PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΓΟΡΑ 3D TV-AΡΧΑΡΙΟΣ



kukoc07
29-02-12, 03:29
Καλησπερα.

Οπως βλεπε και απο το τιτλο ενδιαφερομαι να αγορασω μια 3D TV. Δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις για τηλεορασεις γι αυτο αλλωστε ζηταω και τη βοηθεια σας.

Ψαχνωντας στο skroutz επιλεγω σα φιλτρο to 3D και LEDLCD(μιας και ειναι η νεοτερη τεχνολογια,αρα και στο μυαλο μου η καλυτερη-αν κανω λαθος διορθωστε με) και βρισκω αυτες τις 3 τηλεορασεις

http://www.skroutz.gr/s/326918/Sony-KDL-32EX720-32.html

http://www.skroutz.gr/s/331175/LG-32LW4500-32.html

http://www.skroutz.gr/s/331485/Samsung-UE32D6000-32-D6000-Series.html

που σαν τιμη τις θεωρω ελκυστικες και πανω κατω στο budget που διαθετω.

Η αποσταση απο το καναπε ειναι στα 2.5-3 μετρα.

Ο μονος λογος που κλινω σε lg τηλεοραση ειναι το θεμα των γυαλιων που δε χρειαζονται φορτιση κτλ κτλ.( απ οσο ξερω)

Μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη για τις τηλεορασεις αυτες, αν θα πρεπει να κοιταξω για κατι παραπανω απο 32'', αν εχουν καποια μειονεκτηματα,ποια ειναι καλυτερη,χειροτερη,αν δεν αξιζει καμια απο τις παραπανω ή αν θα ηταν καλο να διαθεσω παραπανω χρηματα για κατι καλυτερο. Και μια αλλη απορια που εχω: Η ποιοτητα του 3d αλλαζει απο μια μαρκα τηλεορασης σε μια αλλη?

Σε εναν αρχαριο σα κ εμενα οι τηλεορασεις αυτες φανταζουν καλες προσιτες και το 3d ακομα πιο εκλυστικο.

Θα ηθελα λοιπον μια γνωμη,μια υποδειξη ή ο.τι αλλο επιθυμειτε.

Ευχαριστω

sprog111
29-02-12, 04:00
To 3D σε λίγες ίντσες είναι σαν να βλέπεις κουκλοθέατρο. Οχι ότι δεν το καταλαβαίνεις αλλά φαίνονται όλα πολύ μικρά.
Επίσης στο ενεργητικό 3D (sony,samsung) αλλοιώνονται τα χρώματα μάλιστα τα πιο λαμπερά (πχ κίτρινο, γαλάζιο) έχουν μεγαλύτερη απόκλιση από τα πιο σκούρα (μπλε, κόκκινο). To παθητικό (LG) είναι πιο καλό στον τομέα αυτόν και μάλλον πιο κάλο συνολικά στις φτηνές τηλεοράσεις.
Η σειρά D6000 της samsung ειναι πολύ καλές τηλεοράσεις 2D και με πολύ καλη "αξιοποίηση" του Internet (smart tv), σαν 3D όμως είναι σκοτεινή(μουντή) με μειωμένη κάθετη ανάλυση (576) για active. Υπ όψιν η μειωμένη κάθετη ανάλυση είναι εγγενές χαρακτηριστικό των παθητικών 3D.

stefan_city
07-03-12, 14:36
:welcome:

το καλυτερο που μπορεις να κανεις, ειναι να πας σε ενα μεγαλο καταστημα τυπου media mark, οπου υπαρχουν πολλες στημενες τηλεορασεις, ωστε να τις δεις και απο κοντα, και βασει του μπατζετ σου να αποφασισεις.

πολυ σημαντικο, μιας και σε ενδιαφερει το 3D! το ενεργητικο 3D των sony, samsung, για καποιους ειναι κουραστικο, ζαλιζει, προκαλει πονο στο ματια, σε αντιθεση με το παθητικο της lg, το οποιο ειναι πιο ξεκουραστο. οποτε, πρεπει οπωσδηποτε να πας και να δοκιμασεις τα δυο ηδη 3D, πριν κανεις οποιαδηποτε αγορα. αν κουραζεσαι με το ενεργητικο, πας αποκλειστικα σε lg. αν δεν σε κουραζει, εχεις το πλεονεκτημα μιας μεγαλης ποικιλιας μοντελων απο διαφορες μαρκες, ωστε να επιλεξεις.

