PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

biggeo65
21-06-12, 03:28
Προσωπικά,δεν με ενόχλησαν τα tabs.
Αλλά δεν μου άρεσε το γεγονός της αντιγραφής του Chrome.
Πρώτα ο πανικός με τον αριθμό έκδοσης, μετάμε τα Tabs & speed dial.

Απλά πίστευα ότι εκεί στον Mozilla θα είχαν πιο πρωτότυπες (δικές τους) ιδέες.
Όχι ότι είναι άσχημο να αντιγράφουμε το όμορφο και πρακτικό.
Εξάλλου στους υπολογιστές όλα μια αντιγραφή είναι.
Κάποιος θα είναι πρωτοπόρος και κάποιοι θα ακολουθούν.

Αλλά με ξένισε το γεγονός που ο Mozilla από leader κάποτε, τώρα έγινε follower.

albatross
21-06-12, 16:20
Προσωπικά,δεν με ενόχλησαν τα tabs.
Αλλά δεν μου άρεσε το γεγονός της αντιγραφής του Chrome.
Πρώτα ο πανικός με τον αριθμό έκδοσης, μετάμε τα Tabs & speed dial.

Απλά πίστευα ότι εκεί στον Mozilla θα είχαν πιο πρωτότυπες (δικές τους) ιδέες.
Όχι ότι είναι άσχημο να αντιγράφουμε το όμορφο και πρακτικό.
Εξάλλου στους υπολογιστές όλα μια αντιγραφή είναι.
Κάποιος θα είναι πρωτοπόρος και κάποιοι θα ακολουθούν.

Αλλά με ξένισε το γεγονός που ο Mozilla από leader κάποτε, τώρα έγινε follower.

Μα το UI του Chrome είναι μια συρραφή από στοιχεία κλεμμένα από διάφορους browsers.

Gordito
21-06-12, 19:24
Προσωπικά,δεν με ενόχλησαν τα tabs.
Αλλά δεν μου άρεσε το γεγονός της αντιγραφής του Chrome.
Πρώτα ο πανικός με τον αριθμό έκδοσης, μετάμε τα Tabs & speed dial.

Απλά πίστευα ότι εκεί στον Mozilla θα είχαν πιο πρωτότυπες (δικές τους) ιδέες.
Όχι ότι είναι άσχημο να αντιγράφουμε το όμορφο και πρακτικό.
Εξάλλου στους υπολογιστές όλα μια αντιγραφή είναι.
Κάποιος θα είναι πρωτοπόρος και κάποιοι θα ακολουθούν.

Αλλά με ξένισε το γεγονός που ο Mozilla από leader κάποτε, τώρα έγινε follower.

Δεν νομιζω ποτε να ηταν και leader o Firefox. Απλα ηταν ενας σοβαρος browser σε σχεση με τον τοτε ΙΕ. Kαλυτερος ηταν ο Opera, αλλα ειχε Market share σαν του ΚΚΕ στις εκλογες.


Μα το UI του Chrome είναι μια συρραφή από στοιχεία κλεμμένα από διάφορους browsers.

So what?
Ειναι ετη φωτος ταχυτερος στο rendering απο οποιονδηποτε αλλο browser.

Θυμηθηκε ο firefox μετα απο 10 χρονια να βαλει κατι-σαν-speed-dial στο αρχικο tab; Really?
H εξελιξη του FF ειναι αργη, παναργη, αυτος περπατα ενω οι αλλοι τρεχουν πια.

albatross
21-06-12, 19:33
So what?
Ειναι ετη φωτος ταχυτερος στο rendering απο οποιονδηποτε αλλο browser.

Θυμηθηκε ο firefox μετα απο 10 χρονια να βαλει κατι-σαν-speed-dial στο αρχικο tab; Really?
H εξελιξη του FF ειναι αργη, παναργη, αυτος περπατα ενω οι αλλοι τρεχουν πια.

