PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29

phantom77
04-01-14, 19:48
Μία βοήθεια, αν γνωρίζετε.

Χρησιμοποιώ το ImgLikeOpera για να φορτώνει ο FF μόνο τα γραφικά που έχει ήδη αποθηκευμένα στα προσωρινά αρχεία. Το κακό είναι οτι με το addon το πρόγραμμα καταρρέει 3-4 φορές τη μέρα. Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή στις κρυφές ρυθμίσεις που να κάνει ότι και το addon;

tiffany
05-01-14, 20:39
133553 133554

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα στον Firefox με την μη εμφάνιση κάποιων Unicode χαρακτήρων. Πολύ πιθανό να μην είναι δικό του πρόβλημα αλλά χαζομάρα των web developers. Αν προσέξετε τις 2 εικόνες στον chrome εμφανίζεται "σωστά" η σελίδα, ενώ στον firefox υπάρχουν εικονίδια με την κωδικοποίηση του unicode. Δοκίμασα να αλλάξω γραμματοσειρά βάζοντας την Droid Sans που φορά ο chrome και την Arial Unicode MS που έχει πάνω από 25000 χαρακτήρες αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Καμία ιδέα; Το πρόβλημα παρατηρείτε σε αρκετά sites.

Simpleton
05-01-14, 21:12
Δοκίμασα τον nightly (29.0a1) σε Linux και Windows, μου εμφανίζεται κανονικά η συγκεκριμένη σελίδα. Ούτε στον 26 υπάρχει πρόβλημα.

tiffany
05-01-14, 21:25
Δοκίμασα τον nightly (29.0a1) σε Linux και Windows, μου εμφανίζεται κανονικά η συγκεκριμένη σελίδα. Ούτε στον 26 υπάρχει πρόβλημα.

Δηλαδή βλέπεις τα μικρά εικονίδια όπως στον chrome;

Simpleton
05-01-14, 22:31
Ναι.
.
.

euri
06-01-14, 06:10
Ομοίως και εδώ εμφανίζονται κανονικά (FF 26).

deniSun
06-01-14, 16:10
133553 133554

Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα στον Firefox με την μη εμφάνιση κάποιων Unicode χαρακτήρων. Πολύ πιθανό να μην είναι δικό του πρόβλημα αλλά χαζομάρα των web developers. Αν προσέξετε τις 2 εικόνες στον chrome εμφανίζεται "σωστά" η σελίδα, ενώ στον firefox υπάρχουν εικονίδια με την κωδικοποίηση του unicode. Δοκίμασα να αλλάξω γραμματοσειρά βάζοντας την Droid Sans που φορά ο chrome και την Arial Unicode MS που έχει πάνω από 25000 χαρακτήρες αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Καμία ιδέα; Το πρόβλημα παρατηρείτε σε αρκετά sites.

Κάτι θα τρέχεις στην μαϊμού και σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα...

tiffany
06-01-14, 18:00
Κάτι θα τρέχεις στην μαϊμού και σου δημιουργεί αυτό το πρόβλημα...

Δοκίμασα όλα τα addons κλειστά, Private Browsing, την έκδοση 26 και παντού το ίδιο. Κάτι με τις γραμματοσειρές και την κωδικοποίηση. Έψαξα και για την ρύθμιση των web fonts και την έχω ενεργή. Άρα θα έπρεπε να τα κατεβάζει αφού δεν υπάρχουν στην Arial.

Άκυρο. Μόλις το βρήκα. Έχω στην Φώφη ενεργοποιημένη την επιλογή να μου δείχνει ΜΟΝΟ τις δικές μου γραμματοσειρές. Μόλις το απενεργοποίησα δούλεψε κανονικά.

Χτες ψάχνοντας για το συγκεκριμένο πρόβλημα έκανα αναζήτηση με τον κωδικό unicode και βρήκα πως είναι μη reserved. Δηλαδή δεν έχει οριστεί χρήση από τον οργανισμό ISO. Αυτό σημαίνει πως κάποιος έφτιαξε αυτά τα εικονίδια και αντί να τα κάνει πχ JPEG τα μετέτρεψε σε γραμματοσειρά. Άρα δεν υπάρχει κάποιο πραγματικό πρόβλημα. Οι devs των σελίδων θέλουν ξύλο διότι επέλεξαν να παίξουν με κώδικα εκτός των επίσημων προδιαγραφών.

tzelen
07-01-14, 11:59
Το κακό είναι, οτι δεν βρήκες την αιτία.

