PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29

biggeo65
03-07-13, 00:09
Ας αφήσουν το παλιό. Δεν μου αρέσουν τα flat και "ξεπλυμένα" :p

Και μια που μιλάμε ότι ο Firefox μοιάζει τον Chrome όλο και περισσότερο,
αφαίρεσαν το κουμπί άνοιγμα από τα Downloads.

To παρατήρησα τώρα που έκανα αναβάθμιση στην 22.
Είναι θέμα ρυθμίσεων ή όντως καταργήθηκε;
125778

jim_p
03-07-13, 08:20
Νομιζω παντα ετσι ηταν για τα .exe...

kostelo
03-07-13, 09:45
Ας αφήσουν το παλιό. Δεν μου αρέσουν τα flat και "ξεπλυμένα" :p

Και μια που μιλάμε ότι ο Firefox μοιάζει τον Chrome όλο και περισσότερο,
αφαίρεσαν το κουμπί άνοιγμα από τα Downloads.

To παρατήρησα τώρα που έκανα αναβάθμιση στην 22.
Είναι θέμα ρυθμίσεων ή όντως καταργήθηκε;
125778

OpenDownload² (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/opendownload-10902/?src=search). Πολύ χρήσιμο addon και must για μένα.

biggeo65
03-07-13, 22:24
Νομιζω παντα ετσι ηταν για τα .exe...

Πιθανώς να έχεις δίκιο, δεν μπορώ να θυμηθώ, δεν χρησημοποιώ τακτικά τον FF.

Aλλά όσες φορές έκανα download μέσω FF θυμάμαι το κουμπί άνοιγμα.
Αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν υπήρχε και σε .exe αρχεία.

cranky
03-07-13, 22:26
Όχι, δεν υπάρχει «Άνοιγμα» στα exe.

biggeo65
03-07-13, 22:40
Άρα εγώ δεν θυμόμουν. Εκνευριστικό όμως. Και θυμίζει έντονα chrome.
Γιατί να μην μπορώ να ανοίξω τα .exe αρχεία.

Με τον Maxthon 3.0 και τον IE 10 μπορώ.

root
07-07-13, 13:38
Πρόσφατα κάθησα σε ένα pc(i5 4gb ram) με chrome και είδα ότι μερικές σελίδες τις ανοίγει πολύ πιο γρήγορα απ' ότι η φώφη σε εμένα (i7 920, 10gb ram).
Έχω διαβάσει ότι ο chrome χρησιμοποιεί παραπάνω μνήμη, γι αυτό είναι και πιο γρήγορος. Γίνεται κάτι τέτοιο στη φώφη;
Γενικά παραμετροποιείται ο ff, ώστε να πετυχένω καλύτερες ταχύτητες ανοίγματος σε σελίδες;(τώρα έχω default settings).

Caret
07-07-13, 14:22
Πρόσφατα κάθησα σε ένα pc(i5 4gb ram) με chrome και είδα ότι μερικές σελίδες τις ανοίγει πολύ πιο γρήγορα απ' ότι η φώφη σε εμένα (i7 920, 10gb ram).
Έχω διαβάσει ότι ο chrome χρησιμοποιεί παραπάνω μνήμη, γι αυτό είναι και πιο γρήγορος. Γίνεται κάτι τέτοιο στη φώφη;
Γενικά παραμετροποιείται ο ff, ώστε να πετυχένω καλύτερες ταχύτητες ανοίγματος σε σελίδες;(τώρα έχω default settings).

Γενικά ο chrome είναι πιο γρήγορος. Παίζει βέβαια ρόλο και το μηχάνημα, ειδικά αν έχεις πολλά tabs.

VasP
17-07-13, 13:04
'Εχω κάποια προβλήματα με τον firefox (version 22.0 αλλά και με τις προηγούμενες version εδώ και κάποιες βδομάδες/μήνες).

Στο youtube ενώ παίζει τα βίντεο, δεν εμφανίζονται τα σχόλια των χρηστών και μου βγάζει μήνυμα 'Comments currently unavailable'.
Όταν πάω να κατεβάσω αρχεία από mega.co.nz (ακόμα και μικρά αρχεία των 30 ΜΒ) μου βγάζει μήνυμα 'Firefox needs your consent to download large files...'
Επίσης σε κάποια site έχω πρόβλημα με περιεχόμενο flash, κολλάει ο firefox μερικές φορές για λίγα δευτερόλεπτα.
126405126406


Με τον internet explorer δεν έχω πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει;

Caret
17-07-13, 13:34
'Εχω κάποια προβλήματα με τον firefox (version 22.0 αλλά και με τις προηγούμενες version εδώ και κάποιες βδομάδες/μήνες).

