PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο φραπές τώρα το καλοκαίρι.



Σελίδες : 1 2 [3]

Ducklord
21-05-04, 15:38
Μαρία: Απαράδεκτο. Μπορείς να κάνεις κάτι όμως; Υπόσχομαι να σε προσλάβω όταν ανοίξω "την επιχείριση"...

Πάνο: Δεν το ήξερα. Επίσης απαράδεκτο. Και για εσένα ισχύει η πρόταση που έκανα στη Μαρία (διάβασε παρακάτω να καταλάβεις! ;-) ). Αλήθεια, τι εννοείτε όταν λέτε "επαγγελματικά δικαιώματα"; Είναι λίγο γενικός ο όρος και δεν τον... πιάνω!

Αλήτη: Το ερώτημα είναι αν τον φτιάχνεις ή στον φτιάχνουν. Γιατί, επίσης, κάτι μου λέει πως σύντομα θα το γυρίσουμε στο... πρόστυχο;

Που λέτε, για αυτό που είπα παραπάνω: έχουν κάνει οι Μόντυ Πάϋθον ένα σκετσάκι όπου ένας τυπάς έχει μια λαμπρή ιδέα για να πλουτίσει: θα ανοίξει μια επιχείριση. Όταν τον ρωτούν πως θα την ονομάσει, απαντά "Η επιχείριση". Το σχέδιο προς τα πλούτη και την δόξα είναι να παράγει ένα προϊόν που θα λέγεται "Το Προϊόν". Ναι, τόσο συγκεκριμένα.
Έτσι και εμείς λοιπόν μπορούμε να πούμε πως λύσαμε το εργασιακό μας πρόβλημα: θα ανοίξουμε μία επιχείριση και θα παράγουμε ένα προϊόν. Τώρα, το ΤΙ, είναι άλλη υπόθεση! ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

ALiTiS
21-05-04, 15:42
Ducklord,
εχεις δικιο, μου τον φτιαχνουν :wink:

guru
21-05-04, 17:11
Καλώς ή κακώς, το Σύνταγμα της Ελλάδας απαγορεύει παροχή ανώτατης εκπαίδευσης από ιδιωτικούς φορείς, πόσο μάλλον από εταιρείες - κερδοσκοπικούς οργανισμούς. Άρα θεωρώ ότι δεν μπορούν να αναγνωριστούν τα πτυχία των εργαστηρίων / κέντρων ελευθέρων σπουδών (ΕΕΣ / ΚΕΣ), γνωστών και ως «κολεγίων». Κατά την ταπεινή μου γνώμη θα έπρεπε μάλιστα και να κλείσουν.

Να σημειωθεί ότι το κράτος δεν τα αναγνωρίζει ως εκπαιδευτικούς οργανισμούς∙ υπάγονται άλλωστε στο Υπουργείο Ανάπτυξης (πρώην Εμπορίου) και όχι στο ΥΠ.Ε.Π.Θ.! Να τονίσουμε εδώ και την ευθύνη της πολιτείας η οποία αφήνει ύπουλα να λειτουργούν όλα αυτά τα «κολέγια» χωρίς να τα ελέγχει και να κλείνει όσα δεν δουλεύουν καλά. Και λέω ύπουλα και πονηρά διότι έτσι αφήνει πολλούς νέους με την ψευδαίσθηση ότι σπουδάζουν και αποκτούν γνώσεις πέραν από τα χαρτιά (γιατί περί χαρτιών πρόκειται, όχι πτυχίων).

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και κάποια από αυτά τα κέντρα ελευθέρων σπουδών που κάνουν καλά τη δουλειά τους, καλύπτοντας ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα ελληνικά ΑΕΙ και ΤΕΙ και μάλιστα παρέχοντας εκπαίδευση πολύ καλής ποιότητας (π.χ. Athens Information Technology (http://www.ait.gr)). Θα έπρεπε λοιπόν κάποια στιγμή να ξεκαθαριστεί η κατάσταση, με έλεγχο και αξιολόγηση από ελληνικούς φορείς. (Αυτή πρέπει φυσικά να γίνει σε όλα τα εκπαιδευτικά ιδρύματα, σε όλες της βαθμίδες της εκπαίδευσης, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.)

Όμως από τη στιγμή που υπάρχει η απαγόρευση του Συντάγματος, τι περιθώρια υπάρχουν; Κατά τη γνώμη μου όχι πολλά. Ήδη οι καθηγητές των ελληνικών ΑΕΙ και ΤΕΙ και οι επαγγελματικές ενώσεις «υποσχέθηκαν» ότι θα προσφύγουν στη δικαιοσύνη.

Το αν θα έπρεπε να επιτρέπονται ιδιωτικά πανεπιστήμια είναι μια άλλη συζήτηση... Να ξέρετε όμως ότι τα περισσότερα σπουδαία πανεπιστήμια της Ευρώπης και των ΗΠΑ είναι είτε κρατικά (συνήθως στην Ευρώπη), είτε μη κερδοσκοπικά ιδρύματα (κυρίως στις ΗΠΑ).

Να σημειώσω τέλος ότι στην πλειοψηφία τους τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζονται ελληνικά ΚΕΣ / ΕΕΣ (με το σύστημα της δικαιόχρησης – franchising) είναι β' και γ' κατηγορίας, και όχι τα μεγάλα και φημισμένα πανεπιστήμια. Το Ηνωμένο Βασίλειο (κυρίως) έχει καταφέρει να κάνει και εξαγωγή εκπαίδευσης, πολλές φορές αμφιβόλου ποιότητας...