Vtester
10-03-12, 04:17
Συμφωνώ με όσα έγραψαν τα παιδιά. LG θα αγόραζα. Τώρα αν μπορείς ανέβα σε 42άρα LG 42LW5400 (http://www.skroutz.gr/s/389887/LG-42LW5400-42.html) . Ένας ακόμα λόγος είναι ότι δίνουν 7 γυαλιά δώρο ενώ στους άλλους να τα πληρώσεις ο μπάκακας αηδόνι.

phantom77
10-03-12, 11:30
Συμφωνώ με όσα έγραψαν τα παιδιά. LG θα αγόραζα. Τώρα αν μπορείς ανέβα σε 42άρα LG 42LW5400 (http://www.skroutz.gr/s/389887/LG-42LW5400-42.html) . Ένας ακόμα λόγος είναι ότι δίνουν 7 γυαλιά δώρο ενώ στους άλλους να τα πληρώσεις ο μπάκακας αηδόνι.

Φυσικά και θα πληρώσεις " ο μπάκακας αηδόνι" στους άλλους. Οι άλλοι δεν έχουν παθητικό 3D και τα γυαλιά δεν ειναι πλαστικά τζαμάκια των 16 γραμμαρίων.

Vtester
10-03-12, 12:26
Ευχαριστώ για την υπόδειξη αν και το γνωρίζω. Αν πιστεύεις ότι είναι καλύτερα πρότεινε μια με active 3d :p

phantom77
10-03-12, 13:30
Ευχαριστώ για την υπόδειξη αν και το γνωρίζω. Αν πιστεύεις ότι είναι καλύτερα πρότεινε μια με active 3d :p
Μια διευκρίνιση έκανα.
Δεν κρίνω το active\passive 3D, απλα λέω οτι η προσφορά της LG με τα 7 ζευγάρια γυαλιά γίνεται πολύ λιγότερο εντυπωσιακή όταν δεις τι είδους γυαλιά είναι.

Άσχετο αλλα είμαι πολύ περίεργος να δω πόσο θα κοστίζουν τα γυαλιά της Sony τώρα που περνάει κι αυτή στο passive 3D.

graphist83
11-03-12, 04:21
To passive 3d βέβαια είναι λίγο πιο ευαίσθητο στις γωνιες θέασης. Συνολικά ομως κερδίζει λογο κόστους των γυαλιών και απλότητας της χρήσης. (δεν χρειαζεται syncronize, φόρτιση, κτλ.). Θα συμφωνήσω οτι το 3d στις μικρές ίντσες ειναι λιγο ανούσιο. Εγω προσωπικά εαν θα επενδυα στη συγκεκριμένη τεχνολογία δεν θα ενδιαφερόμουν με κάτι λιγότερο απο 3D projector. 100'' και άνω.

Άποψη μου δωσε βάση σε μια tv με καλο πάνελ για θεαση καθημερινής χρήσης και HD, παρα για το 3d της. Πχ οι Samsung απο 6000 και ανω με σωστή παραμετροποίηση ειναι πολυ καλές. Στα 3 μετρα καλο θα ηταν πας σε μεγαλύτερο πάνελ (εφοσον αφορά σαλόνι, αρα και βασικό χώρο θέασης.) παρά αν επενδύσεις σε τεχνολογίες που ίσως δεν χρειαστείς. (smart, DLNA, 3D κτλ). Δώσε βάση στο μέγεθος και την ροή κίνησης. (100hz και άνω)

Το βασικότερο ειναι να πας σε κάποιο κατάστημα να παρεις μια ιδεα. Εδω θα ακούσεις ''διαφορες'' απόψεις με βαση το γουστο του καθενός. Περίμενε σε λιγο θα σου σκάσει και η κλασσική πρόταση panasonic και ξερό ψωμί..

