PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είδους θέρμανση χρησιμοποιείτε?



Σελίδες : 1 2 [3] 4

nyannaco
19-07-12, 18:18
Δεν είναι λίγο φασιστικό αυτό?

Εγώ γουστάρω να κρυώνω στη τελική. Γεννήθηκα στη Σιβηρία και δε με πειράζει. Γιατί πρέπει με το ζόρι να πληρώνω?Στη μονοκατοικία σου κρύωνε όσο θες, πάρε και πιγκουίνο για pet άμα σου κάνει κέφι. Στην πολυκατοικία όμως αν δεν θερμαίνεις το διαμέρισμά σου, κλέβεις τους γείτονες. Δεν είναι φασισμός, είναι προστασία των δικαιωμάτων των άλλων.

DSLaManiaC
19-07-12, 18:21
Στη μονοκατοικία σου κρύωνε όσο θες, πάρε και πιγκουίνο για pet άμα σου κάνει κέφι. Στην πολυκατοικία όμως αν δεν θερμαίνεις το διαμέρισμά σου, κλέβεις τους γείτονες. Δεν είναι φασισμός, είναι προστασία των δικαιωμάτων των άλλων.

Ωραία. Τότε όλες οι νέες πολυκατοικίες φιλοξενούν κλέφτες.

29gk
19-07-12, 18:49
Ωραία. Τότε όλες οι νέες πολυκατοικίες φιλοξενούν κλέφτες.

Oι νεες πολυκατοικιες που εχουν αυτονομη θερμανση εννοεις ; Σε αντιθεση με τις παλιες που διαθετουν μονο κεντρικη ; Ενα τελειως διαγορετικο συστημα, αλλου σχεδιασμου, δομης και αποτελεσματων ; Ή που οι νεες πολυκατοκιες εξακολουθουν να διεπονται απο τον λεγομενο Κανονισμο της πολυκατοικιας ο οποιος και οριζει ολα τα της κοινης συμβιωσης. ΠΧ της πληρωμης κηπουρου για την συντηρηση των πρασιων, που τα πληρωνουν ανελλιπως οι παντες, ασχετα εαν καποιος δεν γουσταρει ή ειναι αλλεργικος.

Και στην τελικη φασιστικο-ξεφασιστικο, ο Κανονισμος δεν ειναι σε καμια περιπτωση μαχητος. Ευτυχως ή δυστηχως.

WAntilles
19-07-12, 19:25
Στη μονοκατοικία σου κρύωνε όσο θες, πάρε και πιγκουίνο για pet άμα σου κάνει κέφι. Στην πολυκατοικία όμως αν δεν θερμαίνεις το διαμέρισμά σου, κλέβεις τους γείτονες. Δεν είναι φασισμός, είναι προστασία των δικαιωμάτων των άλλων.

Όσο κλεψιά είναι, και σε μια πολυκατοικία με μή αυτόνομη θέρμανση, να απαιτείς εσύ να ανάβει το καλοριφέρ, όταν έξω έχει από 15C κι απάνω.

nyannaco
19-07-12, 23:27
Ωραία. Τότε όλες οι νέες πολυκατοικίες φιλοξενούν κλέφτες.Οπως θέλεις, δεν θα διαφωνήσω. Εγώ σου εξηγώ το σκεπτικό του νόμου - με το οποίο και συμφωνώ, παρεμπιπτόντως. Αν εσύ δεν συμφωνείς, δικαίωμά σου. Και σε κάθε περίπτωση, η συχνότητα μιας παραβατικής συμπεριφοράς δεν αναιρεί την ουσία της παραβατικότητας. Οπως και το ότι οι περισσότεροι Ελληνες κλέβουν την εφορία, δεν το καθιστά νόμιμο.

- - - Updated - - -


Όσο κλεψιά είναι, και σε μια πολυκατοικία με μή αυτόνομη θέρμανση, να απαιτείς εσύ να ανάβει το καλοριφέρ, όταν έξω έχει από 15C κι απάνω.Οταν υπάρχει διαφωνία, αποφασίζεται το ωράριο και οι συνθήκες λειτουργίας από τη γενική συνέλευση. Αν ένας θέλει όταν οι άλλοι δεν θέλουν, έχασε. Αν του κάνουν το χατήρι, ας μην γκρινιάζουν. Εδώ δεν υπάρχει περιθώριο για κλεψιά.

DSLaManiaC
19-07-12, 23:42
Οπως θέλεις, δεν θα διαφωνήσω. Εγώ σου εξηγώ το σκεπτικό του νόμου - με το οποίο και συμφωνώ, παρεμπιπτόντως. Αν εσύ δεν συμφωνείς, δικαίωμά σου. Και σε κάθε περίπτωση, η συχνότητα μιας παραβατικής συμπεριφοράς δεν αναιρεί την ουσία της παραβατικότητας. Οπως και το ότι οι περισσότεροι Ελληνες κλέβουν την εφορία, δεν το καθιστά νόμιμο.


Αναφέρομαι στην αυτόνομη θέρμανση.

- - - Updated - - -


Οπως θέλεις, δεν θα διαφωνήσω. Εγώ σου εξηγώ το σκεπτικό του νόμου - με το οποίο και συμφωνώ, παρεμπιπτόντως. Αν εσύ δεν συμφωνείς, δικαίωμά σου. Και σε κάθε περίπτωση, η συχνότητα μιας παραβατικής συμπεριφοράς δεν αναιρεί την ουσία της παραβατικότητας. Οπως και το ότι οι περισσότεροι Ελληνες κλέβουν την εφορία, δεν το καθιστά νόμιμο.


Αναφέρομαι στην αυτόνομη θέρμανση.

antreas9
20-07-12, 00:25
Τώρα (με το πετρέλαιο) πόσο σου έρχεται ένα μέσο και ένα βαρύ μήνα; Δώσε και λίγες πληροφορίες για το σπίτι, μέγεθος, προσανατολισμός, μεσοτοιχίες, πάνω-κάτω όροφος ή Pilotis/ταράτσα, μέτρια ή πολλά ανοίγματα...
δεν αναψαμε πετρελαίο πέρυσι,μετά την κρυάδα που φάγαμε. Σκέψου ότι ας πούμε, στα πρωτα κρύα, που αναψαμε 12 ώρες, μας ήρθε 85 ευρω!
Μετά το ρίξαμε στο τζάκι και στη κηροζίνη!!!
Το σπίτι είναι 2ου (ενδιάμεσος όροφος), με κλασσικά κουφώματα, 10ετίας, η πισω μεριά του βλέπει ακάλυπτο με αλλες πολυκατοικίες, η μπροστά εχει σχετικό άνοιγμα λόγω παρνηθας.
100 τμ ειναι.

