PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανανεωση διπλωματος οδηγησης



Σελίδες : [1] 2 3

cool11
18-01-12, 09:46
Ξερει κανεις πως μπορω ευκολα να κανω μια ανανεωση στο διπλωμα οδηγησης;
Εχω το γνωστο 'ροζ' ευρωπαϊκο, αλλα θελω να προσθεσω οτι μπορω να οδηγω και χωρις γυαλια, και επιπλεον εμαθα οτι πλεον ειναι 'πλαστικο' το διπλωμα, γιατι το υπαρχον ροζ αρχιζει και ξεθωριαζει μεσα η εκτυπωση.

Χρειαζεται χρηματα; Γινεται απο ΚΕΠ? Ποσες μερες? Χαρτια τι χρειαζεται;
Κατι αλλο?(πχ γιατρος κλπ)

Αν θελει μανουβρα πχ γιατρο κλπ θα το αφησω ως εχει, και αν θελει τιποτε τρελα χρηματα-παραβολα παλι ισως το αφησω, αλλα ετσι κι αλλιως πειτε μου να ξερω και το σκεφτομαι επειτα.

sa1901
18-01-12, 10:50
Αντικατάσταση παλαιάς άδειας οδήγησης με νέου τύπου (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=372&id=&tid=372)

cool11
18-01-12, 13:21
Αντικατάσταση παλαιάς άδειας οδήγησης με νέου τύπου (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=372&id=&tid=372)

Thanks. :)

138 ευρω βλεπω, για μια αντικατασταση. Μαλλον θα φαει ακυρο...

tendril
18-01-12, 13:22
Εβγαλα πριν ενα μηνα.Οτι γραφει το λινκ του φιλου μονο θελει κ 3 ευρω παραβολο απο αγροτικη.Κανενα γιατρο.2 επισκεψεις σε τραπεζες δλδ κ 2 στα ΚΕΠ.Μια για αιτηση κ μια για παραλαβη.Εκανε ενα μηνα να μου ερθει.Μικρο χρονικο διαστημα για Ελλαδα.

30 εθνικη+3 αγροτικη +10 φωτο =43ευρω


ΥΓ τα γυαλια δεν ηξερα οτι πρεπει να τα 'δηλωσεις'

cool11
18-01-12, 13:29
Το ποσο των 108 ευρω που λεει ως κόστος τότε τι ειναι;

tendril
18-01-12, 13:31
Το ποσο των 108 ευρω που λεει ως κόστος τότε τι ειναι;

λεει 0 εως 108.
λεει για 2 παραβολα των 45 ΕΑΝ δεν ισχυει η αδεια.

Εγω τοσα πληρωσα κ τοσα θα πληρωσεις κ συ.

biller
18-01-12, 13:42
Τον Οκτώβριο παρέδωσα στο ΚΕΠ τα χαρτιά μου για ανανέωση και μου είπαν να περάσω αρχές του χρόνου να παραλάβω.
Πήγα πριν μια βδομάδα και μου είπε οτι ακόμα δεν της έχουν φέρει αυτών που έδωσαν τον Αύγουστο.
Την καλημέρισα της είπα και καλό πασχα (τοτε μου ειπε να περάσω) και έφυγα.
Αν το ήξερα θα πήγαινα στο υπουργείο και δεν θα χρειαζόταν να κυκλοφορώ με φωτοτυπίες 5 μήνες.

Κοντά στα 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

εδιτ
+30 η πλαστική κάρτα
+~10 παράβολο ΟΓΑ απο εφορία

tendril
18-01-12, 13:52
Παρατηρήσεις
Δικαιολογητικό 3: Αν δεν ισχύει η προς αντικατάσταση άδεια οδήγησης πρέπει να προσκομιστούν και τα δικαιολογητικά:
α) πιστοποιητικά υγείας παθολόγου και οφθαλμιάτρου, συμβεβλημένων με την αρμόδια Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών ή πρακτικό ΔΙΕ, κατά περίπτωση (απαιτούνται δύο παράβολα των 45 €, υπέρ του ειδικού λογαριασμού του ν.δ. 638/1970, από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδας και 4 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.
β) Αποδεικτικό Δημοσίου Ταμείου για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορών υπέρ τρίτων, των 18 ευρώ.