– Διαβάστε κι αυτά για να πάρετε μια ιδέα (προς αποφυγήν εντυπώσεων μηδενισμού, παραπέμπω στην 3η παράγραφο παραπάνω):
:arrow: Ξεφτίλα Studies Part Ι (http://www.amphitheatro.gr/arthra/xeftila.html), Ξεφτίλα Studies Part II (http://www.amphitheatro.gr/arthra/xeftila2.html)
:arrow: Ξεφτίλα Studies – Διαβάστε τι γίνεται σε ορισμένα «κολλέγια», ΙΕΚ και «εργαστήρια ελευθέρων σπουδών» (http://techteam.gr.htmlBB2/thread9623.html)

panos72
21-05-04, 18:55
Ducklord, επαγγελματικά δικαιώματα σε γενικές γραμμές, σημαίνει ότι τελείωσες την ΧΥΖ σχολή, πας με το πτυχίο σου στο Υπουργείο ΖΧΥ, και σου εκδίδουν μια άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. Κυρίως όμως σημαίνει ότι ο διπλωματούχος του Α+ ιδρύματος έχει 100% δικαίωμα υπογραφής πχ. σε ένα έργο
ο πτυχιούχος του Β+ ιδρύματος εχει 70% , από το Γ+ 40% κτλ. Δες τα πτυχία των κατασκευαστικών πχ. και τι έργα μπορούν να διεκδικήσουν ανάλογα με την τάξη του πτυχίου... ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πάλι 8)

guru, μην ξεχνάς τις αναθεωρήσεις του Συντάγματος, για να μην πω και το ευρωπαικό σύνταγμα που είναι πίσω από την πόρτα...
στην δεύτερη παράγραφο, άψογος, μόνο βάλε αν θες το "ύπουλα" με μεγάλα κόκκινα γράμματα :wink:
Εκει που λες για κρατικά ή μη κερδοσκοπικά ιδρύματα με μπέρδεψες λίγο :shock: :? δηλαδή τις 4000GBP από χώρες της EU και τις 10000GBP από τους overseas γιατί τα ζητάνε :?:

Ducklord
22-05-04, 01:01
Πάνος, αει σύ. Κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς διότι έχω φίλο Ηλεκτρολόγο που μου είχε εξηγήσει κάποτε την κατάσταση με... μεγέθη κτηρίων (και, γενικότερα, "έργου"). Ο λόγος που δεν πήγε το μυαλό μου σε αυτά που λες είναι διότι:

1. Ως γραφίστας, "γραφίζεις" (να δημιουργήσουμε και... ρήμα!). Δεν νομίζω πως σε εμποδίζει κανείς απο το να ανοίξεις γραφιστικό γραφείο, αν και ομολογώ πως δεν το έχω ψάξει.
2. Παρόμοιος λόγος: Δεν υπάρχει "λιγότερο" ή "περισσότερο" γραφίστας. Μετράει ο (μηδενικός για εμένα) φάκελός σου, η (μηδενική για εμένα) φήμη σου, η (κάτω απο το μηδενικό για εμένα) προϋπηρεσία σου. Λέτε να με προσλάβει κανένας Μπάρμπας άμα δει τα σκιτσάκια εδώ πέρα ;-)

Γκουρού:
Περίπου, περίπου σωστός: δεν μπορείς να μου βγάλεις απο το μυαλό πως αν ένα χαρτί (όχι πτυχίο, χαρτί όπως το θέτεις) θεωρείται πτυχίο στο εξωτερικό, γιατί δεν θα πρέπει να ισχύει και στην χώρα μας το ίδιο. Τι διάολο, έχουμε... Καλύτερα χαρτιά; Σε πάπυρους τα βγάζουμε;
Αν και, βέβαια, γνωρίζω πως σε ορισμένες περιπτώσεις (βλέπε περίπτωση "Κορέλκο VS... Πάτρα") μάλλον είναι αστεία η σύγκριση. Πάραυτα, αυτός που πρέπει να την κάνει είναι ο εργοδότης, και όχι το κράτος.
Ο λόγος που το λέω αυτό είναι διότι ακόμη και αν κάποιος έχει "κωλόχαρτο" μπορεί με την πάροδο των ετών να αναπτυχθεί, να εξελιχθεί, να παρακολουθήσει σεμινάρια και να γίνει "νταγκαμίκουλα" στο χώρο του. Δεν πρέπει εξαρχής να χαρακτηρίζεται ως "χειρότερος" και να του ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει κάτι, μα να υπάρχει με μεγάλα γράμματα, γυαλιστερά, που να αναβοσβήνουν ( :-) ) μια ΕΝΔΕΙΞΗ που να λέει "Εργοδότη, προσοχή: Απόφοιτος Χ σχολής - θεωρητικά μπαζο-ϋπάληλος. Έλεγξέ τον διπλά πρωτού τον προσλάβεις".

Αααχ... Ονειρεύομαι ιδανικές κοινωνίες..!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

guru
22-05-04, 09:15
guru, μην ξεχνάς τις αναθεωρήσεις του Συντάγματος, για να μην πω και το ευρωπαϊκό σύνταγμα που είναι πίσω από την πόρτα...
στην δεύτερη παράγραφο, άψογος, μόνο βάλε αν θες το "ύπουλα" με μεγάλα κόκκινα γράμματα :wink:

Εκεί που λες για κρατικά ή μη κερδοσκοπικά ιδρύματα με μπέρδεψες λίγο :shock: :? δηλαδή τις 4000GBP από χώρες της EU και τις 10000GBP από τους overseas γιατί τα ζητάνε :?:
α) Αν δεν κάνω λάθος, ακόμα το (εθνικό) Σύνταγμα κάθε κράτους-μέλους υπερισχύει της ευρωπαϊκής νομοθεσίας (βλ. και παράδειγμα καθεστώτος Αγίου Όρους). Όταν (γιατί κάποια στιγμή θα γίνει) αναθεωρηθεί το Σύνταγμα και επιτραπεί η ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων, τα ξαναλένε.

