PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

kostog
08-06-12, 12:04
τα ονοματα δίνονται απο εταιρείες κινήτης και σταθερης τηλεφωνίας για cross sell!! επίσης τα δίνουν και στισ εισπρακτικές

Lagman
10-06-12, 15:04
τα ονοματα δίνονται απο εταιρείες κινήτης και σταθερης τηλεφωνίας για cross sell!! επίσης τα δίνουν και στισ εισπρακτικές
Ναι το κατάλαβα αυτο γιατί κάτι μέρες πριν με πάρουν απο την εταιρεία που κάλουν δήθεν για τη cyta ποιο πρίν καλούσανε με απόκρυψη όπου και γίνεται αυτόματη απόρριψη αφου ενημερωθούν ότι δε δεχόμαστε κλήσεις με απόκρυψη.
Φαντάζομαι ότι είναι εταιρείες call center που κάνουν μαζικές κλήσεις για λογαριασμό εταιρειών οπότε όπως λες το ένα τηλέφωνο το δίνουν να το καλέσουν και για την άλλη εταιρεία και μετά κάποιος απο εκεί θα πουλήσει μαύρα μια καινούργια λίστα σε κάποιο ανταγωνιστή τους lol :p

Τα τηλέφωνα μας μπορει να τα παίρνουν απο οπουδήποτε...

Lagman
15-06-12, 19:52
Ένα νέο νουμέρο απο τηλεφωνικό κέντρο της cyta

2105786188

elephant
21-06-12, 10:56
Προσθέτω και γω νούμερα από προωθήσεις της Wind.
2130070301
2130070302
2130070303
2130070304
2130070305
2130070306
2130070307
2130070308
2130070309
2130070310
2130070311
καθώς και
2111888101
2112004690 από άλλες τηλεπωλήσεις.

teo27
21-06-12, 17:26
Τι συμβαινει με το 2144161602;Εχουν καλεσει περιπου 5 φορες σημερα στο σπιτι.Ακουγεται ενα βουητο για 2 δευτερολεπτα και μετα κλεινει το τηλεφωνο.Πως γινεται να σταματησει αυτο;

Lagman
25-06-12, 19:47
Τι συμβαινει με το 2144161602;Εχουν καλεσει περιπου 5 φορες σημερα στο σπιτι.Ακουγεται ενα βουητο για 2 δευτερολεπτα και μετα κλεινει το τηλεφωνο.Πως γινεται να σταματησει αυτο;

Κλήσεις από 2144161600 - Χρυσός οδηγός (http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=55532)

Από το Χρυσό Οδηγό είναι, και μάλλον θα έχει κάποιο πρόβλημα το σύστημα που καλούνε για αυτό θα ακούγεται βουητό...

Στο www.xo.gr λέει
Τηλέφωνο χωρίς χρέωση: 800 110 1888 για πάρε εκεί και ρώτα τους αν είναι δικό τους το νούμερο λογικά θα μπορούν να το σταματήσουν.

posidonas241970
25-06-12, 22:46
καλησπέρα σε όλους.
επειδή δουλεύω σε μία εταιρεία που κάνει τηλεφωνικές κλήσεις έχω να σας πω κάποια στοιχεία για να καταλάβετε πως δουλεύουν.
1. Τρόπος κλήσεις γίνονται κάπως έτσι... ανοίγεις ένα excel γράφεις 210 4560100 (τυχαίο νούμερο γράφω) στο πρώτο κελί τραβάς με το ποντίκι και βγάζεις τα επόμενα 1000 νούμερα τα εκτυπώνεις και αρχίζεις και παίρνεις τηλέφωνα.
2. Τρόπος είχε βγει κάποτε ένα cd του Ο.Τ.Ε μιλάω για 10 χρόνια πίσω αυτό είχε όλα τα στοιχεία και παίρνουν από εκεί.
3. και ποιο εξελιγμένος CRM http://www.smartsoft.gr/product_CRM.shtml και άλλα πολλά ... τέτοια προγράμματα.

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τον τύπο που πήρε μεσημεριάτικα.

