PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είδους θέρμανση χρησιμοποιείτε?



Σελίδες : 1 2 3 [4]

21706
16-09-12, 09:28
Για τις σωληνώσεις θερμανσης μιλούσα απο το καζάνι μέχρι το συλλεκτη προσαγωγής και επιστροφής.. Αυτες νομίζω ότι θέλει να καλύψει. Για τις σωλήνες φυσικού αερίου φυσικά και δεν τις καλύπτεις.

Οι σωλήνες φυσικού αερίου από το ισόγειο στο κάθε
διαμέρισμα δεν καλύπτονται;

nyannaco
16-09-12, 10:10
Οχι, απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας.

21706
16-09-12, 10:20
Ευχαριστώ. Κάτι ακόμα:
Σε πολυκατοικία που χτίζεται τώρα στην Αθήνα αλλά
σε περιοχή όπου το φυσικό αέριο προς το παρόν δεν
είναι διαθέσιμο, είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση
σωληνώσεων ΦΑ μέχρι το κάθε διαμέρισμα;

antreas9
16-09-12, 10:37
Για τις σωληνώσεις θερμανσης μιλούσα απο το καζάνι μέχρι το συλλεκτη προσαγωγής και επιστροφής.. Αυτες νομίζω ότι θέλει να καλύψει. Για τις σωλήνες φυσικού αερίου φυσικά και δεν τις καλύπτεις.
ναι. σωστα. ΜΕΡΟΣ των σωλήνων που θα φεύγουν απο το λεβητάκι, και θα μπαίνουν στο σπίτι μεσα, για να συνδεθούν με το κολλεκτέρ.
κανενας εγκαταστατης δε μου ειπε οτι αυτό είναι χαζό/παράνομο κλπ

blade_
16-09-12, 14:56
εχει βαλει κανεις απο δω ναυλον στο μπαλκονι?αν ναι ποσο του κοστισε?

nodasz
16-09-12, 18:18
Φιλοι μια διευκρινιση. Οταν λεμε αντλια θερμοτητας εννουμε ΚΑΙ το κλασικο οικιακο air condition ή αυτο δεν συμπεριλαμβανεται στις αντλιες ? Και τι συντελεστη αποδοσης εχουν τα συνηθισμενα οικιακα air condition ?

nyannaco
16-09-12, 19:08
Φιλοι μια διευκρινιση. Οταν λεμε αντλια θερμοτητας εννουμε ΚΑΙ το κλασικο οικιακο air condition ή αυτο δεν συμπεριλαμβανεται στις αντλιες ? Και τι συντελεστη αποδοσης εχουν τα συνηθισμενα οικιακα air condition ?Ναι, κι αυτά μέσα είναι. Το COP εξαρτάται από τον κατασκευαστή και το μοντέλο.
Και κάτι ακόμη: μην ακούτε πωλητές που λένε το μηχάνημα έχει COP τόσο, γιατί ένα νούμερο ισχύει σε μία συγκεκριμένη θερμοκρασία περιβάλλοντος, κι αυτή που αναφέρεται συνήθως είναι στους 15°C. Αναζητήστε το διάγραμμα COP/θερμοκρασίας του κατασκευαστή για να δείτε πώς μεταβάλλεται σε χαμηλότερες θερμοκρασίες. Είναι πιο σημαντικό, δεδομένου ότι όσο πέφτει η θερμοκρασία, ανεβαίνουν και οι απαιτήσεις για θέρμανση, και μαζί η κατανάλωση.

nodasz
16-09-12, 20:47
Ευχαριστω για τη διευκρινιση αλλα παλι εχω μια απορια. COP ειναι ο συντελεστης αποδοσης ? Και πως γινεται να ειναι μεγαλυτερος απο τη μοναδα ? Δεν απαγορευεται αυτο θερμοδυναμικα βαση της φυσικης που μαθαμε στο σχολειο ? Πως γινεται η μια κιλοβατωρα που δινεις στο συστημα να σου επιστρεφει ως 3 η 4 ? Δεν απαγορευεται αυτο θερμοδυναμικα ? (εννοειται οτι δεν ειμαι μηχανολογος οποτε μπορει να λεω χοντρες μπαρουφες αλλα θα ηθελα καποιο φιλο να μου το εξηγησει.)

jkoukos
16-09-12, 21:33
Βασικά το COP (Coefficient Of Performance (http://en.wikipedia.org/wiki/Coefficient_of_performance)) δείχνει την ενεργειακή απόδοση μιας αντλίας, κατά την παραγωγή θερμότητας από τον συμπυκνωτή (Q) σε σχέση με την ισχύ που παρέχεται στον συμπιεστή (W).