Το συζήτησα με κάποια παιδιά ΙΤ στη δουλειά και μου είπαν ότι ήταν σίγουρα πρόβλημα των certificates. Το περίεργο βέβαια είναι ότι είχα διαγράψει από τον FF τα google related certificates, αλλά ούτε αυτό είχε παίξει. Τέλος πάντων, τα γράφω αυτά για όποιον ενδιαφέρεται/τύχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο στο μέλλον

avafeiadis
17-01-14, 14:30
Παιδιά καλησπέρα. Έχει ήδη αναφερθεί ότι άλλαξε ο τρόπος που δουλεύει η αναζήτηση μέσα σε μια καρτέλα. Ήτοι αν ψάξεις κάτι σε μια καρτέλα ο όρος αναζήτησης θα μείνει εκεί. Σε οποιαδήποτε άλλη καρτέλα πρέπει πάλι να πληκτρολογήσεις τον όρο (ακόμα κι αν είναι ο ίδιος). Υπάρχει κάποιος τρόπος να επανέλθει η παλιότερη συμπεριφορά του firefox;

ShinyMetalArse
23-01-14, 21:32
Λοιπόν, επειδή άλλαξε η ρύθμιση, πλέον πρέπει να δώσεις browser.download.saveZoneInformation;false

ρε παιδιά, δώστε τα φώτα σας πλιζζζ:

σε firefox nightly 29.0a1 x64 build fully updated (2014-23-01) πάνω σε windows 8.1 x64 επίσης fully updated (αλλά και σε 29.0a1 nightly x86 build σε windows 8.1 x86)
εδώ και καιρό δεν υπάρχουν οι prefs browser.download.manager.scanWhenDone και browser.download.manager.skipWinSecurityPolicyChecks
αλλά τις τελευταίες μέρες αφαίρεσαν (δεν υπάρχει καθόλου στο about:config) ακόμα και την pref browser.download.saveZoneInformation που δούλευε τέλεια τόσο καιρό
ούτε κάνοντάς την insert ως νέα pref τύπου boolean και θέτοντάς την false δεν δουλεύει, ούτε με reset pref, και όλα τα downloaded files έχουν τα alternate data streams (blocked file, πρέπει να κάνεις unblock)

έχω δοκιμάσει σε safemode (addons disabled), σε new clean profile χωρίς addons/plugins, ακόμα και με uninstall/wipe profile data/reinstall from scratch χωρίς αποτέλεσμα
αρκετό ψάξιμο δεν βοήθησε καθόλου
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=909022
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=952961
https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=916126

any thoughts?

- - - Updated - - -


Παιδιά καλησπέρα. Έχει ήδη αναφερθεί ότι άλλαξε ο τρόπος που δουλεύει η αναζήτηση μέσα σε μια καρτέλα. Ήτοι αν ψάξεις κάτι σε μια καρτέλα ο όρος αναζήτησης θα μείνει εκεί. Σε οποιαδήποτε άλλη καρτέλα πρέπει πάλι να πληκτρολογήσεις τον όρο (ακόμα κι αν είναι ο ίδιος). Υπάρχει κάποιος τρόπος να επανέλθει η παλιότερη συμπεριφορά του firefox;

μάλλον όχι
http://support.mozilla.org/en-US/questions/975375
Partial fix here:
https://support.mozilla.org/en-US/questions/976166

quote:"You can press the F3 key to make the Find bar appear automatically and perform a search with the previously used search terms.
Only the Find bar is hidden, but the last used search term is remembered."

avafeiadis
25-01-14, 21:10
@ShinyMetalArse Σ' ευχαριστώ! Θα το δω.

MaFiOzOs_GR
09-02-14, 11:59
Μετά το καινούργιο update (v. 27) δεν δουλεύει πλέον το shortcut για τα recently closed tabs (ctrl+shift+t).

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;; :hmm:

- - - Updated - - -

Σε safe mode δουλεύει από ότι βλέπω, οπότε μάλλον κάποιο add on την έχει κάνει τη βρωμοδουλεια...

- - - Updated - - -

Τελικά έφταιγε το Tab Mix Plus!!
Για κάποιο λόγο δεν κάνει update την τελευταία έκδοση (που λύνει το πρόβλημα) αυτόματα, και πρέπει να περαστεί χειροκίνητα από εδώ (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/tab-mix-plus/). :oneup:

deniSun
09-02-14, 14:12
Μετά το καινούργιο update (v. 27) δεν δουλεύει πλέον το shortcut για τα recently closed tabs (ctrl+shift+t).

