PDA

Επιστροφή στο Forum : F-1 2012 season



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

aroutis
27-10-12, 23:23
Καραμελα ?
Καλως ή κακως, το 80% εξαρταται πλεον απο το μονοθεσιο.
Για αυτο ειδαμε παλι 1-2 Red Bull, 3-4 McLaren, 5-6 Ferrari...

Ασχετα αν ο Alonso ανετρεψε ολους τους κανονες ΠΑΛΙ και με το συνολικα 3ο (ή ακομα χειροτερο) μονοθεσιο, κυνηγαει τον τιτλο.

Οσο για τη Ferrari, δε νομιζω οτι την προσεβαλε. Απεναντιας. Στη Red Bull τα χωνει. Σε ελευθερη μεταφραση "Δεν ειστε τιποτα σπουδαιο. Καντε κανενα αγαλμα στο Newey, γιατι χωρις αυτον θα ησασταν της πλακας"...

Και αν θελεις τη γνωμη μου, αρκετα εγλυψε τον κωλο της Ferrari τοσα χρονια. ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ απο οτι τους αξιζει αναλογικα με τα χρεπια που του δινουν να οδηγει τα τελευταια 3 χρονια...
Αλλα παιρνει ενα καραβι λεφτα απο τους Ιταλους, οποτε ισως καλα κανει...Ο Αλόνσο, και ο κάθε Αλόνσο δεν ειναι τιποτα παραπάνω από ενας οδηγός (καλός, εξαιρετικός κλπ) που περνά από το Μαρανέλο, παιρνει (αν ειναι τυχερός) και κανά πρωτάθλημα (ή 5) και γράφεται στην ιστορία (σε κάθε περίπτωση) ως ένας οδηγός που οδήγησε για τη Scuderia.

Γλυφει δε τον κώλο της Φερράρι ΑΚΡΙΒΩΣ για αυτό το λόγο.

Having said that, όλοι όσοι υποστηρίζουμε τη Φερράρι θα θέλαμε τον Αλόνσο να πάρει το πρωτάθλημα. Προφανώς. Αλλά από κει και πέρα το sport ειναι ομαδικό. Κοινως we stand and fall together, ελεως πια.

Και ο Αλόνσο έχει ένα δίκιο μεν στο ότι we fight Newey, αλλά δεν ειναι μόνο ο Newey,ειναι και ένας πολύ καλός Vettel, ένας πολύ καλός Webber, μια πολύ καλή RBR που εν τέλει, κατά τη γνώμη μου εκει που κερδίζει τη Ferrari ειναι στο ότι η Ferrari δεν έχει ξεφωρτωθεί ακόμα τον Domenicalli για να πάρει τον Briatorre. Σε ένα cut throat αθλημα, ο τύπος είναι λαπάς.

- - - Updated - - -


Εγώ τους πιστεύω.. Και αυτό είναι το θέμα.
Δεν ντρέπονται; Ολόκληρη Ferrari να σχεδιάζει το μονοθέσιο με σήραγγα που δεν ξέρουν καν αν δουλεύει σωστά;
Και μάλιστα ενώ την έχουν ξανακλείσει για να την επιδιορθώσουν;
Εγώ, αν ήμουν στη Ferrari, θα ντρεπόμουν να το λέω αυτό κι ας είναι αλήθεια.. :|Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Και από ότι ξέρω έχουν ρίξει αρκετά χρήματα στο συγκεκριμένο και φτάσαν να τη ΞΑΝΑκλείσουν για να πάνε στη Γερμανία.

Ε, ας το γκρεμίσουν, να το ξαναφτιάξουν απο το 0.

haHa
27-10-12, 23:54
Ποτε ακριβως ηταν η Ferrari το ταχυτερο μονοθεσιο και εχασα εγω τον αγωνα ? Φτου ρε γμτ. Εγω οποτε βλεπω, δευτεροτριτοι ειμαστε :p:down:

Συνολικα ειναι το πιο γρηγορο μονοθεσιο μαζι με την Red Bull(συμπεριλαμβανομενων και των τελευταιων 3 αγωνων) απο το τελος Ιουνιου και μετα. Αν η Red Bull δεν ειχε κανει αυτο το χατ τρικ, τοτε η Φερραρι θα ειχε με διαφορα το πιο γρηγορο μονοθεσιο απο τοτε.
Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν μαζεψει ιδιους βαθμους , παρολο που η Φερραρι εχει το μειονεκτημα που ονομαζεται Μασσα.

Mιλαω βεβαια για συνολικα.. Συνολικα σημαινει οτι μπορει να εχει το ταχυτερο μονοθεσιο, παρολο που σε καθε αγωνα εχεις το 2ο πιο γρηγορο , απλα επειδη οι αντιπαλοι μια εχουν το 1ο πιο γρηγορο και μια το 5ο πιο γρηγορο...

Αλλα και πιο συγκεκριμενα, η Φερραρι στην Γερμανια, στην Αγγλια και στην Ιταλια ειχε το πιο γρηγορο μονοθεσιο.
Στο Βελγιο και στην Κορεα ειχε εξισου(ή οριακα πιο αργο) γρηγορο μονοθεσιο με McLaren και Red Bull αντιστοιχα. Και ουτε καθεξης..

----------

Πιστευω (και ελπιζω) οτι και αυριο η Φερραρι θα ειναι το πιο γρηγορο μονοθεσιο μαζι με την Red Bull. Ελπιζω μαλιστα προς το τελος του αγωνα(αν ο Αλονσο φροντισει αυτην την φορα καλυτερα τα ελαστικα του) να ειναι πιο γρηγορη και απο την Red Bull.
Το προβλημα ομως ακουει στο ονομα Webber που μπορει να καθυστερει τους υπολοιπους και να αφηνει τον Vettel να βολταρει και να μην κουραζει καν τα ελαστικα του.

George_Prix
28-10-12, 02:57
Συνολικα ειναι το πιο γρηγορο μονοθεσιο μαζι με την Red Bull(συμπεριλαμβανομενων και των τελευταιων 3 αγωνων) απο το τελος Ιουνιου και μετα. Αν η Red Bull δεν ειχε κανει αυτο το χατ τρικ, τοτε η Φερραρι θα ειχε με διαφορα το πιο γρηγορο μονοθεσιο απο τοτε.
Δεν ειναι τυχαιο οτι εχουν μαζεψει ιδιους βαθμους , παρολο που η Φερραρι εχει το μειονεκτημα που ονομαζεται Μασσα.

Mιλαω βεβαια για συνολικα.. Συνολικα σημαινει οτι μπορει να εχει το ταχυτερο μονοθεσιο, παρολο που σε καθε αγωνα εχεις το 2ο πιο γρηγορο , απλα επειδη οι αντιπαλοι μια εχουν το 1ο πιο γρηγορο και μια το 5ο πιο γρηγορο...

Αλλα και πιο συγκεκριμενα, η Φερραρι στην Γερμανια, στην Αγγλια και στην Ιταλια ειχε το πιο γρηγορο μονοθεσιο.
Στο Βελγιο και στην Κορεα ειχε εξισου(ή οριακα πιο αργο) γρηγορο μονοθεσιο με McLaren και Red Bull αντιστοιχα. Και ουτε καθεξης..

----------

Πιστευω (και ελπιζω) οτι και αυριο η Φερραρι θα ειναι το πιο γρηγορο μονοθεσιο μαζι με την Red Bull. Ελπιζω μαλιστα προς το τελος του αγωνα(αν ο Αλονσο φροντισει αυτην την φορα καλυτερα τα ελαστικα του) να ειναι πιο γρηγορη και απο την Red Bull.
Το προβλημα ομως ακουει στο ονομα Webber που μπορει να καθυστερει τους υπολοιπους και να αφηνει τον Vettel να βολταρει και να μην κουραζει καν τα ελαστικα του.

Το θεμα φιλε ειναι οτι τα πρωταθληματα δεν παιρνονται με το ΑΝ.
ΑΝ δεν ειχε καταφερει η Red Bull να κανει αυτο το χατ τρικ, θα ημασταν κοντα. Αλλα οπως εχω πει πολλες φορες, αυτο ειναι το εργο που βλεπουμε τα τελευταια χρονια. Τη Ferrari να πλησιαζει και εκει που πλησιασε, να βρισκουν κατι οι αντιπαλοι και να μας λειπει μισο δευτερολεπτο παλι...

Οσο για τον αυριανο αγωνα, το race pace της Ferrari και τη συντηρηση των ελαστικων, διαφωνω 100%...
Ξερω οτι ολα γινονται, αλλα αν ξεκινας 5ος, κυνηγας ενα θαυμα. Και ποιο ειναι το θαυμα στην περιπτωση μας ? Το βαθρο ?
Ετσι οπως καταντησαμε, δε νομιζω να ειναι αρκετο...

- - - Updated - - -

@aroutis :
Δεν εχω την απαιτηση να εχει ο Alonso τη φημη της Ferrari...
Ουτε εχουμε καμια κοντρα Alonso/Ferrari για το ποιος ειναι το μεγαλο ονομα.
Σιγουρα η Ferrari ειναι το μεγαλο κεφαλαιο της F1, αλλα εδω και χρονια, μονο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ !

Γιατι ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ο Alonso αποδιδει τα αναμενομενα και η Ferrari OXI.
Oποτε εγω εχω καθε δικαιωμα να κραζω την τεραστια μηχανη (Ferrari) και να εκθειαζω αυτο το μικρο "ασημαντο" γραναζακι της μηχανης (Alonso) που κανει καλα τη δουλεια του.

Οσο για το Domenicalli, συμφωνω απολυτα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Εφοσον εδω και χρονια η Ferrari δεν αποδιδει τα αναμενομενα, κατι πρεπει να γινει. Καλο παιδι ο Στεφανακος, αλλα οπως σωστα ειπες, ΛΑΠΑΣ :p

MNP-10
28-10-12, 09:00
Το καλο μονοθεσιο δε κρινεται μονο απ'το αν ειναι το γρηγοροτερο αλλα και απ'την αξιοπιστια. Η ferrari ειναι πολυ καλη μεχρι στιγμης, γεγονος που επιτρεπει στον Αλονσο να κυνηγαει πρωταθλημα. Οταν ο vettel χανει 25αρια απο σιγουρες νικες, εκει υπαρχει προβλημα. Σχετικα μ'αυτο που ειπε ο Αλονσο για το Νιουι, και ο Γουεμπερ μονοθεσιο Νιουι οδηγαει αλλα δεν ειναι μπροστα του. Αρα, καποιο ρολο παιζει και ο οδηγος.

