PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

marcus1
15-10-14, 13:38
Παιδιά, το βάζω εδώ απλώς επειδή μου προκάλεσε πολύ θετική εντύπωση. Έψαχνα κι εγώ ο έρμος πώς να γραφώ στο μητρώο μη αποδοχής κλήσεων μαρκετινγκ, και διαπιστώνω ότι.... το κράτος της Αυστραλίας έχει σχετικό έντυπο, για κατοίκους Αυστραλίας με ελληνική μητρική γλώσσα, στα Ελληνικά.

Αυτό θα πει κράτος που σέβεται τους πολίτες του!

https://www.donotcall.gov.au/Media_Releases/greek_RegisterBrochure.pdf

antipages
15-10-14, 20:07
Κάποιος παραπάνω διερωτήθηκε αν έχουν αποτέλεσμα έστω αυτά τα ενοχλητικά τηλεφωνήματα...απαντώ "ναι"...σε μια βάρδια τεσσάρων ωρών, 30-40 ανθρώπων θα συμπληρωθούν 20-50 αιτήσεις κάθε μέρα...ενώ αυτοί που δουλεύουν πρωϊνά μπορέι να βγάζουν και πάνω από 5 αιτήσεις ο καθένας την ημέρα. Στη τετράωρη 1 για κάθε υπάλληλο κατά μέσο όρο...μπορεί να τύχει και 2 και σπάνια και 3...
Σε μία ημέρα μία μόνο εταιρεία που μπορεί να απασχολεί 80 άτομα καθόλη την διάρκεια της ημέρας θα βγάλει περίπου τόσες αιτήσεις σε μια μέτρια μέρα και δεκάδες παραπάνω μια καλή μέρα.

Εγώ σε τετράωρη βάρδια έβγαζα από 150 έως 250 τηλεφωνήματα...οι παλιοί βγάζανε τα μισά από αυτά γιατί καταφέρναν και κρατούσαν τους ανθρώπους στο τηλέφωνο.
Αν καταφέρνεις το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου σου να συζητάς αντί να περνάς από κλήση σε κλήση, τότε δεν είναι τόσο κουραστικό ψυχικά...η κούραση έρχεται όταν προσπαθείς να κρατήσεις τον "χρωματισμό" στη φωνή κοκ και στο κλείνουν οι περισσότεροι στα 20-30 δευτερόλεπτα.


Απομονώνοντας τα παραπάνω υπολογίζω ότι στην βάρδια 16:00-20:00 (4 ώρες) γίνονται μ.ο. 200 κλήσεις και συμπληρώνονται από 0,5 έως 1,67 αιτήσεις την ήμερα στον καθένα.
Δηλαδή από 0,25% έως 0,83% πιθανότητες για να γίνει αίτηση και λιγότερες από αυτές θα ολοκληρωθούν επιτυχώς.

Να το δούμε αλλιώς. Λες ότι ο πρωινός (έμπειρος) 8ωρος φέρνει μ.ο. 5 αιτήσεις και ο απογευματινός (νέος) 4ωρος φέρνει 1-2 αιτήσεις την ήμερα.
Μου δημιουργείται η εξής απορία: πόσο πληρώνουν για αυτές τις αιτήσεις οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι;

Είναι χαρακτηριστικό πάντως το πως όλες αυτές οι εταιρείες δέχονται ακόμα και το 0,25% επιτυχίας, αντί να προσπαθήσουν συλλογικά να αυξήσουν τα ποσοστά επιτυχημένων κλήσεων.

phantom77
15-10-14, 20:34
2117802631

Ηχογραφημένο μήνυμα "Κερδίσατε..." δεν ξέρω τι. Το έκλεισα αμέσως.

2117908661

Μία απο τα ίδια, σε κινητό αυτή τη φορά.

vgiozo
15-10-14, 20:56
Απομονώνοντας τα παραπάνω υπολογίζω ότι στην βάρδια 16:00-20:00 (4 ώρες) γίνονται μ.ο. 200 κλήσεις και συμπληρώνονται από 0,5 έως 1,67 αιτήσεις την ήμερα στον καθένα.
Δηλαδή από 0,25% έως 0,83% πιθανότητες για να γίνει αίτηση και λιγότερες από αυτές θα ολοκληρωθούν επιτυχώς.

Να το δούμε αλλιώς. Λες ότι ο πρωινός (έμπειρος) 8ωρος φέρνει μ.ο. 5 αιτήσεις και ο απογευματινός (νέος) 4ωρος φέρνει 1-2 αιτήσεις την ήμερα.
Μου δημιουργείται η εξής απορία: πόσο πληρώνουν για αυτές τις αιτήσεις οι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι;

Είναι χαρακτηριστικό πάντως το πως όλες αυτές οι εταιρείες δέχονται ακόμα και το 0,25% επιτυχίας, αντί να προσπαθήσουν συλλογικά να αυξήσουν τα ποσοστά επιτυχημένων κλήσεων.

Υπάρχει μήπως τρόπος/κόλπο να αυξήσουν το ποσοστό των κλήσεων που θα οδηγήσουν σε συμβόλαιο; Κάπου στη σκέψη σου μπαίνουν λάθος/άστοχες ιεραρχήσεις...

Ο πάροχος μετράει τους νέους πελάτες που έρχονται κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα...τί κι αν ήρθαν από 5 τηλέφωνα ή 30 τηλέφωνα; Τί τον νοιάζει αν αυτά κράτησαν 3 λεπτά ή 13λεπτά το καθένα;

Οι πάροχοι είναι πολλοί, κυνηγάνε όλοι τους πελάτες με το δίκανο, ο πωλητής πρέπει να είναι έτοιμος για τον έναν που θα του τύχει κάθε μερα,είτε οι κλήσεις του το 4ωρο είναι 150 είτε 250...