Katsoulinos
11-03-12, 06:56
Κατ' αρχήν συγχαρητήρια που ρωτάς πρώτα και αποφασίζεις μετά. Οι περισσότεροι θέτουν τις ερωτήσεις τους μετά την αγορά τους. Σχετικά με την τηλεθέαση τώρα που σε ενδιαφέρει.

Ξεκινάμε με το πιο βασικό. Καμία φτηνή τηλεόραση δεν αποδίδει καλό 3D. Καμία τηλεόραση κάτω από 46in. δεν ενδείκνυται για 3D τηλεθέαση (το παρήγορο εδώ πέρα είναι, πως ούτως ή άλλως, καμία ταινία δεν είναι καλή σε 3D και τίποτα από ότι έχεις δει στα demo των καταστημάτων δεν θα το δεις στο σαλόνι σου).

Οι ταινίες 3D, σπάνια, ακόμη και σήμερα, γυρίζονται σε 3D. Στο 90% των περιπτώσεων πρόκειται για μετατροπή μετά την παραγωγή. Ενώ τα βίντεο που βλέπεις ως demo είναι 3D παραγωγές εξ' αρχής, με ότι αυτό συνεπάγεται (ευνόητα). Η απεικόνιση 3D σε κινηματογράφο είναι εντελώς διαφορετική τεχνολογία που επιτυγχάνεται με δύο παράλληλους προβολείς και διαφορά γωνίας προβολής τόσο, όσο και η διαφορά μεταξύ των οφθαλμών. Προβάλλονται δύο καρέ ταυτόχρονα. Στην τηλεόραση σου, στην ουσία εξομοιώνεται αυτή η λειτουργία εκμεταλλευόμενη και το «σφάλμα» του εγκεφάλου που κρατά μια εικόνα που είδαμε για λίγο στην συνείδηση, το γνωστό (;) «μετείκασμα» ή «μεταίσθημα». Δεν πρόκειται δηλαδή για παράλληλη προβολή δύο εικόνων ταυτόχρονα, αλλά κάτι αντίστροφο από τον 3D κινηματογράφο. Δύο εικόνες με διαφορετική γωνία προβολής που προβάλλονται ταυτόχρονα, και εναλλάσσονται, αλλά στο ίδιο καρέ. Με τα γυαλιά, μας επιτρέπεται να δούμε μια την φορά από κάθε οφθαλμό (ας μην ανοίξουμε και άλλη συζήτηση καλύτερα). Άρα έχει μεγάλη σημασία και ο επεξεργαστής 3D της κάθε τηλεόρασης. Η τεχνολογία ωστόσο δίνει ήδη υπεραρκετές λύσεις, αλλά οι εταιρίες, ιδιαίτερα λίγες αξιόπιστες υλοποιήσεις σε προσιτή τιμή.

Γενικά μιλώντας, το ενεργό 3D είναι καλύτερη τεχνολογία ασχέτως το τι θα ακούσεις από τον οποιονδήποτε. Αναφέρομαι καθαρά και μόνο στην τεχνολογία υλοποίησης (αν αρχίσω την ανάλυση θα με κάνετε ban). Όμως, η αίσθηση του 3D είναι καθαρά υποκειμενική και πολλές φορές έχει να κάνει ακόμη και με το αν έχουμε γυμνασμένα μάτια (πολύ απλουστευμένα, ο βολβός του ματιού έχει μύες γύρο-γύρο οι οποίοι όταν συσπώνται αλλάζουν το σχήμα του βολβού με συνέπεια να αλλάζει η εστιακή απόσταση του ματιού και να εστιάζουμε σε διαφορετικά σημεία, κοντά ή μακριά. Αυτό στο 3D δουλεύει λίγο περισσότερο από ότι στην κανονική θέαση, λόγο της ψευδαίσθησης του βάθους). Εγώ π.χ. που είμαι εικονολήπτης λόγο επαγγέλματος, δεν κουράζομαι ποτέ, ούτε και έχω κάποιο δυσάρεστο αίσθημα κατά την τηλεθέαση 3D. Οι υπόλοιποι προσαρμόζονται μετά από 5-6 ταινίες όταν θα έχουν βελτιώσει λίγο την ικανότητα τους (ακούσια).