So what... συμφωνώ. Από εκεί κι έπειτα σε μένα δεν είναι και τόσο πιο γρήγορος, ενώ αυτά που λείπουν είναι πολύ πιο σημαντικά. Ήδη ο Chrome έχει αρχίσει να βαραίνει και στην ουσία δεν έχει ενσωματώσει σχεδόν τίποτα από αυτά που έχει ζητήσει ο κόσμος εδώ και καιρό. π.χ. Προστασία για passwords δεν έχει. Τόσα χρόνια μετά και δεν έχει επιλογή open στο κατέβασμα αρχείου χωρίς να σωθεί... μιλάμε για βασικά πράγματα. O Chrome φτιάχτηκε πρώτα για να εξυπηρετήσει την πλατφόρμα της Google και λιγότερο το χρήστη.

Gordito
21-06-12, 19:37
Tι περιμενες; Να ειναι καλυτερος ηδη ο Chrome σε ολα απο την Φωφη;

Δεν γινεται, ουτε το ιδιο community εχει απο πισω να συμπληρωνει οτι λειπει με extensions!

albatross
21-06-12, 19:47
Tι περιμενες; Να ειναι καλυτερος ηδη ο Chrome σε ολα απο την Φωφη;

Δεν γινεται, ουτε το ιδιο community εχει απο πισω να συμπληρωνει οτι λειπει με extensions!

Όχι, μιλάμε για βασικά πράγματα. Πραγματικά βασικά... δεν χρειάζονται πυρηνική φυσική για να υλοποιηθούν. Δες τα νέα features σε κάθε έκδοση. Τα περισσότερα έχουν να κάνουν με κάποια μορφή περαιτέρω ενσωμάτωσης με την πλατφόρμα της Google. π.χ το new tab page που είχαν στις πρώτες εκδόσεις ήταν πολύ καλύτερο και πολύ πιο ελαφρύ... παρόλα αυτά έκαναν αυτό που ήθελαν για να εξυπηρετήσουν το appstore.

Gordito
21-06-12, 19:58
Όχι, μιλάμε για βασικά πράγματα. Πραγματικά βασικά... δεν χρειάζονται πυρηνική φυσική για να υλοποιηθούν. Δες τα νέα features σε κάθε έκδοση. Τα περισσότερα έχουν να κάνουν με κάποια μορφή περαιτέρω ενσωμάτωσης με την πλατφόρμα της Google. π.χ το new tab page που είχαν στις πρώτες εκδόσεις ήταν πολύ καλύτερο και πολύ πιο ελαφρύ... παρόλα αυτά έκαναν αυτό που ήθελαν για να εξυπηρετήσουν το appstore.

Αυτα τα βασικα που λες, μην ξεχνας οτι δεν τα εχει ουτε o firefox!
Το συγκεκριμενο με το κατεβασμα, δεν με ενοχλει, μιας και εχω anyway temp folder για τετοια πραγματα.

Γενικα, σε μενα, που δεν εχω απαιτησεις ιδιαιτερες απο τον browser, o FF εχει αρχισει να φαινεται φορτηγο!

biggeo65
21-06-12, 20:11
Δεν νομιζω ποτε να ηταν και leader o Firefox. Απλα ηταν ενας σοβαρος browser σε σχεση με τον τοτε ΙΕ. Kαλυτερος ηταν ο Opera, αλλα ειχε Market share σαν του ΚΚΕ στις εκλογες.



So what?
Ειναι ετη φωτος ταχυτερος στο rendering απο οποιονδηποτε αλλο browser.

Θυμηθηκε ο firefox μετα απο 10 χρονια να βαλει κατι-σαν-speed-dial στο αρχικο tab; Really?
H εξελιξη του FF ειναι αργη, παναργη, αυτος περπατα ενω οι αλλοι τρεχουν πια.

