PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Gordito
14-03-13, 12:52
Μου κανει κατι νερα ο Firefox σε καποιες ιστοσελιδες, πχ το Gazzetta πλεον δεν μπορω καν να το δω.

121167

Καθαρισα κασέ, εκοψα και το Adblock, αλλα παραμενει το προβλημα.
Ideas;

Caret
14-03-13, 13:52
Μου κανει κατι νερα ο Firefox σε καποιες ιστοσελιδες, πχ το Gazzetta πλεον δεν μπορω καν να το δω.

121167

Καθαρισα κασέ, εκοψα και το Adblock, αλλα παραμενει το προβλημα.
Ideas;

Κάνε ένα ping στη σελίδα που σου κάνει νερά να δεις αν έχεις packet loss. Είσαι πίσω από firewall;

Gordito
14-03-13, 16:03
Οχι, ολα νορμαλ ειναι, ουτε πακετ λος, ουτε firewall

Caret
14-03-13, 17:05
Οχι, ολα νορμαλ ειναι, ουτε πακετ λος, ουτε firewall

Δοκίμασε με άλλο browser. Αν έχεις και εκεί θέμα δοκίμασε με ένα live cd linux. Αν έχεις και εκεί θέμα μάλλον φταίει ο ISP.

deniSun
14-03-13, 17:27
Μου κανει κατι νερα ο Firefox σε καποιες ιστοσελιδες, πχ το Gazzetta πλεον δεν μπορω καν να το δω.

121167

Καθαρισα κασέ, εκοψα και το Adblock, αλλα παραμενει το προβλημα.
Ideas;

Μάλλον είναι θέμα DNS και όχι ff

Gordito
14-03-13, 18:35
Δοκίμασε με άλλο browser. Αν έχεις και εκεί θέμα δοκίμασε με ένα live cd linux. Αν έχεις και εκεί θέμα μάλλον φταίει ο ISP.


Μάλλον είναι θέμα DNS και όχι ff

Mα γιατι συμπερανατε οτι το παθαινω και σους αλλους browser? Ειναι firefox-specific το προβλημα

albatross
14-03-13, 19:12
Mα γιατι συμπερανατε οτι το παθαινω και σους αλλους browser? Ειναι firefox-specific το προβλημα

Κατά καιρούς το παθαίνω με διάφορους browser σε τυχαία site. Μερικές φορές διορθώνεται με Ctrl-F5 αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ νομίζω δεν έχει να κάνει με browser το πρόβλημα.

Gordito
15-03-13, 19:54
Tελικα την δουλεια την εκανε το adblock plus.

Σε εσας παιζει κανονικα το www.gazzetta.gr με το ADP ενεργοποιημενο;;

cranky
15-03-13, 20:14
Σε εσας παιζει κανονικα το www.gazzetta.gr με το ADP ενεργοποιημενο;;
Σ' εμένα, εμφανίζεται κανονικά.

Gordito
15-03-13, 20:22
Εδω παιζει μονο με adp off.

Και στο sport24.gr μου κανει νερα με το adb, τι να πταιει;

cranky
15-03-13, 20:30
Oρίστε και το sport24.gr.

121252

cakavera
15-03-13, 21:55
Μηπως να δοκιμασεις (αν δεν το εχεις κανει ηδη) να αλλαξεις φιλτρο.
Εγω π.χ. οταν εχω ενεργοποιημενο το fanboy's list καποιες σελιδες δεν ανοιγουν σωστα.
Αν το βαλω σε easylist ανοιγουν.
Μια ιδεα λεω μπας και...

____________
Εdit:Μολις ειδα οτι στο κανει και με τελειως κλειστο το adblock.
Sorry λαθος,μου ξεφυγε. :oops:

Gordito
15-03-13, 21:56
Δοκιμασα αλλα δεν....

Προς το παρον τις τρεχω χωρις διαφημισεις και τα νευρα μου ειναι τσαταλια.

Οι ανθρωποι ειναι ηλιθιοι, τα αρθρα απλα ΔΕΝ διαβαζονται με τοσα χορευτικα τριγυρω.
WTF, ακομα και αναμεσα στις παραγραφους εχουν διαφημισεις!!

stefan_city
16-03-13, 00:39
κι εδω ανοιγουν κανονικα, ολα τα αθλητικοsite με ενεργοποιημενο abp.