Ο,τι του κατέβει του καθενός... μάλλον ξέχασαν να σου πουν ότι έτσι δεν θα θερμαίνεται σωστά το σπίτι. Αν έχεις τις πόρτες των συγκεκριμένων δωματίων κλειστές θα παγώνουν, αν πάλι τις ανοίγεις θα διαχέεται θερμός αέρας από τα υπόλοιπα, οπότε θα ζητάει περισσότερες ώρες θέρμανση ο θερμοστάτης σου μεχρι να πιάσει θερμοκρασία ο χώρος που βρίσκεται, ενώ οι μη θερμαινόμενοι πάλι δεν θα θερμαίνονται σωστά. Και θα κρυώνεις, και θα πληρώνεις παραπάνω (με την κ@λ@ωρομέτρηση). Εκτός βέβαια αν έχεις δωμάτια που δεν χρησιμοποιείς, και δεν σε ενδιαφέρει να τα θερμάνεις. Κλείνεις τα σώματα, κλείνεις και τις πόρτες, κάνεις μια οικονομία Χ στο πετρέλαιο στη συνολική κατανάλωση της πολυκατοικίας και επωφελείσαι όχι το Χ, αλλά το ποσοστό σου επί του Χ (κοντά στο ένα έκτο για έξι ίδια διαμερίσματα). Το υπόλοιπο μέχρι το Χ το απολαμβάνουν οι συνένοικοι!

πραγματι δε με ενδιαφέρει να θερμαίνω 2 δωμάτια και σκοπευω να κρατάω κλειστές τις πόρτες. η πρόταση όμως,δεν ηταν για το πετρελαιο, αλλά τώρα, με τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου!

Και παμε στο παρασύνθημα. η 1η πρόταση, ήταν, για λεβητα 24αρι,biassi rin nova.
μαζί με τα 600 ευρω που ειναι για συνδεση στην ΕΠΑ (541+66), το κόστος είναι στα 3.600 ευρω. Βαρυ!

nyannaco
20-07-12, 08:41
δεν αναψαμε πετρελαίο πέρυσι,μετά την κρυάδα που φάγαμε. Σκέψου ότι ας πούμε, στα πρωτα κρύα, που αναψαμε 12 ώρες, μας ήρθε 85 ευρω!Δεν υπάρχουν αυτά τα νούμερα. Ενα γκαζιεράκι 24KW, δουλεύοντας σε πλήρη ισχύ, θα σου κάψει το πολύ €3 την ώρα (με παραδοχή το πετρέλαιο στο €1,40 και το αέριο 30% κάτω). Στην πραγματικότητα θα κάψει λιγότερο, γιατί ο καυστήρας δεν θα δουλεύει συνέχεια, δεδομένου ότι τα 24KW είναι αρκετά παραπάνω απ'ότι χρειάζεται το σπίτι σου, όπως το περιγράφεις.

Μετά το ρίξαμε στο τζάκι και στη κηροζίνη!!!Το μαγκάλι ξέχασες :(

πραγματι δε με ενδιαφέρει να θερμαίνω 2 δωμάτια και σκοπευω να κρατάω κλειστές τις πόρτες. η πρόταση όμως,δεν ηταν για το πετρελαιο, αλλά τώρα, με τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου!
Το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο είναι να ανοιγοκλείνεις τους διακόπτες των σωμάτων κατά βούληση. Είναι βλακεία όταν είσαι στην κεντρική με ωρομέτρηση, όταν είσαι πλήρως αυτόνομος δεν έχεις το σχετικό πρόβλημα που ανέφερα. Παραμένει πάντως το θέμα ότι επιβαρύνεις θερμικά τους όμορους χώρους, δικούς σου και μη.

antreas9
20-07-12, 09:00
σε ευχαριστω για την ενημέρωση.
Δείχνεις πολυ κατατοπισμένος στο θέμα αυτό. Εισαι επαγγελματίας του χώρου?
Το κόστος του ατομικού λέβητα, συν τα υπόλοιπα κόστη, πως σου φαίνονται? ο ίδιος ο λέβητας, τι σου λέει?

Σε τελική ανάγνωση, κρατώντας 2 δωμάτια κλειστά όμως, λογικά, πρέπει να βγαίνω κερδισμένος σε κόστος, ακόμα και αν επιθβαρύνονται τα αλλα δωμάτια,σωστα?

nyannaco
20-07-12, 10:40
Δείχνεις πολυ κατατοπισμένος στο θέμα αυτό. Εισαι επαγγελματίας του χώρου?Ημουν παλιά, αλλά τα παράτησα πριν έρθει το αέριο. Εμαθα πολύ περισσότερα τα τελευταία χρόνια που ασχολούμαι από χόμπυ.

Το κόστος του ατομικού λέβητα, συν τα υπόλοιπα κόστη, πως σου φαίνονται? ο ίδιος ο λέβητας, τι σου λέει?Για το λεβητάκι δεν έχω άποψη, λόγω μη επαγγελματικής ενασχόλησης έχω εικόνα μόνο για τρεις-τέσσερις μάρκες, και δεν είναι μία από αυτές. Οσο για το κόστος, δεν μπορεί κανείς να πει χωρίς να έχει δει το χώρο με τις ιδιαιτερότητές του, καθως και τί ακριβώς περιλαμβάνει η προσφορά. Ο ίδιος ο λέβητας πάει γύρω στο χιλιάρικο, από ένα πρόχειρο γκουγκλάρισμα, τα υπόλοιπα είναι υλικά και εργασία. Μην σου κάνει εντύπωση, πέρσι που έκανα τη μετατροπή μου πήγε τέσσερα χιλιάρικα, με λίγο πιο φτηνό λεβητάκι. Εκανα όμως πολλά πράγματα, και είχα και πολλά μέτρα σωλήνα από τον κετρικό αγωγό.

