PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός 4 χρόνια μετά;



wesker
04-05-12, 11:17
Καλημέρα παιδιά. Εχτές το πρωί μας ήρθε λογαρισμός από την Wind για οφειλές οι οποίες έγιναν κατά το έτος 2008 για σταθερή τηλεφωνία. Ποτέ στην WIND δεν είχαμε σταθερό τηλέφωνο, και φυσικά σε όλο το 2008 δεν μας ήρθε λογαριασμός της WIND. Πήγα εχτές στο κατάστημα, όπου και μίλησαν με τα κεντρικά και ισχυρίζονται οτι υπάρχει υπογεγραμένο συμβόλαιο απο εμάς. Στην ερώτησή μου γιατί δεν μας ήρθε κανένας λογαριασμός μέσα στο 2008 δεν ξέρανε να μου απαντήσουν. Επειδή υποπτεύομαι οτι η σύνδεση ενεργοποιήθηκε τηλεφωνικά (εκεινη την περίοδο μας πέρνανε 2-3 φορ΄ς την μέρα να κάνουμε σύνδεση σταθερού στην WIND) χωρίς έγκριση, υπάρχει δυνατότητα να δω το συμβόλαιο για πιστοποίηση της υπογραφής που υπάρχει;

Seitman
04-05-12, 12:17
Άλλο πάλι και τούτο :bless:

Φυσικά και θα ζητήσεις αντίγραφο της υπογεγραμμένης σύμβασης και την συνομιλία που να ακούγεται συναίνεση του κατόχου της γραμμής για την σύναψη της σύμβασης.


Αλλά αυτό που κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως υποτίθεται έγινε σύναψη με την wind και συνεχίζονταν η παροχή υπηρεσιών από τον ΟΤΕ. Εκτός και αν έγινε "αίτηση" για νέα γραμμή.

wesker
04-05-12, 12:37
Άλλο πάλι και τούτο :bless:

Φυσικά και θα ζητήσεις αντίγραφο της υπογεγραμμένης σύμβασης και την συνομιλία που να ακούγεται συναίνεση του κατόχου της γραμμής για την σύναψη της σύμβασης.


Αλλά αυτό που κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι πως υποτίθεται έγινε σύναψη με την wind και συνεχίζονταν η παροχή υπηρεσιών από τον ΟΤΕ. Εκτός και αν έγινε "αίτηση" για νέα γραμμή.
Aίτηση για νέα γραμμή δεν είχε γίνει, μας έρχονταν κανονικα λογαριασμοί του ΟΤΕ για το 2008. Το ίδιο έτος υποτίθετε οτι είχαμε και γραμμή στην WIND με το ίδιο νούμερο του ΟΤΕ. Όπως και να έχει δεν έπρεπε μέσα σε όλο το 2008 να έρθει έστω και ΕΝΑΣ λογαριασμος; Σήμερα που μίλησα με τα κεντρικά τους και τους το ανέφερα δεν γνώριζαν ούτε και εκει να μου απαντησουν το γιατί. Αν υποθέσουμε οτι είχε γινει τηλεφωνική συναίνεση, δεν επρεπε να ειχαν ερθει και τα συμβόλαια για υπογραφή; Υποψηιάζομαι οτι ενεργοποίηση εγινε απο καποιον πωλητή (γιατι καθε μερα μας έπαιρνε ο ίδιος τηλέφωνο) για να μην χάσει την πώληση, γιατι σε καθε τηλέφωνο ο πατέρας μου έλεγε αφήστε με να το σκεφτώ και έκλεινε το τηλέφωνο. Πέρα απο αυτό το χαρτί που ήρθε έλεγε οτι η χρέωση αφορά την περίοδο 1/2/2008-31/12/2008, αλλα η διακοπή της γραμμής έγινε 5/3/2012 λόγω οφειλών. Με λίγα λόγια μέχρι τώρα είχαμε τηλέφωνο στην WIND, αλλά είχαμε κανει πακέτο Double Play στον ΟΤΕ 2 χρόνια πριν. Αν υπήρχε γραμμή σε άλλη εταιρία ο ΟΤΕ δεν θα το έβρισκε;

