PDA

Επιστροφή στο Forum : Μαύρη Λίστα Τηλεφωνικών Αριθμών/Κέντρων - Παραβίαση Προσωπικών Δεδομένων



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

Lagman
31-01-12, 21:19
Άνοιξα αυτό το θέμα με σκοπό να συζητήσουμε τι μπορούμε να κάνουμε για το τηλεφωνικό spam και την παραβίαση των προσωπικών μας δεδομένων, και αν γίνεται κάποιος moderator να ενημερώνει την μαύρη λίστα ίσως στο πρώτο μήνυμα έτσι ώστε όλοι να μπορούμε εύκολα να ενημερώνουμε τη μαύρη λίστα μας.

Όταν έκανα αίτηση για γραμμή από τον ΟΤΕ ζήτησα το νούμερο να είναι απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κανένα κατάλογο, τη γραμμή υπέγραψε ότι παραλάβαμε αντί για εμένα ο Νίκος Αϊφονάκης μετά λίγες ημέρες μας κάλεσαν από κάποια εταιρεία ρωτώντας - ψαρεύοντας αν είναι ο Δημήτρης Αϊφονάκης ... δε τα θυμάμαι ακριβώς και δεν έχω κρατήσει το νούμερο διότι η γραμμή καμία σχέση με τον άνθρωπο που ψάχνανε.

Το να με καλέσουνε από το τηλεφωνικό κέντρο του ΟΤΕ φαντάζομαι είναι λογικό για να με ενημερώσουν για προσφορά σε πακέτα του ώστε να κάνουν τηλεφωνική πώληση.

Με έχουν καλέσει και για την on telecoms μάλιστα Κυριακή μεσημέρι.

Πρόσφατα μας κάλεσαν από το 2112117355 πάλι μεσημέρι για κάποια εταιρεία που δίνει ρεύμα .

gcf
31-01-12, 23:02
Μαύρη λίστα δύσκολο να φτιαχτεί γιατί οι πιο πολλές κλήσεις είναι με απόκρυψη

Lagman
31-01-12, 23:06
Έχω βάλει στο μάτι να αποκτήσω ένα avm fritz router που μπορείς να φτιάξεις μαύρη λίστα και να προσθέσεις και τα νούμερα με απόκρυψη. Ως τώρα απο τις 10 τηλεφωνικές κλήσεις spam η μία ήταν μόνο με απόκρυψη.

gcf
31-01-12, 23:35
Εγώ έχω τέτοιο, αλλά τώρα τελευταία έχουν πληθύνει οι γνωστοί που καλούν με απόκρυψη λόγω χρήσης voip και έχω και 2 φιλικά πρόσωπα που έχουν απόκρυψη για σοβαρό λόγο, οποτε αναγκάζομαι και το σηκώνω.

Lagman
01-02-12, 00:46
Δεν έχω φιλικά πρόσωπα με απόκρυψη,αλλά και να είχα πάλι θα το έβαζα, μου αρέσει πάρα πολύ η δυνατότητα που δίνει η forthnet και η netone που λέει ο συνδρομητής που καλείτε δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη κάπως έτσι.Στον ΟΤΕ το έχω ζητήσει αλλά δε βλέπω ο ΟΤΕ να δίνει τέτοια επιλογή.

nongrata
02-02-12, 00:10
Παιδιά η κατάσταση είναι προβληματική. Παλιά είχα δηλώσει στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων ότι δεν επιθυμώ κλήσεις για διαφημίσεις. Το έντυπο το είχα βρει on line, δεν έχω το Link. Παρόλα αυτά οι κλήσεις δε μειώθηκαν καθόλου.

Lagman
02-02-12, 00:17
Όπως έχει αναφέρει και ο mnp απο τη στιγμή που δίνουν οι πάροχοι τη δυνατότητα να έχουμε απόκρυψη θα πρέπει να δίνουν τη δυνατότητα να μην δεχόμαστε και κλήσεις με απόκρυψη.

Η δικαιολογία το σύστημα μας καλεί τυχαία νούμερα ισχύει; Είναι σωστό ;

nongrata
02-02-12, 00:29
Το έψαξα καλύτερα και πρέπει να απευθυνθείτε στον πάροχό σας και να του πείτε ότι δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε διαφημιστικές τηλ κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση.
Περισσότερα εδώ (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124975&_dad=portal&_schema=PORTAL)κι εδώ (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,134239&_dad=portal&_schema=PORTAL).

stelios4711
02-02-12, 04:28
Η δικαιολογία το σύστημα μας καλεί τυχαία νούμερα ισχύει; Είναι σωστό ;