Όσο για τον Ο.Τ.Ε εσύ μπορεί να πληρώνεις να μείνεις ανώνυμος αλλά μπορεί να υπάρχουν αρχεία 10 χρόνια πίσω...
ούτε ο ΟΤΕ φταίει αλλά ούτε και η εταιρεία που δουλεύει με αρχεία πάνω από δέκα χρόνια.

Για μένα είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει άμεσα...

Lagman
26-06-12, 15:34
Το νούμερο που έχω απο την αρχή ζήτησα να μη μπαίνει σε καταλόγους οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να ήταν με τα στοιχεία μου σε παλαιότερο κατάλογο του ΟΤΕ.
Σύμπτωση ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που είχε το νούμερο μου πριν κάτι χρόνια έχει ίδιο επώνυμο με τον άνθρωπο που παρέλαβε τη γραμμή αντί εμού!!!

Το spam συνεχίζεται παρόλο που γράφτηκα και στην υπηρεσία για εξαίρεση απο διαφημιστικές κλήσεις ευτυχώς που με το fritz δεν δεχόμαστε με απόκρυψη και οποίος παίρνει καταγράφεται.

Αυτό που δε γνωρίζω, αν κάποιος μιλήσει στο τηλεφωνήτη αυτόματα αποδέχεται και την ηχογράφηση για κάθε νόμιμη χρήση ;;;

Lagman
26-06-12, 15:38
καλησπέρα σε όλους.
επειδή δουλεύω σε μία εταιρεία που κάνει τηλεφωνικές κλήσεις έχω να σας πω κάποια στοιχεία για να καταλάβετε πως δουλεύουν.
1. Τρόπος κλήσεις γίνονται κάπως έτσι... ανοίγεις ένα excel γράφεις 210 4560100 (τυχαίο νούμερο γράφω) στο πρώτο κελί τραβάς με το ποντίκι και βγάζεις τα επόμενα 1000 νούμερα τα εκτυπώνεις και αρχίζεις και παίρνεις τηλέφωνα.
2. Τρόπος είχε βγει κάποτε ένα cd του Ο.Τ.Ε μιλάω για 10 χρόνια πίσω αυτό είχε όλα τα στοιχεία και παίρνουν από εκεί.
3. και ποιο εξελιγμένος CRM http://www.smartsoft.gr/product_CRM.shtml και άλλα πολλά ... τέτοια προγράμματα.

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τον τύπο που πήρε μεσημεριάτικα.

Όσο για τον Ο.Τ.Ε εσύ μπορεί να πληρώνεις να μείνεις ανώνυμος αλλά μπορεί να υπάρχουν αρχεία 10 χρόνια πίσω...
ούτε ο ΟΤΕ φταίει αλλά ούτε και η εταιρεία που δουλεύει με αρχεία πάνω από δέκα χρόνια.

Για μένα είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει άμεσα...

Σίγουρα οι άνθρωποι που καλούν δεν μας φταίνε σε τίποτα γιατί εντολές εκτελούνε για να βγάλουνε τα προς το ζήν...


Έχουν αλλάξει πράγματα και θα αλλάξουν και αλλά ...

stelios4711
26-06-12, 16:48
Σίγουρα οι άνθρωποι που καλούν δεν μας φταίνε σε τίποτα γιατί εντολές εκτελούνε για να βγάλουνε τα προς το ζήν...


Έχουν αλλάξει πράγματα και θα αλλάξουν και αλλά ...

