PDA

Επιστροφή στο Forum : Το The Pirate Bay σταματάει την υποστήριξη torrent trackers στρεφόμενο στα Magnet links



nnn
13-01-12, 11:55
Με blog post το γνωστό file-sharing site The Pirate Bay, ανακοίνωσε πως σταματάει 95366την υποστήριξη των trackers προσφέροντας πλέον από default Magnet links.

Σύμφωνα με το TorrentFreak η απόφαση είχε ληφθεί 2 χρόνια πριν, αλλά η εφαρμογή της έγινε τώρα, το TPB θεωρεί πως οι Bittorrent trackers έχουν καταστεί ξεπερασμένοι με την εφαρμογή των DHT και PEX τεχνολογιών.

Οι επισκέπτες του TPB πλέον θα βλέπουν από default Magnet links, ενώ τα torrent tracker links θα αποσυρθούν σταδιακά σε διάστημα ενός μήνα.

Η αλλαγή θα βοηθήσει στην εξοικονόμηση bandwidth και κάνει πιο δύσκολο το μπλοκάρισμα του περιεχομένου τους.

Πηγή : the next web (http://thenextweb.com/insider/2012/01/13/the-pirate-bay-says-it-will-no-longer-serve-torrents-shifts-to-magnet-links/)

Veldrin
13-01-12, 12:00
Σωστότατοι, κι εγώ απο τότε που ενεργοποιήθηκε το option για τα magnet κατεβάζω αποκλειστικά με αυτό τον τρόπο.

senkradvii
13-01-12, 12:36
Ένα ενδιαφέρον άρθρο για τα magnet links & τα torrents εδώ (http://news.softpedia.com/news/BitTorrent-Magnet-Links-Explained-132536.shtml).

ThuNderGr
13-01-12, 12:36
το TPB θεωρεί πως οι Bittorrent trackers έχουν καταστεί ξεπερασμένοι με την εφαρμογή των DHT και PEX τεχνολογιών.


Αν και ο χαρακτηρισμός ξεπερασμένοι ίσως είναι λίγο υπερβολικός η μετάβαση ήταν αναγκαία...

Barlong
13-01-12, 12:39
Ενδιαφέρον και μας αφορά όλους μας αφού ΟΛΟΙ ¨) κατεβάζουμε

no_logo
13-01-12, 12:43
καιρός ήταν
Αυτό δείχνει πόσο μπροστά ήταν το shareaza, το p2p client που ξεκίνησε το 2002 προσφέροντας trackerless υποστήριξη και magnet links σε συνδυασμό.

cris4524
13-01-12, 12:44
Καιρός ήταν!!! Άντε καλορίζικο! :oneup::)

ecatodarcus
13-01-12, 13:37
παρότι διάβασα το άρθρο που παρατέθηκε πιο πάνω δεν κατάλαβα τι διαφορά έχουν. είναι πιο ασφαλές το magnet links για αυτόν που κατεβάζει από άποψη ιδιωτικότητας?προγράμματα χρησιμοποιούμε τα ίδια?

blade_
13-01-12, 13:50
αναμενομενο

Ax0R7aG0z
13-01-12, 13:55
Είναι πιο "ασφαλές" για τα torrents καθώς δεν μπορούν να
σβηστούν οι να κατέβουν από κάπου. Όσο υπάρχει έστω και
ένας που ανεβάζει ένα torrent τότε θα μπορείς να το κατεβάσεις.
Φυσικά η IP σου είναι ανιχνεύσιμη από κάποιον που θέλει να την
ανιχνεύσει, εκτός αν είσαι πίσω από VPN.

dsluser1
13-01-12, 14:13
σέμένα γιατί λέει πως δεν υπάρχουν αρκετά resources και δεν κατεβάζει με τα magnet links pαρα μονο με τα torrent?

Se7ev
13-01-12, 15:04
Τεχνολογικά δεν είναι κάτι το φοβερό, το σημαντικό είναι οτι ο ΤPB θα συνεχίσει την λειτουργία του

mobinmob
13-01-12, 15:23
Στα όσα magnet links έχω δει, υπάρχει αναφορά σε τουλάχιστον ένα tracker, άρα... δεν είναι ακριβώς trackerless bittorent αυτό που κάνει όποιος τα χρησιμοποιεί :p. Δείτε το magnet link για ένα torrent του Big Buck Bunny από το piratebay:

magnet:?xt=urn:btih:88b2c9fa7d3493b45130b2907d9ca31fdb8ea7b9&dn=Big+Buck+Bunny+1080p&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.openbittorrent.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.publicbt.com%3A80&tr=udp%3A%2F%2Ftracker.ccc.de%3A80
Από την άλλη, οι περισσότεροι clients μπορούν να ξεκινησουν ακόμα και αν τους δώσεις μόνο το hash (το 88b2c9fa7d3493b45130b2907d9ca31fdb8ea7b9 σε αυτή την περίπτωση).
Καλή κίνηση από το piratebay, αναμενόμενη.