Δεν ισχύει γιατί έχουν καλέσει πολλές φορές και γνώριζαν το ονοματεπώνυμο μου παρόλο που έχω ζητήσει από τον OTE να μην εμφανίζεται το όνομα μου στους καταλόγους
Άρα από κάπου πήραν τα στοιχεία

Lagman
03-02-12, 01:20
Το έψαξα καλύτερα και πρέπει να απευθυνθείτε στον πάροχό σας και να του πείτε ότι δεν επιθυμείτε να λαμβάνετε διαφημιστικές τηλ κλήσεις με ανθρώπινη παρέμβαση.
Περισσότερα εδώ (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124975&_dad=portal&_schema=PORTAL)κι εδώ (http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,134239&_dad=portal&_schema=PORTAL).
Στον ΟΤΕ όταν είχα κάνει την αίτηση για τη γραμμή η απάντηση σε αυτό το πρόβλημα ητάν να γίνει το νούμερο απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κατάλογο.

Κανένας δε μας προστατεύει και χρόνια τώρα κάνεις δε κάνει κάτι, για αυτό πρέπει να σημειώνουμε τα νούμερα τους έτσι ώστε οποίος στήνει PBX η έχει τη δυνατότητα, να τους μπλοκάρει πριν τον καλέσουν.Σε PBX πρέπει να υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις και εύρος απο νούμερα... Η μαύρη λίστα να μεγαλώνει να δημοσιοποιείται σε κεντράδες, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, φόρουμ , blog και άλλα.

fsmpoing
03-02-12, 01:52
Παντως εγω με καποιο απο τα παρακατω (υπαρχουν και αλλα) βρηκα μερικους αριθμους...

http://whocallsme.com/

http://callerr.com/

http://phoneowner.info/

Απλα γκουγκλαρισα τον αριθμο του τηλεφωνου ...Αλλα και εγω νομιζω πως ειναι καλο να ανοιξει καποιο θεμα και για τα "Ελληνικα" μονο
http://www.isitfair.eu/blacklist_el.html

nongrata
03-02-12, 12:52
Στον ΟΤΕ όταν είχα κάνει την αίτηση για τη γραμμή η απάντηση σε αυτό το πρόβλημα ητάν να γίνει το νούμερο απόρρητο και να μην δημοσιοποιείται σε κατάλογο.

Κανένας δε μας προστατεύει και χρόνια τώρα κάνεις δε κάνει κάτι, για αυτό πρέπει να σημειώνουμε τα νούμερα τους έτσι ώστε οποίος στήνει PBX η έχει τη δυνατότητα, να τους μπλοκάρει πριν τον καλέσουν.Σε PBX πρέπει να υπάρχει και η δυνατότητα να βάλεις και εύρος απο νούμερα... Η μαύρη λίστα να μεγαλώνει να δημοσιοποιείται σε κεντράδες, μέσα κοινωνικής δικτύωσης, φόρουμ , blog και άλλα.
Ο ΟΤΕ ή σφάλλει ή δεν έχει φτιάξει εδώ κι ένα χρόνο τη λίστα ή θέλει να πουλήσει τα τέλη απορρήτου ή δεν έχει ενημερώσει το προσωπικό.
Μου είναι αδιάφορο το απόρρητο νούμερο. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να καταχωρηθώ στη λίστα για να αποκτήσω τα δικαιώματα που λέει ο νόμος. Το απόρρητο νούμερο δε μου εξασφαλίζει τέτοια δικαιώματα. Μόλις καταχωρηθώ στη λίστα, και αφού περάσουν 2-3 μήνες για να ενημερωθούν οι εταιρίες spam, για κάθε τηλ που δέχομαι θα τους καταγράφω και θα τα στέλνω στην ΕΕΤΤ και στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Είμαι στη λίστα και οι συγκεκριμένοι την τάδε μέρα και ώρα με παρενόχλησαν. Τα υπόλοιπα είναι δουλειά των υπηρεσιών αυτών.

goku
03-02-12, 13:04
Πιστεύω ότι αυτό είναι πολύ καλή κίνηση, πρέπει να φτιαχτεί μια μαύρη λίστα με τηλέφωνα από εταιρίες που διαφημίζουν προιόντα και υπηρεσίες. Όσον αφορά τις κλήσεις με απόκρυψη κακήν κακώς οι εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας δεν έχουν μερημνίσει ώστε πληκτρολογόντας έναν συνδιασμό αριθμού πριν τον κανονικό αριθμό που θέλουμε να καλέσουμε, προσωρινώς να μην εμφανίζεται ή να εμφανίζεται το νουμερό μας στον άλλο που καλούμε.

