PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια slim led θα προτεινατε ?



arxondas
03-05-12, 10:40
Καλημερα σας

Μιας και οπτικα μου αρεσουν πολυ αυτες που εχει βγαλει η Samsung η και αλλη εταιρεια δεν ξερω, τις τηλεορασεις που δεν εχουν σχεδον καθολου πλαισιο για σαλονι (τις ..γουσταρει και η γυναικα)
, εσεις που ειστε πιο ειδικοι ποια θα μου προτεινατε γυρω στο 1000 περιπου?
Φυσικα να ειναι 3d λεω και γυρω στα 50 ιντσες.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

WAntilles
03-05-12, 10:58
1. Ποιά είναι η απόσταση θέασης;

2. Αποφάσισε αν θες να πάρεις τηλεόραση, ή κάδρο/πίνακα.

arxondas
03-05-12, 11:03
1. Ποιά είναι η απόσταση θέασης;

2. Αποφάσισε αν θες να πάρεις τηλεόραση, ή κάδρο/πίνακα.


Αποσταση 3 - 5 μετρα. Για αυτο λεω 50 διασταση. Τηλεοραση λεω αλλα γουσταρω πολυ αυτες χωρις πλαισιο. Δεν παιζει κατι καλο σε αυτα τα μοντελα? π.χ. αυτες οι slim led smart tv οπως ειδα κατι samsung?

WAntilles
03-05-12, 11:09
...αλλα γουσταρω πολυ αυτες χωρις πλαισιο.

Τότε αφού αυτό είναι το κριτήριό σου, να πάρεις ένα κάδρο-πίνακα με πολύ λεπτή κορνίζα.

Αν πάλι θες τηλεόραση, να την βάλεις στα 3μ., όχι μακρύτερα, και να πας εδώ:

http://www.skroutz.gr/s/323180/Panasonic-TX-P50G30E-50.html

http://www.skroutz.gr/s/331152/LG-60PZ250-60.html

Αυτές είναι τηλεοράσεις, και όχι πίνακες/κάδρα/γλάστρες, σαν αυτές που αναφέρεις.

graphist83
04-05-12, 02:48
Καλημερα σας

Μιας και οπτικα μου αρεσουν πολυ αυτες που εχει βγαλει η Samsung η και αλλη εταιρεια δεν ξερω, τις τηλεορασεις που δεν εχουν σχεδον καθολου πλαισιο για σαλονι (τις ..γουσταρει και η γυναικα)
, εσεις που ειστε πιο ειδικοι ποια θα μου προτεινατε γυρω στο 1000 περιπου?
Φυσικα να ειναι 3d λεω και γυρω στα 50 ιντσες.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Να σου προτεινω και εγω κατι, χωρις ειρωνικό πνεύμα...

Εαν ανέβεις λιγο περι τα 350 ,400 ευρω πας εδω σύμφωνα με τα κριτηρια σου: SAMSUNG UE50ES6100. Εχει πλαισιο 1 εκατοστο! Αξιοπρεπης εικόνα, συμφωνα με τα γουστα σου απο οτι κατάλαβα. Εαν το budget ειναι αυστηρό σε συμφέρουν και οι προαναφερόμενες. Αλλα καλο ειναι να τις δεις απο κοντά καθως δεν συμβαδίζουν με αυτο που περιγράφεις.

energy88
04-05-12, 18:01
Πάρε πλάσμα και το ρεύμα θα σου το πληρώνει ο WAntilles

WAntilles
05-05-12, 14:18
Πάρε πλάσμα και το ρεύμα θα σου το πληρώνει ο WAntilles

Μάλλον έχεις να δεις πλάσμα 10 χρόνια, κι αν έχεις δει ποτέ σου.

energy88
05-05-12, 15:07
Έχω δεί και μάλιστα αυτή που έχεις και εσύ την Panasonic σε ένα φίλο μου και ξέρω πολύ καλά τι λέω...

WAntilles
05-05-12, 16:55
Έχω δεί και μάλιστα αυτή που έχεις και εσύ την Panasonic σε ένα φίλο μου και ξέρω πολύ καλά τι λέω...

