PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή ρεύματος ή αυξομειώσεις τάσης το επικίνδυνο για τα ηλεκτρονικά;



Σελίδες : 1 [2]

blade_
28-05-12, 04:25
δυστυχως ειναι αρκετα παλιο κ δεν εχει καποια ενδειξη..

cmaniac
28-05-12, 13:11
Πάει η παραπληροφόρηση σύννεφο.


οποτε,καλυτερα να αφησουμε τα πολυμπριζα στην ακρη κ να παμε για κανα Ups κατευθειαν?

Δεν έχουν όλα τα πολύπριζα AVR και συνήθως τα AVR λειτουργούν στις περιπτώσεις που χρειάζεται η διόρθωση τάσης. Εκεί δημιουργούνται και τα μεγάλα προβλήματα, αφού το ρεύμα που βγάζει το AVR δεν είναι σχεδόν ποτέ στην ίδια ημιτονοειδή μορφή που αποδίδει το δίκτυο της ΔΕΗ και η οποία είναι η μόνη μορφή εναλλασσόμενου ρεύματος που κάνει τις συσκευές να λειτουργούν εντός των προδιαγραφών που θέτουν οι κατασκευαστές. Από εκεί και πέρα, εάν ένα τροφοδοτικό είναι ικανό να λειτουργήσει σε συνθήκες αστάθειας ή με εισηγμένες πολλές αρμονικές στην είσοδο του, αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι ένα καλό τροφοδοτικό ή ότι σε αυτές τις συνθήκες θα μπορέσει να δώσει τις απαιτούμενες DC τάσεις ή και να αποδώσει το απαιτούμενο ρεύμα για να λειτουργήσει το λοιπό hardware του υπολογιστή.

Όσον αφορά τα UPS, μόνο τα online UPS είναι ικανά να "φιλτράρουν" το 100% του ρεύματος που περνάει στις συσκευές, εξ'αιτιάς του ότι μόνο αυτά τροφοδοτούν τον υπολογιστή στο 100% του χρόνου με ενέργεια που παράγουν τα ίδια, αφού την έχουν απορροφήσει από το δίκτυο εκ των προτέρων. Ακόμα και αυτά, όμως, δεν είναι ικανά να προσφέρουν στην πλειοψηφία τους ρεύμα ημιτονοειδούς μορφής.

Επίσης εάν δείτε τι διαταρραχές προκαλούν τα περισσότερα τροφοδοτικά στο δίκτυο, ακόμα και πολλά από αυτά που θεωρούνται επώνυμα και με δάφνες, με πιστοποιήσεις 80+ κλπ, θα πέσετε απ'τα σύννεφα ορισμένοι.

blade_
29-05-12, 00:54
για να μην παρεξηγηθω(μαλλον το εκανα) το ειπα με την λογικη να μπουν χρηματα στην ακρη για την αγορα ενος καλου Ups,αντι για την αγορα ενος πολυμπριζου ασφαλειας..

εσενα προσωπικα,δε σου εχει τυχει αυτο που συμβαινει στον Biggeo σωστα?

biggeo65
29-05-12, 01:25
Γράφε και δεν σε παρεξηγεί κανείς. Τα πιο πολλά πολύμπριζα ασφαλείας όντως δεν έχουν AVR.
AVR είναι ο σταθεροποιητής τάσης που έχεις.

Τα πολύμπριζα ασφαλείας σε προστατεύουν από τις μεγάλες αυξήσεις τάσης ή ρεύματος.
Δεν παρέχουν σταθερή τάση. Π.χ. μετά από μια διακοπή το ρεύμα σχεδόν ποτέ δεν έρχεται ομαλά.
Θα κάνει μια κορυφή π.χ. στα 280 Volt. Αν έχεις στην μπρίζα μια ευαισθητη συσκευή που δουλεύει στα 230 Volts
και είναι ανοικτή ,την έκαψες. Από αυτό σε προστατεύει το πολύμπριζο ασφαλείας.

Ή αν γίνει ένα βραχυκύκλωμα, στιγμιαία η ένταση του ρεύματος ανεβαίνει πολύ, κι αυτό μπορεί να καταστρέψει τα ηλεκτρονικά.
Κι από αυτό σε προστατεύει το πολύμπριζο.

Μπορεί όντως το δικά μου τροφοδοτικά να μην δούλευαν επειδή το ρεύμα που δίνουν τα πολύμπριζα
δεν έχει την ίδια μορφή με το ρεύμα δικτύου, αλλά ένα καλό τροφοδοτικό θα πρέπει να δουλεύει ανεξάρτητα
από την κατάσταση του δικτύου ,πόσο ασταθές είναι ή αν έχει πολλές αρμονικές στην είσοδο, και να σου δίνει το κατάλληλο ρεύμα.
Αυτά εννούμε καλά τροφοδοτικά. Τα υπόλοιπα είναι οι "κινεζιές" που λέει ο Θράσος, ανεξάρτητα από το όνομα.


Αυτά που αναφέρει για τα UPS ισχύουν, αλλά αν έχεις ένα καλό τροφοδοπτικό δεν χρειάζεσαι Οnline UPS (που είναι και πιο ακριβά)

pano
29-05-12, 02:00
Πάει η παραπληροφόρηση σύννεφο.
Θα συμφωνήσω με τον φίλο cmaniac

blade_
29-05-12, 02:02
ενδιαφερον..θα κοιταξω κ τα χαρακτηριστικα του σταθεροποιητη αυριο...

και γενικα επειδη εχουμε περιεργο ρευμα εδω στη περιοχη μου,πρεπει να ψαχτω λιγακι..

TheUser
29-05-12, 03:43
Αν οι συσκευές έχουν κινούμενα μέρη χωρίς μηχανισμό ασφάλισης τότε και η υπόταση μπορεί να είναι επικίνδυνη. Οι ηλεκτρονικές συσκευές έχουν μία συγκεκριμένη ανοχή για την τάση λειτουργίας. Αν πέσει κάτω από το όριο η συσκευή νομίζει πως έγινε διακοπή ρεύματος. Και απλά σβήνει.

