PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι θερμοσίφωνα να βάλω;



Σελίδες : [1] 2

NeK
09-11-06, 23:22
Καλησπέρα σε όλους, επειδή είμαι σίγουρος ότι εδώ θα υπάρχει κάποιος με γνώσεις στους θερμοσίφωνες πήρα το θάρρος να ρωτήσω ποιον και τι μάρκα μου προτείνετε για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Χάλασε ο παλιός και πρέπει να πάρω έναν άμεσα να το τοποθετήσει ο υδραυλικός. Είχα 60 λίτρων και θα προτιμούσα 80 λίτρων.

Τι να προσέξω και τι μάρκα να κοιτάξω και γιατί;


Ευχαριστώ.

john dubi
09-11-06, 23:31
Στο σπιτι μου στην Ελλαδα εχω βαλει εναν Ιταλικο της ARISTON (Το υλικο του ειναι τεφλον) Εχω δει ομως και καλυτερους απο ελληνικες εταιριες σε προσπεκτ. Να κοιταξεις τις ραφες (κολησεις) του, εκει κανουν ολοι προβλημα καθως και τα ρακορ του να ειναι σε προσιτο σημειο για την εγκατασταση. Αμα τον βαλεις με σπιραλ να παρεις την καλυτερη ποιοτητα που θα βρεις.

asikamin
09-11-06, 23:34
μακριά από ΕΛΚΟ...θα πάθεις έλκος απ'τα νεύρα σου!!!!
και φρόντισε να στεγανοποιήσεις το πατάρι για παν ενδεχόμενο!

Spanos
09-11-06, 23:35
Καταρχήν Χρόνια Πολλά και πολύχρονος.

Απο τις καλύτερες επιλογές είναι ο ELCO Duroglass 80 Λίτρων με αντίσταση 4KW


μακριά από ΕΛΚΟ...θα πάθεις έλκος απ'τα νεύρα σου!!!!
και φρόντισε να στεγανοποιήσεις το πατάρι για παν ενδεχόμενο!

Mα γιατί; Ελλατωματικά κομμάτια υπάρχουν σε όλες τις μάρκες. Εγω δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα με ELCO.

sdikr
09-11-06, 23:38
Πάντως εγώ σε πελάτη ο οποιός η δουλεία του ειναι να κάνει αντιστάσεις, όταν τον ρώτησα μου είπε ΕΛΚΟ, (αυτό σαν υλικό που έχει ο κάθε ενάς και το κατα πόσο βρίσκεις ανταλακτικά και φθηνά)

NeK
09-11-06, 23:38
Ευχαριστώ για τα χρόνια πολλά!

Ο Spanos λέει ELCO και ο Asikamin λέει μακρυά... Ωραία ξενικήσαμε... :D

john dubi
09-11-06, 23:41
Μπορεις να φτιαξεις και εναν μονος σου! Οπως τις εξατμισεις στα αυτοκινητα!:)

Lazy Dog
09-11-06, 23:50
Βρε συ βάλε ένα βαρέλι με νερό στην ταράτσα και είσαι οκ :p

Και γω πάντως ELCO θα πρότεινα...τόσα χρόνια σκυλί μου έχει βγεί.

asikamin
09-11-06, 23:52
Ο έλκο που έχω εγώ είναι duroglass. Aπό ποιότητα μπορεί αν σκίζει , αλλά έχει τρομερά ελαττώματα. Δεν ζεσταίνει πολύ νερό , ισως γιατί είναι μικρός, με αποτέλεσμα ένα ντουζάκι με τι βία να βγάζει...πόσο μάλλον για δύο άτομα.

