PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο φραπές τώρα το καλοκαίρι.

Σελίδες : 1 [2] 3

Ducklord
09-05-04, 04:55
Κάδος, κάδος...
Τα φακελάκια, αν τα παίρνεις απο τον περιπτερά έναντι της εταιρίας όπου εργάζομαι, έχουν λήξει προ τριμήνου και μόνο `φρέσκα` δεν μπορούν να θεωρηθούν. Προηγούμενες, δε, προσπάθειες με φακελάκια `απο αλλού` με είχαν απογοητεύσει αφού για να υπάρχει έλεγχος `στη δόση` χρειαζόμουν να τα... αδειάζω και πάλι σε κουταλάκια! Τι να καμώσω, είμαι κολλημένος..! ;-)

Φιλικά
Ducklord: lord of the satanic ducks of hell. Feel the fear... QUACK!

Salvador
09-05-04, 05:38
έχετε ξεφύγει τελείως... :D

Θ Ε Λ Ω Α Δ Ε Ι Α ! ! ! !

γμτ ακομα δεν πιασαν οι ζεστες και μου την εχει ΒΑΡΕΣΕΙ!!
Αμοργό λέω για φέτος.
κάλτσες τέρμα,υποδηματα(γενικου τυπου)τερμα.Με το που ανεβω στο καραβι τα σούταρα στον Θερμαικο.

nnn
09-05-04, 13:34
υποκλίνομαι παπιάρχοντα :lol:
έχω μειώσει τη δόση πολύ,μόνο 2 διπλούς την ημέρα.

όσον αφορά τα φακελάκια όταν τα αγοράζω από μεγάλα supermarket συνήθως είναι πιο φρέσκα.

μια δοκιμασμένη λύση,που ισχύει για ολους τους τύπους καφέ είναι να τον φυλάμε σε κουτί που κλείνει μέσα στο ψυγείο.
όχι στην κατάψυξη :P :twisted: .
το άρωμα διατηρείται για πολύ περισσότερο.

ALiTiS
09-05-04, 13:45
το άρωμα διατηρείται για πολύ περισσότερο.

οσοι τρων φασολια να αποφευγουν την χρηση ψυγειου :shock:

the_ar
09-05-04, 15:33
Υ.Γ.: Είμαι ο μόνος που έχει, πια, ανοσία στον καφέ; Πίνω έναν παραπάνω (φραπέ ντε!) το βράδυ για να... κοιμηθώ γαλήνια!

Πες τα ρε Παπιάρχοντα. Ευτυχώς (ή δυστυχώς) δεν είσαι ο μόνος με ανοσία. Δεν μπορώ πλέον να μένω ξύπνιος...

Μεγάλη σημασία πάντως στον φραπέ έχει και το πως τον φτιάχνεις. Μεγάαααααλη διαφορά.

ΥΛΙΚΑ: ΠΑΝΤΑ ΝΕΣΚΑΦΕ της nestle (οι υπόλοιποι καφέδες είναι για μπουγάδα), ΠΑΝΤΑ ΝΕΣΚΑΦΕ ΣΕ ΚΟΚΚΟΥΣ και όχι σε σκόνη (ξέρετε, οι επαγγελματικές συσκευασίες - δεν ξέρω γιατί αλλά δεν βγαίνει καλός αν και έχει καλύτερη εμφάνιση - άσε που είναι κατά τη γνώμη μου πιο ελαφρύς).

ΠΑΓΟΣ: ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ χειμώνα καλοκαίρι και πάντα στο ποτήρι ΠΡΙΝ ρίξουμε το μείγμα από το "σέικερ".

ΠΑΝΤΑ σε "σέικερ" (προτιμότερα είναι εκείνα τα παλιά καφετιά "σέικερ" με το σκατουλί, "βουλιαγμένο" σε σχήμα σταυρού καπάκι - όσο πιο παλιό και φθαρμένο τόσο το καλύτερο - τα καινούργια, αν τα βρείς δεν αφήνουν "αίσθηση").

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΣΒΟΥΡΑΚΙ (μιξεράκι κατά μια ευρέως γνωστή αλλά μη αποδεκτή άποψη).

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ:

ΣΩΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΝΕΡΟΥ: Αν βάλεις λίγο θα βγει πηχτό το μείγμα και θα "σπάσει" όταν προσθέσεις νερό - Αν βάλεις πολύ τότε θα γεμίσεις το ποτήρι του καφέ μόνο με αφρό. Πχ. στα 2 - 2 "κουταλάκια" :twisted: :twisted: :twisted: που το φτιάχνω εγώ θέλει 1 με 1½ δάχτυλο νερό.

ΣΩΣΤΟ ΧΤΥΠΗΜΑ: Ούτε πολύ, ούτε λίγο αν και αύτο έχει άμεση σχέση με την ποσότητα του νερού που έχεις βάλει στο "σέικερ". Σιγά σιγά το καταλαβαίνεις με το "μάτι".

TIP: Για το καλοκαίρι αγοράστε εκείνα τα χοντρά "αφρώδη" ποτήρια που διατηρούν την θερμοκρασία. Απλά Τ Έ Λ Ε Ι Α.

Και φυσικά ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΓΑΛΑ. Xαλάει την γεύση και σας απομακρύνει από τον δεύτερο στόχο σας: Να καταστρέψετε το στομάχι σας (Ο πρώτος είναι η απόλαυση).

Και μην ξεχνάτε: Ο ΚΑΛΟΣ ΦΡΑΠΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ

Αυτά τα λίγα από έναν παλιό φραπεδοπότη και όχι μόνο...

Φιλικά,
Ανδρέας

Eruyome(MMXGN)
09-05-04, 15:42
Αμαν κάψιμο.
Εγώ οφείλω να ομολογήσω οτι ο φραπές δεν είναι απόλαυση για μένα
αλλα ανάγκη. Να κρατιέμαι ξύπνιος όταν το χρειάζομαι.

Τον φραπέ μιας και είμαι μόνος τον πίνω απευθείας απο το σέικερ. 2-2 ή και 3-2.
Και τον πινω μονορούφι, για να με πιανει.

Δεν νομίζω οτι έχω την πολυτέλεια του χρόνου να γίνω ο ΣΕΦ του φραπέ.
:mrgreen:

ALiTiS
09-05-04, 16:08
εμενα μου τον φτιαχνουν οι γυναικες μου. δεν εχω ιδεα τι και πως :shock:

Vadur
09-05-04, 18:30
εγω παντα ο ιδιος..την εχω παθει πολλες φορες η φραπεδια να ειναι χαλια,με ολες τις δυσαρεστες συνεπειες!
Παω να χτυπησω μια φραπεδια..φραπε κανεις?! :mrgreen:

Ducklord
09-05-04, 19:09
Ρε ΑΛΗΤΗ (δεν φταίω εγώ, ψευδόνυμο είναι αυτό που διάλεξες; ;-) )
ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΦΡΑΠΕ;

Είσαι βέβυλος! ΠΟΤΕ! Η γυναίκα είναι για άλλες δουλειές, ΟΧΙ για τον καφέ! ΠΟΤΕ! Εξάλλου, δεν έχει την κατάλληλη... εμπειρία! Ο φραπές, όλως περιέργως, εξακολουθεί να μένει `αντρικό προνόμιο` αφού ακόμη και όταν οι γυναίκες τον πίνουν φανατικά, σπάνια ασχολούνται για να τον φτιάξουν. Τον καφέ ντε, παλιοάρρωστοι!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Vadur
09-05-04, 19:18
Ο Ντακλορδ εχει απολυτο δικιο,φραπε ντελ καφε ειναι αντρικη τεχνη..
Να ηξερα να φτιαχνα και σωστο ελληνικο και εσπρεσσο!!

mavlok
09-05-04, 20:26
"Ορέ πού πάμε ρε, πού πάμε ρε;"

"Πνεύμα και ηθική. Πνεύμα και ηθική."