Όμως αν δεν υπάρχουν κινούμενα μέρη τότε σε γενικές γραμμές είναι εντάξει. Αν όμως παίζει και κίνηση τότε μπορεί να υπάρξει σοβαρό πρόβλημα. Παλιά οι σκληροί δίσκοι δεν είχαν σύστημα παρκαρίσματος κεφαλών. Έτσι στην παραμικρή στραβή έπεφταν οι κεφαλές πάνω στα πλατό του δίσκου και τον κατέστρεφαν. Τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιωθεί πολύ οι τεχνολογίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. ;)


Κινούμενα μέρη, δηλαδή εννοείς τους σκληρούς δίσκους μόνο. Συμπτωματικά, αυτό το πράγμα διάβαζα χθες ψάχνοντας για τους bad sectors που είχα τελευταία, παλιότερα επειδή η βελόνα έπεφτε και γρατζούνιζε, από κει και μετά όλο το εφαπτόμενο μέρος γινόταν bad επίσης, τώρα παρκάρει αυτόματα η βελόνα όταν δεν γράφει. Αλλά αυτό το θέμα με την υπόταση μάλλον το είδα και από την πλευρά της βλάβης κατά τύχη, αφού έχω ένα apc back-ups es 700 εδώ και καιρό, το είχα πάρει κυρίως για εξωτερικούς σκληρούς 3.5 για να μην κινδυνεύω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, λάπτοπ χρησιμοποιώ οπότε δε με ένοιαζε αφού το έχω στην μπρίζα και έχει (θεωρητικά) και μετασχηματιστή και μπαταρία για το ρεύμα. Το συγκεκριμένο κομμάτι έχει 4 σούκο μόνο surge protection, και 4 surge protection κ battery backup μέχρι 400w. Έτσι ενώ είχα μόνο έναν εξωτερικό σκληρό συνδεδεμένο σε μία σούκο backup, και έτρεχα το πρόγραμμα PowerChute της apc (που το εγκατέστησα τώρα που ψάχνομαι για το ρεύμα) είδα ότι μου έδειχνε 37 λεπτά διαθέσιμης μπαταρίας στο πρόγραμμα. Επίσης το πρόγραμμα έδειχνε ότι η τάση ήταν 238 κ 240 volt. Καλά είναι ή πολύ; Και βγάζω την μπρίζα του λάπτοπ από την απλή σούκο σκέτης προστασίας να τη βάλω σε μία σούκο μπακ-απ να δω αν θα αλλάξει ο χρόνος μπαταρίας στο πρόγραμμα. Η μπαταρία του λάπτοπ φουλ βέβαια, συνδεδεμένα ένα ποντίκι, σκληρός 2.5 που εκείνη τη στιγμή μετέφερε αρχεία και διάφορα μικροπεριφερειακά. Δεν είδα αλλαγή στο χρόνο μπαταρίας, ίσως ήταν απλά ενδεικτικά τα λεπτά που έδειχνε στο πρόγραμμα. Μετά όμως είδα ότι στο SMART του 2.5 σκληρού (που εδώ και χρόνια δεν είχε κανένα πρόβλημα) υπήρχαν πλέον 2 spin retry count. Που λέει μπορεί να είναι σοβαρό μηχανικό πρόβλημα του σκληρού ή κάποιο θέμα πτώσης της ενέργειας.. και υποψιάζομαι ότι αυτή η αλλαγή σούκο που έκανε πρέπει να προκάλεσε με κάποιο τρόπο το πρόβλημα, δεν εξηγείται αλλιώς, όλα τα άλλα τεστ που έτρεξα από τότε δεν βγάλαν κάτι άλλο, οπότε σοβαρό μηχανικό θέμα του δίσκου αποκλείεται να είναι...

Στο θέμα μας τώρα, με μπέρδεψαν παραπάνω αυτά που διάβασα εδώ. Έχω καταρχάς αυτό το apc

http://www.apcmedia.com/salestools/ASTE-6Z7V9Q_R0_EN.pdf

και το χρησιμοποιώ μόνο για εξωτερικούς σκληρούς, κατευθείαν συνδεδεμένο στον τοίχο. Προσπαθώ να καταλάβω αν διαθέτει AVR το συγκεκριμένο ή όχι. Δεν έχω καταλάβει ακόμα. Στο μάνιουαλ λέει ότι οι σούκο με μπακ-απ προστατεύουν από brownouts & overvoltages, δηλαδή από υπόταση και υπέρταση. Αλλά πότε ακριβώς εννοεί; Τη στιγμή που μπαίνει σε λειτουργία η μπαταρία; Επίσης δεν έχω καταλάβει αν τα 400w μάξιμουμ που λέει είναι για τις σούκο με μπακ-απ. Τώρα όμως που θα έχω έτοιμο καινούριο σύστημα και θα το χρησιμοποιώ και σε περιοχή με συχνές βλάβες, διακοπές και "παιχνιδίσματα" του ρεύματος, σκέφτομαι τι να κάνω. Δεδομένα υπερπολύτιμα δε θα έχω, οπότε δεν ξέρω αν μου χρειάζεται το ups και αν μου χρειάζεται πρέπει να είναι πάνω από 800w δηλαδή θα πρέπει να τα στάξω χοντρά και ήδη έριξα πολλά για το σύστημα το καινούριο. Μπορώ να τη βγάλω καθαρή με avr ή surge protection;



Με χαμηλότερη τάση δεν θα ψηθεί κάτι, αλλά θα δημιουργήσει σίγουρα σφάλματα στο λογισμικό με αποτέλεσμα μπλε οθόνη ή rr του pc. Αλλά μακροχρόνια χαμηλές τάσεις, κάποιο υλικό πρόβλημα θα το προκαλούν.
Όλα εξαρτώνται και από την ποιότητα του τροφοδοτικού σου, τα πολύ καλά τροφοδοτικά μπορεί να καούν αλλά δεν θα πάρουν κάτι άλλο στον τάφο :P


Το "κάποιο υλικό πρόβλημα θα το προκαλούν" δεν είναι έκφραση προσδιορίσιμη, αν δεν προκαλούν κάτι σε όσα δεν έχουν κινούμενα μέρη μία φορά, τότε γιατί θα δημιουργήσουν μια άλλη φορά. Εγώ που έχω το Professional 750w Corsair για το νέο σύστημα, ε με 7 χρόνια εγγύηση δε φαντάζομαι να τη δίνουν για πλάκα, σημαίνει ότι δε μασάει από υπο-υπερτάσεις ή διακοπές ρεύματος. Σωστά;


Αν εννοείς τροφοδοτικό με πολύμπριζο αφαλείας, αυτός ο συνδυασμός μπορεί και να μην δουλέψει.
Ένα καλό τροφοδοτικό έχει προστασία Overvoltage /Overcurrent, οπότε σε συνδυασμό με το πολύμπριζο ασφαλείας
που έχει τις ίδιες προστασίες, έρχονται σε αντίθεση και δεν δουλεύει σωστά.
Το κύκλωμα του ενός επηρεάζει το άλλο.


Άλλο πάλι και τούτο. Μα αν ίσχυε αυτό, δε θα υπήρχαν οδηγίες για τροφοδοτικά να μη χρησιμοποιούνται με surge protectors; Δεν έχω δει πουθενά περιορισμούς για τη χρήση τροφοδοτικών μαζί με άλλη συσκευή που δίνει κάποιου είδους προστασία.



Στην περίπτωση που το παρεχόμενο ρεύμα στην συσκευή περνά από AVR, τότε η παραμόρφωση του AVR μπορεί να την καταστήσει μη λειτουργική.

Δεν είναι μόνο η τάση χαρακτηριστικό του ηλεκτρικού ρεύματος αγαπητέ.


