PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είδους θέρμανση χρησιμοποιείτε?

Σελίδες : 1 [2] 3 4

bluesattack
28-02-12, 02:53
θερμοσυσωρευτες (πυροτουβλα)

21706
28-02-12, 08:44
Διαιρούν το ποσό που έκαψες π.χ. σε 55 μέρες με το σύνολο των ημερών, και πολλαπλασιάζουν (τον μέσο όρο ανά ημέρα δηλαδή) με 30 ή 31 για να υπολογίσουν τον μήνα.

Μάλλον εννοούν ότι αν αυτές οι 55 μέρες είναι πχ οι 10 τελευταίες
μέρες του Φλεβάρη, οι 31 μέρες του Μάρτη και οι 14 πρώτες μέρες
του Απρίλη, πολλαπλασιάζουν τον μέσο όρο επί 10, 31, 14.
Το γιατί το κάνουν αυτό εξηγείται παρακάτω:
«Ο συντελεστής μετατροπής, που εμφανίζεται στο λογαριασμό σας,
μετατρέπει τα κυβικά μέτρα (m3) φυσικού αερίου σε kWh και εκφράζει
το ενεργειακό περιεχόμενο τους.
Ο συντελεστής μετατροπής μεταβάλλεται κάθε μήνα σύμφωνα με
μετρήσεις που γίνονται στους σταθμούς παραλαβής του φυσικού αερίου.»

Θα μπορούσαν βέβαια να μας εξηγήσου και το γιατί ο συντελεστής μετατροπής
μεταβάλλεται, και μάλιστα κάθε μήνα και όχι πχ κάθε δύο μήνες ή κάθε 40 μέρες,
αλλά ας μην έχουμε και πολλές απαιτήσεις...

nyannaco
28-02-12, 08:48
Ο μετρητής του αερίου μετράει όγκο (κυβικά μέτρα). Η ΕΠΑ χρεώνει με βάση την ενέργεια (kWh). H σύνθεση του αερίου δεν είναι σταθερή, αλλά μεταβάλλεται ανάλογα με την προέλευσή του (δεν ξέρω αν υπεισέρχεται και άλλος διαφοροποιός παράγων), οπότε η αναλογία kWh/m³ δεν είναι σταθερή. Η ΕΠΑ χρησιμοποιεί λοιπόν ένα μέσο συντελεστή kWh/m³ που ίσχυε για το μήνα Ιανουάριο, π.χ., και χρεώνει τα kWh πολλαπλασιάζοντας τα καταναλωθέντα m³ του Ιανουαρίου επί αυτό το συντελεστή, και χρεώνει τα kWh που προκύπτουν. Ο συντελεστής αλλάζει από μήνα σε μήνα, γι΄'αυτό στο λογαριασμό υπάρχει μία γραμμή ανά μήνα.

Edit: γράφαμε ταυτόχρονα με τον 21706.

tsavman
28-02-12, 10:55
Μάλλον εννοούν ότι αν αυτές οι 55 μέρες είναι πχ οι 10 τελευταίες
μέρες του Φλεβάρη, οι 31 μέρες του Μάρτη και οι 14 πρώτες μέρες
του Απρίλη, πολλαπλασιάζουν τον μέσο όρο επί 10, 31, 14.
Το γιατί το κάνουν αυτό εξηγείται παρακάτω:
«Ο συντελεστής μετατροπής, που εμφανίζεται στο λογαριασμό σας,
μετατρέπει τα κυβικά μέτρα (m3) φυσικού αερίου σε kWh και εκφράζει
το ενεργειακό περιεχόμενο τους.
Ο συντελεστής μετατροπής μεταβάλλεται κάθε μήνα σύμφωνα με
μετρήσεις που γίνονται στους σταθμούς παραλαβής του φυσικού αερίου.»

Θα μπορούσαν βέβαια να μας εξηγήσου και το γιατί ο συντελεστής μετατροπής
μεταβάλλεται, και μάλιστα κάθε μήνα και όχι πχ κάθε δύο μήνες ή κάθε 40 μέρες,
αλλά ας μην έχουμε και πολλές απαιτήσεις...

Ο μετρητής του αερίου μετράει όγκο (κυβικά μέτρα). Η ΕΠΑ χρεώνει με βάση την ενέργεια (kWh). H σύνθεση του αερίου δεν είναι σταθερή, αλλά μεταβάλλεται ανάλογα με την προέλευσή του (δεν ξέρω αν υπεισέρχεται και άλλος διαφοροποιός παράγων), οπότε η αναλογία kWh/m³ δεν είναι σταθερή. Η ΕΠΑ χρησιμοποιεί λοιπόν ένα μέσο συντελεστή kWh/m³ που ίσχυε για το μήνα Ιανουάριο, π.χ., και χρεώνει τα kWh πολλαπλασιάζοντας τα καταναλωθέντα m³ του Ιανουαρίου επί αυτό το συντελεστή, και χρεώνει τα kWh που προκύπτουν. Ο συντελεστής αλλάζει από μήνα σε μήνα, γι΄'αυτό στο λογαριασμό υπάρχει μία γραμμή ανά μήνα.

Edit: γράφαμε ταυτόχρονα με τον 21706.

Αυτό δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια.
Λογικά αυτός ο συντελεστής εξαρτάται από την προέλευση/ποιότητα του αερίου δηλαδή είναι το ποσό της ενέργειας που περιέχει ένα κυβικό μέτρο.

Απορία τώρα, εφόσον ο όγκος μεταβάλλεται και με τη θερμοκρασία, και η εταιρεία χρεώνει ενέργεια βασισμένη στον όγκο (πέρα από την παραπάνω μετατροπή), όταν έχει κρύο δεν "κερδίζουμε" παίρνοντας μικρότερο όγκο αερίου για το ίδιο ποσότητα ενέργειας; Ή η διαφορά είναι αμελητέα;

nyannaco
28-02-12, 12:32
Δεν γνωρίζω ακριβώς τί γίνεται, αλλά αποκλείεται να μη το έχουν σκεφτεί, ειδικά αν λάβεις υπ'όψη σου ότι η κατανάλωση μεγαλώνει όταν η θερμοκρασία πέφτει. Πιθανολογώ ότι ο μετρητής διαθέτει είτε (α) διάταξη υποβιβασμού της πίεσης ώστε η τελευταία να είναι πάντα σταθερή, αναιρώντας την επίδραση της θερμοκρασίας, είτε (β) επιπλέον και μανόμετρο, βάσει της μέτρησης του οποίου υπεισέρχεται και η πίεση στον υπολογισμό. Θεωρώ πιθανότερο το (α) για τρεις λόγους, (1) είναι έτσι κι αλλιώς επιθυμητό η πίεση στις συσκευές να μην επηρρεάζεται από τις αυξομειώσεις στο δίκτυο, (2) το (β) απαιτεί πιο ακριβή κατασκευή μετρητή, και (3) ο μετρητής είναι μηχανικός, οπότε είναι δύσκλολο να κάνει και υπολογισμούς λαμβάνοντας υπ'όψη παραμέτρους.