Στις top-5 ελληνικές κωμωδίες για μένα.

Quiz. Από ποιά είναι;

"Η Ωραια των Αθηνων". #6 ομως, γιατι στις top 5 παιζει solo Βεγγος. :)

Θελω step by step λεπτομερη μεθοδο ετοιμασιας φραπε ΧΩΡΙΣ μηχανημα.

Μια στις δεκα μου βγαινει...

sdikr
09-05-04, 20:50
Ο Ντακλορδ εχει απολυτο δικιο,φραπε ντελ καφε ειναι αντρικη τεχνη..
Να ηξερα να φτιαχνα και σωστο ελληνικο και εσπρεσσο!!

ενα πράγμα δεν κατάφερα ποτέ να πιω ζεστό καφέ! (σε όποια εκδοχή , ελληνικό, Νες, εσπρεσσο κλπ)
αλλά ελληνικό κάνω καλό (τουλαχιστόν ετσι λεεί ο παππους!)

και ένα άλλο, εχετε δοκιμάσει να κάνετε Φραπέ με Νεσκαφε αγγλικό ; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
δυο φορές που πήγα πάνω πήγα με ελληνικό (1kg) για να την βγάλω!

dlog1968
09-05-04, 22:17
αμα δεν πεσουν 3 κουταλακια νεσκαφε ...δεν λεει τιποτα....και τα γαλατα ειναι για τα μωρα....
αυτο δεν ειναι φραπε ...γαλακομπουρεκο ειναι ...και οσο για εποχη? χειμωνα καλοκαιρι φραπεδια !!! αντε καλο καλοκαιρι

lacoste
09-05-04, 22:45
Μία είναι ή συνταγή 8)
Φραπέ αχτύπητο καί σκέτο
& 1 πακέτο Marlboro
Η τέλεια ηδονή....

EvilHawk
09-05-04, 23:36
lacoste, που ήσουνα συνάδελφε και αισθανόμουνα μόνος μέσα στους σέφ!!!! :o :o :o

dlog1968
09-05-04, 23:44
Μία είναι ή συνταγή 8)
Φραπέ αχτύπητο καί σκέτο
& 1 πακέτο Marlboro
Η τέλεια ηδονή....

"Φραπε" αχτυπητο ?? μμμμμ μαλλον για το "κουταλατο" θα λες.... θα ερθω να συμφωνησω αρκει οι δοσολογια να ειναι σωστη και το νερο παγωμενο !

lacoste
09-05-04, 23:48
Μία είναι ή συνταγή 8)
Φραπέ αχτύπητο καί σκέτο
& 1 πακέτο Marlboro
Η τέλεια ηδονή....

"Φραπε" αχτυπητο ?? μμμμμ μαλλον για το "κουταλατο" θα λες.... θα ερθω να συμφωνησω αρκει οι δοσολογια να ειναι σωστη και το νερο παγωμενο !

Μές τό μυαλό μου είσαι?

lacoste
09-05-04, 23:51
lacoste, που ήσουνα συνάδελφε και αισθανόμουνα μόνος μέσα στους σέφ!!!! :o :o :o

Ε,όχι καί μόνος....είχες γιά παρέα σου φραπεδάκι καί μαλμποριά.

Vadur
10-05-04, 00:54
Kαμελια ρε,απο μαλμποριας σε καμηλας παει,το αντιστροφο δεν παει με τιποτα,ειναι εξακριβωμενο..αυτο τα λεει ολα! :mrgreen:
Καμηλα και φραπε γλυκο η τελειοτητα η ιδια!

WAntilles
10-05-04, 02:10
ομως, γιατι στις top 5 παιζει solo Βεγγος

Οι πρώτες 5 κατά τη γνώμη μου:

1. Τα κίτρινα γάντια (Από πορτοκάλια, Εδώ Χατζηαντωνίου κλπ.)
2. Φτωχαδάκια και λεφτάδες (Ταβερνιέ, κύριοι θα μονομαχήσετε κλπ.)
3. Η ωραία των Αθηνών (θα σου κρατήσω ένα κανελί με βούλες κλπ.)
4. Κορόιδο γαμπρέ (αυτοί είναι γίγαντες - είναι καρδαμωμένοι, κύριε χοντρέ - θα σε πατήσω)
5. Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο (και όχι λόγω Βουγιουκλάκη - είνα πλήρως ατάλαντη) (του Θεμιστοκλέους βεβαίως βεβαίως, το παρόν κατεδαφίζεται - πληροφορίαι εντός).

Και ακολουθούν:

- Ο θησαυρός του μακαρίτη
- Άλλος για το εκατομμύριο
- Ο Θόδωρος και το δίκαννο
- Ο ατσίδας (στρίβειν δια του αρραβώνος)
- Ο Ηλίας του 16ου

kadronarxis
10-05-04, 11:52
:lol: :lol: :lol:
Ένα άλλο θέμα που πρέπει να προσεχθεί με αμείωτη ένταση, αποτελεί ο κυριακάτικος καφές.
Στα μαγαζιά έξω, φτιάχνουν καφέ, λες και είναι Δευτέρα πρωί, μετά από τετραήμερο, όλοι έχουμε κατεβασμένα μούτρα, και τους έχουμε πει να φτιάξουν ότι πιο δυνατό έχουν φτιάξει στη ζωή τους.
Απαράδεκτη κατάσταση.
Κυριακή πρέπει ο καφές να είναι cool.
Ήρεμος, όχι πολύ δυνατός.
Χαλαρωτικός. :D

WAntilles
10-05-04, 12:26
Kadronarxis, ξέχασες τα λλλλλλλ στο χαλλλλλλλαρωτικός. :D :D :D

Άντε, γερά.

kadronarxis
11-05-04, 01:58
χαλλλλλλλλλλαααααααααράαααααα :idea:

kadronarxis
20-05-04, 13:49
"Νέο τοπίο στο χώρο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης δημιουργεί η απόφαση της Ευρωπαϊκής Ένωσης για αναγνώριση των πτυχίων που χορηγούν τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού, τα οποία συνεργάζονται με ελληνικά κολέγια. Με συντριπτική πλειοψηφία 23 χωρών υπέρ και μόνον την Ελλάδα και τη Γερμανία εναντίον, υπερψηφίστηκε από το Συμβούλιο υπουργών Ανταγωνιστικότητας της Ε.Ε., πρόταση Οδηγίας για την αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων των πτυχιούχων των κολεγίων. Με την οριστική έγκριση της συγκεκριμένης Οδηγίας (κάτι που θεωρείται βέβαιο), η Ελλάδα υποχρεώνεται να αποκτήσει ιδιωτικά Πανεπιστήμια, πλην όμως τα πτυχία αυτά δεν θα έχουν ακαδημαϊκή ισοτιμία, αλλά μόνο επαγγελματικά δικαιώματα. "
Πηγή: www.mpa.gr

ΔΗΛΑΔΗ, μπάτε σκύλοι αλέστε.
Έχει να γεμίσει ο τόπος από πτυχία,πτυχιάκια,κολόχαρτα και τα συναφή.
Τη βλέπω την ανεργία να χτυπάει κόκκινα .(Έχει ληδη χτυπήσει, αυτή τη φορά θα τον σπάσει τον μετρητή!)

panos72
20-05-04, 14:03
kadronarxis, μεγάλη πληγή ανοίγεις τώρα :shock:

kadronarxis
20-05-04, 14:07
Δεν υπάρχει καμμία πληγή.
Δηλαδή αυτός που τελειώνει εδώ πολυτεχνείο, ή αυτός που τον τρώει η ξενιτιά 3-4 χρόνια, να είναι το ίδιο με αυτόν που κάθεται 2 χρόνια σπίτι του, και τον επόμενο παίρνει πτυχίο από Αγγλικό (λέω τώρα) πανεπιστήμιο;
Τη βλέπω τη θύελλα να έρχεται από μακριά...
Μετά τους ολυμπιακούς, αυτός ο σεπτέμβρης θα περάσει πολύ άσχημα.