Παραμόρφωση;;; Σταθεροποίηση δεν είναι αυτό που δίνει το AVR; Δηλαδή ΚΑΙ αυτό είναι επικίνδυνο;





Πάει η παραπληροφόρηση σύννεφο.



Δεν έχουν όλα τα πολύπριζα AVR και συνήθως τα AVR λειτουργούν στις περιπτώσεις που χρειάζεται η διόρθωση τάσης. Εκεί δημιουργούνται και τα μεγάλα προβλήματα, αφού το ρεύμα που βγάζει το AVR δεν είναι σχεδόν ποτέ στην ίδια ημιτονοειδή μορφή που αποδίδει το δίκτυο της ΔΕΗ και η οποία είναι η μόνη μορφή εναλλασσόμενου ρεύματος που κάνει τις συσκευές να λειτουργούν εντός των προδιαγραφών που θέτουν οι κατασκευαστές. Από εκεί και πέρα, εάν ένα τροφοδοτικό είναι ικανό να λειτουργήσει σε συνθήκες αστάθειας ή με εισηγμένες πολλές αρμονικές στην είσοδο του, αυτό δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι ένα καλό τροφοδοτικό ή ότι σε αυτές τις συνθήκες θα μπορέσει να δώσει τις απαιτούμενες DC τάσεις ή και να αποδώσει το απαιτούμενο ρεύμα για να λειτουργήσει το λοιπό hardware του υπολογιστή.

Όσον αφορά τα UPS, μόνο τα online UPS είναι ικανά να "φιλτράρουν" το 100% του ρεύματος που περνάει στις συσκευές, εξ'αιτιάς του ότι μόνο αυτά τροφοδοτούν τον υπολογιστή στο 100% του χρόνου με ενέργεια που παράγουν τα ίδια, αφού την έχουν απορροφήσει από το δίκτυο εκ των προτέρων. Ακόμα και αυτά, όμως, δεν είναι ικανά να προσφέρουν στην πλειοψηφία τους ρεύμα ημιτονοειδούς μορφής.

Επίσης εάν δείτε τι διαταρραχές προκαλούν τα περισσότερα τροφοδοτικά στο δίκτυο, ακόμα και πολλά από αυτά που θεωρούνται επώνυμα και με δάφνες, με πιστοποιήσεις 80+ κλπ, θα πέσετε απ'τα σύννεφα ορισμένοι.


Δηλαδή αν χρησιμοποιήσω AVR θα είναι πιθανότατα μη συμβατό με το ρεύμα όπως το στέλνει η ΔΕΗ και με τις συσκευές μου;;; Άρα να μην το κοιτάξω καθόλου;

Δηλαδή AVR απροσδιόριστη χρησιμότητα ή επικινδυνότητα ασυμβατότητας

Surge protection πολύμπριζα, μόνο για κεραυνούς και βραχυκυκλώματα και λειτουργούν μόνο αν είναι καλά γειωμένη η μπρίζα (ή κάτι τέτοιο)

Η μόνη σίγουρη λύση είναι UPS τουλάχιστον 100w πάνω από τη χρήση που θα κάνεις για να είσαι σίγουρος, με ενσωματωμένο AVR κ surge protection;

biggeo65
29-05-12, 04:33
Aν τα AVR ήταν επικίνδυνα ή ασύμβατα δεν θα τα αγόραζε κανείς.Aπλά έχουν έναν συγκεκριμένο σκοπό.
Sourge protection πολύμπριζα επίσης για έναν συγκεκριμένο σκοπό.

Η μόνη σίγουρη λύση ,ένα καλό τροφοδοτικό, και ένα UPS. Kι εξήγησα παραπάνω τι εννοώ καλό τροφοδοτικό.
Τροφοδοτικό που το συνδέεις απευθείας στην πρίζα, και άποδίδει σωστά, ανεξάρτητα από την κατάσταση του δικτύου.

Για τροφοδοτικά ανέφερα δυο που είχα εγώ, και μάλιστα το ένα δοκιμασμένο με δύο διαφορετικάσ πολύμπριζα ασφαλείας.

Κάτσε λίγο, το ίδιο ρεύμα δεν θα πάρεις απο την Μπρίζα (αφού λέμε οτι το πολυμπρίζο δεν παρέχει σταθεροποίηση; ).
η μόνη περίπτωση που υπάρχει είναι να μην δίνει σωστό ημίτονο, όποτε τροφοδοτικά με active pcf έχουν θέμα.
ΥΓ μιλάμε πάντα για σωστά πολυμπρίζα ασφαλείας και όχι του κιλού.

Και το trust (http://www.trust.com/products/product.aspx?artnr=12839) και το ΑPC (http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=p5bt-gr&tab=models) τα θεωρώ σωστά. Το Αpevia (http://www.apevia.com/ProductsInfo.asp?KEY=ATX-IB680W-BL) δεν δουλεύει με κανένα από τα δύο.


Στην περίπτωση που το παρεχόμενο ρεύμα στην συσκευή περνά από AVR, τότε η παραμόρφωση του AVR μπορεί να την καταστήσει μη λειτουργική.

Δεν είναι μόνο η τάση χαρακτηριστικό του ηλεκτρικού ρεύματος αγαπητέ.
Κανένα από τα πολύμπριζα που έχω δεν είναι ΑVR. Kι όμως, ούτε το HEROICHI 400W (active PFC) δούλευε
με το Τrust, ούτε και το APEVIA δουλεύει τώρα.

npil
29-05-12, 08:51
μια ερωτηση να κανω . Με τροφοδοτικο 500w της xlite και οθονη και εκτυπωτη πανω σε πολυπριζο (Crystal Audio CP4-1300-70 Πολύπριζο) με χαρακτηριστiκα : Ασφαλείας 4 θέσεων, 1300 J
Tαχείας απόκρισης βαρίστορς οξειδίου μετάλλου (MOV)
Μονωτικό υλικό επικάλυψης MOV και θερμικής ασφάλειας
70dB προστασία σπό Ράδιο-Παρεμβολές
Ρελέ προστασίας
Βαρίστορ Ταχείας Απόκρισης για την έγκαιρη αποσύνδεση στην περίπτωση υπέρτασης
Σύστημα προστασίας για παιδιά για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας
Προστασία EM/RF 70dB για ελάχιστη παραμόρφωση του σήματος
Μήκος Καλωδίου (m): 1.50
Μέγ. Ισχύς Λειτουργίας (Watt): 3680
Ρεύμα Λειτουργίας (A): 16
Τάση Λειτουργίας (V): 230
Τύπος Υποδοχής: Schuko
Schuko (CEE 7/4): 4
Μεγ. Απορ. Ενέργειας (Joule): 1296
Χρόνος Απόκρισης (nsec) <: 1
Μεγ. Απορ. Ενέργειας L-N (J): 432
Μεγ. Απορ. Ενέργειας N-E (J): 432
Μεγ. Απορ. Ενέργειας L-E (J): 432
Μεγ. Ρεύμα Αιχμής (Ampers): 45000
Τύπος Κυματομορφής (μsec): 8/20
Πρότυπο Κυματομορφής: IEC61643-1/Class II
Απορρόφηση Θoρύβου (dB): 70
Mεγ. Συχνότητα (MHz): 100.00
Ελαx. Συχνότητα (MHz): 0.15

θα ειναι ενταξει? πως το βλεπετε ?