Τα 108(2*45+18) ευρω ειναι αν ΔΕΝ ισχυει η αδεια ή δεν ειναι ευδιακριτα τα στοιχεια λογω παλαιοτητας κλπ.
Επαναλαμβανω....εγω αλλαξα το ροζ 'βιβλιο' πριν 1 μηνα κ μου κοστισε 43 ευρω μαζι με φωτο.Αν εχεις προσφατες φωτο διαβατηριου θα σου βγει 33 ευρω.

cool11
18-01-12, 14:07
Απο τη στιγμη που τα υποβαλλεις στο ΚΕΠ, καταθετεις εκει και το παλιο διπλωμα ή οχι;
Εισαι με το παλιο διπλωμα μεχρι να ερθει το νέο;

tendril
18-01-12, 14:21
Απο τη στιγμη που τα υποβαλλεις στο ΚΕΠ, καταθετεις εκει και το παλιο διπλωμα ή οχι;
Εισαι με το παλιο διπλωμα μεχρι να ερθει το νέο;

Ναι κι στα δυο - με καλεσαν να παραδωσω το παλιο και την επομενη να παω να παρω το καινουριο.

cool11
18-01-12, 14:38
Σου ηρθε στο σπιτι ή πηγες στο κεπ να το παραλαβεις;

tendril
18-01-12, 15:01
Απο ΚΕΠ το παραλαμβανεις και εκει παραδιδεις και το παλιο.
Εμενα με πηραν τηλεφωνο οταν ηταν να το παραλαβω, αλλα μενω σε περιοχη που εχει λειτουργικοτατο και εξυπηρετικοτατο ΚΕΠ (στο Ωραιοκαστρο, Θεσ/νικης)!

cool11
18-01-12, 15:06
Καλα, φανταζομαι σε αλλα κεπ πρεπει να περνας καθε λιγο απο εκει...
ή τηλεφωνο αν και οποτε σηκωνουν.
Εξυπηρετικα τα Κεπ σαν δομη, οταν ειναι και εξυπηρετικοι οι υπαλληλοι, αλλιως, σε τρωει ο ποδαροδρομος...

........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 2 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

----
Δηλαδη για να καταλαβω, αν θελω να γραψω και για οδηγηση χωρις γυαλια (οχι με γυαλια που ελεγε η παλια αδεια), πρεπει να παω σε οφθαλμιατρο και τι να κανω? Ζητω απο αυτον πιστοποιητικο ειδικο για αδεια οδηγησης και τι πληρωνω εξτρα? (περα απο τον γιατρο) Πρεπει ο γιατρος να ειναι συμβεβλημενος με υπ.μεταφορων ή εοππυ κλπ;

tendril
18-01-12, 15:18
Λεπτομερειες για οφθαλμιατρο δεν ξερω - ουτε ηξερα οτι χρειαζεται να δηλωσεις γυαλια αλλα μπορεις να ρωτησεις στα ΚΕΠ.Καλυτερα απο το να μπλεκεις με γιατρους κ εξτρα χρημα βγαλε το καινουριο κ κρατα τα γυαλια...ειναι σοφιστικε!:rofl:

achatzak
18-01-12, 15:49
Σε περίπτωση που τώρα δεν χρειάζεται να οδηγείς με γυαλιά (πχ. έκανες laser και το διόρθωσες) μπορείς αν δεν θέλεις να αλλάξεις το δίπλωμα να οδηγήσεις χωρίς γυαλιά αρκεί να έχεις ένα ζευγάρι μέσα στο αυτοκίνητο σου και σε περίπτωση ελέγχου λες ότι φοράς φακούς επαφής και τελειώνεις. (υπάρχει νόμος ότι όταν φοράς γυαλιά πρέπει να έχεις και δεύτερο ζευγάρι μαζί σου).