Gordito
16-03-13, 00:46
Μαλλον κατι εγινε, μιας και μεταφερω το προφιλ εδω και πολλες πολλες εκδοσεις. Θα κανω νεο.

ΥΓ

Ευκολη μεταφορα bookmark εχουμε; Εννοω, δεν θελω μονο να τραβηξω τα bookmarks, αλλα και την bookmarks-bar οπως την εχω τωρα. Γινεται με απλη μετακινηση φακελου/αρχειου για να μην μπλεκω με προγραμματα;

albatross
16-03-13, 01:00
Μαλλον κατι εγινε, μιας και μεταφερω το προφιλ εδω και πολλες πολλες εκδοσεις. Θα κανω νεο.

ΥΓ

Ευκολη μεταφορα bookmark εχουμε; Εννοω, δεν θελω μονο να τραβηξω τα bookmarks, αλλα και την bookmarks-bar οπως την εχω τωρα. Γινεται με απλη μετακινηση φακελου/αρχειου για να μην μπλεκω με προγραμματα;

Help->Troubleshooting information->Reset Firefox.
Θα χάσεις τα πρόσθετα μόνο.

biggeo65
16-03-13, 03:08
Σ' εμένα, εμφανίζεται κανονικά.

Εσύ δεν δικαιούσαι να μιλάς. :p Έκδοση 12 έχεις ακόμη. Εκεί όλα κανονικά δουλεύουν. :lol:

Αλλά και σε έκδοση 19.02 με ADBlock plus 2.2.3. εντάξει είναι η σελίδα.

cranky
16-03-13, 11:18
Έκδοση 12 έχεις ακόμη. Εκεί όλα κανονικά δουλεύουν. :lol:
Άρα, καλά κάνω.:up:

Gordito
16-03-13, 14:25
Help->Troubleshooting information->Reset Firefox.
Θα χάσεις τα πρόσθετα μόνο.

Το εκανα, το gazetta.gr δουλευει, οχι ομως και το sport24.gr

121291

biggeo65
16-03-13, 14:33
Άρα, καλά κάνω.:up:

Mόνο καλά; Όσοι χρησημοποιούν πρώτοι τις νέες εκδόσεις είναι και αυτοί
που θα συναντήσουν όλα τα bugs και τα απαράξενα της οποιασδήποτε εφαρμογής.

Greenleaf
29-03-13, 16:27
Πηγαίνοντας στο play.google.com μου βγάζει ότι η σελίδα δεν είναι έμπιστη.

Στις λεπτομέρειες,
ο play.google.com χρησιμοποιεί ένα μη έγκυρο πιστοποιητικό ασφαλείας.

Το πιστοποιητικό δεν είναι έμπιστο επειδή έχει εκδοθεί από μια μη έγκυρη αρχή πιστοποίησης.

(Κωδικός σφάλματος: sec_error_inadequate_key_usage)

Έχει κάποιος κάτι παρόμοιο, τις προάλλες άνοιγε κανονικά, όπως ανοίγει κανονικά και με chrome. Και δεν θυμάμαι να έχω κάνει καμιά αλλαγή στο firefox. Αυτά στο firefox 19.0 και τώρα δοκίμασα και με 19.0.2

JohnDro
29-03-13, 16:59
Σ' εμένα ανοίγει κανονικά. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

dpa2006
29-03-13, 17:38
Κανικά ανοίγει και εδώ,κάνε backup και επαναφορά τον firefox αν νομίζεις ότι έχει προβλήματα:Help>troubleshooting information επιλογή reset firefox.

Gordito
29-03-13, 17:57
Oπως λεμε ποναει δοντι, κοβει δοντι; :p

Για δες μηπως ειναι λαθος η ημερομηνια στο pc.