Ωραία λογική... ούτε οι μπράβοι μωρέ φταίνε σε τίποτα που δέρνουν, ούτε οι κλέφτες, για να βγάλουν τα προς το ζείν το κάνουνε , εντολές εκτελούν
Έχουν αλλάξει πράγματα τώρα όποιος δεν έχει να ζήσει ενοχλεί κάποιον άλλον που πιθανώς έχει προβλήματα και αυτός :down:

kostog
26-06-12, 16:50
δεν φταεί ο agent αυτο είναι σίγουρο , αλλά και ο συνδρομητής θέλει να έχει το δικαίωμα να μην τον καλούν άγνωστοι στο κινητό
το θέμα είναι λεπτό πάντως και όσο κλείνει το πάραθυρο των πωλήσεων τόσο θα βλέπουμε τέτοια φάινόμενα

Lagman
27-06-12, 17:49
καλησπέρα σε όλους.
επειδή δουλεύω σε μία εταιρεία που κάνει τηλεφωνικές κλήσεις έχω να σας πω κάποια στοιχεία για να καταλάβετε πως δουλεύουν.
1. Τρόπος κλήσεις γίνονται κάπως έτσι... ανοίγεις ένα excel γράφεις 210 4560100 (τυχαίο νούμερο γράφω) στο πρώτο κελί τραβάς με το ποντίκι και βγάζεις τα επόμενα 1000 νούμερα τα εκτυπώνεις και αρχίζεις και παίρνεις τηλέφωνα.
2. Τρόπος είχε βγει κάποτε ένα cd του Ο.Τ.Ε μιλάω για 10 χρόνια πίσω αυτό είχε όλα τα στοιχεία και παίρνουν από εκεί.
3. και ποιο εξελιγμένος CRM http://www.smartsoft.gr/product_CRM.shtml και άλλα πολλά ... τέτοια προγράμματα.

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τον τύπο που πήρε μεσημεριάτικα.

Όσο για τον Ο.Τ.Ε εσύ μπορεί να πληρώνεις να μείνεις ανώνυμος αλλά μπορεί να υπάρχουν αρχεία 10 χρόνια πίσω...
ούτε ο ΟΤΕ φταίει αλλά ούτε και η εταιρεία που δουλεύει με αρχεία πάνω από δέκα χρόνια.

Για μένα είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει άμεσα...

Είχα μια συζήτηση με ένα φίλο και μου είπε ότι οι εταιρείες που κάνουν τηλεφωνικές κλήσεις δεν κάνουν χειροκίνητα κλήσεις αλλα κάνει αυτόματα ο dialer για αυτούς, αυτό γιατί με το dialer βγάζουν περισσότερες κλήσεις, η μία κλήση έρχεται μετα την άλλη χωρίς καθυστέρηση.

konc
02-07-12, 14:06
Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά.. Τι μπορεί να γίνει για διαφημιστικά μηνύματα στο κινητό, στα οποία όμως ΔΕΝ φαίνεται νούμερο παρά μόνο ένα όνομα? Αν πας να δεις τα αναλυτικά στοιχεία του μηνύματος δεν υπάρχει αριθμός τηλεφώνου παρά μόνο το όνομα της εταιρίας ή κάτι σαν "ευκαιρία", "τρέξτε τώρα" κλπ. Ούτε απάντηση δεν μπορείς να στείλεις, ούτε υπάρχουν πληροφορίες για το που να επικοινωνήσεις αν θέλεις να διαγραφείς. Σαν τα μηνύματα των πολιτικών πριν τις εκλογές που δεν ήξερες που να απαντήσεις βρίζοντας :D
Πως τα στέλνουν αυτά τα μηνύματα χωρίς να υπάρχει κάποιο διακριτικό αποστολέα ή τρόπος να επικοινωνήσεις πίσω?

Lagman
02-07-12, 18:14
Μήπως δε φαίνεται στη συσκεκριμένη συσκευή ; Ανέβασε κανένα screenshot να δούμε .

konc
02-07-12, 20:25
Το έσβησα δυστυχώς, αν ξανάρθει κάτι θα το ανεβάσω, αλλά δεν μπορεί να είμαι ο μόνος που έχει λάβει τέτοιο μήνυμα! Μιλάω για μηνυμα (προφανώς από Η/Υ) που οταν πας στις λεπτομέρειες του μηνύματος (εκεί που φαίνεται και η ώρα αποστολής) σαν αποστολέας φαίνεται κάτι γραμμένο και οχι νούμερο (πχ επωνυμία επιχείρησης) και είναι απενεργοποιημένη η δυνατότητα απάντησης. Εννοεείται πως σε ποιοδήποτε αλλο μήνυμα στη συσκευή μπορώ να δω νούμερο αποστολέα, όπως είναι και το φυσιολογικό.

