PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL proxy: εντυπώσεις;



cosmos
30-04-04, 11:57
Αν και μόνο αν χρησιμοποιείτε την υπηρεσία HTTP/FTP proxy server, θα ήθελα:

Να βάλετε στο δημοψήφισμα τη γνώμη σας από την αξιοπιστία της υπηρεσίας. Πρακτικά αν δουλεύει σχεδόν πάντα.
Προαιρετικά κάποιο σχόλιο για την ταχύτητα της υπηρεσίας. Δλδ αν κατεβάζεις μέσω proxy με καλή ταχύτητα ("καλή" εδώ σημαίνει "όσο κατεβάζεις και χωρίς proxy").
Kάποιος (αρκεί ένας ;) ) να μου δώσει το όνομα και τη θύρα του proxy server

cosmos
30-04-04, 13:28
Kάποιος (αρκεί ένας ;) ) να μου δώσει το όνομα και τη θύρα του proxy server

Μόνος μου ρωτάω, μόνος μου απαντάω: proxy.hol.gr:8080 ;)

Στις υπόλοιπες ερωτήσεις;

ATG
07-05-04, 02:37
Τωρα το δοκιμαζω και φαινεται καλος.

mind_warrior
08-05-04, 00:37
Τώρα τον έβαλα και τον δοκιμάζω. Το σερφάρισμα δείχνει πολύ γρηγορότερο ειδικά με το εσωτερικό αλλά δεν μου μπαίνει σε ένα site... :?

AC9800PBA
08-05-04, 01:03
Sorry για την ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα από proxys...μπορώ να τον βάλω και εγώ που έχω οτενετ?τι ακριβώς θα κερδίσω?

mind_warrior
08-05-04, 10:15
Sorry για την ερώτηση αλλά δεν έχω ιδέα από proxys...μπορώ να τον βάλω και εγώ που έχω οτενετ?τι ακριβώς θα κερδίσω?


Όχι, δεν θα σου δουλεύει.

Get your own proxy! :evil: :roll:



Aν και νομίζω ότι έχει και η Otenet δικό της, ε; :?:

xxxxx
08-05-04, 10:44
Πάντως, πλάκα πλάκα
με αυτό τον διαμεσολαβητή της hol
μπορώ να δω κάτι εικόνες που δεν μπορούσα
να δω (βλέπε άλλο post).

Είναι καλό να χρησιμοποιείς διαμεσολαβητή;

Γιατί δεν το χρησιμοποιούν όλοι τότε;

Ευχαριστώ

AC9800PBA
08-05-04, 13:00
Χμμ ναι έχει δικό της τελικά.Γνωρίζετε άμα κρύβει και την IP μου?

androu
08-05-04, 13:47
Εγώ δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα.. !! Αυτό νομίζω ότι είναι καλό διότι απ'ότι ξέρω οταν γίνεται χρήση Proxy η ταχύτητα πέφτει!! Σχετικά με το κρύψημο της ip απ' ότι είδα σε ένα φόρουμ έχει αλλάξει απο 62 . .. ... που ήταν έχει γίνει της μορφής 194.30....... στο irc όμως που κοιταξα δεν την αλλάζει αλλά δείχνει την πραγματική. Υπάρχει καμμιά ρύθμιση για να την αλλάζει και εκει??

gmmour
08-05-04, 15:13
Εγώ δεν βλέπω διαφορά στην ταχύτητα.. !! Αυτό νομίζω ότι είναι καλό διότι απ'ότι ξέρω οταν γίνεται χρήση Proxy η ταχύτητα πέφτει!! Σχετικά με το κρύψημο της ip απ' ότι είδα σε ένα φόρουμ έχει αλλάξει απο 62 . .. ... που ήταν έχει γίνει της μορφής 194.30....... στο irc όμως που κοιταξα δεν την αλλάζει αλλά δείχνει την πραγματική. Υπάρχει καμμιά ρύθμιση για να την αλλάζει και εκει??