Manolis_karas
18-01-12, 18:34
...ΥΓ τα γυαλια δεν ηξερα οτι πρεπει να τα 'δηλωσεις'
Τα δηλώνει οφθαλμίατρος στο χαρτί της εξέτασης.

apd
22-01-12, 00:13
Με ενημέρωσαν ότι αν δηλώσεις ότι δε φοράς πια γυαλιά, σου ζητάνε επανεξέταση κάθε χρόνο. Μην το πάρεις τοις μετρητοίς, αλλά ψάξ' το λίγο παραπάνω...

cool11
09-04-14, 14:21
Παιδια, μηπως κανενας εκανε ανανεωση προσφατα, να πει τι χρειαζεται?
Χρηματα, παραβολα, διαδικασια.
Ελπιζω το κοστος ανανεωσης να επεσε...

- - - Updated - - -

Εντωμεταξυ πλεον υπαρχουν οπως διαβαζω, και νεες υπηρεσιες με ηλεκτρονικα παραβολα.
Αλλα το βασικο θεμα ειναι κυριως το κοστος.
Και τι αλλη χαρτουρα θελει, γιατι πχ αν θελει και χαρτια και απο γιατρους, θες κι εκει κι αλλα λεφτα.

tzelen
09-04-14, 15:13
Η μητέρα μου που ανανέωσε πρόσφατα έδωσε 108€, αλλά ήθελε και γιατρούς κτλ λόγω ηλικίας.

cool11
09-04-14, 19:31
Προσπαθω να καταλαβω, πλεον, τι χρειαζεται.
Μπορειτε να με βοηθησετε?
Παω λοιπον εδω
http://www.yme.gr/index.php?tid=282

ΕΡΩΤΗΣΗ 1
Εγω που δεν εχω θεμα ηλικιας, θελω 'Αντικατασταση', όχι 'Ανανεωση', σωστα?
Αρα παω εκει που εχει κωδικο 02.12, ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΤΥΠΟΥ ΑΔΕΙΑΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ
Καλα τα λεω?
και παω μετα εδω
https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=267357B566283C30!183&ithint=file%2c.pdf&app=WordPdf&wdo=2&authkey=!AERRGSVijk_8lwg
Ετσι ειναι?

ΕΡΩΤΗΣΗ 2
Και παω και καταθετω
1) την αιτηση αυτη
2) μια φωτο
3) 30 ευρω
και τελειωσα?????
Το 30 ευρω το αγοραζω ηλεκτρονικα απο εδω?
(το σωστο επελεξα???????) (μην αγορασω λαθος παραβολο!)
137851

ΕΡΩΤΗΣΗ 3
Η διαδικασια, δηλαδη η υποβολη των χαρτιων-παραβολου, μπορει να γινει και σε ΚΕΠ, ή μονο σε Δ/νση Συγκοινωνιων? Και η παραλαβη επισης;

ΕΡΩΤΗΣΗ 4
Αν τη διαδικασια μου την κανει αλλος αντι για μενα, αρκει που τον οριζω ως 'εκπροσωπο' πανω στην αιτηση, ή θελει και εξτρα εξουσιοδοτηση;

ΕΡΩΤΗΣΗ 5
Το νέο δίπλωμα που εκδιδεται, είναι πλέον σε πλαστική κάρτα, και με λατινικους χαρακτηρες-για χρήση και στο εξωτερικο; Εχουν καταργηθει οριστικά τα 'ροζ' χαρτινα;

ΕΡΩΤΗΣΗ 6
'Μία (1) πρόσφατη φωτογραφία τύπου διαβατηρίου'
Εχω μια που απο τις παραπανισιες που μου εδωσε ο φωτογραφος οταν εβγαλα διαβατηριο.

ΕΡΩΤΗΣΗ 7
Δεν υπαρχει θεμα να φανταστω με αλλαγη δ/νσης κατοικιας. Θα γραφει πλεον αυτη που θα δηλωσω στην αιτηση;


-------------------
Οποιος ξερει καποια ή ολες απο τις παραπανω ερωτησεις, ας πει, γιατι θελω αν ειναι οντως μικρο το κοστος, να προχωρησω αμεσα.

sdikr
09-04-14, 20:32
ερώτηση 6, όταν λέμε πρόσφατη εννοεί ακριβώς αυτό και θέλει να είναι διαβατηρίου, οπότε πάνε βγάλε αλλιώς θα σου το κόψουν
Μην κάνεις τον κόπο να τις πάρεις όλες μαζί, θα τις στείλουν και θα σου ακυρώσουν την αίτηση κάθε φόρα