Greenleaf
29-03-13, 18:15
Η ημερομηνία είναι εντάξει. Δεν ξέρω περίεργα πράγματα συμβαίνουν. Τώρα παρατηρώ πως συμβαίνει στα site της google, όπως το maps, translate. Το περίεργο είναι πως αν είμαι στο google.gr και πατήσω το link για Χάρτες με το βγάζει κανονικά, αν είμαι στο google.com και πατήσω maps τότε βγαίνει untrusted. Λογικά θα χρησιμοποιούν διαφορετικό πιστοποιητικό, δεν ξέρω τι εμπλοκή έφαγε...

dim05
29-03-13, 22:13
Εαν συμβαινει σε ολα τα site που επισκεπτεσαι με secure συνδεση, δηλαδη https στη διευθυνση, τότε πιθανόν να γινεται προσπαθεια παρεμβολης στη συνδεση σου. Διαβασε στο internet για man in the Middle επιθεσεις. Βεβαια εαν συνδεεσαι μεσψ εταιρικου δικτυου και οχι ιδιωτικης συνδεσης, υπάρχει η πιθανοτητα να χρησιμοποιειται η συγκεκριμενη τεχνικη για προστασια του εταιρικου δικτυου τους μεσω παρακολουθησης της συνδεσης σου.

Greenleaf
31-03-13, 02:32
Τελικά βρέθηκε η λύση. Το πρόβλημα ήταν στο ESET antivirus, υπήρχε μια επιλογή για σκανάρισμα του SSL. Από ότι είδα στο support του mozilla, υπήρχε το πρόβλημα και αλλού.

-21grams
01-04-13, 11:47
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα όταν ανοίγει New Tabs; (Ctrl+T)
Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες, αντί για tab που περιέχει Links του Fast Dial, εμφανίζεται απλώς blank tab.
Το φαινόμενο μάλιστα ήταν -μέχρι χθες- παροδικό. Με το που διαπίστωνα πως το Ctrl+T shortcut δεν λειτουργούσε όπως είχα ορίσει στα settings, έκανα restart τον browser και το bug -ως δια μαγείας- εξαφανίζονταν.
Από σήμερα, και για αδιευκρίνιστους λόγους, δεν δουλεύει ΟΥΤΕ αυτό το work-around. Το New Tab ανοίγει πλέον μόνιμα Blank Tab :mad:

Υπέθεσα πως θα οφείλονταν στο Fast Dial.
[Σημειωτέον πως -βάσει των όσων αναφέρουν στην σελίδα τους- ΔΕΝ υπάρχει active developer που να ασχολείται αποκλειστικά με το add-on αυτό με αποτέλεσμα αρκετά bugs να παραμένουν αδιόρθωτα].
Δοκίμασα όσες εκδόσεις (http://www.userlogos.org/extensions/fastdial) υπήρχαν διαθέσιμες (από v4.0 έως και την beta v4.3.4) με το ίδιο κάθε φορά αποτέλεσμα.

Τελικά απηύδησα, το έκανα disable και εγκατέστησα (μέχρι νεοτέρας) το ανταγωνιστικό Speed Dial (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/speed-dial/).
Και τι λέτε ότι συνέβη;
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ! :wall:

Οδηγούμαι λοιπόν στο συμπέρασμα πως η ρίζα του κακού δεν είναι τα 2 αυτά extensions αλλά *κάτι* άλλο.
Conflict με άλλο add-on; Δεν νομίζω. Το τελευταίο update που έκανα (μέχρι τώρα όλα τα extensions λειτουργούσαν υποδειγματικά) αφορούσε το NoScript.
Το έκανα (προσωρινά) disable και ξανα-έτρεξα τον Firefox: Καμία διαφορά.
Το Tab Mix Plus που λογικά θα αλληλεπιδρά με οτιδήποτε έχει να κάνει με tabs, έχει 3-4 μέρες από την την τελευταία ενημέρωση, άρα (μάλλον) αποκλείεται.
Τότε ΤΙ;

Υ.Γ.: Μια ακόμη παρατήρηση:
Έχουν πάψει να λειτουργούν τα Ctrl+1, Ctrl+2 κ.ο.κ. shortcuts που οδηγούν απευθείας στο 1ο, 2ο κλπ tabs αντίστοιχα.
Συμπτωματικό;

maarinos
01-04-13, 12:08
Υ.Γ.: Μια ακόμη παρατήρηση:
Έχουν πάψει να λειτουργούν τα Ctrl+1, Ctrl+2 κ.ο.κ. shortcuts που οδηγούν απευθείας στο 1ο, 2ο κλπ tabs αντίστοιχα.
Συμπτωματικό;

Με 19.0.2 σε εμένα λειτουργούν τα Ctrl+1, Ctrl+2 κ.ο.κ
Άλλος τρόπος εναλλαγής ςtabs, πατάς κρατημένο το CTRL και ενελαγή με pgup pgdown.