Ο σωστός τρόπος για να διαλέξεις τηλεόραση είναι να δεις κάποια ταινία για την οποία, έχεις ήδη κάποια ιδέα. Ίσως κάτι που είδες σε κινηματογράφο. Αλλιώς δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης διότι και ο κάθε άνθρωπος «βλέπει» διαφορετικά. Στα πολυκαταστήματα που οι τηλεοράσεις είναι στημένες για να πουλήσουν, βλέπεις με ειδικό εργαστηριακό setup για demo σε αίθουσα με φωτισμό που δεν υπάρχει στο μενού μετά την αγορά. Έπειτα, το σήμα είναι εντελώς χάλια καθώς διανέμεται σε 50-60 τηλεοράσεις. Το έξυπνο είναι να πας σε σαλόνια καταστημάτων high-end μηχανημάτων με χαμηλό φωτισμό και να ασχοληθείς με την τηλεόραση που σε ενδιαφέρει για τουλάχιστον μία ώρα και αφού προσαρμοστείς στις συνθήκες φωτισμού. Να εξασφαλίσεις ένα DVD για Benchmarks Με κάρτες και βίντεο που θα ζητήσεις να σου προβάλουν για να συγκρίνεις και να κρίνεις τα πάντα. Ένα τέτοιο DVD είναι των Spears & Munsil, “high definition benchmark - Blu-Ray edition” (αν δεν «βρεις να το αγοράσεις» στείλε μου PM).

Ως «τυφλοσούρτη» συνοπτικά σου λέω, αν θέλεις να βλέπεις ταινίες σε σωστό περιβάλλον με κατάλληλο φωτισμό και αρκετές ίντσες, καλύτερα είναι να δεις για plasma. Αν σε ενδιαφέρει περισσότερο το τηλεοπτικό ψηφιακό σήμα ή και υπολογιστής στην TV, θα έλεγα πως είναι μονόδρομος μια LCD Με φωτισμό LED. Και οι δύο περιπτώσεις έχουν ξεπεράσει σχεδόν όλα τα αρχικά τους προβλήματα και προσφέρουν πολύ ευχάριστη τηλεθέαση.

To 3D όμως είναι ακόμη πολύ πίσω και η περίοδος που διανύουμε σημαντική. Ήδη στις διεθνείς εκθέσεις παρουσιάστηκαν μοντέλα χωρίς γυαλιά τα οποία δεν τελειοποιηθήκαν ακόμη. Υπόσχονται όμως πάρα πολλά και θα είναι εμπορικά διαθέσιμα και τελειοποιημένα, σε ένα δύο χρόνια.
Τέλος πάντων, για να μην σε πρήζω άλλο, η άποψη μου είναι να μην πάρεις μια τηλεόραση 3D ακόμη, εκτός και αν βρεις σε πραγματικά καλή τιμή, κάποιο ακριβό μοντέλο. Αλλά και πάλι, δεν το αξίζει ακόμη. Εγώ π.χ. έχω δει όλες τις ταινίες 3D που βγήκαν στα DVD Club και μάλιστα σε Blu-Ray και έχω απογοητευθεί (όλες μαζί μάλιστα, δεν είναι πάνω από 30-40). Στο κάτω-κάτω 95% του θέασης σου θα είναι 2D. Εγώ που δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση έχω γράψει στο πάνελ μου, εδώ και έναν χρόνο μόλις 900 ώρες λειτουργίας από τις οποίες μόνο οι 30-40 ήταν 3D. Η δική μου τηλεόραση, PS51D6900 της Samsung είναι μια από τις πολύ καλές επιλογές σε συνάρτηση με εξοπλισμό και απόδοση, αλλά και πάλι δεν την λες φτηνή καθώς αγγίζει τα 1000€ ενώ τα φτηνά γυαλιά της κάνουν από 45-55€ (θέλεις και 3-4 ζευγάρια, δεν θέλεις;).