ερώτηση 5, ναι είναι σαν πιστωτική κάρτα

Ερώτηση 4, ή θα πας εσύ ή θα πάει σχολή οδηγών, όχι μπαμπάς, συγγενείς κλπ


Ερώτηση 3 εως 1 δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, γιατί δεν την κάνεις με μια σχολή οδηγών να τελειώνεις; θα γλυτώσεις το τρέξιμο

cool11
09-04-14, 20:42
thanks για τις απαντησεις.
Τωρα να σου πω οτι δεν ηξερα οτι οι σχολες οδηγων ασχολουνται και με εκδοση αδειων οδηγησης, ισως δεν το πιστεψεις...
Αν γινεται στο κεπ η δουλεια ισως την κανω και μονος. Αν θελει αυτοπροσωπως και πρωινα...
Η σχολη οδηγων ποσο χρεωνει εξτρα δικη της αμοιβη για να την κανει τη δουλεια;

Παντως δεν αναφερθηκε πριν κανεις σε αυτη τη λυση της 'σχολης οδηγων'.

---

Οποιος ξερει για τις αλλες παραπανω ερωτησεις, ας πει.

euri
09-04-14, 20:51
Εγώ είχα κάνει τη διαδικασία σε ΚΕΠ (σχεδόν πριν τρία χρόνια).

cool11
10-04-14, 21:45
Οντως κι εγω παρατηρησα οτι μες την αιτηση κανει αναφορα στα κεπ, οποτε λογικα αναλαμβανουν τη διαδικασια.

- - - Updated - - -

Ας πει τουλαχιστον καποιος αν οντως καλα καταλαβαινω και υπολογιζω, οτι αυτο που χρειαζομαι ονομαζεται 'αντικατασταση' (και οχι ανανεωση), και κοστιζει 30 ευρω...
Οχι τιποτε αλλο, μη βγαλω λαθος παραβολο και παει στραφι.

nyannaco
11-04-14, 08:03
Αν είναι αν το κάνεις σε ΚΕΠ, το ασφαλέστερο είναι να πας εκεί και να ρωτήσεις τί ακριβώς ζητάνε.

vasilimertzani
11-04-14, 10:02
Με ενημέρωσαν ότι αν δηλώσεις ότι δε φοράς πια γυαλιά, σου ζητάνε επανεξέταση κάθε χρόνο. Μην το πάρεις τοις μετρητοίς, αλλά ψάξ' το λίγο παραπάνω...

ναι ετσι ειναι.Θεωρουν την επεμβαση προσωρινη και ισχυει η αδεια προσωρινα για επανεξεταση.
Ελληνικο δαιμονιο.

cool11
11-04-14, 10:44
Αν είναι αν το κάνεις σε ΚΕΠ, το ασφαλέστερο είναι να πας εκεί και να ρωτήσεις τί ακριβώς ζητάνε.

Ναι σε ΚΕΠ θα παω, απλα θα θελα να εχω και το παραβολο ετοιμο στο χερι, για να παω στο ΚΕΠ ετοιμος, ωστε να παω στο ΚΕΠ 2 φορες, μια να παω τα χαρτια, και μια να παραλαβω.
Και να μην αναγκαστω να παω 3 φορες, μια να παω να ρωτησω, μια να παω τα χαρτια, και μια να παω να παραλαβω.
Αν ξερει καποιος οτι οντως μιλαμε για περιπτωση 'αντικαταστασης' και οχι 'ανανεωσης' και οτι ειναι το 30ευρω παραβολο, ας το πει να το τυπωσω-πληρωσω, και να μπορεσω να παω κομπλε στα ΚΕΠ.

euri
11-04-14, 13:49
Πάρε τηλέφωνο στο ΚΕΠ, αντί να πας αυτοπροσώπως για την ερώτηση.

cool11
11-04-14, 23:38
Πηρα στο τηλεφωνικο κεντρο των ΚΕΠ (κεντρικο)-1500, και ειναι εκτος λειτουργιας!!!!!!!!!!!!!!