-21grams
01-04-13, 12:30
Αντιμετωπίζει κανείς πρόβλημα όταν ανοίγει New Tabs; (Ctrl+T)
Τις τελευταίες 2-3 βδομάδες, αντί για tab που περιέχει Links του Fast Dial, εμφανίζεται απλώς blank tab.
Το φαινόμενο μάλιστα ήταν -μέχρι χθες- παροδικό. Με το που διαπίστωνα πως το Ctrl+T shortcut δεν λειτουργούσε όπως είχα ορίσει στα settings, έκανα restart τον browser και το bug -ως δια μαγείας- εξαφανίζονταν.
Από σήμερα, και για αδιευκρίνιστους λόγους, δεν δουλεύει ΟΥΤΕ αυτό το work-around. Το New Tab ανοίγει πλέον μόνιμα Blank Tab :mad:

Υπέθεσα πως θα οφείλονταν στο Fast Dial.
[Σημειωτέον πως -βάσει των όσων αναφέρουν στην σελίδα τους- ΔΕΝ υπάρχει active developer που να ασχολείται αποκλειστικά με το add-on αυτό με αποτέλεσμα αρκετά bugs να παραμένουν αδιόρθωτα].
Δοκίμασα όσες εκδόσεις (http://www.userlogos.org/extensions/fastdial) υπήρχαν διαθέσιμες (από v4.0 έως και την beta v4.3.4) με το ίδιο κάθε φορά αποτέλεσμα.

Τελικά απηύδησα, το έκανα disable και εγκατέστησα (μέχρι νεοτέρας) το ανταγωνιστικό Speed Dial (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/speed-dial/).
Και τι λέτε ότι συνέβη;
ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ! :wall:

Οδηγούμαι λοιπόν στο συμπέρασμα πως η ρίζα του κακού δεν είναι τα 2 αυτά extensions αλλά *κάτι* άλλο.
Conflict με άλλο add-on; Δεν νομίζω. Το τελευταίο update που έκανα (μέχρι τώρα όλα τα extensions λειτουργούσαν υποδειγματικά) αφορούσε το NoScript.
Το έκανα (προσωρινά) disable και ξανα-έτρεξα τον Firefox: Καμία διαφορά.
Το Tab Mix Plus που λογικά θα αλληλεπιδρά με οτιδήποτε έχει να κάνει με tabs, έχει 3-4 μέρες από την την τελευταία ενημέρωση, άρα (μάλλον) αποκλείεται.
Τότε ΤΙ;

Υ.Γ.: Μια ακόμη παρατήρηση:
Έχουν πάψει να λειτουργούν τα Ctrl+1, Ctrl+2 κ.ο.κ. shortcuts που οδηγούν απευθείας στο 1ο, 2ο κλπ tabs αντίστοιχα.
Συμπτωματικό;Μετά από σχεδόν 1 ώρα αναζήτησης (και ΠΟΛΛΑ νεύρα), η λύση ΒΡΕΘΗΚΕ!
Τελικά απεδείχθη πως ένοχος ήταν το Tab Mix Plus και συγκεκριμένα η ρύθμιση που αφορά την διεύθυνση που θα φορτώνει κάθε φορά που ο χρήστης επιθυμεί να ανοίξει νέο tab.

Αναφέρω τα βήματα, ένα προς ένα και παραθέτω screenshot για αν αποφύγετε πιθανή ταλαιπωρία:
Tab Mix Plus Options => Events => New Tabs => Αdress: chrome://fastdial/content/fastdial.html

122013

albatross
01-04-13, 12:56
Μετά από σχεδόν 1 ώρα αναζήτησης (και ΠΟΛΛΑ νεύρα), η λύση ΒΡΕΘΗΚΕ!
Τελικά απεδείχθη πως ένοχος ήταν το Tab Mix Plus και συγκεκριμένα η ρύθμιση που αφορά την διεύθυνση που θα φορτώνει κάθε φορά που ο χρήστης επιθυμεί να ανοίξει νέο tab.