tsavman
28-02-12, 13:47
Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ :up:

Ίσως κάποιος εκ των έσω να γνωρίζει ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα :hmm:

21706
28-02-12, 14:30
Κατατοπιστικότατος, ευχαριστώ :up:

Ίσως κάποιος εκ των έσω να γνωρίζει ακριβώς πως λειτουργεί το σύστημα :hmm:

Αν υπάρχει εδώ κάποιος εκ των έσω ας μου πει και μένα πότε
θα έχω στο σπίτι μου φυσικό αέριο από τον αγωγό που περνάει
μπροστά στην πόρτα μου, καθότι η επίσημη απάντηση είναι
«όταν θα ενεργοποιηθεί ο αγωγός» αλλά δεν ξέρουν πότε θα
γίνει αυτό, ούτε καν με προσέγγιση δύο ετών.

gusakis
05-03-12, 19:32
Παιδιά καλησπέρα..Μόλις πριν από ένα μήνα περίπου αγόρασα μια σόμπα υγραερίου και συγκεριμένα αυτή

http://www.net-electric.gr/catalog/delonghi-blue-flame-%E8%E5%F1%EC%E1%F3%F4%F1%E1-%E1%E5%F1%E9%EF%F5-p-13263.html

Μαζί αγόρασα και καινούργια φιάλη υγραερίου
Επειδή είναι η πρωτη μου επαφή με σόμπα υγραερίου και δεν ξέρω και πολλά θα ήθελα να σας ρωτήσω:
Την ανάβω σε χώρο 30τμ και μετά απο κάμποση ώρα σβήνει μόνη της ..

-φταίει η φιάλη?
-μπορεί να εχει αέρα?
-φταιει η σομπα?

Μου είπαν απο το κατάστημα οτι επειδή η φιάλη είναι καινούργια θα πρεπει να την ανοιγω ωστε να φευγει ο αέρας..
Στην αρχη δεν μπορουσα καν να ανοιξω την σομπα μεχρι που εβγαλα τη φιαλη εξω και αφου την ανοιξα για 10'' περιπου τοτε μυρισε το υγραεριο...(οι προσθετες οσμες του)
τωρα απλα σβηνει μονη της καθε τοσο

nyannaco
05-03-12, 20:27
Πιθανότατα η σόμπα έχει κάποιο αισθητήρα και σβήνει όταν ανέβει πολύ το CO2 ή μειωθεί το οξυγόνο, ή κάτι τέτοιο. Την ώρα που σβήνει ξανανάβει αμέσως αν προσπαθήσεις; Αν όχι μήπως ανάβει αν αερίσεις πρώτα ένα-δυο λεπτά;

gusakis
06-03-12, 14:36
Ναι ίσως έχεις δίκιο..χτες αφησα ανοιχτά λιγο την μπαλκονοπορτα και δεν έσβησε καθόλου.(οταν ειναι να σβησει λιγο πριν η φλογα τρεμοπαιζει και φαινεται σαν να εχει αερα αφου ακουγεται κιολας) .Παντως οταν εβγαζα εξω την φιαλη την ανοιγα και εβγαζα τον αερα και ξαναναβε μετα ...ισως βεβαια στη διαδικασια αεριζοταν κ ο χωρος...ομως αν αφηνω ανοιχτα χανω θερμοτητα και οκ νομιζω οτι το σπιτι μου εχει καποιες απωλειες κ ο χωρος δεν και πολυ μικρος...
σε ευχαριστω πολυ παντως

nyannaco
06-03-12, 19:40
Εννοείται ότι με τον αερισμό χάνεις και θερμότητα, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Από τη φύση της η σόμπα υγραερίου καίει το οξυγόνο του χώρου και απορρίπτει τα καυσαέρια σε αυτόν, και δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο παρά μόνο να αερίζεις.
Πάντως για να μην στενοχωριέσαι πολύ, δεν χρειάζεται να έχεις συνέχεια ανοικτά. Οταν έχει αρκετό κρύο έξω, αρκεί να ανοίξεις για ένα-δύο λεπτά κάθε τόσο. Οσο μεγαλύτερη η διαφορά θερμοκρασίας, τόσο πιο γρήγορα αλλάζει ο αέρας. Επιπλέον, με τη γρήγορη αλλαγή του αέρα δεν χάνεις τόσο πολλή θερμότητα, παρατήρησε και θα δεις ότι μπορεί προς στριγμή η θερμοκρασία να πέσει ένα με δύο βαθμούς, αλλά μόλις κλείσεις επανέρχεται πολύ γρήγορα. Ο λόγος είναι ότι αλλάζεις μόνο τον αέρα, ο οποίος έχει μικρή θερμοχωρητικότητα, ενώ τα δομικά στοιχεία και τα έπιπλα, που έχουν πολύ μεγαλύτερη, δεν προλαβαίνουν να κρυώσουν.

gusakis
07-03-12, 08:35
Η περίπτωση η φιάλη να έχει αέρα δηλαδή ελαχιστοποιείται ? (το οτι είναι καινούργια και μπορεί να έχει αέρα από την εταιρεία ..κλπ)

nyannaco σε ευχαριστώ και παλι

Η σόμπα υγραερίου πάντως είναι αρκετά οικονομική επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα υπόλοιπα συμβατικά θερμαντικά...
-τα αερόθερμα για μικρούς χώρους ειναι αποδοτικά αλλά η ΔΕΗ κάνει πάρτυ..
-οι σόμπες αλογόνου από την άλλη είναι οικονομίκες αλλά στο 1 μέτρο ενώ κάνουν τη νύχτα μερα
-τα κλιματιστικά (και τα inverter) αποδίδουν μεν και αναλογικά είναι και πιο οικονομικά....αλλά όχι και πολύ
(η γειτόνισσα είδε το λογαριασμό της ΔΕΗ και την άκουσε ολη η πολυκατοικία)
-φυσικά το πιο αποδοτικό είναι το καλοριφέρ...αλλά είναι πλέον μονο για φιγούρα και σε λίγο θα έχει και τεκμήριο για να μην πω και "ποθεν εσχες"
- τα υπόλοιπα δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να βρω λεφτά για να το δοκιμάσω