ΥΓ: πάω να φτιάξω καφέ. :)

Ducklord
20-05-04, 14:37
Όχι, Καδρονάρχη, διαφωνώ. Να αναγνωριστούν. Και ξέρεις το γιατί;

Α) Τελείωσα την ΑΚΤΟ. Έχω πανεπιστημιακό χαρτί στα χέρια μου που αποδεικνύει πως ΞΕΡΩ το θέμα μου (γραφιστική), μα που ΔΕΝ αναγνωρίζεται απο το κράτος. Μου παρέχει κάτι αντίστοιχο σε σπουδές το κράτος; Φυσικά: ΤΕΙ. Εκτός αν θέλω να γίνω αρχιτέκτονας ή να μπω στην Σχολή Καλών Τεχνών (που, και πάλι, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει). Έτσι, ενώ ΔΕΝ μπορώ (και να ήθελα) να έχω "αναγνωρισμένο πτυχίο στον τομέα μου", πληρώνομαι λιγότερα διότι "δεν έχω πτυχίο". Απίστευτη λογική, έτσι;

Β) Προσωπικά νομίζω πως αν έχεις ένα χαρτί που γίνεται αποδεκτό σε Γαλία, Αγγλία, Ιταλία όπου και θεωρείσαι γνώστης του θέματός σου, θα πρέπει να αναγνωρίζεσαι και εδώ. Ο Καλατράβα δηλαδή καλός μάγκας ήταν, έτσι; Ή μήπως να υϊοθετήσουμε τη φασιστική ιδέα πως "μόνο εμείς διδασκόμεθα, οι άλλοι είναι πίθηκοι";

Ερώτησή μου, που καλά θα κάνετε να τη σκεφθείτε σοβαρά πριν απαντήσετε: ΠΟΙΟΣ σας είπε πως κάποιος που έχει βγάλει πανεπιστήμιο είναι καλός στη δουλειά του; ΠΟΙΟΣ σας είπε πως είναι επιστήμονας; Το οτι έμαθε παπαγαλία κάποια βιβλία θα πει πως είναι και άξιος; Ναι, ΔΕΝ έβγαλα πανεπιστήμιο και άρα "είμαι κατώτερος" απο όλους αυτούς που συχνά ζητούν τη βοήθειά μου στο χώρο τους (!!!). Μα, ρε φίλε, εσύ έχεις και χαρτί πανεπιστημίου, το κέρατό μου! Πληρώνεσαι τα διπλάσια απο εμένα (θεωρητικά) για την ίδια δουλειά, και θα στη μάθω εγώ;

Και αν θέλετε να το δείτε και έμπρακτα, θυμηθείτε τους καθηγητές σας στο σχολείο. Και αυτοί πανεπιστημιακά χαρτιά είχαν. ΠΟΣΟΥΣ θυμάστε που δεν ήξεραν που πάνε τα τέσσερα; Άντε, γιατι το έχουμε σε πολύ υπόληψη το Πανεπιστήμιο και φτάνουμε να αγνοούμε τους ανθρώπους. Στούρνοι, φίλοι μου, υπάρχουν παντού, και το χαρτί δεν τους κάνει γκουρού... :wink:

Φιλικά
Παπιάρχοντας

panos72
20-05-04, 14:38
πολύ μεγάλη πληγή σου λέω :!:
αναλογίσου πόσοι, ποιοί και από πότε τους αφήνουν να λειτουργούν ανεξέλεγκτα, δίνοντας σε τόσο κόσμο ψεύτικες ελπίδες...που τώρα ήρθε η ώρα να γίνουν αληθινές :?:
δηλαδή αυτά τα παιδιά (οι γονείς τους μάλλον) δεν πληρώνουν χρυσάφι τις σπουδές τους :?:
δεν έπρεπε από την αρχή να δεχθούμε την δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, αλλά με κανόνες και όργανα ελέγχου και όχι έτσι χύμα στο κύμα :?:
και τώρα έχουμε 35000 αποφοίτους που δεν ξέρουμε που να τους διαβαθμίσουμε :?:
αλλά τι λέω, ξεχάστηκα, εδώ τα δημόσια ΙΕΚ βγάζουν αποφοίτους αδιαβάθμητους, τα ιδιωτικά θα μας απασχολούν :?:

άκουγα το πρωί στον flash, και λέγανε ότι εντάξει δεν έγινε και τίποτα, η αγορά θα απορρίψει όσους είναι άχρηστοι. το έχετε δει πουθενά αυτό να γίνεται :?: γιατί εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι οι φελλοί επιπλέουν [(αυτό πάει στους άχρηστους γενικά, δεν απευθύνεται σε κανέναν απόφοιτο κανενός ιδρύματος)(για να μην αρχίσουμε πάλι τα flames)]

[on topic]
ωραίος ο φραπές ??
[/on topic]

kadronarxis
20-05-04, 15:36
τσίτα ο καφές πάνο. :D
Ducklord, μια πρώτη σκέψη μου είναι: τι σχέση έχουν οι καθηγητές στο σχολείο με την όλη υπόθεση;
Άσχετους βρίσκεις σε όλες τις δουλειές.
Και αυτό το άσχετος-σχετικός πάντα μου την έδινε.
Για να πεις κάποιον άσχετο-σχετικό, πρέπει να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.
Αυτό το μέτρο ποιο είναι; ο ευατός σου;
Κανείς δεν είναι σχετικός σε όλα.
Εδώ έρχεται το πανεπιστήμιο να σε εντάξει σε μια κατεύθυνση που εσύ έχεις επιλέξει.
Το αν βασιστείς μόνο στα βιβλία και δεν αναζητήσεις τη γνώση και αλλού, αυτό είναι άλλο θέμα.
Το ζητούμενο είναι ότι ένα πανεπιστήμιο και συγκεκριμένα μια σχολή, σου δίνει όλες τις απαραίτητες γνώσεις γύρω από το αντικείμενο που έχεις επιλέξει-πετύχει, αλλά και παρεμφερείς με το αντικείμενο γνώσεις.Έτσι ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός πολυτεχνείου, έχει τη δυνατότητα να ασχοληθεί και με management επιχειρήσεων, και με τις τηλεπικοινωνίες, και με προγραμματισμό Η/Υ, και με Hardware Η/Υ.
Για αυτό και διαρκεί 4-5 χρόνια, ενώ τα college διαρκούν 2 έτη με αμφιβόλου προέλευσης καθηγητές, και φυσικά εργαστήρια ανύπαρκτα.