Βρηκα χρησιμες πληροφοριες εδω
http://www.diekpereoseis.gr/diploma-odigisis-neou-typou
(αν εξαιρεσει κανεις τις πληροφοριες που λενε να τους αναθεσεις τη δουλεια)

Και αφου πηγα να παρω το e-paravolo
το εξεδωσα μεν, αλλα ηθελα να το πληρωσω ηλεκτρονικα να ειμαι ετοιμος. Αμ δε.
Το taxis δινει τα ρεστα του
137964

Και ρωτω: τωρα τι κανω;
Θα παω στο Κεπ, και διχως να εχω πληρωμενο το παραβολο, προχωρα η αιτηση;
Ή πρεπει να πληρωθει, και μετα να τους παω οτι πληρωθηκε?
Ή θα το δουν αυτοι στο συστημα αυτοματα;

blade_
12-04-14, 00:35
το 1500 δε δουλευει εδω και χρονια.η @ ηταν οτι πριν καποιο καιρο,επαιρνες και σε ειχε στην αναμονη κανονικα!

cool11
24-04-14, 08:47
Καλα ρε παιδια, ποσο καιρο παιρνει η ολη διαδικασια;
Πανε 2 βδομαδες που κατεθεσα τα χαρτια στο ΚΕΠ. Σημερα τηλεφωνησα και μου λενε 'αργουν συνηθως, στα κεντρικα περιμενουν να μαζευτουν διαφορες περιπτωσεις και μετα μας τα στελνουν' και κατι τετοια.
Να υπολογιζω γυρω στον μηνα λοιπον;

Κι επισης, με τι τροπο, αριθμο κλπ, μπορω εγω να παρακολουθω την πορεια της ανανεωσης online?
Δεν μου εδωσαν τιποτε οταν κατεθεσα την αιτηση.

djuan1988
24-04-14, 20:00
Καλα ρε παιδια, ποσο καιρο παιρνει η ολη διαδικασια;
Πανε 2 βδομαδες που κατεθεσα τα χαρτια στο ΚΕΠ. Σημερα τηλεφωνησα και μου λενε 'αργουν συνηθως, στα κεντρικα περιμενουν να μαζευτουν διαφορες περιπτωσεις και μετα μας τα στελνουν' και κατι τετοια.
Να υπολογιζω γυρω στον μηνα λοιπον;

Κι επισης, με τι τροπο, αριθμο κλπ, μπορω εγω να παρακολουθω την πορεια της ανανεωσης online?
Δεν μου εδωσαν τιποτε οταν κατεθεσα την αιτηση.


Επειδή θέλω και εγώ να το αλλάξω ρώτησα συγγενή μου που δουλεύει στο συγκοινωνιών και μου είπε ότι χρειάζεται μια εβδομάδα, γιατί βγαίνουν κεντρικά και όχι από τα τοπικά γραφεία.

Αυτό βέβαια ισχύει για την περιοχή των Γιαννιτσών.

dimitris.taxideytis
24-04-14, 20:13
Καλα ρε παιδια, ποσο καιρο παιρνει η ολη διαδικασια;
Πανε 2 βδομαδες που κατεθεσα τα χαρτια στο ΚΕΠ. Σημερα τηλεφωνησα και μου λενε 'αργουν συνηθως, στα κεντρικα περιμενουν να μαζευτουν διαφορες περιπτωσεις και μετα μας τα στελνουν' και κατι τετοια.
Να υπολογιζω γυρω στον μηνα λοιπον;

Κι επισης, με τι τροπο, αριθμο κλπ, μπορω εγω να παρακολουθω την πορεια της ανανεωσης online?
Δεν μου εδωσαν τιποτε οταν κατεθεσα την αιτηση.

Συνηθως κανει 20 ημερες.
Εαν εχει εκδοθει απο τμημα συγκοινωνιων που ειναι σε αλλη περιοχη απο αυτη που υπεβαλλες τα χαρτια σου κανει αρκετα περισσοτερο λογω διασταυρωσης φακελων.
Γνωστος μου εκανε ΠΕΙ για το Γ που ειχε,τον Νοεμβριο στη Θεσσαλονικη οπου το ειχε εκδοσει,αλλα επειδη το Β ειχε εκδοθει στις Σερρες παρελαβε το διπλωμα του τον Μαρτιο λογω διασταυρωσης φακελων.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
Οσοι εχουν διπλωμα για παπακι-αυτα τα χαρτινα που εβγαιναν απο την Τροχαια- απο την νεα χρονια το χανουν.
Πρεπει μεσα στο 2014 να το περασουν στο διπλωμα τους(διχως εξετασεις).
Εαν πανε μεσα στο 2015 θα υποχρεωθουν να περασουν εξετασεις.