Στα παραπάνω παίζει σημαντικό παράγοντα που μένει κάποιος , πόση υγρασία έχει και φυσικά πόσο "χρησιμοποιεί" το σπίτι του

nyannaco
07-03-12, 08:50
Η περίπτωση η φιάλη να έχει αέρα δηλαδή ελαχιστοποιείται ? (το οτι είναι καινούργια και μπορεί να έχει αέρα από την εταιρεία ..κλπ)Δεν πιστεύω ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Ακόμη κι αν υποθέσουμε ότι, είτε από πρόθεση είτε κατά λάθος, μπαίνει αέρας μαζί με το υγραέριο στη φιάλη κατά την παραγωγική διαδικασία, αυτός γίνεται ομοιογενές μίγμα με την ποσότητα του υγραερίου που είναι σε αέρια φάση στο πάνω μέρος της φιάλης. Δεν είναι δυνατόν να είναι διαχωρισμένα και να βγαίνει πότε προπάνιο και πότε αέρας, αντιβαίνει στους νόμους της φύσης.

gusakis
07-03-12, 09:03
και εγώ αυτό σκεφτόμουν και είχα ξεκινήσει να πάω πίσω την σόμπα όταν από το κατάστημα μου είπαν για την φιάλη και ότι την πρώτη ειδικά φορα της φιάλης έχει λένε αέρα...μου φάνηκε και μένα παράλογο αφού και μόνο με αναθυμιάσεις του υγραερίου μπορεί να δημιουργήσουν φωτιά. πάντως πήγα σε αυτόν που μου πούλησε τη φιάλη και μου είπε ότι είναι πιθανό και την άνοιξε για 15'' και μετά πηρε η σόμπα (διοτι προσπαθούσα όλη την προηγούμενη μέρα)...σε κάθε περίπτωση αυτό να το καταλάβω επειδή όπως είπαν αμφότεροι λόγω νέας φιάλης...αλλά για κάθε περίπου 1 ώρα μαλλον το οξυγόνο μπορεί να φταίει ή τα παράγωγα της καύσης

bilirius
07-03-12, 15:57
και εγώ αυτό σκεφτόμουν και είχα ξεκινήσει να πάω πίσω την σόμπα όταν από το κατάστημα μου είπαν για την φιάλη και ότι την πρώτη ειδικά φορα της φιάλης έχει λένε αέρα...μου φάνηκε και μένα παράλογο αφού και μόνο με αναθυμιάσεις του υγραερίου μπορεί να δημιουργήσουν φωτιά. πάντως πήγα σε αυτόν που μου πούλησε τη φιάλη και μου είπε ότι είναι πιθανό και την άνοιξε για 15'' και μετά πηρε η σόμπα (διοτι προσπαθούσα όλη την προηγούμενη μέρα)...σε κάθε περίπτωση αυτό να το καταλάβω επειδή όπως είπαν αμφότεροι λόγω νέας φιάλης...αλλά για κάθε περίπου 1 ώρα μαλλον το οξυγόνο μπορεί να φταίει ή τα παράγωγα της καύσης

Εχουμε την ιδια σομπα ναι ειναι σχετικα οικονομικη μετα απο μια ωρα αν δεν ανανεωσεις τον αερα σβυνει.εγω περιμενα να βγαζει πιο πολυ ζεστη.

gusakis
07-03-12, 17:35
Θέλει παραπάνω ώρα για να ζεστάνει το χώρο...φυσικά στο φούλ και το θέμα είναι οτι με την ανανέωση του αέρα θα έχεις και κάποιες απώλειες στην αποδοση

kefalas
07-03-12, 18:42
Καλησπέρα.. Αγόρασα μία σόμπα υγραερίου και μυρίζει πάρα πολύ σε σημείο να δακρύζουν τα μάτια μου και να ανακατεύετε το στομάχι μου. Διάβασα κάπου ότι αν βάλεις νερό δεν μυρίζει. Γνωρίζετε κάτι βάζεις ειδικό εξάρτημα; Το μοντέλο που πήρα είναι gash room heater xt-200a1 (ce) Γιατί με το πετρέλαιο έχω μεγάλο πρόβλημα. Αν είναι δυνατόν πληρώνουμε για ένα σπίτι 50 το πολύ τετραγωνικά 250€ το μήνα κοινόχρηστα.. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

bilirius
07-03-12, 20:00
Καλησπέρα.. Αγόρασα μία σόμπα υγραερίου και μυρίζει πάρα πολύ σε σημείο να δακρύζουν τα μάτια μου και να ανακατεύετε το στομάχι μου. Διάβασα κάπου ότι αν βάλεις νερό δεν μυρίζει. Γνωρίζετε κάτι βάζεις ειδικό εξάρτημα; Το μοντέλο που πήρα είναι gash room heater xt-200a1 (ce) Γιατί με το πετρέλαιο έχω μεγάλο πρόβλημα. Αν είναι δυνατόν πληρώνουμε για ένα σπίτι 50 το πολύ τετραγωνικά 250€ το μήνα κοινόχρηστα.. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω;

Φιλε μου εγω θα προτιμουσα να κρυωνω.

........Auto merged post: bilirius πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Θέλει παραπάνω ώρα για να ζεστάνει το χώρο...φυσικά στο φούλ και το θέμα είναι οτι με την ανανέωση του αέρα θα έχεις και κάποιες απώλειες στην αποδοση

Εγω πιστευω οτι εαν οι σομπες μας ηταν οχι με φλογα αλλα με κεραμικες πλακες μπροστα και ηταν και αεροθερμη θα ειχαμε πολυ παραπανω ζεστη ασε που ειναι και πιο οικονομικες.
τωτα ο αερας φευγει απο πανω,με τις πλακες φευγει απο μπροστα.

gusakis
07-03-12, 21:07

Φίλε αυτο που γνωρίζω εγώ είναι ότι γένικα η σόμπα υγραερίου θέλει εξαερισμό...υπάρχουν σιγουρα και πιο ειδικοί απο μενα εδω που θα μπορουν να σου πουν κατι παραπανω αλλα αν εχεις τοσο σοβαρα προβληματα τοτε τι να πω...μπορει να υπαρχει καποια διαρροη ή ακομα και να εχεις καποια αλλεργία...το υγραεριο οταν αναβει η φλογα τοτε καιγεται και ισως τα καυαερια του να σου προκαλουν κατι...πισω ομως αν δεν εχει σφιχτει καλα ή αν εχει καποιο προβλημα η βαλβιδα μπορει να υπαρχει διαρροη

drivingteacher
07-03-12, 21:14
Καλησπέρα σε όλους.
Σκεφτείτε και την λύση των θερμοσυσσωρευτών (με νυχτερινό ρεύμα).:oneup:
Αυτούς που δουλεύω είναι 30ετίας και ακόμα δουλεύουν μια χαρά.
Με σόμπα υγραερίου το πάλευα και 'γω αλλά δυστυχώς η μυρωδιά είναι πολύ έντονη και ειδικά αν έχεις πιτσιρίκια την ακυρώνεις αμέσως.

gusakis
07-03-12, 21:17
Φιλε μου εγω θα προτιμουσα να κρυωνω.