Ε τότε αφού "έχεις δει" και "ξέρεις" και "πολύ καλά", εγώ δεν έχω παρά να σωπάσω.

energy88
05-05-12, 19:12
Άργησες αλλά το κατάλαβες...

graphist83
06-05-12, 03:11
Πάντως 320W ονομαστική κατανάλωση δεν τα λες και λίγα..... (για να μιλάμε και με αριθμούς..) Μικρή διαφορά από πλάσμα 10 ετιας... Πριν πειτε εαν εχω δει ποτε μου πλάσμα 10 ετιας, να σας ενημερώσω οτι τις πουλουσα πριν καν οι περισσότεροι απο εσάς ασχοληθείτε με το χομπι αυτο.

Νikosanagn
06-05-12, 07:28
Πάρε πλάσμα και το ρεύμα θα σου το πληρώνει ο WAntilles

Θα μπορούσες να πεις απλά το καίνε πολύ οι τηλεοράσεις πλάσμα και όχι να ειρωνεύεσαι, δεν κέρδισε ποτε κανείς τίποτα έτσι.

Δεν πιστεύω οτι το ρεύμα θα είναι πρόβλημα στην επιλογή της τηλεόρασης εκτός και αν την έχεις όλη μέρα ανοιχτή.

energy88
06-05-12, 09:51
Αν διαβάσεις από την αρχή θα καταλάβεις πoιος προκάλεσε. Κι όμως το ρεύμα είναι σημαντικώς παράγοντας πλέον , άλλο 320W και άλλο 50W.

WAntilles
06-05-12, 13:51
...άλλο 320W και άλλο 50W.

Ωραία ψέματα περί διαφοράς στην κατανάλωση.

energy88
06-05-12, 14:03
Samsung UE55ES8000 55'= 107W & Panasonic TX-P42VT30 42'' = 284W Δηλαδή 165% περισσότερη κατανάλωση μία Plamsa 42'' από μια 55'' lcd/led....

Νikosanagn
08-05-12, 04:59
Αν διαβάσεις από την αρχή θα καταλάβεις πoιος προκάλεσε. Κι όμως το ρεύμα είναι σημαντικώς παράγοντας πλέον , άλλο 320W και άλλο 50W.

Απο την αρχή το διάβασα και είδα ποιός προκάλεσε, γιαυτό απάντησα κιόλας.



Πάρε πλάσμα και το ρεύμα θα σου το πληρώνει ο WAntilles


Samsung UE55ES8000 55'= 107W & Panasonic TX-P42VT30 42'' = 284W Δηλαδή 165% περισσότερη κατανάλωση μία Plamsa 42'' από μια 55'' lcd/led....

Τόσο καίει ο υπολογιστής μου που είναι γύρω στις 15 ώρες την ημέρα ανοιχτός, και πληρώνω για ρεύμα (χωρίς φόρους εννοείται) γύρω στα 10 με 15 ευρώ μάξιμουν (για όλο το σπίτι) το δίμηνο, που σημαίνει οτι ειναι γύρω στα 5-6 ευρώ το μήνα, ε, δεν πιστεύω κάποιος να εχει ανοιχτή την τηλεόραση του 15 ώρες την ημέρα. Οπότε δεν πιστεύω οτι είναι πολλά.

energy88
08-05-12, 09:14
Δηλαδή όταν αποκαλεί την lcd/led γλάστρες κτλ ειρωνεία δεν είναι; Όπως και να το κάνεις είναι μεγάλο μειονέκτημα των Plasma

manicx
08-05-12, 11:08
Samsung UE55ES8000 55'= 107W & Panasonic TX-P42VT30 42'' = 284W Δηλαδή 165% περισσότερη κατανάλωση μία Plamsa 42'' από μια 55'' lcd/led....