Και το χειρότερο είναι ένα σύστημα εκτόνωσης της πίεσης που έχει ,(βαλβίδα νομίζω), το οποίο έχει χαλάσει δυο φορές και μουχει κάνει το πατάρι κ@Λ@ς!!!\
Την πρώτη φορά ο υδραυλικός χαμήλωσε το θερμοστάτη για να μην ανρβάζει , λέει πίεση, παπάρια.
Την δεύτερη , που πλημμύρισε , φώναξα την Έλκο.
Τεχνικός: Ποιος εγκατέστησε τον θερμ?
Απ: ο υδραυλικός
Τεχνικός: η βαλβίδα που έβαλε δεν είναι Έλκο!!!
Απ: Ε, και?
Τεχνικός: Δεν σας καλύπτει η εγγύηση!
Απ: Τι λερε μεγάλε !!!!! Και τώρα?
Τεχνικός: 60Ε βαλβίδα έλκο
Απ:¨Οκ , αλλά μου εγγυάσε καλή λειτουργία?
Τεχνικός: Βεβαίως αλλά τράβα και κάνα σωλήνα ή λάστιχο απ'την υπερχείλιση στο σιφόνι γαι καλό και για κακό...

Και ξανά πλημμύρισα.........

giwrgosth
10-11-06, 12:22
Οι duroglass έχουν την καλύτερη θερμομόνωση και έτσι κρατάνε πιο πολύ χρόνο το νερό ζεστό και φυσικά το ζεστένουν και πιο γρήγορα.
Οι ELCO υποτίθετε ότι είναι καλοί και φτηνοί, τώρα αν κάποιος έβγαλε πρόβλημα δεν μπορείς να πεις ότι θα βγάλουν όλοι!
Γενικά πέρα από μάρκα πρόσεξε τη μόνωση που έχουν. Αυτοί που έχουν μόνο ένα στρώμα πολυουρεθάνης και που είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οικονομικοί, αφού το νερό κρυώνει σχετικά γρήγορα.

euri
10-11-06, 12:51
Και εγώ ELCO θα πρότεινα. Στο παλιό σπίτι είχα ELCO, και στο καινούργιο επίσης ίδιο μοντέλο έβαλα (Duroglass 120, διπλής ενέργειας: ρεύμα + κεντρική θέρμανση). Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, το νερό επαρκεί και με το παραπάνω για δύο άτομα. Και λόγω της μόνωσής του, το καλοκαίρι διατηρεί ζεστό νερό για 2-3 μέρες τουλάχιστον...

Νικαετός
10-11-06, 13:12
Νεκτάριε , παρατήρησα πως δεν αναφέρεσαι καθόλου σε ηλιακό ...να υποθέσω πως δεν έχεις πρόσβαση σε ταράτσα . Πάντως αυτό που λέει ο ΕυρΙπίδης (ρεύμα + καλοριφέρ) είναι το αμέσως καλύτερο . Ένα + και από μένα για ELCO ...(Α , ρε Βαγιωνή )

chrisyah
10-11-06, 13:32
Ο έλκο που έχω εγώ είναι duroglass. Aπό ποιότητα μπορεί αν σκίζει , αλλά έχει τρομερά ελαττώματα. Δεν ζεσταίνει πολύ νερό , ισως γιατί είναι μικρός, με αποτέλεσμα ένα ντουζάκι με τι βία να βγάζει...πόσο μάλλον για δύο άτομα.

Και το χειρότερο είναι ένα σύστημα εκτόνωσης της πίεσης που έχει ,(βαλβίδα νομίζω), το οποίο έχει χαλάσει δυο φορές και μουχει κάνει το πατάρι κ@Λ@ς!!!\
Την πρώτη φορά ο υδραυλικός χαμήλωσε το θερμοστάτη για να μην ανρβάζει , λέει πίεση, παπάρια.
Την δεύτερη , που πλημμύρισε , φώναξα την Έλκο.
Τεχνικός: Ποιος εγκατέστησε τον θερμ?
Απ: ο υδραυλικός
Τεχνικός: η βαλβίδα που έβαλε δεν είναι Έλκο!!!
Απ: Ε, και?
Τεχνικός: Δεν σας καλύπτει η εγγύηση!
Απ: Τι λερε μεγάλε !!!!! Και τώρα?
Τεχνικός: 60Ε βαλβίδα έλκο
Απ:¨Οκ , αλλά μου εγγυάσε καλή λειτουργία?
Τεχνικός: Βεβαίως αλλά τράβα και κάνα σωλήνα ή λάστιχο απ'την υπερχείλιση στο σιφόνι γαι καλό και για κακό...

