PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί είδους θέρμανση χρησιμοποιείτε?



Σελίδες : [1] 2 3 4

marcus1
29-01-12, 10:02
Τώρα που τα κρύα έχουν πιάσει για τα καλά, και χάρη στα συνεχή προβλήματα του ατομικού καυστήρα πετρελαίου του διαμερίσματός μου (την μια θέλει συντήρηση, την άλλη ξεμπλοκάρισμα, την τρίτη ξαναγέμισμα, την τέταρτη μπήκε ένα σκουπιδάκι...) σκέφτηκα να ξεκινήσω μια δημοσκόπηση (και συζήτηση) για τις μεθόδους που χρησιμοποιούμε για να θερμάνουμε τα διαμερίσματά μας, και τις εντυπώσεις του καθένα μας από αυτές.

voger
29-01-12, 11:33
Αφού κανένας στην πολυκατοικία δεν πληρώνει για πετρέλεαιο και η θέρμανση είναι κοινή, το ρίξαμε στο aircondition. Να δούμε πόσο θα μας τον πιάσει η ΔΕΗ.

cyiannis
29-01-12, 12:06
θερμοσυσσωρευτές

tsorbi
29-01-12, 12:27
Αντλία Θερμότητας (Toshiba Estia) θέρμανση τον χειμώνα-ψύξη το καλοκαίρι.

stefp
29-01-12, 12:49
καλοριφέρ κλασικό μεν,αλλά καίει και τζάκι όσες ώρες είμαστε σπίτι, προκειμενου να μειωθεί η κατανάλωση πετρελαίου (και μειώνεται είναι η αλήθεια..)

tsavman
29-01-12, 12:55
Είμαι από την Πτολεμαϊδα, και η Τηλεθέρμανση μας έχει σώσει.

Για όποιον δε γνωρίζει, το ζεστό νερό μετά τη δημιουργία του ρεύματος στα τοπικά ατμοηλεκτρικά εργοστάσια της ΔΕΗ, αντί να αφεθεί ελεύθερο στην ατμόσφαιρα με τη μορφή ατμού, έρχεται στην πόλη και μπαίνει και ζεσταίνει το νερό του κυκλώματος του καλοριφέρ σε κάθε συνδεδεμένο σπίτι. Η Πτολεμαΐδα τροφοδοτείται από μονάδα ισχύος 75ΜW, τα οποία είναι οριακά για το κρύο που κάνει.
Τον τελευταίο μήνα η μονάδα αυτή είχε βλάβες, και κάψαμε και ενάμιση τόνο πετρέλαιο (είχαμε και -20 βαθμούς) αλλά ψήφισα στο poll τηλεθέρμανση.

kadronarxis
29-01-12, 13:15
Καυστήρα ατομικό φυσικού αερίου Vaillant, made in germany.
Turbo top plus, κάπως έτσι, 24-άρι.

nyannaco
29-01-12, 13:37
Επίτοιχη μονάδα ΦΑ Riello.

nimaksof
29-01-12, 13:45
Κλιματιστικα. Μακραν η καλλιτερη λυση με τις τιμες του πετρελαιου και του φυσικου αεριου......

nyannaco
29-01-12, 14:08
Κλιματιστικα. Μακραν η καλλιτερη λυση με τις τιμες του πετρελαιου και του φυσικου αεριου......Οικονομικότερη πιθανόν, το "καλλίτερη" δεν θα το υιοθετούσα έτσι αβασάνιστα, γιατί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, όπως θερμική άνεση και υγιεινή, και εκεί το κλιματιστικό χάνει (έως και κατά κράτος) από το καλοριφέρ.