Σε τελική ανάλυση, δεν μπορώ να φανταστώ έναν απόφοιτο Επιστήμης υπολογιστών από το πανεπιστήμιο κρήτης, θα μπορούσε να συγκριθεί ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ, με κάποιον απόφοιτο Κορέλκο, Δέλτα, Μεβγάλ, Αγνό κλπ.
Γιατί αν σου δείξει το βιβλίο Algorithms 1200 σελίδων, εκεί θα τινάξεις τη μπάνκα στον αέρα.
Αυτός αργότερα θα πάρει τη δουλειά που αναφέρεται σε Safety Critical Systems (από αυτοκίνητο έως αεροπλάνο), ενώ εσύ θα πάρεις μην πω τι.
Αυτά τα ολίγα προς το παρόν, και φυσικά δεν αναφέρομαι ducklord, σε σένα που σε αγαπώ και εκτιμώ, αλλά σε κάποιον απόφοιτο αυτών των σχολών που προσωπικά έχει το θράσος να ανακυρήσσεται από το πουθενά απόφοιτος ΑΕΙ.

Ducklord
20-05-04, 15:38
Πάνο, δεν πρόσεξες όμως τι είπα:
Όταν κρατικά ΔΕΝ μπορείς να σπουδάσεις "γραφίστας" απο το δημόσιο, ΓΙΑΤΙ να μην αναγνωρίζει το πτυχίο που έχεις απο τη στιγμή που ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ γραφίστες σε κρατικούς οργανισμούς; Ουσιαστικά, μου απαγορεύει να πληρωθώ όπως άτομα σε άσχετους με τον δικό μου τομείς με το έτσι θέλω! Λέει πως "δεν είμαι ισάξιος με αυτούς που έβγαλαν Πανεπιστήμιο" μα ταυτόχρονα ΔΕΝ υπάρχουν άτομα στον ίδιο τομέα που να έβγαλαν Πανεπιστήμιο - και, άρα, με συγκρίνει με ΠΟΙΟΥΣ και μου λέει πως "δεν δικαιούμαι ό,τι και αυτοί";;;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

panos72
20-05-04, 15:45
Ducklord, όχι απλά δεν πρόσεξα τι είπες αλλά δεν τα διάβασα καν, γιατί γράφαμε ταυτόχρονα :!:
ΤΕΙ Αθήνας, Σχολή Γραφικών Τεχνών, τμήμα γραφιστικής :!: δεν σε κατάλαβα εδώ.

ο καλατράβα αναγνωρίστηκε από το έργο του, και όπου υπάρχει έργο οι τίτλοι περιτεύουν. Δες πχ. τις προκηρύξεις για ΕΔΠ σε ΤΕΙ και θα καταλάβεις τι λέω.

αν υπάρχουν ειδικότητες που δεν επικαλύπτονται είναι απλά τα πράγματα. για όλες τις υπόλοιπες (99%) θα γίνει χαμός που λέει κι ο kadronarxis

εννοείται ότι στούρνοι υπάρχουν και θα υπάρχουν παντού και πάντα :!:

kadronarxis
20-05-04, 15:46
Πιστεύω ειδικά στην Πληροφορική έχουν παρεξηγηθεί ορισμένα πράγματα.
Έχω γνωρίσει άτομα, που ούτε εγκατάσταση των windows δεν ξέρουν.
Αλλά μπορούν να σου γράψουν στο πιτς φιτίλι, 10,000 γραμμές κώδικα σε c++.
Άλλους που δεν γνωρίζουν από πρόβλημα σε hardware υπολογιστών, αλλά μπορούν να προγραμματίσουν ένα robot σε γλώσσα prolog, ή να φτιάξουν ένα πρόγραμμα τεχνητής νοημοσύνης,μέσω prolog, ώστε να καταλαβαίνει τα λάθη στις ταχυδρομικές διευθύνσεις των πελατών των ΕΛΤΑ με βάση τον κατάλογο του οτε ή το χρυσό οδηγό.
Επειδή μερικοί μάθανε 2-3 προγράμματα καλά, φτιάχνουν και μια σελίδα στο internet, είναι οι guru της πληροφορικής; ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ;
Συνέπεια-Αποτέλεσμα: Μην τα ισοπεδώνουμε όλα, παράκληση.

panos72
20-05-04, 15:47
τι θα γίνει με το πρόβλημα των ταυτόχρονων post :?:
πέντε λεπτά υπομονή κανείς :?: :D :D

Ducklord
20-05-04, 17:55
Πάνο, σχετικά με τη δική μου περίπτωση τουλάχιστον:
Ήθελα να γίνω γραφίστας - να ασχοληθώ με το σχέδιο και το σκίτσο.
Κρατικά, το μόνο που υπήρχε και αναγνωριζόταν (αντίστοιχο των ΑΕΙ) ήταν η σχολή καλών τεχνών που όμως ασχολείται ΚΑΙ με το σκίτσο (όχι μόνο με αυτό) και ελάχιστα με τη γραφιστική.
Προτίμησα λοιπόν μια σχολή όπου, και καλά, θα εκπαιδευόμουν στο χώρο που ήθελα. Ο χώρος αυτός, υποσημείωση, υφίσταται ως "κλάδος εργασίας".

Τώρα που τελείωσα αυτή τη σχολή, και θεωρητικά έχω πτυχίο πανεπιστημίου απο το συμβεβλημένο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, στην χώρα μας θεωρούμε απόφοιτος ΤΕΙ, αφού η σχολή ΔΕΝ υπαγόταν στο δημόσιο και ΔΕΝ ήταν ένα αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο. ΠΩΣ, όμως, θα μπορούσα να έχω "Πανεπιστημιακό χαρτί" σε κάτι που ΔΕΝ-ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ-ΣΤΗ-ΧΩΡΑ-ΜΑΣ;

Για να στο δώσω με άλλο παράδειγμα:
Στο εξωτερικό, υπάρχει πτυχίο χαμπουργκερολογίας. Χαζό, ανόητο, μα υπάρχει. Όταν μια κρατική επιχείριση θα ζητήσει έναν... χαμπουργκερολόγο επειδή θα ανοίξει κορυφαία καντίνα στην ΕΡΤ, δεν θα καταφύγει σε αυτόν; Φυσικά! Θα τον αναγνωρίσει ως επαγγελματία, ως απόφοιτο ΑΕΙ; Όχι, διότι δεν έχει πτυχίο απο το ελληνικό κράτος! Μα, το ελληνικό κράτος ΔΕΝ διδάσκει χαμπουργκερολογία! Γκότ ιτ;

Και προς τον Καδρονάρχη:
Κανείς δεν φώναξε, κανείς δεν "τα ισοπέδωσε όλα", και ναι, πηγαίνουμε μια χαρά! Ηρέμησε βρε! Δε μου λες, με βάση το παράδειγμά σου: γιατί να μην έχει ένας ένα πανεπιστημιακό χαρτί για το Web Design; Γιατι στη χώρα μας υπάρχουν "γενικώς και αορίστως" οι υπολογιστές. Αν εσύ ως επιχείριση θες να φτιάξεις μια ιστοσελίδα αξιοποιόντας "εσωτερικό" υπάλληλο και όχι "εξωτερική" εταιρία, ποιόν θα προσλάβεις για να σου φτιάξει τη σελίδα; Αυτόν που λες εσύ πως ξέρει Προλόγκ μα δεν ξέρει Χριστό απο σελίδες, ή έναν web developer; Μάλλον το δεύτερο. Πόσα θα τον πληρώσεις; Λιγότερα απο έναν πτυχιούχο πανεπιστημίου. Θα μπορούσε ο πτυχιούχος πανεπιστημίου να σου κάνει τη δουλειά σου; Πιθανότατα όχι, ειδικά αν το μόνο που ήξερε ήταν η Prolog ή, για να το επεκτείνουμε, η Lisp!