Δεν ξέρω που έχεις βρει αυτή τη πληροφορία. Η 50VT30 έχει κατά ΜΟ κατανάλωση 150-160W αναλόγως του IRE. Στα 100 IRE πχ έχει σχεδόν 200W, στα 0 IRE κοντά στα 100.

energy88
08-05-12, 17:44
Από εδώ http://www.digitalversus.com/tv-television/face-off

manicx
09-05-12, 12:25
Αυτές δεν είναι μετρήσεις. Αυτά είναι απλά νουμεράκια. Για παράδειγμα, το νούμερο αυτό είναι σε 2D ή σε 3D; Με τι IRE; Όπως σου είπα, μια 50άρα VT30, έχει κατά μέσο όρο πολύ χαμηλότερα.

energy88
09-05-12, 20:22
Λογικά θα έχει την μέγιστη κατανάλωση , αλλά ακόμα και έτσι φαντάσου οι led τι χαμηλή κατανάλωση θα έχουν αν τις ρυθμίσεις σωστά , πχ εγώ έχω την Samsung 40'' D6000 και έχει 30-35watt στο Cinema Mode

manicx
10-05-12, 10:46
φαντάσου οι led τι χαμηλή κατανάλωση θα έχουν αν τις ρυθμίσεις σωστά , πχ εγώ έχω την Samsung 40'' D6000 και έχει 30-35watt στο Cinema Mode

Ναι, δυστυχώς οι plasma δεν ρυθμίζονται. Μόνο οι led. Κάπου εδώ σταματάμε και τη συζήτηση γιατί ισχύει το 'άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε'.

energy88
11-05-12, 18:10
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , άρα σταματάω και εγώ...... Και γενικά την στιγμή που δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο ότι led έχουν πολύ χαμηλότερη κατανάλωση από τις Plasma.....

manicx
11-05-12, 20:24
Και γενικά την στιγμή που δεν παραδέχεσαι το αυτονόητο ότι led έχουν πολύ χαμηλότερη κατανάλωση από τις Plasma.....

Πότε είπα ότι οι plasma έχουν χαμηλότερη κατανάλωση από LED; Εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα κατανόησης της Ελληνικής. Αυτό που είπα είναι ότι τα νουμεράκια που παρέθεσες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα σε συνθήκες καθημερινής θέασης και καλό είναι να 'ψάχνεσαι' παραπάνω.

stefan_city
11-05-12, 20:41
Παιδες, ηρεμα.:)
φιλικα παντα, ουτε ανακαλυψε κανεις σας μια απο τις δυο τεχνολογιες για να τις υποστηριζετε μεχρι θανατου, ουτε καποιο κερδος εχετε φανταζομαι, ουτε το οτι εγω εχω κανει μια x επιλογη σε τηλεοραση, παει να πει οτι ειναι αυτη και καμια αλλη. ο καθενας αγοραζει βασει της τσεπης του και βασει των αναγκων του, αυτο που τον ικανοποιει περισσοτερο.

σχετικα με τις καταναλωσεις, προφανως και στις μεν, και στις δε αναφερονται οι μεγιστες. οι led εξακολουθουν να ειναι λιγοτερο ενεργοβορες απο τις plasma, αλλα οχι με τη χαοτικη διαφορα που ειχαν παλιοτερα.

απο εκει και περα, και οι led και οι plasma εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους.

Αρχοντα, το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να πας σε ενα καταστημα, να δεις διαφορα μοντελα και να αφησεις τα ματια σου να αποφασισουν. και επειδη σε ενδιαφερει και το 3D, δειξε μεγαλη προσοχη στην τεχνολογια 3D που θα επιλεξεις - active ή passive - μιας και καποια απο τις δυο μπορει να σε κουραζει, να σου δημιουργει πονοκεφαλους κλπ.

gba
12-05-12, 12:13
επειδή εδω και πολυ καιρο ενδιαφέρομαι για καινουργια τηλεοραση αναφερω ενα απλο παραδειγμα

τηλεοραση plasma 50in ονομαστικη αξια καταλανωσης 300W = 0,3KW με 10h λειτουργιας την ημερα , 300 ημερες τον χρονο , καταναλώνει 0,3KWX10hx300=900kWh

1KWh κοστιζει , απο οτι βλεπω στον τελευταίο λογαριασμο στην ΔΕΗ 0,0879ΕΥΡΩ

ΑΡΑ πληρωνουμε ετησιως 900kWh Χ 0,0879 ΕΥΡΩ/kWh = 79,11ΕΥΡΩ ,ΦΠΑ 79,11ΕΥΡΩΧ0,13=10,29ΕΥΡΩ και συνολο 79,11ΕΥΡΩ+10,29ΕΥΡΩ=89,40ΕΥΡΩ