Eδώ είναι που κάνεις λάθος. Το Mozilla project, ήταν αυτό που έμαθε στον κόσμο τι είναι το browsing με τον Netscape,
όταν ο ΙΕ ήταν βαρύς, γεμάτος τρύπες και προβλήματα. Ο μόνος αξιόπιστος browser.

Κάποιοι από εκείνα τα άτομα συνεχίζουν και σήμερα στο Mozilla.org ασχολούμενοι με τον Firefox.
Από την άποψη αυτή ήτανε leaders.

Και θα συμφωνήσω με τον Albatross, ότι το UI του Chrome, είναι συρραφή κλεμένων ιδεών από άλλους browsers.
Και δεν είναι και ο ταχύτερος στο Rendering. ΄΄αλλον δεν έπαιξες με IE 9.0 & IE 10.0

Xρόνια ζητούν οι χρήστες στον Chrome μια επιλογή στα Downloads, για αποθήκευσηή άνοιγμα των αρχείων που κατεβαίνουν,
Επιλογή που την είχε ο IE και ο MyIE (Maxthon) από το 95. Αν δεν μπορούν να τους δώσω τον κώδικα. :p

Χώρια που δεν έχει προστασία για password, κι ο updater αν δεν τον απενεργοποιήσεις,
κάθε λίγο και λιγάκι "τηλεφωνεί σπίτι" τον έχω πετ΄υχει να ζητά σύνδεση και 4 φορές την μέρα.
Άραγε τι στέλνει ήθελα να ήξερα.

Τουλάχιστον ο Firefox παρ'όλο το πρέμουλο να φτάσει και να μοιάσει τον Chrome,
ακούει κι ενσωματώνει τις ιδέες και τις ανάγκες των χρηστών.

Και ναι θα μπορούσε να είναι καλύτερος ο Chrome από την Φώφη σε όλα, αυτό περίμενα.
Γιατί μπορεί να μην έχει την κοινότητα που έχει η Φώφη,
αλλά πόσα άτομα χρειάζεται για να βάλει ένα κουμπί Open , στο Download
ή να εφαρμόσει μια στοιχειώδη προστασία στα password.

Eξάλλου ένα μεγάλο μέρος του κώδικα του Chrome είναι open source,
άρα κάτι θα μπορούσε να πάρει από την κοινότητα.

Αλλά αποδυκνείεται ότι μάλλον δεν υπολογίζει την κοινότητα, απλά την χρησημοποιεί
για να μπορεί να εξυπηρετεί ο Chrome την πλατφόρμα της Google,
με προτεραιότητα στο tracking των χρηστών, παρά στην ασφάλεια.

tiffany
21-06-12, 20:36
Όσες φορές έχω δοκιμάσει να αλλάξω browser έχω απογοητευτεί. Ίσως είναι η συνήθεια καθώς δουλεύω FF από τότε που λεγόταν Firebird. Και πιο πριν Netscape Navigator.

Ναι είναι σπαστικό που τα τελευταία 2 χρόνια έχει αλλάξει τακτική με τις αναβαθμίσεις. Ναι είναι σπαστικό που θέλει 500ΜΒ μνήμη για το καλημέρα. Ναι είναι σπαστικό που είναι λίιιγο αργός στο rendering.

ΑΛΛΑ:
1. Έχει άπειρα addons για κάθε γούστο. Δεν έχω βρει αντίστοιχο tab-browsing και ad block πουθενά.
2. Έχει το πιο αξιόπιστο rendering. Δουλεύει το 95% των σελίδων που επισκέπτομαι. Επίσης σέβεται και τις γραμματοσειρές μου. Θέλω παντού "Arial 14 + Lucida Sans Typewriter 14". Είναι ο μόνος που με σέβεται σε αυτό το θέμα.
3. Κάθε αναβάθμιση είναι αναβάθμιση και όχι bugfix release. Ο Nightly είναι πραγματικά ρέον software. Σχεδόν κάθε μέρα κάτι θα προστεθεί.
4. Έχει ενεργότατη κοινότητα με Firefox, Seamonkey, Thunderbird, Camino κτλ. Δεν έχει μόνο ένα προϊόν. Ο κώδικας μοιράζεται με πολλές εφαρμογές σε δεκάδες αρχιτεκτονικές και σε διαφορετικούς compilers. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Waterfox 13 χτίζεται με τον Intel Compiler Collection. Μπορεί για τον απλό χρήστη να μη λέει τίποτα αλλά για στον πιο ψαγμένο δείχνει την σοβαρή δουλειά που γίνεται από πίσω.