Και ξανά πλημμύρισα.........


Σου πετάει νερό από την βαλβίδα του θερμοσίφωνα συνεχώς ?

ή

μόνο όταν το νερό έχει ζεστάνει και λίγο πριν φτάσει στην θερμοκρασία που ο θερμοστάτης κλείνει το ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα ?

Αν είναι το δεύτερο το πρόβλημα σου μάλλον είναι στην βαλβίδα αντεπιστροφής της ΕΥΔΑΠ στο ρολόι που μετράει το νερό. Πάρε έναν λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ όπου αναγράφεται ο μετρητής και πήγαινε χαμήλωσε λίγο την βαλβίδα της πίεσης. Κλείσε όμως πρώτα την κεντρική σου παροχή. Αυτή βρίσκεται συνήθως στο ντουλάπι κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας (Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί βρίσκεται εκεί).

Είναι κρίμα να καλέσεις υδραυλικό για αυτή την δουλειά.

RyDeR
10-11-06, 13:39
Σου πετάει νερό από την βαλβίδα του θερμοσίφωνα συνεχώς ?

ή

μόνο όταν το νερό έχει ζεστάνει και λίγο πριν φτάσει στην θερμοκρασία που ο θερμοστάτης κλείνει το ρεύμα προς τον θερμοσίφωνα ?

Αν είναι το δεύτερο το πρόβλημα σου μάλλον είναι στην βαλβίδα αντεπιστροφής της ΕΥΔΑΠ στο ρολόι που μετράει το νερό. Πάρε έναν λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ όπου αναγράφεται ο μετρητής και πήγαινε χαμήλωσε λίγο την βαλβίδα της πίεσης. Κλείσε όμως πρώτα την κεντρική σου παροχή. Αυτή βρίσκεται συνήθως στο ντουλάπι κάτω από τον νεροχύτη της κουζίνας (Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί βρίσκεται εκεί).

Είναι κρίμα να καλέσεις υδραυλικό για αυτή την δουλειά.
Καλύτερα να βγάλεις την βαλβίδα αντεπιστροφής που είναι στο ρολόϊ ;).

chrisyah
10-11-06, 13:41
Γιατί ?

RyDeR
10-11-06, 13:45
Γιατί όταν ζεσταθεί το νερό συστέλεται και πρέπει να φύγει, η βαλβίδα αντεπιστροφής που έχει στο ρολοϊ το εμποδίζει αυτό με αποτέλεσμα να ανεβαίνει η πίεση και να την εκτονώνει η σκάστρα.
[Πατέρα υδραυλικό έχω ;)]

chrisyah
10-11-06, 13:47
Όταν λες σκάστρα εννοείς την βαλβίδα στο θερμοσίφωνα ?

Νικαετός
10-11-06, 13:50
Γιατί όταν ζεσταθεί το νερό συστέλεται

Διαστέλλεται εννοείς ;)

RyDeR
10-11-06, 13:56
Όταν λες σκάστρα εννοείς την βαλβίδα στο θερμοσίφωνα ?
Ναι.

Διαστέλλεται εννοείς ;)
Καλα sorry αμα είναι :p.

giwrgosth
10-11-06, 16:41
Η βαλβίδα τρέχει γιατί έχεις υψηλή πίεση νερού. Θα βάλεις μια ειδική συστολή και καθάρισες!
Αν φυσικά κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις!

asikamin
10-11-06, 16:49
Η βαλβίδα τρέχει γιατί έχεις υψηλή πίεση νερού. Θα βάλεις μια ειδική συστολή και καθάρισες!
Αν φυσικά κατάλαβα καλά το πρόβλημα που έχεις!

αντιθέτως έχω πολύ χαμηλή , απ'τη ντουζιέρα τρέχει λιγότερο απ'οσο πρέπει.
Θα ποστάρω φώτο το βράδυ , μπας και βρεθεί, άκρη!