Στο youtube ενώ παίζει τα βίντεο, δεν εμφανίζονται τα σχόλια των χρηστών και μου βγάζει μήνυμα 'Comments currently unavailable'.
Όταν πάω να κατεβάσω αρχεία από mega.co.nz (ακόμα και μικρά αρχεία των 30 ΜΒ) μου βγάζει μήνυμα 'Firefox needs your consent to download large files...'
Επίσης σε κάποια site έχω πρόβλημα με περιεχόμενο flash, κολλάει ο firefox μερικές φορές για λίγα δευτερόλεπτα.
126405126406


Με τον internet explorer δεν έχω πρόβλημα. Τι μπορεί να φταίει;

Για αρχή δοκίμασε με ένα καινούριο προφίλ, κρατώντας backup το παλιό σου φυσικά.

VasP
17-07-13, 14:36
Για αρχή δοκίμασε με ένα καινούριο προφίλ, κρατώντας backup το παλιό σου φυσικά.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δημιούργησα καινούργιο profile και το πρόβλημα λύθηκε. Βλέπω τα σχόλια στο youtube ενώ για το mega.co.nz μου έβγαλε μήνυμα ότι αυτό το site προσπαθεί να αποθηκεύσει αρχείο άνω των 50ΜΒ στον υπολογιστή μου (βασικά 35 ΜΒ ήταν το αρχείο) και αν θέλω να το επιτρέψω. Όταν πάτησα 'allow' το αρχείο κατέβηκε κανονικά.

Με το παλιό profile όμως τι γίνεται; Γιατί είχα πρόβλημα;

Caret
17-07-13, 16:54
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Δημιούργησα καινούργιο profile και το πρόβλημα λύθηκε. Βλέπω τα σχόλια στο youtube ενώ για το mega.co.nz μου έβγαλε μήνυμα ότι αυτό το site προσπαθεί να αποθηκεύσει αρχείο άνω των 50ΜΒ στον υπολογιστή μου (βασικά 35 ΜΒ ήταν το αρχείο) και αν θέλω να το επιτρέψω. Όταν πάτησα 'allow' το αρχείο κατέβηκε κανονικά.

Με το παλιό profile όμως τι γίνεται; Γιατί είχα πρόβλημα;

Στο παλιό δοκίμασε να σβήσεις cache/cookies κλπ και να βγάλεις ad ons.

Atermon
19-07-13, 12:24
Yπάρχει κάποιο extension ή κάτι άλλο, που να εμφανίζει όλο το firefox ασπρόμαυρο;
Δηλαδή, κάθε σελίδα να φαίνεται όπως στις ασπρόμαυρες ταινίες, με διαβαθμίσεις του γκρι, κι όχι με αντιθέσεις άσπρου-μαύρου που είναι μια άλλη εναλλακτική που δε μου κάνει.
Επειδή εναλλάσσω πολύ συχνά διάφορα tasks που είναι όλα ασπρόμαυρα, όταν ο browser είναι έγχρωμος, κουράζει τα μάτια. Και δε βρίσκω ένα extension που να είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση.

deniSun
21-07-13, 16:32
Yπάρχει κάποιο extension ή κάτι άλλο, που να εμφανίζει όλο το firefox ασπρόμαυρο;
Δηλαδή, κάθε σελίδα να φαίνεται όπως στις ασπρόμαυρες ταινίες, με διαβαθμίσεις του γκρι, κι όχι με αντιθέσεις άσπρου-μαύρου που είναι μια άλλη εναλλακτική που δε μου κάνει.
Επειδή εναλλάσσω πολύ συχνά διάφορα tasks που είναι όλα ασπρόμαυρα, όταν ο browser είναι έγχρωμος, κουράζει τα μάτια. Και δε βρίσκω ένα extension που να είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση.

Από τις πιο περίεργες απαιτήσεις που έχω διαβάσει...
Το άσπρο/μαύρο κουράζει περισσότερο τα μάτια.