Εντωμεταξυ ενδεχεται ο Μασα σημερα να ειναι παλι γρηγοροτερος του Αλονσο. Μαλιστα, απ'οτι ακουσα στο sky f1 χθες, το μονοθεσιο του Αλονσο εχει κατι προσθηκες που δεν εχει του Μασα - και παλι η διαφορα στο qualify ηταν ενα μονο ενα δεκατο. Η ταχυτητα του Μασα ειναι αδιαμφισβητητη - αρκει να οδηγαει ενα μονοθεσιο που στριβει οπως το θελει. Φαινεται με το αναβαθμισμενο πακετο της Φεραρι εδω και αρκετα GP εχει βρει αυτο που εψαχνε. Απλα τωρα ειναι πολυ αργα γιατι θα ακουει απ'το pit radio "Fernando is slower than you, keep 3s gap" :p:lol:

Αυτο που θα ειναι απολυτη ηδονη, ειναι να χασει η ferrari θεση στο WCC (στα τελικα standings) ακριβως με 1 ποντο λιγοτερο απ'αυτους που θα τους σκοραριζε ο Μασα αν τον αφηναν να τρεξει απεριοριστα. Ετσι για να το θυμουνται :p

Οσο για το Domenicalli, ο Αλονσο δε θα ηταν καν στη ferrari αν δεν ηταν ο domenicalli. Ειχε φαει Χ εδω και χρονια απ'τον Τοντ ως κακος χαρακτηρας και ανακολουθος με τις συμφωνιες. Μετα απ'αυτα που εγιναν στη Μακλαρεν το '07, ελαχιστες ομαδες ηθελαν εναν τετοιο οδηγο που στρεφεται κατα της ομαδας του μονο και μονο επειδη χανει απ'το νουμπα teammate. Καλως ή κακως ο Αλονσο δεν εχει πολλες επιλογες. Η μακλαρεν του εχει ριξει πορτα, η red bull προτιμαει να πληρωνει ρεαλιστικα ποσα σε οδηγους και να αναπτυσσει το μονοθεσιο, η lotus δεν εχει budget (τον Κιμι φετος τον πηρανε μονο με 5 μυρια + bonus), η mercedes δεν εχει μονοθεσιο, η williams εχει ακομα χειροτερο budget - επομενως μονο το καθισμα στη ferrari υπαρχει (και αυτο δε θα υπηρχε αν ηταν σημερα ο Τοντ πχ). Ολα τα αλλα ειναι non-options.

aroutis
28-10-12, 09:18
@aroutis :
Δεν εχω την απαιτηση να εχει ο Alonso τη φημη της Ferrari...
Ουτε εχουμε καμια κοντρα Alonso/Ferrari για το ποιος ειναι το μεγαλο ονομα.
Σιγουρα η Ferrari ειναι το μεγαλο κεφαλαιο της F1, αλλα εδω και χρονια, μονο ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ !

Γιατι ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ, ο Alonso αποδιδει τα αναμενομενα και η Ferrari OXI.
Oποτε εγω εχω καθε δικαιωμα να κραζω την τεραστια μηχανη (Ferrari) και να εκθειαζω αυτο το μικρο "ασημαντο" γραναζακι της μηχανης (Alonso) που κανει καλα τη δουλεια του.

Οσο για το Domenicalli, συμφωνω απολυτα. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι. Εφοσον εδω και χρονια η Ferrari δεν αποδιδει τα αναμενομενα, κατι πρεπει να γινει. Καλο παιδι ο Στεφανακος, αλλα οπως σωστα ειπες, ΛΑΠΑΣ Το πρόβλημα ειναι ότι επειδή εισαι fan του σπορ σε επίπεδο οδηγού βλέπεις εντελώς μονοδιάστατα το πράγμα. Δεν στη λέω απλά μια διαπίστωση κάνω. Ο MNP πιο πάνω τα λέει μια χαρά. Η Ferrari δίνει στον Αλόνσο ένα μονοθέσιο το οποίο αν δεν το ΄χεις προσέξει είναι τανκ, δεν σπάει με τίποτα, ειναι σταθερά απο τα πλέον ταχύτερα, και αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα κατασκευαστών ακόμα και με έναν Massa που μολις ξύπνησε (μάλλον) ειναι δεύτερη. Αν το δεις από αυτή τη διάσταση (YOU CAN DO IT!) θα καταλάβεις ότι ναι μεν δεν έχει δώσει στον οδηγό που υποστηρίζεις ενα μονοθέσιο επιπέδου F2004 ή F2002 που σίγουρα και γώ θα γούσταρα, όμως σίγουρα δεν δίνει και FORCE INDIA έτσι;

Από κει και πέρα θα το ξαναπώ, επιλογή του Αλόνσο ειναι να είναι στο Μαρανέλο , γνωρίζει καλά με τι έχει να κάνει, ποιές ειναι οι παράμετροι, κλπ. Δεν νομίζω ότι η συμφωνία περιλάμβανε ότι θα του δώσουν μονοθέσιο με rocket boost να βγαίνει πρωταθλητής κάθε χρόνο. Προσωπικά ,ως οπαδός της Ferrari , απαιτώ απο την ομάδα μου να βλέπω να κάνει τη καλύτερη προσπάθεια και να μην εγκαταλείπει πριν το πρωτάθλημα τελειώσει, ώστε να πάρει τους τίτλους. Επίσης - και για αυτό δεν γουστάρω τον Ντομενικάλι - το ξαναλέω, σε ένα cut throat σπόρ όπου η RBR κερδίζει μόνο γιατί ακριβώς φερεται όπως θα έπρεπε να φέρεται η Ferrari και η Ferrari φέρεται σαν το καλό παιδάκι, ο συγκεκριμένος πρέπει απλά να βρει άλλη δουλειά και να φέρει ο LCdM κάποιον που να μη φοβάται να ρίξει και λίγο ξύλο. Και ναι, δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον καλύτερο από τον Briattore.

George_Prix
28-10-12, 10:06
Το πρόβλημα ειναι ότι επειδή εισαι fan του σπορ σε επίπεδο οδηγού βλέπεις εντελώς μονοδιάστατα το πράγμα. Δεν στη λέω απλά μια διαπίστωση κάνω. Ο MNP πιο πάνω τα λέει μια χαρά. Η Ferrari δίνει στον Αλόνσο ένα μονοθέσιο το οποίο αν δεν το ΄χεις προσέξει είναι τανκ, δεν σπάει με τίποτα, ειναι σταθερά απο τα πλέον ταχύτερα, και αυτή τη στιγμή στο πρωτάθλημα κατασκευαστών ακόμα και με έναν Massa που μολις ξύπνησε (μάλλον) ειναι δεύτερη. Αν το δεις από αυτή τη διάσταση (YOU CAN DO IT!) θα καταλάβεις ότι ναι μεν δεν έχει δώσει στον οδηγό που υποστηρίζεις ενα μονοθέσιο επιπέδου F2004 ή F2002 που σίγουρα και γώ θα γούσταρα, όμως σίγουρα δεν δίνει και FORCE INDIA έτσι;

Από κει και πέρα θα το ξαναπώ, επιλογή του Αλόνσο ειναι να είναι στο Μαρανέλο , γνωρίζει καλά με τι έχει να κάνει, ποιές ειναι οι παράμετροι, κλπ. Δεν νομίζω ότι η συμφωνία περιλάμβανε ότι θα του δώσουν μονοθέσιο με rocket boost να βγαίνει πρωταθλητής κάθε χρόνο. Προσωπικά ,ως οπαδός της Ferrari , απαιτώ απο την ομάδα μου να βλέπω να κάνει τη καλύτερη προσπάθεια και να μην εγκαταλείπει πριν το πρωτάθλημα τελειώσει, ώστε να πάρει τους τίτλους. Επίσης - και για αυτό δεν γουστάρω τον Ντομενικάλι - το ξαναλέω, σε ένα cut throat σπόρ όπου η RBR κερδίζει μόνο γιατί ακριβώς φερεται όπως θα έπρεπε να φέρεται η Ferrari και η Ferrari φέρεται σαν το καλό παιδάκι, ο συγκεκριμένος πρέπει απλά να βρει άλλη δουλειά και να φέρει ο LCdM κάποιον που να μη φοβάται να ρίξει και λίγο ξύλο. Και ναι, δεν μπορώ να σκεφτώ καποιον καλύτερο από τον Briattore.

Δεν ξερω αν το εχεις προσεξει, αλλα 9 στις 10 φορες, τον τιτλο κερδιζει το ταχυτερο μονοθεσια και οχι το τανκ. Αν περιμενουμε αλλα 7 χρονια, μπας και το τανκ της Ferrari κερδισει τον πυραυλο της Red Bull, ζητω που χεστηκαμε...

Και κατι ακομα... Ποτε δε ζητησα μονοθεσιο επιπεδου F2004 ή F2002. Ζητησα ενα μονοθεσιο που να ειναι ισο με τα υπολοιπα, ωστε να βγαλω το γουστο μου. Να πω "ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΙΣΑΞΙΟ ΜΟΝΟΘΕΣΙΟ"

Αν μπορουσαμε να βγαλουμε ενα μεσο ορο ταχυτερου γυρου στις κατατακτηριες, ταχυτερου γυρου στον αγωνα, με βαση και τους 2 ομοσταβλους της καθε ομαδας, θα βλεπατε οτι αναλογικα ΣΕ ΟΛΟ το πρωταθλημα (και μην ξεχναμε τους πρωτους ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ αγωνες) η Ferrari ειναι κατα πασα πιθανοτητα το 3ο ταχυτερο μονοθεσιο. Ξερω οτι αυτο δε γινεται να ειναι επακριβες συμπερασμα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις τι εννοω...
Αν το αποτελεσμα που θα προκυψει ειναι αρκετο για σενα, σεβαστο. Αλλα αυτο το στατιστικο, μου δινει το δικαιωμα να κραζω και να μη μπορει κανενας να με πει τρελο η κολλημενο.


Το καλο μονοθεσιο δε κρινεται μονο απ'το αν ειναι το γρηγοροτερο αλλα και απ'την αξιοπιστια. Η ferrari ειναι πολυ καλη μεχρι στιγμης, γεγονος που επιτρεπει στον Αλονσο να κυνηγαει πρωταθλημα. Οταν ο vettel χανει 25αρια απο σιγουρες νικες, εκει υπαρχει προβλημα. Σχετικα μ'αυτο που ειπε ο Αλονσο για το Νιουι, και ο Γουεμπερ μονοθεσιο Νιουι οδηγαει αλλα δεν ειναι μπροστα του. Αρα, καποιο ρολο παιζει και ο οδηγος.

