PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι θερμοσίφωνα να βάλω;



Σελίδες : 1 [2]

manoulamou
14-11-06, 22:22
Εγω προτιμω να περιμενω οπως λεει ο φιλος.
Βαρεθηκα να χρυσοπληρωνω το αοριστου χρονου βρασιμο, αν δεν εχει αρκετο ηλιο.
Μαλλον αφου ετσι κι αλλιως τ ακουμπαω στην ΔΕΗ
θα παω σε τρΕΛΛΑΣ Ζesto με 1bill και
εξοπλισμο χωρητικοτητας 2 μεγαλιτρων με συμβολαιο 12μηνο... :sneer:

freddy
15-11-06, 19:05
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: ωραια ερωτηση...Μωλις την ειδα επεσα κατω απο τα γελια...
Ηλιακος ειναι ο καλυτερος θερμοσιφωνας..

ssonic
15-11-06, 19:14
Έβαλε υδραγωγεία κάνενας ενναλακτικός; Μπορούμε να βάλουμε τον αριθμό τηλεφώνου να δούμε αν μας καλύπτει; Αν είναι δώσε link.:p :rofl:

Δεν χρειάζεται. Έχουν δικά τους δίκτυα και δίνουν δωρεάν τηλέφωνα (http://www.sanimax.cz/images/baterie/hansgrohe/hansgrohe7.jpg) :lol:

firefox
14-02-13, 15:53
μεταξύ elco duro glass και μαλτέζος τι να προτιμήσω?

ηλεκτρικός πάντα. καπου άκουσα κάτι και για amcor.

τι λέτε?

nyannaco
14-02-13, 18:44
Προσωπική γνώμη, από προσωπική πείρα: ο θερμοσίφωνας είναι μία συσκευής κάθε άλλο παρά υψηλής τεχνολογίας, και κατά συνέπεια δεν αξίζει να πληρώσεις τον πιο ακριβό. Θα έβαζα έναν απλά αξιοπρεπή (όχι τον πιο φτηνό της αγοράς, γιατί τίθεται θέμα διάρκειας ζωής σε περίπτωση πολύ χαμηλής ποιότητας). Γυαλί/χαλκό/δεν-ξέρω-τί δοχείο θα κοίταγα μόνο αν στην περιοχή σου είναι πολύ σκληρό το νερό. Επίσης, επειδή δεν είναι σπάνιο να καεί η αντίσταση μια-δυο φορές τουλάχιστον στη διάρκεια ζωής του, καλό είναι να παίρνει universal αντίσταση, όχι καμιά περίεργη custom του κατασκευαστή, που μπορεί να τη χρεώνει όσο θέλει.
Στον αντίποδα, αν υπάρχει επαρκής χώρος στο πατάρι (αν τον βάλεις στο πατάρι), θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να τοποθετηθεί μέσα σε μία λεκάνη που θα κρατήσει το νερό σε περίπτωση τρυπήματος (ρώτα τον υδραυλικό που θα τον τοποθετήσει). Οι θερμοσίφωνες κατά κανόνα πεθαίνουν από τρύπημα, με σύμπτωμα το αργό στάξιμο, ενώ εξακολουθούν να δουλεύουν. Αν είναι στο πατάρι, το καταλαβαίνεις όταν βγει η μούχλα στο μπάνιο, και η συνέχεια δεν είναι καθόλου ευχάριστη, πίστεψέ με.

firefox
15-02-13, 12:01
οταν λες λεκανη πως την εννοεις? θα παρω δαπεδου και θα τον βαλω στο παταρι.υπαρχουν ειδικες λεκανες για τετοιες περιπτωσεις? σε ευχαριστω για τον κοπο σου!

nyannaco
15-02-13, 13:06
Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν και τί κυκλοφορεί σε έτοιμο, ή αν η μόνη επιλογή είναι "χτίσιμο" επί τόπου, ή ιδιοκατασκευλή από λαμαρίνα. Εγώ έμαθα ότι συνιστάται μετά από τρεις τρύπιους θερμοσίφωνες, αλλά δεν έγινε κάτι σχετικό (δεν αποφάσιζα εγώ). Γι'αυτό συνέστησα να ρωτήσεις τον υδραυλικό, ή και σε κατάστημα υδραυλικών.
Δες κι εδώ (http://idravlikos.blogspot.co.uk/p/blog-page_09.html).