Από πέρυσι που αναβαθμίστηκα δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα επιδόσεων. Έχει ώρες ώρες την μαύρη τρύπα ανοιχτή αλλά με 8GB μνήμης δεν με πολυκόφτει. Αν αλλάξω σκληρό και πάω σε SSD ή RAM Disc πιστεύω πως δεν θα ξανα-παραπονεθώ ποτέ. Ενδεικτικό της κοινότητας είναι και τα "σπασίματα" του Nightly. Κάθε φορά που αλλάζει κάτι στο API θα υπάρχουν 2-3 addons που θα δουλεύουν και μετά από 1-2 ημέρες θα φτιαχτούν και αυτά που έσπασαν. Δεν έχω μείνει ποτέ ξεκρέμαστος για περισσότερο.

deniSun
23-06-12, 18:31
Νέα έκδοση 11.3.300.262 για τον flash.
Δεν βλέπω να διορθώνει το γνωστό πρόβλημα.

albatross
23-06-12, 18:59
Νέα έκδοση 11.3.300.262 για τον flash.
Δεν βλέπω να διορθώνει το γνωστό πρόβλημα.

Βάλτε 11.2 να ηρεμήσετε, γιατί δε βλέπω να λύνεται σύντομα.

Jazzer
24-06-12, 10:18
Έχουμε και νέα έκδοση 13.0.1 στον Firefox, για να δούμε...:hmm:

deniSun
24-06-12, 15:29
Έχουμε και νέα έκδοση 13.0.1 στον Firefox, για να δούμε...:hmm:

Εδώ και καιρό έχει βγει η 13.0.1

- - - Updated - - -

Πολύ γκαντέμικη (http://www.neowin.net/news/firefox-new-tab-feature-exposes-secured-information?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter) τους βγήκε η 13...

albatross
24-06-12, 16:19
Πολύ γκαντέμικη (http://www.neowin.net/news/firefox-new-tab-feature-exposes-secured-information?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter) τους βγήκε η 13...

Γενικά η υλοποίηση του new tab page είναι πολύ πρόχειρη.

tasos3
24-06-12, 17:10
Ναι απο οτι φαινεται η mozilla βιαστηκε αρκετα να βγαλει την νεα εκδοση του firefox με αποτελεσμα να παρουσιαζει αρκετα σημαντικα bugs...

flamelab
24-06-12, 17:24
Ναι απο οτι φαινεται η mozilla βιαστηκε αρκετα να βγαλει την νεα εκδοση του firefox με αποτελεσμα να παρουσιαζει αρκετα σημαντικα bugs...

Δεν νοείται το "βιαστηκε", γιατί έχουν στάνταρ release cycle, δηλαδη οχι "release when ready", αλλα όπως τους "βγει" στο στανταρ όριο που 'χουν θεσει.

tasos3
24-06-12, 17:49
Δεν νοείται το "βιαστηκε", γιατί έχουν στάνταρ release cycle, δηλαδη οχι "release when ready", αλλα όπως τους "βγει" στο στανταρ όριο που 'χουν θεσει.

Ναι δεν αντιλεγω, αλλα επρεπε να ειχαν ηδη διορθωσει καποια βασικα bugs...

deniSun
24-06-12, 18:26
Γενικά η υλοποίηση του new tab page είναι πολύ πρόχειρη.