Αναφέρω τα βήματα, ένα προς ένα και παραθέτω screenshot για αν αποφύγετε πιθανή ταλαιπωρία:
Tab Mix Plus Options => Events => New Tabs => Αdress: chrome://fastdial/content/fastdial.html

122013

To tab mix plus είναι από τα πλέον κακογραμμένα πρόσθετα και είναι αμέτρητες οι φορές που έχει δημιουργήσει προβλήματα.

-21grams
01-04-13, 13:00
To tab mix plus είναι από τα πλέον κακογραμμένα πρόσθετα και είναι αμέτρητες οι φορές που έχει δημιουργήσει προβλήματα.
Κακογραμμένο μεν, απαραίτητο δε...

albatross
01-04-13, 13:07
Κακογραμμένο μεν, απαραίτητο δε...

Υποθέτω αν το έχεις συνηθίσει... προσωπικά όταν το είχα δοκιμάσει δεν βρήκα κάτι απαραίτητο σε αυτό.

psyxakias
01-04-13, 13:13
Προσωπικά μου είναι άκρως απαραίτητο επειδή δεν έχω βρει άλλο που να παρέχει multi-row tabs και διάφορες άλλες λειτουργίες σχετικά με τα tabs (lock tab, που να ανοίγουν τα νέα κτλ). Ειδικά το multi-row μου λύνει τα χέρια όταν ανοίγω μαζί 50-60 tabs.

nnn
01-04-13, 13:13
Τελικά βρέθηκε η λύση. Το πρόβλημα ήταν στο ESET antivirus, υπήρχε μια επιλογή για σκανάρισμα του SSL. Από ότι είδα στο support του mozilla, υπήρχε το πρόβλημα και αλλού.

Γνωστό πρόβλημα του Nod και των συγγενών του εδώ και 5+ χρόνια (SSL), ακόμα να το φτιάξουν ?
:down:

Gordito
01-04-13, 17:26
Μετά από σχεδόν 1 ώρα αναζήτησης (και ΠΟΛΛΑ νεύρα), η λύση ΒΡΕΘΗΚΕ!
Τελικά απεδείχθη πως ένοχος ήταν το Tab Mix Plus και συγκεκριμένα η ρύθμιση που αφορά την διεύθυνση που θα φορτώνει κάθε φορά που ο χρήστης επιθυμεί να ανοίξει νέο tab.

Αναφέρω τα βήματα, ένα προς ένα και παραθέτω screenshot για αν αποφύγετε πιθανή ταλαιπωρία:
Tab Mix Plus Options => Events => New Tabs => Αdress: chrome://fastdial/content/fastdial.html

122013

Δεν ειναι ενοχος το addon, αλλα εσυ.
Εγκαθιστας ενα addon που ξερεις οτι πειραζει της Παναγιας τα ματια, και δεν ξερεις τις δυνατοτητες του, ουτε καν τι αλλαγες σου εχει κανει στο συστημα.


To tab mix plus είναι από τα πλέον κακογραμμένα πρόσθετα και είναι αμέτρητες οι φορές που έχει δημιουργήσει προβλήματα.

Το εχω ποσα χρονια τωρα, ποτε δεν ειχα προβλημα.
Το μονο 'προβλημα' με αυτο το addon, ειναι οτι εχει aggressive default συμπεριφορα και αλλαζει πολλα πραγματα οταν το εγκαταστησεις.

Πλεον ξερω και το χειριζομαι αριστα, και ποτε δεν ειχα θεμα, αντιθετως σου λυνει τα χερια.
Ο μαμισιος firefox ειναι πολυ γυμνος.

albatross
01-04-13, 17:37
Το εχω ποσα χρονια τωρα, ποτε δεν ειχα προβλημα.
Το μονο 'προβλημα' με αυτο το addon, ειναι οτι εχει aggressive default συμπεριφορα και αλλαζει πολλα πραγματα οταν το εγκαταστησεις.