Εντωμεταξυ ενδεχεται ο Μασα σημερα να ειναι παλι γρηγοροτερος του Αλονσο. Μαλιστα, απ'οτι ακουσα στο sky f1 χθες, το μονοθεσιο του Αλονσο εχει κατι προσθηκες που δεν εχει του Μασα - και παλι η διαφορα στο qualify ηταν ενα μονο ενα δεκατο. Η ταχυτητα του Μασα ειναι αδιαμφισβητητη - αρκει να οδηγαει ενα μονοθεσιο που στριβει οπως το θελει. Φαινεται με το αναβαθμισμενο πακετο της Φεραρι εδω και αρκετα GP εχει βρει αυτο που εψαχνε. Απλα τωρα ειναι πολυ αργα γιατι θα ακουει απ'το pit radio "Fernando is slower than you, keep 3s gap" :p:lol:

Αυτο που θα ειναι απολυτη ηδονη, ειναι να χασει η ferrari θεση στο WCC (στα τελικα standings) ακριβως με 1 ποντο λιγοτερο απ'αυτους που θα τους σκοραριζε ο Μασα αν τον αφηναν να τρεξει απεριοριστα. Ετσι για να το θυμουνται :p

Οσο για το Domenicalli, ο Αλονσο δε θα ηταν καν στη ferrari αν δεν ηταν ο domenicalli. Ειχε φαει Χ εδω και χρονια απ'τον Τοντ ως κακος χαρακτηρας και ανακολουθος με τις συμφωνιες. Μετα απ'αυτα που εγιναν στη Μακλαρεν το '07, ελαχιστες ομαδες ηθελαν εναν τετοιο οδηγο που στρεφεται κατα της ομαδας του μονο και μονο επειδη χανει απ'το νουμπα teammate. Καλως ή κακως ο Αλονσο δεν εχει πολλες επιλογες. Η μακλαρεν του εχει ριξει πορτα, η red bull προτιμαει να πληρωνει ρεαλιστικα ποσα σε οδηγους και να αναπτυσσει το μονοθεσιο, η lotus δεν εχει budget (τον Κιμι φετος τον πηρανε μονο με 5 μυρια + bonus), η mercedes δεν εχει μονοθεσιο, η williams εχει ακομα χειροτερο budget - επομενως μονο το καθισμα στη ferrari υπαρχει (και αυτο δε θα υπηρχε αν ηταν σημερα ο Τοντ πχ). Ολα τα αλλα ειναι non-options.

1o τουβλο) Ποιος Webber ρε ανθρωπε ? Μιλαμε για εναν μετριο οδηγο, που ο Vettel καταφερε να κανει ΗΡΩΑ εδω και χρονια. Ακομα και φετος του πηρε 14 αγωνες να τον κερδισει !!! Περσι και προπερσι τα ιδια. Η ομαδα επαιζε full Vettel No1 και το παιδακι δε μπορουσε να κανει ζαφτι το γερο-Webber.
2ο τουβλο) Το οτι ο Domenicalli επελεξε τον Alonso, του δινει το αλαθητο του παπα για την υπολοιπη ζωη του ?
3ο τουβλο) Πραγματι ανεβασμενος ο Massa. Aλλα δειχνεις ασχετος με το αθλημα ΠΑΛΙ. Η καθε σοβαρη ομαδα, θα εκανε το ιδιο με τη Ferrari. Θα στηριζε το Νο1 οδηγο που παει για τον τιτλο (Αlonso) και τον στοχο που εδειχνε πιθανοτερος εκεινη την ωρα (τιτλος στο οδηγων). Δε θα κυνηγουσε το θαυμα (ΜΠΑΣ ΚΑΙ περασει ο Massa τον Alonso και μετα ΜΠΑΣ ΚΑΙ περασει το Webber) MΠΑΣ ΚΑΙ ΤΥΧΕΙ και αυτα τα ποντακια (της υποθετικης προσπερασης του Webber, γιατι αν περνουσε μονο τον Alonso τους ιδιους ποντους θα επαιρνε η ομαδα), χρειαστουν στο τελος...
4ο τουβλο) Η αξιοπιστια της Ferrari ειναι αξιοσημειωτη, αλλα ο Alonso δεν κυνηγαει πρωταθλημα λογω της αξιοπιστιας. Κυνηγαει τιτλο επειδη παιρνει το 100% του μονοθεσιου σε καθε γυρο του πρωταθληματος και εχει ελαχιστοποιησει τα λαθη. Και ο Massa το ιδιο μονοθεσια οδηγει, αλλα εχει σχεδον το 1/3 των ποντων (το ιδιο περσι και προπερσι). Αλλα ο Massa, o Kimi και κατι αλλα οδηγακια, εκει χανουν. Οτι τα θελουν ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ για να παιξουν καλα. Για αυτο μας εχεις ζαλισει τον ερωτα εδω και τοσα χρονια, για προβλημα του Kimi με τις αναρτησεις, με το τιμονι, με το setup και με ενα ποντο που του εφυγε απο τη ζαρτιερα. Ο Alonso νομιζεις οτι οδηγει την τελεια Ferrari ή την τελεια Renault τοσα χρονια ? ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ. Απλα κανει το καλυτερο δυνατο με αυτο που εχει στα χερια του την εκαστοτε περιοδο...

aroutis
28-10-12, 12:08
Δεν ξερω αν το εχεις προσεξει, αλλα 9 στις 10 φορες, τον τιτλο κερδιζει το ταχυτερο μονοθεσια και οχι το τανκ. Αν περιμενουμε αλλα 7 χρονια, μπας και το τανκ της Ferrari κερδισει τον πυραυλο της Red Bull, ζητω που χ*στηκαμε...

Και κατι ακομα... Ποτε δε ζητησα μονοθεσιο επιπεδου F2004 ή F2002. Ζητησα ενα μονοθεσιο που να ειναι ισο με τα υπολοιπα, ωστε να βγαλω το γουστο μου. Να πω "ΟΡΙΣΤΕ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΙΣΑΞΙΟ ΜΟΝΟΘΕΣΙΟ"

Αν μπορουσαμε να βγαλουμε ενα μεσο ορο ταχυτερου γυρου στις κατατακτηριες, ταχυτερου γυρου στον αγωνα, με βαση και τους 2 ομοσταβλους της καθε ομαδας, θα βλεπατε οτι αναλογικα ΣΕ ΟΛΟ το πρωταθλημα (και μην ξεχναμε τους πρωτους ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ αγωνες) η Ferrari ειναι κατα πασα πιθανοτητα το 3ο ταχυτερο μονοθεσιο. Ξερω οτι αυτο δε γινεται να ειναι επακριβες συμπερασμα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις τι εννοω...
Αν το αποτελεσμα που θα προκυψει ειναι αρκετο για σενα, σεβαστο. Αλλα αυτο το στατιστικο, μου δινει το δικαιωμα να κραζω και να μη μπορει κανενας να με πει τρελο η κολλημενο.Τα νούμερα μιλάνε, και τα νούμερα δείχνουν #2 WCC. Εαν μέσα βάλεις και ότι έτρεχε μόνο ένας οδηγός σχεδον όλη τη χρονιά αυτό ειναι που δείχνει το αν η Ferrari έχει το dεύτερο ταχύτερο μονοθέσιο ή όχι τελικά. Κανένας δεν λέει ότι ο Αλόνσο δεν έχει κάνει τρελό πρωτάθλημα, πόσο μάλλον εγώ. Ομως επίσης, ακριβώς επειδή ξεκινησε όπως ξεκίνησε η Ferrari ,με ένα απαράδεκτο μονοθέσιο και το εξέλιξε Η FERRARI ως εδω να ειναι δευτερο στο WCC αυτό κάτι λέει. Και για το τι support έχει δώσει (και) στον Αλόνσο, και τι αγώνα έχει τελικά κάνει για να ειναι και ο οδηγός και η ομάδα εκει που ειναι.

Δεν περιμένω να το καταλάβεις αυτό γιατί επειδή εισαι driver fan βλέπεις διαφορετικό πρωτάθλημα τελικά :P

MNP-10
28-10-12, 13:02
Δεν ειναι τοσο κακος ο ρυθμος της Φεραρι στον αγωνα...

111228

haHa
28-10-12, 13:18
Οπως και στον προηγουμενο αγωνα , o συνδυασμος Alonso/Φερραρι εφθειρε αρκετα τα ελαστικα του. Τωρα γυρναει πιο αργα απο οτι στους προηγουμενους γυρους.
Ακομα κ ο Χαμιλτον τα κρατησε καλυτερα και γυρναει πιο γρηγορα, ενω πριν ηταν αισθητα πιο αργος.

MNP-10
28-10-12, 13:27
Τι λε ρε.... πιτστοπ 3.3 με αλλαγη τιμονιου η mclaren... :worthy:

- - - Updated - - -

Τωρα με τα σκληρα παει ακομα καλυτερα η ferrari σε σχεση με τη redbull (προτιμαει ελαφρα μαλακοτερες γομες το μονοθεσιο της rbr).

Ais
28-10-12, 13:28
Το πρωταθλημα εχει τελειωσει.

MNP-10
28-10-12, 13:48
Πηρε μπρος και ο Χαμιλτον με τα σκληρα :p

- - - Updated - - -


Το πρωταθλημα εχει τελειωσει.

Μιλαμε για μηχανοκινητο. Μπορουν να συμβουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

- - - Updated - - -

Μας δουλευει ο Χαμιλτον? Δε θα κρατησουν τα σκληρα λαστιχα (ενω τα μαλακα εβγαλαν το μισο GP)? :lol: Νταξ.

- - - Updated - - -

Ακομα περιμενει ο Webber το KERS να κανει "come back" οπως του πε ο μηχανικος του :p:lol:

haHa
28-10-12, 13:53
Θελω να δω το fastest lap του Vettel στο 59ο(προτελευταιο) γυρο ποσο γρηγορος θα ειναι.