Marios145
29-05-12, 10:46
Το "κάποιο υλικό πρόβλημα θα το προκαλούν" δεν είναι έκφραση προσδιορίσιμη, αν δεν προκαλούν κάτι σε όσα δεν έχουν κινούμενα μέρη μία φορά, τότε γιατί θα δημιουργήσουν μια άλλη φορά. Εγώ που έχω το Professional 750w Corsair για το νέο σύστημα, ε με 7 χρόνια εγγύηση δε φαντάζομαι να τη δίνουν για πλάκα, σημαίνει ότι δε μασάει από υπο-υπερτάσεις ή διακοπές ρεύματος. Σωστά;

Μιλάω για συνεχόμενα χαμηλές τάσεις, όχι για στιγμιαίες πτώσεις. Το τροφοδοτικό σου έχει κάποιες προδιαγραφές λειτουργίας, για τις οποίες ισχύει και η εγγύηση.Αν ξεπεράσεις τα όρια θερμοκρασίας ή ρεύματος, στην καλύτερη θα κλείσει, έλα όμως που μερικά τροφοδοτικά δεν μασάνε και δουλεύουν ακόμη κ όταν είναι εκτός προδιαγραφών, γιατί τα κυκλώματα προστασίας κοστίζουν και πολλοί που λένε ότι ξέρουν να φτιάχνουν υπολογιστές, βάζουν μέσα cpu/gpu τούμπανα και όταν φτάνουν στο τροφοδοτικό παίρνουν τέτοια φτηνά τροφοδοτικά συντηρώντας τις πωλήσεις τους.
Εσύ δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το τροφοδοτικό σου, είναι καλό δεν θα έχεις προβλήματα.

Και για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα, η ΔΕΗ έχει βελτιώσει αρκετά το δίκτυο σε σχέση με 10 χρόνια πριν, τουλάχιστον εδώ που βρίσκομαι και είναι χωριό, είχαμε πάντα πρόβλημα με τους μετασχηματιστές της και κάποιες καλωδιώσεις, πριν 8-9 χρόνια αντικατέστησε όλες τις καλωδιώσεις και τους μετασχηματιστές και διακοπές ρεύματος έχουμε μία στο τόσο.
Αν δεν μένετε σε κάποια περιοχή που έχει συχνά προβλήματα, δεν είναι απαραίτητο να έχετε σταθεροποιητές και ups, αυτά είναι προαιρετικά...ένα καλό τροφοδοτικό σε φυσιολογικές διακυμάνσεις τάσης και έντασης προλαβαίνει να κλείσει και να προστατέψει τον υπολογιστή.
Αν θές κάτι παραπάνω, πάρε σταθεροποιητή.

cmaniac
29-05-12, 12:55
Sourge protection πολύμπριζα επίσης για έναν συγκεκριμένο σκοπό.

Surge, όχι σάουρτζ.



Παραμόρφωση;;; Σταθεροποίηση δεν είναι αυτό που δίνει το AVR; Δηλαδή ΚΑΙ αυτό είναι επικίνδυνο;


Άλλο σταθεροποίηση και άλλο παραμόρφωση. Σταθεροποίηση κάνει περιορίζοντας την τάση V peak to peak αλλά αυτό με συνέπειες, εισάγει αρμονικές. Επικίνδυνο.. Ναι και όχι. Εάν μιλάμε για τροφοδοσία ευαίσθητων ηλεκτρονικών μερών, τότε όσο πιό ομαλό το ρεύμα, τόσο καλύτερα. Απλά σκέψου τι θα μπορούσε να είναι χειρότερο: Παραμορφωμένο ρεύμα ή ρεύμα εκτός προδιαγραφών;

Κι επειδή χωρίς παράδειγμα δεν γίνεται:

http://www.screenlightandgrip.com/images/generators/applied_waveform_com.jpg

Το ότι γλυτώνεις από αυξομειώσεις τάσης, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να λειτουργεί ο υπολογιστής σου με το ρεύμα που βγάζει ένα AVR.


μια ερωτηση να κανω . Με τροφοδοτικο 500w της xlite και οθονη και εκτυπωτη πανω σε πολυπριζο (Crystal Audio CP4-1300-70

[..]

θα ειναι ενταξει? πως το βλεπετε ?

Κατ'αρχήν, η Crystal Audio, παρ'όλο που είναι ελληνική εταιρία, είναι από τις κορυφαίες στον χώρο και δεν «παίζει», ποτέ. Οι άνθρωποι έχουν πολύ υψηλά ποιοτικά στάνταρντς και τους έχω παραδεχτεί πολλές φορές για τη δουλειά που κάνουν, σε όλα τους. Είναι κομμάτι ακριβά ορισμένες φορές, αλλά αξίζουν. Είναι από τις ελληνικές εταιρίες που δεν θα 'πρεπε να ήταν ελληνικές, για να μπορέσουμε να τις εκτιμήσουμε όπως τους πρέπει.

Το βαρίστορ είναι αυτό που λέγεται στην καθομιλουμένη προστατευτικό υπέρτασης. Πρόκειται ουσιαστικά για ένα ηλεκτρονικό στοιχείο το οποίο σε περιπτώσεις υπέρτασης δημιουργεί βραχυκύκλωμα σε έναν κόμβο πριν τα κύρια στοιχεία της συσκευής ώστε να προστατεύσει τη συσκευή. Τα βαρίστορ έχουν συγκεκριμένο χρόνο ζωής, ο οποίος εξαρτάται κυρίως από τον αριθμό των εναύσεων τους.

Για 'μένα ίσως θα έπρεπε να έχουμε όλοι από ένα κι ας χαλάσει στο τέλος. Αυτό είναι προορισμένο να κάνει, να θυσιαστεί για τις συσκευές που έχει από πίσω! (Καμικάζι πολύπριζο :lol: )

sdikr
29-05-12, 12:57
Και το trust (http://www.trust.com/products/product.aspx?artnr=12839) και το ΑPC (http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=p5bt-gr&tab=models) τα θεωρώ σωστά. Το Αpevia (http://www.apevia.com/ProductsInfo.asp?KEY=ATX-IB680W-BL) δεν δουλεύει με κανένα από τα δύο.


Κανένα από τα πολύμπριζα που έχω δεν είναι ΑVR. Kι όμως, ούτε το HEROICHI 400W (active PFC) δούλευε
με το Τrust, ούτε και το APEVIA δουλεύει τώρα.

