PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Καλώδιο utp και συνδεση rj-45. Aπορία!



Bananas
28-02-12, 21:03
Γεια σας. Έχω ένα utp cat6 16 m και θέλω να συνδέσω με αυτό το modem-router και την gigabit ethernet του desktop μου.

Έχω ολα τα απαραίτητα για την συνδεσμολογία των βυσμάτων με το utp καλώδιο.

Για αυτή την δουλειά που το θέλω ακολουθώ straight ή crossover συνδεσμολογια?

Επισης έχω φάει το κόσμο όλο ! Προσπαθώ να βρώ καπάκια για rj45 βυσματα
( http://www.ipshop.gr/product-id-31017.html )στην Αθήνα. ΟΧΙ απο e-shop αλλα απο φυσικό κατάστημα! Ξέρει κανείς που θα βρω?

Ευχαριστώ!

gkimonas
28-02-12, 21:08
straight καλώδιο θα φτιάξεις.

Στο cosmodata έχει σίγουρα RJ-45 jacks και καπάκια.

tsioy
28-02-12, 21:08
Crossover θέλεις. Aν και ,λογικά, το router σου θα έχει Auto-MDIX , οπότε ό,τι και να βάλεις δε θα έχεις πρόβλημα.

Bananas
29-02-12, 01:25
Με μπερδέψατε. Ο ένας straight ο αλλος crossover :s

citakis
29-02-12, 01:46
Πλέον δεν παίζει ρόλο τι θα βάλεις αφού το router προσαρμόζεται σε οτι καλώδιο και να βάλεις. Εγώ βάζω παντού straight χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα croossover τα χρησιμοποιούσαν παλιότερα για σύνδεση modem με modem ή pc με pc.

Bananas
29-02-12, 02:06
Πλέον δεν παίζει ρόλο τι θα βάλεις αφού το router προσαρμόζεται σε οτι καλώδιο και να βάλεις. Εγώ βάζω παντού straight χωρίς κανένα πρόβλημα.
Τα croossover τα χρησιμοποιούσαν παλιότερα για σύνδεση modem με modem ή pc με pc.


Έχω το thomson tg585v8 και η ethernet ειναι onboard σε μητρικη της gigabyte.

Κατα κανόνα straight συνδεσμολογια χρησιμοποιουμε για συνδεση modem με pc?

Κατι ακόμα την ίδια διάταξη κάνουμε και στα δύο άκρα του καλωδίου?

tsioy
29-02-12, 11:15
Με μπερδέψατε. Ο ένας straight ο αλλος crossover :s
Μάλλον φταίω :whistle:.
Σε pc-router κανονικά συνδέεις crossover. Όσον αφορά όμως στα home boradband routers που έχουμε για τη σύνδεσή μας με τον ISP, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τύπο καλωδίου που θα συνδέσεις.

yiapap
29-02-12, 12:16
Μάλλον φταίω :whistle:.
Σε pc-router κανονικά συνδέεις crossover. Όσον αφορά όμως στα home boradband routers που έχουμε για τη σύνδεσή μας με τον ISP, δεν υπάρχει πρόβλημα με τον τύπο καλωδίου που θα συνδέσεις.Σύμφωνα με τη θεωρία, crossover χρησιμοποιείς όταν συνδέεις ίδιου τύπου συσκευές. Π.χ. PC<-->PC, switch<-->switch.
Όταν συνδέεις διαφορετικές συσκευές χρησιμοποιείς stratight.
Έτσι κι αλλιώς όμως συμφωνώ ότι λόγω MDIX Auto ότι και να βάλεις θα παίξει.

tsioy
29-02-12, 13:35
Σύμφωνα με τη θεωρία, crossover χρησιμοποιείς όταν συνδέεις ίδιου τύπου συσκευές. Π.χ. PC<-->PC, switch<-->switch.
Όταν συνδέεις διαφορετικές συσκευές χρησιμοποιείς stratight.
Έτσι κι αλλιώς όμως συμφωνώ ότι λόγω MDIX Auto ότι και να βάλεις θα παίξει.

Βασικά, crossover χρησιμοποιείς όταν και οι 2 συσκευές εκπέμπουν στους ακροδέκτες 1,2 και λαμβάνουν στους 3,6. Αυτές δεν είναι απαραίτητα ίδιες πχ. pc, network printers. Στο βιβλίο για το ccna της cisco στη κατηγορία αυτή περιλαμβάνει και τα routers.
Απλώς μπερδεύτηκα , γιατί, προφανώς, δεν εννοέι τα routers που χρησιμοποιούμε εμείς για τη σύνδεση στο internet.