cool11
29-04-14, 17:57
Τελικα υπαρχει τροπος να παρακολουθησω ηλεκτρονικα την πορεία/εξελιξη της ανανέωσης του διπλωματος οδηγησης;
Μπορει καποιος να μου πει, πως, απο που, και τι χρειαζεται για να το κανω;

sdikr
29-04-14, 18:52
Τελικα υπαρχει τροπος να παρακολουθησω ηλεκτρονικα την πορεία/εξελιξη της ανανέωσης του διπλωματος οδηγησης;
Μπορει καποιος να μου πει, πως, απο που, και τι χρειαζεται για να το κανω;

το google δεν το ξέρεις; :p

http://ns2.yme.gov.gr:16010/

cool11
29-04-14, 19:19
το google δεν το ξέρεις; :p

http://ns2.yme.gov.gr:16010/

ευχαριστω!

cool11
04-05-14, 16:55
Ωραιοι οπως παντα στην ελλαδα...
Για τις αστυνομικες ταυτοτητες, οι 3-5 μερες που απαιτουνται για την εκδοσή τους θεωρουνται 'πολλές', και θα τις περιορισουν.
http://www.zougla.gr/greece/article/taftotites-me-diadikasia-fast-track
Η ταυτότητα, ενα τοσο σημαντικο εγγραφο που ειναι και το πρώτιστο για καθε πολιτη, βγαινει εντος 5μερου, και θα το κανουν να βγαινει αυθημερον.

Για το διπλωμα οδηγησης(που ειναι πιο δευτερευον σε σχεση με την ταυτοτητα, και θα επρεπε να βγαινει ευκολοτερα/γρηγοροτερα) που εχω αιτηθει ανανεωση, κλεινω ένα μήνα, και έχει ο θεός...
Δεν διαβασα γι'αυτο να σκεφτονται καμια αναδιοργανωση να μειωθουν οι μερες.
Για την ταυτοτητα 3-5 μερες ειναι πολλες, και θα το κανουν αυθημερον. Για το διπλωμα ο ενας μηνας ειναι φυσιολογικος, δεν τρεχει τιποτε...

Revolution
06-05-14, 11:23
Λίγο off ερώτηση αλλά τι κόστος έχει πάνω κάτω αυτήν την εποχή το διπλωμα αυτοκινήτου για κάποιον που έχει δίπλωμα μηχανής 10χρόνια+ ?

sdikr
06-05-14, 11:26
Λίγο off ερώτηση αλλά τι κόστος έχει πάνω κάτω αυτήν την εποχή το διπλωμα αυτοκινήτου για κάποιον που έχει δίπλωμα μηχανής 10χρόνια+ ?


Που είχα ρωτήσει πρόσφατα, με τα υποχρεωτικά μαθήματα κλπ 460 ευρώ, επέκταση απο οτι Α και να έχεις

Revolution
06-05-14, 11:45
Τζάμπα πράμα :p

tzelen
08-05-14, 11:17
Λίγο off ερώτηση αλλά τι κόστος έχει πάνω κάτω αυτήν την εποχή το διπλωμα αυτοκινήτου για κάποιον που έχει δίπλωμα μηχανής 10χρόνια+ ?

Πφφφ γατάκι, δες τον Μπούκουρα, δεν έβγαλε ποτέ. Fight the system, fight the power λέμε.

cool11
08-05-14, 11:46
Με πηραν τηλεφωνο απο το ΚΕΠ, εχει ερθει το νεο διπλωμα, αλλα τωρα πρεπει εγω να τους παω το παλιο, και αυτοι να πανε στην Δ/νση συγκοινωνιων, και να κανουν καποιες ενεργειες ακομη, και μετα θα μου πουν να παω να παραλαβω το καινουριο.