Ais
28-10-12, 13:54
Μιλαμε για μηχανοκινητο. Μπορουν να συμβουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Γι'αυτο παντα ελπιζουμε σε ενα κινητηρα του Φετελ

MNP-10
28-10-12, 14:07
Πλακα μας κανει ο Αλονσο? Πρωτα χαλαει το kers του webber και τον περναει, και τωρα εχει προβλημα ο vettel :p

- - - Updated - - -

Εκανε 0.1s ταχυτερο ο Αλονσο στο last lap.

111230

George_Prix
28-10-12, 14:21
Οπως και στον προηγουμενο αγωνα , o συνδυασμος Alonso/Φερραρι εφθειρε αρκετα τα ελαστικα του. Τωρα γυρναει πιο αργα απο οτι στους προηγουμενους γυρους.
Ακομα κ ο Χαμιλτον τα κρατησε καλυτερα και γυρναει πιο γρηγορα, ενω πριν ηταν αισθητα πιο αργος.

Και ? Τι θελεις να μας πεις με αυτο ? Οτι ο αγωνας χαθηκε λογω της φθορας των ελαστικων ?
Απλα το ταχυτερο μονοθεσιο κερδισε ΠΑΛΙ...

Και οπως σου ειπα πριν τον αγωνα, το καλυτερο σεναριο ηταν αυτο που τελικα ειδαμε σημερα. Damage limitation με ενα βαθρο...
Αντε παλι τωρα να αρχισουμε τα βουντου και να παρακαλαμε να χαλασει το καλυτερο μονοθεσιο μπας και δουμε κανενα τιτλο...


Θελω να δω το fastest lap του Vettel στο 59ο(προτελευταιο) γυρο ποσο γρηγορος θα ειναι.
Ακομα περιμενεις να βγαλεις συμπερασματα απο αυτο ? Ειπαμε. Δεν τον αφηνουν πλεον το Vettel να κανει φιγουρα. Τους αρκει να κερδιζουν τον αγωνα...
Αν δεν καταλαβες τι παιζει σε απολυτο ρυθμο, να σε βοηθησω λιγο...
4-5 δεκατα διαφορα στις κατατακτηριες και τουλαχιστον 2 δεκατα σε ρυθμο αγωνα.


Τα νούμερα μιλάνε, και τα νούμερα δείχνουν #2 WCC. Εαν μέσα βάλεις και ότι έτρεχε μόνο ένας οδηγός σχεδον όλη τη χρονιά αυτό ειναι που δείχνει το αν η Ferrari έχει το dεύτερο ταχύτερο μονοθέσιο ή όχι τελικά. Κανένας δεν λέει ότι ο Αλόνσο δεν έχει κάνει τρελό πρωτάθλημα, πόσο μάλλον εγώ. Ομως επίσης, ακριβώς επειδή ξεκινησε όπως ξεκίνησε η Ferrari ,με ένα απαράδεκτο μονοθέσιο και το εξέλιξε Η FERRARI ως εδω να ειναι δευτερο στο WCC αυτό κάτι λέει. Και για το τι support έχει δώσει (και) στον Αλόνσο, και τι αγώνα έχει τελικά κάνει για να ειναι και ο οδηγός και η ομάδα εκει που ειναι.

Δεν περιμένω να το καταλάβεις αυτό γιατί επειδή εισαι driver fan βλέπεις διαφορετικό πρωτάθλημα τελικά :P

Αν το ονειρο σου ειναι η Ferrari να ειναι η δευτερη ταχυτερη, μπορεις να κοιμασαι ευτυχισμενος :p Αυτη τη στιγμη εχει πραγματι το 2ο ταχυτερο μονοθεσιο. Βεβαια αν βαλουμε στην εξισωση κατι 4ες-6ες φολες που φαγαμε στην αρχη της χρονιας, επιμενω πως ο μεσος ορος ειναι καπου στην 3αδα...

Οσο για το αν ειμαι driver fan or team fan, δε νομιζω να παιζει ρολο. Εγω απλα λεω αυτα που βλεπω. Η Ferrari εδω και χρονια, ΠΟΤΕ δεν ειχε το καλυτερο μονοθεσιο. Ολα τα αλλα (εξελιξη κατα τη διαρκεια της χρονιας και κοραφεξαλα) μπορει να ειναι βαλσαμο για τα forums της Ferrari, αλλα προσωπικα δε μου λενε ΤΙΠΟΤΑ. Και δε θα επρεπε να λενε και σε σενα οσο χανονται οι τιτλοι. ;)



Πλακα μας κανει ο Αλονσο? Πρωτα χαλαει το kers του webber και τον περναει, και τωρα εχει προβλημα ο vettel :p

Ε, ειπαμε... Ο Alonso ειναι κωλοφαρδος και ο Kimi ειναι ατυχος... Ο δικος σου εχει την ατυχια να μην εχει καταφερει να του κατσει καλα η ζαρτιερα τοσα χρονια. Μαλλον ειναι θεμα setup ζαρτιερας. :twisted:

MNP-10
28-10-12, 14:23
01 Sebastian Vettel 240
02 Fernando Alonso 227
03 Kimi Räikkönen 173
04 Mark Webber 167
05 Lewis Hamilton 165
06 Jenson Button 141
07 Nico Rosberg 93
08 Romain Grosjean 90


01 Red Bull Racing-Renault 407
02 Ferrari 316
03 McLaren-Mercedes 306
04 Lotus-Renault 263
05 Mercedes 136
06 Sauber-Ferrari 116
07 Force India-Mercedes 93
08 Williams-Renault 59

George_Prix
28-10-12, 14:23
Εκανε 0.1s ταχυτερο ο Αλονσο στο last lap.

Και ο Βutton εκανε 5 δεκατα καλυτερο χρονο.
Φανταζομαι οτι η McLaren ηταν το ταχυτερο μονοθεσιο συμφωνα με το αστειο σκεπτικο σου.
ΜΕΓΙΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΗ ΜΟΥ ΕΣΥ :rofl:

MNP-10
28-10-12, 14:28
Ο Button αφενος εμεινε αρκετα πισω + γενικα δε φθειρει τοσο τα λαστιχα. Κατα συνεπεια οταν θελει να τραβηξει q-lap, ειναι καλοδιατηρημενα. Το κανει και ο Kimi που δε τρωει λαστιχα.

haHa
28-10-12, 14:29
Μια χαρα ηταν το race pace της Φερραρι, τελικως λιγο πιο αργο απο της Red Bull(και λιγο πιο γρηγορο στο τελος οπως ειχαμε πει).
Στον επομενο αγωνα μπορει να ειναι διαφορετικα, 1-2 δεκατα δεν ειναι τιποτα.

Οσο η Φερραρι ειναι το 1ο ή το 2ο πιο γρηγορο μονοθεσιο, τιποτα δεν εχει χαθει.
Εδω η Red Bull ηταν το 5ο πιο γρηγορο μονοθεσιο στη Μοντσα, 4 αγωνες πιο πριν και ακριβως πριν αρχισει το σερι της.

George_Prix
28-10-12, 14:34
Μια χαρα ηταν το race pace της Φερραρι, τελικως λιγο πιο αργο απο της Red Bull(και λιγο πιο γρηγορο στο τελος οπως ειχαμε πει).
Στον επομενο αγωνα μπορει να ειναι διαφορετικα, 1-2 δεκατα δεν ειναι τιποτα.

Οσο η Φερραρι ειναι το 1ο ή το 2ο πιο γρηγορο μονοθεσιο, τιποτα δεν εχει χαθει.
Εδω η Red Bull ηταν το 5ο πιο γρηγορο μονοθεσιο στη Μοντσα, 4 αγωνες πιο πριν και ακριβως πριν αρχισει το σερι της.

Δεν εχεις αδικο. Η διαφορα ειναι μικρη οποτε αναστρεψιμη. Απλα τον εχω παρει απο φοβο το Newey...
Εδω και χρονια, οποτε λεμε "αντε και τους φτασαμε", κατι κανει ο παλαβος παλι και ξεφευγει !!!

haHa
28-10-12, 14:37
Δεν εχεις αδικο. Η διαφορα ειναι μικρη οποτε αναστρεψιμη. Απλα τον εχω παρει απο φοβο το Newey...
Εδω και χρονια, οποτε λεμε "αντε και τους φτασαμε", κατι κανει ο παλαβος παλι και ξεφευγει !!!
Το καλο ειναι οτι και η McLaren ηταν γρηγορη, οποτε αν σε επομενο αγωνα η Ferrari ειναι η πιο γρηγορη, τοτε μπορει και η McLaren να κοψει βαθμους απο τον Vettel.

aroutis
28-10-12, 15:09
Αν το ονειρο σου ειναι η Ferrari να ειναι η δευτερη ταχυτερη, μπορεις να κοιμασαι ευτυχισμενος Αυτη τη στιγμη εχει πραγματι το 2ο ταχυτερο μονοθεσιο. Βεβαια αν βαλουμε στην εξισωση κατι 4ες-6ες φολες που φαγαμε στην αρχη της χρονιας, επιμενω πως ο μεσος ορος ειναι καπου στην 3αδα...

Οσο για το αν ειμαι driver fan or team fan, δε νομιζω να παιζει ρολο. Εγω απλα λεω αυτα που βλεπω. Η Ferrari εδω και χρονια, ΠΟΤΕ δεν ειχε το καλυτερο μονοθεσιο. Ολα τα αλλα (εξελιξη κατα τη διαρκεια της χρονιας και κοραφεξαλα) μπορει να ειναι βαλσαμο για τα forums της Ferrari, αλλα προσωπικα δε μου λενε ΤΙΠΟΤΑ. Και δε θα επρεπε να λενε και σε σενα οσο χανονται οι τιτλοι. Εχω ήδη πει ως οπαδός της Ferrari τι περιμένω από την ομάδα μου (η οποία περιλαμβάνει και τους δύο οδηγούς της). Ψάξε βρες το , μολις έφαγα μια σπαγγέτι και βαριέμε να το ξανακάνω quote :p
Επίσης, η βαθμολογία του WCC η οποία κρίνει και την τελική εικόνα των μονοθεσίων/ομάδων στο τέλος της χρονιάς, περιλαμβάνει τα πάντα, ειναι η ομορφιά του να καταλαβαίνεις το sport ως ομαδικό. Γιατί in the end of the day μετράνε τα πάντα στην F1, από το πόσο καλά κάνεις τα pitstops ως το πόσο καλό οδηγό έχεις,όσο το αν σπάει το μονοθέσιο συχνά κλπ κλπ. Και εκει καταλαβαίνει κανένας πόσο off ειναι το να βλέπει κάποιος μονο πχ το αν το μονοθέσιο πάει πυραυλος (αλλά τίποτα άλλο).

