PDA

Επιστροφή στο Forum : Μηχάνημα αυτοματων φωτογραφιών. Που?



alwaysalone
10-11-06, 18:34
Παιδια, θελω να βγάλω κατι φωτογραφιες (τις μικρές).

Παλιότερα ηξερα οτι υπηρχε τέτοιο μηχάνημα στους σταθμους ΗΣΑΠ (κ. Πατησια, Κηφισια, Καλλιθέα). Αλλά εχω να περασω απο αυτους τους σταθμους πολυ πριν αλλάξουν με τους Ολυμπιακούς.

Νομιζω οτι δεν πρεπει να υπάρχουν ακομα.. Αν οχι, μηπως ξερετε να μου πείτε που αλλου μπορώ να βρω τετοιο μηχάνημα αυτόματων φωτογραφιών που βγαζεις οικονομικά και γρήγορα 4 φωτογραφιούλες?

Κατα προτίμηση στο Κέντρο, ή κοντα σε σταθμους ΗΣΑΠ και μετρο.

Ευχαριστω :)

Raziel
10-11-06, 19:07
Δεν υπαρχουν πλεον

alwaysalone
10-11-06, 19:12
Δεν υπαρχουν πλεον

Ωχ σοβαρα? Πουθένα? :O
Ξερεις μήπως γιατι τα απαγόρεψαν?

GoG
10-11-06, 19:17
Και στη Θεσ/νικη πλεον σε ελαχιστα σημεια υπαρχουν μπορει να τα βγαλανε και απο αυτα...Αναγκαζεσαι να πας να δωσεις 6 και 7 ευρω στους κλεφτες τους φωτογραφους...

ranger
10-11-06, 19:23
Έχω δει στα super market ΑΒ Βασιλόπουλος.


Και πολλά φωτογραφεία έχουν στην είσοδο τους για να μην απασχολούνται οι φωτογράφοι με τέτοιες καθημερινές δουλείες.
Δε νομίζω πως αξίζει όμως

Raziel
10-11-06, 19:47
Τα αφαιρεσαν καθως ειχαν γινει τεκεδες και εστιες μολυνσης ,ποιος φυσιολογικος θα πηγαινε να φωτογραφιθει εκει μεσα ;) ?

Darkface
10-11-06, 22:37
Στα Village του Ρεντη εχει.

manoulamou
10-11-06, 23:18
Παιδια, θελω να βγάλω κατι φωτογραφιες (τις μικρές).

Παλιότερα ηξερα οτι υπηρχε τέτοιο μηχάνημα στους σταθμους ΗΣΑΠ (κ. Πατησια, Κηφισια, Καλλιθέα). Αλλά εχω να περασω απο αυτους τους σταθμους πολυ πριν αλλάξουν με τους Ολυμπιακούς. Νομιζω οτι δεν πρεπει να υπάρχουν ακομα.. Αν οχι, μηπως ξερετε να μου πείτε που αλλου μπορώ να βρω τετοιο μηχάνημα αυτόματων φωτογραφιών που βγαζεις οικονομικά και γρήγορα 4 φωτογραφιούλες?Κατα προτίμηση στο Κέντρο, ή κοντα σε σταθμους ΗΣΑΠ και μετρο.Ευχαριστω :)
Ελπιζω μονον να μην τις θες για καινουργιο διαβατηριο, γιατι ειναι παντελως ακαταλληλες;)

Spear_
10-11-06, 23:23
Στα Village του Ρεντη εχει.

Σίγουρα??? Γιατί έχω δει μόνο θάλαμο που σου φτιάχνει (και καλά) το σκίτσο σου ή κάνει φωτομοντάζ (εσύ χαμογελαστός κι από πίσω να γίνεται πυρηνικό ολοκαύτωμα)... Θάλαμο που να βγάζει φωτό για ταυτότητα δεν έχει πάρει το μάτι μου.

alwaysalone
11-11-06, 05:54
Ranger:
Μήπως θυμάσαι σε ποιο κατάστημα του ΑΒ? 4 ευρώ έκανε? (Εάν θυμάσαι, ευχαριστώ).Επισης μήπως μπορείς να μου πεις καποιο απο αυτα τα Φωτογραφεία που εχουν τετοια συσκευή? Σε ευχαριστώ πολύ..