ntoremi
29-01-12, 14:57
Κεντρικη θερμανση καλοριφερ οποτε την αναβουν οι τσιφουτηδες μιζεροι πουρογεροι γειτονες. Καλυτερα ομως ετσι, γιατι δεν γουσταρω την ολη φαση με τα κοινοχρηστα και την γκρινια. Εγω ηθελα να αποδεσμευτω και δεν με αφηναν. Προβλεπω του χρονου οτι θα αποφασισουν να μην αναψουν καθολου, αρα, εκ των πραγματων, θα καταφερω αυτο που ηθελα.
Περα απο την κεντρικη θερμανση, εχω ενεργειακο τζακι με βεντιλατερ και πολυ οικονομικα inverter κλιματιστικα. Τζακι και κλιματιστικα ειναι υπεροχα και πολυ οικονομικα. Το σπιτι γινεται φουρνος, με λιγα χρηματα, οποτε εγω επιθυμω, κι οχι να εξαρτωμαι απο τις αποφασεις των καραγκιοζηδων γειτονων. Εγω ζεσταινομαι κι αυτοι κρυωνουν. Να ψοφησουν...

Αλλαξτε την ψηφοφορια να μπορουμε να επιλεξουμε πολλες επιλογες, οχι μονο μια, εγω πχ εχω 3.

qwertyuiop
29-01-12, 15:44
Καλοριφέρ, αυτόνομο και ανεξάρτητο. :p

konc
29-01-12, 15:56
Οικονομικότερη πιθανόν, το "καλλίτερη" δεν θα το υιοθετούσα έτσι αβασάνιστα, γιατί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες, όπως θερμική άνεση και υγιεινή, και εκεί το κλιματιστικό χάνει (έως και κατά κράτος) από το καλοριφέρ.

Πλέον είναι όντως ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης με απλή μέτρηση κόστους/θερμίδα, εφόσον υπάρχει και νυχτερινό. 2 πολύ βασικοί παράγοντες όμως που δεν λαμβάνονται υπόψη και σου δίνω απόλυτο δίκιο όταν λες ότι χάνει από τα καλοριφέρ στις περισσότερες περιπτώσεις εγκαταστάσεων είναι οι εξής:
-Σωστή μελέτη-εγκατάσταση, εκεί που πρέπει και με τα μηχανήματα που πρεπει. Δεν έχει νόημα πχ ένα τεράστιο κλιματιστικό να προσπαθεί να ζεστάνει 3 ξεχωριστά δωμάτια.
-Όταν μιλάμε για κλιματιστικά, για έναν περίεργο λόγο όλοι έχουν στο μυαλό τους τα επιτοίχια. Όταν μιλήσουμε για δαπέδου, ο τρόπος που απόδίδονται οι θερμίδες στο χώρο αλλάζει όσο δεν φαντάζεστε.

geost91gr
29-01-12, 16:18
Εδώ στην Αθήνα που είμαι φοιτητής το καλοριφέρ πετρελαίου με αυτόνομη κάνει τη δουλειά του... επειδή όμως το πετρέλαιο ξεπέρασε πρόσφατα το 1 €, στο σπίτι στο χωριό μου εδώ και 1 χρόνο δουλεύει καυστήρας πυρήνα... ποια κλιματιστικά και οικονομία; Ο πυρήνας έχει απόδοση πολλαπλάσια του πετρελαίου ανά € και με κανονικό καλοριφέρ χωρίς τα θέματα ξήρανσης της ατμόσφαιρας που μπορεί να έχουν τα κλιματιστικά. Θέλει βέβαια λίγο δουλειά από μέρους τη χρήστη (γέμισμα του σιλό του καυστήρα με υλικό κάθε μερικές μέρες) και ικανό αποθηκευτικό χώρο, αλλά η οικονομία που επιτυγχάνεται το αξίζει. Αυτοί δε οι καυστήρες εκτός από πυρήνα καίνε pellets, βιομάζα, ακόμα και καυσόξυλα. Για όποιον είναι στην περιφέρεια και έχει την ικανότητα να κάνει αυτή την αλλαγή από το πετρέλαιο, με τις παρούσες τιμές η απόσβεση θα γίνει στον 1 χρόνο, ανάλογα με τη χρήση φυσικά.

joseph
01-02-12, 20:21
Σόμπα Βιομάζας ... Και τώρα με τα κρύα , το μάξιμουμ 25 με 30 κιλά την μέρα , με τιμή 250 τον τόννο ( τιμή αγοράς , η τρέχουσα τώρα είναι 285 και την άνοιξη με το καλοκαίρι υπολογίζω να πέσει κάτω από 230 για να μην πω κάτω από 200) ενώ το ελάχιστο που είχα για ένα 24ωρο είναι περίπου 10 κιλά ...