Το πόσο πληρώνουν οι πάροχοι την κάθε αίτηση δεν ξέρω...ξέρω ότι ο δικός μου ο μισθός θα ήταν 323€ μεικτά + bonus από τις επιτυχημένες αιτήσεις...το ποσό γι αυτές δεν είναι σταθερό...μπορέι να πει μια μέρα ο προϊστάμενος στους υπαλλήλους "κάθε αίτηση σήμερα 5€"...

Από άλλες εταιρείες έχω ακούσει ότι δίνουν ένα ποσό για ένα ολοκληρωμένο αριθμό αιτήσεων.

tzelen
16-10-14, 12:16
Εξαρτάται από το είδος των κλήσεων: κάποιοι πληρώνουν με promise (τράπεζες, όταν δίνουν outsource κάποιον αριθμό πελατών για επικοινωνία από συνεργαζόμενες εισπρακτικές, ασχέτως του πλήθους των κλήσεων), άλλοι πληρώνουν με τα συμβόλαια, άλλοι με τον χρόνο ομιλίας (σε εισερχόμενη κλήση, πχ τύπου 11880) κτλ.
Το περιθώριο κέρδους είναι αρκετά μικρό και αυτό, δυστυχώς, μετακυλίεται στους τηλεφωνητές.

marcus1
16-10-14, 12:37
Υπάρχει μήπως τρόπος/κόλπο να αυξήσουν το ποσοστό των κλήσεων που θα οδηγήσουν σε συμβόλαιο; Κάπου στη σκέψη σου μπαίνουν λάθος/άστοχες ιεραρχήσεις...

Ο πάροχος μετράει τους νέους πελάτες που έρχονται κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα...τί κι αν ήρθαν από 5 τηλέφωνα ή 30 τηλέφωνα; Τί τον νοιάζει αν αυτά κράτησαν 3 λεπτά ή 13λεπτά το καθένα;

Οι πάροχοι είναι πολλοί, κυνηγάνε όλοι τους πελάτες με το δίκανο, ο πωλητής πρέπει να είναι έτοιμος για τον έναν που θα του τύχει κάθε μερα,είτε οι κλήσεις του το 4ωρο είναι 150 είτε 250...

Το πόσο πληρώνουν οι πάροχοι την κάθε αίτηση δεν ξέρω...ξέρω ότι ο δικός μου ο μισθός θα ήταν 323€ μεικτά + bonus από τις επιτυχημένες αιτήσεις...το ποσό γι αυτές δεν είναι σταθερό...μπορέι να πει μια μέρα ο προϊστάμενος στους υπαλλήλους "κάθε αίτηση σήμερα 5€"...

Από άλλες εταιρείες έχω ακούσει ότι δίνουν ένα ποσό για ένα ολοκληρωμένο αριθμό αιτήσεων.

323 μεικτα, δηλαδή έπαιρνες κάπου 220 ευρώ το μήνα για 4 ώρες καθημερινή δουλειά; Δηλαδή σε πλήρωναν 1 πακέτο τσιγάρα κι έναν καφέ την ημέρα ;

Papados
16-10-14, 13:09
323 μεικτα, δηλαδή έπαιρνες κάπου 220 ευρώ το μήνα για 4 ώρες καθημερινή δουλειά; Δηλαδή σε πλήρωναν 1 πακέτο τσιγάρα κι έναν καφέ την ημέρα ;

Γιατί σου κάνει εντύπωση. Πόσο νομίζεις ότι είναι οι μισθοί των 4ωρων?

senkradvii
16-10-14, 14:05
Γιατί σου κάνει εντύπωση. Πόσο νομίζεις ότι είναι οι μισθοί των 4ωρων?

Γιατί πόσο νομίζετε ότι απέχουν οι μισθοί του 8ωρου σε πολυεθνικές; :(

Papados
16-10-14, 14:27
Γιατί πόσο νομίζετε ότι απέχουν οι μισθοί του 8ωρου σε πολυεθνικές; :(

Δεν νομίζουμε, ξέρουμε :whistle:

vgiozo
16-10-14, 15:59
323 μεικτα, δηλαδή έπαιρνες κάπου 220 ευρώ το μήνα για 4 ώρες καθημερινή δουλειά; Δηλαδή σε πλήρωναν 1 πακέτο τσιγάρα κι έναν καφέ την ημέρα ;

Σαν λάθος τα υπολογίζεις, ωσάν οι ασφαλιστικές εισφορές να ήταν ίδιες με εκείνες του 8ώρου.

Πάντως όσο δούλεψα εκεί (μια βδομάδα) ήταν η πρώτη φορά που τα ιδιαίτερα (που τα αντιπαθούσα πάντα) μου φάνηκαν ελκυστική επιλογή...3.52€ την ώρα πληρωνόμασταν.
Εμένα με βόλευε γιατί θα έπαιρνα ένα χαρτζηλίκι (που θα ήταν υπολογίσιμο με τα μπόνους) για ένα τετράωρο για το ποίο δεν θα έπρεπε να κουβαλώ δουλειά στο σπίτι, αλλά μπορούσα να διαβάζω αυτό που θέλω.
Αν αποφασίσω να εγκαταλείψω την προοπτική του διδακτορικού τότε δεν θα έχει νόημα η δουλειά, είναι ασύμφορο...απλως όπως είπα είναι οι μονες που προσλαμβάνουν μαζικά αυτή τη περίοδο, απαντούν αμέσως στην αποστολή βιογραφικού κτλ.