Raziel:
Πραγματι το μηχάνημα στον σταθμό στα Κ. Πατήσια ήταν βρώμικο, αλλά στης Καλλιθέας που ειχα βγαλει το 2001 και στης Κηφισιάς το 2002, ήταν μια χάρα. Μεθέπειτα βεβαια, δε ξερω πως εξελίχθηκαν, πιθανών να ειχαν την ιδια τύχη με αυτό των Κ. Πατησίων.

Darkface:
Kαι γω αυτο που λεει ο Spear_ θυμάμαι, μαλιστα ειχα βγαλει και φωτο με φόνο μια παραλία που εγραφε "περναω φανταστικα". Υπάρχει κι άλλο? Σε ευχαριστώ πάντως.

Μanoulamou:
Σε ευχαριστώ πολύ, οχι δε τις θελω για διαβατήριο :) :) ..Thanks.. :)

Νικαετός
11-11-06, 10:56
Οι φωτογράφοι έχουν στιγμιαίες φωτός . (Όχι αυτές που βγάζουν για ταυτότητες - διαβατήρια) αλλά στιγμιαίες . Πας τις βγάζεις τις παίρνεις και φεύγεις ;)

alwaysalone
11-11-06, 19:39
Nikoseagle:
Ευχαριστώ! Νομιζα οτι κανουν 1-2 μέρες.. Αμα τις βγάζουν τις απλες αμεσως.. Thanks :) :)

ranger
11-11-06, 21:42
Γιαυτό έγραψα και εγώ ότι δεν αξίζει τον κόπο. Η τιμή δεν έχει ουσιαστική διαφορά και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα το καλύτερο.

Michelle
12-11-06, 17:59
Και στη Θεσ/νικη πλεον σε ελαχιστα σημεια υπαρχουν μπορει να τα βγαλανε και απο αυτα...Αναγκαζεσαι να πας να δωσεις 6 και 7 ευρω στους κλεφτες τους φωτογραφους...

Πόσο εύκολα χαρακτηρίζει ο έλληνας κλέφτη έναν επαγγελματία του οποίου ελάχιστα γνωρίζει το επάγγελμα. Συγκρίνεις την ποιότητα των φωτογραφιών αυτόματου μηχανήματος με αυτές που θα βγάλει φωτογράφος που έχει σπουδάσει το αντικείμενο και θα προσέξει πολύ περισσότερο να να μην φαίνεται η φάτσα σου (όχι μόνο εσένα, γενικώς μιλάω) σαν τον Moe απο τους Simpsons?

spirosta
13-11-06, 18:13
λοιπόν η προσωπική μου εμπειρία έχει ως εξής.

1) Φωτογράφος με ειδική polaroid. Σου βγάζει φωτο την στεγνώνει με πιστολάκι δίνεις και 4Ε και τέλειωσες τσακ μπαμ. Απλά μπορεί να είναι το ένα μάτι λίγο στραβό το ένα αυτί πιο πάνω κτλ. Καλή φωτό για καθημερινή χρήση. Πάσα και διάφορα τέτοια.

2) Φωτογράφος με ψηφιακή (άλλος είναι αυτός) Βγάζει την φωτό πάει στο pc την επεξεργάζεται την εκτυπώνει με έναν τεράστιο HP και έχεις τέσσερις ωραιάτατες και χωρίς ατέλειες φωτογραφίες. Έχουν όμως 8Ε δηλαδή την διπλή τιμή από τον άλλο.


Τώρα κάποτε είχα βγάλει και σε αυτόματο μηχάνημα αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Βέβαια για το χαβαλέ το κάναμε όλοι μαζί μια παρέα.