ANDREASOMAGEIRAS
04-05-12, 12:49
Πολύ εύκολο να αποδείξεις ότι ΔEN είσαι ελέφαντας λόγο του ότι πληρώνατε και είχατε εξυπηρέτηση από τον ΟΤΕ.
Αλλά πολλά νεύρα και οργή βλέπω στον ορίζοντα.
Α ρε οτε που τους χρειάζετε

Seitman
04-05-12, 12:54
Μπερδεύτηκα... :scratch

Είχες ποτέ σαν πάροχο την wind; Και η διακοπή από ποιον έγινε και σε ποιον αριθμό; Από την wind, ενώ ο αριθμός ανήκει στον ΟΤΕ; Πολύ μπέρδεμα βρε αδερφέ.

wesker
04-05-12, 12:57
Μπερδεύτηκα... :scratch

Είχες ποτέ σαν πάροχο την wind; Και η διακοπή από ποιον έγινε και σε ποιον αριθμό; Από την wind, ενώ ο αριθμός ανήκει στον ΟΤΕ; Πολύ μπέρδεμα βρε αδερφέ.
Ποτέ δεν την είχαμε σαν πάροχο. Ούτε καν σαν κινητά. Αρχες του 2008 αρχισαν καθημερινα τηλεφωνα απο την WIND για να παμε σε αυτους σε τηλεφωνία, κάτι που ποτέ δεν το δεχτήκαμε. Γι'αυτο λέω οτι υποψιάζομαι οτι η ενεργοποίηση εγινε απο τον telemerketer που μας έπαιρνε καθημερινα τηλέφωνο εν αγνοία μας.

sdikr
04-05-12, 13:01
Μήπως σας είχε βάλει σε κάποια προεπιλογή;
Αν ναι κανονικά μπορείς να έχεις dp ote και wind (ή όσους θέλεις σαν προεπιλογή)

wesker
04-05-12, 13:10
Μήπως σας είχε βάλει σε κάποια προεπιλογή;
Αν ναι κανονικά μπορείς να έχεις dp ote και wind (ή όσους θέλεις σαν προεπιλογή)
Και πάλι δεν έπρεπε να εχουμε συναινέσει σε κάτι τέτοιο;

sdikr
04-05-12, 14:30
Και πάλι δεν έπρεπε να εχουμε συναινέσει σε κάτι τέτοιο;

Αυτό είναι άλλο θεμα, δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά

wesker
04-05-12, 19:15
Αυτό είναι άλλο θεμα, δεν θα είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά
Oπότε απο την στιγμή που δεν υπάρχει συναίνεση η το αγνοουμε η προχωραμε σε καταγγελία προς παραδειγματισμό και συμόρφωση, σωστά;

sdikr
04-05-12, 19:25
Oπότε απο την στιγμή που δεν υπάρχει συναίνεση η το αγνοουμε η προχωραμε σε καταγγελία προς παραδειγματισμό και συμόρφωση, σωστά;

Ναι αλλά πρόσεξε μην υπάρχει η συναίνεση

wesker
04-05-12, 19:34
Ναι αλλά πρόσεξε μην υπάρχει η συναίνεση
Περιμένω να κανω την αίτηση και βλέπουμε. Αν και ειμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει. Με τον υπευθυνο που μίλησα στε κεντρικα του οποίου το όνομα ήταν στην επιστολη που μου έστειλαν όταν του ζήτησα αντιγραφο της υπογεγραμένης σύμβασης μου τα μάσαγε λέγοντας εεεε δεν ξερω αν γίνεται, τι να την κανετε την σύμβαση, δεν σας χρειαζεται, και το κορυφαίο όλων οτι αν εγινε τηλεφωνική συναινεση δεν χρειαζομαστε υπογραφή στα συμβόλαια, παρα μονο μονογραφη του υπαλλήλου που εκανε τηλεφωνικα την αίτηση.