FuS
04-02-12, 00:03
Ο ΟΤΕ ή σφάλλει ή δεν έχει φτιάξει εδώ κι ένα χρόνο τη λίστα ή θέλει να πουλήσει τα τέλη απορρήτου ή δεν έχει ενημερώσει το προσωπικό.
Μου είναι αδιάφορο το απόρρητο νούμερο. Εκείνο που με ενδιαφέρει είναι να καταχωρηθώ στη λίστα για να αποκτήσω τα δικαιώματα που λέει ο νόμος. Το απόρρητο νούμερο δε μου εξασφαλίζει τέτοια δικαιώματα. Μόλις καταχωρηθώ στη λίστα, και αφού περάσουν 2-3 μήνες για να ενημερωθούν οι εταιρίες spam, για κάθε τηλ που δέχομαι θα τους καταγράφω και θα τα στέλνω στην ΕΕΤΤ και στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.

Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

Επίσης για να τους καταγράψεις θα πρέπει να ενημερώσεις αντίστοιχα και να συναινέσει (αν δεν συναινέσει, κλείσε το τηλέφωνο).
Αν καταγράψεις χωρίς συναίνεση θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

nongrata
04-02-12, 00:55
Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.

Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

Επίσης για να τους καταγράψεις θα πρέπει να ενημερώσεις αντίστοιχα και να συναινέσει (αν δεν συναινέσει, κλείσε το τηλέφωνο).
Αν καταγράψεις χωρίς συναίνεση θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.
Έχει και η ΕΕΤΤ διότι δεν τηρούν υποχρεώσεις που επιβλήθηκαν με νόμο.

Ποιος σου είπε ότι θα τους μαγνητοφωνήσω; Θα καταγράψω την ώρα κλήσεις και την εταιρία από την οποία με κάλεσαν.

ΥΓ. Μπορεί ο νόμος να απαγορεύει τις υποκλοπές για να κάνουν τα λαμόγια ελεύθερα τη δουλειά τους, όμως θα καταπέσει σε Ευρωπαϊκά δικαστήρια. Δεν ισχύει σε καμιά χώρα της Ευρώπης τέτοιος νόμος. Αντίθετα επιτρέπεται η χρήση μαγνητοφωνημένων συνομιλιών αν υπάρχει σπουδαίος λόγος.

FuS
04-02-12, 01:07
Πάμε πάλι..

Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.
Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

Ρίξε και εδώ μια ματιά (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html).

Όσο για το υστερόγραφο, ότι δηλαδή δεν ισχύει σε καμία χώρα της Ευρώπης κάτι τέτοιο, πάλι δεν ισχύει.

nongrata
04-02-12, 11:54
Πάμε πάλι..

Η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία σχέση.
Μόνο η ΑΠΔΠΧ.

Ρίξε και εδώ μια ματιά (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html).

Όσο για το υστερόγραφο, ότι δηλαδή δεν ισχύει σε καμία χώρα της Ευρώπης κάτι τέτοιο, πάλι δεν ισχύει.
Αν διαβάσεις τις αρμοδιότητες της ΕΕΤΤ θα δεις ότι έχει σχέση. Γι αυτά που έγραψα στο υστερόγραφο θα μου επιτρέψεις να επιμείνω διότι έχω ασχοληθεί επαγγελματικά με το θέμα.

Lagman
08-02-12, 23:01
Ενημέρωση της λίστας


2112117355
2104197100


Το καινούργιο τηλέφωνο είναι εταιρεία δημοσκοπήσεων RASS , δε καταλαβαίνω με ποιο δικαίωμα παίρνουν στην τύχη τηλέφωνα ... Έχουν το δικαίωμα να παίρνουν τηλέφωνα στην τύχη ;

byron03
25-02-12, 01:23
Ενημέρωση της λίστας


2112117355
2104197100



Μόνο αυτά;

2109596820
2111070450
2111072000
2111095000
2112004545
2115002700
2117300000
2117303530
2119891930
2119894500
2144161600
2144161602
2311807600

kostas2005
25-02-12, 02:33
παλιότερα έπαιζε μια συσκευή που όποιος και να σε καλούσε το σήκωνε και μετα έπρεπε να πληκτρολογήσει pin για να χτυπήσει η συσκευή σου .
Αν μπορούσαμε να εμπλέκεται το μηχάνημα αυτο μόνο στης κλήσης με απόκρυψη θα ήταν οτι πρέπει

Xefteris
25-02-12, 08:07
Εμενα με καλουνε με αποκρυψη αυτην την εβδομαδα απο τον οτε. Ειμαστε στις 7 φορες μεχρι τωρα.