Το Trust δεν θα το έλεγα, αλλά apc μου φαίνεται περίεργο, δεν έχω παρατηρήσει γενικά κάτι τέτοιο (να μην δουλεύει τροφοδοτικό σε πολυμπρίζο), μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα (πχ προβληματικό πολυμπρίζο ή τροφοδοτικό);

blade_
29-05-12, 13:02
κατ αρχας ευχαριστουμε για την αψογη παρουσιαση κ αναλυση

πως θα καταλαβουμε οτι ενα πολυμπριζο εκανε τη δουλεια του?(εγινε καμικαζι δλδ?) σταματαει απλα να δινει ρευμα η αλλο προβλημα?

cmaniac
29-05-12, 13:41
κατ αρχας ευχαριστουμε για την αψογη παρουσιαση κ αναλυση
Υπάρχουν κι άλλοι που θα τα έλεγαν καλύτερα :)


πως θα καταλαβουμε οτι ενα πολυμπριζο εκανε τη δουλεια του?(εγινε καμικαζι δλδ?) σταματαει απλα να δινει ρευμα η αλλο προβλημα?
Το κακό με τα βαρίστορ είναι πως όταν πλησιάζουν στο τέλος της ζωής τους αργούν να αποκριθούν στις συνθήκες έναυσης και στο τέλος δεν αποκρίνονται καθόλου. Πολύ λίγες φορές κολλάνε σε κατάσταση βραχυκυκλώματος, οπότε μάλλον δεν μπορείς να ξέρεις εάν ένα βαρίστορ χάλασε η όχι (με τρόπο φιλικό προς τη λειτουργία του), ενώ ακόμα λιγότερες κολλάνε κάπου ενδιάμεσα.. Ίσως αυτό το πρόβλημα να έχει ο biggeo.

Οπότε, γνωρίζεις τι έχει περάσει ένα πολύπριζο και πράττεις αναλόγως. Οι εναύσεις μέχρι να καταστραφεί εξαρτώνται και από την κατασκευή του βαρίστορ αλλά δεν μπορούν να φτάσουν πάρα πολύ παραπάνω από 10 και οριακά κατά περιπτώσεις και 20, ανάλογα και με το ρεύμα που θα περάσει από μέσα τους κάθε φορά.

blade_
29-05-12, 13:54
ρωταω πιο πολυ γιατι εχω ενα καμια 5ετια επανω και λεω σιγα σιγα να το αλλαξω..καλου κακου παντα...

pano
29-05-12, 14:32
blade_ έχει κανά φωτάκι(led) το πολύμπριζό σου;

cranky
29-05-12, 18:18
... και πολλοί που λένε ότι ξέρουν να φτιάχνουν υπολογιστές, βάζουν μέσα cpu/gpu τούμπανα και όταν φτάνουν στο τροφοδοτικό παίρνουν τέτοια φτηνά τροφοδοτικά συντηρώντας τις πωλήσεις τους.
Πές τα, Μάριε, πές τα. :up:

Bananas
29-05-12, 19:11
μια ερωτηση να κανω . Με τροφοδοτικο 500w της xlite και οθονη και εκτυπωτη πανω σε πολυπριζο (Crystal Audio CP4-1300-70 Πολύπριζο) με χαρακτηριστiκα : Ασφαλείας 4 θέσεων, 1300 J
Tαχείας απόκρισης βαρίστορς οξειδίου μετάλλου (MOV)
Μονωτικό υλικό επικάλυψης MOV και θερμικής ασφάλειας
70dB προστασία σπό Ράδιο-Παρεμβολές
Ρελέ προστασίας
Βαρίστορ Ταχείας Απόκρισης για την έγκαιρη αποσύνδεση στην περίπτωση υπέρτασης
Σύστημα προστασίας για παιδιά για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας
Προστασία EM/RF 70dB για ελάχιστη παραμόρφωση του σήματος
Μήκος Καλωδίου (m): 1.50
Μέγ. Ισχύς Λειτουργίας (Watt): 3680
Ρεύμα Λειτουργίας (A): 16
Τάση Λειτουργίας (V): 230
Τύπος Υποδοχής: Schuko
Schuko (CEE 7/4): 4
Μεγ. Απορ. Ενέργειας (Joule): 1296
Χρόνος Απόκρισης (nsec) <: 1
Μεγ. Απορ. Ενέργειας L-N (J): 432
Μεγ. Απορ. Ενέργειας N-E (J): 432
Μεγ. Απορ. Ενέργειας L-E (J): 432
Μεγ. Ρεύμα Αιχμής (Ampers): 45000
Τύπος Κυματομορφής (μsec): 8/20
Πρότυπο Κυματομορφής: IEC61643-1/Class II
Απορρόφηση Θoρύβου (dB): 70
Mεγ. Συχνότητα (MHz): 100.00
Ελαx. Συχνότητα (MHz): 0.15

θα ειναι ενταξει? πως το βλεπετε ?

Μέγ. Ισχύς Λειτουργίας (Watt): 3680

Σαφώς και θα ναι εντάξει. Μέχρι και κουζίνα ηλεκτρική σηκώνει το πολύμπριζο (που λέει ο λόγος)

blade_
29-05-12, 19:23
φωτακι μονο του κομβιου on/off

pano
29-05-12, 21:30
φωτακι μονο του κομβιου on/off

Κάτσε βρε,είναι πολύμπριζο ασφαλείας ή τίποτα άλλο;

biggeo65
29-05-12, 22:09
Το Trust δεν θα το έλεγα, αλλά apc μου φαίνεται περίεργο, δεν έχω παρατηρήσει γενικά κάτι τέτοιο (να μην δουλεύει τροφοδοτικό σε πολυμπρίζο), μήπως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα (πχ προβληματικό πολυμπρίζο ή τροφοδοτικό);

To trust έδινε 10000€ σε περίπτωση που συσκευή παρουσιάσει βλάβη από υπέρταση ή βραχυκύκλωμα.
Το APEVIA σαν τροφοδοτικό ,αν κι έχει κλεισει τρία χρόνια, οπι τάσεις που μου δίνει είναι ίδιες με τις πρώτης μέρας.
Και δουλεύει 24/7.
Αυτό που λες το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά έλα που και παλιότερα το HEROICHI μου έκανε τα ίδια.
Και ήταν από τα πρώτα τροφοδοτικά με active PFC, κλπ. Αφού το άλλαξα σαν χαλασμένο.
Ενώ μόνο χαλασμένο δεν ήταν.

blade_
30-05-12, 02:19
Κάτσε βρε,είναι πολύμπριζο ασφαλείας ή τίποτα άλλο;

ετσι μου το πασαρανε...αστο,μαλλον θα το αφησω στην ακρη κ θα παρω κανα αλλο για σιγουρια..

stefan_city
30-05-12, 17:58
εχω την εντυπωση, χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, πως ολα τα πολυπριζα ασφαλειας εχουν και το αναλογο λαμπακι "protection ok". οσα εχουν απλα το λαμπακι του on/off, ειναι σκετα πολυπριζα, και οχι ασφαλειας.

kostarcng
30-05-12, 18:22
Να πω και εγώ τώρα.