Κατάλαβες που το πάω; Η κατάσταση με τα πανεπιστήμια είναι, εν μέρη, υπεύθυνη και για τμήμα της κατάντιας της χώρας μας στον εργασιακό τομέα: σε μια δουλειά μπορεί να προσλαμβάνονται ΑΣΧΕΤΑ άτομα που όμως έχουν βγάλει πανεπιστήμιο (και άρα "είναι γκουρού", είναι "ανώτεροι") και αυτοί που θα μπορούσαν πραγματικά να αποδώσουν να βρίσκονται σε 2η μοίρα επειδή έχουν "πτυχίο ΤΕΙ" ή παραπλήσιο. Ξέρεις πόσοι πτυχιούχοι πανεπιστημίων βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε θέσεις εργασίας, μπροστά σε έναν υπολογιστή με Windows; Όπως είπες και μόνος σου, ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ -ΔΕΝ- ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ - ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ; Άρα, η εταιρία, υπολειτουργεί με αυτούς; Φυσικά! Γιατί λοιπόν τους προτιμά; Διότι... ξέρουν προλόγκ..!

Το τελευταίο το είπα μεταξύ αστείου και σοβαρού για να σου δείξω πως μόνος σου δηλώνεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις: αυτό που μετράει ΔΕΝ είναι το να έχεις πτυχίο πανεπιστημίου, μα το να μπορείς να αποδώσεις στη δουλειά σου. Το πρόβλημα, όμως, είναι πως το "πτυχίο πανεπιστημίου" έχει γίνει δικαιολογία για πολλές εταιρίες ώστε να προσλαμβάνουν κόσμο και να τον πληρώνουν ψίχουλα επειδή "δεν έχει το πτυχίο", ενώ γνωρίζουν πως για αυτό που τον θέλουν είναι άψογος - και ίσως και καλύτερος απο τον πτυχιούχο πανεπιστημίου. Π.χ., γνωστός μου έχει πάρει ειδίκευση σε multimedia και "πετάει" στο Macromedia Director. Έχει εργαστεί και για κρατικές παρουσιάσεις, μα πήρε "τα τρία μου" διότι δεν είχε κρατικό πτυχίο ελληνικού πανεπιστημίου! Ε, ρε αλήτες, τότε πάρτε έναν πτυχιούχο Πανεπιστημίου να σας φτιάξει την παρουσίασή σας σε Assembly Z80! Σας καλύπτει; Όχι; Τότε ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΕ αυτόν που σας καλύπτει; Πάμε πάλι κυκλάκι: "διότι δεν έχει πτυχίο πανεπιστημίου"

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός αυτή τη φορά :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

maria
20-05-04, 18:50
Καλα τα λεει ο panos, μεγαλη πληγη ανοιγει, ακου που σου λεω...
Ρε πατε καλα? Ειμαι και αρρωστη η γυναικα, δεν κανει να ακουω τετοια πραγματα..
Με τα κολεγια δεν εχω κανενα προβλημα: τα σκασανε οι ανθρωποι 2 χρονια, μηνας μπαινει μηνας βγαινει και μαθαν τη δουλεια τους σωστα.
Ωραια θα μου πεις τοτε τι σου φταιει? Ε θα το πω: ξερετε ποσοι αποφοιτοι ελληνικων αει και τει (μερικων εξ αυτων 4 ετων φοιτησης) ΔΕΝ εχουν επαγγελματικα δικαιωματα? Να πω τμηματα?
Ορυχειων ΤΕΙ Κοζανης (το οποιο καταργηθηκε και τη θεση του πηρε το επομενο,3500 αποφοιτοι), Γεωπε ΤΕΙ Κοζανης (100 περιπου), Παιδαγωγικο ειδικης αγωγης ΑΕΙ Βολου.. και πολλα αλλα που δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα, μεγαλη η λιστα για να τα πω ολα.
Μου λετε εμενα τωρα πως οχι απλα θα μειονεκτω εναντι αυτων που εχουν ΕΔ απο αει και απο ενα τει 3ετους, ενω εγω εκανα 4 χρονια,αλλα ΚΑΙ απο τα κολεγια με 2 ετη φοιτησης?
Θα φρικαρω :evil:

panos72
20-05-04, 18:58
maria, ρίξε κι άλλο αλάτι στην πληγή τώρα :D

Ducklord
20-05-04, 19:12
Μαρία, μάλλον ούτε εσύ κατάλαβες τι λέω. Τι διάολο ρε γαμώτο, ουγγαρέζικα τα γράφω;

1. Μια δουλειά θέλει γραφίστα.
2. Γραφίστας με αναγνωρισμένο πτυχίο ΔΕΝ υπάρχει στην Ελλάδα
3. Πάω να πιάσω δουλειά και μου δίνουν €500
4. Όταν ρωτάω "γιατί;" μου λένε "γιατι δεν έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο"

Σας ξαναρωτάω: ΠΟΥ να το βρω; Υπάρχει; Το δίνει κανείς να πάω να το πάρω; Δηλαδή, για να δουλέψω σαν ΓΡΑΦΙΣΤΑΣ πρέπει να σπουδάσω ΖΩΓΡΑΦΟΣ στην Καλών Τεχνών;

Και, για το "αν θα μειονεκτείς", πάλι θα πω πως ΔΕΝ διάβασες τι είπα.

1. Εσύ έχεις τελειώσει πληροφορική, μα ΔΕΝ ξέρεις να φτιάχνεις ιστοσελίδες.
2. Ένας απόφοιτος ιδιωτικής σχολής ΞΕΡΕΙ να φτιάχνει ιστοσελίδες.
3. Σε μια επιχείριση θέλουν κάποιον να φτιάχνει ιστοσελίδες.
4. Προσλαμβάνουν τον απόφοιτο ιδιωτικής και τον πληρώνουν ψίχουλα διότι ΔΕΝ-ΕΧΕΙ-ΤΟ-ΔΙΚΟ-ΣΟΥ-ΔΙΠΛΩΜΑ.

Αν έπαιρναν κάποιον που να έχει ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ δίπλωμα, θα έκαναν τη δουλειά τους; Όχι απαραίτητα. Μπορεί ναι (αν είχε ασχοληθεί), μπορεί και όχι.