........Auto merged post: bilirius πρόσθεσε 4 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Εγω πιστευω οτι εαν οι σομπες μας ηταν οχι με φλογα αλλα με κεραμικες πλακες μπροστα και ηταν και αεροθερμη θα ειχαμε πολυ παραπανω ζεστη ασε που ειναι και πιο οικονομικες.
τωτα ο αερας φευγει απο πανω,με τις πλακες φευγει απο μπροστα.

κοιτα απ' οτι καταλαβα εμεις αγορασαμε και λιγο μουρατες σομπες με μπλε φλογες για να μην στραβωνεσαι και χωρις κεραμικες πλακες να φαινεται οτι πυρωνουν.Ομως το μαυρο πλαισιο της σομπας πυρωνει απλα δεν φαινεται ....αποδιδει ομως, επειδη ειχα και απο τις παλιες και ξερω...απλα ειναι λιγο μπερδεμα αυτα με τους ανιχνετες που εχουν βαλει...τις παλιες τις εβαζες ειχες κλειστα και πραγματι σε κανα 2ωρο στο φουλ ειχες φτιαξει ενα μετριο χωρο...τωρα με τα αερισματα υπαρχει μια καθυστερηση..οσο για τις αλλες με το αεροθερμο ισως να ειναι πιο καλη η διανομη της θερμοτητας αλλα δεν η πριζα ειναι πριζα με οτι αυτο σημαινει

kefalas
07-03-12, 21:20
Φίλε αυτο που γνωρίζω εγώ είναι ότι γένικα η σόμπα υγραερίου θέλει εξαερισμό...υπάρχουν σιγουρα και πιο ειδικοί απο μενα εδω που θα μπορουν να σου πουν κατι παραπανω αλλα αν εχεις τοσο σοβαρα προβληματα τοτε τι να πω...μπορει να υπαρχει καποια διαρροη ή ακομα και να εχεις καποια αλλεργία...το υγραεριο οταν αναβει η φλογα τοτε καιγεται και ισως τα καυαερια του να σου προκαλουν κατι...πισω ομως αν δεν εχει σφιχτει καλα ή αν εχει καποιο προβλημα η βαλβιδα μπορει να υπαρχει διαρροη

Πήρα τηλέφωνο αυτόν που μου την έφερε και μου είπε ότι μάλλον φταίει η μποτίλια και ότι κάποιες ήταν ελαττωματικές και είχε παράπονα και από άλλους. Θα μου την αντικαταστήσει αύριο. Με λίγα λόγια κακής ποιότητας αέριο Μακάρι να φταίει αυτό γιατί δεν την παλεύω με άλλη θέρμανση. :evil:

gusakis
07-03-12, 21:25
Πήρα τηλέφωνο αυτόν που μου την έφερε και μου είπε ότι μάλλον φταίει η μποτίλια και ότι κάποιες ήταν ελαττωματικές και είχε παράπονα και από άλλους. Θα μου την αντικαταστήσει αύριο. Με λίγα λόγια κακής ποιότητας αέριο Μακάρι να φταίει αυτό γιατί δεν την παλεύω με άλλη θέρμανση. :evil:

φιλε σε καταλαβαινω απολυτα...να ειναι καλα αυτοι που μας εφεραν εδω (40 χρονια πισω)..κερια θα αναβουμε σε λιγο καιρο και μαγκαλι

kefalas
07-03-12, 21:51
φιλε σε καταλαβαινω απολυτα...να ειναι καλα αυτοι που μας εφεραν εδω (40 χρονια πισω)..κερια θα αναβουμε σε λιγο καιρο και μαγκαλι

Εγώ στο σπίτι έχω υποτίθεται αυτόνομη θέρμανση (κοινό καυστήρα στην οικοδομή και θερμοστάτες στα διαμερίσματα., ογκοχρέωση θερμιδομέτρηση κάπως έτσι). 50m2 σπίτι μέχρι πέρυσι σταθερά στους 22 βαθμούς και όταν κάναμε μπάνιο χαλαρά στους 25 και πλήρωνα 60€. Φέτος σταθερά στους 18 που καταλαβαίνεις παγωνιά στο σπίτι και πληρώνω περίπου 250€ Έχω την εντύπωση ότι κάτι κάνει και ο διαχειριστής αλλά που να βρεις το δίκιο σου..:twisted:

nyannaco
08-03-12, 08:34
μπορει να υπαρχει καποια διαρροη ...πισω ομως αν δεν εχει σφιχτει καλα ή αν εχει καποιο προβλημα η βαλβιδα μπορει να υπαρχει διαρροηΑν έπαιζε αυτό θα μύριζε έντονα, στο υγραέριο προστίθεται επίτηδες μικρή ποσότητα "μυρωδιάς" (αιθανοθειόλη) για να γίνεται αντιληπτή από τον άνθρωπο η διαρροή. Επίσης, ακόμη και σε περίπτωση βουλωμένης μύτης, ή θα είχε πάθει δηλητηρίαση έως θάνατο όποιος έμενε στο χώρο, ή θα είχε κάνει μπαμ.

bilirius
08-03-12, 18:46
Μολις αγορασα μπουκαλα πρασινη οχι προπανιο 21ευρω.

gusakis
08-03-12, 20:41
αυτο δεν το ξερω? τι ειναι αυτο? κανει για τις σομπες υγραεριου?

stelios2
09-03-12, 00:31
Παιδια εβγαλα ενα πανελ μολις μονον 40 βατ! Το οικονομικοτερο που υπαρχει στον κοσμο! Οποιος θελει ας στειλει πμ..

nyannaco
09-03-12, 08:18
Στέλιο τί εννοείς; Δεν σε κατάλαβα...

kefalas
09-03-12, 10:56
Τελικά έφταιγε η φιάλη. Την αλλάξαμε και τώρα δεν μυρίζει. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου..:)

bilirius
09-03-12, 21:51
αυτο δεν το ξερω? τι ειναι αυτο? κανει για τις σομπες υγραεριου?
Ναι ειναι ιδια, απλα ειναι πρασινη.
Δεν μπορεσα να βρω προπανιο.