Τονίζω όμως ότι τα φημισμένα ιδρύματα του εξωτερικού δεν είναι κερδοσκοπικά. Τα μεγάλα και φημισμένα ιδρύματα του εξωτερικού, ιδίως στις ΗΠΑ, δεν είναι ιδιωτικά με την έννοια ότι ένας ιδιώτης αποφάσισε να ιδρύσει ένα πανεπιστήμιο (!). Το Harvard, το MIT κτλ. δεν είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί. Αλλά και στην Ευρώπη τα πιο σπουδαία πανεπιστήμια (Oxford, Παν. Μονάχου, ...) όχι μόνο δεν είναι ιδιωτικά, αλλά είναι – τα περισσότερα – κρατικά! Και έρχομαι στο δεύτερο σκέλος της απορίας σου:

β) Τα υψηλά δίδακτρα είναι απλά η συμμετοχή του φοιτητή για την κάλυψη ενός πολύ μικρού μέρους του κόστους των σπουδών του!

Ξέρετε τι κόστος έχει να ιδρύσεις και να λειτουργήσεις ένα πανεπιστήμιο, ιδίως μια ιατρική σχολή, ένα πολυτεχνείο; ΤΕΡΑΣΤΙΟ!!! Όσο υψηλά δίδακτρα και να βάλεις δεν πρόκειται με τίποτα να καλύψεις τα λειτουργικά έξοδα (χώροι, εξοπλισμός, εργαστήρια, μισθοί). Μα τότε πώς τα βγάζουν πέρα θα αναρωτηθεί εύλογα κανείς. Όσα είναι κρατικά με την επιχορήγηση από το κράτος. Όσα δεν είναι κρατικά, με δωρεές παλιών αποφοίτων και το σημαντικότερο από τις πατέντες. Κάνουν έρευνα και κατοχυρώνουν δικαιώματα σε προϊόντα∙ όλο αυτό σε συνεργασία με εταιρείες.

Ο φοιτητής μπορεί σε κάποια από αυτά να πληρώνει εξαιρετικά υψηλά δίδακτρα, αυτά όμως με τίποτα δεν καλύπτουν το κόστος των σπουδών του. Από την άλλη έχει διευκολύνσεις, π.χ. δάνεια με χαμηλά επιτόκια ή (το σημαντικότερο) δάνεια με αποπληρωμή όταν βρει δουλειά κτλ. Δε μού φαίνεται καθόλου άδικο να πληρώνει κανείς για τις σπουδές του, εφ’ όσον έχει τα χρήματα και ιδιαίτερα αν αναμένεται αποφοιτώντας να παίρνει υψηλό μισθό – αρκεί να υπάρχουν πολλές υποτροφίες και να δίνεται η δυνατότητα στα παιδιά των «κατώτερων» (οικονομικά και κοινωνικά) τάξεων να έχουν πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση. Στην Ελλάδα στις σχολές υψηλής ζήτησης – και κόστους – (ιατρικές, πολυτεχνικές, πληροφορικής) μπαίνουν πιο εύκολα τα παιδιά των «ανώτερων» τάξεων και σπουδάζουν εντελώς δωρεάν, με τους φόρους του λαού. Οι άλλοι καταλήγουν συνήθως σε ΤΕΙ ή ΙΕΚ... Είναι δίκαιο αυτό; Προβληματιστείτε.

Στη χώρα μας τα περισσότερα από τα (ψευτο)πανεπιστήμια είναι ιδιωτικές κερδοσκοπικές εταιρείες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (AIT και, νομίζω, ALBA (http://www.alba.edu.gr/)). Γι’ αυτό και δημιουργούν κυρίως οικονομικά τμήματα, οπότε δε χρειάζεται παρά μια αίθουσα με θρανία, ένας πίνακας με κιμωλίες κι ένας καθηγητής (περίπου όπως στα φροντιστήρια). Έτσι στις περισσότερες περιπτώσεις τα χρήματα που πληρώνουν οι σπουδαστές πηγαίνουν στις τσέπες κάποιων επιτήδειων επιχειρηματιών!

Δε θα δείτε ούτε πολυτεχνικά ούτε ιατρικά ούτε γεωπονικά και γενικά τμήματα υψηλών απαιτήσεων σε εργαστήρια και εξοπλισμό. Η μόνη εξαίρεση που γνωρίζω είναι το Athens Information Technology (http://www.ait.gr/), όπου κάνουν Master (Master of Science in Information Networking) με υποτροφίες από την Intracom.

kadronarxis
23-05-04, 12:54
Παπιάρχοντα, για σένα αυτό.
Έπαιζα Tom Clancys Rainbow Six, Athena Sword, και έχει ένα map με ένα πλοίο.
Στο οποίο γίνεται μάχη κλασικά.
Όπως ημουν στο Multiplayer, πετάω το δικό σου.
Ότι αυτό είναι το looooooove boooooooaaat...
και έγινε χαμός.
όλοι ζητούσαν εισητήριο.
Για μένα το καλύτερο σου.

Άντε γερά.

Ducklord
24-05-04, 12:03
Άσχετο Καδρονάρχη, μα όντως καλό...
Να θυμάσαι πως απο στιγμή σε στιγμή θα καταφθάσει και το "ζε πλέεεην, ζε πλέεεην"!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Nick2k2
27-05-04, 12:48
Παιδιά μια που ανοίξατε αυτή την συζήτηση ας πω και γω την περίπτωση μου μιας και σπουδάζω ακριβώς σε αυτά τα "κολλέγια" που λέτε.Η δικιά μου η σχολή είναι ακριβώς παρακλάδι αγγλικού πανεπιστημίου και δουλεύει ως αυτόνομο βέβαια,όμως τα πτυχεία και όλα τα περεμφερή έρχονται κατευθείαν απο πάνω.