Μια καλή ανάλυση υπάρχει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=4014933#post4014933) από τον @anon και μερικές διευκρινήσεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/484034-%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B8%CE%AD%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%B7?p=4493186#post4493186) (μηνύματα #218 - #221).

ntoremi
16-09-12, 22:49
Ευχαριστω για τη διευκρινιση αλλα παλι εχω μια απορια. COP ειναι ο συντελεστης αποδοσης ? Και πως γινεται να ειναι μεγαλυτερος απο τη μοναδα ? Δεν απαγορευεται αυτο θερμοδυναμικα βαση της φυσικης που μαθαμε στο σχολειο ? Πως γινεται η μια κιλοβατωρα που δινεις στο συστημα να σου επιστρεφει ως 3 η 4 ? Δεν απαγορευεται αυτο θερμοδυναμικα ? (εννοειται οτι δεν ειμαι μηχανολογος οποτε μπορει να λεω χοντρες μπαρουφες αλλα θα ηθελα καποιο φιλο να μου το εξηγησει.)

Ακριβως γι αυτο ειναι τοσο αποδοτικες οι αντλιες θερμοτητας και αρα και τα κλιματιστικα. Η μια κιλοβατωρα που δινεις με το ηλεκτρικο ρευμα πηγαινει κυριως στην μηχανικη κινηση του συστηματος. Οι υπολοιπες 2-3 κιλοβατωρες θερμοτητας που σου αποδιδει το κλιματιστικο προερχονται απο την θερμοτητα που αντλει το κλιματιστικο απο το περιβαλλον (γι αυτο λεγεται αντλια θερμοτητας) και την φερνει μεσα στον χωρο σου. Ουσιαστικα θερμαινεσαι οχι με το ρευμα που καις αλλα απο θερμοτητα που μαζευεις απο εξω και την φερνεις μεσα στο σπιτι. Το χειμωνα μεσα στο σπιτι θελουμε μια ανετη θερμοκρασια πχ 21-22 βαθμους. Εξω η θερμοκρασια ειναι πχ 10-15. Σε τετοιες θερμοκρασιες, η αντλια λειτουργει πολυ αποδοτικα. Οταν η θερμοκρασια εξω πεσει στους 5-4-3-2-1-0 βαθμους, τοτε η αποδοση της αντλιας πεφτει αρκετα. Σε πολυ μεγαλο κρυο, ουσιαστικα δεν βρισκει θερμοτητα εξω για να την φερει μεσα, και ετσι τελικα σχεδον ολη η θερμοτητα που παραγει ειναι απο καταναλωση ηλεκτρισμου, αρα η αποδοση πεφτει πολυ.
Ολες οι αλλες συσκευες (τζακι, καλοριφερ, αεροθερμο, ηλεκτρικο καλοριφερ, καλοριφερ λαδιου/κηροζινης κλπ) παραγουν θερμοτητα μονο απο τον πορο που καταναλωνουν (ρευμα, πετρελαιο, λαδι, ξυλο κλπ). Γι αυτο και η αποδοση τους ειναι παντα μικροτερη απο 100%. Ενω στα κλιματιστικα ειναι πολυ πανω απο 100%.

antreas9
17-09-12, 19:06
Ποιο μοντελο βάζεις ? Εχεις καποιο λινκ να το κοιταξω απο περιέργεια ?

το μοντέλο είναι αυτό:
RIELLO RESIDENCE CONDENS 25KW
ενδεικτικό λινκ! (http://www.sungas.gr/natural-gas/wall-boilers/condensation.html)
με ανησυχησε λίγο ο εγκ/της που ειχε προτείνει radiant, λέγοντάς μου ότι δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συμπύκνωσης, και ότι εχει δουλέψει χρόνια στη riello, και ξέρει, μπλα μπλα. Αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να είναι και κόλπο για πώληση, αφού δε μπορούσε να ανταγωνιστεί την τιμή που μου έδωσε ο αλλος.
Τι λες? εχεις αποψη?

Bananas
17-09-12, 19:19
το μοντέλο είναι αυτό:
RIELLO RESIDENCE CONDENS 25KW
ενδεικτικό λινκ! (http://www.sungas.gr/natural-gas/wall-boilers/condensation.html)
με ανησυχησε λίγο ο εγκ/της που ειχε προτείνει radiant, λέγοντάς μου ότι δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ συμπύκνωσης, και ότι εχει δουλέψει χρόνια στη riello, και ξέρει, μπλα μπλα. Αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να είναι και κόλπο για πώληση, αφού δε μπορούσε να ανταγωνιστεί την τιμή που μου έδωσε ο αλλος.
Τι λες? εχεις αποψη?