DSLaManiaC
01-02-12, 21:35
Κλασικό καλοριφέρ πετρελαίου + Air Condition γιατί το ανάβουν μια ώρα τη μέρα.

and64
02-02-12, 12:11
Πετρέλαιο (αυτονομία) + τζάκι όποια απογεύματα/βράδια είναι κάποιος στο σπίτι και έχει όρεξη να το ανάψει :p

imr
02-02-12, 23:35
Aircodition ευτυχως δεν πληρωνει κανενας στην πολυκατοικια πετρελαιο και μενω μονος μου

nodasz
03-02-12, 20:35
Εδώ στην Αθήνα που είμαι φοιτητής το καλοριφέρ πετρελαίου με αυτόνομη κάνει τη δουλειά του... επειδή όμως το πετρέλαιο ξεπέρασε πρόσφατα το 1 €, στο σπίτι στο χωριό μου εδώ και 1 χρόνο δουλεύει καυστήρας πυρήνα... ποια κλιματιστικά και οικονομία; Ο πυρήνας έχει απόδοση πολλαπλάσια του πετρελαίου ανά € και με κανονικό καλοριφέρ χωρίς τα θέματα ξήρανσης της ατμόσφαιρας που μπορεί να έχουν τα κλιματιστικά. Θέλει βέβαια λίγο δουλειά από μέρους τη χρήστη (γέμισμα του σιλό του καυστήρα με υλικό κάθε μερικές μέρες) και ικανό αποθηκευτικό χώρο, αλλά η οικονομία που επιτυγχάνεται το αξίζει. Αυτοί δε οι καυστήρες εκτός από πυρήνα καίνε pellets, βιομάζα, ακόμα και καυσόξυλα. Για όποιον είναι στην περιφέρεια και έχει την ικανότητα να κάνει αυτή την αλλαγή από το πετρέλαιο, με τις παρούσες τιμές η απόσβεση θα γίνει στον 1 χρόνο, ανάλογα με τη χρήση φυσικά.

Μηπως φιλε μου θα μπορουσες να μας δωσεις καποια παραπανω στοιχεια , οπως κοστος καυστηρα , κοστος καυσιμης υλης , περιπου ημερησια καταναλωση κατα μεσο ορο ?

geost91gr
04-02-12, 22:55
Μηπως φιλε μου θα μπορουσες να μας δωσεις καποια παραπανω στοιχεια , οπως κοστος καυστηρα , κοστος καυσιμης υλης , περιπου ημερησια καταναλωση κατα μεσο ορο ?

Φίλε nodasz, πρόκειται περί αρκετά μεγάλης επένδυσης, η οποία όμως ανάλογα με τη χρήση έχει και ανάλογο χρόνο απόσβεσης. Για να μιλάμε με αριθμούς:
Υπολόγιζε γύρω στα 4000 € το κόστος του καυστήρα. Μεγάλο το κόστος θα μου πεις σε σχέση με τα 1000-1500 € ενός καυστήρα πετρελαίου αλλά τα υπόλοιπα κόστη κάνουν τη διαφορά.
Η τιμή του πυρήνα (αυτό χρησιμοποιούμε στο σπίτι μου) κυμαίνεται στα 70 € τον τόνο. Όταν είχαμε πετρέλαιο (με τιμή ~0,60€/lt) η ημερήσια κατανάλωση ήταν περίπου 20 €, και αυτό με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα . Με τον πυρήνα και λειτουργία άνω των 16 ωρών ημερησίως η κατανάλωση μας είναι στα 120 κιλά, δηλαδή στα 8,4 € την ημέρα. Τα παραπάνω ισχύουν για 2 σπίτια συνολικού εμβαδού περίπου 300 τ.μ., αρά είναι άνω του μέσου όρου. Ένας μέσος χρήστης θα κατανάλωνε καθημερινά λιγότερα από τα μισά αυτών που γράφω πιο πάνω, αλλά θα αργούσε να αποσβέσει το κόστος του καυστήρα.
Ελπίζω να βοήθησα.