Λοιπόν. Από τότε που έβαλα ups στο κομπιούτερ σταμάτησαν να μου καίγονται κάρτες γραφικών. Τροφοδοτικό έχω αλλάξει ουσιαστικά μια φορά επειδή μου βγήκε ελαττωματικό. Επίσης το ups συμπληρώνει όταν η τάση είναι χαμηλή και ψαλιδίζει όταν είναι υψηλή. Προχτές που άλλαξα ups γιατί το παλιό τα έφτυσε (επειδή δεν ήξερα ότι δεν έπρεπε να το έχω σε πρίζα υπερτάσεων συνδεδεμένο) παρακολούθησα λίγο το λογισμικό του καινούριου και είδα ότι το ρεύμα σταθερά ήταν 235 - 242 Volt και στα 243+ ψαλίδιζε την τάση στα 207. Οπότε το ups είναι απαραίτητο.

blade_
30-05-12, 19:41
στεφανε σε ευχαριστω πολυ,τελικα φαινεται οτι μου πασαραν απλο..

θα αγγαρεψω τον πατερα μου(ηλεκτρονικος) να καβατζωσει κανενα :p

τωρα για ups...ειναι πολλα τα λεφτα κ υποθετω χρειαζεσαι κοντα στο 100ρικο για ενα καλο?

TheUser
30-05-12, 21:06
Τζίφος, για τουλάχιστον 800w ups, apc που βλέπω, είναι πάνω από 300 ευρώ! Έχει κάτι άσχετες μάρκες με 100 ευρω, αλλά δεν τα εμπιστεύομαι, τέτοια τεράστια μπαταρία άμα αρχίσει να χάνει κιόλας, καήκαμε.


Οπότε αφού δε με ενδιαφέρει η απώλεια δεδομένων, σκέφτομαι να βάλω έναν σταθεροποιητή τάσης (1000-1200w) στην μπρίζα, και ένα apc πολύμπριζο ασφαλείας στον σταθεροποιητή. Άρα προστατεύομαι και από υπερτάσεις και από υποτάσεις, οπότε σε διακοπή απλά θα κλείσουν όλα, και όταν ξανάρθει το ρεύμα δε θα στείλει περίεργα φορτία. Καλή λύση δεν είναι;


Όποιος γνωρίζει ας μου πει κάτι: αληθεύει ότι μόνο τα smart ups της apc διαθέτουν ενσωματωμένο avr; Κάτι τέτοιο κατάλαβα από τη σελίδα της εταιρείας. Έχω αυτό το back up es 700, που λέει ότι δίνει 400w μάξιμουμ. Τώρα αναμένω το καινούριο σύστημα και προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορούσα να το βάλω στο ups αυτό, πρέπει να καταλάβω πόσο ακριβώς καταναλώνει. Μιλάμε για επεξεργαστή 130w, κάρτα γραφικών υποθέτω πάνω από 200w, τροφοδοτικό 750w. Αλλά αυτά είναι το ΜΑΞΙΜΟΥΜ κατανάλωσής τους, στην απλή χρήση ίσως χρειάζεται μέχρι και 50% των μάξιμουν τιμών, σωστά; Υπάρχει μήπως κάτι σαν software που να δείχνει σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση ενός συστήματος;

cranky
31-05-12, 12:07
Υπάρχει μήπως κάτι σαν software που να δείχνει σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση ενός συστήματος;
Software, όχι, μόνο μετρητής ενέργειας.http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=415

TheUser
01-06-12, 00:01
Software, όχι, μόνο μετρητής ενέργειας.http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=415


Ευχαριστώ, λέει άραγε σε αληθινό χρόνο την κατανάλωση; Πολύ φτηνό το βλέπω, μπας και δίνει απλά ενδεικτική τιμή πχ της μάξιμουν δυνατής κατανάλωσης της συνδεδεμένης συσκευής;

TheUser
25-06-12, 16:51
Πήρα έναν μετρητή τελικά και βλέπω πολλές ενδιαφέρουσες μετρήσεις σε διάφορα μηχανήματα.

Καμιά μάρκα ρε παιδιά UPS αξιόπιστη, εκτός από την APC-τιμές φαρμάκι; Χρειάζομαι 1500va και δε γίνεται να δίνω άλλα 350 για apc...

Bananas
25-06-12, 17:57
Πήρα έναν μετρητή τελικά και βλέπω πολλές ενδιαφέρουσες μετρήσεις σε διάφορα μηχανήματα.

Καμιά μάρκα ρε παιδιά UPS αξιόπιστη, εκτός από την APC-τιμές φαρμάκι; Χρειάζομαι 1500va και δε γίνεται να δίνω άλλα 350 για apc...

Εγώ έχω μισό χρόνο τώρα ενα turbo x ups 1000 VA http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/UPS/Turbo-X-1000-Sd-Line-Interactive-UPS-1000SD.htm
Mου χει χρειαστεί 3 φορές και μια χαρά έκανε την δουλειά του. Πριν το αγοράσω σε διαφορα φορουμ εβλεπα καποιες περιπτωσεις που χάλαγαν στους πρώτους μήνες . Αλλοι δεν ειχαν ποτε τους προβλημα. Εγω ειμαι υπερευχαριστημένος για τα λεφτά του .

kostas_1966
23-07-12, 18:24
ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και ήδη οι κάπως μεγαλύτεροι έχουμε διαπιστώσει ότι περάσαμε στην εποχή της ευτέλειας. Τα βιώματά μου με την αδικαιολόγητα πανάκριβη apc μπορείτε να δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/635893-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ups?p=4758074#post4758074)
Για τα turbo x διάβασα ότι ζητάνε 30 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας. Άραγε ο χρήστης θα δυσκολευτεί να την αλλάξει;

FEFOS93
23-07-12, 21:42
Turbox εγγυηση.
Οχι μονο θα βραχυκυκλωσει αλλα θα βγαλει και σπιθες.
:onfire:
Ασε τα σουπερ ντουπερ τροφοδοτικα turbox, που εχουν 850 γραμμες 12αρες και ολες δινουν 17A.:rofl:
To συστημα που βλεπετε στην υπογραφη το τροφοδοτει ενα chieftec του 50€, του οποιου δεν του λειπει τιποτα.
Εχει ολες τις προστασιες που εχει ενα ακριβο τροφοδοτικο.
Δουλευει 3+ χρονια τις περισσοτερε ωρες της ημερας.

derizio
23-07-12, 21:52
ότι λάμπει δεν είναι χρυσός και ήδη οι κάπως μεγαλύτεροι έχουμε διαπιστώσει ότι περάσαμε στην εποχή της ευτέλειας. Τα βιώματά μου με την αδικαιολόγητα πανάκριβη apc μπορείτε να δείτε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/635893-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ups?p=4758074#post4758074)
Για τα turbo x διάβασα ότι ζητάνε 30 ευρώ για αλλαγή μπαταρίας. Άραγε ο χρήστης θα δυσκολευτεί να την αλλάξει;

Εγω έχω αλλάξει μόνο μου μπαταρίες σε πολλές μάρκες ups. Δεν είναι δύσκολο, αλλα turbo x δοκίμασα και εγω και στον χρόνο επάνω βγήκαν off.

kostas_1966
25-07-12, 18:52
Συνεχίζοντας το ψάξιμο για UPS του κατοστάρικου βλέπω την αγορα να έχει πλημμυρίσει από Kebo.

