PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στην Ελβετία



bizika
03-01-12, 18:54
καλησπέρα σας!
εδώ και κάποιο καιρό σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Ελβετία και αναρωτιέμαι αν κάποιος απο σας έχει ζήσει εκεί για να μου έλεγε για το επίπεδο των μισθών και πως τους φαίνεται η ζωή σε σχέση με την Ελλάδα.Συγκεκριμμένα ενδιαφέρομαι για Γενεύη.Εγώ είμαι νοσηλευτρια και ο άντρας μου μηχανικός.Ευχαριστώ!

baskon
03-01-12, 19:02
καλησπέρα σας!
εδώ και κάποιο καιρό σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να μεταναστεύσουμε στην Ελβετία και αναρωτιέμαι αν κάποιος απο σας έχει ζήσει εκεί για να μου έλεγε για το επίπεδο των μισθών και πως τους φαίνεται η ζωή σε σχέση με την Ελλάδα.Συγκεκριμμένα ενδιαφέρομαι για Γενεύη.Εγώ είμαι νοσηλευτρια και ο άντρας μου μηχανικός.Ευχαριστώ!

Χωρις να εχω ζησει εκει είναι σα να ρωτατε τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια..
Εννοειτε οτι δεν υπαρχει σχεση ουτε στους μισθους ,ουτε στο επιπεδο ζωης..
Γενικά η Ελβετία είναι πολύ ακριβη χωρα και με πολύ καλους μισθους ,και επιπεδο ζωης..
Αυτο που θα με απασχολουσε θα ηταν πως θα βρω δουλεια και οχι τι μισθο θα παιρνω με τις ειδικοτητες που εχεται..
Το δυσκολο ειναι το να βρεις δουλεια..ΑΝ βρεις ο μισθος θα ειναι πολυ καλος..

sonic
03-01-12, 19:05
Γερμανικά/Γαλλικά/Ιταλικά μιλάτε;

bizika
03-01-12, 19:14
το θέμα είναι οτι εδω έχουμε δουλειά στο δημόσιο απλα με αυτές τις περικοπές εχουμε χασει το 1/3 του εισοδηματος μας και δεν εχουμε την δυνατοτητα πλεον να εχουμε ανετη ζωη χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουμε να ζησουμε.Απ οτι εχω δει δουλεια θα βρουμε αλλα ειναι μεγαλο βημα και θα αφησουμε πισω τις δουλειες και την οικογενεια μας...

........Auto merged post: bizika πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω και ελβετικη υπηκοοτητα μιλαω γαλλικα.Εχω και συγγενεις που θα μας βοηθησουν απλα ηθελα αποψη ελληνων που ζουν εκει και μπορουν να συγκρινουν οχι μονο τους μισθους που ειναι προφανης η ανωτεροτητα των ελβετων αλλα η ζωη στο συνολο της σε σχεση με την Ελλαδα

nyannaco
03-01-12, 19:52
Σαν ταξιδιώτης έχω πάει αρκετές φορές, δεν έχω ζήσει εκεί. Από πλευράς συνθηκών ζωής, τα πάντα οργανωμένα, πραγματικό κοινωνικό κράτος με παροχές (τουλάχισατον για τους υπηκόους), αλλά... πάρα πολλοί και πολύ αυστηροί κανόνες (και εκεί τους εφαρμόζουν!) που δυσκολεύουν εμάς τους κακομαθημένους, και απο ζωή-ζωή... το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; Α, και όπως ήδη ειπώθηκε, πανάκριβη. Συγκεκριμένα από τη Γενεύη, που είναι και από τις πιο ακριβές πόλεις, για σούπερ μάρκετ θα πηγαίνεις στη Γαλλία. Εικοσιοκτώ ευρώ το κιλό το κατσίκι, για να πάρεις μια ιδέα.

john dubi
03-01-12, 19:53
Αφου εχεις ελβετικη υπηκοοτητα κανε λιγο υπομονη στην Ελλαδα μπας και φτιαξει η κατασταση και μετα την κανεις.