Σε τελική ανάγνωση, κρατώντας 2 δωμάτια κλειστά όμως, λογικά, πρέπει να βγαίνω κερδισμένος σε κόστος, ακόμα και αν επιθβαρύνονται τα αλλα δωμάτια,σωστα?Θεωρητκά ναι, πρακτικά μπορεί να είναι μικρή η διαφορά και να μην αξίζει - πράγμα το οποίο είναι υποκειμενικό βέβαια, δεν κάνω εγώ κουμάντο στην τσέπη σου.

antreas9
20-07-12, 11:31
θεωρητικα, η προσφορά περιλαμβάνει, από τη συνδεση στη δεπα, και γενικα τα παντα ολα. τα 66 ευρω της εταιρειας φ.αερίου, τα 7"μηχανηματακια" που χρειαζονται για να κρατάω σωματα κλειστα,καυστηρατζη, υδραυλικά, υλικά, λεβητα, σωλήνες τα παντα.
απο το δρόμο θα έρθουν σωλήνες, θα περάσουν από την πιλοτή, και θα βγουν απο πισω, να ανεβουν στο 2ο οροφο, στο πίσω μπαλκόνι μου.
Απο εκει θα συνδεθεί στο ζεστό νερό, και θα τραβηχτουν και σωλήνες που θα περασουν μεσα απο το πατάρι μου, για να βγουν στο διάδρομο, να συνδεθούν με τους σωλήνες του καλοριφέρ.

antreas9
23-07-12, 14:13
ηρθε και 2η προσφορά, στα 4.500 (όλα μέσα) , και 3η, στα 3.800.
Αρα, είναι από 3.500 ως 4.500 το κόστος.
Θα πάρω 3 προσφορές ακόμα, και όποιος τεχνίτης μου φανεί πιο υπεύθυνος, θα καταλήξω σε αυτόν.

Αυτό που μου είπε ενας εξ αυτών, και ειναι ακριβώς αυτό που ρωτούσα...
Στο σπίτι του στην πεύκη(100τμ), με αναμμένο τον ατομικό λέβητα στους 19 βαθμούς όλη την ημε΄ρα, και στους 18 το βράδυ, του ερχεται ο λογ/σμος 120-150 ευρω. Αν αυτό ισχύει, τότε, ναι, ειναι ΠΟΛΥ οικονομικό το φ.αεριο...

Sebu
23-07-12, 21:31
Στη μονοκατοικία σου κρύωνε όσο θες, πάρε και πιγκουίνο για pet άμα σου κάνει κέφι. Στην πολυκατοικία όμως αν δεν θερμαίνεις το διαμέρισμά σου, κλέβεις τους γείτονες. Δεν είναι φασισμός, είναι προστασία των δικαιωμάτων των άλλων.
Αυτο πες το καλυτερα στους γειτονες του αδερφου μου. Μενει σε πολυκατοικια του 2007, με αυτονομη θερμανση, 8οροφη, γυρω στα 40 διαμερισματα, και ειναι στον 3ο, 50τμ περιπου διαμερισμα. Οι περισσοτεροι ενοικοι ειναι ενοικιαστες, οχι ιδιοκτητες, κυριως αλλοδαποι και καποιοι χαμηλοεισοδηματιες ή φοιτητες.

Φετος του ηρθε ο κουκος αηδονι απο κοινοχρηστα γιατι στον οροφο του ηταν ο μονος που αναβε θερμανση. Οταν ολη μερα (ειδικα τοτε που ειχε τα μεγαλα κρυα) δεν αναβει κανενας καλοριφερ, το κρυο και η υγρασια που εχει συσωρευτει στους τοιχους δεν φευγει. Οταν λοιπον αναβεις μονο εσυ καλοριφερ, εχεις τρελες απωλειες γιατι οπως και να εχει ολος ο οροφος ειναι παγωμενος το ιδιο και οι πανω/κατω αρα απαιτειται παραπανω χρονος να "ερθει" στη θερμοκρασια το διαμερισμα καθως πρακτικα οι παντες γυρω σου ειναι παγωμενοι.

Οι γειτονες του δουλευουν ειτε κλιματιστικα στο ζεστο ειτε τιποτα.

Στα τελειωματα επειδη ειχε παραγινει το κακο με τα κοινοχρηστα σταματησε και εκεινος να το ανοιγει και δουλευε το κλιματιστικο στο ζεστο και οσο ζεσταινε το σπιτι.

knight
24-07-12, 10:42
Καλοριφέρ, αυτόνομο και ανεξάρτητο

DSLaManiaC
27-07-12, 12:01
Θα σας δω όλους σας που σκιζεστε για το κοινό καλό του κτηρίου οταν θα πάει η θέρμανση 1,5€ ευρώ και δε θα ξέρετε από που να φύγετε όταν θα έρθουν τα κοινόχρηστα.

antreas9
27-07-12, 14:55
η πολυκατοικία είπε οτι θα μου υπογράψουν για να βάλω φυσικό αέριο, οπότε, θα αυτονομηθώ for sure!
μαζί με τα 550 ευρω (επειδή φέρνω 1ος το Φ.Αεριο στην πολυκατοικία), το κόστος βγαίνει στα 3.500 ευρω.
Ρωτησα 1-2 τεχνίτες ακόμα, που μου ειπαν ότι είναι λογικό το:
(100τμ), με αναμμένο τον ατομικό λέβητα στους 19 βαθμούς όλη την ημε΄ρα, και στους 18 το βράδυ, του ερχεται ο λογ/σμος 120-150 ευρω το μήνα, το πολύ.
Βέβαια, δνε ξέρω αν πρέπει να τους εμπιστευτώ, αλλά δυστυχώς, δεν έχω κανέναν με ατομικό λέβητα να ρωτήσω, και από όσο φαίνεται, ούτε εδώ μέσα παίζει κάποιος που να ξέρει!

nyannaco
29-07-12, 22:37
η πολυκατοικία είπε οτι θα μου υπογράψουν για να βάλω φυσικό αέριο, οπότε, θα αυτονομηθώ for sure!
μαζί με τα 550 ευρω (επειδή φέρνω 1ος το Φ.Αεριο στην πολυκατοικία), το κόστος βγαίνει στα 3.500 ευρω.
Ρωτησα 1-2 τεχνίτες ακόμα, που μου ειπαν ότι είναι λογικό το:
(100τμ), με αναμμένο τον ατομικό λέβητα στους 19 βαθμούς όλη την ημε΄ρα, και στους 18 το βράδυ, του ερχεται ο λογ/σμος 120-150 ευρω το μήνα, το πολύ.
Βέβαια, δνε ξέρω αν πρέπει να τους εμπιστευτώ, αλλά δυστυχώς, δεν έχω κανέναν με ατομικό λέβητα να ρωτήσω, και από όσο φαίνεται, ούτε εδώ μέσα παίζει κάποιος που να ξέρει!Εγώ έχω ατομικό, αλλά τα σπίτια μας είναι πολύ διαφορετικά. Πάντως δεν είναι παράλογα τα νούμερα που σου είπαν, παράλογα είναι αυτά που πληρώνεις με την "αυτονομία".