Το αρνητικό είναι ότι η πληρωμή γίνεται στο τέλος του επόμενου μήνα (μέχρι να δουν και πόσες αιτήσεις ολοκληρώθηκαν, ενεργοποιήθηκαν, για τα μπόνους)...και μόνο να πηγαινοέρχεσαι στη δουλειά είναι 10€ τη βδομάδα, 40€ το μήνα (άντε 30€ με τη κάρτα)...
ούτε να πάμε στη δουλειά δεν βγαίνουμε πια...

antipages
16-10-14, 16:27
323 *15,5% κρατήσεις ασφαλιζόμενου=50,06€
Αρα 273 € και με 20 αιτήσεις το μηνά, άντε να φτάσεις στα 350 καθαρά. Τα χρήματα δεν είναι το χειρότερο άλλα το ότι θα σου βγει η ψυχή πριν εισπράξεις το μηνιάτικο. Το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά μικρο το ποσοστό επιτυχίας (πολύ κάτω του 1% των κλήσεων) είναι και ο λόγος που δημιουργεί το πρόβλημα σε εμάς άλλα και στους εργαζόμενους. Μια πιο στοχευμένη πρακτική θα καλυτέρευε τα πράγματα, άλλα που.

vgiozo
16-10-14, 17:16
323 *15,5% κρατήσεις ασφαλιζόμενου=50,06€
Αρα 273 € και με 20 αιτήσεις το μηνά, άντε να φτάσεις στα 350 καθαρά. Τα χρήματα δεν είναι το χειρότερο άλλα το ότι θα σου βγει η ψυχή πριν εισπράξεις το μηνιάτικο. Το γεγονός ότι είναι εξαιρετικά μικρο το ποσοστό επιτυχίας (πολύ κάτω του 1% των κλήσεων) είναι και ο λόγος που δημιουργεί το πρόβλημα σε εμάς άλλα και στους εργαζόμενους. Μια πιο στοχευμένη πρακτική θα καλυτέρευε τα πράγματα, άλλα που.

Καλά και σε ΙΕΚ από φίλους μου που ξέρω, εργάζονται για μήνες και μετά περιμένουν άλλους τόσους για να πληρωθούν...

Στοχευμένη πολιτική, πώς; Με τους έτοιμους-ψημένους θα γίνει η δουλειά; Μπα δεν βγαίνει το μεροκάματο, θέλει κυνήγι και πάρλα...

Για επαγγελματικούς χώρους, εκεί ίσως είναι πιο εύκολο, πρέπει να τα αναλαμβάνουν οι ίδιοι οι πάροχοι χωρίς μεσολάβηση τρίτων...δεν ξέρω κι όλας.

JoannaRoses
21-10-14, 20:40
Εχει καποιος καποια εμπειρια με τον αριθμο 2118801500 με παιρνουν εδω και ενα μηνα στο σταθερο στο κινητο παντου.... :mad:

nikraven
21-10-14, 23:55
Εχει καποιος καποια εμπειρια με τον αριθμο 2118801500 με παιρνουν εδω και ενα μηνα στο σταθερο στο κινητο παντου.... :mad:
ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/2118801500);)

antipages
22-10-14, 14:35
2311230400 Προηχογραφιμενο μηνυμα απο την www.voicetelemedia.gr - Είμαι ενας μοναδικος υπερτυχερος - μόλις κερδισα μια ΜΕΖΟΝΕΤΑ - και μαλιστα χωρις να δηλωσω συμμετοχη - δε μπορω να πιστεψω στην τυχη μου!
Μιλάμε οτι αυτοι ψαχνονται για αυτοφωρο.


Στα παρακάτω εχω περαση τελευταία, τα γνωστα:
2111077411 Προωθηση σε οτι πέσει η μπιλια, ξερετε Forthnet, Nova, Cyta
2111017001 Προωθηση σε οτι πέσει η μπιλια, ξερετε Forthnet, Nova, Cyta

Που και να μην ηταν τα νουμερα μου στο μητρωο του αρθρου 11 εδω και ΧΡΟΝΙΑ.

Deus
24-10-14, 11:05
Δημιούργησα μια επαφή που έχει μαζεμένα όλα τα τηλέφωνα εκτός από αυτά του εξωτερικού και τα τηλέφωνα με Number Range γιατί δεν ήξερα πως να τα εισάγω
Η επαφή λέγεται "Don't hang up" και βρίσκεται μέσα σε μια ομάδα "Ανεπιθύμητες Επαφές"
Μπορείτε να την κάνετε εισαγωγή στις google επαφές σας και αφού ενημερωθούν τα τηλέφωνα/router σας να την βάλετε σε black list
Είναι προχειροφτιαγμένη οπότε αν την ανανεώσετε/βελτιστοποιήσετε ξανα-ανεβάστε την να την πάρουμε και οι υπόλοιποι


Ανανέωση την επαφή με ότι άλλο έχει αναφερθεί από τότε συν μερικούς τηλεφωνικούς αριθμούς που είχα στον κατάλογο και επιπλέον πρόσθεσα και του εξωτερικού Την επαφή την ονόμασα Black List
Μέσα στο φάκελο υπάρχουν 2 αρχεία ένα "google.csv" για import στο google και ένα "contacts.vcf" για import στον τηλεφωνικό κατάλογο του κινητού οποιο βολεύει και τα 2 περιέχουν τους ιδιους αριθμούς 174 στο σύνολο

marcus1
24-10-14, 11:41
Με πήραν χτες 4 το μεσημέρι να μου πουλήσουν συμβόλαιο κινητού.

Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς ποιός καθυστερημένος "manager" του "παραγωγικού ιδιωτικού τομέα" βάζει τα παιδιά των τηλεφωνικών κέντρων να παίρνουν τέτοιες ακατάλληλες ώρες; Και σε ποιό MBA του έμαθαν αυτές τις καινοτόμες μεθόδους;

Είναι μπαμπουίνος; Πόσες πωλήσεις περιμένει να κάνουν οι υπάλληλοί του παίρνοντας ώρες κοινής ησυχίας;

Γιατί δεν παίρνουν και 4 το βράδυ; Εκεί σίγουρα θα το σηκώσουμε. :p

phantom77
24-10-14, 13:11
Αν διαβάσεις τις πληροφορίες "από μέσα" μερικές σελίδες πίσω, θα δεις οτι δεν είναι και τόσο νεκρή ζώνη η απογευματινή.

antipages
24-10-14, 14:48
2108180700 πρωθηση cosmote μεσω ηχογραφημένου* μηνύματος.

Μάλλον βρήκαν τρόπο να μειώσουν την ψυχική φθορά των τηλεφωνητών και να τους κάνουν ποιο παραγωγικούς.

Υπάρχουν οι εξής επιλογές:
Πατήστε το 1 για να μιλήσετε με εκπρόσωπο,
το 2 για να σας καλέσουμε άλλη στιγμή και
το 3 για να ξαναακούσετε το μήνυμα.

Φυσικά ούτε λόγος για δυνατότητα εξαίρεσης από μελλοντικές ενοχλήσεις. Άρθρο 11, και πάλι κάνουν το κορόιδο. Α, και μη ξεχνάμε στο ηχογραφημένο μήνυμα δεν γίνεται αναφορά από ποια εταιρεία καλούν, ούτε ποιος είναι ο υπεύθυνος επεξεργασίας των προσωπικών δεδομένων, ούτε από ποια πηγή προμηθεύτηκαν τον αριθμό που κάλεσαν.

* εκείνο το άρθρο για απαγόρευση των κλήσεων χωρίς την ανθρωπινή συμμετοχή δεν τους πιάνει. Δηλαδή πλέον μας καλούν και οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές χωρίς ανθρωπινή μεσολάβηση.

Η ΕΕΤΤ τι στο κορακα κάνει;

- - - Updated - - -

Το χειρότερο είναι ότι μας στερούν τη χαρά να ξεδινουμε στους καημένους τηλεφωνητές.
Είσαι σε μια πολύ στριμόκωλη φάση και ξαφνικά χτυπάει το τηλεφωνώ. Νομίζοντας οτι είναι το σημαντικό τηλεφώνημα που περιμένεις, τα παράτας όλα και τρέχεις να το σηκώσεις.
Ακούς μια γλυκιά φωνή να σου μιλάει κάτι για έκπτωση και προσφορά άλλα συνειδητοποιήσεις ότι κάτι δε πάει καλά ή ότι δε σε ακούει όσο και να λες ότι δεν ενδιαφέρεσαι. Που τώρα να περιμένεις να ακούσεις όλο το μήνυμα για μάθεις ποιο κουμπί πρέπει να πατήσεις, ώστε να βγάλεις από μέσα σου όλο το άχτι της δύσκολης εβδομάδας;
Άπλα το κλείνεις σαστισμένος και λίγο απορημένος για το πόσο μ@λ#κ@2 νιώθεις.

Τελικά πιάνουν τόπο τα MBA στα πανεπιστήμια της αλλοδαπής. Γατάκια, των ελληνικών σχολών ούτε που περνάει από το φτωχό σας μυαλουδάκι.

nikospot
24-10-14, 17:29
Και γιατί δε πάτησες το 1 για να μπινελικώσεις; Να μάθαινες και από ποια εταιρία είναι για να κάνεις καταγγελία (όχι ότι θα κάνει τίποτα η ΕΕΤΤ αλλά έτσι για το γαμώτο)

antipages
24-10-14, 18:19
Και γιατί δε πάτησες το 1 για να μπινελικώσεις; Να μάθαινες και από ποια εταιρία είναι για να κάνεις καταγγελία (όχι ότι θα κάνει τίποτα η ΕΕΤΤ αλλά έτσι για το γαμώτο)

Το ρισκαρεις; Κι αν μετα μπεις αυτόματα στη λιστα των "ευκολόπιστων" πελατών και σε καλούν ακόμη συχνότερα;
Όπως είδαμε και παραπάνω, αν και παρανόμως, δεν υπάρχει η δυνατότητα εξαίρεσης πχ "λόγω μπινελικόματος"

nikospot
24-10-14, 19:21
Το ρισκαρεις; Κι αν μετα μπεις αυτόματα στη λιστα των "ευκολόπιστων" πελατών και σε καλούν ακόμη συχνότερα;
Όπως είδαμε και παραπάνω, αν και παρανόμως, δεν υπάρχει η δυνατότητα εξαίρεσης πχ "λόγω μπινελικόματος"

Όντως δε το είχα σκεφτεί αυτό.

antipages
25-10-14, 11:12
2111043810 Nova (ξανα)

manoulamou
25-10-14, 12:33
Εχω μονιμα χαμηλωμενη την ενταση.
Ποτέ δεν απαντω σε υπο - αποκρυψη κλησεις, οσο για τους αγνωστους εκ των υστερων εφ οσον η αντιστροφη αναζητηση εμφανισει "ακινδυνους" συνδρομητες!
Ευκολα αυτα για οικιακη χρηση αλλά οχι για επαγγελματικης χρησης τηλεφωνα.
Προσφατως μ εχουν τρελανει οι εταιριες δημοσκοπησεων, τις επισημαινω ως ΓΚΑΛΟΠ ομως εχει και η μνημη αριθμων τα ορια της.
:whistle:

phantom77
31-10-14, 16:43
Τις τελευταίες μέρες συνεχείς κλήσεις απο 2130393140 και 2111077411. Της Nova είναι, απ' ότι φαίνεται.