Και προσπαθώ να γελάσω βλέποντας κάτι τεράστια ποτενσιόμετρα old school τύπου ενισχυτών '80s.
Μάταια. Μου βγαίνει κάτι σαν γκριμάτσα avatar. Μα τόοσο χάλια;
Κι όμως...κάπου θα υπάρχουν και καλά made in china.

Δεν ξέρω τι να πάρω, στο τέλος θα διαλέξω ένα στην τύχη.
Εσείς που έχετε ups...έχετε καταφέρει να σπάσετε το φράγμα της 5ετίας με κάποιο;

TheUser
28-07-12, 00:54
Εγώ μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κριτικών κάθε είδους, πήρα με 250 ευρώ (μαζί με τα μεταφορικά) το Cyberpower 1500 pfc συμβατό με το τροφοδοτικο μου, για το καινούριο σύστημα που έχω ετοιμάσει.

Όλα καλά λειτουργεί κανονικά, με lcd οθόνη και τα λοιπά, μέχρι και gadgetάκι για τα Windows 7 που δείχνει ζωντανά κάθε είδους ένδειξη, voltage, watt load, battery load κτλπ.

Μόνο η αρχική μου απορία για την αποτελεσματικότητα του σταθεροποιητή που διαθέτει (single boost) δεν ξέρω τι γίνεται, είχα αλλάξει email εκτενώς με εκπρόσωπο της εταιρείας και μου είπε ότι έχει sensitivity επιλογή για το εισερχόμενο ρεύμα. Έχει πράγματι, low medium high για την τάση, αλλά χωρίς να μπορώ να δώσω όριο τάσης. Σε άλλη καρτέλα επιλογών στο προγραμματάκι του, έχει επιλογή πότε να επέμβει το UPS, αλλά τα όρια που δίνει είναι αν πέσει η τάση από 170-180v, ή αν είναι από 260-270. Αυτή η επιλογή είναι ανεξάρτητα από την επιλογή για sensitivity. Δεν ξέρω ακριβώς ποια είναι τα όρια, αλλά περίμενα ότι πχ στο high sensitivity θα μπορεί ο χρήστης να ορίσει η τάση να μην αποκλίνει από πχ +5 ή -5 από τα 230v. Εϊναι υπερβολικό αυτό; Ποια είναι τελικά τα ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ κατώτερα και ανώτερα όρια της εισερχόμενης τάσης; Δηλαδή στα 200 ή στα 250 δεν υπάρχει κίνδυνος; Το manual του UPS που πήρα λέει ότι είναι κατάλληλο και για συστήματα ήχου hi fi. Εκεί όμως δεν λέγεται ότι παίζει ρόλο η τάση στην ποιότητα του ήχου; Αν δηλαδή είναι στα 250 δεν υπάρχει περίπτωση να αλλοιώνεται ο ήχος; Επίσης στα 200 δεν υπάρχει περίπτωση ο σκληρός να υπολειτουργήσει;

Πόσο +- είναι το ασφαλές όριο από τα 230; Υπάρχει κάποια επίσημη άποψη επ αυτού;

lsavvaid
28-07-12, 03:47
Για το θέμα που θίγετε πάντως μια πολύ καλή λύση είναι ο απλός σταθεροποιητής με σερβομηχανισμό

αν δεν θέλει κάποιος ups οπωσδήποτε

Τώρα η προστασία που προσφέρουν είναι σχετική και σε καμία περίπτωση δεν σώζουν από ακραίες καταστάσεις

όπως απώλεια ουδετέρου, κρουστικά ρεύματα

Σαν παθών η γνώμη μου είναι ότι η καλύτερη προστασία είναι η γαλβανική απομόνωση

παίρνεις έναν μετασχηματιστή 1:1 και νιώθεις ποιο ασφαλής από το κάθε πολύμπριζο και ups με τα ρελέ...

cranky
28-07-12, 08:33
παίρνεις έναν μετασχηματιστή 1:1 και νιώθεις ποιο ασφαλής από το κάθε πολύμπριζο και ups με τα ρελέ...
Για το πολύπριζο, το καταλαβαίνω.
Το ups, με ποιό τρόπο το υποκαθιστά ;

lsavvaid
29-07-12, 03:33
Για το πολύπριζο, το καταλαβαίνω.
Το ups, με ποιό τρόπο το υποκαθιστά ;

Έχεις δίκιο με τον τρόπο που το έγραψα δεν είναι κατανοητό

Δεν αναφέρομαι στην κύρια αποστολή του ups αλλά στους μηχανισμούς προστασίας που έχει για τις υπερτάσεις ή τα κρουστικά ρεύματα.
Συνήθως έχουν ενσωματωμένο avr.

Απλά όπως το έγραψα καταλαβαίνει κανείς ότι η γαλβανική απομόνωση μπορεί να παίξει τον ρόλο του ups

λάθος

cranky
29-07-12, 07:04
Δεν αναφέρομαι στην κύρια αποστολή του ups αλλά στους μηχανισμούς προστασίας που έχει για τις υπερτάσεις ή τα κρουστικά ρεύματα.
Συνήθως έχουν ενσωματωμένο avr.
Σωστός, συμφωνούμε.
Και να προσθέσω, οτι καλύτερα να είναι μετασχηματιστής πλαισίου (με ανεξάρτητα τυλίγματα).

SR71B
19-09-13, 19:10
Καλησπερα

Τελικα, στο περιπου, ΚΑΤΩ απο ποια τιμη τασης εχουν προβλημα οι ηλεκτρικες συσκευες ??
Εχω αγορασει ενα TurboX UPS 2000VA που στην εξοδο του δειχνει 208-205 Volt.
Το μετρησα με πολυμετρο και οντως ειναι τοσο.

Σκεφτομαι να συνδεσω στο ενα UPS, PC-Monitor-Eκτυπωτη και Scanner
και στο δευτερο UPS, HDTV και Home Cinema.