- - - Updated - - -


Θα σας δω όλους σας που σκιζεστε για το κοινό καλό του κτηρίου οταν θα πάει η θέρμανση 1,5€ ευρώ και δε θα ξέρετε από που να φύγετε όταν θα έρθουν τα κοινόχρηστα.Ειλικρινά δεν καταλαβαίνμω την αντίδρασή σου. Δεν σκίζομαι για κανένα κοινό καλό, απλά εξηγώ τη λογική των πραγμάτων - το καλό από το κακό μπορείς να το κρίνεις μόνος σου, ελπίζω.
Τώρα, αν θέλεις να το γυρίσεις σε προσωπική αντιπαράθεση, για κάποιο λόγο που δεν κατανοώ, be my guest, αλλά δεν θα ακολουθήσω.

DSLaManiaC
29-07-12, 22:51
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνμω την αντίδρασή σου. Δεν σκίζομαι για κανένα κοινό καλό, απλά εξηγώ τη λογική των πραγμάτων - το καλό από το κακό μπορείς να το κρίνεις μόνος σου, ελπίζω.

Απ το ύφος που έχουν τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι συμπαθείς αρκετά το τρόπο λειτουργίας της κεντρικής και εκεί οφείλεται το "υπερασπιστής".

Πέραν αυτού δεν ήταν προσωπικό το συμπέρασμα που έβγαλα. Με δεδομένη την εξίσωση της τιμής ο κόσμος θα τραβάει τα μαλλιά του στα κοινόχρηστα απ τον επόμενο χειμώνα. Και θεωρώ απόλυτα άδικο ένα σύστημα που θα με υποχρεώσει να πληρώσω 80€ για 5-6 ώρες ζέστης τη μέρα όταν με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω τις διπλάσιες ώρες στο κλιματιστικό.
Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους πω αυτό το χειμώνα (εντελώς δημοκρατικά) "εγώ δε σας πληρώνω πετρέλαιο".

knight
30-07-12, 00:05
"Και θεωρώ απόλυτα άδικο ένα σύστημα που θα με υποχρεώσει να πληρώσω 80€ για 5-6 ώρες ζέστης τη μέρα όταν με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω τις διπλάσιες ώρες στο κλιματιστικό. "

Θέλω πολύ να δω εσάς που κάθεστε πολύ χαμηλά εάν έχετε υπόψιν σας πως ζούμε εκεί πάνω.. και φυσικά εάν μπορούσατε να τα βγάλετε πέρα με ένα κλιματιστικό όταν έχει -5 ή -15... το κλίμα μας έχει αδικήσει αλλά και εσείς μην μας αδικείτε..

nyannaco
30-07-12, 10:15
Απ το ύφος που έχουν τα λεγόμενα σου φαίνεται ότι συμπαθείς αρκετά το τρόπο λειτουργίας της κεντρικής και εκεί οφείλεται το "υπερασπιστής".

Πέραν αυτού δεν ήταν προσωπικό το συμπέρασμα που έβγαλα. Με δεδομένη την εξίσωση της τιμής ο κόσμος θα τραβάει τα μαλλιά του στα κοινόχρηστα απ τον επόμενο χειμώνα. Και θεωρώ απόλυτα άδικο ένα σύστημα που θα με υποχρεώσει να πληρώσω 80€ για 5-6 ώρες ζέστης τη μέρα όταν με τα ίδια χρήματα μπορώ να έχω τις διπλάσιες ώρες στο κλιματιστικό.
Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους πω αυτό το χειμώνα (εντελώς δημοκρατικά) "εγώ δε σας πληρώνω πετρέλαιο".Τεχνικά, η κεντρική θέρμανση είναι πιο αποδοτική σε σχέση με την ατομική. Εκεί εστιάζεται η "συμπάθειά" μου. Επεδή βέβαια αυτό προϋποθέτει και σωστή χρήση, που πλέον σπανίζει όλο και περισσότερο, στην πράξη πολλές φορές δεν αποδεικνύεται. Μη συγχέεις όμως την κεντρική θέρμανση, ως αρχή, με το τέρας της "αυτονομίας" με ωρομέτρηση, και την κακή χρήση της τελευταίας. Αυτό είναι πονάει δόντι κόψει κεφάλι. Το ότι ο κάθε κατασκευαστής προσφεύγει στη φτηνή (και τερατώδη) λύση της ωρομέτρησης, αντί να βάλει θερμιδομέτρηση (που είναι η σωστή, αλλά "ακριβή" λύση - μιλάμε για επιβάρυνση €250-300 ανά διαμέρισμα!)*, και το ότι η κατάσταση έχει υποχρεώσει πολλούς σε ανορθόδοξη (μη) χρήση, δεν σημαίνει ότι φταίει η αρχή της κεντρικής θέρμανσης.

* Το ΤΕΕ, επίσημος τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας, έχει προτείνει εδώ και πολλά χρόνια την υποχρεωτική θερμιδομέτρηση, τουλάχιστον στις καινούργιες οικοδομές. Φαίνεται όμως ότι οι θερμιδομετρητές, που αποτελούν σχεδόν μονοπώλιο γνωστής εταιρείας, δεν είναι αρκετά κερδοφόρος κλάδος για να "πιέσει" κι αυτή, με όποιο τρόπο έχει, για τη θέσπισή τους ως υποχρεωτικό τρόπο κατανομής.

21706
30-07-12, 10:26
* Το ΤΕΕ, επίσημος τεχνικός σύμβουλος της πολιτείας, έχει προτείνει εδώ και πολλά χρόνια την υποχρεωτική θερμιδομέτρηση, τουλάχιστον στις καινούργιες οικοδομές. Φαίνεται όμως ότι οι θερμιδομετρητές, που αποτελούν σχεδόν μονοπώλιο γνωστής εταιρείας, δεν είναι αρκετά κερδοφόρος κλάδος για να "πιέσει" κι αυτή, με όποιο τρόπο έχει, για τη θέσπισή τους ως υποχρεωτικό τρόπο κατανομής.

Για τις καινούργιες οικοδομές είναι υποχρεωτική:

Απόφαση Δ6/Β/οικ.5825/2010-ΦΕΚ 407Β/9.4.2010
΄Εγκριση Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων

Άρθρο 8, παρ. 3
Ηλεκτρομηχανολογικές Εγκαταστάσεις
θ) Όπου απαιτείται κατανομή δαπανών για τη θέρμανση
χώρων, καθώς επίσης και σε κεντρικά συστήματα
παραγωγής ΖΝΧ, εφαρμόζεται θερμιδομέτρηση.

Άρθρο 20, παρ. 1
Η ισχύς της παρούσας απόφασης αρχίζει τρεις (3)
μήνες από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της
Κυβερνήσεως, εκτός αν άλλως ορίζεται σε επί μέρους
διατάξεις της παρούσας.