Bananas
11-03-12, 19:39
Καλησπερα παιδια! Επειδη το πετρελαιο πλεον εχει φτασει στα υψη ετοιμαζομαι να παρω σομπα αλογονου .
Έχω βαλει στο ματι δυο της kerosun . Μια στα 1200 watt και μια στα 1800 watt.
Εψαξα σε πολλα sites για να δω την μέγιστη τυπική θερμική κάλυψη χώρου (για πόσα τ.μ χώρου είναι ικανές)
αλλα δεν βρήκα τιποτα. Οπότε όσοι γνωρίζετε ή όσοι έχετε θερμάστρα μπορειτε να με βοηθησετε?
Θέλω να θερμάνω χώρο 50 τ.μ με τοιχους μονωμενους εξωτερικα και κουφωματα αλουμινιου με διπλο τζάμι.
Ποια με καλύπτει?Δεν θέλω να πάρω σόμπα με "περιττα" watt για τον χώρο μου.

gusakis
12-03-12, 10:36
Καλησπερα παιδια! Επειδη το πετρελαιο πλεον εχει φτασει στα υψη ετοιμαζομαι να παρω σομπα αλογονου .
Έχω βαλει στο ματι δυο της kerosun . Μια στα 1200 watt και μια στα 1800 watt.
Εψαξα σε πολλα sites για να δω την μέγιστη τυπική θερμική κάλυψη χώρου (για πόσα τ.μ χώρου είναι ικανές)
αλλα δεν βρήκα τιποτα. Οπότε όσοι γνωρίζετε ή όσοι έχετε θερμάστρα μπορειτε να με βοηθησετε?
Θέλω να θερμάνω χώρο 50 τ.μ με τοιχους μονωμενους εξωτερικα και κουφωματα αλουμινιου με διπλο τζάμι.
Ποια με καλύπτει?Δεν θέλω να πάρω σόμπα με "περιττα" watt για τον χώρο μου.

Λοιπόν επειδη εχω αγορασει σομπα αλογόνου και αεροθερμο kerosun...προσωπικα απογοητευτικα και απο τα 2...Για να ζεστανεις χωρο 50τ.μ. σιγουρα θα χρειαστεις απο 2 (και πανω) σομπες αλογονου και φυσικα στο φουλ..εγω εχω παρει μια την βαζω στα 450*4 φουλ δηλαδη(ολες τις εστιες) αλλα αποδιδει μονο για τον χωρο γυρω της μεχρι τα 2 μετρα..ο υπολοιπος χωρος δεν γινεται να ζεσταθει (θελει ωρα και αρκετα καλη μονωση) και στα 1800w θα τα πληρωσεις στη ΔΕΗ...γνωμη μου ή κλιματιστικο απο 14.000 btu (καλο ειναι να ειναι και inverter) ή σομπα υγραερίου ή καποια αλλη οικονομικη προταση αν υπαρχει απο αλλον

το αεροθερμο αποδιδει πιο γρηγορα αλλα καιει ρευμα αρκετα

antreas9
18-07-12, 09:02
Ερώτηση.
Προσανατολίζομαι για ριζική αλλαγή το χειμώνα. Αποκοπη από το πετρελαίο, και ατομικό λεβητα φυσικού αερίου.
Εχει κάποιος υπολογίσει, ενα κόστος περίπου, της καθε θερμοώρα που καίει? (και σε τι σπίτι φυσικα, κ τι θερμοκρασίες ζητάει?)
Ποσο μεγαλο ρόλο παίζει το ποιο λεβητα θα επιλέξω?

21706
18-07-12, 09:20
Ερώτηση.
Προσανατολίζομαι για ριζική αλλαγή το χειμώνα. Αποκοπη από το πετρελαίο, και ατομικό λεβητα φυσικού αερίου.
Εχει κάποιος υπολογίσει, ενα κόστος περίπου, της καθε θερμοώρα που καίει? (και σε τι σπίτι φυσικα, κ τι θερμοκρασίες ζητάει?)
Ποσο μεγαλο ρόλο παίζει το ποιο λεβητα θα επιλέξω?

Είναι σίγουρα φτηνότερο από το πετρέλαιο. Το κόστος
ακριβώς δεν το ξέρω. Περνάει αγωγός ενεργοποιημένος
μπροστά στο σπίτι σου; Μονοκατοικία ή διαμέρισμα;

nyannaco
18-07-12, 11:26
Ερώτηση.
Εχει κάποιος υπολογίσει, ενα κόστος περίπου, της καθε θερμοώρα που καίει?Το μέγεθος "θερμοώρα" δεν υπάρχει, είναι ένα τεχνητό "μέγεθος" που εισήγαγε το τερατούργημα (και ελληνική πατέντα, φυσικά) τηε ωρομέτρησης στην "αυτονομία". Ακόμη και στο ίδιο σπίτι και με ίδια ρύθμιση του θερμοστάτη (γιατί πολύ σωστά παρατήρησες ότι και αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο) και με ίδια εξωτερική θερμοκρασία (που επίσης παίζει μεγάλο ρόλο), και με σταθερό κόστος πετρελαίου, η "θερμοώρα" δεν σου στοιχίζει το ίδιο από μήνα σε μήνα, γιατί εξαρτάται και από τη συμπεριφορά (βλ. ζήτηση θέρμανσης) και των άλλων διαμερισμάτων μέσα στο μήνα - είπαμε, τερατούργημα. Επομένως, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σαν μέτρο σύγκρισης. Το μόνο βέβαιο είανι ότι το κόστος του αερίου ανά KWh ήταν πέρσι γύρω στο 17% κάτω από το πετρέλαιο, και από Οκτώβρη με την εξίσωση του φόρου με το κίνησης, η ΔΕΠΑ μιλάει για 30% κάτω. Αν η οικοδομή είναι σχετικά παλιά και η εγκατάσταση θέρμανσης δεν είναι βελτιστοποιημένη, τότε μπορείς να αναμένεις ακόμη μεγαλύτερη εξοικονόμηση, από το γεγονός ότι η ατομική σου μονάδα αερίου θα έχει καλύτερο βαθμό απόδοσης από την κεντρική εγκατάσταση.
Οσο για τη μονάδα, οποιαδήποτε γνωστή μάρκα θα κάνει τη δουλειά της μια χαρά, πιο σημαντικό είναι να γίνει σωστά η μετατροπή παρά η ίδα η μονάδα. Πιο σημαντικό από την επιλογή της μάρκας είναι να αποφασίσεις αν θα βάλεις λέβητα συμπύκνωσης με αντιστάθμιση (ανεβαίνει το κόστος αγοράς) ή όχι. Σε συνθήκες Αθήνας (μεγάλο μέρος του χεμώνα με σχετικά ήπιο κρύο) η συμπύκνωση με την αντιστάθμιση θα σου δώσουν λίγο παραπάνω οικονομία (ίσως μέχρι 5 εκατοστιαίες μονάδες βελτίωση στο βαθμό απόδοσης). Υποθέτω ότι μιλάμε για θέμανση με σώματα, όχι ενδοδαπέδια, σωστά;

antreas9
19-07-12, 11:04
Είναι σίγουρα φτηνότερο από το πετρέλαιο. Το κόστος
ακριβώς δεν το ξέρω. Περνάει αγωγός ενεργοποιημένος
μπροστά στο σπίτι σου; Μονοκατοικία ή διαμέρισμα;

το φθηνότερο από το πετρελαιο, δε με καλύπτει σαν εννοια.Το εξηγω΄παρακάτω γιατι!
περνάει αγωγός, ναι. Διαμερισμα!