Μου άρεσε αλλά δεν με βόλεψε.
Από την πρώτη στιγμή το γύρισα σε blank page.
Πάλι καλά που σου δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις έστω και μέσω config.


Ναι απο οτι φαινεται η mozilla βιαστηκε αρκετα να βγαλει την νεα εκδοση του firefox με αποτελεσμα να παρουσιαζει αρκετα σημαντικα bugs...

Αυτά παθαίνεις αν ακολουθείς βλακώδεις managerικές λογικές του τύπου "να πιάσουμε σε αριθμό εκδόσεων τον chrome"


Δεν νοείται το "βιαστηκε", γιατί έχουν στάνταρ release cycle, δηλαδη οχι "release when ready", αλλα όπως τους "βγει" στο στανταρ όριο που 'χουν θεσει.

Αυτό ακριβώς...
Δυστυχώς :down:

JohnDro
24-06-12, 20:02
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την νέα έκδοση του flash. :)
Η προηγούμενη με τάραξε στα crash. :mad:

deniSun
24-06-12, 21:46
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με την νέα έκδοση του flash. :)
Η προηγούμενη με τάραξε στα crash. :mad:

Δεν είναι θέμα crashαρίσματος.

Gordito
25-06-12, 16:47
Δεν νοείται το "βιαστηκε", γιατί έχουν στάνταρ release cycle, δηλαδη οχι "release when ready", αλλα όπως τους "βγει" στο στανταρ όριο που 'χουν θεσει.

Το standar release cycle μπορει να ειναι που τους κανει να βιαζονται.

Αν σε 2-3 τετοια cycles δεν εχουν βγαλει κατι αξιολογο, δεν θα ζοριστουν πχ να υλοποιησουν το new tab page?

tiffany
25-06-12, 21:56
Εδώ και μια δυο μέρες αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα. Αν έχω κάνει ορθογραφικό έλεγχο σε ένα πεδίο κειμένου τότε για το υπόλοιπο της συνεδρίας εμφανίζεται η επιλεγμένη λέξη πάνω πάνω στο contextual menu του FF. Το τρελό είναι ότι εμφανίζετε σε όλα τα in page contextual menus.

103997

Τρέχω nightly x64 και σαν ορθογραφικό plug-in έχω αυτό https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/english-greek-spelling-diction/?src=api

deniSun
27-06-12, 11:21
Εδώ και μια δυο μέρες αντιμετωπίζω ένα κουλό πρόβλημα. Αν έχω κάνει ορθογραφικό έλεγχο σε ένα πεδίο κειμένου τότε για το υπόλοιπο της συνεδρίας εμφανίζεται η επιλεγμένη λέξη πάνω πάνω στο contextual menu του FF. Το τρελό είναι ότι εμφανίζετε σε όλα τα in page contextual menus.

103997

Τρέχω nightly x64 και σαν ορθογραφικό plug-in έχω αυτό https://addons.mozilla.org/en-US/thunderbird/addon/english-greek-spelling-diction/?src=api

Αφού τρέχεις nightly έκδοση θα ξέρεις καλά ότι πάντα υπάρχουν και θα υπάρχουν τέτοιες ασυμβατότητες.

thodoris12
27-06-12, 21:25
Australis tabs Sneak Preview μόνο για Windows:
http://msujaws.wordpress.com/2012/06/18/get-a-sneak-preview-at-the-new-australis-tabs-windows-only/

jim_p
03-07-12, 14:50
Mozilla's B2G to be called Firefox OS, will ship in 2013
http://arstechnica.com/gadgets/2012/07/mozillas-b2g-to-be-called-firefox-os-will-ship-in-2013/

Οχι αλλη πρωτοτυπια, δεν θα την αντεξω!