Καλά να πάθω αφού τους έδωσα το τηλέφωνό μου για μια εβδομάδα NS1...

nikospot
31-10-14, 17:44
τα θελε ο πωπος σου. :rofl: Εδώ κάνουμε αμαν να τους σταματησουμε χωρις να τους εχουμε δωσει εμεις το τηλέφωνο, τι περίμενες να γίνει δηλαδή; Κανονικά τώρα έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις διαγραφή των στοιχείων σου από την εταιρία.

phantom77
31-10-14, 19:42
Ας παίρνουν όσο θέλουν. Έτσι κι αλλιώς, λείπω εκείνες τις ώρες.

aiantas
31-10-14, 19:59
2130119810
2130119820
2112119500
Πανικός κλήσεων, 25 χθες από Forthnet στο σταθερό το οποίο χτύπαγε 2 φορές και στο κινητό.
Ήθελα να τον σκοτώσω.
Σόνυ και καλά να με ηχογραφήσει ο ... και συνέχιζε να παίρνει, ο ίδιος πάντα, μέχρι να μου σπάσει τα νεύρα.
Καινούργια μέθοδος;

goku
31-10-14, 20:30
2117905041

με πήραν τηλέφωνο κατά τις 6.30 το βραδάκι. Κέρδισα 970 ευρώ σε κουπόνια για σουπερμάρκετ και σε ταξίδια.

nikospot
01-11-14, 01:26
2117905041

με πήραν τηλέφωνο κατά τις 6.30 το βραδάκι. Κέρδισα 970 ευρώ σε κουπόνια για σουπερμάρκετ και σε ταξίδια.
Συγχαρητήρια!!! Σε καλή μεριά! :lol:

dimangelid
01-11-14, 14:56
Εγώ έχω βρει την ησυχία μου με τον Asterisk. Έχω πάρει τις λίστες με τους αριθμούς που κυκλοφορούν στο internet (από εδώ (http://www.daneiakartes.info/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/) και από άλλο ένα site, το οποίο δεν βρίσκω τώρα) και τις συνδύασα ώστε να συμπληρώσω από την μία ότι μπορεί να έλειπε στην άλλη. Πέρασα όλα αυτά τα στοιχεία σε μια βάση MySQL. Με το module Dynamic Routes για το FreePBX (είναι Third Party module, δεν υπάρχει στο επίσημο repo) φιλτράρω όλες τις εισερχόμενες κλήσεις: αν ο αριθμός που με καλεί είναι μέσα στην λίστα και έχω επιλέξει να μην δέχομαι κλήσεις από αυτόν, στέλνει την κλήση όπου του πω εγώ (του κλείνει την γραμμή ή οτιδήποτε άλλο θέλω). Αν δεν είναι στην λίστα ή έχω επιλέξει να δέχομαι κλήσεις από αυτόν, έρχεται η κλήση στο κανονικό ring group.

antipages
01-11-14, 15:30
Εγώ έχω βρει την ησυχία μου με τον Asterisk. Έχω πάρει τις λίστες με τους αριθμούς που κυκλοφορούν στο internet (από εδώ (http://www.daneiakartes.info/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/) και από άλλο ένα site, το οποίο δεν βρίσκω τώρα) και τις συνδύασα ώστε να συμπληρώσω από την μία ότι μπορεί να έλειπε στην άλλη. Πέρασα όλα αυτά τα στοιχεία σε μια βάση MySQL. Με το module Dynamic Routes για το FreePBX (είναι Third Party module, δεν υπάρχει στο επίσημο repo) φιλτράρω όλες τις εισερχόμενες κλήσεις: αν ο αριθμός που με καλεί είναι μέσα στην λίστα και έχω επιλέξει να μην δέχομαι κλήσεις από αυτόν, στέλνει την κλήση όπου του πω εγώ (του κλείνει την γραμμή ή οτιδήποτε άλλο θέλω). Αν δεν είναι στην λίστα ή έχω επιλέξει να δέχομαι κλήσεις από αυτόν, έρχεται η κλήση στο κανονικό ring group.


Χρησιμοποιείς κάποιον voip provider;
Καλά εσύ το έχεις κάνει επιστήμη.

Η εκδικηση του Σπασίκλα
Το επόμενο βήμα είναι να τους προωθείς σε ένα ηχογραφημένο μήνυμα οπου ο ανεπιθύμητος κάλων θα πρέπει να πληκτρολογει καποιο πληκτρο αναλογα με το αν ειναι εισπρακτική, η προωθηση σταθερης, προωθηση κινητης, προωθηση Νοva
Πχ για προωθηση σταθερης τηλεφωνιας πατηστε το 2
επειτα αφου πατησει το 2: για προωθηση forthnet πατηστε το 3
επειτα αφου πατησει το 3: μονο για ΝΟVA πατηστε το 1, για double play το 2, για triple play το 3
κ.λ.π.
Τελος η γραμμη απλως θα τον βαζει σε 30 δευτερολεπτων αναμονη και μετα απλως θα κλείνει.
Ετσι όποτε θες να σπάσεις πλάκα απλως θα δημοσιεύεις τα στατιστικά των κλήσεων: χρονος, αριθμος καλουντος κ.α.