Simpleton
21-07-13, 18:39
Αν όντως είναι πιο ξεκούραστο το ασπρόμαυρο (δεν γνωρίζω, πρώτη φορά το διαβάζω), μήπως καλύτερα να γίνει μέσω των ρυθμίσεων της οθόνης ή της κάρτας γραφικών; Έτσι θα εμφανίζονται όλα όπως τα θέλεις, χωρίς ενοχλητικά έγχρωμα στοιχεία (π.χ. γραμμή εργασιών).

Atermon
22-07-13, 08:18
Ήθελα κάτι σαν κι αυτό:
https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/unclrd/?src=search
αλλά δεν είναι συμβατό πλέον.

albatross
25-07-13, 07:38
Ένα κολπάκι που ανακάλυψα πρόσφατα.
Μπορείτε να πάρετε screenshot ολόκληρης σελίδας ανοίγοντας την developer toolbar (Shift-F2) και γραφοντας

screenshot --fullpage filename

Το σώζει σαν filename.png

yuk
25-07-13, 13:21
^ Πολύ καλό! :oneup:

euri
25-07-13, 13:25
Εξαιρετικό, όχι απλώς καλό :oneup:

-21grams
25-07-13, 17:23
Ένα κολπάκι που ανακάλυψα πρόσφατα.
Μπορείτε να πάρετε screenshot ολόκληρης σελίδας ανοίγοντας την developer toolbar (Shift-F2) και γράφοντας:
screenshot --fullpage filename
Το σώζει σαν filename.pngΤίποτα που να κάνει capture το πλήρες εύρος μιας σελίδας;
Όταν δηλαδή υπάρχει scroll bar, ΕΙΔΙΚΑ οριζόντια.
[Ακόμα και λύσεις τύπου HyperSnap αποτυγχάνουν σε αυτό τον τομέα]

albatross
25-07-13, 19:09
Τίποτα που να κάνει capture το πλήρες εύρος μιας σελίδας;
Όταν δηλαδή υπάρχει scroll bar, ΕΙΔΙΚΑ οριζόντια.
[Ακόμα και λύσεις τύπου HyperSnap αποτυγχάνουν σε αυτό τον τομέα]

To abduction δούλευε καλά, αλλά πάει καιρός από τότε που το έχω βγάλει.
https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/abduction/
Είχε και επιλογή να πάρεις screenshot από μεμονωμένο element.

-21grams
25-07-13, 20:00
To abduction δούλευε καλά, αλλά πάει καιρός από τότε που το έχω βγάλει.
https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/abduction/
Είχε και επιλογή να πάρεις screenshot από μεμονωμένο element.Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν αναφερόμουν σε «κοινό» region capturing.
Αυτό το υποστηρίζουν αρκετά 3rd party προγράμματα και όχι μόνο.
Το ζητούμενο είναι να πάρει snapshot ακόμα και απ' το κομμάτι της σελίδας που ΔΕΝ εμφανίζεται (εξού και η scroll bar)
Το κάνει αυτό το abduction;

albatross
25-07-13, 20:04
Το ζητούμενο είναι να πάρει snapshot ακόμα και απ' το κομμάτι της σελίδας που ΔΕΝ εμφανίζεται (εξού και η scroll bar)

Εννοείται ότι μιλάμε για κάτι τέτοιο. Για απλά screenshots υπάρχει το print screen.
Το abduction δούλευε μια χαρά (για οριζόντια scrollbars δεν ξέρω, ελάχιστες φορές συναντώ). Το είχα βγάλει επειδή έγινε ad supported. Αν και είναι opt-in απ' όσο θυμάμαι.

deniSun
25-07-13, 20:28
Παλιότερα χρησιμοποιούσα το screengrab.
Πλέον δεν είναι συμβατό με τις νέες εκδόσεις τος ff.
Αυτό που παρατήρησα σε όλες αυτές τις λύσεις είναι ότι η ποιότητα της εικόνας είτε είναι σε png είτε σε bmp ή jpg είναι πολύ χαμηλή.

dim05
26-07-13, 11:14
Yπάρχει κάποιο extension ή κάτι άλλο, που να εμφανίζει όλο το firefox ασπρόμαυρο;
Δηλαδή, κάθε σελίδα να φαίνεται όπως στις ασπρόμαυρες ταινίες, με διαβαθμίσεις του γκρι, κι όχι με αντιθέσεις άσπρου-μαύρου που είναι μια άλλη εναλλακτική που δε μου κάνει.
Επειδή εναλλάσσω πολύ συχνά διάφορα tasks που είναι όλα ασπρόμαυρα, όταν ο browser είναι έγχρωμος, κουράζει τα μάτια. Και δε βρίσκω ένα extension που να είναι συμβατό με την τελευταία έκδοση.