........Auto merged post: geost91gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μόνο μείον πέραν του κόστους του καυστήρα είναι ότι ανά 1-2 μέρες να γεμίζει το σιλό του με υλικό και ότι πρέπει να υπάρχει χώρος να αποθηκευτεί ο πυρήνας. Υπάρχει και η εναλλακτική του πέλλετ που έχει πολλαπλάσια απόδοση σε θερμίδες ανά κιλό αλλά δε γνωρίζω την απόδοσή του ανά € σε σχέση με αυτή του πυρήνα.

kostantis
04-02-12, 23:17
Πετρέλαιο(ατομικός καυστήρας) και τζάκι.

derizio
04-02-12, 23:22
Καλοριφερ με πετρελαιο. τουλαχιστον φετος εγινε αυτονομη η θερμανση και γλυτωσα το πρωινο και μεσημεριανο αναμα αφου λειπουμε στην δουλεια!

nodasz
05-02-12, 20:01
Φίλε nodasz, πρόκειται περί αρκετά μεγάλης επένδυσης, η οποία όμως ανάλογα με τη χρήση έχει και ανάλογο χρόνο απόσβεσης. Για να μιλάμε με αριθμούς:
Υπολόγιζε γύρω στα 4000 € το κόστος του καυστήρα. Μεγάλο το κόστος θα μου πεις σε σχέση με τα 1000-1500 € ενός καυστήρα πετρελαίου αλλά τα υπόλοιπα κόστη κάνουν τη διαφορά.
Η τιμή του πυρήνα (αυτό χρησιμοποιούμε στο σπίτι μου) κυμαίνεται στα 70 € τον τόνο. Όταν είχαμε πετρέλαιο (με τιμή ~0,60€/lt) η ημερήσια κατανάλωση ήταν περίπου 20 €, και αυτό με 8 ώρες λειτουργίας την ημέρα . Με τον πυρήνα και λειτουργία άνω των 16 ωρών ημερησίως η κατανάλωση μας είναι στα 120 κιλά, δηλαδή στα 8,4 € την ημέρα. Τα παραπάνω ισχύουν για 2 σπίτια συνολικού εμβαδού περίπου 300 τ.μ., αρά είναι άνω του μέσου όρου. Ένας μέσος χρήστης θα κατανάλωνε καθημερινά λιγότερα από τα μισά αυτών που γράφω πιο πάνω, αλλά θα αργούσε να αποσβέσει το κόστος του καυστήρα.
Ελπίζω να βοήθησα.

........Auto merged post: geost91gr πρόσθεσε 7 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Το μόνο μείον πέραν του κόστους του καυστήρα είναι ότι ανά 1-2 μέρες να γεμίζει το σιλό του με υλικό και ότι πρέπει να υπάρχει χώρος να αποθηκευτεί ο πυρήνας. Υπάρχει και η εναλλακτική του πέλλετ που έχει πολλαπλάσια απόδοση σε θερμίδες ανά κιλό αλλά δε γνωρίζω την απόδοσή του ανά € σε σχέση με αυτή του πυρήνα.

Ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες.

subdee
08-02-12, 12:41
Τζάκι και θερμοπομπούς

George978
08-02-12, 12:45
κλασικος καυστηρας πετρελαιου και τζακι. Το καλοκαιρι θα γινει το τζακι ενεργειακο και ο καυστηρας ξυλου τσεχικος που καιει τα παντα ολα. Και επιπλεον θα συνδεσουμε και τους ηλιακους στο κυκλωμα για ηλιακη θερμανση. Ολα στα αγωνα

TheUser
09-02-12, 15:25
Το μεγαλείο σου χώρα-φρενοκομείο....