NeK
10-11-06, 17:31
Οι duroglass έχουν την καλύτερη θερμομόνωση και έτσι κρατάνε πιο πολύ χρόνο το νερό ζεστό και φυσικά το ζεστένουν και πιο γρήγορα.
Οι ELCO υποτίθετε ότι είναι καλοί και φτηνοί, τώρα αν κάποιος έβγαλε πρόβλημα δεν μπορείς να πεις ότι θα βγάλουν όλοι!
Γενικά πέρα από μάρκα πρόσεξε τη μόνωση που έχουν. Αυτοί που έχουν μόνο ένα στρώμα πολυουρεθάνης και που είναι οι περισσότεροι, δεν είναι οικονομικοί, αφού το νερό κρυώνει σχετικά γρήγορα.


Οι ELCO Duroglass 80 λίτρων έχουν διπλό στρώμα πολυουρεθάνης; Αν ναι ξέρετε πουθενά στην Αθήνα που θα βρω μαγαζί που να τους φέρνει;

Thanks everybody!!

manoulamou
10-11-06, 22:20
Οταν ξεκινησαμε να παρουμε τον πρωτο μας ηλιακο, ο αντισιωνισμος μου :p
μ εσπρωχνε να αρνηθω καθετα να αγορασω AMCOR.
Ευτυχως ο αντρας μου ηταν πιο ανοιχτομυαλος, πηραμε AMCOR και δεν το μετανιωσαμε,
και υστερα απο 20 χρονια απροσκοπτης λειτουργιας επειδη βγηκαν νεωτερης τεχνολογιας
και βαρεθηκαμε να τον βλεπουμε παλι ξανα πηραμε AMCOR.(μεσω της εταιριας Ρουσσακης παντα (http://www.amcor.gr/preFILES/company.html))

Εαν ενδιαφερεστε ομως για ELCO (http://www.elcovayionis.com/water_heaters/solar/solar_waterheat.htm);)

Spanos
10-11-06, 23:06
Οι ELCO Duroglass 80 λίτρων έχουν διπλό στρώμα πολυουρεθάνης; Αν ναι ξέρετε πουθενά στην Αθήνα που θα βρω μαγαζί που να τους φέρνει;

Thanks everybody!!

ΣΕΥΔΑΠ

http://www.seydap.gr/

Πρόσεξε γιατί κυκλοφορεί ο ίδιος θερμοσίφωνας με αντίσταση 3KW και με 4KW. Πάρε αυτόν με τα 4KW

frap
11-11-06, 11:06
Οταν ξεκινησαμε να παρουμε τον πρωτο μας ηλιακο, ο αντισιωνισμος μου :p
Εμείς στο πατρικό μου έχουμε ακόμη τον πρώτο μας ηλιακό. Πρέπει να έχει ξεπεράσει τα 25 χρόνια...
Σειρά Calpac της BP. Υπάρχουν ακόμη άραγε;

Όσον αφορά πάντως θερμοσίφωνες διπλής ενέργειας (ρεύμα, boiler) να προτιμάτε αυτούς τύπου μανδύα από τους τύπου σερπαντίνας (σπιράλ).
Αν και τώρα που έρχεται το αέριο παντού, μήπως να το ξανασκευτείς να πάρεις κάποιον ακριβό θερμισίφωνα;

Valder
11-11-06, 17:13
αντιθέτως έχω πολύ χαμηλή , απ'τη ντουζιέρα τρέχει λιγότερο απ'οσο πρέπει.
Θα ποστάρω φώτο το βράδυ , μπας και βρεθεί, άκρη!

Ώπα φίλε, κι εγώ μια από τα ίδια, τρέχει σαν κάτουρο στη μπανιέρα το νερό και ενώ για κανένα τεταρτάκι κατεβάζει κανονικά ζεστό νερό, αρχίζει μετά και βήχει σα να κατεβάζει αέρα και παγώνει το νερό. Επίσης έχει κάνει σημάδια το ταβάνι της τουαλέτας μου, σα βούλες - βούλες από μούχλα.