6973158699 Εισπρακτική που έμεινε από δουλειά και το γύρισε σε προσφορές Cosmote

nikospot
02-11-14, 02:01
Πως ακριβώς το κάνεις; Εννοώ με τι εξοπλισμό; Πολύ ενδιαφέρον και εγω θα προσπαθούσα να υλοποιήσω και την ιδεα του antipages γιατί μου φαίνεται πολύ καλή για χαβαλέ. Το θέμα είναι να τους ακούς κιόλας :lol:

phantom77
02-11-14, 10:36
Το καλύτερο είναι να κάνεις προώθηση τις κλήσεις της Nova στο τηλ. κέντρο του OTE, τις κλήσεις της Wind στη Vodafone, της Alpha στη Eurobank κ.ο.κ. :twisted:

Ή, ακόμα καλύτερα, τις κλήσεις κάθε εταιρίας στην εξυπ. πελατών της ίδιας της εταιρίας, μπας και καταλάβουν πόσο ενοχλούν...

dimangelid
02-11-14, 12:53
Χρησιμοποιείς κάποιον voip provider;
Καλά εσύ το έχεις κάνει επιστήμη.

Η εκδικηση του Σπασίκλα
Το επόμενο βήμα είναι να τους προωθείς σε ένα ηχογραφημένο μήνυμα οπου ο ανεπιθύμητος κάλων θα πρέπει να πληκτρολογει καποιο πληκτρο αναλογα με το αν ειναι εισπρακτική, η προωθηση σταθερης, προωθηση κινητης, προωθηση Νοva
Πχ για προωθηση σταθερης τηλεφωνιας πατηστε το 2
επειτα αφου πατησει το 2: για προωθηση forthnet πατηστε το 3
επειτα αφου πατησει το 3: μονο για ΝΟVA πατηστε το 1, για double play το 2, για triple play το 3
κ.λ.π.
Τελος η γραμμη απλως θα τον βαζει σε 30 δευτερολεπτων αναμονη και μετα απλως θα κλείνει.
Ετσι όποτε θες να σπάσεις πλάκα απλως θα δημοσιεύεις τα στατιστικά των κλήσεων: χρονος, αριθμος καλουντος κ.α.

6973158699 Εισπρακτική που έμεινε από δουλειά και το γύρισε σε προσφορές Cosmote

Η γραμμή είναι ΟΤΕ isdn. Τον Asterisk τον είχα ούτως ή άλλως, οπότε γιατί να μην τον εκμεταλευτώ και για να έχω την ησυχία μου; ;) Καλό αυτό με το IVR και τα υπομενού!!! Άνετα τους τρελαίνεις λιγάκι :p

MitsosDaBest13
03-11-14, 14:22
2117053678 Με πήραν πριν λίγο στο σταθερό. Το σήκωσα και δε μίλησε κανείς, απλά έκλεισε. Μάλλον ήθελε call back για να χρεωθώ...

vgiozo
03-11-14, 22:38
2117053678 Με πήραν πριν λίγο στο σταθερό. Το σήκωσα και δε μίλησε κανείς, απλά έκλεισε. Μάλλον ήθελε call back για να χρεωθώ...

Και γιατί να θέλει να χρεωθείς; τί θα κερδίσει; Δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις εκλογικεύσεις μερικές φορές που ακουω...

Αυτοί που κάνουν αυτή τη δουλειά εξάλλου δουλεύουν με επαγγελματικά τιμολόγια, έχουν δεκάδες γραμμές να καλούν ταυτόχρονα δεν θα τσιγκουνευτεί το ένα λεπτό κλήση...εδώ στα οικιακά συμβόλαια προσφέρουν απεριόριστα σταθερά, η εταιρεία τηλεπωλήσεων θα κάνει οικονομία υποτίθεται ή θα "θέλει" να χρεωθείς εσύ;

Μπορεί να έπεσε ή να κρέμασε η γραμμή από τον αυτόματο τηλεφωνητή ή σε περίπτωση που στο callcenter της εταιρείας δεν πέφτουν αυτόματα τα νούμερα, αλλα πληκτρολογούνται από τον πωλητή μπορεί να πληκτρολόγησε λάθος τον τελευταίο αριθμό , οπότε να το κλεισε αμέσως και να κάλεσε το σωστό νούμερο απο΄τη λίστα.

aiantas
03-11-14, 22:56
2321818186
Δεν το σήκωσα...

nikraven
03-11-14, 23:18
2321818186
Δεν το σήκωσα...
ειναι εταιρία προώθησης προιόντων με έδρα τις Σέρρες (alpha team).
Πουλάνε απο σπιρουλίνες μέχρι πέταλα για άλογα.

MitsosDaBest13
03-11-14, 23:18
Και γιατί να θέλει να χρεωθείς; τί θα κερδίσει; Δεν τις καταλαβαίνω αυτές τις εκλογικεύσεις μερικές φορές που ακουω...

Αυτοί που κάνουν αυτή τη δουλειά εξάλλου δουλεύουν με επαγγελματικά τιμολόγια, έχουν δεκάδες γραμμές να καλούν ταυτόχρονα δεν θα τσιγκουνευτεί το ένα λεπτό κλήση...εδώ στα οικιακά συμβόλαια προσφέρουν απεριόριστα σταθερά, η εταιρεία τηλεπωλήσεων θα κάνει οικονομία υποτίθεται ή θα "θέλει" να χρεωθείς εσύ;

Μπορεί να έπεσε ή να κρέμασε η γραμμή από τον αυτόματο τηλεφωνητή ή σε περίπτωση που στο callcenter της εταιρείας δεν πέφτουν αυτόματα τα νούμερα, αλλα πληκτρολογούνται από τον πωλητή μπορεί να πληκτρολόγησε λάθος τον τελευταίο αριθμό , οπότε να το κλεισε αμέσως και να κάλεσε το σωστό νούμερο απο΄τη λίστα.