Lagman
25-02-12, 20:59
Μόνο αυτά;

2109596820
2111070450
2111072000
2111095000
2112004545
2115002700
2117300000
2117303530
2119891930
2119894500
2144161600
2144161602
2311807600


Καλό είναι να γράφουμε και από ποιες εταιρείες (η οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι δεκτή) είναι τα νούμερα γιατί το κλασσικό είναι όταν δει σπίτι του κάποιος μια αναπάντητη από αυτά τα νούμερα το πρώτο πράγμα που θα κάνει είναι να αναρωτηθεί ποιος είναι, μετά μπορεί να το ψάξει στο google και αν το βάλει στο google θα βρει το συγκεκριμένο θέμα :)

Σκέφτομαι να τα καταχωρίσω με όνομα τα τηλέφωνα έτσι ώστε όταν έρχεται αναφορά στο email να βλέπω το όνομα της εταιρείας.

2111095000 Βρήκα στο google οτι παίρνουν για τη cyta
2112004545 Προσφορές wind
2117300000 TELEPERFOMANCE (αριθμοί τηλεφώνου εισπρακτικών εταιριών (http://filosofia-erevna.blogspot.com/2011/10/blog-post_6940.html))
2119894500 2119969300 2121010584 2119894501 ΑΛΚΥΩΝ ΝΕΤ ΑΕ Υπηρεσίες Τηλεπικοινωνιών (πηγή vrisko (http://www.vrisko.gr/details/4_a5c6bcc_b1c72j63574202a4477_45?what=%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82%20%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5% CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD&where=%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1))
2144161600 σύμφωνα με το google και διάφορα site χρυσός οδηγός

Manolis_karas
28-02-12, 10:56
Πριν λίγες ημέρες διάβασα (νομίζω στο in.gr) ότι όποιος πελάτης του ΟΤΕ θέλει, μπορεί να αποκλείσει τις διαφημιστικές κλήσεις, δηλώνοντας το στα γραφεία του ΟΤΕ ή στα καταστήματα Γερμανός.

Lagman
28-02-12, 21:42
Πριν λίγες ημέρες διάβασα (νομίζω στο in.gr) ότι όποιος πελάτης του ΟΤΕ θέλει, μπορεί να αποκλείσει τις διαφημιστικές κλήσεις, δηλώνοντας το στα γραφεία του ΟΤΕ ή στα καταστήματα Γερμανός.


Βάζω στοίχημα ότι ακόμα και να την κάνεις την αίτηση για τις "Μη Ζητηθείσες κλήσεις (http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/mh_zititheises_kliseis1)"
ΟΤΕ: δυνατότητα ένταξης στον ειδικό κατάλογο εξαίρεσης από διαφημιστικές κλήσεις (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=600040)

Cosmote: δυνατότητα εγγραφής των πελατών της στο μητρώο εξαίρεσης διαφημιστικών κλήσεων (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=598916)

όλο και κάποιος θα καλέσει.

Lagman
01-03-12, 22:26
Από τη μαύρη λίστα σήμερα έπιασα το 2111095000 :)

tempo
09-03-12, 21:40
Δεν έχω φιλικά πρόσωπα με απόκρυψη,αλλά και να είχα πάλι θα το έβαζα, μου αρέσει πάρα πολύ η δυνατότητα που δίνει η forthnet και η netone που λέει ο συνδρομητής που καλείτε δεν δέχεται κλήσεις με απόκρυψη κάπως έτσι.Στον ΟΤΕ το έχω ζητήσει αλλά δε βλέπω ο ΟΤΕ να δίνει τέτοια επιλογή.

αυτό πως μπορείς να το κάνεις (στην forthnet)?

Seitman
09-03-12, 21:47
Την ενεργοποιείς με *90#, την απενεργοποιείς με #90#

Lagman
10-03-12, 17:13
Θα έβαζα forthnet μόνο και μόνο για αυτή την επιλογή... Κρίμα που οι άλλοι πάροχοι δε μπορούν να τη δώσουν.

chrismasgr
11-03-12, 15:57
Υπάρχουν όμως συσκευές που μπορείς να κλειδώσεις όποιον αριθμό θέλεις .

Mikelangelo
12-03-12, 20:31
Καλησπέρα στην παρέα. Με το θέμα έχω ασχοληθεί εδώ και κάποιο καιρό. Από όποιον πάροχο και αν έχω περάσει, πάντα στην αίτηση δηλώνω να μην συμπεριλαμβάνεται ο αριθμός μου σε καταλόγους αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό μια λύση. Γιατί;

Όταν ένα πρωί κάλεσαν στο σταθερό (για ρεύμα) και ζήτησαν με ονοματεπώνυμο εμένα, ενώ το τηλέφωνο ήταν και είναι εξαρχής στο όνομα της συζύγου μου, άρχισα να σκέφτομαι διαφορετικά για το τι μπορεί να φταίει.