Ομως αν ξεπεράσουμε τις 2000KWh το τετράμηνο , αλλαζει ο συντελεστης επιβαρυνσης υπερ των υπηρεσιων κοινης ωφελειας με μια επιπλεον επιβαρυνση γυρω στα 80 ΕΥΡΩ στο τετραμηνο
( το διαπίστωσα στο τελευταιο λογαριασμο της δεη που ειχα ξεπερασει λιγο τις 2000KWh (2271KWh ) , σε συγκριση με το προηγουμενο , που δεν τις ειχα ξεπερασει (1952KWh ).
και πιθανον να αλλάζουν και άλλοι συντελεστές

Αρα εχουμε επιπλεον μια επιβαρυνση 80χ3=240 ΕΥΡΩ ετησιως , αν η plasma συμβαλει να ξεπερναμε το οριο , που αυξανει πολυ τον συντελεστη επιβαρυνσης.
Αρα ετησίως μας κοστίζει 89,4+240= 330 ΕΥΡΩ περιπου

Αντιθετα με μια led 75W =300W/4 θα μας κοστιζει ετησιως το 25% της πλασμα 89,4/4=22,35 ΕΥΡΩ περιπου,
εφοσον με την μικρη καταναλωση δεν συμβαλλει να ξεπερασουμε καποια ορια σε Kwh .

Προσωπικά επιλεγω led , που προσφερουν και περισσοτερες υπηρεσιες σε internet , smart tv , αν και μεινεκτουν σε ποιότητα χρωματων και εικόνας κατα την γνωμη των παραπανω φίλων.

energy88
12-05-12, 13:04
Πότε είπα ότι οι plasma έχουν χαμηλότερη κατανάλωση από LED; Εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα κατανόησης της Ελληνικής. Αυτό που είπα είναι ότι τα νουμεράκια που παρέθεσες δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα σε συνθήκες καθημερινής θέασης και καλό είναι να 'ψάχνεσαι' παραπάνω.
Εγώ καταλαβαίνω πολύ καλά τι λές , προσπαθείς να ''μειώσεις'' το πλεονέκτημα των led , ένα πλεονέκτημα έχουν αυτές (led) να μην το χαρούν λίγο :p

LLLEFTERIS
12-05-12, 16:12
Για να εχεις το απολυτο μαυρο (που μονο οι Kuro το ειχαν) εχει και το τιμημα του οπως η καταναλωση. Η καθε τηλεοραση ειναι για το τι την θελεις, παραδειγμα αν θελεις να βλεπεις τα τηλεοπτικα σκουπιδια να χαζευεις νετ και παιχνιδια περνεις lcd-led αλλα αν θελεις τελεια εικονα για ταινιες περνεις plasma.

Δεν μπορεις να παρεις μια πορσε να οργωσεις χωραφι ουτε ενα τρακτερ να τρεχεις στην Αττικη οδο.

Παντως εγω που εχω μια LG M2350D led στην κρεβατοκαμαρα πολλες φορες που βλεπω το υπερφυσικο στο Σταρ μου την δινει το χαλια μαυρο της και παω στο σαλονι να το δω με την 50GT30

stefan_city
12-05-12, 16:21
Παντως εγω που εχω μια LG M2350D led στην κρεβατοκαμαρα πολλες φορες που βλεπω το υπερφυσικο στο Σταρ μου την δινει το χαλια μαυρο της και παω στο σαλονι να το δω με την 50GT30

οποια τεχνολογια κι αν εχει η καθε μια, δε μπορεις να συγκρινεις δυο τηλεορασεις σε εντελως διαφορετικη κατηγορια τιμης.