Μπορεί η χρέωση να είναι μέσα στον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας που έχω και η παραπλάνηση να γίνει από τηλεφωνητή, αφού τον καλέσω... Έψαξα στο Google και στο 11888.gr και ο αριθμός δεν υπάρχει καταχωρημένος πουθενά...

senkradvii
07-11-14, 12:20
2311807250

Mε πήρε προ ολίγου και επειδή εκείνη την στιγμή μιλούσα στο σταθερό θεώρησα ότι ήταν κάποιος για δουλειά και τους πήρα πίσω. Μια μουσική έπαιζε και το έκλεισα αμέσως. Ελπίζω να μην χρεώθηκα πολύ..

Valder
07-11-14, 13:13
Λοιπόν οι άνθρωποι είναι ανώμαλοι και έχει ξεφύγει η κατάσταση. Ο αριθμός 6933825000 (εμπορικός συνεργάτης Wind κατα παραδοχή και της ίδιας της Wind) με καλεί κάθε μέρα ίδια ώρα, πρώτα στο κινητό και ύστερα στο σταθερό.

Εκτός από ανώμαλοι είναι και χαζεμένοι γιατί το κινητό είναι ΗΔΗ συμβόλαιο Wind κοντα 13 χρόνια. Και τους έχω ξαναπεί "δεν επιθυμώ να με ξανακαλέσετε ποτέ σε κανένα από τα δυο τηλέφωνα". Και συνεχίζουν.


Σαν μια αντιπρόσωπο-συνεργάτη τι σκατά της HOL που μου χε πει όλο αυθάδεια δε θυμάμαι ακριβώς κάτι σαν "ο αριθμός σας είναι γνωστός και θα συνεχίσουμε να σας παίρνουμε όποτε θέλουμε"

phantom77
07-11-14, 14:44
Ευτυχώς που το σηκώνω και καμιά φορά. Βλέπω 5ψήφιο αριθμό στην αναγνώριση, το σηκώνω έτοιμος να βρίσω και τελικά πήρα 30% έκπτωση στο σταθερό μου :p

nikospot
07-11-14, 14:56
χαχα εγώ όταν θελω έκπτωση τους παίρνω μόνος μου :p (HOL)

phantom77
07-11-14, 15:01
Θα το έκανα και εγώ αλλα έχω αλλεργία στο τηλ. κέντρο της Wind :lol:

Valder
07-11-14, 15:40
Τελικά ενημέρωσα τη cyta για τις πρακτικές της Wind, ζήτησα να μπώ στο άρθρο 11 και...έκπτωση στο πάγιο μιας και βρήκαμε παπά να θάψουμε πεντέξι. Χαρ χαρ.

Καλό είναι να γνωρίζει πάντως ο πάροχος τις ενοχλήσεις άλλων παρόχων στους πελάτες του. Δε νομίζω ότι θα τους αρέσει και πολύ η ιδέα.

DVader
07-11-14, 18:11
Εγώ έχω βρει την ησυχία μου με τον Asterisk. Έχω πάρει τις λίστες με τους αριθμούς που κυκλοφορούν στο internet (από εδώ (http://www.daneiakartes.info/%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9/) και από άλλο ένα site, το οποίο δεν βρίσκω τώρα) και τις συνδύασα ώστε να συμπληρώσω από την μία ότι μπορεί να έλειπε στην άλλη. Πέρασα όλα αυτά τα στοιχεία σε μια βάση MySQL. Με το module Dynamic Routes για το FreePBX (είναι Third Party module, δεν υπάρχει στο επίσημο repo) φιλτράρω όλες τις εισερχόμενες κλήσεις: αν ο αριθμός που με καλεί είναι μέσα στην λίστα και έχω επιλέξει να μην δέχομαι κλήσεις από αυτόν, στέλνει την κλήση όπου του πω εγώ (του κλείνει την γραμμή ή οτιδήποτε άλλο θέλω). Αν δεν είναι στην λίστα ή έχω επιλέξει να δέχομαι κλήσεις από αυτόν, έρχεται η κλήση στο κανονικό ring group.

Το ίδιο ακριβώς κάνω με το blacklist του Elastix ... Απλά επειδή βαριέμαι να τα παιρνάω και να τα ψάχνω όλα μαζί κάθε φορά που με παίρνουν με βρίσκουν για 1 φορά... Τους βρίζω ανάλογα με την διαθεσή μου και μετά blacklist !

Σε μια που πούλαγε ialourin αν το λέω καλά όταν της είπα για blacklist ότι θα μπεί μου είπε ευχαριστούμε ! :rofl:

Εχω ακούσει διάφορες απαντήσεις

Μια χαρά κάνω την δουλειά μου ! Όταν με βρούν τη 1η φορά τρώνε τόσο βρίσιμο που έχει πλάκα το τι λένε !

- - - Updated - - -


Τελικά ενημέρωσα τη cyta για τις πρακτικές της Wind, ζήτησα να μπώ στο άρθρο 11 και...έκπτωση στο πάγιο μιας και βρήκαμε παπά να θάψουμε πεντέξι. Χαρ χαρ.