Κοιτάξτε να δείτε έγω όταν διάλεξα αυτή την σχολή την διάλεξα κατα κύριο λόγο γιατι δεν ήθελα να τρέχω Αγγλίες και γενικά να ξεβολεύομαι,και γενικά θα βγαίναν και πολυ περισσότερα τα χρήματα.Πριν πάω σε αυτή είχα πάει σε ΙΕΚ (Κορέλκο μιας που αναφέρθηκε) αλλά εκεί καλύτερα ας μην το σχολιάσω τι έμαθα και γιατι πήγα γιατι η κατάσταση είναι χειρότερη και απο νηπιαγωγείο.Το 95% των παιδιών δεν είχαν ιδέα απο υπολογιστές,και όταν τέλειωσαν συνεχίζουν να μην έχουν ιδέα.Τουλάχιστον απο όσα παιδιά γνωρίζω απο κει,όσα ήξεραν πριν μπουν,τα ίδια ξέρουν και όταν βγήκαν.Σε αυτό βέβαια φταίνε και οι καθηγητές και η γενική νοοτροπία που υπάρχει.Αν μια φορά δεν ήθελαν τα παιδιά να γίνει μάθημα,10 φορές δεν θέλαν οι καθηγητές,χώρια που οι περισσότεροι ξέραν λιγότερα απο εμάς,εκτός απο ελάχιστες εξαιρέσεις βέβαια.

Τεσπα ας μην το αναλύσω άλλο.Σε αυτή την σχολή που είμαι τώρα εγώ παρόλο που είναι Αγγλική δυτυχώς η νοοτροπία είναι πάνω κάτω ίδια σε αυτό συμβάλει βέβαια οτι το 99% των καθηγητών είναι Έλληνες.Εγω έκανα 3 χρόνια σε αυτη την σχολη και πηρα υποτίθεται το πτυχίο σε Computer Science.Η άισθηση μου είναι οτι όλη την τριετία τα πράγματα που μάθαμε εκει μέσα ήταν απο άχρηστα εώς ασήμαντα.Εκτός απο ελάχιστα μαθήματα που άξιζαν τα περισσότερα ήταν για τον λούτσο,για να το πω πιο λαϊκά.Διότι ήταν κατα κόρον θεωρητικά,τα εργαστήρια που κάναμε παρόλη την ειδικότητα ήταν ελάχιστα.Αυτό που θέλω να καταλήξω είναι οτι όποιος τέλειωνε και ήθελε να πάει να δουλέψει με βάση αυτά που είχε μάθει στην σχολή κατα 99% δεν θα έβρισκε δουλειά.Μιλάμε για ιδιωτικές εταιρίες τώρα,διότι αυτός ο κλάδος κυρίως εκεί απευθύνεται.Να πάρω για παράδειγμα εμένα,που παρόλο που πήρα υποτιθεται το πτυχίο,έχω μάθει ελάχιστα πράγματα,και αν δεν κάτσω να ασχοληθώ να μάθω κάτι μόνος μου,δεν πρόκεται να βρω δουλειά,τουλάχιστον σε αυτές που είναι σχετικές με τον κλάδο.

Και για να μιλήσω και με αποδείξεις,τα μαθήματα ήταν απο Java,C++,Prolog εως ΗΤΜL,Oracle και άλλα τόσα θεωρητικά μαθήματα.Εγώ για προγραμματισμό δεν πολυενδιαφέρομαι,δεν με τραβάει και τόσο.Προτιμώ κυρίως το web design,video editing και τέτοια.Ε αν σας πώ οτι τέτοια πράγματα ούτε κατα διάνοια κάναμε.Οπότε αν θέλω να βρω μια δουλειά σε αυτα που μου αρέσουν,θα πρέπει να κάτσω να τα μάθω μόνος μου,να ασχοληθω και να μάθω κάποια πράγματα.Και απλά το πτυχίο να το έχω ως καβάτζα για να βρω πιο εύκολα μια θέση.

Επίσης η πλειοψηφία των ατόμων που τελειώσαν απο εκεί δεν έχουν ιδέα απο υπολογιστές,και μιλάμε για τα βασικά πράγματα τώρα και με αυτά που έχουν μάθει απο την σχολή αντιστοιχούν όσα μαθαίνεις στο δημοτικό.Κάναμε δηλαδή πολλά πράγματα αλλα απο λίγο.Δεν μάθαμε τίποτα εις βάθος και σχεδόν τίποτα απο αυτά που ζητάν στις εταιρίες αν θες να πιάσεις δουλειά.Αυτή την αίσθηση δεν την έχω βέβαια μόνο εγω,διότι με πολλούς συμφοιτητές μου που το συζήτησα έχουν πάνω κάτω την ίδια άποψη.Μάλιστα ένας έλεγε αντι να δώσω τα λεφτά μου εδώ δεν έπαιρνα καλύτερα ένα αμάξι,και όλα αυτά να καθόμουν να τα μάθαινα μόνος :) Και να σας πω δεν είχε και άδικο,να όμως που σε αυτην την περίπτωση παίζει το καταραμένο το χαρτι που λέτε,και απο οτι φαίνεται μετράει περισσότερο απο τις γνώσεις καθεαυτές,σε περίπτωση που θες να βρεις δουλειά οπουδήποτε βεβαια,και όχι να κάνεις κατι που σου αρέσει.

Τι να πω εγώ ειλικρινά περίμενα διαφορετική την όλη κατάσταση,αλλά όπως φαίνεται έπεσα έξω.Μάλιστα τώρα τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου σε λίγους μήνες στην ειδικότητα software engineering and telecommunications στην ίδια σχολή, μιας και αφου το ξεκίνησα εκεί είπα να το τελειώσω.Πάντως γενικά η όλη αίσθηση που μου άφησε είναι οτι παίζουν σημασία τα χαρτιά που έχεις αλλά παίζουν και οι γνώσεις αν θες να πας κάπου που να σου αρέσει.Το χαρτί όπως θα είδατε και σεις είναι για μόνο για να πεις οτι το έχεις,και να βρεις ευκολότερα θέση,και μιλάμε τώρα για ιδιωτικό τομέα.