Δοκιμασε το addon blank your monitor + easy reading ή το color that site.
Προσωπικα βρισκω πιο ξεκουραστο το μαυρο background.

biggeo65
26-07-13, 19:14
Ο Maxthon 3 το έχει ενσωματωμένο. Απλά δεξι κλικ και "Save as Image"
και δουλεύει τό ίδιο και με οριζώντια και κάθετα scroll bars.

mesmer
26-07-13, 21:30
Eπειδή θέλω να ξεφορτωθώ το ghostery, γνωρίζετε αν το easyprivacy list του adblock κάνει ισάξια δουλειά;

albatross
27-07-13, 02:29
Eπειδή θέλω να ξεφορτωθώ το ghostery, γνωρίζετε αν το easyprivacy list του adblock κάνει ισάξια δουλειά;

Πάνω κάτω ναι, το easyprivacy είναι προτιμότερο από extra add-on.

deniSun
07-08-13, 20:13
Στην έκδοση 23 το plugins.click_to_play σας δουλεύει;
Έως την 22 δούλευε στα flash video πχ youtube κλπ.
Τώρα τίποτε...

mesmer
07-08-13, 20:41
Έχουν περάσει 4-5 εκδόσεις και το πρόβλημα με το blurry text ακόμα να διορθωθεί...

albatross
07-08-13, 20:50
Στην έκδοση 23 το plugins.click_to_play σας δουλεύει;
Έως την 22 δούλευε στα flash video πχ youtube κλπ.
Τώρα τίποτε...

Το αλλάξανε... ουσιαστικά το έκαναν άχρηστο.
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=880735
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν έχουν γίνει. Το έφτιαξαν να δουλεύει ωραία και καλά και τελικά αποφάσισαν ότι είναι πολύ "δύσκολο" για το μέσο χρήστη.

deniSun
07-08-13, 20:53
Το αλλάξανε... ουσιαστικά το έκαναν άχρηστο.
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=880735
Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν έχουν γίνει. Το έφτιαξαν να δουλεύει ωραία και καλά και τελικά αποφάσισαν ότι είναι πολύ "δύσκολο" για το μέσο χρήστη.

Και εγώ αυτό βρήκα...
Ήταν πολύ καλό και σε απάλλασσε από επιπλέον addon πχ flashblock κλπ
Άντε πάλι πίσω...

balander
08-08-13, 08:01
το network monitor που ειναι και τι κανει ακριβως; δεν το ειδα πουθενα

21706
08-08-13, 10:30
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/tag/network%20monitor

jim_p
08-08-13, 10:38
Δεν νομιζω να εννοει καποιο προσθετο. Το network monitor ειναι ενα νεο εργαλειο στα developer tools του ff και κανει αυτο
https://hacks.mozilla.org/2013/06/network-monitor-now-in-firefox-beta/

tzelen
09-08-13, 12:21
Εδώ και λίγες εβδομάδες, από τον καιρό που άλλαξα τη γραμμή μου σε VDSL έχω το εξής κουλό:

Όταν τρέχουν πάνω από ένα παράλληλα downloads μέσω browser (δεν μιλάμε για οτιδήποτε άλλο, download accelerators, p2p, jdownloader κτλ κτλ) δεν μου φορτώνουν σελίδες που δεν έχω επισκεφθεί στο τρέχον session.