Lagman
08-07-12, 17:47
Παίρνουν για στατιστική έρευνα 2155506680 οποίος θέλει μπορει να τους καλέσει φαντάζομαι να συμετέχει ακούγεται αυτο το ηχογραφημένο μήνυμα http://db.tt/2CdJu6D6

Lagman
12-07-12, 21:35
Γνωρίζει κάνεις για αυτο το νούμερο ;;
2130167700

Μέσω google λέει διαφήμιστική εταιρεία, εγω το βάζω Μαύρη Λίστα.

Η Μαύρη Λίστα δουλεύει :D
Προσπαθούσαν να με καλέσουν απο αυτό το νούμερο αυτές τις μέρες... από ότι βρήκα στο google μάλλον από τη wind είναι.

kostog
13-07-12, 11:56
καλημερα στο forum , παιδια εχω iphone 4 και θελω αν βαλω ενα προγραμμα black list εχω δοκιμασει και μαλιστα εχω αγορασει απο το app store διάφορα αλλα κανενα δεν ειχε αποτελεσμα . πηρα και το iblack list . μηπως υπάρχει πρόταση για κάποιο άλλο?

nuxx
13-07-12, 16:44
καλημερα στο forum , παιδια εχω iphone 4 και θελω αν βαλω ενα προγραμμα black list εχω δοκιμασει και μαλιστα εχω αγορασει απο το app store διάφορα αλλα κανενα δεν ειχε αποτελεσμα . πηρα και το iblack list . μηπως υπάρχει πρόταση για κάποιο άλλο?

Δεν υπαρχει καποιο καλυτερο απο το iBlacklist. Γιατι δεν σε εξυπηρετει?

Edit: Το iBlacklist του Cydia εννοεις, ετσι?

kostog
13-07-12, 18:03
το είχα ξεκλειδωσει το τηλεφωνο και αγορασα την εφαρμογη , βαζω το id και δεν δουλεψε , μπορει να φταιω εγω τι να σου πω . απλα ψαχνω κατι για να παιζει σε iphone .

Lagman
13-07-12, 20:00
το είχα ξεκλειδωσει το τηλεφωνο και αγορασα την εφαρμογη , βαζω το id και δεν δουλεψε , μπορει να φταιω εγω τι να σου πω . απλα ψαχνω κατι για να παιζει σε iphone .

Ο μόνος λόγος που έχω κάνει jb το iphone είναι για το iblacklist... υπάρχουν αρκετές απομιμήσεις μάλλον έχεις μία από αυτές.
Η καλή γνήσια έκδοση είναι αυτή http://www.iblacklist.com.br/ και την κατεβάζεις από το cydia , η τελευταία έκδοση είναι η 5.1-5

Αυτό που μου αρέσει είναι ότι σου δίνει τις επιλογές όταν κάποιο νούμερο είναι στην μαύρη λίστα :

Voicemail
Busy Signal
Accept and Hangup
No Action
Accept

nuxx
13-07-12, 22:23
το είχα ξεκλειδωσει το τηλεφωνο και αγορασα την εφαρμογη , βαζω το id και δεν δουλεψε , μπορει να φταιω εγω τι να σου πω . απλα ψαχνω κατι για να παιζει σε iphone .

Τωρα το εχεις Jailbroken?

kostog
16-07-12, 13:00
καλημέρα και καλή εβδομάδα , αυτήν είχα βάλει , σου λέω ίσως και να φταίω εγώ που δεν δούλεψε σε μενα .

Lagman
16-07-12, 21:10
Το ενεργοποίησες η απλά προσθέσες νούμερο , κάτι μάλλον δεν έκανες καλα ξαναδοκιμασε να το περάσεις

Lagman
20-07-12, 15:19
Οι σχολές χωρού Genne Kelly που παίρνουν και ρωτάνε αν θέλουμε να μάθουμε να χορεύουμε είναι καινούργια κατηγορία στα spam...