DSLaManiaC
31-07-12, 02:27
107287

knight
31-07-12, 11:35
Μακάρι να έχει αποτελέσματα γιατί δεν πάει άλλο..

kefalas
31-07-12, 21:44
Στην οικοδομή μου αποφασίσαμε να βάλει ο καθένας ότι θέρμανση θέλει.
Εγώ μάλλον θα βάλω κλιματιστικό γιατί για παραπάνω δεν με βλέπω, ο άλλος που μίλησα ψάχνεται για αντλία θέρμανσης που μου ψιλό άρεσε όχι όμως για φέτος,
ένας άλλος είπε ότι θα την βγάλει με το τζάκι και ένας άλλος θα κρατήσει τον καυστήρα με ότι απώλειες μπορεί να έχει..
Γενικά επικρατεί ένα χάος με την θέρμανση αλλά το πετρέλαιο δεν παλεύεται:cry:

21706
01-08-12, 10:25
Στην οικοδομή μου αποφασίσαμε να βάλει ο καθένας ότι θέρμανση θέλει.
Εγώ μάλλον θα βάλω κλιματιστικό γιατί για παραπάνω δεν με βλέπω, ο άλλος που μίλησα ψάχνεται για αντλία θέρμανσης που μου ψιλό άρεσε όχι όμως για φέτος,
ένας άλλος είπε ότι θα την βγάλει με το τζάκι και ένας άλλος θα κρατήσει τον καυστήρα με ότι απώλειες μπορεί να έχει..
Γενικά επικρατεί ένα χάος με την θέρμανση αλλά το πετρέλαιο δεν παλεύεται:cry:

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας σας επιτρέπει
να βάλει ο καθένας όποιο σύστημα θέλει;

knight
01-08-12, 11:32
Φυσικά και γίνεται, αρκεί να αλλάξει το καταστατικό, στην ουσία να αποφασίσουν όλοι ότι θέλουν ή το 60% νομίζω.

21706
01-08-12, 11:37
Φυσικά και γίνεται, αρκεί να αλλάξει το καταστατικό, στην ουσία να αποφασίσουν όλοι ότι θέλουν ή το 60% νομίζω.

Νομίζω ότι για την αλλαγή του καταστατικού χρειάζεται το 100%.

knight
01-08-12, 11:40
Νομίζω ότι για την αλλαγή του καταστατικού χρειάζεται το 100%.

Δεν θυμάμαι ακριβώς για αυτό είπα και το "όλοι" αλλά και το νομίζω...
ευχαριστώ

kefalas
01-08-12, 21:53
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας σας επιτρέπει
να βάλει ο καθένας όποιο σύστημα θέλει;
Κάναμε συνέλευση και το αποφασίσαμε Συμφωνήσαμε όλοι. Αλλά από ότι ξέρω το καταστατικό αν δεν ανανεωθεί και υπογραφεί από όλους κάθε 2 χρόνια δεν ισχύει.. Έτσι έχω ακούσει δεν το ξέρω σίγουρα.

antreas9
07-09-12, 21:58
Λοιπόν, εχω πάρει 6 προσφορές για επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου, έχω κόψει τις 3, και έχουμε και λέμε, τι εμεινε στις 3 επικρατούσες:
Από λεβητες ατομικούς, (ολοι 24αρηδες), μου πρότειναν, στα ιδια πανω κατω λεφτα:
Riello (με ασύρματο θερμοστάτη, για να τον τοποθετήσω εκεί που πραγματικα με ενδιαφέρει η θερμοκρασία)
Biassi Rinnova
FBR Radiant
Ο 3ος εγκ/της, ενώ έχει και Riello, Μου τους εκραξε τρελλά. Οτι όλοι οι ατομικοί χαλάνε, αλλά οι riello παραπανω, ότι δεν εχουν την ιδια οικονομία με τους αλλους στη λειτουργία τους, ότι η αντιπροσωπεία τους εδώ είναι ψιλοχανείο, κλπ!
Στα λεφτά, οι διαφορές τους είναι μικρές, οπότε, είναι καθαρά θέμα επιλογής εγκαταστατη (ο 1ος κ ο 3ος προηγούνται, με "κερδισαν), και θέμα λέβητα.
Ο Riello εχει 2 χρόνια εγγύηση ανταλλακτικών και ο εγκαταστατης μου δίνει 2 χρόνια εγγυηση εργασίας, ο biassi 4, και ο Radiant 5, εγγυηση απο την αντιπροσωπεία για ανταλλακτικά κ εργασία, εντός 24ωρου μαλιστα.
Εχει κανείς κάποια άποψη για αυτούς? καποια προτιμηση? κατι καλύτερο?
Επίσης, στην υπόλοιπη προσφορά, υπάρχει κάτι αλλο που να μπορεί να υποτίμησε ποιοτικά κάποιος, προκειμένου να δώσει ανταγωνιστική προσφορά?

(ολονών οι σωλήνες ειναι σιδενόρ)!

Bananas
08-09-12, 19:26
Λοιπόν, εχω πάρει 6 προσφορές για επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου, έχω κόψει τις 3, και έχουμε και λέμε, τι εμεινε στις 3 επικρατούσες:
Από λεβητες ατομικούς, (ολοι 24αρηδες), μου πρότειναν, στα ιδια πανω κατω λεφτα:
Riello (με ασύρματο θερμοστάτη, για να τον τοποθετήσω εκεί που πραγματικα με ενδιαφέρει η θερμοκρασία)
Biassi Rinnova
FBR Radiant
Ο 3ος εγκ/της, ενώ έχει και Riello, Μου τους εκραξε τρελλά. Οτι όλοι οι ατομικοί χαλάνε, αλλά οι riello παραπανω, ότι δεν εχουν την ιδια οικονομία με τους αλλους στη λειτουργία τους, ότι η αντιπροσωπεία τους εδώ είναι ψιλοχανείο, κλπ!
Στα λεφτά, οι διαφορές τους είναι μικρές, οπότε, είναι καθαρά θέμα επιλογής εγκαταστατη (ο 1ος κ ο 3ος προηγούνται, με "κερδισαν), και θέμα λέβητα.
Ο Riello εχει 2 χρόνια εγγύηση ανταλλακτικών και ο εγκαταστατης μου δίνει 2 χρόνια εγγυηση εργασίας, ο biassi 4, και ο Radiant 5, εγγυηση απο την αντιπροσωπεία για ανταλλακτικά κ εργασία, εντός 24ωρου μαλιστα.
Εχει κανείς κάποια άποψη για αυτούς? καποια προτιμηση? κατι καλύτερο?
Επίσης, στην υπόλοιπη προσφορά, υπάρχει κάτι αλλο που να μπορεί να υποτίμησε ποιοτικά κάποιος, προκειμένου να δώσει ανταγωνιστική προσφορά?