atrias
13-01-12, 19:00
Στα όσα magnet links έχω δει, υπάρχει αναφορά σε τουλάχιστον ένα tracker, άρα... δεν είναι ακριβώς trackerless bittorent αυτό που κάνει όποιος τα χρησιμοποιεί :p. Δείτε το magnet link για ένα torrent του Big Buck Bunny από το piratebay:
Από την άλλη, οι περισσότεροι clients μπορούν να ξεκινησουν ακόμα και αν τους δώσεις μόνο το hash (το 88b2c9fa7d3493b45130b2907d9ca31fdb8ea7b9 σε αυτή την περίπτωση).
Καλή κίνηση από το piratebay, αναμενόμενη.
σε τεχνική περιγραφή στη wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Magnet_URI_scheme) λέει ότι οι περισσότεροι client τα μόνα τμήματα που χρησιμοποιούν από το magnet link (εκτός φυσικά από το hash) είναι το τμήμα που δίνει το όνομα και το τμήμα που δίνει τον tracker.
επομένως δεν γίνεται να δοθούν magnet links χωρίς tracker γιατί θα είναι άχρηστα.

αυτό που λες ότι οι clients μπορούν να ξεκινήσουν μόνο με το hash ισχύει μόνο όταν ο client ήδη τρέχει άλλα torrent κι έχει ήδη γνωστά peers. Αν δεν έχει γνωστά peers τότε μόνο το hash δεν αρκεί.

Ax0R7aG0z
13-01-12, 20:54
Υπάρχουν DHT nodes που παρέχουν αυτές τις πληροφορίες.
Κάτι σαν τους superpeers του Gnutella.

aiolos.01
14-01-12, 03:38
Με blog post το γνωστό file-sharing site The Pirate Bay, ανακοίνωσε πως σταματάει 95366την υποστήριξη των trackers προσφέροντας πλέον από default Magnet links.

Δεν σταματάει. Κάνει default τα magnet. Άλλωστε το λέει παρακάτω. Στο μέλλον έχουν την πρόθεση να σταματήσουν.

nnn
14-01-12, 10:53
Θα σταματήσουν σε διάστημα 1 μήνα.

mobinmob
14-01-12, 15:44
αυτό που λες ότι οι clients μπορούν να ξεκινήσουν μόνο με το hash ισχύει μόνο όταν ο client ήδη τρέχει άλλα torrent κι έχει ήδη γνωστά peers. Αν δεν έχει γνωστά peers τότε μόνο το hash δεν αρκεί.
Μόλις το δοκίμασα στον Vuze και δουλεύει χωρίς να τρέχει κανένα άλλο torrent -και απ' όσο μπορώ να ξέρω χωρίς γνωστούς peers... Μάλιστα στο πεδίο που δέχεται URL αναφέρει:
Supports http, https, magnet links and raw hex infohash strings.
Παλιότερα το είχα δοκιμάσει και σε άλλους clients (π.χ. qbittorrent) και δούλευε. Το πρόβλημα είναι πως μπορεί να έχεις αποτυχίες στην αναζήτηση με αυτό τον τρόπο αν δεν υπάρχουν πολλοί peers για το torrent.

axrikar
15-01-12, 12:57
Take a look on this http://www.youhavedownloaded.com/

spstrouz
15-01-12, 16:45
Ενδιαφέρον και μας αφορά όλους μας αφού ΟΛΟΙ ¨) κατεβάζουμε

Φυσικά και όλοι κατεβάζουμε!! :oneup:

aroutis
16-01-12, 16:30
Ενδιαφέρον και μας αφορά όλους μας αφού ΟΛΟΙ ¨) κατεβάζουμε
Speak for yourself ;)

DSLaManiaC
16-01-12, 18:45
Σχεδον ΟΛΟΙ κατεβαζουΜΕ ή κατεβασαμε κάποτε.

alexgk
17-01-12, 03:13
Πως μπορώ να κατεβάσω με magnet link; Προσπάθησα από το pirate αλλά τίποτα. Έχω εγκατεστημένο το mtorrent. :sorry:

mchls
28-02-12, 21:22
Μάλιστα Κύριοι!

Μόλις περάσαμε στην μετά-torrent εποχή όσον αφορά το TPB!
Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε οποιοδήποτε torrent με περισσότερους από 10 seeders, διατίθεται ΜΟΝΟ σε magnet link!