Η ένστασή μου είναι στο οτι ΔΕΝ πρέπει να προσλαμβάνεται κάποιος βάσει του πτυχίου του, των θεωρητικών του γνώσεων, των τίτλων του, μα των πραγματικών του γνώσεων και των επιδόσεών του στην εργασία για την οποία προσλαμβάνεται. Διαφωνείτε με αυτό;

Επίσης:

Αν ένας πτυχιούχος ΑΕΙ, ένας απόφοιτος ΤΕΙ, ένας απόφοιτος ιδιωτικής σχολής και ένας ερασιτέχνης φτιάξουν, ο καθένας, μια παρόμοια ιστοσελίδα (μια και πιάσαμε το παράδειγμα) για μια επιχείριση, πρέπει κάποιος απο αυτούς να πληρωθεί περισσότερο; Αν ναι, γιατί; Το ίδιο έργο δεν παρήγαγαν; Τι πάει να πει πως έχει ένα χαρτί παραπάνω;

Και, για να δεις και εσύ ρε Μαρία πόσο παράλογο είναι το πόστ σου, δες τι έγραψες:

"
Με τα κολεγια δεν εχω κανενα προβλημα: τα σκασανε οι ανθρωποι 2 χρονια, μηνας μπαινει μηνας βγαινει και μαθαν τη δουλεια τους σωστα.
[...]
Μου λετε εμενα τωρα πως οχι απλα θα μειονεκτω εναντι αυτων που εχουν ΕΔ απο αει και απο ενα τει 3ετους, ενω εγω εκανα 4 χρονια,αλλα ΚΑΙ απο τα κολεγια με 2 ετη φοιτησης?
"

Απαντήσεις:

1. Ναι, αν σε μια εταιρία είσαι άχρηστη σε σχέση με έναν απόφοιτο ιδιωτικής. Το χαρτί σου και το οτι θυσίασες 2 χρόνια της ζωής σου θα σε κάνει χρήσιμη, ή οι γνώσεις σου; Το λέω διότι και εγώ έχω γνωστό μου που μετά απο 7 χρόνια στο Πανεπιστήμιο (όπου ίσα - ίσα περνά μαθήματα) δεν έχει μάθει και δεν ενδιαφέρεται για τίποτα. Αυτός, λοιπόν, βάσει όσων λες, θα έχει περισσότερα δικαιώματα απο έναν άνθρωπο που ενδιαφέρεται για το αντικείμενο της εργασίας του μα δεν έχει βγάλει πανεπιστήμιο, έτσι; Αφού τον πληρώναμε για να κάθεται 7 χρόνια, θα πρέπει να του κόψουμε και μισθό μετά, σωστά;
2. Τα χρόνια δεν είναι μονάδα μέτρησης γνώσης. Έχεις ακούσει ποτέ σου για "εντατικά"; Ξέρω πως στην ελλάδα, και ειδικά σε κάτι τζιμάνια της Κορέλκο ΔΕΝ ισχύει αυτό, μα αμφιβάλεις πως μέσα σε 2 χρόνια μπορεί κανείς να μάθει περισσότερα απο ό,τι ένας στούρνος σε 4;

Άντε, γιατι θα αρχίσω και εγώ να τα παίρνω στο κρανίο τώρα. Το χαρτί, θα επαναλάβω, δεν κάνει τον επαγγελματία. Η δουλειά τον κάνει.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

tvelocity
20-05-04, 19:20
Ρε αφήστε τις σχολές και χτυπήστε κάνα φραπέ :lol:

Εγώ είμαι out, δεν πίνω καφέ 1 χρόνο τώρα. Θα πιώ Red Bull όμως να μεγαλώσω την συλογή μου απο κουτάκια 8)

maria
20-05-04, 19:28
Ναι ρε duck, δε διαφωνω γι'αυτο που λες, αλλο λεω. Για τα τμηματα που ανεφερα δεν υπαρχουν αντιστοιχα ιδιωτικα. Ειναι μοναδικα. Κι ενω απο το νομο πρεπει να εχουν επαγγελματικα δικαιωματα ενα εξαμηνο πριν τον πρωτο αποφοιτο, βλεπεις οτι υπαρχει και τμημα που εχει καταργηθει! Την αξια της δουλειας σου τη διεκδικεις σε παραπανω λεφτα. Τι γινεται ομως οταν εχεις κανει 4 χρονια για το πτυχιο, σε προσλαμβανει μια εταιρια για μια συγκεκριμενη δουλεια που μονο λογω πτυχιου ξερεις να κανεις και πληρωνεσαι το βασικο? Εχω γνωστη μου με την περιπτωση γι'αυτο το λεω (550 ειναι λιγα φιλε μου οταν εχεις φαει 4 χρονια στη μαπα).
Επιπλεον ειναι θεμα επιλογων: αυτος που πηγε στο ιδιωτικο ξερει οτι δεν προκειται να μπει ποτε στο δημοσιο με το πτυχιο του.
Εγω που ηξερα οτι υπαρχει η επιλογη τι πρεπει να κανω τωρα που μου τη στερησαν?

panos72
20-05-04, 19:33
Ducklord, γιατί έχεις κολλήσει στο προσωπικό σου παράδειγμα :?:
καλά έκανες που δεν πήγες στην Καλών Τεχνών, καμμία εξειδίκευση σε σχέση με την γραφιστική δεν προσφέρει, και πολύ καλά κάνει :!: :!: Ασε που για να μπεις πρέπει να δίνεις εξετάσεις 2-5 χρόνια συνέχεια. (έχει τελειώσει μια φίλη την ΑΣΚΤ)

πες μου λίγο την γνώμη σου για αυτά που έγραψα αρχικά, με ενδιαφέρει. ποιός πιστεύεις ότι ευθύνεται για όλα αυτά που περνάμε :?:
γιατί ιδρύθηκαν και ιδρύονται ΤΕΙ με μόνο γνώμονα τις ανάγκες επιβίωσης διαφόρων περιοχών της ΕΛλάδας. Πόσο απέχουμε από το Λεβεντικό "ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό" :?:
ποιός αποφασίζει για το ποιός κατέχει την γνώση και τι επαγγελματικά δικαιώματα δικαιούται :?:
γιατί οι ιδιωτικές εταιρείες γνώσης (λέγε με αγγλικά πανεπιστήμια) δεν έρχονται μόνες τους εδώ να ιδρύσουν ιδιωτικά ΑΕΙ :?:
γιατί πρέπει να κρίνονται οι πτυχιούχοι ΧΥΖ από το ΑΣΕΠ με διαγωνισμούς για να διορισθούν στο δημόσιο :?: μήπως είμαστε η μόνη χώρα που σε ορισμένες ειδικότητες λέει στα ίσα στους πτυχιούχους της ότι δεν ξέρω πως πήρατε το πτυχίο, ελάτε να σας εξετάσω ξανά :?:

maria
20-05-04, 19:38
μήπως είμαστε η μόνη χώρα που σε ορισμένες ειδικότητες λέει στα ίσα στους πτυχιούχους της ότι δεν ξέρω πως πήρατε το πτυχίο, ελάτε να σας εξετάσω ξανά :?:
Μηπως ειμαστε η μονη χωρα που λεει στους πτυχιουχους που η ιδια εβγαλε οτι δεν σας ξερω κυριε?Απο που πηρατε εσεις πτυχιο?