(ολονών οι σωλήνες ειναι σιδενόρ)!

Δεν γνωριζω πολλά αλλά ο πατέρας μου (υδραυλικός) βάζει μόνο radiant, riello εκτός και αν ο πελάτης θέλει να βάλει το χέρι του βαθιά στην τσέπη για buderus. Kατα την γνώμη του οι buderus ειναι μεν αξιόπιστοι αλλα πεταμένα λεφτα (δεν ειναι value for money)

antreas9
08-09-12, 19:51
Δεν γνωριζω πολλά αλλά ο πατέρας μου (υδραυλικός) βάζει μόνο radiant, riello εκτός και αν ο πελάτης θέλει να βάλει το χέρι του βαθιά στην τσέπη για buderus. Kατα την γνώμη του οι buderus ειναι μεν αξιόπιστοι αλλα πεταμένα λεφτα (δεν ειναι value for money)
babana< thanks for the tip.
μεταξύ των 2, γνωρίζεις ποιο προτιμά ο πατέρας σου? (ή ΑΝ μπορείς, να τουη κανεις μια ερώτηαη, ποιο προτιμά, κ γιατι? )
εχει σημασία η γνώμη κάποιου που ΔΕ θα βγάλει λεφτά από την αγορά μου , εξού και ρωτάω...

Bananas
08-09-12, 20:07
babana< thanks for the tip.
μεταξύ των 2, γνωρίζεις ποιο προτιμά ο πατέρας σου? (ή ΑΝ μπορείς, να τουη κανεις μια ερώτηαη, ποιο προτιμά, κ γιατι? )
εχει σημασία η γνώμη κάποιου που ΔΕ θα βγάλει λεφτά από την αγορά μου , εξού και ρωτάω...

Διευκρυνυση. Ο πατερας μου δεν βαζει επιτοιχιους. Δεν του χει τυχει κατι τετοιο. Εγω μιλαω για καυστηρα κανονικου λεβητα. Τον ρωτησα και μου πε οτι radiant riello τις θεωρει το ιδιο αξιοπιστες αλλα γνωμη του να βάλεις την εταιρεια με την μεγαλυτερη εγγύηση αναμεσα σε αυτες τις 2. Παντως εμεις στο σπιτι εχουμε riello και radiant. Δεν εχουμ επροβληματα. Αλλα μιλαω για καυστηρα και οχι ολοκληρωμενο επιτοιχιο συστημα. Ψαξ το και αλλο και μην αρκεστεις μονο σε οτι σου λεω εγω. :)

Υ.Γ : Στη σχολή μου (μηχανολογος μηχανικος σπουδαζω) στο μαθημα θερμανσης riello και radiant ο καθηγητης που ειναι και εγκαταστατης τις θεωρει απο τις καλυτερες εταιρειες

Κανε account εδω και ρωτα τους ειδικους !!

http://www.michanikos.gr/

To μεγαλυτερο φορουμ μηχανικων ειναι !

antreas9
08-09-12, 20:22
Διευκρυνυση. Ο πατερας μου δεν βαζει επιτοιχιους. Δεν του χει τυχει κατι τετοιο. Εγω μιλαω για καυστηρα κανονικου λεβητα. Τον ρωτησα και μου πε οτι radiant riello τις θεωρει το ιδιο αξιοπιστες αλλα γνωμη του να βάλεις την εταιρεια με την μεγαλυτερη εγγύηση αναμεσα σε αυτες τις 2. Παντως εμεις στο σπιτι εχουμε riello και radiant. Δεν εχουμ επροβληματα. Αλλα μιλαω για καυστηρα και οχι ολοκληρωμενο επιτοιχιο συστημα. Ψαξ το και αλλο και μην αρκεστεις μονο σε οτι σου λεω εγω. :)

Υ.Γ : Στη σχολή μου (μηχανολογος μηχανικος σπουδαζω) στο μαθημα θερμανσης riello και radiant ο καθηγητης που ειναι και εγκαταστατης τις θεωρει απο τις καλυτερες εταιρειες

Κανε account εδω και ρωτα τους ειδικους !!

http://www.michanikos.gr/

To μεγαλυτερο φορουμ μηχανικων ειναι !
το εκανα ηδη,Τhanks!
ο εγκ/της του radiant, ζητάει 300 ευρω παραπάνω για το πακέτο, αλλά είναι ενας από τους 7 μεγαλους εγκαταστατες που προτείνει το φ.αεριο, κ φυσικα το εκμεταλλευεται το όνομά του, και το ότι πέρυσι βγήκε 3ος στις πωλήσεις κλπ. (ενώ οι αλλες 2 προσφορές, ειναι από...εξουσιοδοτημένους μεν, αλλά "μικρούς" εγκ/τες)
από τους 6, οι 4 riello πρότειναν, και ΜΟΝΟ αυτός τον radiant.
αλλά αυτό το 5 χρόνια εγγύηση για ανταλλακτικά κ εργασία, ειναι ψαρωτικό γαμώτο.
Τωρα, εβαλα και τον 1ο εγκαταστατη, να μου πει αν μπορεί να μου βαλει radiant, και την επαγγελματική του γνώμη (βασικά, ο 1ος, με εχει κερδίσει περισσότερο)!
Με χαλάει λίγο, που δεν εχει ασύρματο θερμοστατη ο radiant, γιατι ο θερμοστάτης μου ειναι σε κακό σημείο, και θα ήθελα να τον βάλω στο σαλόνι, χωρίς εξτρα μερεμετια ομως!!!

Bananas
08-09-12, 20:30
το εκανα ηδη,Τhanks!
ο εγκ/της του radiant, ζητάει 300 ευρω παραπάνω για το πακέτο, αλλά είναι ενας από τους 7 μεγαλους εγκαταστατες που προτείνει το φ.αεριο, κ φυσικα το εκμεταλλευεται το όνομά του, και το ότι πέρυσι βγήκε 3ος στις πωλήσεις κλπ. (ενώ οι αλλες 2 προσφορές, ειναι από...εξουσιοδοτημένους μεν, αλλά "μικρούς" εγκ/τες)
από τους 6, οι 4 riello πρότειναν, και ΜΟΝΟ αυτός τον radiant.
αλλά αυτό το 5 χρόνια εγγύηση για ανταλλακτικά κ εργασία, ειναι ψαρωτικό γαμώτο.
Τωρα, εβαλα και τον 1ο εγκαταστατη, να μου πει αν μπορεί να μου βαλει radiant, και την επαγγελματική του γνώμη (βασικά, ο 1ος, με εχει κερδίσει περισσότερο)!
Με χαλάει λίγο, που δεν εχει ασύρματο θερμοστατη ο radiant, γιατι ο θερμοστάτης μου ειναι σε κακό σημείο, και θα ήθελα να τον βάλω στο σαλόνι, χωρίς εξτρα μερεμετια ομως!!!