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;; :hmm:

- - - Updated - - -

Σε safe mode δουλεύει από ότι βλέπω, οπότε μάλλον κάποιο add on την έχει κάνει τη βρωμοδουλεια...

- - - Updated - - -

Τελικά έφταιγε το Tab Mix Plus!!
Για κάποιο λόγο δεν κάνει update την τελευταία έκδοση (που λύνει το πρόβλημα) αυτόματα, και πρέπει να περαστεί χειροκίνητα από εδώ (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/tab-mix-plus/). :oneup:

Γνωστό πρόβλημα.
Αναφέρθηκε από την πρώτη στιγμή που έγινε η αναβάθμιση.
Αν θυμάμαι καλά το Link που δίνεις δεν λύνει το πρόβλημα αφού πρόκειται για την τελευταία stable.
Και λογικό να μην σου έκανε την αναβάθμιση αφού μάλλον είχες την τελευταία έκδοση.
Το πρόβλημα λύνεται εγκαθιστώντας χειροκίνητα την developer από εδώ (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/tab-mix-plus/versions/).
Το κακό είναι γιατί δεν την πέρασαν εδώ και τόσο καιρό στο stable κανάλι αφού δείχνει να δουλεύει μια χαρά.

MaFiOzOs_GR
09-02-14, 16:20
Γνωστό πρόβλημα.
Αναφέρθηκε από την πρώτη στιγμή που έγινε η αναβάθμιση.
Αν θυμάμαι καλά το Link που δίνεις δεν λύνει το πρόβλημα αφού πρόκειται για την τελευταία stable.
Και λογικό να μην σου έκανε την αναβάθμιση αφού μάλλον είχες την τελευταία έκδοση.
Το πρόβλημα λύνεται εγκαθιστώντας χειροκίνητα την developer από εδώ (https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/tab-mix-plus/versions/).
Το κακό είναι γιατί δεν την πέρασαν εδώ και τόσο καιρό στο stable κανάλι αφού δείχνει να δουλεύει μια χαρά.

Πρώτη φορά είχα θέμα με το συγκεκριμένο add on και το χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια. Το update της τελευταίας stable έλυσε το πρόβλημα σε μένα πάντως!

jim_p
08-03-14, 08:47
Σε μια πολυ συγκεκριμενη σελιδα, που δεν μπορω να αναφερω επειδη ειναι εναντια στους κανονες του φορουμ, μπηκε fullscreen redirection σε adfly πριν μπεις καν στην αρχικη σελιδα (και στις επομενες της, σε περιπτωση που κανεις copy paste απο αλλου).
Μπαινοντας με chrome και adblock ενεργο, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και συνεχιζεις.
Μπαινοντας με ff, περιμενεις να εμφανιστει το "skip this ad", πατας και ολη η διαδικασια ξεκιναει απο την αρχη (αναμονη κλπ)! 1-2 φορες μαλιστα εχει βγαλει να κατεβασω και ενα .exe, αποτελεσμα της σελιδας του adfly.
Και το ωραιο ειναι πως ακομα και με κλειστο το adblock κανει τα ιδια!

Γιατι αυτο το χαλι? Ff 24 esr με adblock plus 2.5.1 και chromium 32 με adblock plus 1.7.4, με τα ιδια ακριβως φιλτρα.

dpa2006
08-03-14, 09:12
δοκίμασες με Firefox πρόσφατη έκδοση και όχι esr;

jim_p
09-03-14, 10:45
Ναι. Και με κενο προφιλ, αλλα παλι τα ιδια κανει. Για την ακριβεια, πονεσανε τα ματια μου απο τις διαφημησεις! Θα στειλω ενα mail να τελειωνω.

OnAl3rt
10-03-14, 20:08
Λες ότι δοκίμασες και την κανονική έκδοση.
Εγώ δεν βλέπω να έχει πρόβλημα η κανονική έκδοση. Για την esr δεν ξέρω.
Η κανονική μια χαρά περνάει τα adfly links.

tiffany
10-03-14, 21:25
Μήπως υπάρχει κάποιο adblock και κόβει τα κουμπιά;

OnAl3rt
11-03-14, 03:09
Όταν λες κουμπιά τι ακριβώς εννοείς;
Το Element Hiding Helper for Adblock Plus (https://addons.mozilla.org/el/firefox/addon/elemhidehelper/?src=search) ίσως σου κάνει. (Αν κατάλαβα το "κουμπιά").

jim_p
11-03-14, 11:54
Τελικα εχουν και αλλοι προβλημα με την υλοποιηση του adfly στη συγκεκριμενη σελιδα και κανανε παραπονα, οποτε ελπιζω να φτιαχτει αμεσα!
Σε αλλες σελιδες δεν εχω προβλημα, ειτε με adfly, ειτε με κλασσικες διαφημησεις, τις οποιες κοβει το abp κατα 99%.