Ducklord
20-05-04, 22:17
Μαρία, συμφωνώ απολύτως με αυτό που λες, μα διαφωνώ σε ένα θέμα:

Έστω πως ένας πτυχιούχος ΑΕΙ και ένας πτυχιούχος ΤΕΙ, με ΙΔΙΕΣ όμως γνώσεις και δυνατότητες, προσλαμβάνονται απο μια ιδιωτική επιχείριση: γιατί να πληρωθεί περισσότερα ο απόφοιτος πανεπιστημίου; Τα ίδια δεν ξέρουν (στο συγκεκριμένο τομέα), τα ίδια δεν προσλήφθηκαν να κάνουν;

Εδώ δεν νομίζω, όπως το έθεσα, τελικά να διαφωνούμε! Αυτό που λες εσύ όμως είναι το εξής:

Όταν προσληφθεί κάποιος απόφοιτος πανεπιστημίου σε μια δουλειά, και εργάζεται δίπλα σε κάποιον που ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ και ΜΑΘΑΙΝΕΙ τι δουλειά, γιατί πληρώνεται τα ίδια με αυτόν;

Να σου πω: γιατι δοκιμάζεται! Μέσα σε τρεις μήνες, αυτός που ξέρει τι δουλειά - που αποδίδει θα μείνει, και ο άλλος θα φάει πόδι. Περιμένεις αναγνώριση για το χαρτί σου; Παπάρια! Στην Ελλάδα ζεις! Εδώ πληρώνουμε για aDSL και έχουμε ISDN, πληρώνουμε ασφάλιση και παίρνουμε τα τρία μου, και περιμένεις και αναγνώριση; Παπάρια (δις)! Το πανεπιστημιακό χαρτί μετράει πια μόνο:
α) Σε ορισμένες κρατικές θέσεις που το απαιτούν (που και εκεί μετράει περισσότερο το βύσμα)
β) Στο αν θα "γυαλίσεις" περισσότερο σε έναν παλιομοδίτη υπεύθυνο δυναμικού σε μια επιχείριση. Τέλος. Αυτό ήταν! Τώρα, το τι θα ΕΠΡΕΠΕ να ισχύει; Απλό:

Θα έπρεπε να υπάρχει ΣΩΣΤΗ-ΚΑΤΑΝΟΜΗ-ΘΕΣΕΩΝ. Θα έπρεπε, για το δικό μου παράδειγμα στο οποίο όπως λέει ο Πάνος κόλλησα (σου απαντώ παρακάτω αγαπητέ), να υπάρχει ένας υπεύθυνος, για παράδειγμα, ενός έργου ο οποίος να έχει τελειώσει Πανεπιστήμιο. Κάτω απο αυτόν να βρίσκονται άτομα απο Πανεπιστήμια, ιδιωτικές σχολές κ.λπ. που να είναι αναγνωρισμένων δυνατοτήτων. Κάτω απο αυτά να βρίσκονται αυτοί που ναι μεν εργάζονται στον τομέα, ναι μεν "τα έχουν μάθει" μα ακόμη δεν έχουν εργασιακή εμπειρία, ανάμεσα στους οποίους και οι "νιούμπηδες" απόφοιτοι πανεπιστημίων, και ΚΑΤΩ απο όλους αυτούς οι άσχετοι απο σχολές. Όλα αυτά αν μιλάμε για κρατικά πρότζεκτς πολλών ατόμων, δομές επιχειρήσεων κ.λπ.

Πάνω, όμως, βρίσκεται ο έχων γνωριμίες.
Κάτω απο αυτόν βρίσκεται ο ανιψιός του που τελείωσε ντηρί.
Αυτός κουμαντάρει τρεις φουκαράδες απο ΤΕΙ και ιδιωτικές που "δεν χρειάζεται να πληρωθούν σαν να είχαν χαρτί πανεπιστημίου"
Κάτω απο αυτούς βρίσκονται μερικοί ακόμη πιο άσχετοι και ένας έξυπνος απόφοιτος πανεπιστημίου που δήλωσε πως τέλειωσε σχολή στο εξωτερικό και έκρυψε το πραγματικό πτυχίο του.

Και, καθ` οδόν, βρίσκομαι εγώ για να ζητήσω δουλειά, μέσα σε ένα ταξί που ο οδηγός του θα έπρεπε να κουμαντάρει το προαναφερθέν πρότζεκτ μα προς το παρόν λυώνει στο τιμόνι.

Καλως ήλθατε στην ελληνική πραγματικότητα. Λάηφ`ς ε μπίτς εντ δεν γιου ντάη.

Προς τον Πάνο τώρα:
ΔΕΝ διαφώνησα με όσα είπατε ρε συ! Απλώς, στο ενδιάμεσο, διάβασα φράσεις του τύπου "είναι παράλογο να υπάρξει αναγνώριση" κ.λπ. Ε, ρε φίλε, δεν είναι παράλογο με βάση τα κριτήρια που έδωσα! Ειλικρινά, όμως, δεν καταλαβαίνω τα όσα με ρωτάς - ίσως φταίει πως ΔΕΝ πέρασα απο τη φάση επιλογής και επιτυχούς πρόσβασης σε ένα πανεπιστήμιο αφού δεν με ενδιέφερε. Για... εξήγησέ μου τα παρακάτω:

Τι εννοείς "ιδρύθηκαν και ιδρύονται ΤΕΙ με μόνο γνώμονα τις ανάγκες επιβίωσης διαφόρων περιοχών της Ελλάδας. Πόσο απέχουμε απο το Λεβέντικο `ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό`";

Απο ό,τι καταλαβαίνω, παραπονιέσαι γιατί υπάρχουν πολλά ΤΕΙ και όχι Πανεπιστήμια; Μάλλον βλακεία κατάλαβα, μα... εχμ!

"Ποιος αποφασίζει για το ποιός κατέχει την γνώση και τι επαγγελματικά δικαιώματα δικαιούται". Εννοείς πως θα έπρεπε να αποφασίζει κάποιος πλην του εργοδότη; Το βρίσκεις σωστό αυτό; Τότε ο εργοδότης θα έπρεπε να πληρώνει περισσότερα έναν αντιπαραγωγικό στόκο με χαρτί απο ό,τι ένα αγράμματο "τζιμάνι" που του φέρνει φράγκα.

"Γιατί οι ιδιωτικές εταιρείες γνώσης (λέγε με αγγλικά πανεπιστήμια) δεν έρχονται μόνες τους..."
Διότι α) δεν τις συμφέρει οικονομικά (καλύτερο το... φραντσάηζινγκ, δεν νομίζεις;) και β) δεν τις ενδιαφέρει τι κάνει η υπανάπτυκτη χώρα μας.

"Γιατί πρέπει να κρίνονται οι πτυχιούχοι..."
Α, εδώ φταίει καθαρά το πόσο καλά τα κατάφεραν τα κόμματα. Να τα χαιρόμαστε ρε! Είμαι 500% ΥΠΕΡ της επανεξέτασης, και θα έπρεπε να είστε και εσείς αν σέβεστε τον εαυτό σας και τις δυνατότητές σας. Έτσι ξεκαθαρίζει το τοπίο απο αυτούς που χώθηκαν κάπου με βύσμα και έφαγαν τις θέσεις απο άτομα όπως η Μαρία που, όπως είπε, έπηζε για χρόνια σε ένα θρανίο. Ούστ, μπας και δούμε άσπρη μέρα. Και όταν μάθουν να αγαπούν τη δουλειά, ας ξαναδοκιμάσουν.

Για να μην παρεξηγούμαστε: ΕΧΩ βύσμα για να χωθώ στο δημόσιο, να κάνω ό,τι δουλειά γουστάρω, να εκμεταλλευτώ καταστάσεις, να κλέψω τη θέση ΣΑΣ και να αρπάξω ένα παχυλό μισθό. Έχω επιλέξει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, με κατιτίς παραπάνω απο το βασικό, σε θέση που εκμεταλλεύεται τις γνώσεις και τις ικανότητές μου. ΔΕΝ θα άντεχα να πάω κάπου ως ένας άχρηστος, τρώγοντας τη θέση απο έναν άλλο καταλληλότερο - και, να υπενθυμίσω, ΜΠΟΡΩ να το κάνω. Μην μου λέτε, λοιπόν, για θέσεις, πτυχία, αναγνώριση, γιατι και εγώ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ γραφίστας είμαι. Στην πράξη, η ζωή και η ιδεολογία μας οδήγησαν... "αλλού"...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kadronarxis
20-05-04, 22:20
Δύσκολες καταστάσεις.
Από τη στιγμή που το είπε η ευρωπαική ένωση, μάλλον θα τηρηθεί απο την δική μας κυβέρνηση.
Αλλά και πάλι μπορεί να βρεθεί παραθυράκι για να προσπεραστεί.
Ο χρόνος θα δείξει.