Και φυσικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο αν είσαι team fan ή driver fan. Και προφανώς και λες αυτά που βλέπεις. Μονο που αυτά που βλέπεις τα βλέπεις από τη πλευρά του οπαδού που υποστηρίζει τον Alonso. Δεν σε κατηγορεί κανένας για αυτό, όμως από την άλλη αυτή θα ειναι πάντα η σκοπιά σου (εκτός αν αρχίσεις κάποτε να υποστηρίζεις μια ομάδα), ενώ το sport εν τέλει ειναι BY DEFINITION ομαδικό.

Jim Slip
28-10-12, 15:13
Ωραία πίστα.. 'Αδειες κερκίδες..

DOU
29-10-12, 02:11
"Inside that team there is not very good atmosphere at the moment so they were fighting each other and they forgot that I was in the middle."

Αφησε την σποντα του παλι ο Alonso.:p

Jim Slip
30-10-12, 02:13
Απλα τον εχω παρει απο φοβο το Newey...
Εδω και χρονια, οποτε λεμε "αντε και τους φτασαμε", κατι κανει ο παλαβος παλι και ξεφευγει!!!

'Ολοι εστιάζουν στον Newey. Αλλά κάνουν λάθος.

Ο Βέτελ είναι υπο-εκτιμημένος.

'Οταν το 2007 αντικατέστησε τον Scott Speed στην Τόρο Ρόσο, δεν άργησε να πάρει μια 5η και μια 6η θέση. 'Ολα αυτά σε μια ομάδα που είχε για μέσο όρο τη 14η θέση. Στο Φούτζι παραλίγο να πάρει πόντιουμ, μέχρι που τράκαρε πάνω στον Webber (Red Bull) σε μια περίοδο safety car (μερικοί ίσως θυμούνται τα μπινελίκια του Webber).

To 2008, στη Μόνζα, πήρε τη μοναδική μέχρι τώρα νίκη της Τόρο Ρόσο.

Μέτα τη "μεταγραφή" του στη Red Bull, η Τόρο Ρόσο θα επέστρεφε εκεί που ήταν πάντα: πουθενά.

Η Red-bull "του Newey" άρχισε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο με το που πάτησε πόδι ο Βέτελ σε αυτή, το 2009. Ο Newey είχε ήδη σχεδιάσει τα μονοθέσια του 2007 και 2008, χωρίς ιδιαίτερα θεαματικά αποτελέσματα.

Με όλα αυτά δε θέλω να μειώσω την προσφορά του Newey. Το αντίθετο. Αλλά είναι καιρός να αντιμετωπίσουμε τον Βέτελ σαν αυτό που είναι: ένας πολύ ιδιαίτερος οδηγός.

Rebel Scum
30-10-12, 02:18
'Ολοι εστιάζουν στον Newey. Αλλά κάνουν λάθος.

Ο Βέτελ είναι υπο-εκτιμημένος.

'Οταν το 2007 αντικατέστησε τον Scott Speed στην Τόρο Ρόσο, δεν άργησε να πάρει μια 5η και μια 6η θέση. 'Ολα αυτά σε μια ομάδα που είχε για μέσο όρο τη 14η θέση. Στο Φούτζι παραλίγο να πάρει πόντιουμ, μέχρι που τράκαρε πάνω στον Webber (Red Bull) σε μια περίοδο safety car (μερικοί ίσως θυμούνται τα μπινελίκια του Webber).

To 2008, στη Μόνζα, πήρε τη μοναδική μέχρι τώρα νίκη της Τόρο Ρόσο.

Μέτα τη "μεταγραφή" του στη Red Bull, η Τόρο Ρόσο θα επέστρεφε εκεί που ήταν πάντα: πουθενά.

Η Red-bull "του Newey" άρχισε να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο με το που πάτησε πόδι ο Βέτελ σε αυτή, το 2009. Ο Newey είχε ήδη σχεδιάσει τα μονοθέσια του 2007 και 2008, χωρίς ιδιαίτερα θεαματικά αποτελέσματα.

Με όλα αυτά δε θέλω να μειώσω την προσφορά του Newey. Το αντίθετο. Αλλά είναι καιρός να αντιμετωπίσουμε τον Βέτελ σαν αυτό που είναι: ένας πολύ ιδιαίτερος οδηγός.

Τι δεν έχει δίκιο και λέει μεγάλες αλήθειες ο Νάντο που απέναντι του βλέπει μόνο το Newey;

ownagE_
30-10-12, 02:19
Ε καλά μην υπερβάλουμε.
Εδώ παραλίγο να του το πάρει ο Webber το 2010, ενώ και φέτος, τώρα που έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν πάλι, ο Webber είναι πάρα πολύ κοντά του.

Rebel Scum
30-10-12, 02:31
Ε καλά μην υπερβάλουμε.
Εδώ παραλίγο να του το πάρει ο Webber το 2010, ενώ και φέτος, τώρα που έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν πάλι, ο Webber είναι πάρα πολύ κοντά του.

Ο Vettel δεν είναι ακόμα στα επίπεδα Alonso, ίσως ούτε και Hamilton.

Αλλά η υποτίμηση κάποιων είναι υπερβολική. Είναι κορυφαίος οδηγός του γκριντ και αν ήταν ο Webber ο καλύτερος οδηγός της RB ο Alonso θα είχε ένα πρωτάθλημα το 2010 και άλλο ένα έτοιμο φέτος.

ΥΓ. Πέρυσι ρε σεις τον ξεπάτωσε τον Webber και τους συγκρίνουμε ακόμα επειδή το 2010 τον κόντραρε και πλέον στη χάση και στη φέξη τον πλησιάζει ο Αυστραλός;

MNP-10
30-10-12, 11:38
Και δεν ειναι μονο οτι ο Vettel ειναι γρηγορος, αλλα εχει και το εσωτερικο drive για πρωταθλητισμο. 3 ατομα ειναι ολα και ολα στο grid που εχουν νοοτροπια πρωταθλητη. O Alonso, o Vettel και ο Σουμι. Αυτοι ειναι που κοιμουνται και ξυπνανε με το να παρουν το πρωταθλημα - και αν δε το παρουν θα στραβωσουν ασχημα. Η ζωη τους ειναι goal oriented και οταν ενας ανθρωπος βαζει ως αποκλειστικο στοχο το να κανει κατι, βαζοντας ολες του τις δυναμεις γι'αυτο, τοτε τα πραγματα "κυλανε" προς το μερος του.

George_Prix
30-10-12, 12:28
Αν δεν το καταλαβατε, ο Alonso ειπε αυτα που επρεπε να πει, ωστε να τσαλακωσει λιγο την ψυχολογια του Vettel. Ισως οχι τοσο κομψο αυτο που ειπε, αλλα αν θελετε την αποψη μου, 100% αληθινο.
Ο Vettel ειναι ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ οδηγος, αλλα κανει καμποσα λαθη και δεν αντεχει την πιεση. Οποτε δεν ειναι κορυφαιος σε καμια περιπτωση.

Ο Newey κανει τη διαφορα στη Red Bull. Ακομα και ο μετριος Webber μπορει και χτυπαει νικες και δευτερες θεσεις με το διαστημοπλοιο που τους εχει φτιαξει ο ανθρωπος...

Rebel Scum
30-10-12, 14:27
Και δεν ειναι μονο οτι ο Vettel ειναι γρηγορος, αλλα εχει και το εσωτερικο drive για πρωταθλητισμο. 3 ατομα ειναι ολα και ολα στο grid που εχουν νοοτροπια πρωταθλητη. O Alonso, o Vettel και ο Σουμι. Αυτοι ειναι που κοιμουνται και ξυπνανε με το να παρουν το πρωταθλημα - και αν δε το παρουν θα στραβωσουν ασχημα. Η ζωη τους ειναι goal oriented και οταν ενας ανθρωπος βαζει ως αποκλειστικο στοχο το να κανει κατι, βαζοντας ολες του τις δυναμεις γι'αυτο, τοτε τα πραγματα "κυλανε" προς το μερος του.

+1 και οι τρεις είναι ακριβώς αυτό.

Jim Slip
30-10-12, 15:31
Ο Vettel ειναι ΤΑΧΥΤΑΤΟΣ οδηγος, αλλα κανει καμποσα λαθη και δεν αντεχει την πιεση. Οποτε δεν ειναι κορυφαιος σε καμια περιπτωση.

Ακομα και ο μετριος Webber μπορει και χτυπαει νικες και δευτερες θεσεις με το διαστημοπλοιο που τους εχει φτιαξει ο ανθρωπος..


Και ποιά λάθη κάνει, ρε 'συ George, για να 'χουμε καλό 'ρώτημα; Για πες μερικά.

Και αυτό για την πίεση απο που προκύπτει; Επειδή έκανε ένα σπιν σε βρεγμένη πίστα στον Καναδά, ενώ τον κυνηγούσε ο Μπάτον;

Το οτι δεν είναι κορυφαίος συνέχισε να το λες στον εαυτό σου καθώς τα πρωταθλήματα του Βέτελ αυξάνονται και πληθύνονται, αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα.

Και το οτι ο Webber είναι μέτριος απο που προκύπτει; Εγώ θυμάμαι οτι ο Webber μάζευε συχνά βαθμούς για τη Μινάρντι, και οτι έκανε quali-θαύματα για τη Τζάγκουαρ το 2004. Επίσης θυμάμαι οτι τσάκισε τον Ρόζμπεργκ στη Williams το 2006 (12-6 outqualify).

Μέτριος; Δε νομίζω. Απλά ο Βέτελ είναι ακόμα καλύτερος.

George_Prix
30-10-12, 20:50
Και ποιά λάθη κάνει, ρε 'συ George, για να 'χουμε καλό 'ρώτημα; Για πες μερικά.

Και αυτό για την πίεση απο που προκύπτει; Επειδή έκανε ένα σπιν σε βρεγμένη πίστα στον Καναδά, ενώ τον κυνηγούσε ο Μπάτον;

Το οτι δεν είναι κορυφαίος συνέχισε να το λες στον εαυτό σου καθώς τα πρωταθλήματα του Βέτελ αυξάνονται και πληθύνονται, αν σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα.

Και το οτι ο Webber είναι μέτριος απο που προκύπτει; Εγώ θυμάμαι οτι ο Webber μάζευε συχνά βαθμούς για τη Μινάρντι, και οτι έκανε quali-θαύματα για τη Τζάγκουαρ το 2004. Επίσης θυμάμαι οτι τσάκισε τον Ρόζμπεργκ στη Williams το 2006 (12-6 outqualify).

