κατάλαβες Djore.. οταν λέμε οτι υπάρχουν τόσες συνδρομητικές τηλεοράσεις, εννοούμε υπηρεσίες που παρέχονται στη χώρα από εταιρίες που εδρεύουν στη χώρα. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα.

Αν μιλάμε για κάτι άλλο, προφανώς εννοούμε δορυφορικό.

Eγώ έχω ήδη ένα πιατάκι δεν έχω πρόβλημα. Απο κεί και πέρα όμως, η μόνη ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ τηλεόραση εν Ελλάδι που γνωρίζω ειναι η Nova.

Για αυτό και ρωτάω.

petrogazz
18-11-06, 18:31
Προσπάθησα να πάω στη vivodi σε shared αλλά μετά από 1,5 μήνα ψέματα και μετα από πολυ γκάζωμα μου είπαν ότι μόνο ΑΡΥΣ μπορούν να δώσουν και μιλάμε για το κέντρο της Θεσ/νικής. Οπότε ακύρωση αίτησης και φεύγω για tellas. Κρίμα γιατί η ποιότητα σε ένα φίλο που του πρότεινα να βάλει vivo είναι πολύ καλή. Απλά εμένα με κορόιδεψαν και γι'αυτο δεν θα τους χαριστώ. Θα τους καταγγείλω (αν και μου έιπαν ότι θα μου δώσουν τα χρήματά μου πίσω) μόνο και μόνο γιατί με άφησαν τόσο καιρό χωρις dsl και για τα παραμύθια που μου έλεγαν για δεσμευμένη πόρτα και πρόβλημα του ΟΤΕ κτλ κτλ.

aroutis
18-11-06, 18:44
Και καλά θα κάνεις.

Rick_641
20-11-06, 08:53
Ολα εξαιρετικά με την Tellas, ενα πραγματακι μονο με προβληματιζει:
δεν υπαρχει υπαρχει καμια περιπτωση,
αυτο το "απεριοριστες αστικες+υπεραστικες κλησεις" καροτο
μετα το 1ο χρονο να το γυρισει σε χρεωση ανα μοναδα?
Δεν υπαρχουν τιποτα "ψιλα γραμματα" πουθενά?

Αν όντως οχι, αρχες Απρ. που τελειωνει η συνδρομη στη forthnet,
εφυγα για Τελλας στο καπακι

aroutis
20-11-06, 09:16
Κοίτα,

3 χρόνια τώρα το VoDSL το δίνει η Vivodi με 500 λεπτά αστικά/υπεραστικά χωρις να έχει αλλάξει κάτι στους όρους.
Με αυτή τη λογική το ίδιο θεωρώ οτι μπορεί να κάνει και η Tellas. Οπως όμως θεωρώ οτι μπορεί να αλλάξει και η vivodi αυτό το 500 (προς τα πάνω ή κάτω), δε βλέπω γιατί να μη κάνει το ίδιο στο μέλλον και η Τellas.

Αυτό πάντα ειναι το θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις. Επίσης στο θέμα των απεριορίστων της Tellas, υπάρχει κάτι που μιλά για fair use, αλλά δεν προσδιορίζεται.. :whistle:

Rick_641
20-11-06, 09:19
Κοίτα,

3 χρόνια τώρα το VoDSL το δίνει η Vivodi με 500 λεπτά αστικά/υπεραστικά χωρις να έχει αλλάξει κάτι στους όρους.
Με αυτή τη λογική το ίδιο θεωρώ οτι μπορεί να κάνει και η Tellas. Οπως όμως θεωρώ οτι μπορεί να αλλάξει και η vivodi αυτό το 500 (προς τα πάνω ή κάτω), δε βλέπω γιατί να μη κάνει το ίδιο στο μέλλον και η Τellas.

Σ'ευχαριστώ πολυ για την απαντηση :oneup:




ΥΓ.


Αυτό πάντα ειναι το θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις. Επίσης στο θέμα των απεριορίστων της Tellas, υπάρχει κάτι που μιλά για fair use, αλλά δεν προσδιορίζεται.. :whistle:
Χμμμμ :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.