άντε γερά.

Ducklord
20-05-04, 22:58
Το θέμα φυσικά δεν είναι αν θα τηρηθεί ή όχι, αν θα αναγνωριστούν τα χαρτιά που περνάνε σε όλη την Ευρώπη ή όχι - που αν θέλουμε να... "γίνουμε Ευρώπη", θα αναγνωριστούν. Το θέμα είναι οι ΑΞΙΟΙ να βρίσκουν δουλειά στις θέσεις που ΤΟΥΣ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ!

ΌΧΙ να βλέπεις μια φιλόλογο να δουλεύει λογίστρια, έναν λογιστή να το παίζει συντηρητής έργων τέχνης, ένας ηλεκτρολόγο να είναι υπεύθυνος τηλεπικοινωνιών... Όχι, τουλάχιστον, αν δεν έχουν και κάποια επιπλέον εκπαίδευση στο χώρο!

Βέβαια, αυτά ΔΕΝ με συμφέρουν - και ούτε και πολλούς απο εσάς - αφού ασχολούμαι χομπίστικα με υπολογιστές εδώ και 17 χρόνια μα δεν έχω κάποιο σχετικό χαρτί. Αν, όμως, στερούμενος αυτό έβρισκα δουλειά σαν γραφίστας, και όταν πήγαινα σε μια δημόσια υπηρεσία έβλεπα χαμογελαστά παιδιά επειδή θα δούλευαν στις θέσεις που επέλεξαν, αγάπησαν, μόχθησαν για να αποκτήσουν και τους ταιριάζουν, χαλάλι ρε γαμώτο.

Ξέρετε τι λένε άλλωστε:
Έκαστος στο είδος του, και ο Μπάμπης στα (σπιτάκια με κόκκινα φωτάκια)

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Κάτι μου λέει πως αρχικά, κάτι έλεγε για καφέδες και παπαγάλους. Α, γουέλ...

maria
21-05-04, 10:15
Αμ τωρα καταλαβες τι λεω! Εργαζομαι εδω και ενα χρονο σε ιδιωτικη εταιρια σε μεγαλη πολη και παιρνω το μισθο του πτυχιου μου + 30€ γιατι επεσα σε καλο προισταμενο και γιατι οταν χρειαστηκε δουλεψα για μια εβδομαδα 13 ωρες καθε μερα και το σαββατο(και ειμαι ετοιμη να το ξανακανω). Ειμαι ομως μακρια απο το σπιτι μου και προσωπικα θελω πολυ να επιστρεψω. Εκει ομως που θελω να παω δεν υπαρχει ιδιωτικος τομεας για το πτυχιο μου. Αυτο δε σημαινει βεβαια οτι διαλεξα λαθος επαγγελμα γιατι υπαρχει χωρος στο δημοσιο τομεα και μαλιστα αναγκη για το πτυχιο μου. Ελα μου ομως που δεν μπορω να μπω στο δημοσιο γιατι για αυτους ΔΕΝ δεν υπαρχει το πτυχιο μου! Θα μπορουσα οπως λες να βαλω βυσμα (ολοι εχουν απο ενα :wink: )και να μπω σε μια αλλη θεση που ομως δεν θα ειναι αυτο που εμαθα να κανω. Και βλεπω συμμαθητες μου, που δεν εχουν παει ουτε δακτυλογραφηση να σπουδασουν, να πιανουν δουλεια στο δημοσιο. Κι εγω πηγαινω σπιτι μου καθε πασχα και χριστουγεννα.....(εδω κολλαει το "θελω τη μαμα μου").Γινεται να μην τα παρω?

panos72
21-05-04, 10:39
Τι εννοείς "ιδρύθηκαν και ιδρύονται ΤΕΙ με μόνο γνώμονα τις ανάγκες επιβίωσης διαφόρων περιοχών της Ελλάδας. Πόσο απέχουμε απο το Λεβέντικο `ένα πανεπιστήμιο σε κάθε νομό`";

Απο ό,τι καταλαβαίνω, παραπονιέσαι γιατί υπάρχουν πολλά ΤΕΙ και όχι Πανεπιστήμια; Μάλλον βλακεία κατάλαβα, μα... εχμ!

να στο εξηγήσω λίγο. τα ΤΕΙ "ιδρύθηκαν" το 81 αν θυμάμαι καλά, σαν μετεξέλιξη των ΚΑΤΕΕ. φυσικά δεν έγινε κανένας προγραμματισμός για το τι εκπαιδευτικές ανάγκες πάνε να καλύψουν, και να έγινε δεν λειτούργησε. Εκτοτε, σε κάθε πόλη και χωριό που δεν υπάρχει άλλη οικονομική ανάπτυξη, ανοίγει κι από ένα ΤΕΙ ή παράρτημα ΑΕΙ, ώστε με τα λεφτά των φοιτητών / γονιών να δει μια άσπρη μέρα η εν λόγω περιοχή. Θυμάσαι πέρσι-πρόπερσι τις φασαρίες στην θεσσαλία για κάποιο τμήμα ΑΕΙ :?: Πες μου τώρα εσύ πιστεύεις ότι αυτά τα τμήματα εξυπηρετούν ανάγκες γνώσης ή έστω αγοράς :?:
Σημείωσε επίσης ότι μέχρι το 95 αν θυμάμαι καλά, η μεγάλη πλειοψηφία των πτυχιούχων ΤΕΙ δεν είχε σαφή επαγγελματικά δικαιώματα, και ακόμα και σήμερα ένα ποσοστό δεν έχει.

Πως θα το αποκαλούσες εσύ ένα τέτοιο κράτος, που δεν σέβεται καν τα ιδρύματα που το ίδιο ίδρυσε :?: (το αφήνω κενό σαν άσκηση). Και μετά περιμένεις να σεβαστεί τις Α.Ε, τα εργαστήρια ελευθέρων σπουδών που δεν ξέρει καν τι επίπεδο γνώσεων προσφέρουν :?: καλά, τουλάχιστον στα αγγλικά πανεπιστήμια περνάει και μια επιτροπή αξιολόγησης, μια στο χρόνο, εδώ περνάει ο τοπικός βουλευτής και χτυπάει τον υπεύθυνο σπουδών φιλικά στην πλάτη :wink:

ALiTiS
21-05-04, 10:39
καλα τα λετε ρε παιδια αλλα μια απορια να ρωτησω μπορω?
τι σχεση εχουν ολα αυτα με τον "φραπε τωρα το καλοκαιρι"?
η στραβος ειναι ο γιαλος η στραβα αρμενιζουμε 8)

panos72
21-05-04, 10:54
μα φυσικά όσα λέγονται, λέγονται υπό την επήρεια του φραπέ :lol: :lol:
πως δεν το σκέφτηκες μόνος σου, απορώ :shock:

kadronarxis
21-05-04, 10:54
Αλήτρα,
όταν εσύ πίνεις καφέ, δεν συζητάς τέτοια πράγματα;

άντε γερά.

ALiTiS
21-05-04, 11:04
όταν εσύ πίνεις καφέ, δεν συζητάς τέτοια πράγματα;

δεν τον πινω, με πινει :P

Copyright © Keen Notion Co (2002-2014) Copyright Keen Notion Co.