Οπότε και για να καταλήξω αν αυτά τα πτυχία αναγνωριστούν και στο δημόσιο,απλά θα υπάρχουν περισσότερες θέσεις εργασίας για να μπεις κάπου,oπότε δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητα κακό αυτό.Αν και ήδη στον ιδιωτικό τομέα υπάρχουν πάμπολες θέσεις οπότε δεν ειναι τόσο τραγικά τα πραγματα.Τα περισσότερα άτομα που γνωρίζω σχεδόν κανείς δεν ενδιαφέρεται για το δημόσιο,δεν ξέρω πόσο τυχαίο μπορεί να είναι.

potis21
01-06-04, 20:29
Χριστεεεε μου! Ρεεεεε!!!...ΤΣΠ. Επι του θεματος....

Το καλοκαιρι συνδυαζεται νοηματικα υπεροχα με αυτην την υπεροχη φωτο: Πληκτρολογιο γνωστης εταιρειας στα εξ ων συνετεθη και μετα απο βιολογικο καθαρισμο στεγνωνει στην πισω αυλη παραδοσιακου σπιτιου μεγαλου μας νησιου, αφου πρωτα γευτηκε αντι του ιδιοκτητη του τη μεσημεριανη φραπεδουρα!

Τι λεγατε?


Update:

Μετα την επανασυναρμολογηση του, το εν λογω πληκτρολογιο δουλευει αψογα (με αυτο γραφω τωρα, εκτος απο μερικες φορες που τα παιρνει στην κρανα, σπανια ομωλθισυγλθι 'ασιο'ιεςuo;iudiooiοιαθπι9-25- :shock: :D

Ducklord
02-06-04, 14:12
Συνταγή 2η:


Υλικά:
2 - 2 1/2 ΜΠΑΝΑΝΕΣ (ναι, μπανάνες!)
Φρέσκο γάλα Δέλτα
Καφές (Νεστλέ, μπόλικος)
Κακάο
Ζάχαρη (μπόλικη)
Ένα μπλέντερ
Κουτάλια
Στόμα - Γλώσσα - εισοφάγος κ.τ.ρ. θεωρούνται δεδομένα..!

-----------------
Βήμα 1:
Ρίχνουμε τις μπανάνες στο μπλέντερ. Ρίχνουμε 3 δάχτυλα γάλα και δύο κουταλιές (της ΣΟΥΠΑΣ) καφέ. Προσθέτουμε τρείς κουταλιές ζάχαρη. Βζιιιιιιιιιν...
(χτυπήστε το μέχρι να ΛΥΩΣΕΙ. Να γίνει ΕΝΤΕΛΩΣ χυμός - θέλει γύρω στα 2-5 λεπτά)

Βήμα 2:
Προσθέτουμε 1 1/2 κουταλιά καφέ, 2 κουταλιές κακάο και 4 ζάχαρη στο μείγμα. ΝΑΙ ρε, της σούπας. Αφού έχουμε αφήσει το μίξερ να κρυώσει λίγο, μην μας ανατιναχτεί (δηλαδή, ρίχνουμε τα υλικά αργάααα) ξαναχτυπάμε για 1-2 λεπτά. Βζιιιιιιιιιιν!

Βήμα 3:
Παίρνουμε θρυμματισμένο πάγο και τον πετάμε μέσα. Όχι πολύ, μη μας διαλύσει το μπλέντερ. Σιγά - σιγά. Χτυπάμε. Προσθέτουμε λίγο ακόμη. Χτυπάμε. Εδώ θέλει προσοχή: μην ρίξετε πάνω απο μισό ποτήρι και σας βγει νερωμένο το τελικό αποτέλεσμα..!

Βήμα 4:
Αδειάζουμε το μισό απο το μείγμα σε ένα πρόχειρο ποτήρι. Στο υπόλοιπο προσθέτουμε 1 1/2 ποτήρι γάλα και το χτυπάμε. Το αδειάζουμε κάπου και επαναλαμβάνουμε με την "καβάτζα" που αφήσαμε στην αρχή και άλλο 1 1/2 ποτήρι γάλα. Αυτό, φυσικά, για να υπάρξει ομοιόμορφο ανακάτωμα.

Βήμα 5:
Παίρνουμε έναν κουβά (χα-χα, δεν σας τον είχα πει στα υλικά, καλά να πάθετε, τρέξτε τώρα να βρείτε, νιάαα-νιααα....εχμ...), τον γεμίζουμε θρυματισμένο πάγο, βάζουμε μέσα το "δοχείο" του μπλέντερ όπου έχουμε ξανατοποθετήσει το δημιούργημά μας και τον παίρνουμε (τον κουβά, παλιοανώμαλοι) δίπλα απο το πισί μας.

Βήμα 6:
Τρέχουμε το Syndicate. Το κλασσικό. Της Bullfrog. Σε Amiga κατά προτίμηση, αλλιώς εξομοίωση. Καλό λυώσιμο για τις ζεστές καλοκαιρινές ώρες. Το δημιούργημά μας έχει το θετικό πως δεν είναι αρκετά βαρύ (ό,τι πρέπει για να μείνετε ξύπνιοι, μα ίσα - ίσα), έχει πρωτότυπη γεύση και έρχεται και "απαλό" στο στομάχι (θα έπρεπε, αφού θα κατεβάσετε 2-4 ποτήρια απο δαύτο!)...

Αυτάααααααααααααα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας: Φράπα Σέρτιφαηντ Μάστερ

potis21
02-06-04, 19:35
δλδ τη συνταγη την εννοεις σοβαρα?

Ducklord
03-06-04, 11:46
Κανονικότατα Πότη, όπως και την προηγούμενη που είχα δώσει!
...και που να σας δώσω και για κέϊκ! Άστο, όμως, για το φθινόπωρο! ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

krge
03-06-04, 11:50
Ρε παπιάρχοντα,
Είσαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα πίνετε ???