Εν μέσω κρίσης και έχοντας χάσει τη δουλειά μου, αυτά τα δύο χρόνια έχω στείλει πάαααρα πολλά βιογραφικά, σε πάαααρα πολλούς εργοδότες, ειδικότερα μέσω αγγελιών από γνωστά sites. Το βιογραφικό μου σαφώς και έχει το όνομά μου και το σταθερό μου τηλέφωνο. 'Ενα το κρατούμενο.

Μιας και παρακολουθώ πολύ τις αγγελίες, έχω δει οτι υπάρχουν συγκεκριμένοι εργοδότες που δίνουν την ίδια αγγελία κάθε λίγο και λιγάκι. Μπαίνει μια εβδομάδα, εξαφανίζεται, και μετά από 2-3 εβδομάδες, ίσως και λιγότερο, ξαναβλέπεις την ίδια αγγελία σε ένα φαύλο κύκλο που διατηρείται μήνες!

Επομένως έκανα την υπόθεση πως ενδέχεται, κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την κρίση και γνωρίζοντας πως θα λάβουν χιλιάδες βιογραφικά, να συλλέγουν προσωπικά δεδομένα και μέσω κάποιας ανταμοιβής να τα δίνουν σε τρίτους.

Προσοχή: μιλάω για ενδείξεις και όχι για αποδείξεις, αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως καλούν σε ένα σταθερό για διαφημιστικούς σκοπούς που ανοίκει σε ένα άλλο όνομα και ζητούν εμένα;


EDIT: Μην μπλέκεστε με αριθμούς παιδιά. Τα τηλεφωνικά κέντρα που καλούν δεν είναι τα ίδια. Μπορεί μια εταιρεία να έχει συνάψει συμβάσεις με πολλά τηλεφωνικά κέντρα ταυτόχρονα. Μπορεί σε κάποιους να έχει συμβεί να τους παίρνουν την ίδια μέρα για το ίδιο προϊόν και να αναρρωτιώνται, "μα καλά αφού τους είπα όχι, γιατί ξανακαλούν;"

Lagman
12-03-12, 21:52
Υπάρχουν όμως συσκευές που μπορείς να κλειδώσεις όποιον αριθμό θέλεις .

Δώσε link να δούμε και εμείς.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 17 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπέρα στην παρέα. Με το θέμα έχω ασχοληθεί εδώ και κάποιο καιρό. Από όποιον πάροχο και αν έχω περάσει, πάντα στην αίτηση δηλώνω να μην συμπεριλαμβάνεται ο αριθμός μου σε καταλόγους αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό μια λύση. Γιατί;

Όταν ένα πρωί κάλεσαν στο σταθερό (για ρεύμα) και ζήτησαν με ονοματεπώνυμο εμένα, ενώ το τηλέφωνο ήταν και είναι εξαρχής στο όνομα της συζύγου μου, άρχισα να σκέφτομαι διαφορετικά για το τι μπορεί να φταίει.

Εν μέσω κρίσης και έχοντας χάσει τη δουλειά μου, αυτά τα δύο χρόνια έχω στείλει πάαααρα πολλά βιογραφικά, σε πάαααρα πολλούς εργοδότες, ειδικότερα μέσω αγγελιών από γνωστά sites. Το βιογραφικό μου σαφώς και έχει το όνομά μου και το σταθερό μου τηλέφωνο. 'Ενα το κρατούμενο.

Μιας και παρακολουθώ πολύ τις αγγελίες, έχω δει οτι υπάρχουν συγκεκριμένοι εργοδότες που δίνουν την ίδια αγγελία κάθε λίγο και λιγάκι. Μπαίνει μια εβδομάδα, εξαφανίζεται, και μετά από 2-3 εβδομάδες, ίσως και λιγότερο, ξαναβλέπεις την ίδια αγγελία σε ένα φαύλο κύκλο που διατηρείται μήνες!

Επομένως έκανα την υπόθεση πως ενδέχεται, κάποιοι εκμεταλλευόμενοι την κρίση και γνωρίζοντας πως θα λάβουν χιλιάδες βιογραφικά, να συλλέγουν προσωπικά δεδομένα και μέσω κάποιας ανταμοιβής να τα δίνουν σε τρίτους.