Επομένως, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σαν μέτρο σύγκρισης. Το μόνο βέβαιο είανι ότι το κόστος του αερίου ανά KWh ήταν πέρσι γύρω στο 17% κάτω από το πετρέλαιο, και από Οκτώβρη με την εξίσωση του φόρου με το κίνησης, η ΔΕΠΑ μιλάει για 30% κάτω. Αν η οικοδομή είναι σχετικά παλιά και η εγκατάσταση θέρμανσης δεν είναι βελτιστοποιημένη, τότε μπορείς να αναμένεις ακόμη μεγαλύτερη εξοικονόμηση, από το γεγονός ότι η ατομική σου μονάδα αερίου θα έχει καλύτερο βαθμό απόδοσης από την κεντρική εγκατάσταση.
Οσο για τη μονάδα, οποιαδήποτε γνωστή μάρκα θα κάνει τη δουλειά της μια χαρά, πιο σημαντικό είναι να γίνει σωστά η μετατροπή παρά η ίδα η μονάδα. Πιο σημαντικό από την επιλογή της μάρκας είναι να αποφασίσεις αν θα βάλεις λέβητα συμπύκνωσης με αντιστάθμιση (ανεβαίνει το κόστος αγοράς) ή όχι. Σε συνθήκες Αθήνας (μεγάλο μέρος του χεμώνα με σχετικά ήπιο κρύο) η συμπύκνωση με την αντιστάθμιση θα σου δώσουν λίγο παραπάνω οικονομία (ίσως μέχρι 5 εκατοστιαίες μονάδες βελτίωση στο βαθμό απόδοσης). Υποθέτω ότι μιλάμε για θέμανση με σώματα, όχι ενδοδαπέδια, σωστά;
Η οικοδομή είναι το 2001.
και μιλαμε για θερμανση με σώματα, ναι!
Συμπύκνωση με αντιστάθμιση, είναι λίγο κινέζικη έννοια για μένα. Όταν λες ότι ανεβαίνει? Ενα παράδειγμα διαφοράς τιμής?
Ακριβώς επειδή εξαρτάμαι από την υπόλοιπη πολυκατοικία, δε μπο΄ρω να βασιστώ στο -30% από το πετρελαιο.
Ο καυστηρας της πολυκατοικιας αναβε ελάχιστα (6 διαμερισματα), οπότε μου ερχόταν η "θερμοωρα" στα 7 ευρω.
αν λοιπόν, παω σε αυτα τα 7 ευρω, και κάνω το -30%, και μου βγει 5 ευρω καθε ωρα που εχω αναμμενο θερμοστατη, ειναι ΠΑΛΙ απαγορευτικό, και εχω πετάξει και 2χλδ για την εγκ/ση!
Γιαυτό επιμένω τόσο πολύ, αν κάποιος έχει κάνει μόνος του την εξίσωση, του "ποσες ωρες αφησα ανοιχτο το θερμοστάτη, ποσο μου ήρθε ο λογ/σμος, αρα => η καθε απλή ώρα, έχει Χ ευρω"!

21706
19-07-12, 11:10
το φθηνότερο από το πετρελαιο, δε με καλύπτει σαν εννοια.Το εξηγω΄παρακάτω γιατι!
περνάει αγωγός, ναι. Διαμερισμα!

Η οικοδομή είναι το 2001.
και μιλαμε για θερμανση με σώματα, ναι!
Συμπύκνωση με αντιστάθμιση, είναι λίγο κινέζικη έννοια για μένα. Όταν λες ότι ανεβαίνει? Ενα παράδειγμα διαφοράς τιμής?
Ακριβώς επειδή εξαρτάμαι από την υπόλοιπη πολυκατοικία, δε μπο΄ρω να βασιστώ στο -30% από το πετρελαιο.
Ο καυστηρας της πολυκατοικιας αναβε ελάχιστα (6 διαμερισματα), οπότε μου ερχόταν η "θερμοωρα" στα 7 ευρω.
αν λοιπόν, παω σε αυτα τα 7 ευρω, και κάνω το -30%, και μου βγει 5 ευρω καθε ωρα που εχω αναμμενο θερμοστατη, ειναι ΠΑΛΙ απαγορευτικό, και εχω πετάξει και 2χλδ για την εγκ/ση!
Γιαυτό επιμένω τόσο πολύ, αν κάποιος έχει κάνει μόνος του την εξίσωση, του "ποσες ωρες αφησα ανοιχτο το θερμοστάτη, ποσο μου ήρθε ο λογ/σμος, αρα => η καθε απλή ώρα, έχει Χ ευρω"!

Θα πρέπει επίσης να εξετάσεις αν με τη σύνδεση στο φυσικό αέριο
θα απαλλαγείς από το πάγιο της κεντρικής θέρμανσης.
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας το επιτρέπει;

antreas9
19-07-12, 11:11
σε αυτο δεν εχω πρόβλημα. στους 6, οι 2 εβαλαν ηδη σόμπες, και εγω κ ενας αλλος θα βαλουμε αέριο. αρα είμαστε ηδη στο 50%+1

nyannaco
19-07-12, 11:44
Λέβητας συμπύκνωσης σημαίνει ότι ανακτά από τα καυσαέρια ένα μέρος της λανθάνουσας θερμότητας των υδρατμών που περιέχουν, με "τίμημα" τη συμπύκνωση (υγροποίηση) μεγάλου μέρους των υδρατμών (η λανθάνουσα θερμότητα είναι αυτή που δώσαμε στο νερό για να γίνει υδρατμός, και με τη συμπύκνωση την παίρνουμε πίσω). Αυτό σε κοινό λέβητα είναι απαγορευμένο, γιατί τα νερά αυτά γυρίζουν μέσα στο λέβητα και κάνουν διαβρώσεις. Οι συμπύκνωσης είναι ειδικά κατασκευασμένοι για να το διαχειρίζονται.
Αντιστάθμιση σημαίνει ότι μεταβάλλει τη θερμοκρασία εξόδου του νερού ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία. Το σκεπτικό είναι ότι μία μέρα με εξωτερική θερμοκρασία π.χ. 12°C, δεν χρειάζεται να στέλνεις στα σώματα νερό π.χ. 75°C, όπως όταν έχει μηδέν έξω, αλλά κάνεις τη δουλειά σου και με 55°C, για παράδειγμα, με όφελος (α) μεγαλύτερη θερμική άνεση λόγω λιγότερο απότομης μεταβολής εσωτερικής θερμοκρασίας (καλοριφέρ λιγότερο καυτά για περισσότερη ώρα), και (β) λιγότερα αναβοσβησίματα του καυστήρα, αλλά και μικρότερες απώλειες λόγω χαμηλότερης θερμοκρασίας στις σωληνώσεις. Η οικονομία προέρχεται από το (β). Επίσης η χαμηλότερη θερμοκρασία επιτρέπει και στη συμπύκνωση να αποδώσει, ενώ όταν ο καυστήρας δουλεύει φουλ, δεν αποδίδει γιατί τα καυσαέρια είναι πολύ ζεστά για να υγροποιηθούν.
Τώρα για τιμές δεν μπορώ να σου πω, παίζουν από εταιρεία σε εταιρεία. Ετσι κι αλλιώς θα πάρεις τιμές για δυο-τρεις διαφορετικές μάρκες, ρώτα για απλό και συμπύκνωση / αντιστάθμιση σε κάθε περίπτωση.

