PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγρασία στο σπίτι μου



Ευσταθία Τ.
20-02-12, 14:33
Καλησπέρα

Μετακόμισα στον Σεπτέμβριο σε σπίτι κοντά στη θάλασσα.
Τον Νοέμβρίο στο ένα δωμάτιο παρατήρησα και παρατηρώ έντονη υγρασία στο ταβάνι(γυαλίζει) και στο πάτωμα ( είναι υγρό), τις βραδυνές ώρες και με κλειστές πόρτες.
Ολη τη μέρα αερίζεται. Ο ιδιοκτήτης κάτι είπε οτι έχει καλή μόνωση και ότι χρειάζεται ΄κάτι σαν ''μύλο αερίσματος"
Θα κάνει δουλειά ενας ανθυγραντήρας;

EnDLess
20-02-12, 14:37
όχι

το σπίτι έχει πρόβλημα και πριν αποκτήσεις και εσύ καλύτερα να φύγεις

αλλιώς να το μονώσει σωστά

sprog111
20-02-12, 15:20
Τι θέρμανση έχεις;

Seitman
20-02-12, 15:32
Εγώ έχω την εντύπωση ότι για την όλη κατάσταση φταίνε τα κουφώματα. Προφανώς δεν υπάρχει θερμογέφυρα και με τη διαφορά θερμοκρασίας δημιουργούνται υδρατμοί και υγροποιούνται στο εσωτερικό του σπιτιού.

Ευσταθία Τ.
20-02-12, 15:41
Στο ενα δωματιο έχω ένα μικρό ερκοντισιονάκι.
Το άλλο το χρησιμοποιώ πλέον ως αποθηκευτικό χώρο.

........Auto merged post: Ευσταθία Τ. πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν μπορείς να κοιμηθείς σε δωμάτιο που είναι βρεγμένα!!!
Το να μετακομίσω είναι πολυ δύσκολο.
Απλώς, κάτι πρέπει να κάνω για να διορθωθεί το πρόβλημα.

sprog111
20-02-12, 16:14
Έχεις βρεί κάποιο site που πουλάει αυτό το ''μύλο αερίσματος" για να καταλάβουμε τι κάνει;
Το σπιτι είναι ισόγεια μονοκατοικία;

finally
20-02-12, 16:44
εγω εχω εδω και 2 μηνες τον αφυγραντηρα και ειδα τεραστια διαφορα στο σπιτι
μου γεμιζει 4 λιτρα ολο το βραδυ που αυτο ειναι υγρασια και οι μουχλες τελος που ειχα τεραστιο προβλημα ουτε τα κουφωματα ειναι βρεγμενα ουτε το ταβανι απλα εβαλα αφυγραντηρα για 80 τετραγωνικα και οχι για ενα δωματιο μονο

Ευσταθία Τ.
21-02-12, 17:33
Εγώ εχω το πρόβλημα στο ένα δωμάτιο και πολύ φοβάμαι πως ο ιδιοκτήτης δεν θα κάνει και πολλά, ακόμα και τα βαψίματα με ειδικά μονωτικά δεν θα κάνουν και μεγάλη διαφορά.
Γ αυτο ψάχνω για ανθυγραντήρα, αγαπητέ Finally. Ωστε είδες διαφορά; Έχω μεγάλο πρόβλημα, έχω δύο δωμάτια και απο τον Νοέμβριο κατοικώ αποκλειστικά στο ένα.

Τι μάρκα, είδος, μέγεθος και τα λοιπά, θα μου πρότεινες; Το συνολικό εμβαδόν του σπιτιού μου είναι 55 τμ.
Ευχαριστώ

finally
22-02-12, 15:45
εμενα η μαρκα του αφυγραντηρα ειναι iQ να ειναι ψηφιακος για να σου λεει ακριβως την θερμοκρασια του δωματιου και να τους πεις για 55 τμ

Ευσταθία Τ.
22-02-12, 19:56
Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω


Να σαι καλά!!!

manassis
27-02-12, 14:43
ο αφυγραντηρας κανει δουλεια αλλα χρειαζονται και μονωσεις

Gordito
27-02-12, 15:04
Εγώ έχω την εντύπωση ότι για την όλη κατάσταση φταίνε τα κουφώματα. Προφανώς δεν υπάρχει θερμογέφυρα και με τη διαφορά θερμοκρασίας δημιουργούνται υδρατμοί και υγροποιούνται στο εσωτερικό του σπιτιού.

δηλαδη αν υπηρχε θερμογεφυρα, δεν θα υπηρχε διαφορα θερμοκρασιας; :what:

Δεν εχουν σχεση τα κουφωματα, αν υπαρχει απωλεια απο τα κουφωματα, δεν θα υπηρχαν τετοια φαινομενα.

manassis
27-02-12, 15:09
παιδια συγνωμη τι ειναι η θερμογεφυρα?