2109707603

Φανταστείτε σε λίγο καιρό να παίρνει η κάθε σχολή τηλέφωνο...

mephisto
21-07-12, 11:24
Κι αν σε πάρει σχολή καράτε τη κανείς;αν τους το κλείσεις στη μούρη μπορει και να σε σπάσουν στο ξυλο.:)

panik77
21-07-12, 12:25
καλησπέρα σας, εγώ λαμβάνω κατά καιρούς σμσ από κάποιον τύπο που στέλνει ....τριαντάφυλλα! και ανά διαστήματα επίσης, από "αγορά χρυσού" , δάνεια κτλ.
δεν έχω φυλάξει κανένα σμσ από αυτούς οπότε δε μπορώ να σας πω περαιτέρω στοιχεία...
Κάτι άλλο, πριν πολλά πολλά χρόνια δούλευα σε μια διαφημιστική εταιρεία εκ μέρους μιας τράπεζας και έκανα το περίφημο τηλεμάρκετινγκ, για κάποια πιστωτική κάρτα και μια στατιστική έρευνα για ... βόθρους!!!! Οί λίστες των τηλεφωνικών αριθμών που καλούσαμε ήταν τυχαία, δεν γνωρίζαμε παραλήπτες, μας έβγαινε αυτόματα το νούμερο από το πρόγραμμα στον υπολογιστή. Μοιραζόμασταν οι κοπέλες αριθμούς από το τάδε μέχρι το τάδε και μετά πατάγαμε το κουμπάκι και άρχιζε να καλεί με σειρά τη λίστα αυτών.
'Ετσι πετυχαίναμε και κάποιους πχ που είχαν απόρρητο τον αριθμό και μας ρωτούσαν που το βρήκαμε.
Το ωράριο μου ήταν πχ από 10-6 οπότε αναγκαστικά έκανα και τηλεφωνήματα μέσα στο μεσημέρι....Κανονικά θα έπρεπε να έχουν ωράριο λειτουργίας εκτός 2-5μμ. που μπορεί κάποιος να κοιμάται

Lagman
21-07-12, 14:09
Δεν έχει όλος ο κόσμος τα ίδια ωράρια, πολλοί δουλεύουν τη νύχτα και πχ 11 το πρωί κοιμούνται.

Απαγορεύεται να καλούν νούμερα στη τύχη αυτές οι εταιρείες... Πρέπει να σέβονται αυτόν που έχει απόρρητο νούμερο και έχει δηλώσει το νούμερο του να μην δέχεται διαφημιστικές κλήσεις.

Lagman
21-07-12, 14:19
Κι αν σε πάρει σχολή καράτε τη κανείς;αν τους το κλείσεις στη μούρη μπορει και να σε σπάσουν στο ξυλο.:)

Προσωπικά δίνω ενα μικρο χρόνο να ολοκληρώσει τη πρόταση ο άνθρωπος και μετα δεν ενδιαφέρομαι ευχαριστώ η το νούμερο είναι απόρρητο κλπ Μετα εννοείται μαύρη λίστα.

nuxx
25-07-12, 12:39
Τηλεφωνα απο εταιρεια PRS, για οσους χρωστανε σε τραπεζες...

6944487103
21110160103
6944487115
2111016115

Lagman
25-07-12, 13:22
Τηλεφωνα απο εταιρεια PRS, για οσους χρωστανε σε τραπεζες...

6944487103
21110160103
6944487115
2111016115
Στο δεύτερο τηλ πρέπει να έχει ξεφύγει κάποιος αριθμός.

nuxx
25-07-12, 16:15
Στο δεύτερο τηλ πρέπει να έχει ξεφύγει κάποιος αριθμός.

Σωστος! Συγγνωμη για το λαθακι χεχε..
Ειναι 2110160103, ειχα βαλει εναν ασσο παραπανω.

Lagman
26-07-12, 08:36
Έδωσε και ο ΟΤΕ :

Από 24/7 νέα υπηρεσία Απόρριψη Ανώνυμων κλήσεων.