OnAl3rt
11-03-14, 14:48
Ποια σελίδα; pm.

jim_p
11-03-14, 23:55
Δεν προκειται να δωσω το url της σελιδας, ουτε εδω ουτε με πμ.

OnAl3rt
12-03-14, 20:13
Όπως θες...
Τι ζητάς τότε να σου πούμε; Ότι ο Firefox είναι σε μαύρο χάλι;
Αυτό μόνο και θα είσαι ικανοποιημένος;
Ε δεν είναι. Sorry αν σε πίκρανα...

deniSun
12-03-14, 22:53
Τα αποτελέσματα στο google search εμφανίζονται πλέον με ελεεινό τρόπο.
Τεράστια γραμματοσειρά που σου βγάζει τα μάτια.
Πραγματικά μου πόνεσαν τα μάτια.
Κανένα addon που να παραμετροποιείς τον τρόπο εμφάνισης;
Έστω και κάποιο script για την μαϊμού

tiffany
13-03-14, 00:15
Τα αποτελέσματα στο google search εμφανίζονται πλέον με ελεεινό τρόπο.
Τεράστια γραμματοσειρά που σου βγάζει τα μάτια.
Πραγματικά μου πόνεσαν τα μάτια.
Κανένα addon που να παραμετροποιείς τον τρόπο εμφάνισης;
Έστω και κάποιο script για την μαϊμού

Έχεις παίξει με τις γραμματοσειρές και το μέγεθός τους; Εδώ και χρόνια παίζω μόνο με Arial + Lucida Sans Typewriter με μέγεθος 14. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω δει κάτι διαφορετικό. Άλλαξε μόνο τα scripts που χρησιμοποιείς. Δηλαδή Ελληνικά και "Δυτικά".

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που κάθομαι στον Firefox. Έχω παντού την ίδια εμφάνιση και δεν μου βγαίνουν τα μάτια. Δες και το sceenshot που σου παραθέτω και πρόσεξε τα γράμματα.

136479

phantom77
13-03-14, 01:07
Όντως κάτι έχει αλλάξει στον Γούγλη. Δεν έχω πειράξει ποτέ γραμματοσειρές και μεγέθη αλλα πάλι τις τελευταίες μέρες η εμφάνιση των αποτελεσμάτων είναι αρκετά διαφορετική.

OnAl3rt
13-03-14, 01:41
Διότι είναι προεπιλεγμένο να εμφανίζονται οι γραμματοσειρές που ορίζει ο δημιουργός της κάθε σελίδας.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση του Google search μεγάλωσε ο τίτλος και δεν είναι πλέον υπογραμμισμένος.

jim_p
13-03-14, 07:25
Όπως θες...
Τι ζητάς τότε να σου πούμε; Ότι ο Firefox είναι σε μαύρο χάλι;
Αυτό μόνο και θα είσαι ικανοποιημένος;
Ε δεν είναι. Sorry αν σε πίκρανα...

Δεν ειπα κατι τετοιο...

deniSun
13-03-14, 09:56
Έχεις παίξει με τις γραμματοσειρές και το μέγεθός τους; Εδώ και χρόνια παίζω μόνο με Arial + Lucida Sans Typewriter με μέγεθος 14. Ποτέ μα ποτέ δεν έχω δει κάτι διαφορετικό. Άλλαξε μόνο τα scripts που χρησιμοποιείς. Δηλαδή Ελληνικά και "Δυτικά".

Αυτός είναι ο μόνος λόγος που κάθομαι στον Firefox. Έχω παντού την ίδια εμφάνιση και δεν μου βγαίνουν τα μάτια. Δες και το sceenshot που σου παραθέτω και πρόσεξε τα γράμματα.

136479


Όντως κάτι έχει αλλάξει στον Γούγλη. Δεν έχω πειράξει ποτέ γραμματοσειρές και μεγέθη αλλα πάλι τις τελευταίες μέρες η εμφάνιση των αποτελεσμάτων είναι αρκετά διαφορετική.