Ας πούμε ότι μόλις έχω ανοίξει τον υπολογιστή και τον FF. Ανοίγω στο 1ο tab πχ το adslgr και σε ένα 2ο το φατσοτεφτέρι. Αν υποθέσουμε ότι μπαίνω σε ένα πχ filehoster και βάλω πάνω από 1 παράλληλα downloads, τότε οποιαδήποτε άλλη σελίδα δοκιμάσω να ανοίξω, gazzetta, in.gr, οτιδήποτε, δεν θα φορτώσει και θα πάρω το γνωστό page cannot be displayed, σαν να μην είχα internet connectivity. Πρέπει να περιμένω να τελειώσουν όλα τα downloads πλην ενός, για να φορτώσει οποιαδήποτε άλλη σελιδα. Το ακόμα πιο κουλό είναι ότι αν ένα από τα αρχικά tabs το κλείσω και ξαναεπισκεφθώ τη σελίδα (πχ adslgr) θα φορτώσει κανονικά.

Με internet explorer δεν έχω το ίδιο θέμα ( :evil: ). Ούτε αν έχω p2p ανοιχτό και τελικιάζει η γραμμή - με FF σερφάρω κανονικά. Το πρόβλημα εστιάζεται μόνο όταν κατεβάζω απευθείας από τη φώφη.

Εκτός του router προφανώς δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο, στις ρυθμίσεις του FF, πχ, το κομμάτι maximum parallel connections.

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα θα ήμουν υπόχρεος - δεν μπόρεσα να βρω άκρη σε googlαρισμα. Έχει καταντήσει αρκετά εκνευριστικό το ζήτημα. :down:

21706
09-08-13, 12:48
Αν αυξήσεις το maximum parallel connections;

tzelen
09-08-13, 12:51
Αν δεν κάνω λάθος, είναι 6 (δεν είμαι σπίτι). Αλλά έτσι ήταν και πριν, δεν το έχω αλλάξει.

21706
09-08-13, 12:55
Ναι 6 είναι. Κάνε μια δοκιμή με κάτι μεγαλύτερο.

dpa2006
10-08-13, 19:16
Καλησπέρα με firefox 13 το google+ μου έβγαλε σφάλμα πως ο browser μου δεν υποστηρίζεται και να τον αναβαθμίσω.μέσα στην λίστα περιλαμβάνεται ο firefox 3.6 και μεγαλύτεροι.συνέβη σε άλλον;:hmm:

21706
10-08-13, 19:21
Ρίξε μια ματιά εδώ (https://support.mozilla.org/en-US/kb/websites-say-firefox-outdated-or-incompatible).

dpa2006
10-08-13, 19:27
δεν με αφήνει να κάνω reset
είναι disabled...

21706
10-08-13, 19:31
Δες και αυτό (https://support.mozilla.org/en-US/questions/967566).

dpa2006
10-08-13, 19:35
Ευχαριστώ ξανά.
στο τελευταίο δεν δείχνει να έχουν δώσει λύση.

21706
10-08-13, 19:47
Ίσως μια λύση είναι αυτή (http://support.mozilla.org/en-US/kb/reset-preferences-fix-problems).

albatross
10-08-13, 19:51
btw, γιατί μένεις με τη 13; Βάλε την ESR να έχεις security updates.

dpa2006
10-08-13, 20:34
με τη 13
μάλλον την 23 θα εννοείς,δεν χρησιμοποιώ esr...
απ' ότι βλέπω όμως θα πάω προς τα εκεί.:)

albatross
10-08-13, 20:58
μάλλον την 23 θα εννοείς,δεν χρησιμοποιώ esr...
απ' ότι βλέπω όμως θα πάω προς τα εκεί.:)

Εσύ έγραψες 13, και παραξενεύτηκα. :p

- - - Updated - - -

Επίσης... βρήκα αυτό. Οπότε δεν είσαι μόνος.
http://productforums.google.com/forum/#!topic/google-plus-discuss/QvaQaWgYuQE[1-25-true]

21706
10-08-13, 21:13
Υπάρχει και το User Agent Overrider (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/user-agent-overrider/).

dpa2006
14-08-13, 17:11
Εσύ έγραψες 13, και παραξενεύτηκα. :p

- - - Updated - - -

Επίσης... βρήκα αυτό. Οπότε δεν είσαι μόνος.
http://productforums.google.com/forum/#!topic/google-plus-discuss/QvaQaWgYuQE[1-25-true]

13...:hmm:
sorry :sorry:
όλα καλά, διορθώθηκε μόνο του...
σε windows ήταν το πρόβλημα,σε Linux(ubuntu) δεν εμφανίστηκε καθόλου

@ ADSLgr.com All rights reserved.