Προσοχή: μιλάω για ενδείξεις και όχι για αποδείξεις, αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως καλούν σε ένα σταθερό για διαφημιστικούς σκοπούς που ανοίκει σε ένα άλλο όνομα και ζητούν εμένα;


EDIT: Μην μπλέκεστε με αριθμούς παιδιά. Τα τηλεφωνικά κέντρα που καλούν δεν είναι τα ίδια. Μπορεί μια εταιρεία να έχει συνάψει συμβάσεις με πολλά τηλεφωνικά κέντρα ταυτόχρονα. Μπορεί σε κάποιους να έχει συμβεί να τους παίρνουν την ίδια μέρα για το ίδιο προϊόν και να αναρρωτιώνται, "μα καλά αφού τους είπα όχι, γιατί ξανακαλούν;"

Τα νούμερα δεν είναι άπειρα ούτε τα "τηλεφωνικά κέντρα" είναι άπειρα αν σκεφτείς ότι κλείνουν και αρκετές εταιρείες. Σε εσένα μπορεί να είναι άχρηστη η πληροφορία ένα νούμερο αλλα κάποιος άλλος μπορεί να μάθει το εύρος απο τα νούμερα που χρησιμοποιεί μία εταιρεία και να τα αποκλείσει ΌΛΑ με ένα κλικ.

Το πιο απλό θα πω, αρκετός κόσμος βρίσκει αναπάντητες απο άγνωστα νούμερα το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να το googlaρουν και εδώ έρχεσαι εσυ και εγω και ο καθένας. Παιδιά το τάδε νούμερο είναι spam απο εταιρεία παροχής ρεύματος. Πιστεύω βοηθάει όπως με το τηλεφωνικό κέντρο της cyta το είχα βάλει μαύρη λίστα πριν με καλέσουν και έτσι δε με ενόχλησαν.

chrismasgr
13-03-12, 10:53
Δώσε link να δούμε και εμείς.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 17 λεπτά και 53 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Τα νούμερα δεν είναι άπειρα ούτε τα "τηλεφωνικά κέντρα" είναι άπειρα αν σκεφτείς ότι κλείνουν και αρκετές εταιρείες. Σε εσένα μπορεί να είναι άχρηστη η πληροφορία ένα νούμερο αλλα κάποιος άλλος μπορεί να μάθει το εύρος απο τα νούμερα που χρησιμοποιεί μία εταιρεία και να τα αποκλείσει ΌΛΑ με ένα κλικ.

Το πιο απλό θα πω, αρκετός κόσμος βρίσκει αναπάντητες απο άγνωστα νούμερα το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να το googlaρουν και εδώ έρχεσαι εσυ και εγω και ο καθένας. Παιδιά το τάδε νούμερο είναι spam απο εταιρεία παροχής ρεύματος. Πιστεύω βοηθάει όπως με το τηλεφωνικό κέντρο της cyta το είχα βάλει μαύρη λίστα πριν με καλέσουν και έτσι δε με ενόχλησαν.


http://www.panasonic.gr/product/kx-tg6611gr

Εάν πας στα χαρακτηρηστικά της συσκευής θα δεις ότι έχει φραγή εισερχομενων κλείσεων .

Lagman
13-03-12, 21:39
Ψάχνω αρκετό καιρό ένα τηλέφωνο που να δίνει την δυνατότητα να μπλοκάρεις νούμερα...

Panasonic KX-TG6611 βλέπω στο skroutz οι τιμές ξεκινάνε Από 33.90 έως 50€
Διάβασα το εγχειρίδιο και λέει :
Αν ο τηλεφωνικός αριθμός συμφωνεί με
μια καταχώριση του καταλόγου φραγής
εισερχόμενων κλήσεων, η μονάδα στέλνει στον
καλούντα τον τόνο κατειλημμένης γραμμής και μετά
διακόπτει την κλήση.

Μπορείτε να αποθηκεύσετε έως και 30
τηλεφωνικούς αριθμούς στον κατάλογο φραγής
εισερχόμενων κλήσεων.

Στα siemens που το έψαχνα είχα δει τέτοια επιλογή μόνο σε voip που ήταν πανάκριβο.

Lagman
21-03-12, 20:14
Βρήκα ένα blog Δανειολήπτες ενημερωμένοι και όχι απελπισμένοι http://www.daneiakartes.info οπου έχουν ένα πάρα πολύ ωραίο οδηγό για το fritz 7140 Αντιμετώπιση ενοχλητικών τηλεφωνημάτων στο σπίτι (http://www.daneiakartes.info/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%8E%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%87%CE%BB%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AC)

Lagman
30-03-12, 08:09
Το νούμερο 2117050800 σας λέει κάτι ;

sexrazat
30-03-12, 09:06
Ωραίος. Καλή φάση μοιάζει το fritz 7140

Lagman
30-03-12, 20:30
Το τηλεφωνικό spam τα τελευταία χρόνια έχει αυξηθεί απίστευτα... Όταν πηγαίνω στο σπίτι θέλω να έχω τον έλεγχο στην επικοινωνία, ορίζω στο fritz Do Not Disturb (Μην ενοχλείτε πχ από τις 14:00 μέχρι τις 18:00 η από τις 23:00 μέχρι τις 08:00 ) και μπορούν να καλέσουν μόνο αυτοί που έχω επιλέξει στο τηλεφωνικό κατάλογο πχ συγγενείς - φίλοι ...