Gordito
27-02-12, 15:14
Ο ορος χρησιμοποιειται για τα θερμομονωτικα κουφωματα αλουμινιου, αλλα νομιζω εχει να κανει και με τη δομηση του κτιριου.

manassis
27-02-12, 15:27
Ευχαριστω στην Ηλιουπολη που εμενα ειχα τρομερο προβλημα με την υγρασια τωρα στο σπιτι μου στην Κρητη κατι παει να γινει θελει λιγο μελετη και δουλεια

Seitman
27-02-12, 17:58
δηλαδη αν υπηρχε θερμογεφυρα, δεν θα υπηρχε διαφορα θερμοκρασιας; :what:

Δεν εχουν σχεση τα κουφωματα, αν υπαρχει απωλεια απο τα κουφωματα, δεν θα υπηρχαν τετοια φαινομενα.

Φυσικά και θα υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας, αλλά η υγροποίηση δε θα ήταν τόσο έντονη.

Gordito
27-02-12, 18:23
Φυσικά και θα υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας, αλλά η υγροποίηση δε θα ήταν τόσο έντονη.

Εγώ όπου έχω πάει και έχω σφραγίσει καλά κουφώματα που εμπαζαν αέρα, το φαινόμενο με τις
ίδιες σταγόνες αρχίσαν μετά. Συμπαιρενω ότι η υγρασία μπαίνει από τους τοίχους και όταν σφραγίζει καλά το κουφωμα, δεν έχει δίοδο για να βγει.

KYNIGOS
02-03-12, 14:22
ειχα το ιδιο προβλημα σε ενα σπιτι που νοικιαζα.ειχε τοσο καλη μονωση που συχνα εμφανιζοταν στους τοιχους διαφορες σταγονες και ειδικα στην κρεβατοκαμαρα νερα απο τον τοιχο.Ειρθε στο σπιτι τεχνικος κουφοματων και βαφεας και κατεληξαν και οι δυο στο ιδιο συμπερασμα.Η ηγρασια οφειλοταν στην πολυ καλη μονωση και ο μονος τροπος για να μην σχηματιζετε ειναι ο σωστος αερισμος του σπιτιου.Αφηνα λοιπον το παραθυρο το βραδι λιγο ανοιχτο(στην ανακληση)και το προβλημα εξαφανιστηκε.

spyronis
02-03-12, 15:24
Μάλλον κακή μόνωση (ειδικά των τοίχων) εννοείς..
Το να αφήνουμε πόρτες και παράθυρα ανοιχτά είναι κάλυψη του προβλήματος κι όχι λύση.

manassis
02-03-12, 16:42
Εδω στο χωριο μου ειναι το σπιτι μου ειναι σε λοφο πεντε λεπτα κατηφορα προς την θαλασσα.Ο αερας τις περισσοτερες φορες ειναι βοριας και ελλαχιστες φορες τον χρονο νοτιας(απο την θαλασσα)Η βορεια πλευρα του τειχου ειναι σε χωμα ολες οι αλλες πλευρες αεριζονται.Η αμμος που χρεισιμοποιητε εδω να χτισουν σπιτια ειναι αμμος της θαλλασας που την παιρνουν και δωρεαν.Η δυτικη πλευρα παρουσιασε υγρασια σε στυλ μουχλας και πεφτη ο ασβεστης,η δε μουχλα παρουσιαζεται σε χρωμα πρασινοκιτρινο που αγοτερα σκουραινει.Απο εξω ο τοιχος ειναι μια χαρα,Σταγονες δεν παρουσιαζονται,Φουσκονει ο ασβεστης πεφτη και φαινετε το τσιμεντο,
τι κανω?
ευχαριστω Γιαννης

Seitman
02-03-12, 17:17
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν χρησιμοποιείται η άμμος της θάλασσας για οικοδομικές εργασίες. Τώρα θα πρέπει να ξηλώσεις τον σοβά και να γίνει κανονικά με ποταμίσια άμμο.

manassis
02-03-12, 17:35
και το τσιμεντο για τα τουβλα με την ιδια αμμο εγινε

Seitman
02-03-12, 17:46
Τραβάς από το αυτί τον κατασκευαστή. Αυτά τα πράγματα είναι ανεπίτρεπτα.

manassis
02-03-12, 17:55
εγω με τους γονεις μου ημασταν στην Λαρισα και αυτη κτιζαν οπως ηθελα και ποτε το σπιτι .Ακομη και σημερα πηγαινουν θαλασσα για την αμμο.

Seitman
02-03-12, 17:58
Συμβουλέψου πολ. μηχανικό και δικηγόρο.

manassis
02-03-12, 18:13
Για τον δικηγορο λιγο δυσκολο και μαλιστα σε χωριο(γυριζει ολο το χωριο εναντιον σου,οι περισσοτεροι ειναι συγγενεις).Ποιος ειναι ειδικος να το δει και να μου πει πως θα αποφυγω την υγρασια
ευχαριστω Γιαννης

@ ADSLgr.com All rights reserved.