Δεν γνωριζω απο επιτοιχιους αλλα γιατί να μην μπορεις να βαλεις σε ολους τους επιτοιχιους ασυρματο?? Η σιεμενσ εχει ασυρματους. Απλα λογικα εσυ λες οτι δεν εχουν ενσωματομενο απο το μαμα εργοστασιο ως "πακετο"

Θα βαλεις μονο επιτοιχιο ή θα κανεις και εγκατασταση μονοσωληνιου ?

antreas9
08-09-12, 20:31
Δεν γνωριζω απο επιτοιχιους αλλα γιατί να μην μπορεις να βαλεις σε ολους τους επιτοιχιους ασυρματο?? Oi σιεμενσ εχει ασυρματους. Απλα λογικα εσυ λες οτι δεν εχουν ενσωματομενο απο τον μαμα εργοστασιο ως "πακετο"

Θα βαλεις μονο επιτοιχιο ή θα κανεις και εγκατασταση μονοσωληνιου ?

εεε,αν σου πω οτι δεν ξερω τι ειναι η εγκ/ση μονοσωληνιου?

Bananas
08-09-12, 20:38
εεε,αν σου πω οτι δεν ξερω τι ειναι η εγκ/ση μονοσωληνιου?

Εννοω. Σωληνες θερμανσης σωματα κτλ έχει ήδη το σπίτι ?

antreas9
08-09-12, 20:40
Εννοω. Σωληνες θερμανσης σωματα κτλ έχει ήδη το σπίτι ?

σώματα, έχει,ναι. *(η πολυκατοικία είχε αυτόνομη θερμανση, με πετρελαιο).
όλοι οι εγκ/τες, μου ειπαν οτι θα φέρουν από το δρόμο τους σωλήνες, μέχρι το μπαλκόνι που θα μπει ο λεβητας, και από εκεί, 2 σωλήνες θα τραβηχτούν μέσα στο σπίτι, μέχρι το κολλεκτέρ, όπου θα γίνει η ένωση (και αντίστοιχα, η αποκοπή από την υπολοιπη πολυκατοικία)

Bananas
08-09-12, 20:45
σώματα, έχει,ναι. *(η πολυκατοικία είχε αυτόνομη θερμανση, με πετρελαιο).
όλοι οι εγκ/τες, μου ειπαν οτι θα φέρουν από το δρόμο τους σωλήνες, μέχρι το μπαλκόνι που θα μπει ο λεβητας, και από εκεί, 2 σωλήνες θα τραβηχτούν μέσα στο σπίτι, μέχρι το κολλεκτέρ, όπου θα γίνει η ένωση (και αντίστοιχα, η αποκοπή από την υπολοιπη πολυκατοικία)

Nice ! Απλως αν έκανες εγκατασταση σωματων και σωληνωσεων ζεστου νερου μπορουσα να βοηθησω περισσότερο. ! Αλλα οκ στην ουσια μια σωληνωση φυσικου αεριου θα σου τραβηξουν .

antreas9
08-09-12, 20:47
Nice ! Απλως αν έκανες εγκατασταση σωματων και σωληνωσεων ζεστου νερου μπορουσα να βοηθησω περισσότερο. ! Αλλα οκ στην ουσια μια σωληνωση φυσικου αεριου θα σου τραβηξουν .

Κυριολεκτικά, αισθάνομαι ότι η δική μου επιλογή, πρέπει να βασιστεί, στο λέβητα, στο συνολικό κόστος, και στον εγκαταστατη που θα επιλέξω.
Μια που τα τελευταία 2 τα εχω ηδη χρησιμοποιήσει σαν κριτηρια, μένει μόνο το 1ο, που βαδιζω...στο αγνωστο!!

Bananas
08-09-12, 20:50
Κυριολεκτικά, αισθάνομαι ότι η δική μου επιλογή, πρέπει να βασιστεί, στο λέβητα, στο συνολικό κόστος, και στον εγκαταστατη που θα επιλέξω.
Μια που τα τελευταία 2 τα εχω ηδη χρησιμοποιήσει σαν κριτηρια, μένει μόνο το 1ο, που βαδιζω...στο αγνωστο!!

Για τον λεβητα μην ανυσηχεις θα βρεις απαντηση αξιοπιστη και εμπειρη στο site που σου πα. Ολοι οι πτυχιουχοι μηχανολογοι και ορισμενοι φοιτητες μηχανολογιας εκει μεσα ειναι και κατα κανονα ο πιο ειδικευμένος στο θεμα της θερμανσης ειναι ο μηχανολογος και οχι ο υδραυλικος.

antreas9
08-09-12, 20:54
Για τον λεβητα μην ανυσηχεις θα βρεις απαντηση αξιοπιστη και εμπειρη στο site που σου πα. Ολοι οι πτυχιουχοι μηχανολογοι και ορισμενοι φοιτητες μηχανολογιας εκει μεσα ειναι και κατα κανονα ο πιο ειδικευμένος στο θεμα της θερμανσης ειναι ο μηχανολογος και οχι ο υδραυλικος.

ωραια...εχω ηδη ρωτησει εκεί , και περιμενω :) :) thanks a lot!

antreas9
13-09-12, 09:13
το φόρουμ των μηχανικών δε βοηθήσε όσο θα περιμένα.
Τελικά κατέληξα:
Λέβητας συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, Riello, 24αρη.
Ο εγκαταστάτης, μου δίνει προσωπικη γραπτή του εγγύηση, για 5 χρόνια εργασία+ανταλλακτικά, αρκεί να κανω σε αυτόν την ετήσια συντήρηση.
Εχουμε μονο ενα μικρό θέμα, στο σημείο που πρέπει να συνδεθεί το ΦΑ με το κολλεκτέρ, γιατι ειναι μεσα στο διάδρομο, και θα δημιουργήσει κακοτεχνία, αλλά ελπίζω να λυθεί χωρίς καποιο μεγάλο κόστος, απο γυψοσανίδα.

Το κόστος, πήγε στα 2.900 τελική τιμή. (Συν τα 650 του ΦΑ)!!!