Seitman
29-02-12, 22:12
Όχι απαραίτητα. "Κατέβασα" torrent με αρκετούς seeders με τον "κλασσικό" τρόπο γιατί δεν το ήθελα ολόκληρο και δεν είχα πρόβλημα.

no_logo
29-02-12, 22:14
Όχι απαραίτητα. "Κατέβασα" torrent με αρκετούς seeders με τον "κλασσικό" τρόπο γιατί δεν το ήθελα ολόκληρο και δεν είχα πρόβλημα.

και τι πρόβλημα έχεις με το magnet και εκεί μπορείς να κάνεις μερικό κατέβασμα

Seitman
29-02-12, 22:17
Ναι, αλλά αφού ξεκινήσει το "κατέβασμα", εκτός και αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που δεν τον βρήκα.

no_logo
29-02-12, 22:25
Ναι, αλλά αφού ξεκινήσει το "κατέβασμα", εκτός και αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που δεν τον βρήκα.

αποκλείεται
Αν υπάρχει ο τρόπος σε linux και ktorrent θα υπάρχει και στο λειτουργικό και το client που χρησιμοποιείς

Ορίστε και παράδειγμα. Κατεβάζω το magnet και μου ανοίγει παράθυρο για να επιλέξω τι θα κατεβάσω.


96804

Legal Disclaimer
Προφανώς δεν κατέβασα τίποτα γιατί δεν κατεβάζω παράνομο υλικό, μόνο δωρεάν και διανομές linux :p

Seitman
29-02-12, 22:27
Δεν βρήκα κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο μtorrent. Δεν πειράζει, δε θα σκάσω κιόλας με μια στο τόσο. :oneup:

no_logo
29-02-12, 22:28
Δεν βρήκα κάτι τέτοιο, τουλάχιστον στο μtorrent. Δεν πειράζει, δε θα σκάσω κιόλας με μια στο τόσο. :oneup:

αποκλείεται να μην υπάρχει πάντως
ψάξε αν είναι σε κανα faq ή αν είσαι τυχερός όλο και κάποιος θα σου πει

albatross
29-02-12, 22:31
Ναι, αλλά αφού ξεκινήσει το "κατέβασμα", εκτός και αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που δεν τον βρήκα.

Δεν υπάρχει ακόμα τέτοια δυνατότητα στο utorrent και ούτε προβλέπεται σύντομα.

Σχετικό θέμα...
http://forum.utorrent.com/viewtopic.php?id=113582

no_logo
29-02-12, 22:32
Δεν υπάρχει ακόμα τέτοια δυνατότητα στο utorrent και ούτε προβλέπεται σύντομα.

τρομερός client τότε
τι να πω πραγματικά
Δεν το περίμενα

λινουξαρα αγάπη μου

albatross
29-02-12, 22:44
τρομερός client τότε
τι να πω πραγματικά
Δεν το περίμενα

λινουξαρα αγάπη μου

Όντως... οι απαντήσεις του admin είναι για γέλια.
Δεν ξέρω αν ο deluge υποστηρίζει επιλογή αρχείων εξ' αρχής.

sportis
01-03-12, 11:05
ρε παιδια επειδη καποιοι ημαστε και λιγακι ασχετοι και εγω το μονο που κανω ειναι να πηγαινω στην αναζητηση του site να γραφω αυτο που θελω μετα να παταω get this torrent και αυτοματα μου ανοιγε το μtorrent και κατεβαινε... τωρα τι διαφορα θα εχει???:hmm::sorry:

aton
17-04-12, 12:16
Take a look on this http://www.youhavedownloaded.com/

σε εμένα πάντως δεν δούλεψε: μου έβγαλε κάποια τελείως άσχετα πράγματα ότι και καλά τα έχω κατεβάσει. Και είναι λογικό άλλωστε: την ip που έχω τώρε την έχω το πολύ 2 μέρες, ποιός ξέρει ποιός την είχε τότε; (απάντηση: προφανώς ο ISP...)

aton
17-04-12, 12:20
ρε παιδια επειδη καποιοι ημαστε και λιγακι ασχετοι και εγω το μονο που κανω ειναι να πηγαινω στην αναζητηση του site να γραφω αυτο που θελω μετα να παταω get this torrent και αυτοματα μου ανοιγε το μtorrent και κατεβαινε... τωρα τι διαφορα θα εχει???:hmm::sorry:

Διάβασε εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/threads/601868-To-Pirate-Bay-%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-torrent-%CF%83%CE%B5-magnet-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%82

και θα σου λυθούν οι απορίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.