Γιατί Κυριακή μεσημέρι να με ξυπνήσουν να μου πούνε για την on telecoms ; Είμαι ευχαριστημένος με τον ΟΤΕ, αν χρειαστώ να αλλάξω παροχο θα το ψάξω στο internet και ποιο συγκεκριμένα στο adslgr, αν θέλω να δω διαφήμιση της ON Telecoms θα κλικάρω στο διαφημιστικό banner στο adslgr η θα μπω στο site www.on.gr .

Πιστεύω ότι οι εταιρείες υπάρχουν για να παρέχουν υπηρεσίες και να καλύπτουν τις ανάγκες μάς, σήμερα είναι ανάγκη να έχουμε προστασία από το τηλεφωνικό spam.

Lagman
21-04-12, 01:55
Είδα μια ωραία συσκευή http://www.truecall.co.uk/ δε ξέρω αν παίζει και σε Ελλάδα...

rexdimos
24-04-12, 10:57
ωραια συσκευη αλλα δεν νομιζω να δουλευει ελλαδα

Lagman
25-04-12, 10:36
ωραια συσκευη αλλα δεν νομιζω να δουλευει ελλαδα
Για ποιο λόγο ; Μου είχαν πει ότι στην Αγγλία έχουν τον ίδιο τύπο αναγνώρισης κλήσεων που έχουμε και στην Ελλάδα άρα μπορει και να δουλεύει .

Lagman
26-04-12, 14:19
Μπορώ να κάνω κάτι για μια τράπεζα που με κάλεσε και ζήτησε άλλο άνθρωπο ; Αλλα το θέμα είναι ότι μοιάζει με το ψάρεμα που είχαμε όταν πρωτοβάλαμε την γραμμή.
Υπάρχει περίπτωση να είχε αυτός ο άνθρωπος το νούμερο πριν ; Αλλα τόση σύμπτωση ; Ίδιο επώνυμο με τον άνθρωπο που παρέλαβε τη γραμμή;

edit:
Τελικά το μυστήριο λύθηκε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης που είχε το νούμερο συμπτωματικά είχε το ίδιο επώνυμο Αϊφονάκης με τον άνθρωπο που παρέλαβε τη γραμμή!!

Άν κάποιος έχει αρκετές πιστωτικές κάρτες που χρωστάει μαζί και διάφορες οφειλές δηλώνει και το σταθερό του σε κληρώσεις παντού και μετά κάνει μια διακοπή γραμμής και ο επόμενος τα λούζετε όλα... χεχεχε Δε θα έπρεπε να υπάρχει ένα σύστημα που να ενημερώνει τουλάχιστον τράπεζες ότι ο συνδρομητής Αϊφονάκης διέκοψε τη σύνδεση του με τον αριθμό αυτό...

Στη blacklist ως τώρα έχω τα εξής:

2112117355
2104197100
2111095000
2112004545
2117300000
2119894500
2119969300
2121010584
2119894501
2144161600
2117050800
2310280585
2119894500


σήμερα θα προσθέσω το 2103005900 λένε και ψέματα είμαστε από τον ΟΤΕ για μια προσφορά να μην πληρώνετε το πάγιο,
κάπως έτσι :rofl:

pafrag
30-04-12, 14:23
σήμερα θα προσθέσω το 2103005900 λένε και ψέματα είμαστε από τον ΟΤΕ για μια προσφορά να μην πληρώνετε το πάγιο,
κάπως έτσι :rofl:
Aθεόφοβοι!!!

Lagman
30-04-12, 19:06
σήμερα θα προσθέσω το 2103005900 λένε και ψέματα είμαστε από τον ΟΤΕ για μια προσφορά να μην πληρώνετε το πάγιο,
κάπως έτσι :rofl:
Aθεόφοβοι!!!

Όσο δεν κάνουμε κάτι για αυτό, τόσο άνθρωποι κάποιας ηλικίας θα πέφτουν θύματα αυτής της τακτικής.

pafrag
30-04-12, 19:41
Νομίζω ότι πρέπει να έχουμε κατα νου τα εξής:
1.Πρώτα ζητάμε όλα τα στοιχεία αυτού που καλεί: Εταιρεία, Ονοματεπώνυμο, τηλ. που καλεί.
2. Δεν δίνουμε ποτέ περαιτέρω στοιχεία ούτε επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία μας.
3. Ενημερώνουμε αμέσως μετά να βγούμε από τη σχετική λίστα.

sdikr
30-04-12, 19:52
Είδα μια ωραία συσκευή http://www.truecall.co.uk/ δε ξέρω αν παίζει και σε Ελλάδα...