flamelab
03-07-12, 18:27
FOS..... στο τουνελ :p

akilleas
07-07-12, 23:45
Ρε παιδιά μια χαζή ερώτηση.
Πάνω δεξιά στο search και στο βελάκι κάτω κάτω Manage Search Engines, έχει δίπλα από μηχανή ένα keyword.
Αυτό σε τι ακριβώς χρησιμεύει και πως το χρησιμοποιούμε;;;

jim_p
07-07-12, 23:53
Εστω οτι θετεις σαν λεξη κλειδι το "g" για το google και το "d" για το duckduckgo.
Αν στην address bar πατησεις "g mitsos" θα ψαξει στο google για το mitsos, ενω αν πατησεις "d mitsos" θα ψαξει για το mitsos στο duckduckgo.

Ακομα ενα κλεμμενο feature της opera... Thanks for the heads up.

akilleas
08-07-12, 00:00
Εστω οτι θετεις σαν λεξη κλειδι το "g" για το google και το "d" για το duckduckgo.
Αν στην address bar πατησεις "g mitsos" θα ψαξει στο google για το mitsos, ενω αν πατησεις "d mitsos" θα ψαξει για το mitsos στο duckduckgo.

Ακομα ενα κλεμμενο feature της opera... Thanks for the heads up.

:oneup:
Μπράβο.
Δεν ξέρω εάν είναι κλεμμένο αλλά είναι πολύ βολικό πλέον που έμαθα τι κάνει!!!!
Σε ευχαριστώ.

jim_p
10-07-12, 08:13
Οταν μια ιδεα φερνει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα απο οτι θα επρεπε


Ironically, by doing rapid releases poorly, we just made Firefox look like an inferior version of Chrome. And by pushing a never-ending stream of updates on people who didn’t want them, we drove a lot of those people to Chrome; exactly what we were trying to prevent.

Firefox Developer: ‘Everybody Hates Firefox Updates’
http://www.webmonkey.com/2012/07/firefox-developer-everybody-hates-firefox-updates/

albatross
10-07-12, 16:39
Οταν μια ιδεα φερνει το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα απο οτι θα επρεπε



Firefox Developer: ‘Everybody Hates Firefox Updates’
http://www.webmonkey.com/2012/07/firefox-developer-everybody-hates-firefox-updates/

Haters gonna hate...
Πάντως ο συγκεκριμένος λέει αρκετές μπουρδίτσες όπως αυτή...


The first release of Chrome was little more than an empty box of a browser, but it was wrapped around an excellent updating system. This let them gradually transform that empty box into a full-featured browser, without the users ever realizing they were getting updates.
http://evilbrainjono.net/blog?showcomments=true&permalink=1094

- - - Updated - - -

Κι άλλες μπούρδες...

Software companies would do well to learn this lesson: anything with the phrase "users love our product" in it isn't a strategy, it's wishful thinking. Your users do not "love" your software. Your users are temporarily tolerating your software because it's the least horrible option they have -- for now -- to meet some need. Developers have an emotional connection to the project; users don't.

All software sucks. Users would be a lot happier if they had to use a lot less of it. They may be putting up with yours for now, but assume they will ditch you the moment something 1% better comes along -- or the moment you make your product 1% worse.

deniSun
10-07-12, 18:05
Από τις ορθότερες απόψεις που έχω διαβάσει (http://www.techspot.com/news/49327-firefox-dev-claims-rapid-release-schedule-tarnished-the-browsers-rep.html)

biggeo65
10-07-12, 21:24
Haters gonna hate...
Πάντως ο συγκεκριμένος λέει αρκετές μπουρδίτσες όπως αυτή...

http://evilbrainjono.net/blog?showcomments=true&permalink=1094

- - - Updated - - -

Κι άλλες μπούρδες...