Ρωτησα ομως, πως θα ειμαι καλυμενος στο μεσοδιαστημα, απο τη στιγμη που θα δωσω το παλιο και θα περιμενω να παρω το καινουριο και δεν πηρα μια σαφη απαντηση, μονο μου ειπε ο υπαλληλος του κεπ, οτι δεν θα αργησει, οτι θα παει την επομενη εργασιμη στην Δ/νση συγκοινωνιων να το κανει κλπ.

Να τους παω το παλιο διπλωμα, αλλα ξερει καποιος να μου πει, να ειμαι και εγω καλυμενος, μη με σταματησει καμια αστυνομια και ψαχνομαστε;

Μια φωτοτυπια του παλιο ισχυει; Ενα screenshot απο το site που δειχνει την πορεια για την εκδοση;
Φυσικα να τους πω οτι το εδωσα στο κεπ για να παρω το καινουριο, αλλα τι να κανω για να μην μπλεξω;

sdikr
08-05-14, 12:27
Με πηραν τηλεφωνο απο το ΚΕΠ, εχει ερθει το νεο διπλωμα, αλλα τωρα πρεπει εγω να τους παω το παλιο, και αυτοι να πανε στην Δ/νση συγκοινωνιων, και να κανουν καποιες ενεργειες ακομη, και μετα θα μου πουν να παω να παραλαβω το καινουριο.

Ρωτησα ομως, πως θα ειμαι καλυμενος στο μεσοδιαστημα, απο τη στιγμη που θα δωσω το παλιο και θα περιμενω να παρω το καινουριο και δεν πηρα μια σαφη απαντηση, μονο μου ειπε ο υπαλληλος του κεπ, οτι δεν θα αργησει, οτι θα παει την επομενη εργασιμη στην Δ/νση συγκοινωνιων να το κανει κλπ.

Να τους παω το παλιο διπλωμα, αλλα ξερει καποιος να μου πει, να ειμαι και εγω καλυμενος, μη με σταματησει καμια αστυνομια και ψαχνομαστε;

Μια φωτοτυπια του παλιο ισχυει; Ενα screenshot απο το site που δειχνει την πορεια για την εκδοση;
Φυσικα να τους πω οτι το εδωσα στο κεπ για να παρω το καινουριο, αλλα τι να κανω για να μην μπλεξω;

Μπορείς να πας να το παραλάβεις εσύ απο το υπουργείο, αλλιώς όχι δεν είσαι καλυμμένος ανάλογα σε τι όργανο θα πέσεις

cool11
08-05-14, 13:07
Ειναι αδυνατον να παω να κανω εγω τις διαδικασιες.
Μαλλον θα 'ρισκαρω' να ειμαι μια μερα χωρις διπλωμα.

euri
08-05-14, 13:09
Όταν είχα ζητήσει την αλλαγή διπλώματος, έβγαλαν μια φωτοτυπία του παλιού στο ΚΕΠ, την επικύρωσαν και μου είπαν να την έχω μαζί μου για περίπτωση ελέγχου.

cool11
08-05-14, 13:10
Όταν είχα ζητήσει την αλλαγή διπλώματος, έβγαλαν μια φωτοτυπία του παλιού στο ΚΕΠ, την επικύρωσαν και μου είπαν να την έχω μαζί μου για περίπτωση ελέγχου.

Ναι, σωστη σκεψη, θα το κανω. :) Να εχω κατι στα χερια μου τουλαχιστον.

dimitris.taxideytis
08-05-14, 13:38
Ναι, σωστη σκεψη, θα το κανω. :) Να εχω κατι στα χερια μου τουλαχιστον.
Κανονικα θεωρειται παραποιηση δημοσιου εγγραφου η φωτοτυπια.
Εαν η διαδικασια γινει μεσω τμηματος Συγκοινωνιων εκδιδουν υπηρεσιακο σημειωμα.
Καθε 5 χρονια κανω ανανεωση και παντα μου δινουν υπηρεσιακο σημειωμα.
Φετος μονο δεν μου εδωσαν, με αφησαν να κρατησω το διπλωμα μεχρι να ληξει και εαν μεχρι τοτε δεν εκδοθει το καινουριο, θα μου δωσουν σημειωμα....

ntoremi
08-05-14, 14:15
Κανονικα θεωρειται παραποιηση δημοσιου εγγραφου η φωτοτυπια.
Εαν η διαδικασια γινει μεσω τμηματος Συγκοινωνιων εκδιδουν υπηρεσιακο σημειωμα.
Καθε 5 χρονια κανω ανανεωση και παντα μου δινουν υπηρεσιακο σημειωμα.
Φετος μονο δεν μου εδωσαν, με αφησαν να κρατησω το διπλωμα μεχρι να ληξει και εαν μεχρι τοτε δεν εκδοθει το καινουριο, θα μου δωσουν σημειωμα....