yiapap
29-02-12, 13:45
Βασικά, crossover χρησιμοποιείς όταν και οι 2 συσκευές εκπέμπουν στους ακροδέκτες 1,2 και λαμβάνουν στους 3,6. Αυτές δεν είναι απαραίτητα ίδιες πχ. pc, network printers. Στο βιβλίο για το ccna της cisco στη κατηγορία αυτή περιλαμβάνει και τα routers. Ναι ΟΚ. Η Cisco αναφέρεται στους δικούς της router που συνήθως έχουν 1 Ethernet πόρτα και άρα συνδέονται σε switch. ;)

emeliss
29-02-12, 13:47
Βασικά, crossover χρησιμοποιείς όταν και οι 2 συσκευές εκπέμπουν στους ακροδέκτες 1,2 και λαμβάνουν στους 3,6. Αυτές δεν είναι απαραίτητα ίδιες πχ. pc, network printers. Στο βιβλίο για το ccna της cisco στη κατηγορία αυτή περιλαμβάνει και τα routers.
Απλώς μπερδεύτηκα , γιατί, προφανώς, δεν εννοέι τα routers που χρησιμοποιούμε εμείς για τη σύνδεση στο internet.
Βασικά υπάρχουν οι όροι DCE (Data Communications Equipment) ΚΑΙ DTE (Data Terminal Equipment). DTE-DCE και το αντίστροφο θέλει straight, DTE-DTE και DCE-DCE θέλει cross.

Bananas
23-03-12, 20:55
Γεια σας.. μετα απο πολυ καιρο είπα τελικα να πατσαρω το καλωδιο. Αλλα αντιμετωπιζω αποτυχίες . Συγκεκριμενα το utp έχει οδηγό (αυτος ο πλαστικος σταυρος στο κεντρο) με αποτελεσμα οσες φορες εχω επιχειρήσει να το κοψω απο την αρχή του καλωδίου για να μπορεσει να χωρεσει το καλωδιο στα rj 45 τελικα ολο και καποιο καλωδιακι κοβεται επειδη τα λυγίζω πολυ για να φτάσω στην ρίζα του οδηγού.
Χρησιμοποιω απλη πενσα. Μηπως ξερει κανεις τι μπορω να κανω? Υπαρχει καπιο κοφτακι για αυτη την δουλειά xxxsmall διαστασεων?

humanious
23-03-12, 21:03
Ξεγύμνωσε αρκετό εξωτερικό περίβλημα απ το καλώδιο κ προσπάθησε να κόψεις τον σταυρό που λες απ την ρίζα (εννοώ απ το κατώτερο σημείο που έχεις απογυμνώσει).

Έτσι θα απελευθερωθούν τα υπόλοιπα καλώδια για να τα χειρίζεσαι καλύτερα.

Bananas
23-03-12, 21:10
Κατι ακόμη. Καλώδιο utp χωρίς οδηγό υπάρχει? Μου χει βγάλει την ψυχη.....
Επίσης είναι μονοκλωνο cat 6 και κοβονται ευκολα αν λυγισω πολυ τα καλωδιακα

........Auto merged post: Bananas πρόσθεσε 1 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ξεγύμνωσε αρκετό εξωτερικό περίβλημα απ το καλώδιο κ προσπάθησε να κόψεις τον σταυρό που λες απ την ρίζα (εννοώ απ το κατώτερο σημείο που έχεις απογυμνώσει).

Έτσι θα απελευθερωθούν τα υπόλοιπα καλώδια για να τα χειρίζεσαι καλύτερα.

Αυτο κανω φιλε μου απλως δεν μπορω να κοψω απο την ριζα τον σταυρο γιατι για να το κανω πρεπει να λυγισω τα καλωδια πολυ για να εχω προσβαση με την πενσα. Εκει ειναι το προβλημα οταν λυγιστουν πολυ ολο και καποιο κοβεται...

EnDLess
23-03-12, 21:13
straight type B

Bananas
24-03-12, 20:23
Υστερα απο πολλες απόπειρες απέτυχα πανυγιρικα να ακνω το πατσαρισμα του καλωδιου. Δεν μπορω να ευθυγραμμισω τα καλωδιακια και να πατηθουν ολα απο τα pins στην πρεσσα. τωρα εφτασα σε σημειο το καλωδιο να φτανει οριακα για να συνδεθουν οι συσκευες.. Τελος παντων το μονο που μας εμεινε ειναι η εμπειρια (και λιγοτερα λεφτα στην τσεπη μας για αγορα των υλικων).... Μήπως ξερει κανενας κανα μαγαζακι να αγορασω καλωδιο utp επωνυμο και να μου το πατσαρουν εκει? Κριμα να μου παρει ο τεχνικος μια περιουσια για υποθεση ενως λεπτου...
(Σας εχω κουρασει το ξερω . sorry )

EnDLess
25-03-12, 00:24
αν πας σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικό εξοπλισμό πες του να σου φτιάξει ένα 16μετρο...

nikpet
25-03-12, 01:46
Χρησιμοποιείς λάθος εργαλείο...
Δεν θέλει πένσα για να τερματίσεις ένα utp καλώδιο σε βύσματα rj-45 ... Ένα κοφτάκι χρειάζεσαι.

Επιπλέον αν το καλώδιό σου έχει αγωγούς διατομής AWG 23, με τα κλασικά βύσματα μάλλον θα παιδευτείς να τα χωρέσεις καθώς προορίζονται για καλώδια με διατομή αγωγού AWG 24.
Επίσης ανάλογα με το αν οι αγωγοί είναι μονόκλωνοι ή πολύκλωνοι θα πρέπει κανονικά να προμηθευτείς και διαφορετικά βύσματα.