Γιαυτό επιμένω τόσο πολύ, αν κάποιος έχει κάνει μόνος του την εξίσωση, του "ποσες ωρες αφησα ανοιχτο το θερμοστάτη, ποσο μου ήρθε ο λογ/σμος, αρα => η καθε απλή ώρα, έχει Χ ευρω"!Το σκεπτικό σου είναι άκυρο. Το υποτιθέμενο 30% δεν αφορά το κόστος "θερμοώρας" (φτου κακά), το οποίο όπως σου εξήγησα είναι πλασματικό. Αφορά το καθαρό κόστος της καταναλισκόμενης ενέργειας. Αν είσαι από τους λίγους που ανάβουν όταν οι άλλοι δεν, τότε η "θερμοώρα" που πληρώνεις είναι ήδη υπερτιμολογημένη λόγω του μ@λ@$#&$&ου τρόπου επιμερισμού της ωρομέτρησης. Επομένως λογικά η μείωση στο κόστος ανά αποδιδόμενη σε σένα KWh θα είναι ακόμη μεγαλύτερη.
Η εξίσωση "ποσες ωρες αφησα ανοιχτο το θερμοστάτη, ποσο μου ήρθε ο λογ/σμος, αρα => η καθε απλή ώρα, έχει Χ ευρω" ΔΕΝ ισχύει, το εξήγησα στο προηγούμενο post. Οσο σκέφτεσαι έτσι δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη. Ο ένας λόγος είναι η ωρομέτρηση με τις στρεβλώσεις της, ο άλλος είναι ότι οι ώρες On του θερμοστάτη δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες ώρες On του καυστήρα. Η κατανάλωση πετρελαίου καθορίζεται από το δεύτερο (στη γενική περίπτωση, μονοβάθμιου και μη αναλογικού καυστήρα, >= 99% πιθανότητα στην περίπτωση της πολυκατοικίας σας).

- - - Updated - - -

Θα πρέπει επίσης να εξετάσεις αν με τη σύνδεση στο φυσικό αέριο
θα απαλλαγείς από το πάγιο της κεντρικής θέρμανσης.
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας το επιτρέπει;Ο,τι και να λέει ο κανονισμός, ο νόμος το επιτρέπει εφόσον υπάρχει συναίνεση 50% + 1 της γενικής συνέλευσης (ισχύει μόνο για το ΦΑ, μην σκεφτεί κανείς για ξυλόσομπες κλπ).

21706
19-07-12, 11:57
Ο,τι και να λέει ο κανονισμός, ο νόμος το επιτρέπει εφόσον υπάρχει συναίνεση 50% + 1 της γενικής συνέλευσης (ισχύει μόνο για το ΦΑ, μην σκεφτεί κανείς για ξυλόσομπες κλπ).

Τον έχω υπόψη μου τον νόμο (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&la=1&artid=147).
Λέει για την αποσύνδεση από την κεντρική θέρμανση
αλλά δεν βλέπω να λέει κάτι για το πάγιο.

nyannaco
19-07-12, 13:09
Τον έχω υπόψη μου τον νόμο (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=33&la=1&artid=147).
αλλά δεν βλέπω να λέει κάτι για το πάγιο.Η αναφορά στο νόμο αφορά τη δυνατότητα αποσύνδεσης. Η απαλλαγή από τα πάγια και τις έκτακτες δαπάνες καθορίζεται από άλλο νόμο (στην Ελλάδα ζούμε). Δες στο link που παρέθεσες την ενότητα "Απαλλαγή κόστους δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε περίπτωση αποσύνδεσης".

jkoukos
19-07-12, 14:15
αλλά δεν βλέπω να λέει κάτι για το πάγιο.
Ισχύει ότι έγραψε ο @nyannaco.
Στη δικιά μας πολυκατοικία πέρυσι ένας ιδιοκτήτης, με τη σύμφωνη γνώμη του 50% +1 ψήφο των ιδιοκτητών σε γενική συνέλευση, εγκατέστησε ατομική θέρμανση φυσικού αερίου και αποδεσμεύτηκε από όλα τα έξοδα θέρμανσης (πάγια και μη).
Προηγήθηκε η πλήρης αποκοπή του διαμερίσματος από την κεντρική εγκατάσταση και η τροποποίηση των χιλιοστών των υπολοίπων με μελέτη μηχανολόγου.

21706
19-07-12, 14:22
Εντάξει, ευχαριστώ παιδιά.

nyannaco
19-07-12, 15:09
Προηγήθηκε η πλήρης αποκοπή του διαμερίσματος από την κεντρική εγκατάσταση και η τροποποίηση των χιλιοστών των υπολοίπων με μελέτη μηχανολόγου.Αυτή είναι η σωστή διαδικασία, μετά την αποκοπή κάποιας ιδιοκτησίας ο προϋπάρχων πίνακας κατανομής δαπανών δεν ισχύει πια.

DSLaManiaC
19-07-12, 15:15
Πως μπορώ να απαλλαγώ απ τα κοινόχρηστα του πετρελαίου τελείως?
Δε θέλω να πληρώνω και ούτε θέλω να παρακαλάω τους ιδιοκτήτες.

Ζέστη θέλω μόνο απ τα κλιματιστικά μου.

Γίνεται να το κάνω χωρίς να συμφωνούν όλοι?

antreas9
19-07-12, 15:36
Το σκεπτικό σου είναι άκυρο. Το υποτιθέμενο 30% δεν αφορά το κόστος "θερμοώρας" (φτου κακά), το οποίο όπως σου εξήγησα είναι πλασματικό. Αφορά το καθαρό κόστος της καταναλισκόμενης ενέργειας. Αν είσαι από τους λίγους που ανάβουν όταν οι άλλοι δεν, τότε η "θερμοώρα" που πληρώνεις είναι ήδη υπερτιμολογημένη λόγω του μ@λ@$#&$&ου τρόπου επιμερισμού της ωρομέτρησης. Επομένως λογικά η μείωση στο κόστος ανά αποδιδόμενη σε σένα KWh θα είναι ακόμη μεγαλύτερη.
Η εξίσωση "ποσες ωρες αφησα ανοιχτο το θερμοστάτη, ποσο μου ήρθε ο λογ/σμος, αρα => η καθε απλή ώρα, έχει Χ ευρω" ΔΕΝ ισχύει, το εξήγησα στο προηγούμενο post. Οσο σκέφτεσαι έτσι δεν θα βγάλεις ποτέ άκρη. Ο ένας λόγος είναι η ωρομέτρηση με τις στρεβλώσεις της, ο άλλος είναι ότι οι ώρες On του θερμοστάτη δεν αντιστοιχούν σε συγκεκριμένες ώρες On του καυστήρα. Η κατανάλωση πετρελαίου καθορίζεται από το δεύτερο (στη γενική περίπτωση, μονοβάθμιου και μη αναλογικού καυστήρα, >= 99% πιθανότητα στην περίπτωση της πολυκατοικίας σας).