Mε τοσο χαμηλη ταση, θα χαλασω τιποτα ?
Ενας φιλος μου εχει παρει 1000αρι TurboX UPS , και στην εξοδο του δειχνει 219-217 Volts.

Bananas
24-09-13, 02:12
Καλησπερα

Τελικα, στο περιπου, ΚΑΤΩ απο ποια τιμη τασης εχουν προβλημα οι ηλεκτρικες συσκευες ??
Εχω αγορασει ενα TurboX UPS 2000VA που στην εξοδο του δειχνει 208-205 Volt.
Το μετρησα με πολυμετρο και οντως ειναι τοσο.


Σκεφτομαι να συνδεσω στο ενα UPS, PC-Monitor-Eκτυπωτη και Scanner
και στο δευτερο UPS, HDTV και Home Cinema.

Mε τοσο χαμηλη ταση, θα χαλασω τιποτα ?
Ενας φιλος μου εχει παρει 1000αρι TurboX UPS , και στην εξοδο του δειχνει 219-217 Volts.

Η τάση στην έξοδο δεν ειναι ποτέ σταθερή αλλά μεταβαλλεται σε κλάσματα του δευτερολέπτου μεταξύ ενός εύρους τιμών 220-240 volt To τι δείχνει στην έξοδο νομίζω ότι με πολύμετρο δεν θα δεις τις σωστές τιμές. Με παλμογράφο όμως ναι .

SR71B
25-09-13, 10:28
Δεν εχω παλμογραφο.
Ουτε καν ξερω πως να τον χειριστω και απο που να τον δανειστω.

Η ταση στην εξοδο πεφτει πολυ κατω απο τα 220 V.
Ειναι στα 205-208 V. Υποθετω οτι αυτη η ταση ειναι προβληματικη.

Bananas
25-09-13, 14:39
Δεν εχω παλμογραφο.
Ουτε καν ξερω πως να τον χειριστω και απο που να τον δανειστω.

Η ταση στην εξοδο πεφτει πολυ κατω απο τα 220 V.
Ειναι στα 205-208 V. Υποθετω οτι αυτη η ταση ειναι προβληματικη.

Μήπως το όργανο δεν είναι ακριβείας? Εχω turbo x 1000SD . Εντάξει μπορεί να μην είναι καλό ups και να βγάζει τετραγωνισμένο σήμα αντί για ημιτονοειδές στην έξοδο .
Πες μου λίγο τη μάρκα πολύμετρο και μοντέλο έχεις; Κατα καιρούς σκεφτόμουν να μετρήσω το ups με παλμογράφο στη σχολή μου αλλά ποτέ δεν το έκανα .

SR71B
25-09-13, 15:21
Της πλακας ειναι (Τele GM-280) μονο 9.5 ευρω.
Αλλα δεν μπορω να δωσω 50 και 70 ευρω για πολυμετρο.
Ιδιως τωρα ...

Σημασια εχει οτι ακομα και το καντραν του UPS συμφωνει
με τις τιμες του πολυμετρου. Ενω αν αλλαξω περιοχη
ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ, παλι συμφωνουν στις τασεις τους.

lsavvaid
28-09-13, 16:08
βασικά για να πάρεις σωστή ένδειξη θες πολύμετρο με δυνατότητα μέτρησης true rms

xaris2335
28-09-13, 19:26
ξέρετε καμιά άλλη καλή μάρκα ups εκτός απο την apc;
Και τελικά που οφείλετε το ότι καίγονται πολλά περιφερειακά υπολογιστών στη ΔΕΗ ή στα ηλεκτρολογικά του κάθε σπιτιού;

Bananas
29-09-13, 02:15
ξέρετε καμιά άλλη καλή μάρκα ups εκτός απο την apc;
Και τελικά που οφείλετε το ότι καίγονται πολλά περιφερειακά υπολογιστών στη ΔΕΗ ή στα ηλεκτρολογικά του κάθε σπιτιού;

Η τάση του δικτύου της ΔΕΗ πολλές φορές έχει σκαμπανεβάσματα.
Για μένα κύρια αιτία που καίγονται είναι η διάρκεια ζωής του περιφερειακού και ύστερα η κατάσταση του δικτύου ηλεκτροδότησης.

Άλλη καλή εταιρία είναι η ΕΑΤΟΝ http://www.eaton.com/Eaton/index.htm

kostas@Universal
07-10-13, 00:57
Όπως έγραψα και σε διπλανό θέμα καμιά μάρκα πλέον δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε. Ακόμα και για APC και MGE ακούγονται παράπονα συνεχώς.

Από την άλλη είναι 1000 φορές καλύτερο να μπει ένα ups ακόμα και φτηνό ανάμεσα στη ΔΕΗ και τις συσκευές μας από το να μη μπει τίποτα ή να μπει ένα σκέτο πολύμπριζο ασφαλείας.

Ένα ups μπορεί να βγάλει και 10 χρόνια αν έχει σχεδιαστεί σωστά και έχουν μπει μέσα καλοί πυκνωτές. Οι μπαταρίες των ups πάντως μην περιμένετε να πάνε πάνω από 3 χρόνια, ειδικά αν ζεσταίνονται αρκετά από το μετασχηματιστή του ups.

Πάντως ένα καλό τροφοδοτικό δε θα αφήσει τις διακυμάνσεις της τάσης της ΔΕΗ να περάσουν στις τάσεις που έχει στις εξόδους του. Επίσης ένα καλό UPS θα ψαλιδίσει επιτυχώς βυθίσεις τάσης και υπερτάσεις χάρη στο AVR του.

Σε περίπτωση που πέσει κεραυνός κοντά στο σπίτι πάντως και δημιουργηθεί επαγωγικά κάποια τρελή υπέρταση μην περιμένετε θαυματα. Εκεί στόχος είναι να λειτουργήσει το MOV (βαρίστορ) ή να καεί το UPS χωρίς να φτάσει κάτι στο τροφοδοτικό ή στις άλλες συσκευές που έχουμε συνδεμένες.


Στα PC μου έχω πολύμπριζο ασφαλείας APC και μετά UPS line interactive με AVR, στην τηλεόραση στο σαλόνι μόνο πολύμπριζο ασφαλείας APC (δε χωράει UPS δυστυχώς) και στους υπολογιστές των γονιών μου έχω βάλει πολύμπριζο ασφαλείας MGE και μετά Powerware 9120 online UPS.

Zakk_Wylde
10-10-13, 15:42
παιδιά έχω ένα mge nova 1100 avr εδώ και 6 χρόνια για οικειακό υπολογιστή και περιφερειακά και είναι πένα φτου φτου.... θα σας πω ένα μυστικό για να κρατάτε τα ups πάνω από 5 χρόνια... όταν δεν δουλεύετε το βγάζετε από το ρεύμα γιατί ακόμα και κλειστό να είναι λειτουργούν αρκετά κυκλώματα και αυτό της φόρτισης προφανώς...

@ ADSLgr.com All rights reserved.