LLLEFTERIS
12-05-12, 16:53
Σιγουρα η μια ειναι 50αρα και η αλλη 25αρα που και αυτο παιζει ρολο στην κατηγορια τιμης αλλα πριν παρω την 50αρα κοιταξα με τα ιδια λεφτα την 60αρα της LG που ειχε προσφορα το Πλαισιο αλλα οταν ειδα το μαυρο της εκανα μεταβολη.

stefan_city
12-05-12, 17:10
απο LG δεν εχω εμπειρια. υπαρχουν LED τηλεορασεις παντως, με ρυθμιση του μαυρου, με το αποτελεσμα να ειναι πολυ ικανοποιητικο. γενικοτερα, η καλυτερη συνταγη ειναι να πηγαινεις σε καταστηματα και να αποφασιζεις μονος σου το τι σου αρεσει, αλλα κι εκει δεν ξερεις τι ρυθμισεις μπορει να εχουν κανει σε καθε τηλεοραση, και ποσο καλυτερα εχει τη δυνατοτητα να δειξει η καθε μια.

απο εκει και περα, οποιο "στρατοπεδο" κι αν επιλεξεις, κατα τη γνωμη μου δε θα απογοητευτεις, αρκει η τηλεοραση να ειναι σε μια καλη κατηγορια τιμης και να βλεπεις hd για να κρινεις, γιατι αν κρινεις απο τα ελληνικα καναλια, σωθηκες...

energy88
12-05-12, 17:15
Η LG M2350D έχει TN panel οπότε σε καμία περίπτωση δεν θα σου δώσει σωστό μαυρο

WAntilles
12-05-12, 17:20
οποια τεχνολογια κι αν εχει η καθε μια, δε μπορεις να συγκρινεις δυο τηλεορασεις σε εντελως διαφορετικη κατηγορια τιμης.

Σύγκρινε στην ίδια τιμή, οποιαδήποτε LCD/LED με οποιαδήποτε Plasma.

Η Plasma την έχει λιώσει σαν μυρμήγκι, σε όλα, και με τεράστια διαφορά.

stefan_city
12-05-12, 17:33
Σύγκρινε στην ίδια τιμή, οποιαδήποτε LCD/LED με οποιαδήποτε Plasma.

Η Plasma την έχει λιώσει σαν μυρμήγκι, σε όλα, και με τεράστια διαφορά.

δεν αντιλεγω, αλλα για να μη λεει ο Λευτερης "τι μαπα τηλεοραση πηρα;(LG)", ποτε δε συγκρινουμε δυο πραγματα διαφορετικης κατηγοριας, για ο,τι κι αν προκειται.

την καλη LED θα την πληρωσεις ακριβα, γιατι εκτος απο τηλεοραση, κοντευει να γινει υπολογιστης, κι ακομα παραπερα. οι plasma ειναι σαν τα cell phones, και οι led σαν τα smartphones. τηλεφωνα ειναι και τα δυο, αλλα αυτα που προσφερουν τα μεν, δε τα προσφερουν τα δε, κι ο καθενας αποφασιζει βασει των αναγκων του και της τσεπης του.

host505
12-05-12, 18:52
Πάντως έχει παραγίνει το κακό με όλο αυτό το smart TV κόλπο. Πλέον οι καταναλωτές κοιτάνε(με) πιο πολύ αν η τηλεόραση έχει dual-core επεξεργαστή για να τρέχει γρηγορότερα τις εφαρμογές (όχι επεξεργαστή εικόνας!) και παραβλέπουν πχ αν το σύννεφο πάει σύννεφο. Γι'αυτό και οι κατασκευάστριες ρίχνουν πιο πολύ εκεί το βάρος τους και παραμελούν άλλους σοβαρούς τομείς της εικόνας που ταλαιπωρούν χρόνια τώρα την εκάστοτε τεχνολογία. Αποτέλεσμα, σύμφωνα με κάποιες πρώτες εκτιμήσεις, η ES8000 της Samsung πχ να υστερεί σε εικόνα απ'την περυσινή D8000.