Μέτριος; Δε νομίζω. Απλά ο Βέτελ είναι ακόμα καλύτερος.

Αυτο με τον Καναδα που ανεφερες ειναι το καλυτερο παραδειγμα !
Περσι ΜΟΝΟ ΜΙΑ φορα ενα μονοθεσιο τον πλησιαζε και ηταν ταχυτερο σε ολοκληρη τη χρονια και εκανε το λαθος.
Τυχαιο ? Δε νομιζω !

Το ιδιο σεναριο το ειδαμε και τα προηγουμενα χρονια. Καμποσα λαθακια. Λαθακια που κανανε τον Alonso να ειναι μεσα στον τιτλο, ενω ειχε πολυ αργοτερο μονοθεσιο.

Οσο για τα πρωταθληματα του Vettel, δε μου λενε τιποτα. Ειτε παρει 3, ειτε παρει 23, η γνωμη μου για αυτον δε θα αλλαξει. Για μενα θα παραμεινει ενας πολυ καλος οδηγος, αλλα ο τυπος του οδηγου που εγω θεωρω κορυφαιος...

ownagE_
30-10-12, 20:56
http://f1sa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=35432:f1--italian-report-claims-alonso-furious-at-ferrari-formula-1-personnel-in-india&catid=1:f1&Itemid=157

Α γι'αυτό μετά το qualifying έδειξαν τον Alonso να περπατάει στο pitlane και φαινόταν τρελαμένος τελείως.. :p

Rebel Scum
30-10-12, 21:46
http://f1sa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=35432:f1--italian-report-claims-alonso-furious-at-ferrari-formula-1-personnel-in-india&catid=1:f1&Itemid=157

Α γι'αυτό μετά το qualifying έδειξαν τον Alonso να περπατάει στο pitlane και φαινόταν τρελαμένος τελείως.. :p

Εντάξει αυτό είναι θράσος. Έλεος ο Alonso οδηγεί κοντά στην τελειότητα και θα του την πει κιόλας ο άλλος για να σώσει το τομάρι του;

MNP-10
30-10-12, 23:58
http://f1sa.com/index.php?option=com_content&view=article&id=35432:f1--italian-report-claims-alonso-furious-at-ferrari-formula-1-personnel-in-india&catid=1:f1&Itemid=157

Α γι'αυτό μετά το qualifying έδειξαν τον Alonso να περπατάει στο pitlane και φαινόταν τρελαμένος τελείως.. :p

=>



Felipe Massa, meanwhile, revealed to Brazil's Totalrace that his F2012 was not in the same specification as Alonso's in India last weekend.

"I had half as much as him," said the Brazilian


.........

George_Prix
31-10-12, 08:02
Felipe Massa, meanwhile, revealed to Brazil's Totalrace that his F2012 was not in the same specification as Alonso's in India last weekend.

"I had half as much as him," said the Brazilian

Ενω οταν οδηγουσαν το ιδιο μονοθεσιο, ο Φιλιππακος ειχε τις ιδιες επιδοσεις. :p
Ετσι δεν ειναι ΜΝΡ-10 ???

Κατα τα αλλα, μονο που κανουν κατακλανια εκει μεσα απο τον Luca D μεχρι τον Domenicalli για τον Alonso, κατι παραπανω θα ξερουν... Και με δεδομενο οτι ειναι ενας απλος υπαληλος της Ferrari και αυτοι ειναι τα αφεντικα...
Μονο τις δηλωσεις τους να διαβασεις μετα απο ολες τις κατατακτηριες και μετα απο ολους τους αγωνες, καταλαβαινεις οτι τον εχουν για Θεο. Ο Fernando ετσι, ο Fernando αλλιως, o Fernando αυτο, ο Fernando το αλλο...
Μαλλον επειδη ειναι κωλοφαρδος.
Ετσι δεν ειναι ΜΝΡ-10 ???

Και τον Kimi τον διωξανε με τις κλωτσιες λογω ατυχιας. Επι 3 χρονια δεν καταφερε να φτιαξει καλο setup στη ζαρτιερα του. :rofl:

MNP-10
31-10-12, 11:04
Τον Κιμι τον εστειλαν λογω Μοντετσεμελο και Σανταντερ. Τον Αλονσο τον υπεγραψαν το Μαη του '08 και η Σανταντερ εψαχνε τροπο να φερει τον Αλονσο στη Φεραρι ακομα και το '09 ει δυνατον - αλλα το buyout 2 χρονων ηταν too much. Η Σανταντερ προσφερθηκε να κανει τραμπα τον Κιμι στη Μακλαρεν (για το '09) - αφου ειχε sponsoring και στη Μακλαρεν οποτε μπορουσε να επηρεαζει αποφασεις, και η Μακλαρεν δε θα ειχε προβλημα - ο μονος που ειχε προβλημα ηταν ο Κιμι* ο οποιος ζητουσε και να παρει τα λεφτα του '09 (το συμβολαιο της Φεραρι) και τα λεφτα του συμβολαιου για το '09 με τη Μακλαρεν :p

* Η καλυτερα ο Robertson, μανατζερ του Κιμι.

Για το '10 η εξαγορα ηταν πιο ευκολη (μονο ενας χρονος συμβολαιου) οπερ και εγενετο.

Το θεμα ειναι οτι αν εμενε Κιμι/Αλονσο δε θα υπηρχε ξεκαθαρο #1 - πραγμα αντιθετο στη φιλοσοφια της Φεραρι, αρα δε προκειται να εφευγε ο #2, αλλα ο #1. Αυτο ηταν ξεκαθαρο ακομα και μετα τον τραυματισμο του Μασα, που ενω δεν ηξεραν καλα-καλα αν θα μπορεσει να ξανατρεξει, η πορεια του "Kimi-exit" ηταν προδιαγεγραμμενη. Απλα θα εβρισκαν αλλο #2 αν ο Μασα δε μπορουσε να συνεχισει.

Υπ'οψην οτι το Μαη του '08, οταν υπογραφτηκε ο Αλονσο για το '10, ο Κιμι ειχε μολις κερδισει το πρωταθλημα και εκανε lead το πρωταθλημα του '08 - ενω ο Μασα θεωρουνταν οτι ειχε πολυ κακες επιδοσεις και απειλουνταν για το μελλον του.

Οσο για τον Φελιπε και το μονοθεσιο στην Ινδια, υπερβαλλει ο Felippe, αλλα ενα ειναι σιγουρο. Οταν οι μηχανικοι της ferrari ειδαν στο qualify οτι ο Massa υστερει λιγοτερο απο 1 δεκατο (καπου 70-80 ms ηταν η διαφορα) ενω ο Alonso ειχε superior spec, καπου εκει καταλαβαν οτι ο Ισπανος δεν απεδωσε τα αναμενομενα. Οποτε, λογικο ειναι, να μη δεχονται κριτικη για το οχημα το οποιο ειχαν στοιχεια απο Παρασκευη+Σαββατο πρωι οτι οντως ειναι καλυτερο με τις βελτιωσεις. Προσπαθουν να κανουν οτι καλυτερο αλλα ο οδηγικος παραγοντας παιζει παντα ρολο. Ενας μη καθαρος γυρος, ή το να εισαι απλα αργος, βγαινεις και το λες. Ειμουν αργος, εκανα λαθος, εστησα λαθος το μονοθεσιο κτλ. Δεν εχει νοημα να κατηγορεις συνεχεια το μονοθεσιο - και αυτο ακριβως κανει ο Αλονσο. Εχει καταντησει αηδια. Και στο qualify μπορουσε να παρει παραπανω θεσεις και στον αγωνα ηταν εξαιρετικα ανταγωνιστικο τοσο με μαλακα, οσο και με σκληρα (ενω η Mclaren ηταν καλυτερα βολεμενη στα σκληρα, με την RBR καλυτερα βολεμενη στα μαλακα).

Μην υποτιμας το οτι η Ferrari καταφερε να κανει πολυ καλους χρονους στον αγωνα οντας και υψηλα στα trap speeds. Οι rbr + ο Κιμι ηταν στημμενοι για max downforce ωστε να βγαζουν ταχυτητα στις στροφες / καθαρο laptime, πραγμα που στις ευθειες κοστιζει (αν χρειαστει για προσπερασμα στον αγωνα). Οταν βλεπεις οτι η ferrari θυσιαζει downforce (=θυσιαζει και laptime) και εχει και +10km/h τελικη* χωρις το DRS, σημαινει οτι το μονοθεσιο οχι μονο ειναι γρηγορο, αλλα εχει να δωσει και αλλο laptime το οποιο απλα δε το εδωσαν εξαρχης ωστε να μπορει να προσπερναει στον αγωνα. Επομενως εμενα τουλαχιστον ο Αλονσο δε μπορει να με δουλεψει για Νιουηδες κτλ. Φανταζομαι ουτε οι μηχανικοι του ειναι ενθουσιασμενοι μ'αυτα που λεει - και γνωριζοντας τα παραπανω.

George_Prix
01-11-12, 01:03
1) Αρχισες παλι τις αναλυσεις σου και ξεχασες να μας πεις το πιο σημαντικο. Οτι ο Kimi πηγε στη Ferrari σαν Νο1 και σα νεος Schumi και επι 3 χρονια δεν καταφερε να κανει καλα το Massa, τον οποιο ο Schumi (και ο Alonso) εχουν κανει χωνι. Οταν θα καταπιεις αυτη την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, θα εχεις δικαιωμα να μας πεις τα αστεια σεναρια σου για εκεινη την εποχη και για το παρασκηνιο της μεταγραφης. Ενα ειναι το σιγουρο. Οτι η Ferrari δικαιωθηκε με την επιλογη του Alonso και τον εκδιωγμο του Kimi. Και σε αυτο συμφωνουν ΟΛΟΙ οσοι δεν εχουν τσιμπλα στα ματια !