Ο φίλος από τη χαλκιδική με τον πατέρα υδραυλικό μήπως μπορεί να με βοηθήσει λίγο να καταλάβω τι συμβαίνει; Θα του ήμουν ευγνώμων.:worthy:

WAntilles
11-11-06, 17:23
Νεκτάριε ρίξε και μια ματιά προς τους ταχυθερμοσίφωνες ή αλλιώς real-time θερμοσίφωνες.

Δηλαδή που ζεσταίνουν το νερό τη στιγμή που διέρχεται από αυτούς, σχεδόν στιγμιαία.

Έχουν 2 πλεονεκτήματα:

- δεν έχεις περιορισμό στη ποσότητα ζεστού νερού που θα χρειαστείς αφού όσο νερό περάσει από μέσα τους θα το ζεστάνουν

- καίνε ρεύμα μόνο όταν περνά νερό από μέσα τους - αποκλείεται δηλαδή π.χ. να τον ξεχάσεις ανοιχτό κλπ.

Patentman
11-11-06, 17:25
Εδω και καποια χρονια αντικατεστησα ενα ηλιακο 200 Λιτρων (15 χρόνων) με εναν "Maltezos" ή Μαλτέζος.
Ειναι ανοξειδωτος και απο αποδοση ειναι σουπερ.
Παιρνει και σπιραλ (οποια στιγμη θελεις) για να γινει boiler απο το καλοριφερ (+150€).
Εχει μεγαλη εγγυηση.
Τωρα που θελω να βαλω δευτερο για αλλο διαμερισμα παλι τετοιο θα βαλω αν και νομιζω οτι ειναι ακριβος (λογω ανοξειδωτου).

Μονο αρνητικο ειναι οτι καηκε η αντισταση του στα 3 χρονια αλλά παρολο που σε θεμα ηλεκτρολογικο (αντισταση-θερμοστατη) εχει ενα χρονο μου δωσανε τσαμπα 2 (διαφορετικους) θερμοστατες (μην τυχον φταιει αυτος) και την αντισταση την πληρωσα 30€ (τελικα αυτη ειχε καει).

NeK
11-11-06, 17:27
Πήρα τελικά τον ELCO Duroglass, δεν ξέρω αν είναι 3KW ή 4KW όταν τον ανοίξω θα το δω. Το αναγράφει πάνω;

Επίσης μου πρότειναν την νέα σειρά της ELCO την Titan που είναι με τιτάνιο και έχει 8 χρόνια εγγύηση και η διαφορά στα λεφτά ήταν πολύ μικρή αλλά προτίμησα τον duroglass.

kubiak
11-11-06, 17:30
§

WAntilles, για τους ταχυθερμαντήρες μόνο παράπονα έχω ακούσει, και από μία εμπειρία που είχα το 1991, μη νομίσεις ότι κάνουν και πολλά.

Νεκτάριε, γιατί θέλεις να πας στα 80 λίτρα; Θα θερμαίνονται πιο αργά και θα καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα. (μπορεί να μην είναι σημαντική οικονομική επιβάρυνση, αλλά ας το δούμε από απόψεως ενεργειακής συνειδήσεως).

Προσωπικά δεν θα είχα κόλλημα σε μάρκες αρκεί να χρησιμοποιούν γυαλί για το χώρο του νερού (αν και στην εποχή μας όλοι πρέπει να είναι γυάλινοι)...

Πρακτικό είναι να ρυθμίζεις την μέγιστη θερμοκρασία του νερού κατα βούληση με εύκολο τρόπο, κάτι που σίγουρα κάνουν οι ELCO.

§

NeK
11-11-06, 17:31
Εδω και καποια χρονια αντικατεστησα ενα ηλιακο 200 Λιτρων (15 χρόνων) με εναν "Maltezos" ή Μαλτέζος.
Ειναι ανοξειδωτος και απο αποδοση ειναι σουπερ.
Παιρνει και σπιραλ (οποια στιγμη θελεις) για να γινει boiler απο το καλοριφερ (+150€).
Εχει μεγαλη εγγυηση.
Τωρα που θελω να βαλω δευτερο για αλλο διαμερισμα παλι τετοιο θα βαλω αν και νομιζω οτι ειναι ακριβος (λογω ανοξειδωτου).