Απαραίτητη προϋπόθεση για την λειτουργία της, είναι ο πελάτης να διαθέτει την Αναγνώριση Κλήσεων (CLIP).
Αφού πρώτα αιτηθεί την νέα υπηρεσία και ενεργοποιηθεί στην τηλεφωνική του σύνδεση, θα χρειαστεί να πληκτρολογήσει στη συσκευή του:
• Για την ενεργοποίηση: *80*ΡΙΝ#
• Για επιβεβαίωση: *#80#
• Για την απενεργοποίηση: #80*ΡΙΝ #

Η διαχείριση του κωδικού αριθμού (PIN) είναι η ίδια με τη διαχείριση που ισχύει στις ευκολίες «Φραγή εξερχομένων κλήσεων» & «Εκτροπή Κλήσης σε άλλον αριθμό με χρήση κωδικού αριθμού».
Όλες οι εισερχόμενες κλήσεις, που πραγματοποιούνται με ενεργοποιημένη την απόκρυψη της ταυτότητας (μόνιμης ή ανά κλήση απόκρυψη) προς την τηλεφωνική σύνδεση του καλούμενου, θα απορρίπτονται.
Πριν την απόρριψη της κλήσης, ο καλών (με απόκρυψη της ταυτότητάς του) θα ακούει, πρώτα στα ελληνικά και εν συνεχεία στα αγγλικά, το παρακάτω ηχογραφημένο μήνυμα:
Ελληνικό:
« Ο συνδρομητής που καλέσατε δεν δέχεται κλήσεις που γίνονται με απόκρυψη αριθμού. Θα πρέπει να καλέσετε πάλι χωρίς απόκρυψη του αριθμού σας».
Αγγλικό:
«The subscriber you are calling has activated the Anonymous Call Rejection service. If you wish to reach this subscriber, please call again without blocking your number.


Η υπηρεσία “Απόρριψη Ανωνύμων Κλήσεων” παρέχεται με μηνιαίο τέλος.
Για PSTN συνδέσεις
0,615 € με ΦΠΑ 23%, ανά σύνδεση και μήνα
Για ISDN BRA / BRA DDI συνδέσεις *
0,92 € με ΦΠΑ 23%, ανά σύνδεση και μήνα
Για ISDN PRA συνδέσεις
14,76 € με ΦΠΑ 23%, ανά σύνδεση και μήνα
* δεν υπάρχει ξεχωριστή χρέωση για τα msn

aroutis
30-07-12, 17:05
καλησπέρα σε όλους.
επειδή δουλεύω σε μία εταιρεία που κάνει τηλεφωνικές κλήσεις έχω να σας πω κάποια στοιχεία για να καταλάβετε πως δουλεύουν.
1. Τρόπος κλήσεις γίνονται κάπως έτσι... ανοίγεις ένα excel γράφεις 210 4560100 (τυχαίο νούμερο γράφω) στο πρώτο κελί τραβάς με το ποντίκι και βγάζεις τα επόμενα 1000 νούμερα τα εκτυπώνεις και αρχίζεις και παίρνεις τηλέφωνα.
2. Τρόπος είχε βγει κάποτε ένα cd του Ο.Τ.Ε μιλάω για 10 χρόνια πίσω αυτό είχε όλα τα στοιχεία και παίρνουν από εκεί.
3. και ποιο εξελιγμένος CRM http://www.smartsoft.gr/product_CRM.shtml και άλλα πολλά ... τέτοια προγράμματα.

Αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί τον τύπο που πήρε μεσημεριάτικα.

Όσο για τον Ο.Τ.Ε εσύ μπορεί να πληρώνεις να μείνεις ανώνυμος αλλά μπορεί να υπάρχουν αρχεία 10 χρόνια πίσω...
ούτε ο ΟΤΕ φταίει αλλά ούτε και η εταιρεία που δουλεύει με αρχεία πάνω από δέκα χρόνια.

Για μένα είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει άμεσα...

τότε γνωρίζεις ότι ειστε υποχρεωμένοι να μη ενοχλείτε όποιους ειναι στη λίστα Δαφέρμου (την επονομαζόμενη).