- - - Updated - - -

Δεν είχα προσέξει ότι ήταν παλιό το νήμα. Τώρα που το είδα και έριξα μια ματιά από την αρχή, είδα διάφορα που θεωρώ ότι αξίζουν σχολιασμού, μπας και ξεπέσει και κανένας άλλος κατά εδώ, τώρα που ξαναζωντάνεψε:
* Δεν πειράζουμε ποτέ, και για κανένα λόγο, ο,τιδήποτε πάνω στο μετρητή της ΕΥΔΑΠ. Εκτός από παράνομο, είναι και επικίνδυνο. Το αντεπίστροφο στο μετρητή έχει λόγο ύπαρξης, αν αφήμανε το κάθε εσωτερικό δίκτυο να μπορεί να επιστρέφει νερά στο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ, θα μολυνόταν όλο το δίκτυο!
* Ο λόγος που "τρέχουν" οι βαλβίδες ασφαλείας των θερμοσιφώνων δεν είναι γιατί είναι ελαττωματικές, ή δεν ξέρω τί. Είναι γιατί σπανιότατα (έως ποτέ δεν) γίνεται σωστή και πλήρης εγκατάσταση. Εξηγώ: η θέρμανση του νερού προκαλεί διαστολή, η οποία με τη σειρά της προκαλεί αύξηση της πίεσης. Αν η αρχική πίεση (δικτύου) είναι ήδη υψηλή, με τη θέρμανση ξεπερνιέται η πίεση ανοίγματος της βαλβίδας ασφαλείας, που απλά κάνει τη δουλειά της. Το ένα πρόβλημα είναι τα νερά στο πατάρι, και το δεύτερο η αναξιπιστία των ΒΑ: όταν ανοίξουν μια-δυο-τρεις φορές μετά δεν ξανακλείνουν καλά (λόγω αλάτων), οπότε τρέχουν συνέχεια. Ακόμα χειρότερα, με τον καιρό κολλάνε, οπότε αν αποτύχουν να ανοίξουν όταν πρέπει, μπαμ! Η σωστή και πλήρης εγκατάσταση, λοιπόν, προϋποθέτει (α) δοχείο διαστολής (για να πάρει τις διαστολές χωρίς να ανέβει πολύ η πίεση), και (β) εάν η πίεση του δικτύου υπερβαίνει τα 3-4 bar, μειωτή πίεσης. Με αυτά βέβαια διπλασιάζεται το κόστος, και αυτός είναι ο λόγος που ο υδραυλικός που θέλει να πάρει τη δουλειά δεν το προτείνει και δεν το κάνει (κακώς).
* Δεν βάζουμε αυθαίρετα "ηλεκτρομπόιλερ", συνδεδεμένο με την κεντρική θέρμανση. Είναι παράνομο, είναι άδικο προς τους υπόλοιπους ενοίκους (κλέβουμε από την κεντρική θέρμανση, πλην της σπάνιας εξαίρεσης που η κατανομή γίνεται με θερμιδομετρητές), και είναι και αντιοικονομικό σε ΚΘ πετρελαίου.
* Δεν βάζουμε αυθαίρετα 4KW αντίσταση αν η προηγούμενη ήταν 3KW, πρώτα ελέγχουμε ότι η ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι 20Α. Αν τυχόν είναι 16Α, απαγορεύεται. Αν επιμένουμε, δεν αρκεί η αλλαγή της ασφάλειας μόνο (που μπορεί να οδηγήσει σε φωτιά στην καλωδίωση), αλλά και του καλωδίου από τον πίνακα μέχρι το θερμοσίφωνα.
* Δεν εξετάζουμε καν την περίπτωση σύνδεσης ηλιακού με την κεντρική θέρμανση (ΟΚ, εδώ δεν μιλαμε για κοινό ηλεκτρικό στο πατάρι, αλλά αναφέρεται στα προηγούμενα και είναι σημαντικό) παρά μόνο αν έχουμε αποφασίσει να πληρώσουμε σοβαρό θερμομηχανολόγο να το μελετήσει, σχεδιάσει και ρυθμίσει. Σε κάθε άλλη περίπτωση, αντί για οικονομία θα έχουμε μεγαλύτερη σπατάλη καυσίμου, αντί για οικονομία. Και, με τις σημερινές τιμές, σε κάθε περίπτωση όχι για ΚΘ πετρελαίου, παρά μόνον αερίου.
* Τέλος, αναφέρθηκαν και οι ταχυθερμοσίφωνες. Εχουν κάποια πλεονεκτήματα, με βασικότερο την έλλειψη απωλειών αναμονής (δεν αποθηκεύουν ζεστό νερό που να κρυώνει σιγά-σιγά), αλλά (α) απαιτούν μεγάλη ισχύ παροχής, που η συνήθης οικιακή παροχή (πόσο μάλλον η μονοφασική) δεν διαθέτει, ενώ και η επαύξηση της παροχής από τη ΔΕΗ, πέραν του αρχικού κόστους, οδηγεί και σε μεγαλύτερο πάγιο, και (β) η δυνατότητα παροχής τους είναι σε κάθε περίπτωση περιορισμένη. Κοινώς, αν κάποιος ανοίξει βρύση ζεστού στο μιπτήρα ή το νερούτη την ώρα που κάνεις ντους, παγώνεις.