Δεν είναι το "excellent updating system" τόσο μπούρδα, όσο το "without the users ever realizing they were getting updates",
που αν είχες τον Firewall να σε ειδοποιεί για ποια προγράμματα να έχουν πρόσβαση στο Internet,
το Google Update εμφανίζονταν ορισμένες μέρες, και κάθε μία ώρα.
Το απενεργοποίησα και τέλος.

Ήθελα να ήξερα τι αναβαθμίσεις βγάζανε κάθε μια ώρα.
Ή ήταν ο ευγενικός τρόπος να μαζεύουνε πληροφορίες. (Τrojan με ονοματεπώνυμο. :p)

albatross
10-07-12, 22:52
Πάντα είχε συχνές αναβαθμίσεις ο firefox (απλώς άλλαζε κάποιο δεκαδικό ψηφίο).
Οι ενοχλήσεις ήρθαν όταν ο κόσμος μετέβη σε Win 7 με τα UAC prompt... και η γκρίνια ήρθε για τα prompts που σέβονται το χρήστη και το λειτουργικό του, ενώ το "excellent updating system" του Chrome έτρεχε 24/7 μέχρι να αποφασίσει η Google να το αλλάξει.
Επίσης γκρίνια ήρθε από πολλούς που ήθελαν tabs on top, περισσότερη ταχύτητα κλπ κλπ...
Η πραγματική αιτία όμως για την άνοδο του Chrome βρίσκεται αλλού και λέγεται "διαφήμιση."
http://i.imgur.com/Pa5V1.jpg

Serafeim Karakostas
10-07-12, 22:58
Χρησιμοποιούσα τη version 3.6.28 του firefox και είπα σήμερα να αναβαθμιστώ στη 13. Ωστόσο είχα πολλά crashes με το μήνυμα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης σταμάτησε να ανταποκρίνεται και ανακτήθηκε". Τι μπορεί να φταίει; Ήδη έχω επιστρέψει στην έκδοση που είχα πριν.

jim_p
10-07-12, 23:03
@Serafeim
Βαλε νεοτερους drivers για την gpu σου.

@biggeo65
Το google update δεν ειναι κομματι του chrome, ειναι γενικα ο updater της google για τις εφαρμογες της, και τρεχει απο το scheduled tasks καθε ωρα ή καθε οποτε τρεχει.

biggeo65
10-07-12, 23:40
@Serafeim
Βαλε νεοτερους drivers για την gpu σου.

@biggeo65
Το google update δεν ειναι κομματι του chrome, ειναι γενικα ο updater της google για τις εφαρμογες της, και τρεχει απο το scheduled tasks καθε ωρα ή καθε οποτε τρεχει.

Είναι και κομμάτι του Chrome. Aν έχεις διάφορα από την Google (Earth,Picasa,Chrome, κλπ.)
πάντα χρησημοποιείται ο Google updater, ακόμη και για τις αναβαθμίσεις του Chrome.
Kι αν δε απενεργοποιήσεις την υπηρεσία σου σπάει τα νεύρα κάθε ώρα.
Ακόμη κι αν το διαγράψεις από το scheduler. Έτυχε σε μένα.
.

Gordito
11-07-12, 02:28
Από τις ορθότερες απόψεις που έχω διαβάσει (http://www.techspot.com/news/49327-firefox-dev-claims-rapid-release-schedule-tarnished-the-browsers-rep.html)
Συγνωμη, αλλα οτι λεει το αρθρο, ειναι μπουρδες.

Και το UI μας θα το αλλαξουμε, και ολο και κατι μπορει να ζαβωσει με καθε update κλπ
Αυτα τα εχει, και χειροτερα ακομα, και ο Chrome.

Το θεμα ειναι το performance, και εκει χανει πλεον κατα κρατος ο FF, και στο rendering σελιδων αλλα και σαν προγραμμα.

jim_p
11-07-12, 12:42
Δεν ειναι το καταλληλο μερος για να εκφρασω την απορια μου αλλα...