@ gba, σωστός ο συλλογισμός σου μόνο που καμιά σημερινή plasma 50" δεν καταναλώνει 300W!! πχ1 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/st_plasma_spec.html), 2 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/gt_plasma_spec.html), 3 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/vt_plasma_spec.html), 4 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/plasma-tv/PS51E6500ESXXH-spec), 5 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/plasma-tv/PS51E530A3WXXH-spec). Yπολόγισε και την διαφορά στην τιμή από μια αντίστοιχη LED...

gba
12-05-12, 19:17
@ gba, σωστός ο συλλογισμός σου μόνο που καμιά σημερινή plasma 50" δεν καταναλώνει 300W!! πχ1 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/st_plasma_spec.html), 2 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/gt_plasma_spec.html), 3 (http://panasonic.net/avc/viera/eu/vt_plasma_spec.html), 4 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/plasma-tv/PS51E6500ESXXH-spec), 5 (http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/plasma-tv/PS51E530A3WXXH-spec). Yπολόγισε και την διαφορά στην τιμή από μια αντίστοιχη LED...

ο υπολογισμος εγινε με βαση την ισχυ κανονικης λειτουργιας , που αναγραφεται στην καθε συσκευη , προφανως μεγιστη .
οποιαδηποτε διορθωση ειναι ευσπροδεκτη , για να διευρυνουμε τιςγνωσεις μας

παντως δεν ειναι τυχαιος ο χαρακτηρισμος

PLASMA ενεργειακη κλαση C ή B

LED ενεργειακη κλαση A ή Α+

host505
12-05-12, 19:29
Και σε ποιάν ακριβώς τηλεόραση 50" είδες 300W?

energy88
12-05-12, 22:22
Πάντως είναι γεγονός ότι ακόμα και σε ποιότητα χρωμάτων οι lcd/led τελευταίας γενιάς panel έχουν κλείσει την ψαλίδα έναντι των Plasma δεν υπάρχει πλέον χαοτική διαφορά πράγμα λογικό κατά την γνώμη μου επειδή οι led είναι νεότερη τεχνολογία και τώρα σιγά σιγά εξελίσσονται , αλλά μόνο στην κίνηση οι plasma είναι πραγματικά αχτύπητες και αυτός είναι ο λόγος που συνολικά είναι καλύτερες έναντι των lcd.

host505
12-05-12, 22:51
Ναι, γι'αυτό κάθε χρόνο σε διάφορα events μετρήσεων οι καλύτερες πάντα τυχαίνει να είναι plasma. Αυτό δεν λέει και πολλά βέβαια για τον απλό καταναλωτή που θέλει μια TV για όλες τις χρήσεις και όλες τις ώρες, αφορά επιδώσεις και μετρήσεις σε συγκεκριμένα πρότυπα που καλώς ή κακώς καθορίζουν την ποιότητα εικόνας μιας τηλεόρασης.
Και αν έχει κλείσει η ψαλίδα (που δεν έχει κλείσει, τι σημασία έχει ποιά τεχνολογία είναι πιο παλιά, όσο εξελίσσονται οι LCD εξελίσσονται και οι plasma) αυτό συμβαίνει στα hi-end μοντέλα, σε πιο low budget καταστάσεις δεν υπάρχει καμιά εξέλιξη προς το καλύτερο των LCD, το αντίθετο θα έλεγα (βλέπε edge-led άνευ τοπικού ελέγχου του panel με ό,τι συνεπάγετε, 300 lines motion resolution? ΤV θα πάρεις ή pc-monitor?).

gba
12-05-12, 23:11
Και σε ποιάν ακριβώς τηλεόραση 50" είδες 300W?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.155547 PLASMA
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.155559 PLASMA
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169657 PLASMA
http://www.samsung.com/gr/consumer/tv-audio-video/television/led-tv/UE46ES6800SXXH-spec LED
Στην πισω πλευρα καθε τηλεοραση σε μια ετικετα αναγραφει την ισχυ κανονικης λειτουργιας.
Ειναι η μεγιστη δυνατη ισχυς οταν λειτουργει στην ταση κανονικης λειτουργιας 220-240 volt , στην Ελλαδα .
Προφανως σε λειτουργια εξοικονομησης ενεργειας , αν εχει , καταναλωνει λιγοτερο.

οι παραπανω υπολογισμοι εγιναν με την αναγραφομενη ισχυ κανονικης λειτουργιας σε μια PLASMA και μια LED.