2) Oσο για την Ινδια, δεν ειπε κανενας οτι η Ferrari ηταν αργη. Ηταν το δευτερο ταχυτερο μονοθεσιο. 4-5 δεκατα αργοτερη στις κατατακτηριες (επειδη οπως σωστα ειπες τα μαλακα κατσανε ελαφρως καλυτερα στη Red Bull) και τουλαχιστον 1-2 δεκατα αργοτερη στον αγωνα (μην ξεχναμε οτι ο Vettel πιθανοτατα δεν πιεσε σε καμια φαση στο 100% οπως εκανε ο Alonso σε καθε γυρο). Οποτε μην κουραζεσαι να μας πεισεις για το ποσο super ειναι η Ferrari ωστε να υποτιμησεις τις επιδοσεις του Alonso. Καταντας γραφικος. Εξαλλου ο Ισπανος ποτε δεν ειπε οτι η Ferrari ειναι κακη. Απλα λεει την αληθεια. Οτι σε αυτη τη φαση, δε μπορουμε να κερδισουμε τη Red Bull, οποτε παιρνουμε οσο καλυτερο αποτελεσμα μπορουμε και περιμενουμε με τις επομενες αναβαθμισεις για να τους κερδισουμε.

MNP-10
01-11-12, 01:23
1) Αρχισες παλι τις αναλυσεις σου και ξεχασες να μας πεις το πιο σημαντικο. Οτι ο Kimi πηγε στη Ferrari σαν Νο1 και σα νεος Schumi και επι 3 χρονια δεν καταφερε να κανει καλα το Massa, τον οποιο ο Schumi (και ο Alonso) εχουν κανει χωνι. Οταν θα καταπιεις αυτη την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, θα εχεις δικαιωμα να μας πεις τα αστεια σεναρια σου για εκεινη την εποχη και για το παρασκηνιο της μεταγραφης. Ενα ειναι το σιγουρο. Οτι η Ferrari δικαιωθηκε με την επιλογη του Alonso και τον εκδιωγμο του Kimi. Και σε αυτο συμφωνουν ΟΛΟΙ οσοι δεν εχουν τσιμπλα στα ματια !


Σε 3 χρονια του Κιμι στη Ferrari, ο Κιμι τους πηρε 3 πρωταθληματα (2 WCC + 1 WDC).... ο Αλονσο τι ακριβως πηρε στο ιδιο διαστημα? Τιποτα.



και τουλαχιστον 1-2 δεκατα αργοτερη στον αγωνα (μην ξεχναμε οτι ο Vettel πιθανοτατα δεν πιεσε σε καμια φαση στο 100% οπως εκανε ο Alonso σε καθε γυρο). Οποτε μην κουραζεσαι να μας πεισεις για το ποσο super ειναι η Ferrari ωστε να υποτιμησεις τις επιδοσεις του Alonso. Καταντας γραφικος.


Σου εξηγω, ξανα, οτι σε μια πιστα με τοσες στροφες, το να θυσιασεις downforce για να εχεις τελικη (οπως ειχαν οι ferrari), κοβει laptime. Οι ferrari ειχαν +10km/h μεγιστη τελικη σε σχεση με την RBR. Θεμα ρυθμισεων downforce ειναι, για το πως θα παει το race strategy... οχι θεμα μονοθεσιου.

George_Prix
01-11-12, 03:34
Σε 3 χρονια του Κιμι στη Ferrari, ο Κιμι τους πηρε 3 πρωταθληματα (2 WCC + 1 WDC).... ο Αλονσο τι ακριβως πηρε στο ιδιο διαστημα? Τιποτα.
1) Εκεινα τα χρονια, η Ferrari ειχε εστω και οριακα, το καλυτερο μονοθεσιο. Του Alonso εδω και 3 χρονια του δινουν ενα μετριο μονοθεσιο να οδηγει.
2) Τα πρωταθληματα δε μου λενε ΤΙΠΟΤΑ. Αλλα ακομα και σε αυτα, υπαρχει ο αντιλογος.
- Το 1 WDC δεν το πηρε ο Kimi. Το εχασε η McLaren και οι οδηγοι της. Και επισης, του το χαρισε ο "Massa is faster than you" στον τελευταιο αγωνα στη Βραζιλια που του χαριστηκε και στεφθηκε "πρωταθλητης" ο Kimi !
- Τα 2 WCC δεν τα πηρε ο Kimi. Τα πηραν ΜΑΖΙ με τον ΙΣΑΞΙΟ του Massa, εφοσον μαζευαν σχεδον τους ιδιους ποντους. Και μαλιστα εχοντας ενα πολυ καλο μονοθεσιο. Να λεγαμε για τον Alonso οτι σχεδον πηρε κατι για την παρτη του, που μαζευει τους υπερδιπλασιους ποντους απο το Massa και που παλευει εδω και 3 χρονια με πολυ καλυτερα μονοθεσια, να πω νταξ. Αλλα το να το λεμε για τον Kimi κατανταει γραφικοτητα !



Σου εξηγω, ξανα, οτι σε μια πιστα με τοσες στροφες, το να θυσιασεις downforce για να εχεις τελικη (οπως ειχαν οι ferrari), κοβει laptime. Οι ferrari ειχαν +10km/h μεγιστη τελικη σε σχεση με την RBR. Θεμα ρυθμισεων downforce ειναι, για το πως θα παει το race strategy... οχι θεμα μονοθεσιου.

Και εγω σου εξηγω, οτι ειχαν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1-2 δεκατα διαφορα με τον Vettel σε ρυθμο αγωνα και κατα πασα πιθανοτητα ο Vettel δεν τα εδωσε ολα. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι η Ferrari ειναι ισαξια με τη Red Bull και οτι λογω setup ηταν αργοτερη στην Ινδια, βλεπεις αλλο αθλημα. Αυτο το αθλημα στο οποιο ο Kimi σερνεται εδω και χρονια λογω τιμονιου/αναρτησεων/setup/συμφεροντων/μηχανικων/κακορυθμισμενης ζαρτιερας. :p

MNP-10
01-11-12, 17:59
- Το 1 WDC δεν το πηρε ο Kimi. Το εχασε η McLaren και οι οδηγοι της.


Ας προσεχαν.



- Τα 2 WCC δεν τα πηρε ο Kimi.


Σ'αυτο θα συμφωνησω: Αν δεν καρφωνε ο Αλονσο τη Μακλαρεν ωστε να μηδενιστει, η Μακλαρεν θα το χε παρει το WCC. -1 τιτλος κατασκευαστων για τον Αλονσο, υπ'ευθυνη του. Γλεντια λεμε.



Και εγω σου εξηγω, οτι ειχαν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1-2 δεκατα διαφορα με τον Vettel σε ρυθμο αγωνα και κατα πασα πιθανοτητα ο Vettel δεν τα εδωσε ολα. Τωρα αν εσυ πιστευεις οτι η Ferrari ειναι ισαξια με τη Red Bull και οτι λογω setup ηταν αργοτερη στην Ινδια, βλεπεις αλλο αθλημα.

Τα 1-2 δεκατα που λες ειναι ανυπαρκτα με high DF settings. Το μονοθεσιο μπορει / οι μηχανικοι το ξερουν. Με δε σκληρα λαστιχα, το μονοθεσιο ηταν ταχυτερο - ακομα και με low DF settings.

Ειναι προφανες οτι η RBR για να βγαλει τους χρονους που βγαζει βασιστηκε στο οτι

α) Θα τερματισει το downforce για να πηγαινει κομματια στις στροφες / ελαχιστοποιησει το χρονο
β) Το DDRS θα αναιρουσε, καπως, το μειονεκτημα της ελλειψης ταχυτητας στο qualify
γ) Στο GP, εφοσον ξεκιναγε μπροστα, θα ειχε καλες ρυθμισεις (high df) για καλο laptime - και δε θα χρειαζονταν να περασει κανεναν αρχιζοντας απο ψηλες θεσεις.

Το οτι η ferrari εβγαζε ιδιους χρονους (με εξαιρεση τo qualify στο οποιο δεν εχει DDRS advantage), σε ρυθμο αγωνα με χαμηλοτερο downforce ειναι αποδειξη οτι το μονοθεσιο μπορουσε. Τωρα απο κει και περα, τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε. Ο Αλονσο εκανε ενα καλο GP, περνωντας τις mclaren που ειχαν προβλημα με τα μαλακα λαστιχα + το webber που ειχε προβλημα με το kers, και μεγιστοποιησε το αποτελεσμα. 2η ηταν η καλυτερη θεση που θα μπορουσε να παρει δεδομενων των συνθηκων (απο που ξεκινησε, και τι χρονο εχασε με τους αλλους). Αν ξεκιναγε πχ 2ος ή 3ος στο grid, μπορει να ειχαμε μια τελειως διαφορετικη ιστορια... Δε πιστευω ομως οτι με τις ρυθμισεις που ειχε μπορουσε να παει για τετοια θεση εκκινησης. Μονοθεσιο με καλο straight line speed => στημμενο για αγωνα.

haHa
01-11-12, 18:12
Αν ξεκιναγε πχ 2ος ή 3ος στο grid, μπορει να ειχαμε μια τελειως διαφορετικη ιστορια... Δε πιστευω ομως οτι με τις ρυθμισεις που ειχε μπορουσε να παει για τετοια θεση εκκινησης. Μονοθεσιο με καλο straight line speed => στημμενο για αγωνα.

Συμφωνω και επαυξανω.
Αν ο Αλονσο ειχεκαλυτερο grid position(ξεκιναγε 2ος-3ος) και δεν ειχε αναγκη και την τοσο υψηλη τελικη, τοτε θα βλεπαμε αλλον αγωνα.
Αυτο εδειξε και το ταχυτερο lap time που ειχε με τα σκληρα εναντι του Vettel..

ownagE_
01-11-12, 19:02
http://www.seitanf1.gr/details.php?id=326

George_Prix
01-11-12, 19:58
Συμφωνω και επαυξανω.
Αν ο Αλονσο ειχεκαλυτερο grid position(ξεκιναγε 2ος-3ος) και δεν ειχε αναγκη και την τοσο υψηλη τελικη, τοτε θα βλεπαμε αλλον αγωνα.
Αυτο εδειξε και το ταχυτερο lap time που ειχε με τα σκληρα εναντι του Vettel..

Οποτε για να συνοψισουμε...
Αν καταλαβα καλα πιστευεις οτι η Red Bull και η Ferrari προχθες ηταν στα ιδια επιπεδα ετσι ?
Και αυτο το βασιζεις στο οτι ο Alonso εκανε σχεδον τον ιδιο ταχυτερο γυρο στον αγωνα σε σχεση με το Vettel.

Βεβαια το οτι ο Alonso ειχε λογο να πιεζει στο 100% και ο Vettel δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ λογο να πιεσει, δε σου περασε απο το μυαλο καθολου ε ?
Οπως δε σου περασε ΚΑΘΟΛΟΥ απο το μυαλο και στον προηγουμενο αγωνα που μας ελεγες παλι τις ιδιες αστειοτητες.