Οι ακριβότερες τιμές βενζίνης στην Ευρώπη και άτυπο εμπάργκο της Δύσης που δε μας προμηθεύει με πίστωση... μόνο από το Ιράν! Σε λίγο θα μας αποκαλέσουν συμμάχους του Ιράν και θα απειλήσουν με εισβολή οι "εταίροι"...

Τιμές πετρελαίου απίστευτες αυξήσεις. Αν δεν ξέρετε τι συμβαίνει στις ημιορεινές και ορεινές περιοχές της χώρας, οι άνθρωποι γυρνούν σε πρωτόγονες καταστάσεις για να ζεσταθούν. Ξύλα, πολλά ξύλα και τα περισσότερα από αυτά κομμένα φυσικά χωρίς κανενός είδους άδεια.. λίγα χρόνια να συνεχιστούν αυτές οι τιμές και τα μισά δάση της Ελλάδας θα κοπούν από τους κατοίκους για να ζεσταθούν... και τι θα τους πεις, μην τα κόβεις, πάνε βγάλει άδεια; Ή πλήρωνε 100-130 τον τόνο; Εδώ οι καταπατητές τόσων εκτάσεων, τώρα νομιμοποιούνται για να βγάλει το κράτος πρόστιμα να κλείσει τις χαβούζες του, ούτε για αστείο δεν μπορείς να τους πεις ότι δεν έχουν άδεια να κόβουν ξύλα στο δάσος!

Προσωπικά χρησιμοποιώ σε διαμέρισμα χωρίς κεντρική θέρμανση ένα κλιματιστικό σε σαλόνι, και ένα μικρό αερόθερμο σε δωμάτιο. Πολύ καλή απόδοση, ο λογαριασμός βέβαια θα δείξει. Τα άλλα δωμάτια δε θερμαίνονται, στο μπάνιο μερικές φορές πηγαίνω το αερόθερμο για λίγη ώρα να ζεστάνει ο χώρος αν θέλω να κάνω μπάνιο...

bilirius
11-02-12, 13:35
ενας φιλος μου εχει βαλει καυστηρα απο την καμπινα φορτηγου,μου λεει οτι ειναι ευχαριστημενος
,προσωπικα εχω λεβητα αεριου με φιαλες υγραεριου αλλα γιοκ δεν συμφερει αδειαζουν πολυ γρηγορα και σκεφτομαστε την σομπα υγραεριου,καταλυτικη.

nyannaco
12-02-12, 00:17
ενας φιλος μου εχει βαλει καυστηρα απο την καμπινα φορτηγουΤί είναι αυτό;

pakitis
12-02-12, 00:48
Ανοίγω την πόρτα του ψυγείου και ζεσταίνομαι..

and64
12-02-12, 01:00
Τί είναι αυτό;

Τα φορτηγά έχουν εναν μικρό καυστήρα που καίει πετρέλαιο για να κρατάει την καμπίνα και το ψυκτικό του κινητήρα ζεστό οταν είναι παρκαρισμένο και δεν δουλεύει ο κινητήρας (οταν πχ κοιμάται ο οδηγός) Τώρα σε σπίτι δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνει δουλειά!!:hmm:

Και αυτοκίνητα κυρίως στις βόρειες χώρες που έχουν συνέχεια <0 θερμοκρασίες εχουν τέτοια κόλπα και συνήθως λειτουργούν με τηλεχειρισμό, οπότε το πατας κάποια ώρα πριν φύγεις και αυτό αρχίζει και ζεσταίνει ;)

nyannaco
12-02-12, 01:07
Αδιάβαστος, πρώτη φορά το ακούω :oops:

and64
12-02-12, 01:47
Αδιάβαστος, πρώτη φορά το ακούω :oops:

Δεν έχεις διατελέσει νταλικέρης γι αυτό :biggrin::lol::lol::lol::lol::lol::lol: (μεταξύ μας ουτε και γω αλλά είχε ενας θείος τράκτορα παλιότερα:p)