για εξακριβωση διαβαστε την ετικετα στην πισω πλευρα της τηλεορασης σας.

graphist83
13-05-12, 17:14
Τα εχουμε ξαναπει το καθε προιον εχει τον καταναλωτη του. Οι πλασμα εχουν κινηματογραφικές καταβολές και απαιτούν κινηματογραφικές συνθήκες. Εαν κάποιος θελει να στήσει home cinema room θα του την πρότεινα ανεπιφύλακτα (οπως και κανω σε δεκαδες που εχω στησει).

Καποιος που θελει μια all day tv και στην πλοιοψηφια θα παρακολουθεί μερα μεσημέρι παρα βραδυ το θεωρώ απο ανούσιο εως ανόητο να επιμείνουμε εν θερμώ σε πλασμα. Ολα τα θετικα της τεχνολογίας αυτης χανονται πανηγυρικά κατω απο δυνατό φως.

Κατανταει προσκολησμος και φανατισμος. Προς τι ο ζηλωτας, εχετε κερδος απο αυτο? Χρονιο το προβλημα της ανθρωποτητας με το φανατισμο (βλεπε ομαδες, κομματα, ιδεολογιες κτλ).

Οταν ενα revιew προκρίνει ενα προιον στις ιδανικές συνθήκες που ο χωρος δοκιμης προσφέρει, αυτο αυτομάτως δεν σημαίνει οτι το προιον που έχασε είναι για τα μπάζα. Και εγω editor-reviewer σε περιοδικό με συστήματα ήχου είμαι. Μικρο διαφορες ψάχνουμε οχι το χαος...

Ισχυει οτι οι lcd led σε καποιους τομεις εχουν παρει τα πανω τους. Τοσο σε ANSI contrast οσο και σε κινηση. Μερικες εχουν χτυπησει και νουμερα πλασμα.

Οπως εχουμε πει άπειρες φορες το θεμα εικόνα εχει αντικειμενικά κριτήρια με βαση την ρεαλιστική απόδοση, αλλα ο καθενας εχει την δικη του μοναδική υποκειμενική κρίση για το ποια απόδοση εικονας των εντυπωσιάζει, ευχαριστεί και τον ικανοποιεί. Αποτελεί χαρακτηριστικό του προσωπικού γούστου του καθενός. Σε αυτο δεν εχουμε το δικαίωμα να επέμβουμε η να κατακρίνουμε. Καλο ειναι να λεμε τα καλά και τα κακα της εκάστοτε τεχνολογίας για την ενημέρωση του αδαή, αλλά το σωστο ειναι να του δώσουμε το δικαίωμα της επιλογής.

manicx
14-05-12, 11:28
Ισχυει οτι οι lcd led σε καποιους τομεις εχουν παρει τα πανω τους. Τοσο σε ANSI contrast οσο και σε κινηση. Μερικες εχουν χτυπησει και νουμερα πλασμα.

Τα έχουμε ξαναπεί. Έχουν ανέβει. Και σε κόστος. Για να πιάσουν επίπεδα πλάσμα, τα 2000 ευρώ είναι η βάση. Ξεκινάς από εκεί και πάνω. Τη στιγμή που αγοράζεις κορυφαία plasma με πολύ λιγότερα. Η πλειοψηφία LCD που αγοράζονται είναι κάτω του χιλιάρικου. Σε αυτές τις τιμές, η ποιότητα τους είναι μετριότατη.

Revolution
14-05-12, 11:46
οι led είναι νεότερη τεχνολογία και τώρα σιγά σιγά εξελίσσονται

Mαλιστα κατι μαθαμε και σημερα οτι οι led (ελ-ι-ντι για να ειμαστε και κουλ) ειναι καινουργια τεχνολογια :wall:

energy88
14-05-12, 17:48
Έχεις δίκιο η πρώτη τηλεόραση του Παππού μου ήταν led... Το 1965 :wall: Αν δεν κατάλαβες εγώ μιλάω για την εφαρμογή στην τηλεόραση

host505
14-05-12, 18:33
Eγώ πιστεύω πως η τεχνολογία LED στις τηλεοράσεις, μαζί με τα καλά (μεγαλύτερη φωτεινότητα, ίσως και ευκρίνεια, λεπτότερο πάχος) έφερε και μερικά πολύ κακά κουσούρια, τουλάχιστον στις φθηνές - μέτριες υλοποιήσεις (ανομοιομορφία). Προσωπικά μια CCFL samsung C650 ή C750 τριετίας που βλέπω συχνά σε έναν φίλο δεν θα την άλλαζα με καμία LED κάτω του 1000ρικου (μιλάω για 40").

graphist83
14-05-12, 19:34
40 ES6100 κοστίζει 879 ευρω. Αρα C650 vs ES6100 λοιπον. Εισαι σίγουρος? Θες να παμε στον φιλο σου με μετρικά να μετρήσουμε ansi contrast και μετα να κάνουμε και μερικα motion test?