axxis
15-02-13, 14:44
Αυτό με τη λεκάνη το έχω κάνει και εγώ αφού τρύπησε ο παλιός θερμοσίφωνας και γέμισε υγρασία το πατάρι και φουσκώσαν τα κουφώματα στις δύο τουαλέτες και στη κουζίνα που συνορεύει...

Η λεκάνη ήταν ιδιοκατασκευή από λαμαρίνα όπως λέει και ο nyannaco.

Εγώ ήμουν τυχερός γιατί στο πατάρι είχε τρύπα στο πάτωμα που έβγαινε στην τουαλέτα από κάτω. Από εκεί πέρναγε η αλυσίδα που τράβαγες το παλιό καζανάκι το οποίο ήταν επίσης στο πατάρι. Από αυτή την τρύπα πέρασε σωλήνα ο υδραυλικός και βγαίνει ακριβώς πάνω από το νιπτήρα, οπότε τυχόν νερά θα πάνε κατευθείαν εκεί.

Θεωρώ ότι αν τον βάλεις σε λεκάνη, θα πρέπει να κάνεις κάτι αντίστοιχο, δηλαδή το νερό που μαζεύεται στη λεκάνη, θα πρέπει να μπορεί να φύγει κάπως αλλιώς δεν έχει νόημα.

no_logo
15-02-13, 16:20
σιδερένια λεκάνη έβαλα και γω στον θερμοσίφωνα. Έχουν κλίση όλες οι πλευρές της προς ένα σημείο και καταλήγουν σε ένα στόμιο που βγαίνει σε τρύπα πάνω από τον νιπτήρα
Αποτελεί την καλύτερη λύση αλλά να έχουμε πάντα κατα νου πως δεν είναι 100% waterproof.
Αν τρυπήσει το θηρίο έχοντας πίεση μέσα, ζεστό νερό, όλο το πατάρι θα γίνει χάλια μαύρα

nyannaco
15-02-13, 16:39
σιδερένια λεκάνη έβαλα και γω στον θερμοσίφωνα. Έχουν κλίση όλες οι πλευρές της προς ένα σημείο και καταλήγουν σε ένα στόμιο που βγαίνει σε τρύπα πάνω από τον νιπτήρα
Αποτελεί την καλύτερη λύση αλλά να έχουμε πάντα κατα νου πως δεν είναι 100% waterproof.
Αν τρυπήσει το θηρίο έχοντας πίεση μέσα, ζεστό νερό, όλο το πατάρι θα γίνει χάλια μαύραΤη βρήκες έτοιμη;
Οσον αφορά το δεύτερο, αν τρυπήσει από οξείδωση/διάβρωση (το έχω πάθει τρεις φορές) αυτό δεν γίνεται με εκρηκτικό τρόπο, κάνει κάπου μια μικρή τρυπίτσα, και όπου κι αν είναι αυτή το νερό "γλείφει" και πέφτει μαλακά προς τα κάτω, δεν κάνει πίδακα. Τώρα αν συμβεί να σκάσει από υπερπίεση, δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει.

no_logo
15-02-13, 16:53
ο υδραυλικός ασχολήθηκε και την παρήγγειλε σε σιδερά

nyannaco
15-02-13, 17:11
Πόσο σου στοίχισε η λεκάνη;

no_logo
15-02-13, 17:20
δεν θυμάμαι γιατί ήταν στο γενικότερο ρεκτιφιέ του διαμερισματος
ο διακτινισμός του δηλαδη από το 1970 στο 2008

firefox
16-02-13, 09:42
τελικά θα παο να πάρω ένα μαλτέζο. και την λεκάνη βεβαια που αναφέρουν πολλοί από εδώ μέσα.

DSLaManiaC
18-02-13, 22:28
Συμφέρει να βάλει κανείς ταχυθερμοσίφωνα?

Θέλω να πώ... Ζεστό νερό όποτε θες όσο θες για όσο θες και δε καις τσάμπα ρεύμα όταν δε το χρειάζεσαι.

Που είναι η παγίδα?

nyannaco
19-02-13, 11:24
Δες το #57 (http://www.adslgr.com/forum/threads/59235-%CE%A4%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CF%89?p=4981720#post4981720), τελευταίο σχόλιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.