Ενημερωτικά την συνταγή την έδωσα σε κάτι φιλαράκια... θα σε ενημερώσω για τα αποτελέσματα :P
Αν ζούνε θα την δοκιμάσω κι εγώ :wink:

kadronarxis
04-06-04, 07:59
Πρωί πρωί, ένα καφεδάκι και τσιγάρο είναι απόλαυση.
Η αναγέννηση!

Papous
04-06-04, 11:49
Ο ωραιότερος καφές είναι ο τελευταίος της Παρασκευής στο γραφείο!
Διπλός, γιατί μετά θα ακολουθήσουν τα ξίδια. :wink:
Αχ, η Θεσ/νικη τέτοια εποχή δεν είναι για να δουλεύεις. 8)

ibok
04-06-04, 17:12
Γιατί και πότε είναι για να δουλεύεις;;;; Οχι τίποτε άλλο αλλά για να καταλάβω και εγώ τι σας αρέσει και τι ΟΧΙ.
Φραπεδιά και ΑΡΑΓΜΑ!!!!απο Δευτέρα μέχρι την ίδια Δευτέρα μετά απο 20 χρόνια!!!! :wink: :wink:
Καλά αμα θέλετε μπορείτε να δουλεύετε οσοι διαφωνείτε. :lol: :lol:

potis21
04-06-04, 18:31
Γίνομαι ΕΞΑΛΛΟΣ με τούς πολύξερους που κυκλοφορούν παντού.
Φτάνει ρε παιδιά "πείτε και κάπου -δεν το ξέρω"


Ε, αφου τα ξερω :twisted: :twisted:

Papous
04-06-04, 18:32
Γιατί και πότε είναι για να δουλεύεις;;;; Οχι τίποτε άλλο αλλά για να καταλάβω και εγώ τι σας αρέσει και τι ΟΧΙ.
Φραπεδιά και ΑΡΑΓΜΑ!!!!απο Δευτέρα μέχρι την ίδια Δευτέρα μετά απο 20 χρόνια!!!! :wink: :wink:
Καλά αμα θέλετε μπορείτε να δουλεύετε οσοι διαφωνείτε. :lol: :lol:

Καμία διαφωνία αγαπητέ! Αν είχα διοριστεί Διευθύνων του ΟΤΕ ή του Ταχ. Ταμιευτηρίου για ένα-δυο χρόνια θα το έκανα σίγουρα! :twisted:

kadronarxis
13-06-04, 20:14
Αυτή τη στιγμή κόλαση Θεσσαλονίκη...
Βρέχει του χαμού και μαύρισαν τα πάντα...
Ο σώζων ευατώ σωθήτω... :D :D

potis21
13-06-04, 20:26
Αυτή τη στιγμή κόλαση Θεσσαλονίκη...
Βρέχει του χαμού και μαύρισαν τα πάντα...
Ο σώζων ευατώ σωθήτω...

Σοβαρα?!?!?!

Papous
13-06-04, 22:20
Στην Εθνική προς Θεσσαλονίκη το χαλάζι είχε στρωθεί σαν να ήταν χιόνι!
Τα αυτοκίνητα σταματούσαν όπου έβρισκαν καθώς η ορατότητα ήταν μηδαμινή. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα στύλο της ΔΕΗ να πέφτει από κεραυνό.
Μαζί με το κρότο που έκανε το χαλάζι στην οροφή του αυτοκινήτου νόμισα για λίγο ότι είχα μπει σε κάποιο adventure game!
Ουφ! Πίσω στο ADSLάκι μου!

kadronarxis
13-06-04, 22:32
Papou,
ένα τέτοιο χαλάζι μου τσάκισε το Golf, πέρυσι στην καλαμαριά, τέλη ιουλίου.
Ευτυχώς έτρεξα και το έκρυψα κάτω από τη γέφυρα του carrefour.
Αλλά 4,5 λακουβίτσες μικρές έμειναν για να μου το θυμίζουν.Ευτυχώς δεν φαίνονται.
Δε μασάμε, άντε γερά.

Bayern7
14-06-04, 22:13
Για 20 λεπτά το γλίτωσα το χαλάζι! 20 λεπτά να επέστρεφα θα μου το μαμούσε το αμαξάκι...
είμαι κωλόφαρδος.. :)

EvilHawk
15-06-04, 18:17
Δέν ήξερα άν ταιριαζει πιο πολύ εδώ η στο subforum του linux :?: :!: :lol: :lol:
Enjoy :arrow: http://magaz.hellug.gr/01/04_coffee-howto.html

sdikr
15-06-04, 18:55
Δέν ήξερα άν ταιριαζει πιο πολύ εδώ η στο subforum του linux
Enjoy http://magaz.hellug.gr/01/04_coffee-howto.html

επιτέλους!!! ολοί linux για καφέ!! (τι kernel και dep να έχει άραγε?)
:twisted:

kadronarxis
15-06-04, 19:01
ωραίος evilhawk!!!! :D

kadronarxis
22-09-04, 22:24
Φραπεδιά είναι μια άλλη ονομασία για το γνωστό μας φραπέ. Για τους αδαείς, ο φραπές(που σωστά είναι "ο φραπέ") είναι ο "χτυπητός" καφές ο οποίος αποτελείται από καφέ(φυσικά), ζάχαρη και λίγο νερό. Μετά το χτύπημα συμπληρώνουμε με περισσοτερο νερό και με παγάκια και καλαμάκι. Όποιος θέλει βάζει και γάλα.
Η ονομασία φραπεδιά χρησιμοποιείται για να δώσει περισσότερη γκλαμουριά και χλιδή, στην ήδη θεϊκή ονομασία του φραπέ. Άλλη ονομασία είναι το φραπόγαλο, στην περίπτωση που ο φραπές περιέχει και γάλα. Να σημειώσουμε εδώ ότι η φραπεδιά είναι καθαρά ελληνική εφεύρεση, δείγμα του πολιτισμού αλλά και της κλίσης στο κωλοβάρεμα του λαού μας.
Χώρες "μαμάδες" του καφέ όπως είναι η Βραζιλία ή η Υεμένη(η οποία δημιούργησε τη μόκα, αυτό το 'μαθα στο trivial το επιτραπέζιο) δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για την ύπαρξη του φραπέ και οι ξένοι που έρχονται στην Ελλάδα το καλοκαίρι παίρνουν και μια συνταγή για φραπέ μαζί τους φεύγοντας.
Αν και ο φραπές έχει επικρατήσει να πίνεται το καλοκαίρι λόγω πιο αραχτής ατμόσφαιρας, εγώ ένα έχω να πω: Η φραπεδιά είναι ιδεολογία και πίνεται παντού και πάντα, είναι θέμα image. Ο ζεστός ή ο χλιαρός(γαλλικός) καφές είναι για τους φλώρους! Η μαγκιά είναι να είσαι παντού και πάντα έτοιμος για να πιεις φραπέ, να είσαι έτοιμος να αποφύγεις ανά πάσα στιγμή τα δουλικά υπαλληλικά σου καθήκοντα και να μπορείς να αράξεις ακόμα και κάτω από το απειλητικό βλέμμα του αφεντικού. Οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πίνουν φραπέ, δεν ταιριάζει ούτε με την ιδεολογία τους ούτε με την προσφορά τους στην ανθρωπότητα. Φραπέ επίσης δεν πίνουν ποτέ οι λιμενεργάτες, οι οικοδόμοι, οι ανθρακωρύχοι και οι υπόλοιποι "ξανθοπουλικοί" με τα σκληρά και βάρβαρα επαγγέλματα. Είπαμε, ο φραπές είναι γκλαμουριά.
Η φραπεδιά πρέπει υποχρεωτικά να πίνεται εκτός του χώρου εργασίας καθώς και εκτός της προσωπικής οικίας του καθενός και να συνοδεύεται από την ημι-ξαπλωτή στάση του σώματος με τα πόδια να βρίσκονται σε ψηλότερο επίπεδο από αυτό του κεφαλιού(όχι, δεν εννοώ χέρια κάτω, πόδια πάνω!). Εξαίρεση όσον αφορά το χώρο αποτελεί η περίπτωση που πίνουμε φραπέ στον/στην κολλητό/κολλητή. Εκεί επιτρέπεται.

Χαρακτηριστικά της φραπεδιάς:
• Μια σωστή φραπεδιά πρέπει να έχει πάντα καλαμάκι. Το καλαμάκι δείχνει άνεση γιατί δε σε αναγκάζει να σκύβεις για να πιεις τον καφέ, είναι μια εφεύρεση κατά της κούρασης και της περιττής σπατάλης ενέργειας. Το καλαμάκι μάλιστα πρέπει να είναι σπαστό για να διευκολύνει την σωστή πόση του καφέ. Ακόμα το καλαμάκι είναι η μισή αρχοντιά για τη φραπεδιά καθώς σου δίνει τη δυνατότητα να ανακατεύεις κάθε λίγο το περιεχόμενο του ποτηριού. Το ανακάτεμα του φραπέ είναι μέτρο χλίδας και πρέπει να γίνεται με το κεφάλι ψηλά και το χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπο. Ειδικά αν συνοδεύεται από μαύρο γυαλί και τα πόδια πάνω στις καρέκλες, το ανακάτεμα προσθέτει πολλά στο status του καθενός φραπεδοκατακτητή.
• Η πρώτη ρουφηξιά της φραπεδιάς είναι ιερή. Η όλη κίνηση όπου σπας το καλαμάκι, το βάζεις στο στόμα αργά και αισθησιακά και βλέπεις την καφέ ρευστή μάζα να ανεβαίνει και να πλησιάζει στη στοματική σου κοιλότητα, αποτελεί μια ιεροτελεστία που αξίζει όσο λίγες.
• Η τελευταία γουλιά του φραπέ είναι εξίσου σημαντική με την πρώτη. Αν και κάθε φορά που τελειώνουμε το φραπέ μας πρέπει να γεμίζουμε με νερό και να συνεχίζουμε, πρακτικά ο φραπές τελειώνει όταν μας πιάνει το τέταρτο κατούρημα από τα πολλά υγρά. Τότε και μόνο τότε μπορούμε να κοπανήσουμε την τελευταία ρουφηξιά κάνοντας το χαρακτηριστικό ήχο ικανοποίησης ρουφώντας ταυτόχρονα καφέ και αέρα, με το γνωστό και αηδιαστικό για τους υπόλοιπους - απολαυστικό για εμάς "σλουρπ". Αυτό ΕΙΝΑΙ ηδονή!
• Η σωστή η φραπεδιά πρέπει απαραίτητα να περιέχει παγάκια. Τα παγάκια, πέρα από τη δροσιά που παρέχουν, κάνουν το ανακάτεμα περισσότερο ζωντανό και δυνατό. Και μην αναφέρουμε πάλι τα περί σημασίας ανακατέματος...
• Ο φραπές πρέπει να είναι πάντα γλυκός. Αυτό είναι αναντίρρητο αξίωμα και όποιος διαφωνεί σε αυτό τον παίρνει. Αν θέλει κάποιος να πιει μέτριο ή πικρό καφέ να πιει ελληνικό. Δε θα ανεχτώ από κανέναν να καταστρέφει το image του απόλυτου μη αλκοολούχου ροφήματος. Αυτό επιστημονικά δίνεται από την ηρεμία και τη γαλήνη που παρέχει η γλυκόζη στον ανθρώπινο οργανισμό. Γιατί όταν πίνεις καφέ πρέπει να είσαι αραχτός και άνετος. Έχετε δει εσείς ποτέ το Βέγγο να πίνει φραπέ; Εγώ όσο θυμάμαι τις ταινίες του, τάραζε τους ελληνικούς!
• Το ιδανικό χρώμα της φραπεδιάς είναι το καφέ(μα τι άλλο θα μπορούσε να ήτανε). Προσοχή όμως! Το καφέ το ανοιχτό, το οποίο είναι το ίδιο καφέ με τα κακάκια μας όταν έχουμε φάει μουσακά(το έχω ψάξει το θέμα σε πολλά πειραματόζωα). Οποιαδήποτε άλλη απόχρωση κρίνεται κατακριτέα. Επίσης επιβάλλεται να πίνεται σε ψηλό, λεπτό και κυλινδρικό ποτήρι.
Για να κατανοήσει κανείς τη σημασία του φραπέ πρέπει να είναι άνω των 20 ετών, ώστε να έχει αρκετές εμπειρίες και να είναι αρκετά ώριμος να αντιμετωπίσει ένα τόσο σημαντικό θέμα.
Ο άνθρωπος που πίνει φραπέ είναι απελευθερωμένος από τα διάφορα ταμπού, δε μασάει μία, αντιμιλάει στο αφεντικό του(σε πολλές περιπτώσεις δεν έχει καν αφεντικό), κλάνει και ρεύεται δημοσίως, έχει αποβάλλει κακές συνήθειες τύπου 9-5, είναι άτομο γενικώς. Αν ο φραπέ-lover είναι φοιτητής τότε είναι σίγουρα ο τύπος με τη reserve θέση στο κυλικείο της σχολής του και με τη νοικιασμένη σε τρίτους(μιας και δεν τη χρησιμοποιεί ποτέ) θέση του στο αμφιθέατρο.