Περιέργως όμως πολλοί που δραστηριοποιούνται σε τέτοιες δραστηριότητες δεν σεβονται το συγκεκριμένο θέμα...

kostog
30-07-12, 17:44
καλησπέρα σε όλους , όσοι έχουν ασχοληθεί με τηλεπωλήσεις και με΄εύρεση πελατολογίου ξέρουν ότι λίστες κυκλοφορούν και απο τον οτε και απο το 11880 πουλιούνται κανονικά μέχρι ακι αφμ έχουν οι λίστες
οι πάροχοι δίνουν τα κινητά για cross sell και πολλές φορές δίνουν όλα τα στοιχεία , άλλες φορές οχι
είτε κάνεις spam είτε οχι τα στοιχεία μας κυκλοφορούν
οσο για τις εισπρακτικές εκεί γίνενται χαμός....
απλά πια η κατάσταση δεν ελέγχετε!!! με τίποτε όμως

- - - Updated - - -

αυτο δεν σημαίνει οτι στον dialer δεν μπορείς να κάνεις αυτό που γράφει ο φίλος .

Lagman
30-07-12, 19:33
Δε μου το επιτρέπει η θέση μου να πω περισσότερα, αλλά πλέον η κατάσταση ξεκίνησε και ελέγχετε.

kostog
31-07-12, 09:10
καλημερα , για να ελεγχετε μια κατασατση σημαινει οτι ολα τα cc κανουν τα αυτονοητα και οι agents ακολουθουν τη σωστη οδο. πανω σαυτο δεν ελεγχετε τιποτε και απο κανεναν

Lagman
31-08-12, 00:15
Νέο νούμερο στη Μαύρη Λίστα 2107260699 από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων είναι .

Άρχιζα και ανησυχούσα λέω καμία spam κλήση τον Αύγουστο τι γίνεται :p Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν...

Lagman
04-09-12, 08:05
2130225656 Cyta spam

Machete
09-09-12, 10:04
Με έχουν ζαλίσει και μένα αυτοί !!!!



Νέο νούμερο στη Μαύρη Λίστα 2107260699 από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων είναι .

Άρχιζα και ανησυχούσα λέω καμία spam κλήση τον Αύγουστο τι γίνεται :p Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν...

Lagman
09-09-12, 12:15
Με έχουν ζαλίσει και μένα αυτοί !!!!



Νέο νούμερο στη Μαύρη Λίστα 2107260699 από μια εταιρεία δημοσκοπήσεων είναι .

Άρχιζα και ανησυχούσα λέω καμία spam κλήση τον Αύγουστο τι γίνεται :p Σεπτέμβριο θα ξεκινήσουν...

Στις εταιρείες εκει είναι χαζοί οι manager γιατί ξοδεύουν χρόνο και χρήμα καλώντας άσχετα νούμερα . Αυτοί είναι ικανοί να καλούνε και σε νοσοκομεία να τους πουλήσουν Cyta lol

Machete
09-09-12, 21:35
Στις εταιρείες εκει είναι χαζοί οι manager γιατί ξοδεύουν χρόνο και χρήμα καλώντας άσχετα νούμερα . Αυτοί είναι ικανοί να καλούνε και σε νοσοκομεία να τους πουλήσουν Cyta lol
:rofl::rofl::rofl::rofl:

agribilos
19-09-12, 13:26
2111066910 από hellas on line για προώθηση υπηρεσιών.