RIELLO ειναι αρα αξιοπιστος. Αντισταθμισεις έχει αρα οικονομία . Μια χαρα τον βρισκω. Μην το σκεφτεσαι καθόλου. Καλοριζικος !!! Τωρα αυτα που σου λεει περι συμπήκνωσης δεν εχω ιδέα τι θέλει να πει . Δεν τα θυμαμαι κιολας απο την σχολή :P

ANDREASOMAGEIRAS
17-09-12, 21:10
σόμπα ξύλου με κατανάλωση για το περασμένο χειμώνα 6 τόνους ξύλα με μέσω όρο 90 euro τον τόνο, φέτος με 105 euro o τόνος

antreas9
18-09-12, 08:59
RIELLO ειναι αρα αξιοπιστος. Αντισταθμισεις έχει αρα οικονομία . Μια χαρα τον βρισκω. Μην το σκεφτεσαι καθόλου. Καλοριζικος !!! Τωρα αυτα που σου λεει περι συμπήκνωσης δεν εχω ιδέα τι θέλει να πει . Δεν τα θυμαμαι κιολας απο την σχολή :P

Thanks.
Με τη συμπύκνωση, ο ποιητής (ο εγκ/της που ΔΕΝ πήρε τη δουλειά), ότι το συγκεκριμένο μοντέλο, ειναι κάτι σαν ντεμί συμπύκνωσης, κάτι ανάμεσα στον κανονικό και τον συμπύκνωσης δηλαδή....

21706
18-09-12, 09:08
το μοντέλο είναι αυτό:
RIELLO RESIDENCE CONDENS 25KW
ενδεικτικό λινκ! (http://www.sungas.gr/natural-gas/wall-boilers/condensation.html)


Τι είναι αυτό το KIS; Πρώτη φορά βλέπω τέτοια μονάδα.

antreas9
18-09-12, 10:08
Τι είναι αυτό το KIS; Πρώτη φορά βλέπω τέτοια μονάδα.

για να ειμαι ειλικρινης,στην προσφορά, δεν εγραφε KIS, αλλά εγω ψάχνοντας να ΄δωσω λίνκ στον bananas, δεν πρόσεξα ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο.
στην προσφορά που μου έχει δώσει, λέει :RIELLO RESIDENCE CONDENS 25KW

21706
18-09-12, 10:43
για να ειμαι ειλικρινης,στην προσφορά, δεν εγραφε KIS, αλλά εγω ψάχνοντας να ΄δωσω λίνκ στον bananas, δεν πρόσεξα ότι δεν είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο.
στην προσφορά που μου έχει δώσει, λέει :RIELLO RESIDENCE CONDENS 25KW

Εντάξει, αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

- - - Updated - - -

Φαίνεται ότι το KIS δεν είναι μονάδα αλλά ένας τύπος για
επίτοιχους λέβητες που έχουν και δυνατότητα παροχής
ζεστού νερού χρήσης.

Αυτά αν καταλαβαίνω σωστά αυτό εδώ (http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j&q=riello%20residence%20condens%2025%20kis&source=web&cd=5&ved=0CEwQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.riello.be%2Faction.jsp%3Fcode%3D2825%26filename%3DCAT_RESIDENCE_CONDENS.pdf&ei=fiFYUMPPF-an0AXP-oGICg&usg=AFQjCNGK92yt7A6lTq16g64vVdamP53lBg&cad=rja).

antreas9
18-09-12, 10:49
Εντάξει, αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

- - - Updated - - -

Φαίνεται ότι το KIS δεν είναι μονάδα αλλά ένας τύπος για
επίτοιχους λέβητες που έχουν και δυνατότητα παροχής
ζεστού νερού χρήσης.

Αυτά αν καταλαβαίνω σωστά αυτό εδώ (http://www.google.co.uk/url?sa=t&rct=j&q=riello%20residence%20condens%2025%20kis&source=web&cd=5&ved=0CEwQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.riello.be%2Faction.jsp%3Fcode%3D2825%26filename%3DCAT_RESIDENCE_CONDENS.pdf&ei=fiFYUMPPF-an0AXP-oGICg&usg=AFQjCNGK92yt7A6lTq16g64vVdamP53lBg&cad=rja).

εγω πράγματι εχω ζητήσει από τον εγκαταστατη, να εχω και ζεστό νερό χρήσης από το φυσικό αέριο, και με μια βάνα, να επιλέγω πότε θα ζεστενεται απο το φ.αεριο, και ποτε απο τον ηλιακό.

MAuVE
19-09-12, 22:40
εγω πράγματι εχω ζητήσει από τον εγκαταστατη, να εχω και ζεστό νερό χρήσης από το φυσικό αέριο, και με μια βάνα, να επιλέγω πότε θα ζεστενεται απο το φ.αεριο, και ποτε απο τον ηλιακό.