Papous
22-09-04, 22:35
Mods!!
M o o o o o d s!!!!!
Που είστε!


Κάντο Sticky το τιμημένο
δεν μπορώ,
δεν μπορώ να περιμένω!!!!!!

Ε Γ Ρ Α Ψ Ε Σ!!!!

Kadronarxis for president support campaign

JohnGR
22-09-04, 22:41
Μπα, εγώ έχω αράξει εδώ με την φραπεδιά και βαριέμαι να κάνω τόσο δύσκολα πράγματα! 8)

kadronarxis
22-09-04, 22:44
:mrgreen:
Να σαι καλά παππού!
Είναι καλό πράγματι. :D
όχι ρε συ, μακριά από αρχηγιλίκια.
Εγώ θέλω να γίνω ξενοδόχος! (σοβαρά αυτό).
Θέλω να ανοίξω ένα ξενοδοχείο να αράζω μέσα σε αυτό.
Με λευκό κουστούμι και λευκό σκαρπίνι.
Μπλέ γραβάτα.
Και λευκό καπέλλο (αυτό το τελευταίο είναι must).

Και να κόβω βόλτες στην πισίνα και στο beach volley.
:D

Άντε γερά, το έχασα πάει.

Papous
22-09-04, 22:55
Kadronarxis όταν το ανοίξεις το ξενοδοχείο στείλε διαφημιστικό να κλείσω δωμάτιο από Μάη μέχρι Σεπτέμβρη.

Θέλω επίσης τραπεζάκι τοποθετημένο διπλά στο Beach Volley που να έχει πάνω laptop συνδεδεμένο σε 1024, μπουγάτσα κρέμα, μια κανάτα φραπέ με καλαμάκι και ένα μεγάλο τασάκι. :mrgreen:

nnn
22-09-04, 22:55
Υποκλίνομαι,το απόλυτο "ευαγγέλιο" για τον φραπέ.



:lol:

kadronarxis
22-09-04, 23:01
Εγώ θα το ανοίξω pappou.
Να το ξέρεις.
Με άλλους 2,που γνωριζόμαστε από το νηπιαγωγείο.
Απλά την ψάχνουμε για οικόπεδο στην (αυτό είναι κρυφό), και τι χρηματοδότηση θα πάρουμε από την ευρωπαική ένωση.Όνειρο από μικρά παιδιά που ήμασταν είναι.
Είσαι από τώρα reserved.!!! :D

kadronarxis
22-09-04, 23:10
Για να είμαι ειλικρινής, το πρώτο κομμάτι το έγραψε ένας συνάδελφός μου, από τα γενικά χαρακτηριστικά και κάτω είναι δικό μου.
Έχουν γίνει μικρές βελτιώσεις από τρίτους.
Όπως ο φοιτητής στο τέλος.
Η γλώσσα είναι λίγο αισχρή, σήμα κατατεθέν καδρονάρχη.
:mrgreen:

Papous
22-09-04, 23:12
Σου το εύχομαι ολόψυχα Kadronarxi! Θα έρθω στα σίγουρα ! :P

kadronarxis
22-09-04, 23:21
Να σαι καλά παππού, να χαίρεσαι την οικογένειά σου.
Υγεία πάνω από όλα.

Άντε γερά!

ΥΓ: Αδέρφια, κάντε το copy/paste, μοιράστε το παντού.Το παλικάρι που έγραψε το πρώτο κομμάτι γράφει βιβλίο 400 σελίδων, μόλις το εκδόσει θα σας πω πιο είναι.Είμαι τυχερός που έχω γνωρίσει αυτόν τον τύπο πραγματικά. :D

kadronarxis
23-09-04, 00:03
Επειδή πήρα ένα private message, ότι το άρθρο μπορείς να το βρεις και σε άλλα site, μάθετε ότι γράφτηκε πριν από πολύ καιρό, και ο πραγματικός συγγραφέας είναι φίλος.Και είναι κολλητάρι.
Αυτά τα ολίγα, για τους αδαείς.

Ευχαριστώ.

ΥΓ: κακώς το έκανα post.

Papous
23-09-04, 10:29
ΥΓ: κακώς το έκανα post.



Τι λες ρε Καδρονάρχη!!?? :shock: Εμένα μου έφτιαξε τη βραδιά!
Εκεί που αποφάσισα όλο νεύρα, ότι δεν είχα αντοχές να κατεβώ μια βόλτα στη παραλία να δω κανένα μωρό, σκάει το ευαγγέλιο του Φραπέ.
Έπεσα κάτω από τα γέλια! :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.