Καλύτερα για λίγο ακόμη να περιμένεις. Είναι σαν να ανακοίνωσε η Intel νέο socket σε 5-6 μήνες και εσύ να αγοράσεις το παλιό που θα καταργηθεί και όσο ακόμη δεν έχει πέσει η τιμή του. Αν είναι να πάρεις 3D, τουλάχιστον περίμενε λίγο ακόμη γιατί θα πέσουν κατακόρυφα σε λίγους μήνες με τις επίσημες ανακοινώσεις νέων τεχνολογιών που θα διατεθούν εμπορικά.

WAntilles
11-03-12, 16:28
Καλησπερα.

Οπως βλεπε και απο το τιτλο ενδιαφερομαι να αγορασω μια 3D TV. Δεν εχω τις καταλληλες γνωσεις για τηλεορασεις γι αυτο αλλωστε ζηταω και τη βοηθεια σας.

Ψαχνωντας στο skroutz επιλεγω σα φιλτρο to 3D και LEDLCD(μιας και ειναι η νεοτερη τεχνολογια,αρα και στο μυαλο μου η καλυτερη-αν κανω λαθος διορθωστε με) και βρισκω αυτες τις 3 τηλεορασεις

http://www.skroutz.gr/s/326918/Sony-KDL-32EX720-32.html

http://www.skroutz.gr/s/331175/LG-32LW4500-32.html

http://www.skroutz.gr/s/331485/Samsung-UE32D6000-32-D6000-Series.html

που σαν τιμη τις θεωρω ελκυστικες και πανω κατω στο budget που διαθετω.

Η αποσταση απο το καναπε ειναι στα 2.5-3 μετρα.

Ο μονος λογος που κλινω σε lg τηλεοραση ειναι το θεμα των γυαλιων που δε χρειαζονται φορτιση κτλ κτλ.( απ οσο ξερω)

Μπορειτε να μου πειτε μια γνωμη για τις τηλεορασεις αυτες, αν θα πρεπει να κοιταξω για κατι παραπανω απο 32'', αν εχουν καποια μειονεκτηματα,ποια ειναι καλυτερη,χειροτερη,αν δεν αξιζει καμια απο τις παραπανω ή αν θα ηταν καλο να διαθεσω παραπανω χρηματα για κατι καλυτερο. Και μια αλλη απορια που εχω: Η ποιοτητα του 3d αλλαζει απο μια μαρκα τηλεορασης σε μια αλλη?

Σε εναν αρχαριο σα κ εμενα οι τηλεορασεις αυτες φανταζουν καλες προσιτες και το 3d ακομα πιο εκλυστικο.

Θα ηθελα λοιπον μια γνωμη,μια υποδειξη ή ο.τι αλλο επιθυμειτε.

Ευχαριστω

Κάκιστες επιλογές, από κάθε άποψη:

- πολύ μικρό μέγεθος για αυτή την απόσταση -> τζιτζίνι -> δεν παίρνεις ένα βιουμάστερ;
- κάκιστη επιλογή τεχνολογίας -> LCD/LED
- άσε το 3D στην άκρη -> εδώ με €500 που έχεις για budget πρέπει να ζοριστείς πολύ για να πάρεις/βρεις καλό 2D, και θες και 3D από πάνω;



ΥΓ: Επιπλέον, ακόμα και να μην είχες κάνει τις παραπάνω κάκιστες επιλογές, αλλά σωστές (π.χ. 50άρα, και Plasma), και να είχες το budget για το 3D, θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να πας να δεις τις 2 τεχνολογίες 3D (passive, active) και να δεις αν κάποια απ' αυτές (ή και οι 2) σε κουράζουν.

ownagE_
11-03-12, 16:50
Εγώ πάντως όταν είδα passive 3D (σε μια LG) ξενέρωσα με την ανάλυση.
Φαίνονται πολύ χαλαρά οι γραμμές (odd/even) των frames.

Είναι πολύ καλύτερο σε ανάλυση/εικόνα το active 3d της 42ST30 μου.

sonic
11-03-12, 17:33
Εγώ πάλι δεν θα ασχολίομουν καν με το 3d, ταινίες δεν υπάρχουν, πρόγραμμα δεν υπάρχει, και είναι και μια μπούρδα και μισή.