Καλό είναι να γνωρίζει πάντως ο πάροχος τις ενοχλήσεις άλλων παρόχων στους πελάτες του. Δε νομίζω ότι θα τους αρέσει και πολύ η ιδέα.

Γιατί η Cyta δεν κάνει τα ίδια ! 10 κλήσεις σε μια μέρα ...δέχομαι από την Cyta ! Blacklist τρώνε αυτόματα

Ολοι τα ίδια κάνουν ... Τι νομίζεις ότι παρατήρηση θα κάνουν ...στην Wind ..Ο ένας κυνηγάει τον άλλον !

SotSirx
07-11-14, 18:58
003021177700842 με πηρε σημερα το μεσημερι...

nikraven
07-11-14, 19:12
2311807250

Mε πήρε προ ολίγου και επειδή εκείνη την στιγμή μιλούσα στο σταθερό θεώρησα ότι ήταν κάποιος για δουλειά και τους πήρα πίσω. Μια μουσική έπαιζε και το έκλεισα αμέσως. Ελπίζω να μην χρεώθηκα πολύ..

είναι απο εταιρία που προωθεί προιόντα της wind.
Kαι ένας άλλος τύπος που τον έπρηζαν απο το ίδιο νούμερο τους περιποιήθηκε (http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/2311807250) κατάλληλα με μερικά e-mail με το εξής κείμενο.
Αγαπητοί φίλοι, αντιμετωπίζω το ίδιο με εσάς. Έστειλα το παρακάτω μήνυμα στην WIND με κοινοποίηση στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, τον Συνήγορο του Καταναλωτή και τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Αποδίδει και θα είναι πιο ισχυρό εάν κάνετε και εσείς το ίδιο. Τα email: crm@wind.gr η WIND και κοινοποίηση: contact@dpa.gr, gramb@synigoroskatanaloti.gr, info@efpolis.gr Χρησιμοποιήστε το μήνυμά μου που είναι νομικά τεκμηριωμένο: Κύριοι της Wind, έχω δεχθεί αρκετά τηλεφωνήματα από τους αριθμούς 2311807250 και 2311807250 οι οποίοι σύμφωνα με έρευνα "με καλεσαν σημερα απο αυτο το νουμερο.ειναι απο την wind για προσφορες" στα πλαίσια κάποιας διαφημιστικής σας πολιτικής!!! από εταιρία που για λογαριασμό σας χρησιμοποιεί τακτικές spam. Σας υπενθυμίζω τη σχετική νομοθεσία η οποία ρητώς και σαφώς ορίζει τις ενέργειές σας ως μη ζητηθείσα επικοινωνία.: Ως μη ζητηθείσα ηλεκτρονική επικοινωνία (spam) ορίζεται στον νόμο η γενικότερα η πραγματοποίηση μη ζητηθεισών επικοινωνιών με οποιοδήποτε μέσο ηλεκτρονικής επικοινωνίας, με ή χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση, για σκοπούς απευθείας εμπορικής προώθησης προϊόντων ή υπηρεσιών και για κάθε είδους διαφημιστικούς σκοπούς δίχως ο συνδρομητής να έχει συγκατατεθεί εκ των προτέρων ρητώς (άρθρο 11 § 1 Ν. 3471/2006). Μέσα Έννομης Προστασίας κάθε λήπτης μη ζητηθείσας επικοινωνίας έχει τα εξής μέσα έννομης προστασίας : vi. Προσφυγή στην ΑΠΔΠΧ με αίτημα την επιβολή προστίμου. vii. Καταγγελία στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. viii. Σε περίπτωση που ο λήπτης έχει υποστεί οικονομική ζημία ή/και ηθική βλάβη, άσκηση αγωγής αποζημίωσης στα αρμόδια δικαστήρια. Σας ενημερώνω ότι διατηρώ αποθηκευμένες κλήσεις από τα ανωτέρω τηλέφωνα σε διάστημα αρκετών μηνών. Εάν υπάρξει έστω και μία επιπλέον προσπάθεια επικοινωνίας εκ μέρους σας ή από τους ανωτέρω αριθμούς ή από οποιονδήποτε άλλο σχετίζεται με εσάς, μαζί μου, όλο αυτό το υλικό αποτελεί επαρκή τεκμηρίωση για καταγγελία με σκοπό την απόδοση αστικών και ποινικών ευθυνών, όχι μόνο απέναντί μου αλλά στο σύνολο των πελατών σας καθώς προφανώς αυτό αποτελεί γενικευμένη πρακτική της εταιρίας σας. Σας δηλώνω ρητά ότι δεν επιθυμώ καμία επικοινωνία μαζί σας και ζητώ να διαγράψετε τα όποια στοιχεία μου από παράνομη βάση δεδομένων που διατηρείτε και χρησιμοποιείτε χωρίς τη συναίνεσή μου, εσείς και οι διαφημιστικές εταιρίες που χρησιμοποιείτε με το άλλοθι " ... βρήκαμε τον αριθμό σας στον κατάλογο" όπως και οποιουδήποτε άλλου εμπίπτει στην ανωτέρω κατηγορία και ο οποίος θα ενημερωθεί από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και τα ΜΜΕ. Με την επιφύλαξη παντός νομίμου δικαιώματός μου. Το παρόν μήνυμα κοινοποιείται στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, στον Συνήγορο του Καταναλωτή και στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

nikospot
11-11-14, 21:11
Ξέρει κανείς τι είναι αυτό γιατί ούτε στο γκουγκλ δε βρίσκω κάτι;

2112008529
To σήκωσα, ψόφιο δεν ακουγόταν τίποτα, περίμενα 5 δευτερόλεπτα κι έκλεισε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.