Μην λεμε μεγάλα λογια... Τα led ως baklight πηγη εχουν θεμα με την ομοιομορφία λογω της επιλογης των εταιριών να τα τοποθετούν περιμετρικά ελεώ του μικρού πάχους της συσκευης. Βεβαια η διαφοροποίηση αυτη δεν ειναι ορατη σε καθημερινές συνθήκες. Η σειρα C παρουσιάστηκε αρχες του 2010...Οι σημερινες τιμες contrast (που ειναι απο τις πιο βασικες παραμετρους) τοτε δεν ειχαν επαφη σε τετοιες σειρες..

host505
14-05-12, 19:59
Mια χαρά contrast έχει η C650, και πολύ καλό μαύρο (και είμαι κάτοχος plasma). Kαι το κυριότερο ομοιογένεια. Και στα motion tests του avclub τα πήγε επίσης αρκετά καλά (για την τεχνολογία, ειδικά στο 720p/24 που για μένα είναι το σημαντικότερο). Α, και τυχαίνει να έχει το "καλό" panel της Samsung, γιατί ήταν (είναι?) λίγο λοταρία τότε. Εντάξει, την ES6100 δεν την βλέπω κάθε μέρα, αλλά έχω δει αρκετά την D6000.
Για μένα η ομοιομορφία παίζει μεγάλο ρόλο, και ναι είναι ορατή σε καθημερινές συνθήκες (η έλειψή της), αν βλέπεις αρκετές ταινίες - σειρές που τυχαίνει να έχουν σκοτεινά πλάνα.

graphist83
14-05-12, 20:43
Εγω που τις εχω ζησει ολες με τον καιρο, με καθε line up εβλεπα και βελτίωση. Και εγω κάτοχος πλάσμα ειμαι και μαλιστα καλής. Ξερω να ξεχωρίζω το σωστό μαυρο. Εχω παρακολουθήσει απειρες ταινίες σε led tvs γνωστων. Παρολο που το ματι μου ειναι αρρωστημενα συνιθισμενο στο να κοιταει λεπτομεριες που ο νορμαλ κοσμος δεν βλεπει ουτε με υποδειξη, σε πληροφορώ οτι δεν υπέφερα ποτε στη θεαση κάποιας ταινιας.. Οσοι βεβαια ειχαν την επιλογη dynamic.... ναι με στράβωσαν και το μαυρο πήγαινε στράφι.. Αλλα αυτο διορθωνόταν επιτοπου, ανα ναι καλα τα αποθέματα σε gamma.

Παραυατα δεν επιμενω, ειναι ανούσιο να μιλαμε θεωρητικά χωρις μετρικά η side to side test.

host505
14-05-12, 20:56
Παρολο που το ματι μου ειναι αρρωστημενα συνιθισμενο στο να κοιταει λεπτομεριες που ο νορμαλ κοσμος δεν βλεπει ουτε με υποδειξη, σε πληροφορώ οτι δεν υπέφερα ποτε στη θεαση κάποιας ταινιας.

Καλά δεν είπε κανείς πως υπέφερε κιόλας, αλλά αν δεν είμασταν όλοι εδώ που συζητάμε συνηθισμένοι στο να κοιτάμε λεπτομέρειες δεν θα συζητάγαμε καν για ανομοιομορφίες και λοιπά πταίσματα.

energy88
14-05-12, 21:53
Έχεις δίκιο αλλά ευτυχώς η δικία μου δεν το έχει σε έντονο βαθμό μόνο αν βάλω τέρμα την φωτεινότητα φαίνεται

@ ADSLgr.com All rights reserved.