Για διαβατήριο χρειάζεται τώρα ειδική φωτό. Και φυσικά είναι πανάκριβες και παίζει μια πιθανότητα να την πας και να σου πουν ότι δεν κάνει αφού τα scanner που έχουν είναι λίγο ηλίθια και αν δουν καμια γυαλάδα την βγάζουν ακατάλληλη.
Και για αστυνομική ταυτότητα επίσης θέλει άλλη φωτό που κάνει και κανα 2 μέρες να βγει.

alwaysalone
13-11-06, 21:56
Spirosta, thanks για την άποψή σου..

Εγω στο παρελθόν που εβγαζα φωτο στα αυτόματα στους σταθμούς, ουδέποτε είχα πρόβλημα.

Τις φωτογραφίες των αυτόματων μηχανημάτων στους σταθμούς χρησιμοποιούσα για απολυτηριο λ.,διπλωμα οδήγησης, πασο και γενικότερα όποτε υπηρχε ανάγκη.

Αμα ειναι στα αυτόματα μηχανήματα των φωτογραφων να βγαίνει το ενα ματι στραβό, θα το ξανασκεφτώ :p (Καταλαβα οτι αστειεύεσαι).

Παντως κριμα που απαγόρεψαν τα αυτοματα μηχανήματα στους σταθμους. Εκαναν καλή δουλειά. Θα μπορούσαν τουλαχιστον να επιτρέπουν τη προσβαση μεσα στο μηχάνημα αφού ειχες πληρώσει το αντίτιμο των φωτογραφιών ή να τα βάλουν μεσα στο μετρο που κλεινει το βράδυ.

Αλλά η λογική πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι επικράτησε και εδω. :down:

Gina
15-11-06, 22:54
Εγώ πάντως πάω πάντα σε φωτογράφο και ποτέ δεν έχω βγει με στραβό μάτι. ;)

Αντιθέτως, η φωτό που είχα στο παλιό διαβατήριο ήταν τόσο καλή που όποτε έδινα διαβατήριο με στραβο-διπλο-κοιτάζανε, με ένα ύφος σα να λέγαν "σιγά μην είσαι εσύ αυτή η κουκλάρα". Εντάξει ρε παιδιά, το ξέρω ότι όταν ταξιδεύω είμαι λίγο λέτσος, αλλά όχι κι έτσι! :evil:

Ευτυχώς στο καινούριο διαβατήριο έχω βγει ποιο φυσιολογική και μέχρι στιγμής δεν μου έχει δώσει κανείς ιδιαίτερη σημασία. :)

alwaysalone
16-11-06, 01:16
Gina ευχαριστώ!

Καλά όλοι στα ταξίδια έτσι κυκλοφορούμε!

Οι φωτογραφίες διαβατηρίου πόσο κάνουν περίπου?

alwaysalone
17-11-06, 01:18
Τις εβγαλα τελικα σε φωτογραφείο. 7 ευρώ παρακαλώ, τις απλές χωρίς επεξεργασία, με μια απλη φωτογραφική και βουρ εκτύπωση.. Λιγότερο απο 5 λεπτά η όλη διαδικασία. Ούτε τις πρόσεξε, ούτε σε ειδικό σημείο με έβαλε, nothing..

Αλλά έχω αρχίσει και τους ψιλολυπάμαι..

Πλεον ο περισσότερος κόσμος δεν έχει φωτογραφικές με φιλμ, αλλά ψηφιακές..Και δεν παει κανεις να εμφανίζει φιλμ.. Και ειδικά άμα οι φωτογράφοι δεν ασχολούνται με φωτογραφήσεις σε κοινωνικές εκδηλώσεις, πρεπει να βγαζουν λίγα. Οπότε τα έσκασα, έκανα μόκο για την τιμή, και έφυγα..

Εσεις που πληρώνετε 4 ευρω για τις απλές, μήπως μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα φωτογραφείο? Για να έχω υπ'όψιν στο μέλλον..

@ ADSLgr.com All rights reserved.