Κυκλοφορεί και κάποιο kit θερμοστατικής τριόδου βάνας που κάνει την μεταγωγή από τον ηλιακό στο boiler ΦΑ -και αντιστρόφως- αυτόματα.

Υπάρχει βέβαια και μια άλλη συνδεσμολογία, απλούστερη και ενεργειακά φιλικότερη, την οποία δεν σου συστήνω γιατί θα μπλέξεις.
Στην καλύτερη περίπτωση θα σου πούν: "Δεν είναι πιστοποιημένη για τον συγκεκριμένο λέβητα και δεν θα μας δώσουν έγκριση από το Φ.Α.".
Στην χειρότερη, κάτι μεταξύ: "Θα καταστραφεί ο λέβητας", "Θα πάρετε φωτιά", "Θα χαλάσει το πλυντήριο πιάτων".

Στις παλαιότερες γενιές, για να γίνεις μηχανικός ή τεχνικός εν γένει έπρεπε να διαθέτεις αντίληψη και κρίση.
Στις σημερινές, να παπαγαλίζεις καλά (δες το σύστημα των εισαγωγικών εξετάσεων) και σαν παιδί να έχεις παίξει μόνο με τουβλάκια Lego.

antreas9
28-09-12, 16:56
εχω ηδη πληρώσει τα τελη συνδεσης...και σήμερα, σκάει το 1ο παραμύθι, για εξίσωση υγραεριου,με πετρελαιο κίνησης...
Δεν αμφιβαλω πια καθόλου, ότι εντός των επόμενων μηνών, θα εξισωθεί και το φυσικό αεριο με το πετρελαίο θέρμανσης, και θα κλαψω τα 3.5χλδ....

Bananas
28-09-12, 23:35
εχω ηδη πληρώσει τα τελη συνδεσης...και σήμερα, σκάει το 1ο παραμύθι, για εξίσωση υγραεριου,με πετρελαιο κίνησης...
Δεν αμφιβαλω πια καθόλου, ότι εντός των επόμενων μηνών, θα εξισωθεί και το φυσικό αεριο με το πετρελαίο θέρμανσης, και θα κλαψω τα 3.5χλδ....

Γιατί να τα κλάψεις? Θερμανση φυσικου αερίου δεν εβαλες για να μπορείς να ελέγχεις το κόστος ? Η πολυκατοικια σου δεν εχει φυσικο αεριο αυτονομια?

stelios2
28-09-12, 23:38
Αντρεα9 καιγε οτι καιγεται, απο ναυλον, πλαστικα, ροδες, μπριζολες και γενικα οτι ειναι φτηνοτερο! Και μην πειτε περι μολυνσης και το τι κοσμο και περιβαλλον θα παραδωσουμε στ παιδια μας.. φροντισαν αυτοι για αυτον! Σκατενιο..
Ζουμε το τελος τ ''πολιτισμου'', (οχι οτι υπηρξε κ ποτε, αλλα τελος παντων αυτο που εννοουσαμε πολιτισμο, αυτο που μολις τα τελευταια 50 χρονια ειδαμε) Καταστρεφεται ο καθε νοικοκυρης, ο καθε ''κυριος με τ μοχθο του και τ μαγκια του'' και αυτοι συζητανε ρε παιδια αν τα εκατομυρια που εχουν ειναι νομιμα η οχι! Που τα βρηκανε ε!! φυτρωνανε στ μπαξε τους ο οιποιος ηταν δηλωμενος κ αρα ειναι δικα τους?

antreas9
29-09-12, 20:23
Γιατί να τα κλάψεις? Θερμανση φυσικου αερίου δεν εβαλες για να μπορείς να ελέγχεις το κόστος ? Η πολυκατοικια σου δεν εχει φυσικο αεριο αυτονομια?

Ναι. Ετσι και αλλιώς, εχω βαλει Ατομικό λέβητα οπως σου ειχα πει.
Απλά, αν ακριβύνει 30-40% σε σχέση με την σημερινή τιμή (όπως πιστεύω ο΄τι θα γίνει κατα τον γενάρη), πρακτικά, γίνεται τόσο ακριβή η κατανάλωση, που δε θα κανω απόσβεση ποτέ τα 3,5 χιλιάρικα της επενδυσης!

wizi
29-09-12, 22:12
Εγω σκεφτομαι για πανελ υπέρυθρης θέρμανσης όσοι έχετε αγοράσει είστε ικανοποιημένη;Απο άτομα που ρώτησα ειπαν οτι οι διαστάσεις πάνε αναλογα με το τετραγωνικό.Εγω που έχω 15 τετραγωνικά κρεβατοκαμαρα τι διαστάσης πανελ υπερυθρης θερμανσης πρέπει να βάλω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.