Οποτε ας συνεχισουμε να βλεπουμε τη Red Bull να σαρωνει και εσυ συνεχισε να βγαζεις τα συμπερασματα σου με το παιδαριωδες σκεπτικο του ταχυτερου γυρου του καθε οδηγου κατα τη διαρκεια του αγωνα !!!

btw, ξεχασες να μας πεις τι σου εδειξε ο ταχυτερος γυρος του Button που ηταν μισο δευτερολεπτο καλυτερος απο τους αλλους. :p

- - - Updated - - -

@ΜΝΡ-10 με χαρα μου βλεπω οτι πλεον δεν προσπαθεις να υπερασπιστεις καν τα χαλια του Kimi κατα την 3ετια του στη Ferrari.
Το μονο που σου εμεινε ειναι να μας λες το ποσο κωλοπαιδο ηταν ο Alonso εκεινα τα χρονια... μπλα μπλα μπλα.
Οποτε κανε ενα αγαλμα στον Ισπανο, γιατι αν δεν ηταν κωλοπαιδο, ο αχρηστος ο Kimi δε θα ειχε δει πρωταθλημα στη ζωη του. ;)

- - - Updated - - -


http://www.seitanf1.gr/details.php?id=326

Και πολυ σωστα εξοργιστηκε ο Alonso. Μιλαμε για ιεροσυλια να μιλανε για τον Alonso φετος. Επρεπε να ειχανε 2 Μassa ή 2 Kimi φετος στη Ferrari, να γελουσε και το παρδαλο κατσικι.
Θα ειχανε μαζεψει συνολικα λιγοτερους ποντους απο αυτους που μαζεψε ο Ισπανος μονος του.

Οσο για τις κατατακτηριες, κατι τετοια διαβασε ο haHa και ο MNP-10 και πηραν φορα !
Βεβαια ξεχνανε οτι ακομα και 1-2 δεκατα καλυτερο γυρο να ειχε κανει ο Alonso, παλι θα ξεκινουσε μια θεση μπροστα, αναμεσα στις 2 McLaren. Και τι με αυτο ? Ετσι και αλλιως τις περασε και τις 2 McLaren απο τους πρωτους γυρους και απλα δεν ειχε το ρυθμο για τιποτα καλυτερο. Και αν δεν ειχε προβλημα με το Kers ο Webber, πιθανοτατα δε θα μπορουσε να τον περασει ο Alonso. Γιατι πολυ απλα, η Red Bull ειναι ακομα καλυτερη.
Αρκετα καλυτερη στις κατατακτηριες και λιγο καλυτερη στον αγωνα.

Και προς τους απανταχου ασχετους :
Μην κολλατε με τους γυρους του Vettel. Κανει το ιδιο πραγμα συνεχεια. Μια διαφορα 10" ωστε να ειναι σιγουρος οτι δε θα γινει καμια στραβη στα pit stops και μετα συντηρηση δυναμεων. Βεβαια μερικοι τα παιρνουν δυσκολα τα γραμματα.
Πρεπει να γινει το ιδιο πραγμα καμια 300αρια φορες για να το εμπεδωσουν :p

ownagE_
01-11-12, 20:14
Η αλήθεια είναι ότι αυτό από μόνο του, μού δείχνει εμένα την ανωτερότητα της RB.
Το να βλέπω τον Vettel να ανοίγει συνέχεια 10 sec gap για πλάκα μέσα σε μερικούς γύρους στην αρχή του αγώνα και κανείς να μη μπορεί να κάνει τίποτα.

Στον τελευταίο αγώνα, δε, και οι 2 RB το έκαναν, με ένα gap μεταξύ Vettel-Webber.

Πέρσι τρελαινόμουν γιατί γινόταν σε όλα τα GP αυτό.. :angryr:

haHa
01-11-12, 23:08
Οποτε για να συνοψισουμε...
Αν καταλαβα καλα πιστευεις οτι η Red Bull και η Ferrari προχθες ηταν στα ιδια επιπεδα ετσι ?
Και αυτο το βασιζεις στο οτι ο Alonso εκανε σχεδον τον ιδιο ταχυτερο γυρο στον αγωνα σε σχεση με το Vettel.

Βεβαια το οτι ο Alonso ειχε λογο να πιεζει στο 100% και ο Vettel δεν ειχε ΚΑΝΕΝΑ λογο να πιεσει, δε σου περασε απο το μυαλο καθολου ε ?
Οπως δε σου περασε ΚΑΘΟΛΟΥ απο το μυαλο και στον προηγουμενο αγωνα που μας ελεγες παλι τις ιδιες αστειοτητες.

Οποτε ας συνεχισουμε να βλεπουμε τη Red Bull να σαρωνει και εσυ συνεχισε να βγαζεις τα συμπερασματα σου με το παιδαριωδες σκεπτικο του ταχυτερου γυρου του καθε οδηγου κατα τη διαρκεια του αγωνα !!!

btw, ξεχασες να μας πεις τι σου εδειξε ο ταχυτερος γυρος του Button που ηταν μισο δευτερολεπτο καλυτερος απο τους αλλους. :p

George, τους χαρακτηρισμους τους αφηνω σε αυτους που δεν εχουν επιχειρηματα και κανουν εικασιες..

Επισης δεν μιλησα μονο για τον ταχυτερο γυρο, αλλα γενικοτερα για ταχυτερα laps οσο φοραγαν τα σκληρα...

Αυτα που λεγαμε για διαφορετικο αγωνα(που το διαφορετικος αγωνας δεν σημαινει οτι θα νικαγε ο Αλονσο, αλλα οτι μπορει να πιεζε λιγο τον Vettel) το λενε και μερικοι εγκριτοι δημοσιογραφοι:
http://www.jamesallenonf1.com/2012/10/the-fight-for-the-right-to-be-a-three-times-world-champion/


Alonso’s race pace on both the hard and soft tyres was strong on Sunday and if he had been able to start the race on row two with the mood he was in for racing, he might well have been able to challenge Vettel in the opening exchanges, but the Red Bull still had something in hand.

Και ο ταχυτερος γυρους του Button σημαινε πολλα. Οτι η McLaren ειχε πολυ καλυτερο race pace με τα σκληρα απο οτι η Red Bull.
Αυτο αποτυπωνεται και στο γεγονος οτι με τα μαλακα ο Vettel ειχε φτιαξει διαφορα 20 και 30 sec απο Ham και Button αλλα με τα σκληρα το μειωσαν σε 14 και 26 αντιστοιχα.

Τελος, αυτο που αγνοεις ειναι οτι η Red Bull ανεκαθεν ειχε το πιο γρηγορο μονοθεσιο στην αρχη του αγωνα γιατι εχει τον πιο οικονομικο κινητηρα , οποτε κουβαλαει και το λιγοτερο καυσιμο.
Οσο περναει η ωρα και καιγεται καυσιμο σε ολα τα μονοθεσια, αυτο το πλεονεκτημα της Red Bull χανεται και στο τελος του αγωνα ολοι σχεδον εχουν το ιδιο βαρος(λογω αδειων ρεζερβουαρ). Απλα η Red Bull σε σχεση με McLaren,Ferrari ξεκιναει με πιο ελαφρυ(αρα και πιο γρηγορο) μονοθεσιο λογω μικροτερης καταναλωσης.

Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι και στον προηγουμενο αγωνα το ιδιο εγινε:
Πχ ο Webber ηδη στον 13ο γυρο ειχε φτιαξει μια διαφορα 8sec απο τον Μασσα, αλλα στον 30ο γυρο ειχε πεσει στα 5sec και στον 45ο γυρο ηταν παλι στα 5 sec και μειωνοταν , μεχρι που ειπαν στον Μασσα να φρεναρει..
Και σε αυτην την περιπτωση δεν υπαρχει η δικαιολογια-εικασια οτι ο Webber εκανε συντηρηση δυναμεων..
Απλα επαναλαμβανεται το σκηνικο οπου η Red Bull με την πιο σκληρη γομα ειναι πιο αργη απο οτι με την πιο μαλακη, ενω ειναι και πιο αργη στο τελος ενος grand prix απο οτι στην αρχη του.


------------------------------

O Alonso οπως εχεις πει τοσες φορες εχει σαν συνηθισμενη ταριφα στο qualyfying τα 0.5 sec στον Μασσα. Aυτη μαλιστα(κ λιγο παραπανω) ειναι η διαφορα που του ριχνει στους τελευταιους 10 αγωνες παρολο που εχει ανεβει ο Μασσα.
Στον αγωνα στην Ινδια ο Αλονσο ειχε μαλιστα και το πλεονεκτημα των νεων parts και ως εκ τουτου καλυτερου μονοθεσιου απο τον Μασσα.
Ομως δεν του εριξε 0.5sec οπως τοσες φορες εχεις πει κ εσυ, αλλα του εριξε λιγοτερο απο 0.1 παρολο τα καλυτερα parts.
Δεν εκανε φαινεται τοσο καλο γυρο, αλλα αυτο δεν σημαινει ουτε οτι πρεπει να πεσουμε να τον φαμε ουτε βεβαια οτι πρεπει να εθελοτυφλουμε.

MNP-10
01-11-12, 23:36
Μην κολλατε με τους γυρους του Vettel. Κανει το ιδιο πραγμα συνεχεια. Μια διαφορα 10" ωστε να ειναι σιγουρος οτι δε θα γινει καμια στραβη στα pit stops και μετα συντηρηση δυναμεων. Βεβαια μερικοι τα παιρνουν δυσκολα τα γραμματα.

Δες απ'τον 37ο γυρο και μετα:

http://en.mclarenf-1.com/index.php?page=chart&gp=880&graf=3&dr1=Fernando%20Alonso&dr2=Sebastian%20Vettel#.UJLbVdePLzs

Rebel Scum
01-11-12, 23:48
Δες απ'τον 37ο γυρο και μετα:

http://en.mclarenf-1.com/index.php?page=chart&gp=880&graf=3&dr1=Fernando%20Alonso&dr2=Sebastian%20Vettel#.UJLbVdePLzs

Τι να δούμε; Ότι τον είχε στα 10 δευτερόλεπτα για πλάκα;

Έλα ρε MNP εντάξει, η Ferrari σίγουρα δεν είναι στα επίπεδα της RB.

@ ADSLgr.com All rights reserved.