Μονο αρνητικο ειναι οτι καηκε η αντισταση του στα 3 χρονια αλλά παρολο που σε θεμα ηλεκτρολογικο (αντισταση-θερμοστατη) εχει ενα χρονο μου δωσανε τσαμπα 2 (διαφορετικους) θερμοστατες (μην τυχον φταιει αυτος) και την αντισταση την πληρωσα 30€ (τελικα αυτη ειχε καει).


Ναι για τα Μαλτέζος έχω ακούσει και εγώ ότι είναι καλά, βέβαια δεν έψαχνα ηλιακό αλλά ηλεκτρικό.

Patentman
11-11-06, 17:41
Παντως και τα 200 λιτρα ζεσταινονται τσακ μπαμ με δυο συλλεκτες ή με μιση ωρα στο ρευμα (4KW) τετοια εποχη.
Σημασια εχει τι μονωση εχουν οι σωληνες και τι μονωση ο θερμοσιφωνας.

Τωρα παω για να τον μετατρεψω σε boiler.

WAntilles
11-11-06, 17:49
Ουπς Νεκτάριε τώρα είδα ότι ζητούσες για ηλιακό.

Άκυρο λοιπόν.

karavagos
11-11-06, 18:17
Παιρνει και σπιραλ (οποια στιγμη θελεις) για να γινει boiler απο το καλοριφερ (+150€).

Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο θέμα...

Το ακριβώς χρειάζεται για να μπορεί ο ηλιακός θερμοσίφωνας να παρέχει ζεστό νερό μέσω της θέρμασης από το καλοριφέρ?

Patentman
11-11-06, 19:04
Ναι για τα Μαλτέζος έχω ακούσει και εγώ ότι είναι καλά, βέβαια δεν έψαχνα ηλιακό αλλά ηλεκτρικό.
Ε, ναι, τωρα το καταλαβα. :redface:


Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο θέμα...

Το ακριβώς χρειάζεται για να μπορεί ο ηλιακός θερμοσίφωνας να παρέχει ζεστό νερό μέσω της θέρμασης από το καλοριφέρ?
Αυτη την σερπαντινα και συνδεση με το καλοριφερ (σωληνωσεις, βαλβιδες, κτλ).

igiorgio
11-11-06, 19:17
Πήρα τελικά τον ELCO Duroglass, .

Πόσο τον πήρες ;

lpap
11-11-06, 20:06
36 μηνύματα για έναν ηλιακό !!!
είναι αμαρτία παλικάρια το bandwidth που ξοδέψατε για το ζήτημα! :down:

Σε λίγο θα ξεκινήσει και thread για φού-φού για κάστανα. :rofl:



Χωρίς παρεξήγηση για τον δημιουργό του thread, δεν τα γράφω για εσένα προσωπικά τα παραπάνω.

duende
11-11-06, 20:10
-->Χαλαρη κουβεντουλα..εκτος θεματος... ποίο το προβλημα?:hmm:

Lazy Dog
11-11-06, 21:09
36 μηνύματα για έναν ηλιακό !!!
είναι αμαρτία παλικάρια το bandwidth που ξοδέψατε για το ζήτημα! :down:

Σε λίγο θα ξεκινήσει και thread για φού-φού για κάστανα. :rofl:



Χωρίς παρεξήγηση για τον δημιουργό του thread, δεν τα γράφω για εσένα προσωπικά τα παραπάνω.
:dots:

pelasgian
11-11-06, 21:18
Καλοί είναι οι Elco, αλλά βάλτους για παν ενδεχόμενο σε σκάφη που βγαίνει με σωλήνα στο φωτοαγωγό. Επίσης βάλε μπαλόνι υπερπίεσης από μπρος και σιγουρέψου ότι έχεις ενδιάμεσο αναγωγικό μέταλλο αν ενώνεις πουθενά χαλκό με σιδερένιο.