Απ' ότι έχω διαβάσει πάντως σε διάφορα forums ο κώδικας του είναι μαύρα χάλια. Γι' αυτό το λόγο δημιουργεί συχνά προβλήματα σε άλλα πρόσθετα.
π.χ.
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=727390

-21grams
01-04-13, 19:36
Δεν είναι ένοχος το add-on, αλλά εσύ.
Εγκαθιστάς ένα add-on που ξέρεις ότι πειράζει της Παναγιάς τα μάτια, και δεν ξέρεις τις δυνατότητες του, ούτε καν τι αλλαγές σου έχει κάνει στο σύστημα.
Αγαπητέ Gorgito προτρέχεις. Και καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα. Ίσως πάλι να σου διέφυγε το 1ο μου μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/592404-%CE%A4%CE%BF-%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Firefox-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-(vol-II)?p=5029081#post5029081) αναφορικά με το Fast Dial (και ΟΧΙ το Tab Mix Plus) όπου αναφέρω και το «ιστορικό» του προβλήματος.
Έχω τον Firefox ως primary browser από την έκδοση 2.x και σε όλο αυτό το διάστημα έχω αντιμετωπίσει (ουσιώδες, ενοχλητικό) πρόβλημα 3 ή 4 φορές το πολύ.
Το δε Tab Mix Plus το έχω εγκατεστημένο & ρυθμισμένο εδώ και χρόνια - Δεν ανήκω στην μερίδα των χρηστών που βάζει-βγάζει extensions αβέρτα-κουβέρτα άνευ λόγου και αιτίας.
Αντιθέτως, έχω αποθηκευμένα τα settings του τα οποία και κάνω restore όταν προκύψει ανάγκη (π.χ. παραμετροποίηση Firefox σε PC φίλου κλπ)

Όταν λοιπόν δουλεύει ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ επί σειρά ετών και ξαφνικά διαπιστώνω conflict με άλλο add-on (το οποίο επίσης χρησιμοποιώ από τις πρώτες μέρες ανάπτυξης του), τι άλλο μπορώ να κάνω από το να το ΑΝΑΦΕΡΩ;
Ούτε αναθεμάτισα, ούτε «έθαψα» το TMP. Την λέξη «κακογραμμένο» την ανέφερε άλλος χρήστης βασιζόμενος στις δικές του εμπειρίες τις οποίες (ως απλός χρήστης και όχι developer) δεν είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω.
Εγώ κινούμαι πάντα με γνώμονα την ΑΣΦΑΛΕΙΑ & την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ γι αυτό και διατηρώ τα ίδια add-ons, συχνά προσπερνώντας την ευκαιρία να δοκιμάσω εναλλακτικά που πιθανόν να είναι καλύτερα...

Στην περίπτωση μας, ένας εκ των Fast Dial (με επίσης «βεβαρυμένο ποινικό μητρώο» αν θυμάστε τα links που ετσιθελικά παρουσίασε σε κάποια παλιότερη έκδοση) ή Tab Mix Plus θα είχε την ευθύνη (εξού και το «Ένοχος») για την δυσλειτουργία.
Δεδομένου ότι δεν υπήρχε καμία επέμβαση από πλευράς μου (υπενθυμίζω, “If it ain't broke, DON'T FIX IT!”) δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.
Εικάζω πως σε κάποια από τις updated εκδόσεις το Address String του TMP που αναφέρω παραπάνω πήρε *αυτόματα* την default τιμή, ποιος ξέρει...

Εξακολουθείς να πιστεύει πως είναι ένοχος ο χρήστης;

Gordito
02-04-13, 15:31
Απ' ότι έχω διαβάσει πάντως σε διάφορα forums ο κώδικας του είναι μαύρα χάλια. Γι' αυτό το λόγο δημιουργεί συχνά προβλήματα σε άλλα πρόσθετα.
π.χ.
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=727390

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι οντως φταιει το addon.
Πχ στο λινκ που εδωσες, κανει conflict και με αλλο addon (tab utilities)

Ενδεχομενως, να μην ειχε αλλο τροπο ο dev να κανει implement αυτα τα features.