sotiros
03-01-12, 20:36
καλησπερα !
Λετε οτι εχετε συγγενεις στην Ελβετια και ρωτατε εδω να σας πουμε την γνωμη μας ;
Οσο αφορα τον αντρα σου αν ειναι μηχανικος πρεπει να παρει αδεια εργασιας πρωτα και μετα να στειλει βιογραφικα για αναζητηση εργασιας .Υποψη αδεια εργασιας δεν εξασφαλιζει αδεια παραμονης - εχετε το πλεονεκτημα του ελβετικου διαβατηριου για την συζυγο για λιγωτερη γραφειοκρατια. Υποψη του οτι οι καλοι Ελβετοι μηχανικοι δουλευουν στο εξωτερικο .Και κατι αλλο ,χωρις να προσβαλλω τον αντρα σου ,αν πηρε το πτυχιο του μηχανικου τα τελευταια 10 χρονια οι Ελβετοι θα τον θεωρησουν αποφοιτο τεχνικης σχολης ........εκτος αν εχει τελειωσει το Μετσοβειο και πανω απο 7.5 ......Μην σοκαριστειτε λοιπον αν φαει πορτα ......
Και για να ξεκινησετε να ζειτε σε κανονικες συνθηκες να ξεκινησετε απο 5000 ελβετικα φραγκα στο μηνιαιο προυπολογισμο σας .Για Γενευη ξεχαστε το ,ειναι πολυ ακριβη η ζωη αν δεν εχεις δικο σου σπιτι .Βρειτε καποιο διαμερισμα στην Γαλλια και απο κει ξεκινηστε να βρειτε μια εργασια με βαση τα προσοντα σας .
Αφου εχετε περικοπες στις απολαβες σας γιατι δεν ξεκινατε απο περικοπες και στα εξοδα σας οσο ειναι ανεκτο για λιγο χρονικο διαστημα .Η ζωη εχει τα πανω της αλλα και τα κατω της οποτε προσαρμοστειτε . Οι γονεις μας περασαν πολεμο,Κατοχη και Εμφυλιο ,ζητηστε την συμβουλη τους .
Δεν ειναι λυση και πανακεια το εξωτερικο ,ο ρατσισμος θα ειναι ΠΙΟ εντονος απο τους μεταναστες της δεκαετιας του 1960.......
Φιλικα .




το θέμα είναι οτι εδω έχουμε δουλειά στο δημόσιο απλα με αυτές τις περικοπές εχουμε χασει το 1/3 του εισοδηματος μας και δεν εχουμε την δυνατοτητα πλεον να εχουμε ανετη ζωη χωρις να σημαινει οτι δεν μπορουμε να ζησουμε.Απ οτι εχω δει δουλεια θα βρουμε αλλα ειναι μεγαλο βημα και θα αφησουμε πισω τις δουλειες και την οικογενεια μας...

........Auto merged post: bizika πρόσθεσε 3 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εχω και ελβετικη υπηκοοτητα μιλαω γαλλικα.Εχω και συγγενεις που θα μας βοηθησουν απλα ηθελα αποψη ελληνων που ζουν εκει και μπορουν να συγκρινουν οχι μονο τους μισθους που ειναι προφανης η ανωτεροτητα των ελβετων αλλα η ζωη στο συνολο της σε σχεση με την Ελλαδα

sonic
03-01-12, 21:56
'Ελα ντε; Αν έχετε συγγενείς τι να σας πούμε εμείς; Θα συμφωνήσω με τον sotiros, το "έξω" δεν είναι λύση πάντα, πρέπει να υπάρχει κάποιο πλάνο κάποιο σχέδιο.

Δεν είμαστε στο 50 που στην Ελλάδα δεν είχες παπούτσια να φορέσεις πλέον, οπότε οτιδήποτε είναι καλύτερο, επίσης μπορεί να έχεις τα ίδια προβλήματα εκεί που έχεις και εδώ.

Ελπίζω να μην είστε της λογικής "θα πάω στην Αμερική, θα παντρευτώ εικονικά μια να πάρω υπηκοότητα και θα δουλέψω 3 χρόνια και τα έλυσα όλα" σαν έναν που έγραφε εδώ μέσα όχι πριν πολύ καιρό, δεν θα δείτε προκοπή.

john dubi
04-01-12, 00:36
sotiros πολλα απο αυτα που γραφεις για τα γραφειοκρατικα δεν ισχυουν. Στο οτι δεν ειναι ευκολη λυση η μεταναστευση θα συμφωνησω!

nmavro73
04-01-12, 02:24
5000 φράγκα είναι ελάχιστα. Άδεια εργασίας σου βγαζει η εταιρία που θα σε προσλάβει. Θες τουλάχιστον 7000 με 8000 φράγκα. Ειδικά στη Ζυριχη τα ενοίκια είναι κοντά 4000 φράγκα.
Υπάρχει το Swiss immigration για πληροφορίες. Google it. Δεν θυμάμαι το λίνκ

sotiros
04-01-12, 10:14
sotiros πολλα απο αυτα που γραφεις για τα γραφειοκρατικα δεν ισχυουν. Στο οτι δεν ειναι ευκολη λυση η μεταναστευση θα συμφωνησω!