Τι άλλο; Σκέψου:
1ον τριφασικό ρεύμα με οικονομικό τιμολόγιο
2ον ταχυθερμοσίφωνα
3ον ηλιακό.

Α, επίσης πες του να σου βάλει βάνα ΠΡΙΝ τη φούσκα διαστολών, ώστε ΟΤΑΝ σκάσει, να τον κόψεις από εκεί εύκολα.

frap
11-11-06, 22:04
Τωρα παω για να τον μετατρεψω σε boiler.

Γιατί δεν παίρνεις ένα ανεξάρτητο boiler να το βάλεις εσωτερικά στο πατάρι σου; Όσο καλή και να είναι η μόνωση είναι καλύτερο αν βρίσκεται εσωτερικά στο σπίτι... Με βάνες θα μπορείς να δουλεύεις το χειμώνα το boiler και το καλοκαίρι τον ηλιακό.

NeK
11-11-06, 22:11
Τελικά είναι 4kw το αναγράφει πάνω. Τώρα γιατί ήθελα 80 λίτρα; Γιατί αφού τον αλλάζω που τον αλλάζω ας βάλω μεγαλύτερο δεν ηταν λίγες οι φορές που δεν έφτανε το νερό...

NeK
11-11-06, 22:14
Τον βρήκα 125 ευρώ.

Μιλάμε για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, όχι ηλιακο!

Xguru
11-11-06, 22:25
125 ευρώ για χρονικό ορίζοντα 10ετίας + it`s tsampa man! (νόμιζα ότι ήταν πολύ ακριβότεροι)

euri
13-11-06, 17:32
Γιατί δεν παίρνεις ένα ανεξάρτητο boiler να το βάλεις εσωτερικά στο πατάρι σου; Όσο καλή και να είναι η μόνωση είναι καλύτερο αν βρίσκεται εσωτερικά στο σπίτι... Με βάνες θα μπορείς να δουλεύεις το χειμώνα το boiler και το καλοκαίρι τον ηλιακό.

+1 :oneup:



Επειδή με ενδιαφέρει και μένα το συγκεκριμένο θέμα...

Το ακριβώς χρειάζεται για να μπορεί ο ηλιακός θερμοσίφωνας να παρέχει ζεστό νερό μέσω της θέρμασης από το καλοριφέρ?

Αν έχεις ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, θα σου πρότεινα την παραπάνω λύση που ανέφερε ο frap. Ουσιαστικά αντικαθιστάς τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα με έναν διπλής ενέργειας. Αφενός έχει τα πλεονεκτήματα του κλειστού χώρου (καλύτερη θερμομόνωση, ταχύτερη θέρμανση), αφετέρου υποθέτω ότι η διαδρομή των σωληνώσεων θα είναι συντομότερη.

Spanos
13-11-06, 17:37
Παιδιά όσοι σκέφτεστε να πάρετε θερμοσίφωνα καλό θα ήταν να περιμένετε. Ετοιμάζουν μεγάλες προσφορές μέσα στα Χριστούγεννα, ενώ θα υπάρχουν και δίκτυα εναλλακτικών που θα προσφέρουν απευθειας ζεστό νερό στο σπίτι σας με μεγαλύτερη ταχύτητα και φτηνότερα (Παροχή νερού με Llu).;)

euri
13-11-06, 17:50
Κάτι σαν Αδεσμοποίηση Τοπικού Υδρευτικού Βρόχου; :p

WAntilles
13-11-06, 17:53
:rotfl:

Gordito
13-11-06, 18:03
Τι θα σου παρεχουν οι εναλλακτικοι? Best effort?:p :p

RyDeR
13-11-06, 19:43
Έβαλε υδραγωγεία κάνενας ενναλακτικός; Μπορούμε να βάλουμε τον αριθμό τηλεφώνου να δούμε αν μας καλύπτει; Αν είναι δώσε link.:p :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.