Άσε που σε λίγο καιρό θα βγάλουν τηλεοράσεις χωρίς γυαλιά, όχι ότι θα υπάρχουν ταινίες και τηλεοπτικό πρόγραμμα ακόμα, αλλά όπως και να έχει πιστεύω ότι δεν αξίζει.

ownagE_
11-03-12, 21:06
Εγώ πάλι δεν θα ασχολίομουν καν με το 3d, ταινίες δεν υπάρχουν, πρόγραμμα δεν υπάρχει

Δυστυχώς έτσι είναι.


και είναι και μια μπούρδα και μισή.

Πρέπει να δεις καλό content (πχ. imax under the sea) ;)


Άσε που σε λίγο καιρό θα βγάλουν τηλεοράσεις χωρίς γυαλιά

Θα αργήσουν αυτές.. :p

sonic
11-03-12, 23:20
Πρέπει να δεις καλό content (πχ. imax under the sea) ;)


Αυτά είναι σχεδόν αποκλειστικά για demo, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα πει "μάγκες, φέρτε μπύρες και πίτσες έχω το τελευταίο IMAX".

Θα το δεις μια φορά, θα πεις "γουάου", θα το δείξεις στους φίλους σου για να δικαιολογήσεις γιατί πρέπει να βάλεις ηλίθια γυαλιά για να δεις τις φάλαινες και το επιπλέον κόστος της οθόνης, θα πουν και αυτοί "γουάου", και μετά θα βάλεις ένα dvd.:lol:

ownagE_
12-03-12, 00:07
Αυτά είναι σχεδόν αποκλειστικά για demo, δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει άνθρωπος που θα πει "μάγκες, φέρτε μπύρες και πίτσες έχω το τελευταίο IMAX".

Θα το δεις μια φορά, θα πεις "γουάου", θα το δείξεις στους φίλους σου για να δικαιολογήσεις γιατί πρέπει να βάλεις ηλίθια γυαλιά για να δεις τις φάλαινες και το επιπλέον κόστος της οθόνης, θα πουν και αυτοί "γουάου", και μετά θα βάλεις ένα dvd.:lol:

Δεν είναι έτσι.
Απλά δείχνει το potential της τεχνολογίας.
Δεν ξέρεις οι μελλοντικές ταινίες πως θα το αξιοποιούν. ;)

DVD σε Full HDTV; Απαπαπα..

sonic
12-03-12, 00:52
Αυτό λέω και εγώ, demo είναι, δεν είναι για να το παρακολουθήσεις.

stefan_city
12-03-12, 01:40
υλικο πολυ δεν υπαρχει, αλλα οι περισσοτερες νεες ταινιες βγαινουν και σε 3D, αν οχι ολες. το θεμα ειναι αν σ αρεσει να τις βλεπεις πιο πολυ σε 3D, ή απλα σε HD. σαν κατοχος 3D τηλεορασης παντως, ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη λειτουργια της.
επισης, συνηθως υποστηριζουν μετατροπη 2D-->3D. φυσικα αυτο δεν θα το δεις στα τρισαθλια καναλια που εχουμε, αλλα μια HD 1080p ταινια, μπορεις να την μετατρεψεις σε 3D με αρκετα ικανοποιητικο αποτελεσμα.

WAntilles
12-03-12, 03:53
Εγώ πάλι δεν θα ασχολίομουν καν με το 3d, ταινίες δεν υπάρχουν, πρόγραμμα δεν υπάρχει, και είναι και μια μπούρδα και μισή.

Από τις ελάχιστες φορές που θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου - κι ας έχω τηλεόραση 3D (και καλή μάλιστα). Για το 2D της όμως την πήρα, όχι για το 3D.

Katsoulinos
12-03-12, 04:19
Ωστόσο υπάρχουν αρκετά ελέυθερα δορυφορικά που εκπέμπουν συχνά κατ' εξαίρεση, πρόγραμμα σε 3D. Αλλά σίγουρα, πολλά συνδρομητικά εκπέμπουν αγώνες γνωστών πρωταθλημάτων ποδοσφαίρου σε 3D ακόμη πιο συχνά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.