το ξερω οτι δεν ειναι συγκρίσιμο με το ποσο πληρώνω τώρα.
όμως, αν με φυσιολογική, νορμάλ χρήση, μου έρχεται 300 ευρω το μήνα, ειναι μια αχρηστη επένδυση.
αν μου ερχεται στο βαρυ χειμωνα, 200, ειναι μια πολύ καλή τιμή.
εννοείται ότι οι ώρες που ειναι αναμμένος ο θερμοστάτης, δεν εινια αναμμένος και ο καυστήρας, όμως, δείχνει το ποσες ....ώρες επιθυμούσες εσύ να ζεστάνεις το σπίτι, και ποσο τελικά πλήρωσες για αυτό!

Ο,τι και να λέει ο κανονισμός, ο νόμος το επιτρέπει εφόσον υπάρχει συναίνεση 50% + 1 της γενικής συνέλευσης (ισχύει μόνο για το ΦΑ, μην σκεφτεί κανείς για ξυλόσομπες κλπ).

δεν ειναι πολύ άδικο αυτό? εάν εσύ θέλεις να πεθάνεις απο το κρύο, γιατι να στο απαγορεύσει το 50%+1?

ΥΓ: μου πρότειναν 2 τεχνίτες, αφού το ζήτησα βεβαια, να απομονώσω σώματα , και μου ειπαν οτι προσφέρει έξτρα οικονομία, αν θέλω να τα κλείνω τελείως. Ισχύει?

nyannaco
19-07-12, 17:10
το ξερω οτι δεν ειναι συγκρίσιμο με το ποσο πληρώνω τώρα.
όμως, αν με φυσιολογική, νορμάλ χρήση, μου έρχεται 300 ευρω το μήνα, ειναι μια αχρηστη επένδυση.
αν μου ερχεται στο βαρυ χειμωνα, 200, ειναι μια πολύ καλή τιμή.Τώρα (με το πετρέλαιο) πόσο σου έρχεται ένα μέσο και ένα βαρύ μήνα; Δώσε και λίγες πληροφορίες για το σπίτι, μέγεθος, προσανατολισμός, μεσοτοιχίες, πάνω-κάτω όροφος ή Pilotis/ταράτσα, μέτρια ή πολλά ανοίγματα...

δεν ειναι πολύ άδικο αυτό? εάν εσύ θέλεις να πεθάνεις απο το κρύο, γιατι να στο απαγορεύσει το 50%+1?Καθόλου, άδικο θα ήταν να μπορούσες να αποκοποείς χωρίς να διασφαλίσεις ότι θα θερμαίνεις το σπίτι σου επαρκώς. Ενα μή θερμοινόμενο διαμέρισμα "κλέβει" θερμότητα από τα όμορα (μεσοτοιχίες, δάπεδο, οροφή).

ΥΓ: μου πρότειναν 2 τεχνίτες, αφού το ζήτησα βεβαια, να απομονώσω σώματα , και μου ειπαν οτι προσφέρει έξτρα οικονομία, αν θέλω να τα κλείνω τελείως. Ισχύει?Ο,τι του κατέβει του καθενός... μάλλον ξέχασαν να σου πουν ότι έτσι δεν θα θερμαίνεται σωστά το σπίτι. Αν έχεις τις πόρτες των συγκεκριμένων δωματίων κλειστές θα παγώνουν, αν πάλι τις ανοίγεις θα διαχέεται θερμός αέρας από τα υπόλοιπα, οπότε θα ζητάει περισσότερες ώρες θέρμανση ο θερμοστάτης σου μεχρι να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος που βρίσκεται, ενώ οι μη θερμαινόμενοι πάλι δεν θα θερμαίνονται σωστά. Και θα κρυώνεις, και θα πληρώνεις παραπάνω (με την κ@λ@ωρομέτρηση). Εκτός βέβαια αν έχεις δωμάτια που δεν χρησιμοποιείς, και δεν σε ενδιαφέρει να τα θερμάνεις. Κλείνεις τα σώματα, κλείνεις και τις πόρτες, κάνεις μια οικονομία Χ στο πετρέλαιο στη συνολική κατανάλωση της πολυκατοικίας και επωφελείσαι όχι το Χ, αλλά το ποσοστό σου επί του Χ (κοντά στο ένα έκτο για έξι ίδια διαμερίσματα). Το υπόλοιπο μέχρι το Χ το απολαμβάνουν οι συνένοικοι!

- - - Updated - - -

Πως μπορώ να απαλλαγώ απ τα κοινόχρηστα του πετρελαίου τελείως?
Δε θέλω να πληρώνω και ούτε θέλω να παρακαλάω τους ιδιοκτήτες.

Ζέστη θέλω μόνο απ τα κλιματιστικά μου.

Γίνεται να το κάνω χωρίς να συμφωνούν όλοι?Οχι. Ο νόμος προβλέπει αποκοπή μόνο για αλλαγή σε φυσικό αέριο. Οι υπόλοιπες μορφές ενέργειας δεν ενθαρρύνονται, έως και απαγορεύονται, τόσο για οικονομικούς όσο και περιβαλλοντικούς λόγους.

DSLaManiaC
19-07-12, 17:24
Οχι. Ο νόμος προβλέπει αποκοπή μόνο για αλλαγή σε φυσικό αέριο. Οι υπόλοιπες μορφές ενέργειας δεν ενθαρρύνονται, έως και απαγορεύονται, τόσο για οικονομικούς όσο και περιβαλλοντικούς λόγους.

Δεν είναι λίγο φασιστικό αυτό?

Εγώ γουστάρω να κρυώνω στη τελική. Γεννήθηκα στη Σιβηρία και δε με πειράζει. Γιατί πρέπει με το ζόρι να πληρώνω?

29gk
19-07-12, 17:44
Δεν είναι λίγο φασιστικό αυτό?

Εγώ γουστάρω να κρυώνω στη τελική. Γεννήθηκα στη Σιβηρία και δε με πειράζει. Γιατί πρέπει με το ζόρι να πληρώνω?

Eπειδη αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος με τον οποιο και μπορει να λειτουργησει σωστα μια πολυκατοικια. Ο ενας σεβεται τους πολλους.

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.