Είναι πολύ χρήσιμο γιατί τα diesel γενικά αργούν να ανεβάσουν θερμοκρασία και δεν περισσεύει και πολύ θερμότητα για να ζεσταθεί η καμπίνα ειδικά αν έχει πολύ χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία οπότε ετσι δεν κρυωνει το μοτερ ουσιαστικά (και μπορεί να φύγει σχεδόν αμέσως) ούτε παγώνει ο οδηγός;)

bilirius
12-02-12, 02:15
Αδιάβαστος, πρώτη φορά το ακούω :oops:

Το κανει γενικα καποιος που πιανουν τα χερια του,ειναι ενας μικροσ καυστηρας που το εχει προσαρμοσει σε καποιο τοιχο και βγαζει καλη ζεστη απλα κανει λιγο θορυβο.

FEFOS93
12-02-12, 10:42
Οταν δεν εχει τοσο πολυ κρυο κουβερτα, οταν κανει κρυο κουβερτα+air condition.

stelios2
20-02-12, 20:48
ενας φιλος μου εχει βαλει καυστηρα απο την καμπινα φορτηγου,μου λεει οτι ειναι ευχαριστημενος
,προσωπικα εχω λεβητα αεριου με φιαλες υγραεριου αλλα γιοκ δεν συμφερει αδειαζουν πολυ γρηγορα και σκεφτομαστε την σομπα υγραεριου,καταλυτικη.

Πες σε παρακαλω λεπτομερειες.. Σκεφτομαι γ τ χρονου εναν μικρο για ζεστο νερο μονο και σαν βοηθητικο σε ιδιαιτερα κρυα 0 εως -8 καποιες μερες που δεν επαρκει το τζακι. Στα βενζιναδικα που εχουν υγραεριο γεμιζουν μποτιλιες? 10 κιλα αεριο στον μικρο καυστηρα (για 40-70 τετ σπιτι πχ μιας και τ θελω βοηθητικο) ποσες ωρες συνεχους λειτουργιας θα καλυψει? Ξερει αλλος κανεις? Η ελαχιστη καταναλωση του καυστηρα (σαν να λεμε το μικροτερο μπεκ σε πετρελαιου) ποση μπορει να ειναι στο 10ωρο ας πουμε?

Bananas
20-02-12, 21:06
Κεντρικη θερμανση φυσικού αερίου (όχι αυτονομια ) και inverter aircondition.

antreas9
22-02-12, 15:54
μία γαμάτη σόμπα kerozun, συν τζάκι (κλασσικού τύπου).
με τα καλά τους κ τα κακά τους, έβγαλα εένα ολόκληρο χειμώνα με συνεχή θέρμανση (πανω απο 12 ωρες καθε μερα), με 650 ευρω.
του χρόνου, θα πάω είτε σε ατομικό καυστήρα φ.αερίου, είτε σε σόμπα πέλλετ....αναλογα με την οικ.κατασταση....

KYNIGOS
26-02-12, 13:11
θερμοσυσωρευτες (πυροτουβλα)

kostantis
27-02-12, 18:57
Σε ατομικό καυστήρα αερίου η κατανάλωση πώς προκύπτει;
Θερμιδομέτρηση ή ωρομέτρηση;

tsavman
27-02-12, 19:04
Λογικά θερμιδομέτρηση.

nyannaco
27-02-12, 19:30
Σε ατομικό καυστήρα αερίου η κατανάλωση πώς προκύπτει;
Θερμιδομέτρηση ή ωρομέτρηση;Δεν μου είναι σαφές ποιά είναι η ερώτηση. Εφόσον μιλάμε για ατομικό καυστήρα, η ωρομέτρηση και η θερμιδομέτρηση τί θα εξυπηρετούσαν;

joseph
27-02-12, 20:01
Σε ατομικό καυστήρα αερίου η κατανάλωση πώς προκύπτει;
Θερμιδομέτρηση ή ωρομέτρηση;

το ρολόι που μετράει τον όγκο αερίου ...

kostantis
27-02-12, 20:04
Να το κάνω πιο απλό.
Το ποσό του λογαριασμού που θα έρχεται στο σπίτι πώς θα προκύπτει;
Χρέωση με βάση τις θερμίδες,τις ώρες,τα τ.μ.;

Ελπίζω να έγινα κατανοητός τώρα.:)

........Auto merged post: kostantis πρόσθεσε 1 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το ρολόι που μετράει τον όγκο αερίου ...