Θα έλεγα ακριβό, ακόμα αν θα δεις εχεί και συνδρομή (είναι δωρεάν μόνο τον πρώτο χρόνο)

Lagman
01-05-12, 00:30
Νομίζω ότι πρέπει να έχουμε κατα νου τα εξής:
1.Πρώτα ζητάμε όλα τα στοιχεία αυτού που καλεί: Εταιρεία, Ονοματεπώνυμο, τηλ. που καλεί.
2. Δεν δίνουμε ποτέ περαιτέρω στοιχεία ούτε επιβεβαιώνουμε τα στοιχεία μας.
3. Ενημερώνουμε αμέσως μετά να βγούμε από τη σχετική λίστα.

Μου φαίνεται χρήσιμο να ανοίξουμε ένα θέμα και να γράψουμε μέσα πως "πρέπει" να μιλάμε στο τηλέφωνο να αναφέρουμε παραδείγματα με περιπτώσεις... ή να γράψουμε και εδώ μερικά παραδείγματα. Τι πρέπει να προσέχουμε κλπ





Θα έλεγα ακριβό, ακόμα αν θα δεις εχεί και συνδρομή (είναι δωρεάν μόνο τον πρώτο χρόνο)

Δε εχω διαβάσει λεπτομέρειες demo είδα που έχει πλάκα

Q. How much power does trueCall use?
A. trueCall uses less than one percent of the power of a standard light bulb!

Τώρα που το διάβασα αυτό θυμήθηκα έναν ψυκτικό όταν τον ρώτησα πόσο καίει το κλιματιστικό η απάντηση ήταν τίποτα όσο τρεις λάμπες ,μα έχω φθορίου :p

Μα καλά για ποιο λόγο να πληρώνεις συνδρομή ; Για υποστήριξη ρυθμίσεις κλπ ;

Lagman
19-05-12, 10:22
Δελτίο Τύπου: Τη δυνατότητα να απορρίπτουν τις εισερχόμενες κλήσεις με απόκρυψη αριθμού έχουν απο σήμερα όλοι οι συνδρομητές Wind, ανεξάρτητα αν είναι συμβολαίου ή καρτοκινητής, νέοι ή παλιοί στο δίκτυο της εταιρίας. Για αυτούς λοιπόν, η εταιρία προσφέρει δωρεάν τη δυνατότητα απόρριψης κάθε εισερχόμενης κλήσης που έχει απόκρυψη καλούντος, εύκολα, απλά, χωρίς κόστος. Πιο συγκεκριμένα:

Για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας ο συνδρομητής πληκτρολογεί απο το κινητό του: *254# και πλήκτρο κλήσης.
Για απενεργοποίηση την υπηρεσίας ο συνδρομητής πληκτρολογεί απο το κινητό του: #254# και πλήκτρο κλήσης.


Ο καλών με απόκρυψη αριθμού σε συνδρομητή Wind που έχει ενεργοποιημένη την υπηρεσία θα ακούει σχετικό ηχογραφημένο μήνυμα που θα τον ενημερώνει για την απόρριψη της κλήσης.

Η υπηρεσία προσφέρεται δωρεάν σε όλους τους συνδρομητές Wind.


Πηγή myphone (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=335184)

Σχετικό θέμα Υπηρεσία απόρριψης κλήσεων με απόκρυψη καλούσας γραμμής απ τους ΣΙΑ και σχετική καταγγελία (http://www.adslgr.com/forum/threads/219779-%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%B9%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%CF%85%CF%88%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CF%80-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%A3%CE%99%CE%91-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B1)

kostas2005
30-05-12, 17:17
έπεσα επάνω σε αυτό ψάχνοντας έναν αριθμό
το έχει τσεκάρει κανείς ???

http://sparks.gr/
http://sparks.gr/poios-me-pire/

http://med7.gr/
http://med7.gr/poios-me-pire/


αν αξίζει ας το επισημάνουμε όπως και το προηγούμενο μήνυμα με την wind

Lagman
31-05-12, 13:47
Γνωρίζει κάνεις για αυτο το νούμερο ;;
2130167700

Μέσω google λέει διαφήμιστική εταιρεία, εγω το βάζω Μαύρη Λίστα.

Lagman
05-06-12, 21:35
2112117355
2104197100
2111095000
2112004545
2117300000
2119894500
2119969300
2121010584
2119894501
2144161600
2117050800
2310280585
2119894500
2103005900
2130167700


Σήμερα είχα δύο νέα νούμερα, παίρνουνε για να πουλήσουν πακέτα της cyta.

2105737060
2105737030

@ ADSLgr.com All rights reserved.