Διότι είναι προεπιλεγμένο να εμφανίζονται οι γραμματοσειρές που ορίζει ο δημιουργός της κάθε σελίδας.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση του Google search μεγάλωσε ο τίτλος και δεν είναι πλέον υπογραμμισμένος.

Τελικά το έλυσα με το stylish + GT DeepDark for Google.
Τώρα δείχνει πραγματικά υπέροχο για εμένα.

@tiffany Όπως το έχεις ρυθμισμένο στην ουσία παρακάμπτεις τις ρυθμίσεις για fonts σε ΟΛΕΣ τις σελίδες και τις προσαρμόζεις σε αυτές που έχεις ορίσει.
Δεν μου φαίνεται τόσο καλή σαν λύση.
Μόνο με το google είχα θέμα και αυτό μετά τις αλλαγές που έκανε πριν λίγες μέρες.
Στις άλλες σελίδες όλα οκ.
Αν με πάρουν τα χρόνια και θέλω πχ να έχω μεγαλύτερη γραμματοσειρά σε ΟΛΕΣ τις σελίδες, τότε οκ.

ΥΓ
Εκτός των αλλαγών που έγιναν με το stylish στο μέγεθος της γραμματοσειράς, άλλαξε το θανατηφόρο λευκό χρώμα στο background.
Τώρα είναι απείρως πιο ξεκούραστη η αναζήτηση.

OnAl3rt
13-03-14, 16:19
Μια από τα ίδια κι εγώ. Χτες αργά το βράδυ που πέρασα το stylish, το μόνο θέμα που βρήκα ότι άξιζε ήταν το GT DeepDark for Google.
Δεν ποσταρα κάτι μπας και βρω σήμερα κάτι καλύτερο, (εκτός stylish) αλλά ότι και αν δοκίμασα δεν δούλευε πλέον ή ήταν χάλια.

Πάντως το GT DeepDark for Google δεν αλλάζει τις γραμματοσειρές ή το μέγεθος αυτών. Μόνο τα χρώματα αλλάζει.

Edit: Αυτό (http://userstyles.org/styles/99173/google-underline) για όσους θέλουν την παλιά εμφάνιση στο Google Search.

deniSun
13-03-14, 20:02
Μια από τα ίδια κι εγώ. Χτες αργά το βράδυ που πέρασα το stylish, το μόνο θέμα που βρήκα ότι άξιζε ήταν το GT DeepDark for Google.
Δεν ποσταρα κάτι μπας και βρω σήμερα κάτι καλύτερο, (εκτός stylish) αλλά ότι και αν δοκίμασα δεν δούλευε πλέον ή ήταν χάλια.

Πάντως το GT DeepDark for Google δεν αλλάζει τις γραμματοσειρές ή το μέγεθος αυτών. Μόνο τα χρώματα αλλάζει.

Edit: Αυτό (http://userstyles.org/styles/99173/google-underline) για όσους θέλουν την παλιά εμφάνιση στο Google Search.

Όντως δεν αλλάζει το μέγεθος της γραμματοσειράς αλλά μπορείς να επέμβεις στο css προσθέτοντας μία γραμμή:


b,
h1,h2,h3,h4,h5,h6,
.subsect,
#ssmod,
#sshi,
.goog-slider li,
.disabled #disablemsg{
color: rgb(166,166,166) !important;
text-shadow: none !important;
font-size: 16px !important;
}

και πλέον θα το βλέπεις όπως παλιά.
Αλλά και χωρίς την παραπάνω προσθήκη πάλι ωραίο φαινόταν λόγω του συνδυασμού των χρωμάτων του συγκεκριμένου css.

jim_p
15-03-14, 10:31
Ακομα ενα project που απλα παραταει η mozilla...
https://blog.mozilla.org/futurereleases/2014/03/14/metro/

Simpleton
15-03-14, 13:09
Καλύτερα έτσι, υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα.

Gordito
18-03-14, 01:57
Εβαλα aurora.