Που θα βρω 64αρα java? Το λινκ εδω ("64-bit manual download") με ξαναπαει στην σελιδα για το κατεβασμα της 32αρας!
http://java.com/en/download/faq/java_win64bit.xml

Εννοειται πως δεν κατεβαζω απο τριτα sites του στυλ cnet, filehippo κλπ.

Simpleton
11-07-12, 12:51
Στο java.oracle.com βγάζεις πιο εύκολα άκρη:
http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre7-downloads-1637588.html

sdikr
11-07-12, 12:52
Δεν ειναι το καταλληλο μερος για να εκφρασω την απορια μου αλλα...

Που θα βρω 64αρα java? Το λινκ εδω ("64-bit manual download") με ξαναπαει στην σελιδα για το κατεβασμα της 32αρας!
http://java.com/en/download/faq/java_win64bit.xml

Εννοειται πως δεν κατεβαζω απο τριτα sites του στυλ cnet, filehippo κλπ.

Μήπως έχεις κάποιο addblock, noscript; το λινκ πάντως είναι αυτό (http://javadl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=64153)

jim_p
11-07-12, 12:57
Ευχαριστω!
Να ηταν και direct links να τα κατεβασω στο network share με wget...

@sdikr
Noscript δεν εχω. Και με το adblock κλειστο στο ιδιο με παει.

semola
12-07-12, 21:19
Παιδιά, παίζει κάποιο προβληματάκι με τον adobe flash player 11.3.300.265;
Με κρασάρει κάπου κάπου.

albatross
12-07-12, 21:29
Παιδιά, παίζει κάποιο προβληματάκι με τον adobe flash player 11.3.300.265;
Με κρασάρει κάπου κάπου.

Γνωστό πρόβλημα, δεν είσαι μόνος. Σου προτείνω να βάλεις την 11.2 μέχρι να λυθεί...
http://forums.adobe.com/thread/1022066?tstart=0
Οφείλεται στο protected mode του flash οπότε εναλλακτικά μπορείς να το απενεργοποιήσεις...
http://forums.adobe.com/thread/1018071

semola
12-07-12, 21:46
Γνωστό πρόβλημα, δεν είσαι μόνος. Σου προτείνω να βάλεις την 11.2 μέχρι να λυθεί...
http://forums.adobe.com/thread/1022066?tstart=0
Οφείλεται στο protected mode του flash οπότε εναλλακτικά μπορείς να το απενεργοποιήσεις...
http://forums.adobe.com/thread/1018071

Ok έκανα το πρώτο.
Ευχαριστώ πολύ.

Caret
13-07-12, 21:45
Χρησιμοποιούσα τη version 3.6.28 του firefox και είπα σήμερα να αναβαθμιστώ στη 13. Ωστόσο είχα πολλά crashes με το μήνυμα "το πρόγραμμα οδήγησης οθόνης σταμάτησε να ανταποκρίνεται και ανακτήθηκε". Τι μπορεί να φταίει; Ήδη έχω επιστρέψει στην έκδοση που είχα πριν.

Επιλογές-->Για προχωρημένους και δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την χρήση του hardware acceleration.

deniSun
14-07-12, 14:18
Νέα έκδοση flash player χωρίς όμως να διορθώνει το γνωστό πρόβλημα.
Περιμένω την έκδοση 14 για να δούμε τι θα γίνει.

Rezwalker
17-07-12, 13:23
Adobe Flash Player 11.4.400.231 Beta 1
Στα λιγα λεπτα που δοκιμαζω την νεα (beta) εκδοση, νομιζω οτι εχει βελτιωθει αισθητα η κατασταση με τα γνωστα προβληματα! (FF 14.01)

deniSun
17-07-12, 16:34
Το απόγευμα 7-8 αναμένεται η έκδοση 14 μέσω update

21706
17-07-12, 18:17
Ήρθε και ο 14.

@ ADSLgr.com All rights reserved.