Θα υπάρχει ρολόι δηλαδή που θα μετράει τον όγκο.
Ok then το πρόβλημα λύθηκε.:)

21706
27-02-12, 20:35
Τιμολόγια φ.α. οικιακής χρήσης (http://www.aerioattikis.gr/default.aspx?pid=34&la=1&artid=135).

........Auto merged post: 21706 πρόσθεσε 23 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και εδώ:

Ακριβότερο κατά 25% είναι το φυσικό αέριο (http://www.buildnet.gr/default.asp?pid=90&catid=81&artid=2984).

XPHSTOS29
27-02-12, 20:48
Εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με το φυσικο αεριο ειναι πιος ειναι ο λογος για τον οποιο πρεπει να γινει μετατροπη σε ενεργεια;
Αφου εχεις ηδη μια μοναδα μετρησης και μετρας ηδη με αυτη γιατι πρεπει να το μετατρεψεις σε μια αλλη για να το χρεωσεις; Σε τι εξυπηρετει αυτο;
Για να παιζουν με τα μεγεθη και να χρεωνουν οσο θελουν;
Αγοραζεις με το κιλο και πουλας με το μετρο;

Εγω παλι με σομπες ειμαι, υγραεριο και πετρελαιο ...
Ρουχα κουβερτες παπλωματα και τα σχετικα ...

kostantis
27-02-12, 20:55
Δεν γνωρίζω πως υπολογίζεται η κατανάλωση για αυτό και ρωτάω.
Δεν είχα ποτέ αέριο,τώρα θα μου περάσει η ιδιοκτήτρια του σπιτιού και για αυτό και θέλω να μάθω διότι αυτή δεν ήξερε όταν την ρώτησα.

21706
27-02-12, 21:09
Δεν γνωρίζω πως υπολογίζεται η κατανάλωση για αυτό και ρωτάω.
Δεν είχα ποτέ αέριο,τώρα θα μου περάσει η ιδιοκτήτρια του σπιτιού και για αυτό και θέλω να μάθω διότι αυτή δεν ήξερε όταν την ρώτησα.

Στους παραπάνω πίνακες λέει ότι
«Η μέτρηση της κατανάλωσης φυσικού αερίου γίνεται περίπου κάθε 60 μέρες και η καταμετρηθείσα κατανάλωση του φυσικού αερίου σε κυβικά μέτρα (m3) επιμερίζεται στους μήνες της περιόδου καταμέτρησης με βάση τον αριθμό των ημερών κάθε μήνα που περιέχεται σε αυτή.»
Τώρα το τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής είναι ένα θέμα...

tsavman
27-02-12, 23:29
Στους παραπάνω πίνακες λέει ότι
«Η μέτρηση της κατανάλωσης φυσικού αερίου γίνεται περίπου κάθε 60 μέρες και η καταμετρηθείσα κατανάλωση του φυσικού αερίου σε κυβικά μέτρα (m3) επιμερίζεται στους μήνες της περιόδου καταμέτρησης με βάση τον αριθμό των ημερών κάθε μήνα που περιέχεται σε αυτή.»
Τώρα το τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής είναι ένα θέμα...


Αυτό σημαίνει ότι μετράνε τον όγκο.

21706
27-02-12, 23:34
Αυτό σημαίνει ότι μετράνε τον όγκο.

Ναι, αυτό είναι σαφές. Τα υπόλοιπα σ' αυτή την πρόταση-μακαρόνι, όχι και τόσο...

tsavman
28-02-12, 00:33
Διαιρούν το ποσό που έκαψες π.χ. σε 55 μέρες με το σύνολο των ημερών, και πολλαπλασιάζουν (τον μέσο όρο ανά ημέρα δηλαδή) με 30 ή 31 για να υπολογίσουν τον μήνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.