Μάλιστα σε εφαρμογή όποτε έπρεπε να περάσουμε το HDMI over Ethernet και χρησιμοποιούσαμε καλώδιο δικτύου με μονόκλωνους αγωγούς είχαμε προβλήματα με τη μεταφορά του σήματος, τα οποία επιλύθηκαν με την αλλαγή των βυσμάτων rj-45 ειδκά για μονόκλωνα καλώδια.

humanious
25-03-12, 13:49
Σε όσα καλώδια utp το έχω κάνει δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.
Μήπως είναι ελαττωματικό το συγκεκριμένο καλώδιο?

jkoukos
25-03-12, 17:15
Αν και κανονικά για καλώδιο patch θέλεις πολύκλωνο utp, εντούτοις έχω και 'γω, όπως αναφέρθηκε και από προηγούμενους, χρησιμοποιήσει μονόκλωνο χωρίς ειδικά βύσματα χωρίς πρόβλημα.
Δες και αυτόν (http://www.lanshack.com/make_cat_6_cable.aspx) τον οδηγό.
Από αυτά που γράφεις ότι δεν μπορείς να τα ευθυγραμμίσεις για να τα πρεσάρεις, νομίζω ότι έχεις cat6A καλώδιο και όπως σωστά έγραψε ο @nikpet ο αγωγός του είναι πιο παχύς από το cat5e ή το cat6, οπότε θέλεις συγκεκριμένα βύσματα cat6a.

Bananas
26-03-12, 16:14
Το καλωδιο ειναι utp cat6 24awg μονοκλωνο με οδηγο (σταυρο) της panduit. Οντως με δυσκολευει και στο να ισιωσω τελειως τα καλωδιακα (εχει χοντρους αγωγους) Τα βυσματα ειναι e quip cat6 . :/

Χρησιμοποιω πρεσσα και εχω δει οδηγο για το πως να πατσαρω το καλωδιο.

weather1967
26-03-12, 22:10
Φιλε μου straight καλωδιο θα φτιαξεις απο μοντεμ-ρουτερ σε pc,σε οσα μοντεμ- ρουτερ εχω δει το καλωδιο ethernet που εχουν μεσα ειναι straight.
Αγορασε απλα κλιπς RJ45 καί ριξε μιά ματιά σε ένα προχειρο οδηγό.
Χρειαζεσε και ενα κοφτάκι-ψαλίδι που θα δεις στην φωτο,για να φερεις ισια τα συνεστραμένα ζεύγη,πριν τα βαλεις στο κλιπς, και να κοψεις τον σταυρό του cat6.
Καλο θα ήταν να ειχες και ενα tester καλωδιων RJ11-RJ45 για να τσεκάρεις αν μετα ολα ειναι οκ,θα δεις το βιντεο το πως λειτουργει το tester.
Tωρα μου φαινεται περιεργο που λες οτι σου κοβετε το καλωδιο οταν το λυγιζεις,απλα θα ξεστριψεις τα συνεστραμενα ζευγη και ενα - ενα θα το κανεις σαν γαιτανάκι γυρω απο τον σταυρο και τοτε θα κοψεις τον πλαστικο σταυρο.

http://users.otenet.gr/~meteo/project_replace-rj11-rj45-connector.html

jkoukos
26-03-12, 22:17
Μήπως εννοείς να χρησιμοποιήσει stranded (πολύκλωνο) αντί solid (μονόκλωνο);

kanonias
30-03-12, 20:29
Κανόνας 1ος : Μεταξύ ομοίων συσκευών πάντα Cross
O Router θεωρείται όμοια συσκευή με ένα PC .

Αλλά τα Routerakia που έχουμε όλοι σπίτι μας έχουν ενσωματωμένο Switch άρα δεν θεωρείται όμοια συσκευή άρα STRAIGHT και ΜΟΝΟ

DarkSky
31-03-12, 08:55
Κανόνας 1ος : Μεταξύ ομοίων συσκευών πάντα Cross
O Router θεωρείται όμοια συσκευή με ένα PC .

Αλλά τα Routerakia που έχουμε όλοι σπίτι μας έχουν ενσωματωμένο Switch άρα δεν θεωρείται όμοια συσκευή άρα STRAIGHT και ΜΟΝΟ

Τα περισσότερα ethernet interface πλέον υποστηρίζουν και Auto-MDIX (http://en.wikipedia.org/wiki/Medium_dependent_interface) οπότε και με straight καλώδιο να συνδέσεις πχ laptop με laptop θα παίζει.

kanonias
01-04-12, 21:54
Τα περισσότερα ethernet interface πλέον υποστηρίζουν και Auto-MDIX (http://en.wikipedia.org/wiki/Medium_dependent_interface) οπότε και με straight καλώδιο να συνδέσεις πχ laptop με laptop θα παίζει.

Εγώ έγραψα τον κανόνα απο εκεί και πέρα ο καθένας κάνει οτι θέλει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.