Αγαπητέ Gorgito προτρέχεις. Και καταλήγεις σε αυθαίρετα συμπεράσματα. Ίσως πάλι να σου διέφυγε το 1ο μου μήνυμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/592404-%CE%A4%CE%BF-%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Firefox-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-(vol-II)?p=5029081#post5029081) αναφορικά με το Fast Dial (και ΟΧΙ το Tab Mix Plus) όπου αναφέρω και το «ιστορικό» του προβλήματος.
Έχω τον Firefox ως primary browser από την έκδοση 2.x και σε όλο αυτό το διάστημα έχω αντιμετωπίσει (ουσιώδες, ενοχλητικό) πρόβλημα 3 ή 4 φορές το πολύ.
Το δε Tab Mix Plus το έχω εγκατεστημένο & ρυθμισμένο εδώ και χρόνια - Δεν ανήκω στην μερίδα των χρηστών που βάζει-βγάζει extensions αβέρτα-κουβέρτα άνευ λόγου και αιτίας.
Αντιθέτως, έχω αποθηκευμένα τα settings του τα οποία και κάνω restore όταν προκύψει ανάγκη (π.χ. παραμετροποίηση Firefox σε PC φίλου κλπ)

Όταν λοιπόν δουλεύει ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΑ επί σειρά ετών και ξαφνικά διαπιστώνω conflict με άλλο add-on (το οποίο επίσης χρησιμοποιώ από τις πρώτες μέρες ανάπτυξης του), τι άλλο μπορώ να κάνω από το να το ΑΝΑΦΕΡΩ;
Ούτε αναθεμάτισα, ούτε «έθαψα» το TMP. Την λέξη «κακογραμμένο» την ανέφερε άλλος χρήστης βασιζόμενος στις δικές του εμπειρίες τις οποίες (ως απλός χρήστης και όχι developer) δεν είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω.
Εγώ κινούμαι πάντα με γνώμονα την ΑΣΦΑΛΕΙΑ & την ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ γι αυτό και διατηρώ τα ίδια add-ons, συχνά προσπερνώντας την ευκαιρία να δοκιμάσω εναλλακτικά που πιθανόν να είναι καλύτερα...

Στην περίπτωση μας, ένας εκ των Fast Dial (με επίσης «βεβαρυμένο ποινικό μητρώο» αν θυμάστε τα links που ετσιθελικά παρουσίασε σε κάποια παλιότερη έκδοση) ή Tab Mix Plus θα είχε την ευθύνη (εξού και το «Ένοχος») για την δυσλειτουργία.
Δεδομένου ότι δεν υπήρχε καμία επέμβαση από πλευράς μου (υπενθυμίζω, “If it ain't broke, DON'T FIX IT!”) δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά.
Εικάζω πως σε κάποια από τις updated εκδόσεις το Address String του TMP που αναφέρω παραπάνω πήρε *αυτόματα* την default τιμή, ποιος ξέρει...

Εξακολουθείς να πιστεύει πως είναι ένοχος ο χρήστης;

Ανακαλώ και τάχιστα.

Απλα 'αρπαχτηκα' γιατι και εγω την 'επαθα' εσχατως με αυτο το addon, και τα ακουσε τζαμπα :p

albatross
02-04-13, 16:06
Δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι οντως φταιει το addon.
Πχ στο λινκ που εδωσες, κανει conflict και με αλλο addon (tab utilities)

Μα ναι, conflict κάνει, αλλά όχι μόνο με ένα addon. Με πάρα πολλά addons κατά καιρούς.
Όπως είναι και κάποιος άλλος developer σε σχετικό forum...

TMP is a kludge of hacked together extensions, and has a number of known issues because it's incompatible with its self.
Σχετική συζήτηση:
http://forums.mozillazine.org/viewtopic.php?f=7&t=2628599

deniSun
02-04-13, 17:09
Πριν από λίγο ο 20 μέσω update.
http://www.ghacks.net/2013/04/02/firefox-20-0-find-out-what-is-new/
Ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα:
plugins.click_to_play -> φαίνεται να καταργεί το flashblock
media.windows-media-foundation.enabled -> για h.264

albatross
02-04-13, 17:32
Πλέον μπορείς να ανοίγεις private browsing παράλληλα με το κανονικό session.