O Proxy όπως θα δεις, μπαίνει στις ρυθμίσεις του browser και μάλιστα βάζεις διαφορετικούς proxy για κάθε υπηρεσία, ανάλογα με το αν παρέχονται από τον ISP σου. Οι proxy για τους οποίους συζητάμε εδώ είναι http και FTP proxy και κατά συνέπεια λειτουργούν μόνο μέσα στον browser τον οποίο έχεις ρυθμίσει για την χρήση proxy sever και μάλιστα μόνο σε κλήσεις συγκεκριμένων πρωτοκόλλων (http και ίσως και ftp αν έχεις κάνει την ανάλογη ρύθμιση)

Στο IRC το proxy δεν δουλεύει πρώτον λόγω πρωτοκόλλου και δεύτερον επειδή το πρόγραμμα irc δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα χρήσης proxy server!

cosmos
10-05-04, 07:46
Όλοι όσοι ενδιαφέρονται για πράγματα όπως "αν είναι καλύτερο το surfarisma με proxy" ή "γιατί δε βλέπω κάποια πράγματα με proxy", αν είναι εύκολο ας τα ξαναρωτήσουν στο σχετικό thread (2ο link στην υπογραφή μου).

AC9800PBA, δες το δεύτερο link στην υπογραφή μου όσον αφορά τον Otenet proxy. Ενδεχομένως η αξιοπιστία του έχει αυξηθεί. Αν ναι, παρακαλώ ενημέρωσέ με για να αλλάξω και το post εκεί.

H ip σου λογικά δεν κρύβεται, υπάρχει σε ένα πεδίο μέσα στο request που στέλνεις σε κάθε web server που συνδέεσαι.

xxxxx, είναι περισσότερο καλό απ'όσο νομίζεις (αν δουλεύει σωστά δλδ). :) Δεν το χρησιμοποιούν όταν είτε είναι κακορυθμισμένος, είτε "βλέπουν" sites τα οποία λόγω "κακού" (=προβληματικού/buggy) software που τρέχει στους web servers, δε φαίνεται μέσω proxy. Λίγες περιπτώσεις αλλά υπάρχουν. Περισσότερα αν θέλετε, στο άλλο thread.


androu, το IRC μπορεί να "προξαριστεί" μερικώς (μιλάω για το mirc), αλλά καλό είναι να το αποφύγεις. Δε θα κερδίσεις τίποτα, τουναντίον θα σε λαγγάρει περισσότερο, γιατί μετατρέπει την επικοινωνία IRC σε HTTP (ώστε να μπορέσει να προξαριστεί) και αντίστροφα... Απόφυγε μία τέτοια χρήση.

tschris
10-05-04, 13:38
Πούγήνονται οι ρυθμίσεις για τον poxy?

cosmos
10-05-04, 13:57
tschris, δες http://www.adslgr.com/forum/thread4031.html

mind_warrior
10-05-04, 20:43
Χμμ ναι έχει δικό της τελικά.Γνωρίζετε άμα κρύβει και την IP μου?

Σχεδόν. Κρύβει την πραγματική σου αλλά βγάζει αυτή που έχει ο Proxy της HOL, άρα φαίνεσαι ότι μπαίνεις από την HOL.

Πάντως εώς τώρα τον δουλεύω, εξαιρετικός είναι.

.....
Λάθος, αυτό το κάνει της HOL, της OTENET δεν ξέρω.

androu
10-05-04, 20:51
Μήπως όμως αυτός είναι ενας τρόπος να ελέγχει η ΗΟΛ ποιές σελίδες επισκευτόμαστε? Δηλ. Εαν εγώ επισκευτώ (λέμε τώρα) μια σελίδα με γουαρεζ ή κρακς μήπως η HOl τα βλέπει αυτα ενώ χωρίς proxy δεν τα βλέπει??

mind_warrior
10-05-04, 20:57
Μήπως όμως αυτός είναι ενας τρόπος να ελέγχει η ΗΟΛ ποιές σελίδες επισκευτόμαστε? Δηλ. Εαν εγώ επισκευτώ (λέμε τώρα) μια σελίδα με γουαρεζ ή κρακς μήπως η HOl τα βλέπει αυτα ενώ χωρίς proxy δεν τα βλέπει??

Κατ'αρχήν αν θέλει και χωρίς proxy τα βλέπει, σε δεύτερη μεριά όχι δεν τα βλέπει, σε τρίτη μεριά και να τα δει τι έγινε βρε παιδί, να μπεις να δεις τα νέα releases δεν πήγες...; :roll:

androu
10-05-04, 21:28
ε. ναι ! καθαρα για εκπαιδευτικούς σκοπους :wink:

ckbond
10-05-04, 21:57
Μπράβο παιδί μου androu είναι σημαντικό πράγμα η γνώση… :wink: :wink: :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.