PDA

Επιστροφή στο Forum : Το νήμα του Firefox - Συζήτηση (vol II)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29]

Rick_641
29-03-14, 16:16
Τις τελευταίες μέρες ο nightly x64 μου κάνει κάτι κουλά με το ad block plus. Ενώ ανοίγει κανονικά και το add on έχει φορτώσει δεν μου κόβει τίποτα. Πρέπει να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα έως και λεπτό. Ύστερα δουλεύει κανονικά μέχρι την επανεκκίνηση της Φώφης.
Μήπως χρησιμοποιείς dev build του adblock plus;
https://adblockplus.org/development-builds/faster-firefox-startup
https://issues.adblockplus.org/ticket/117

tiffany
29-03-14, 20:34
Μήπως χρησιμοποιείς dev build του adblock plus;
https://adblockplus.org/development-builds/faster-firefox-startup
https://issues.adblockplus.org/ticket/117

Δε μου πήγε καν στο μυαλό αυτό. Πριν ένα δύο μήνες έπαιζα με το add on και στο chrome. Έβαλα την development build και στους 2 browsers αλλά την έβγαλα από τον chrome μόνο. Νόμιζα πως ήμουν stable παντού.

goku
17-04-14, 22:02
Παιδιά, ξέρετε κάποιο addon που να κάνει backup τους κωδικούς μου και τους σελιδοδείκτες μου, τοπικά σε ένα αρχείο; Backup ιστορικού, ρυθμίσεων ή οτιδήποτε άλλου, δεν με ενδιαφέρει.

phantom77
17-04-14, 23:12
FEBE (http://softwarebychuck.com/febe/febe.html)
Σώζει τα bookmarks σε .HTML και τα passwords σε .JSON

biggeo65
18-04-14, 00:08
Παιδιά, ξέρετε κάποιο addon που να κάνει backup τους κωδικούς μου και τους σελιδοδείκτες μου, τοπικά σε ένα αρχείο; Backup ιστορικού, ρυθμίσεων ή οτιδήποτε άλλου, δεν με ενδιαφέρει.

Μπορείς και χειροκίνητα αν θέλεις να τα σώσεις.

Ο firefox αποθηκεύει και κάνει backup τα bookmarks στην διαδρομή
C:\Users\Όνομα χρήστη\AppData\Roaming\Mozilla\Firefox\Profiles\profile name\qbghesy7.default\bookmarkbackups
Eίναι ένα αρχείο με όνομα π.χ.bookmarks-2014-04-17_1173.json
Aπλά το αντιγράφεις κάπου αλλού.

Επίσης στην ίδια διαδρομή στο προφιλ χρήστη υπάρχει ένα αρχείο με όνομα key3.db
Eίναι τα αποθηκευμένα passwords του firefox.

euri
18-04-14, 10:36
MozBackup (http://mozbackup.jasnapaka.com/), αλλά δε θυμάμαι αν βγάζει μόνο ένα αρχείο ή πολλαπλά. Σε κάθε περίπτωση μπορείς με ένα ακόμα βήμα να δημιουργήσεις ένα zipped αρχείο με εξωτερική εφαρμογή.

cranky
18-04-14, 12:03
Ένα αρχείο .pcv, είναι.

Rezwalker
22-04-14, 13:47
Δεν μας τα λέει καλά η έκδοση 29...τουλάχιστον στην περίπτωση μου. Με ολες τις beta αλλα και την RC που κυκλοφόρησε σήμερα, βλέπω μια ξεφτισμένη γραμματοσειρά :/ Άλλαξε και το UI..καλά που υπάρχει και το Classic Theme Restorer για όσους από εμάς ξινίσαμε με την νέα εμφάνιση.

tiffany
26-04-14, 23:03
Μετά το format επέλεξα να δοκιμάσω το νέο sync που υπάρχει στο nightly. Ενώ έκανε restore τα πάντα, δεν κράτησε τις ρυθμίσεις στα add on. Επειδή δεν είχα όρεξη να ρύθμιζω από την αρχή το adblock και το tab mix plus έκανα ένα πλήρες restore του febe και ησύχασα.

Δεν έχει φτάσει ακόμη το επίπεδο του chrome. Του δίνω βέβαια δικαιολογία καθώς είναι νέο χαρακτηριστικό αλλά θα πρέπει να το τρέξουν.

Για κανονικούς χρήστες είναι φοβερό αλλά για τους λίγο ψαγμένους θέλει δουλειά.

deniSun
26-04-14, 23:10
Μετά το format επέλεξα να δοκιμάσω το νέο sync που υπάρχει στο nightly. Ενώ έκανε restore τα πάντα, δεν κράτησε τις ρυθμίσεις στα add on. Επειδή δεν είχα όρεξη να ρύθμιζω από την αρχή το adblock και το tab mix plus έκανα ένα πλήρες restore του febe και ησύχασα.

Δεν έχει φτάσει ακόμη το επίπεδο του chrome. Του δίνω βέβαια δικαιολογία καθώς είναι νέο χαρακτηριστικό αλλά θα πρέπει να το τρέξουν.