Καλημερα .Ημουν Ελβετια 18 χρονια και δουλεψα με πτυχιο ηλεκτρολογου μηχανικου με μεταπτυχιακο απο Ζυριχη .Και πρωην συζυγο στη Γενευη ( ΟΗΕ )
Εχουν αλλαξει οι νομοι .

bizika
04-01-12, 10:30
καλημερα!
ηταν καλη, η ζωη σας αυτα τα 18 χρονια?γιατι γυρισατε αν επιτρεπετε?

sotiros
04-01-12, 12:08
καλημερα!
ηταν καλη, η ζωη σας αυτα τα 18 χρονια?γιατι γυρισατε αν επιτρεπετε?


καλημερα και σε σενα !
Σας απαντησα με πμ

bizika
04-01-12, 13:08
δεν μπορω να το ανοιξω δεν ξερω γιατι ειμαι και ασχετη πρωτη φορα γραφω σε φορουμ

christakoss
04-01-12, 17:35
Και κατι αλλο ,χωρις να προσβαλλω τον αντρα σου ,αν πηρε το πτυχιο του μηχανικου τα τελευταια 10 χρονια οι Ελβετοι θα τον θεωρησουν αποφοιτο τεχνικης σχολης ........εκτος αν εχει τελειωσει το Μετσοβειο και πανω απο 7.5
Εμένα από τα λεγόμενα του sotiros,το παραπάνω μου έκανε πιο πολύ εντύπωση.Όντας φοιτητής μηχανικός μου φάνηκε περίεργο.Γιατί τόση απαξίωση στο ελληνικό πανεπιστήμιο;;
Αυτό ισχύει μόνο στην ελβετία ή και σ' άλλες χώρες;
Αν είναι να σταματήσω τις σπουδές,μην χαραμίζομαι και τζάμπα:lol::lol::p:p

Sotiros αν μπορείς δώσε μας εδώ την περιγραφή,για την ζωή σου στην Ελβετία ώστε να το δουν όσοι ενδιαφέρονται.

john dubi
04-01-12, 19:27
Να γραψω εγω μερικα πραγματα.
Απο το 2004 εχουν αλαξει το νομο και ολοι οι πολιτες απο ΕΕ μετα απο ευρεση εργασιας παιρνουν αδεια παραμονης για 5 χρονια (κατηγορια Β/EFTA). Ισχυει για ολη την Ελβετια και δεν αναγραφεται πανω ο εργοδοτης οπως παλια. Μπορεις να πας παντου να δουλεψεις και να μεινεις.
Τα νοικια στη Ζυριχη ειναι ακριβα και ξεκινανε απο 1000 ελβετικα φρ. το μηνα για μια γκαρσονιερα.
Το προβλημα ειναι οτι ειναι δυσκολο να βρεις διαμερισμα στη πολη της Ζυριχης. Εξω απο Ζυριχη με 2000 φρ. το μηνα βρησκεις μια χαρα 3αρι. με θεση παρκινγκ.
Τα 4000 φρ το μηνα που αναφερθηκαν ειναι για διαμερισματα πολυτελειας. Για τους λεφταδες δηλαδη.
Τα 5000 φρ ειναι ενας νορμαλ εως καλος μισθος. Ο κατωτερος ειναι 3600 περιπου.
Η διαφορες απο Ελλαδα ειναι τεραστιες. Εκτος το κλιμα που ειναι χαλια η Ελβετια γενικα ειναι μπατσοκρατος. Εχει καλη οργανωση και ολα ειναι υπο ελεγχο.
Για το λογο αυτο μπορουνε και ζουνε 1000 φυλες μαζι χωρις να υπαρχουν σοβαρα προβληματα.
Ενδεικτικα: H Ζυριχη εχει πανω απο 40% ξενους.

bizika
04-01-12, 20:49
Στη Γενευη απ'οτι εψαξα στο ιντερνετ τα ενοικια ειναι φωτια και λαβρα...αλλα μπορεις να βρεις διαμερισμαντ με 3 δωματια με 3500 φραγκα οχι οτι ειναι λιγα.παντως η ξαδελφη μου που ειναι ελβετιδα λεει οτι στο ιντερνετ βγαινουν τα ακριβα,αυτα που δεν νοικιαζονται.για μισθους νοσηλευτριας απο διαφορα ελβετικα φορουμ εχω δει μεγαλες διακυμανσεις και δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.στις αγγελιες για δουλεια δεν λενε ποτε για μισθο

sotiros
06-01-12, 13:31
Στη Γενευη απ'οτι εψαξα στο ιντερνετ τα ενοικια ειναι φωτια και λαβρα...αλλα μπορεις να βρεις διαμερισμαντ με 3 δωματια με 3500 φραγκα οχι οτι ειναι λιγα.παντως η ξαδελφη μου που ειναι ελβετιδα λεει οτι στο ιντερνετ βγαινουν τα ακριβα,αυτα που δεν νοικιαζονται.για μισθους νοσηλευτριας απο διαφορα ελβετικα φορουμ εχω δει μεγαλες διακυμανσεις και δεν μπορω να καταλαβω τι ισχυει.στις αγγελιες για δουλεια δεν λενε ποτε για μισθο