Lagman
19-09-12, 15:04
2111057400 στο ΝΕΤ βρήκα στατιστική έρευνα της ιντεραμερικάν

2111062905 προώθηση nova με forthnet κλπ

mpoukomass
04-10-12, 01:45
Νομιζω ειναι το πιο σχετικο τοπικ γι αυτο που θελω.Δν ξερω αν ειναι δικη μου ιδεα αλλα μπηκα μετα απο καιρο στο whitepages.gr το οποιο πλεον εχει γινει 1888.γρ.Εχει παιξει καποια ανανεωση στην βαση δεδομενων τους,γτ βλεπω οτι εμφανιζεται πλεον το τηλεφωνο μου με ονομα διευθυνση και κινητο !! ενω μεχρι τωρα δν εμφανιζοταν κι ειχα ζητησει απο 4νετ να μν εμφανιζεται,το χει παρατηρησει κανεις αλλος?πρεπει να παω σε 4νετ παλι και να ζητησω να μν εμφανιζεται?επισης αν ζητησω αποκρυψη θα υπαρξει επιπλεον χρεωση φανταζομαι ε?

konc
04-10-12, 05:36
Τουλάχιστον ανατριχιαστικό.. 2 προηγούμενα τηλέφωνά μου από τους 2 προηγούμενους παρόχους μου, με χάρτη κατευθείαν για το πρώην σπίτι μου!
ΕΛΕΟΣ ομως, και φανταστείτε ότι είχα κάνει ολόκληρη ιστορία να βρούμε που στο καλό δηλώνουμε ότι ΔΕΝ επιθυμώ το τηλέφωνό μου να είναι φανερό, την εποχή που ακόμα δεν είχε πάρει τόση έκταση το θέμα.
Το μόνο θετικό είναι ότι εμφανίζομαι σε κάμποσους χάρτες για το σπίτι μου από τα παλιά μου σταθερά τηλέφωνα από τους οποίους κανένας δεν είναι πραγματικός.
Από την άλλη, το δικό μου timing ήταν καλό. Σίγουρα πολλοί θα είδαν με τρόμο χάρτη για το σπίτι τους με ένα απλό τηλέφωνο ή επώνυμο.

...SOON... :d

Seitman
04-10-12, 07:05
Ρε παιδιά τι τρομολαγνεία είναι αυτή;
Και που βλέπεις το παράξενο να φαίνεται το σπίτι σου στον χάρτη; Αφού είναι διαθέσιμη η διεύθυνση στις πληροφορίες καταλόγου. Υπάρχει λύση, κάνουμε τον αριθμό απόρρητο/μη ανακοινώσιμο και τελείωσε η υπόθεση.

Γκρινιάζαμε γιατί το whitepages δεν παρείχε πληροφορίες για άλλους παροχείς πλην του ΟΤΕ. Έγινε αλλαγή και "ανέβηκε" ο ενιαίος κατάλογος, πάλι γκρινιάζουμε. :bless:

kostog
04-10-12, 10:57
το εχω παρατηρησει και εγω ενω ειχα κανει αιτημα να μην εμφανιζεται στους καταλογους με εγραψαν κανονικα
και σε καταστημα γερμανο και στην forthnet επισης . το ωραιο ειναι οτι και να ολοκληρωθει το αιτημα σου δεν θα σταματησεις να εμφανιζεσαι στο 11880 , γιατι δεν κανουν συχνα ενημερωση

Lagman
04-10-12, 13:18
Ρε παιδιά τι τρομολαγνεία είναι αυτή;
Και που βλέπεις το παράξενο να φαίνεται το σπίτι σου στον χάρτη; Αφού είναι διαθέσιμη η διεύθυνση στις πληροφορίες καταλόγου. Υπάρχει λύση, κάνουμε τον αριθμό απόρρητο/μη ανακοινώσιμο και τελείωσε η υπόθεση.

Γκρινιάζαμε γιατί το whitepages δεν παρείχε πληροφορίες για άλλους παροχείς πλην του ΟΤΕ. Έγινε αλλαγή και "ανέβηκε" ο ενιαίος κατάλογος, πάλι γκρινιάζουμε. :bless:

Έγινε όντως ενιαίος ;;; Γιατι γνώριζα ως τώρα ότι μόνο σε έντυπη μορφή κυκλοφορεί απο τον ΟΤΕ και cd νομίζω για εταιρείες.

Seitman
04-10-12, 13:22
Έκανα αναζήτηση με 2 αριθμούς που δεν ανήκουν στον ΟΤΕ στο 11888.gr και εμφάνισε κανονικά αποτελέσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.