Επίσης: Καινούριος download manager ενεργοποιημένος by default.

dpa2006
02-04-13, 21:58
Όλα καλά με την αναβάθμιση σε firefox 20,μια απορία προς το παρόν:
ενώ σβήνω το ιστορικό των downloads το επανέφερε μετά από την αναβάθμιση τουλάχιστον μερικούς μήνες πριν...
αυτό δεν αποτελεί bug και παραβίαση ιδιωτικότητας;
πως το καθαρίζουμε πλήρως;
μπορεί να αναφερθεί κάπου στην Mozilla;
συνέβη σε κάποιον άλλον;:hmm:

albatross
02-04-13, 22:20
Όλα καλά με την αναβάθμιση σε firefox 20,μια απορία προς το παρόν:
ενώ σβήνω το ιστορικό των downloads το επανέφερε μετά από την αναβάθμιση τουλάχιστον μερικούς μήνες πριν...
αυτό δεν αποτελεί bug και παραβίαση ιδιωτικότητας;
πως το καθαρίζουμε πλήρως;
μπορεί να αναφερθεί κάπου στην Mozilla;
συνέβη σε κάποιον άλλον;:hmm:

Εαν πατούσες clear list μέσα από τον download manager δεν το έσβηνες. Απλώς το έκρυβες.
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η αλλαγή είχε γίνει εν όψει του νέου download manager εδώ και καιρό.
Το ιστόρικό σβήνεται είτε μέσα από το library χειροκίνητα, είτε μέσω της επιλογής "clear recent history".

dpa2006
03-04-13, 00:06
Εαν πατούσες clear list μέσα από τον download manager δεν το έσβηνες. Απλώς το έκρυβες.
Αν δεν κάνω λάθος αυτή η αλλαγή είχε γίνει εν όψει του νέου download manager εδώ και καιρό.
Το ιστόρικό σβήνεται είτε μέσα από το library χειροκίνητα, είτε μέσω της επιλογής "clear recent history".
ευχαριστώ για την διευκρίνιση,ήταν γνωστό δηλαδή...
πήγε αρκετά πίσω νομίζω ως τον περασμένο Μάιο.

albatross
03-04-13, 00:24
ευχαριστώ για την διευκρίνιση,ήταν γνωστό δηλαδή...
πήγε αρκετά πίσω νομίζω ως τον περασμένο Μάιο.

To είχα διαπιστώσει αρκετό καιρό πριν. Νομίζω από τότε που μετέφεραν τα downloads στη library (αν θυμάμαι καλά). Με τον καινούριο manager είναι ΟΚ πάντως.

matelas
03-04-13, 13:26
Έκανα update στην έκδοση 20, στην πρώτη εκκίνηση εμφανίστηκε ένα tab που αναφέρει "Μπράβο! ο Firefox είναι ενημερωμένος." Το πρόβλημα είναι πως το εμφανίζει κάθε φορά που ανοίγω τον firefox. Έχει τύχει σε άλλον;

Τελικά τον έτρεξα μια φορά σε ασφαλή λειτουργία και δεν το εμφάνισε ξανά.

OnAl3rt
06-04-13, 01:49
Το click to play δεν δουλεύει σωστά στο site της Ελληνοφρένειας.
Ξαναγύρισα το flashblock.

deniSun
06-04-13, 13:36
Το click to play δεν δουλεύει σωστά στο site της Ελληνοφρένειας.
Ξαναγύρισα το flashblock.

Μια χαρά δουλεύει.
Το ενεργοποιείς από το μπλε εικονίδιο αριστερά του url

OnAl3rt
06-04-13, 19:44
Μια χαρά δουλεύει.
Το ενεργοποιείς από το μπλε εικονίδιο αριστερά του url

Ευχαριστώ!
Το θέμα που είχα (FT DeepDark 5.6) δεν το εμφάνιζε και δεν είχα ιδέα περί αυτού.
Στη θέση του βέβαια είχε ένα κενό το οποίο σαν κουμπί ενεργοποίησης πρόσθετων λειτουργιών δούλευε.

- - - Updated - - -

Έχω το εξής πρόβλημα.
Όταν γράφω σε οποιονδήποτε επεξεργαστή κειμένου, (δηλ όχι μόνο στο adslgr, αλλά μόνο από Firefox), και έχω αντιγράψει στο clipboard κάποιο κείμενο, με το που πατήσω enter μέσα στον επεξεργαστή κειμένου χάνετε απο το clipboard και δεν μπορώ να το κάνω επικόλληση πλέον (φυσικό).
Δημιούργησα ένα καθαρό δοκιμαστικό προφίλ αλλά εξακολουθεί να υφίσταται το εν λόγο πρόβλημα.
Υπάρχει και σε εσάς; Είναι bug ή το πρόβλημα είναι απλά σε εμένα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.