Δεν φαινεται ασχημο, αν και το UI φανερα θελει πολυ δουλεια ακομα.
Ενα απλο UI θα αλλαξουν, τοσο δουλεια θελει πια;



Εκανα firefox account.
Αν κανω format και reinstall, τι ακριβως θα συγχρονισει;

dpa2006
18-03-14, 11:58
Βγήκε ο FF 28;:hmm:

phantom77
18-03-14, 12:35
"Up to Date" λέει η 27.0.1.

dpa2006
18-03-14, 14:00
https://wiki.mozilla.org/Releases#Based_on_Gecko_28

Based on Gecko 28
Final-50slice.png
Firefox 28.0
Based on Gecko 28
Released on some date in the past

:hmm:

OnAl3rt
18-03-14, 14:18
NOTE: The dates listed in this section refer to the date of the code merge, not the date of release.

https://wiki.mozilla.org/RapidRelease/Calendar
Απ' ότι βλέπω σήμερα θα κυκλοφορήσει.

phantom77
18-03-14, 14:21
Μήπως γράφτηκε απο λάθος;
Αυτό το " Released on some date in the past" δεν στέκει αν βγήκε αυτές τις μέρες.

OnAl3rt
18-03-14, 14:25
Τυπικά είναι σωστό. Το χθες ανήκει στο παρελθόν. :p

Gordito
18-03-14, 15:56
Χρησιμοποιω την Aurora 29.

Ακομα και σημερα, θελει 2-3 δευτερα να ανοιξει το program.
Aν μεινει αυτο, ειναι uber-fail.

To ui θελει πολυ δουλεια ακομα, ακομα τα tabs και η bookmarks bar ειναι πολυ μεγαλες καθετα, θελουν λιγο στενεμα.
Ενα άλλο, δεν μπορω να διακρινω καθαρα τους τιτλους σε tabs, θελουν καποιο highlight.
Προς το παρον παιζω με καποιο θεμα που με διευκολυνει.

Αν ειναι γατοι εκει στην Mozilla, θα φτιαξουν addon που θα συγχρονιζει τουλαχιστον τα βασικα (bookmarks, paswords) με τα αντιστοιχα του chrome.

OnAl3rt
18-03-14, 16:35
Εμφανίστηκε. Firefox 28.

albatross
18-03-14, 16:53
Firefox 28.

Η τελευταία πριν το ολοκαύτωμα.

dpa2006
18-03-14, 17:05
Η τελευταία πριν το ολοκαύτωμα.

Σωστά...:)
Μόλις αναβαθμίστηκε σε 28.

henry3gr
26-03-14, 20:31
Κάτι που παρατήρησα στην έκδοση 28 είναι ότι ενώ πριν μπορούσα να έχω ανοιχτά ταυτόχρονα δύο προφίλ τώρα αν πάω να ανοίξω το δεύτερο από την συντόμευση την άλλη, μου ανοίγει απλά ένα άλλο παράθυρο του ίδιου προφίλ που είχα ανοιχτό. Αν κάποιος χρησιμοποιεί δυο προφίλ ας πει αν συμβαίνει και σ' αυτόν για να ξέρουμε.

OnAl3rt
27-03-14, 00:14
Κάτι που παρατήρησα στην έκδοση 28 είναι ότι ενώ πριν μπορούσα να έχω ανοιχτά ταυτόχρονα δύο προφίλ τώρα αν πάω να ανοίξω το δεύτερο από την συντόμευση την άλλη, μου ανοίγει απλά ένα άλλο παράθυρο του ίδιου προφίλ που είχα ανοιχτό. Αν κάποιος χρησιμοποιεί δυο προφίλ ας πει αν συμβαίνει και σ' αυτόν για να ξέρουμε.

Σε καθαρή εγκατάσταση του Firefox 28 σε vm - windows 8.1 x64, δεν υπάρχει το πρόβλημα το οποίο ανέφερες.

-p yourprofilename -no-remote
Τσέκαρε τα πρόσθετα μήπως κάποιο από αυτά σου κάνει την ζημιά.

henry3gr
27-03-14, 17:28
Σε καθαρή εγκατάσταση του Firefox 28 σε vm - windows 8.1 x64, δεν υπάρχει το πρόβλημα το οποίο ανέφερες.

-p yourprofilename -no-remote
Τσέκαρε τα πρόσθετα μήπως κάποιο από αυτά σου κάνει την ζημιά.

Φίλε, στον κώδικα εγώ είχα -no remote χωρίς την δεύτερη παύλα. Τώρα είναι εντάξει. Σ' ευχαριστώ.

tiffany
29-03-14, 13:39
Τις τελευταίες μέρες ο nightly x64 μου κάνει κάτι κουλά με το ad block plus. Ενώ ανοίγει κανονικά και το add on έχει φορτώσει δεν μου κόβει τίποτα. Πρέπει να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα έως και λεπτό. Ύστερα δουλεύει κανονικά μέχρι την επανεκκίνηση της Φώφης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.