Bananas
13-09-12, 12:27
το φόρουμ των μηχανικών δε βοηθήσε όσο θα περιμένα.
Τελικά κατέληξα:
Λέβητας συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, Riello, 24αρη.
Ο εγκαταστάτης, μου δίνει προσωπικη γραπτή του εγγύηση, για 5 χρόνια εργασία+ανταλλακτικά, αρκεί να κανω σε αυτόν την ετήσια συντήρηση.
Εχουμε μονο ενα μικρό θέμα, στο σημείο που πρέπει να συνδεθεί το ΦΑ με το κολλεκτέρ, γιατι ειναι μεσα στο διάδρομο, και θα δημιουργήσει κακοτεχνία, αλλά ελπίζω να λυθεί χωρίς καποιο μεγάλο κόστος, απο γυψοσανίδα.

Το κόστος, πήγε στα 2.900 τελική τιμή. (Συν τα 650 του ΦΑ)!!!

Για το κόστος δεν μπορω να εκφερω αποψη μιας και δεν γνωριζω πως πάνε αυτά. Η εγγύηση είναι οκ ! Για το σημείο συνδεσης που λες φανταζομαι τι εννοείς. Δεν θες να περαστεί εξωτερική σωλήνωση. Η εξωτερικη σωλήνωση είναι η πιο ευκολη λύση. Τωρα αν θες να καλυψεις κάπως την κακοτεχνία με γυψωσανιδα μπορεις να καλύψεις τις σωληνώσεις . Να δημιουργήσεις πχ κατι σαν (φαινομενικά) δωκαρι και κολωνα. Ενα κουτι απο γυψωσανιδα που μεσα σε αυτο θα περνανε οι σωληνωσεις.
Ελπίζω όλα να πανε καλα και όπως τα θες και ο μαστορας να ναι αλάνι !!!

Ποιο μοντελο βάζεις ? Εχεις καποιο λινκ να το κοιταξω απο περιέργεια ?

antreas9
13-09-12, 15:00
ναι, αυτό σκέφτομαι, να περάσει μια γυψοσανίδα οπως λες. Απλά είναι ενα εξτρα κόστος (κανα 300αρι το υπολογίζω, χωρίς να εχω ρωτήσει όμως)!

Το μοντέλο δε το θυμάμαι, είναι ριελλο, 24αρη, συμπύκνωση, και βαζω εξτρα, κ την αντιστάθμιση.

blade_
15-09-12, 23:36
φετος εβαλα μονωση κατω απο το διαμερισμα(πυλωτη) πετροβαμβακα και ελπιζω σε οχι τοσο παγωμενα πατωματα οσο παλαιοτερα και καλυτερη αποδοση θερμανσης...και χαμηλοτερη καταναλωση βεβαιως βεβαιως :p

MAuVE
16-09-12, 00:29
ναι, αυτό σκέφτομαι, να περάσει μια γυψοσανίδα οπως λες.

Ο ισχύων κανονισμός εγκαταστάσεων ΦΑ απαιτεί οι σωληνώσεις να είναι εμφανείς.

Προβλέπονται περιπτώσεις "κρυμένων" σωληνώσεων, αλλά προαπαιτείται η εξασφάλιση επισκεψιμότητας και επαρκούς αερισμού που κάνει το πράγμα πολύ πιό σύνθετο από το "βάζουμε μία γυψοσανίδα για να μην φαίνονται".

Πρόσεξέ το αυτό, αν και ένας έμπειρος εγκαταστάτης θα σε αποτρέψει στα σίγουρα.

- - - Updated - - -


αν ο πελάτης θέλει να βάλει το χέρι του βαθιά στην τσέπη για buderus.

Οι Buderus θέλουν κάποια προσοχή.

Κυκλοφορούν μονάδες με ταμπελάκι: "Made in Germany", αλλά και άλλες με: "Made in Europe", πράγμα που μεθερμηνεύεται σε "Made in Turkey".

Όταν έχεις πληρώσει "Γερμανικό" λέβητα και σου προκύψει Τούρκικος, μπορεί και... να σου κακοφανεί...

- - - Updated - - -



Προσωπικά σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους πω αυτό το χειμώνα (εντελώς δημοκρατικά) "εγώ δε σας πληρώνω πετρέλαιο".

Λογικό και αναμενόμενο, όχι όμως για τους "φωστήρες" του ΥπΟικ.
Δες τι έγραφα στο blog μου πέρσι τέτοια εποχή:
http://mauve-gr.blogspot.gr/2011/09/blog-post_22.html
http://mauve-gr.blogspot.gr/2011/09/blog-post_23.html

Bananas
16-09-12, 03:31
Ο ισχύων κανονισμός εγκαταστάσεων ΦΑ απαιτεί οι σωληνώσεις να είναι εμφανείς.

Προβλέπονται περιπτώσεις "κρυμένων" σωληνώσεων, αλλά προαπαιτείται η εξασφάλιση επισκεψιμότητας και επαρκούς αερισμού που κάνει το πράγμα πολύ πιό σύνθετο από το "βάζουμε μία γυψοσανίδα για να μην φαίνονται".

Πρόσεξέ το αυτό, αν και ένας έμπειρος εγκαταστάτης θα σε αποτρέψει στα σίγουρα.



Για τις σωληνώσεις θερμανσης μιλούσα απο το καζάνι μέχρι το συλλεκτη προσαγωγής και επιστροφής.. Αυτες νομίζω ότι θέλει να καλύψει. Για τις σωλήνες φυσικού αερίου φυσικά και δεν τις καλύπτεις.

konc
16-09-12, 03:50
Δες τι έγραφα στο blog μου πέρσι τέτοια εποχή:

Απόλυτα σωστά, και εξαιρετικά κείμενα στο blog. Όσοι δεν το έχετε διαβάσει περάστε μια βόλτα, είναι η απόδειξη ότι ένα blog για να είναι αξιόλογο δεν χρειάζεται να ενημερώνεται κάθε μέρα με lifestyle θέματα. Επίσης, (και στην ουσία του θέματος) μέρα με τι μέρα επιβεβαιώνεται αυτό που όλοι οι μη-κολλημένοι γνωρίζουν: δεν μπορεί, δεν γίνεται ΟΛΟΙ να είναι τόσο καθυστερημένοι, σίγουρα όλα γίνονται για κάποιο λόγο.

Bananas
16-09-12, 04:01
Δες τι έγραφα στο blog μου πέρσι τέτοια εποχή:.

:oneup:

Δεν ξέρω αν είσαι οικονομολογος ή μηχανολόγος ή ένας απλός πολίτης που έχει μυαλό αλλά σε βρίσκω πολύ σωστό και με έπισες πλήρως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.