sdikr
04-05-12, 19:36
Περιμένω να κανω την αίτηση και βλέπουμε. Αν και ειμαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει. Με τον υπευθυνο που μίλησα στε κεντρικα του οποίου το όνομα ήταν στην επιστολη που μου έστειλαν όταν του ζήτησα αντιγραφο της υπογεγραμένης σύμβασης μου τα μάσαγε λέγοντας εεεε δεν ξερω αν γίνεται, τι να την κανετε την σύμβαση, δεν σας χρειαζεται, και το κορυφαίο όλων οτι αν εγινε τηλεφωνική συναινεση δεν χρειαζομαστε υπογραφή στα συμβόλαια, παρα μονο μονογραφη του υπαλλήλου που εκανε τηλεφωνικα την αίτηση.

Ναι αν υπάρχει τηλεφωνικό ΟΚ, τότε έχει κάποιο δίκαιο

wesker
04-05-12, 19:41
Ναι αν υπάρχει τηλεφωνικό ΟΚ, τότε έχει κάποιο δίκαιο
Μου φαίνεται παρανομο να υπάρχει κάτω απο ενα όνομα μια υπογραφή που αντιστοιχεί σε άλλον.

sdikr
04-05-12, 19:51
Μου φαίνεται παρανομο να υπάρχει κάτω απο ενα όνομα μια υπογραφή που αντιστοιχεί σε άλλον.

Και όμως υπάρχει νόμος απο την ΕΕΤΤ που το επιτρέπει

wesker
04-05-12, 20:01
Οπότε κάνουμε την αίτηση και βλέπουμε.

nickaros
05-05-12, 12:31
Οπότε κάνουμε την αίτηση και βλέπουμε.

εχω μια απορια οταν υποτιθεται σε εκαναν διακοπη απο γουιντ λογο οφειλης παρατηρησες καποια διακοπη υπηρεσιων? και στον οτε πληρωνες ολο το πακετο? παντως οσο δουλευα στον οτε τετοιες πουστιες τις εκανε η κοσμολαιν ακομα και σε ατομα που ειχαν πακετο με απεριοριστο τηλεφωνο τους εβαζε προεπιλογη φορεα τηλεφωνου και χρεωνονταν οι κλησεις μεσω κοσμολαιν ενω συνεχιζαν να πληρωνουν κανονικοτατα τον οτε για το απεριοριστο.

wesker
05-05-12, 18:43
εχω μια απορια οταν υποτιθεται σε εκαναν διακοπη απο γουιντ λογο οφειλης παρατηρησες καποια διακοπη υπηρεσιων? και στον οτε πληρωνες ολο το πακετο? παντως οσο δουλευα στον οτε τετοιες πουστιες τις εκανε η κοσμολαιν ακομα και σε ατομα που ειχαν πακετο με απεριοριστο τηλεφωνο τους εβαζε προεπιλογη φορεα τηλεφωνου και χρεωνονταν οι κλησεις μεσω κοσμολαιν ενω συνεχιζαν να πληρωνουν κανονικοτατα τον οτε για το απεριοριστο.
Όχι φίλε μου, καμία διακοπή. Ναι στον ΟΤΕ πλήρωνα όλο το πακέτο, το οποίο είχε απεριόριστα αστικά/υπεραστικά, internet 24ΜΒ, και 120 λεπτά στα κινητά.

wesker
10-05-12, 12:52
Έγινε η αίτηση το Σάββατο, μου ειπαν μεσα σε 5 εργασιμες θα εχουμε την σύμβαση. Το παράδοξο ειναι οτι απο το Σαββατο και μετα δέχομαι τουλάχιστον 3 κλησεις κάθε μέρα απο την WIND για προσφορές τηλεφωνίας και internet...:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.