Η φωτοτυπια ειναι παραποιηση δημοσιου εγγραφου;;; σε ποιο παραλληλο συμπαν;;;
Και τοτε τα επικυρωμενα φωτοαντιγραφα που σωρηδον βγαζει/ζητα το δημοσιο τι ειναι;;; Και ο υπαλληλος του ΚΕΠ που επικυρωνει αντιγραφα τι ειναι;; συνενοχος στην πλαστογραφια;;; Να σκεφτομαστε τι λεμε καλυτερα...
Επιτρεπεται κανονικοτατα να το βγαλεις φωτοτυπια και να το επικυρωσεις.

dimitris.taxideytis
08-05-14, 14:40
Ως επικυρωμένη φωτοτυπία είναι έγκυρη. Ως αποδεικτικό κατοχής "ενεργής" άδειας οδήγησης δεν είναι έγκυρη.
Γιατι μπορει εσυ να εχεις επικυρωσει φωτοτυπια και μετα να σου αφαιρεσαν το διπλωμα.
Ο αστυνομικος που κανει τον ελεγχο δεν μπορει να γνωριζει τι συμβαινει, γι'αυτο εκδιδεται το υπηρεσιακο σημειωμα που λεει για ποιο λογο δεν εχεις γνησιο διπλωμα μαζι σου.

Edit: Αντίγραφα αδειών οδήγησης επικυρώνονται από όλες τις διοικητικές αρχές και τα Κ.Ε.Π. Επιβάλλεται, όμως, να ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι ότι τα ακριβή αντίγραφα αδειών οδήγησης, δεν έχουν νομική ισχύ άδειας οδήγησης και επομένως, δεν δίνουν στο κάτοχό τους το δικαίωμα να οδηγεί με αυτά (αριθ. 1083343/ 1076/ 0006Δ/ 2.9.2005 έγγραφό μας και επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. ΔΙΣΚΠΟ/Φ22/5583/22.3.2005 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.ΔΔ.Α).

vasilimertzani
08-05-14, 15:03
Ως επικυρωμένη φωτοτυπία είναι έγκυρη. Ως αποδεικτικό κατοχής "ενεργής" άδειας οδήγησης δεν είναι έγκυρη.
Γιατι μπορει εσυ να εχεις επικυρωσει φωτοτυπια και μετα να σου αφαιρεσαν το διπλωμα.
Ο αστυνομικος που κανει τον ελεγχο δεν μπορει να γνωριζει τι συμβαινει, γι'αυτο εκδιδεται το υπηρεσιακο σημειωμα που λεει για ποιο λογο δεν εχεις γνησιο διπλωμα μαζι σου.

Edit: Αντίγραφα αδειών οδήγησης επικυρώνονται από όλες τις διοικητικές αρχές και τα Κ.Ε.Π. Επιβάλλεται, όμως, να ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι ότι τα ακριβή αντίγραφα αδειών οδήγησης, δεν έχουν νομική ισχύ άδειας οδήγησης και επομένως, δεν δίνουν στο κάτοχό τους το δικαίωμα να οδηγεί με αυτά (αριθ. 1083343/ 1076/ 0006Δ/ 2.9.2005 έγγραφό μας και επισυναπτόμενο σε αυτό αριθ. ΔΙΣΚΠΟ/Φ22/5583/22.3.2005 έγγραφο του ΥΠ.ΕΣ.ΔΔ.Α).
μα στο επικυρωνει για ενα ακριβως λογο.Να στο κρατησει να στο στειλει πισω για αντικατασταση.Πως να σου αφαιρεσουν το διπλωμα μετα αφου δεν το χεις στα χερια σου??
Αυτος ο νομος που παραθετεις ειναι για το λογο που ανεφερες πιο πανω .

@ ADSLgr.com All rights reserved.