Για κανονικούς χρήστες είναι φοβερό αλλά για τους λίγο ψαγμένους θέλει δουλειά.

Όλο το profile με τα addons, τις ρυθμίσεις τους και τα bookmarks είναι ένας φάκελος.
Γιατί δεν τον βάζεις σε κάποιος σημείο του δίσκου σου πχ στον D: και κάθε φορά που κάνεις format ή στήνεις νέο ff τρέχεις το profile manager και του λες που να κοιτάει.
Με έναν τέτοιο κοινό φάκελο profile στον δίσκο D: τρέχω ff 32 release, ff 64 nightly έως και ff 64 release σε linux χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

tiffany
27-04-14, 00:09
Όλο το profile με τα addons, τις ρυθμίσεις τους και τα bookmarks είναι ένας φάκελος.
Γιατί δεν τον βάζεις σε κάποιος σημείο του δίσκου σου πχ στον D: και κάθε φορά που κάνεις format ή στήνεις νέο ff τρέχεις το profile manager και του λες που να κοιτάει.
Με έναν τέτοιο κοινό φάκελο profile στον δίσκο D: τρέχω ff 32 release, ff 64 nightly έως και ff 64 release σε linux χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Κάποτε πριν χρόνια μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα ένα τέτοιο σκηνικό μετά από format και το εγκατέλειψα. Από τότε κάνω ένα εβδομαδιαίο febe backup και τέλος.

deniSun
27-04-14, 13:00
Κάποτε πριν χρόνια μου είχε δημιουργήσει πρόβλημα ένα τέτοιο σκηνικό μετά από format και το εγκατέλειψα. Από τότε κάνω ένα εβδομαδιαίο febe backup και τέλος.

Και να φανταστείς ότι το χρησιμοποιώ παράλληλα.
Δηλαδή το ίδιο profile το βλέπουν όλες οι εκδόσεις που προανέφερα χωρίς κανένα πρόβλημα.

tiffany
27-04-14, 13:53
Και να φανταστείς ότι το χρησιμοποιώ παράλληλα.
Δηλαδή το ίδιο profile το βλέπουν όλες οι εκδόσεις που προανέφερα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αν θυμάμαι καλά μου είχε βγάλει πρόβλημα το profile.ini

Τώρα ούτως ή άλλως μοιράζω το ίδιο profile με το nightly x64 και τον κανονικό. Μάλλον είχα κάνει εγώ βλακεία τότε και μου έχει καθίσει στραβά. Αν και την επόμενη φορά που θα κάνω format θα έχει φτάσει το sync στα ίδια επίπεδα με τον chrome και καλύτερα. :)

deniSun
27-04-14, 14:04
Αν θυμάμαι καλά μου είχε βγάλει πρόβλημα το profile.ini

Τώρα ούτως ή άλλως μοιράζω το ίδιο profile με το nightly x64 και τον κανονικό. Μάλλον είχα κάνει εγώ βλακεία τότε και μου έχει καθίσει στραβά. Αν και την επόμενη φορά που θα κάνω format θα έχει φτάσει το sync στα ίδια επίπεδα με τον chrome και καλύτερα. :)

Είχα χρησιμοποιήσει το sync σε portable έκδοση του ff και δεν δούλεψε.
Γενικά δεν δούλευε σε portable εκδόσεις.
Από τότε δεν το δοκίμασα ξανά.
Δεν το βρήκα πολύ εύχρηστο.

albatross
27-04-14, 14:35
Και να φανταστείς ότι το χρησιμοποιώ παράλληλα.
Δηλαδή το ίδιο profile το βλέπουν όλες οι εκδόσεις που προανέφερα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αρκεί να παίρνεις τακτικά backup, επειδή με τη nightly μπορεί να σου κάτσει στραβή.

tiffany
27-04-14, 15:35
Είχα χρησιμοποιήσει το sync σε portable έκδοση του ff και δεν δούλεψε.
Γενικά δεν δούλευε σε portable εκδόσεις.
Από τότε δεν το δοκίμασα ξανά.
Δεν το βρήκα πολύ εύχρηστο.

Το παλιό sync δεν κατάλαβα ποτέ πως δούλευε. Το νέο έχει έρθει εδώ και 2 μήνες στη nightly και θα μπει στην έκδοση 29 στο stable.

deniSun
27-04-14, 16:15
Το παλιό sync δεν κατάλαβα ποτέ πως δούλευε. Το νέο έχει έρθει εδώ και 2 μήνες στη nightly και θα μπει στην έκδοση 29 στο stable.

Θ του δώσω μια ακόμη ευκαιρία την Τρίτη που βγαίνει η 29 σε Release.

Rick_641
28-04-14, 17:19
Για τους ανυπόμονους, ο FF 29 είναι πλέον διαθέσιμος:
ftp://ftp.mozilla.org/pub/firefox/releases/29.0/

euri
29-04-14, 20:35
Η έκδοση 29 με το Australis UI βγήκε και η συζήτηση συνεχίζεται σε νέο νήμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/814019-%CE%A4%CE%BF-%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-Firefox-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-(vol-III-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CF%8C-%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%BF)).

Το παρόν :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.