Καλημερα και Χρονια Πολλα .
Συζητηση περι μισθου γινεται στην διαρκεια της συνεντευξης . Αναλογα με τα προσοντα σου συζητας το μισθο σου :)
Ειπαμε η Γενευη ειναι ακριβη πολη και οι περισσοτεροι μενουν στην πλευρα της Γαλλιας και μετακινουνται ελευθερα .
Απο την δικια μου εμπειρεια ζωης θεωρω οτι δεν ειναι ακριβη για αυτα που προφερουν .Ειναι θεμα γουστου .Απλα κυττα να απολαυσεις την ζωη και οτι σου προσφερει χωρις παραχωρησεις ......
Αυτοκινητο θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμο ,τα μεγαλα εμπορικα κεντρα και σουπερ μαρκετ ειναι εκτος κεντρου Γενευης .
Αποψη μου ειναι οτι η γερμανοφωνη Ελβετια ειναι καλυτερα απο πολλες αποψεις .Ταπεινη μου γνωμη :)

ellinodoxos
20-01-12, 15:10
ειχα και σκεφτομαι κατα διαστηματα το ιδιο να μεταναστευσω απο ευρωπαικο εξωτερικο σε εξωτερικο μακρια απο δικτατοριες και ενωσεις δηλαδη στην ελβετια. απο οσα εχω μαθει ειναι υψηλοτερα νοικια και φαγωσιμα 40%-50% η 60% μονο στα οινοπνευματοδη ποτα θα δεις προσιτες τιμες πρεπει να εχεις εκει δουλεια αλλιως δεν τα βγαζεις περα με μισθο που τα εβγαζες μολις περα απο αλλο ευρωπαικο κρατος. με αυτα τα λιγα δεδομενα που εχω, αποριψα προς το παρον να μεταναστευσω ελβετια. κατα τα αλλα αν εργαζεσε εκει ηρεμη ζωη, πληρωνεσε πολλα πληρωνεις πολλα, διαφορετικα. μην ξεχνας πως με το που βαζεις ποδι ελβετια πριν βρεις εργασια θα πρεπει να εισαι ηδη ασφαλισμενος κοινονικα και να αρχισεις η να βρεις εργασια μεσα σε καποιο περιθωριο μηνων. δεν σε ταιζουν στην ελβετια αν δεν εχεις οπως σε αλλα ευρωπαικα κρατη, απλα σε στελνουν πισω απο εκει που ηρθες. σορυ που τα εγραψα καπως γρηγορα αυτα ειχα. παντως απο οσα αρπαξα απο ξεννογλωσες ιστοσελιδες ειναι καλυτερη εκει η ζωη γενικα.

alexandrozz
22-01-12, 01:37
Καταρχάς υπάρχει ένα αγγλικό forum,το englishforum.ch που είναι για τέτοιες συζητήσεις
Προσωπικά εγώ για μετανάστευση θα επέλεγα τη Ζυρίχη που είναι και η πιο 'ζωντανή' πόλη
Τα έξοδα είναι ακριβά μεν, αλλά το οικονομικό και πολιτικό σύστημα είναι σταθερό πράγμα που σημαίνει ότι ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο.

ellinodoxos
22-01-12, 18:00
καλη η ελβετια δεν θα βρεις σχεδον κανενα να σου πει πως δεν ειναι καλα απο πολλες αποψεις. αν ειναι να φτασεις ομως στο σημειο να μεταναστευσεις... δεν υπαρχει πιο ωραιο πραγμα απο την πατριδα σου οταν βγαινεις απο το σπιτι σου και βλεπεις ευτυχισμενους ανθρωπους γυρω σου. παντως ειχα συναντησει εναν γερμανο μιλουσε για την ελβετια σαν να ηταν ο παραδεισος του.

megahead13
22-01-12, 22:09
Πιστεύω καλύτερα το παρών να μεταφερθεί εδώ που είναι όλα συγκεντρωμένα σχετικά με τα του εξωτερικού: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=204022 Θα βρείτε και άλλες πληροφορίες για Ελβετία και όχι μόνο ;)

LOUKAS32
26-01-12, 10:13
εζησα Γενευη 2 χρονια.

με 5600 τον μηνα το 2004-2006 μονος ειμαι καλα.

εφυγα γιατι απλα δεν γουσταρα πολυ τον τροπο ζωης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.